Radio Piano's Fijnmeubelen TREKKING 8 MEI A.S. KT Niet alleen voor v. R0SSUM DU CHATTEL en DR1ESSEN ■rDE H0LLANDSG1E SVEEPSTAKE AAT ÖVTKAHS NIET VOORTGAAN f2.50, f5.00, f7.50 IDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 28 Maart 1933 't Is Lente Ook voor de auto. BREESTRAAT 109 - TEL. 802 - LEIDEN. OUDE SINGEL 142 ZONDER TWIJFEL EEN ZAAK VAN VERTROUWEN N.v. Leidsche Goud- en Zilverhandel Een klein „schoonmaakje" kan ook hier geen kwaad Van onzen verkeersmedewerker) R«edfl golven de eerste zoele lente luchtjes onder het aruren uitspansel. Reeds zingen de vogels, reeds werkt men aan de wegen. De knoppen zwellen als vanouds.Moeilik is het, op stralenden dag al6 heden te denken aan de wintersche vlagen die o, hoe kort la het geleden over onae dreven heerschten. Lente. Ja, 't mocht wat! Op den ka lender misschien. Bulten ltykt 't wel November, een koude wind, die door alles heensnljclt. Haast zou Je er toe komen, om een nieuwe portie anti vries ln de auto-ipdlator te gieten. En de natuur? Nou, die weet ook wel beterI De knoppen zyn nog even pot dicht als ln December. Wat duurt zoo'n winter toch lang! Geachte lezer, lk wil open kaart met u spelen. Het Is een klein kunstje om thans, een week vóór deze regelen ln druk ver schijnen, bij bovenstaande tirades een aanwUzlng te plaatsen voor den zetter: .doorhalen, wat niet te pas komt". U krijgt dan den Indruk, alsof lk voor u geschre ven heb op den ochtend, welke aan het verschünen vooraf gaat. Maar, zooals ge zegd, ik speel open kaart met u. Ik weet in de verste verte niet, hoe het weer zyn zal, wanneer u dit leest. Dus: „haalt u zelf het nlet-gewenschte maar even door Maar hoe dan ook: het ls lente, of het wordt lente. Daar gaat niets van af. En wanneer u binnenkort op een mooien Zondag met een keurig voorjaarscomplet dan wel met een nieuwen demisaison een toer of een groote reis gaat maken, moet ook de auto ln de zon fonkelen. Dat de carrosserie een beurt krijgt, dat het lak en het chroom „opgedoft" worden, staat sowieso vast. Ik behoef u er dus alleen maar aan te herinneren, wat er nog meer gedaan moet worden, want met oppoetsen alleen komt u er niet. En, by het begin beginnend, pakken we het eerst den radia tor aan. Waarschyniyk is daar in den loop van de vorstperiodes een antivries- mengsel ingegaan, spiritus, glycerine of een „patent"-vloelstof. De koelcapaciteit van zoo'n vloeistof is geringer dan van water, dus dient het mengsel te worden afgetapt, daarna vult men den radiator met leidingwater (beter is nog regenwater als het by de hand ls) en doet er een paar handen potasch ls. De radiator wordt nu afgedekt en de motor gestart. Men late het mengsel dan langzaam warm worden en neemt den deken weg als het gaat koken. Even doordraaien om af te koelen daarna den motor stoppen en de auto rustig laten staan tot het water niet meer dan handwarm ls. Nu weer aftaooen en met geopende kranen vullen en flink door spoelen. Het koelsysteem heeft dan een grondige reiniging ondergaan en is O.K. voor warme dagen (De radiatorhoes hin dert thans nog niet). Minder licht! Een automobielaccu ls een onderdeel, waaraan meestal ln het geheel geen zorg besteed wordt. Tijdens het winterseizoen heeft men meer stroom noodig dan thans Allicht is de dynamo in de afgeloopen maanden daarom zoo afgesteld, dat de laadstroom enkele tientallen procenten sterker werd. Thans moet dat ongedaan gemaakt worden, als men den accu niet wil ruïneeren. De meeste wagens hebben een z.g. derde borstelregeling, men neemt dan den deksel af en kan dezen kool- borstel bereiken en hem terugzetten. Wie er niet mede vertrouwd is. late dit werkje dat slechts enkele oogenblikken vergt, in een garage opknappen. Tegelljkertyd wordt de accu geïnspecteerd, waarschyn- lijk moet daar gedistilleerd water bygevuld worden, terwijl de aansluitingen wellicht reiniging behoeven. Tevens wordt het zuur opgemeten" en de accu zoo noodig opge laden De ventllatorriem kan tevens nage zien worden, strakker spannen is nu nog niet noodig. Ook de waterpomp en de slangen dienen nagezien te worden en misschien Is het zelfs gewenscht den motor een kleine algemeene revisie te doen onder gaan. Oo de détails daarvan kan lk thans natuurlllk niet ingaan. De normale wln- terolle kan men nu nog gerust in het carter laten, April levert meestal meer gure dan zomersche dagen op, zoodat de „dun vloeibaarheid" nog volstrekt niet hinderiyk is. Het chassis. Dit zyn dan de voornaamste zorgen, die men by het begin van de lente voor den motor heeft. Tenminste.... wanneer de auto behooriyk onderhouden werd. Wan neer dat niet het geval was? Ja, dan kan ik u in dit korte bestek geen advies geven. Herstel dan echter zoo spoedig mogeiyk, wat u tekort gekomen bent en neem u met dit nieuwe jaargetyde tenminste voor, om uw auto-behandeling in de toekomst beter te doen«zyn Behalve de motor vragen echter ook nog andere deelen uw aandacht. Stuur en remmen niet in de eerste plaats, want daarvoor ls natuuriyk steeds zóó goed gezorgd, dat er absoluut niets aan ont breekt. De banden moeten echter eens nauw keurig geïnspecteerd worden. De wagen wordt opgecrict en men late elk der wie len langzaam draaien. Dan komen bescha- digingen gemakkeiyk aan den dag en in vele gevallen zal een tydige Ingreep (vul- caniseeren) het totaal ruïneeren kunnen voorkomen. Overigens zyn de banden- prijzen heden ten dage zoo laag, dat ln twijfelgevallen vernieuwing de aange wezen weg is. Het loopvlak is ln den strijd tegen het slipgevaar van overwegend be lang. Wanneer men slechts twee banden vernieuwt, worden deze om de achter wielen gelegd, de minst goede komen dus voor. Heel nuttig ls het om de wielen te demonteeren en na reiniging weder op hun plaats terug te brengen. Dikwijls komen daarby ongerechtigdheden aan den dag, vooral wanneer niet het geheele wiel doch slechts de velg verwisseld wordt. Een vastgeroeste velg, die met geen mogelijk heid van het wiel kan scheiden is in staat om een goed gefundeerd humeur te ver woesten (niet irreparabelU kunt die „ellende" beter thuis hebben dan onder weg, of nog beter: er een monteur vooi laten opdraaien. Voorts is het wenscheiyk. om alle bouten en moeren aan het chassis eens te laten navoelen, tevens worden dan de veeren geïnspecteerd en daarna krygt de carros serie een beurt. Op het poetsen wys ik u niet speciaal, past u echter een beetje op by het gebruik van z.g. „kleener" (een soort schuurpasta, welke aan de groote beurt vooraf gaat). Voor de lak kan dat op den duur een ramp worden! Met een klein ollespultje worden de deurscharnie- ren gesmeerd (even de pen omhoog steken, dan smeren, daarna een stukje vilt op den kop leggen voor men er op slaat, om lak- beschadigingen te voorkomen). Ook de schroot van de sloten moet een weinieje vet hebben evenals de „neuzen" (welke het rammelen tegengaan). Het is van groot belang, dat de deuren zeer gemak- kelfik open gaan, opdat men den wagen te allen tiide oogenblikkellik zal kunnen verlaten. (Hieraan ontbreekt nog wel eens het een en ander!) De cyllndersloten mo gen niet met olie gesmeerd worden, hier voor gebruikt men grafletpoeder, waarin het sleuteltje „gedoopt" wordt. Ook de draaisvstemen van de ramen hebben eenige attentie noodig. Het moei- lijk open en dicht caan zit evenwel vaker in de vilten geleidingen, welke met een beetje zeep „gemakkeiyk gemaakt" wor den. Tenslotte wordt het gereedschap na gezien. Een cric ln den wagen ls heel prettig, wanneer men een lekken band heeft. Nog aangenamer is het. wanneer dit voorwerp in geval van nood ook wer- keiyk functionneert. Verder zie men na. of er misschien „reserve"-lampen in voor raad zyn. waarvan het glas en of de gloet- draad gebroken is. Om een zekering kan men soms zeer verlegen zitten, wanneer zoo'n onderdeel niet aanwezig is, kan men het oude, doorgebrande exemplaar gebrui ken door het geheel te omwikkelen met „zilverpapier". Ik veronderstel, dat de bovenstaande losse wenken alle opgevolgd zijn. kunt dus instappen en wegryden. Denkt u dan nog even aan de vloerbedekking! Een gerafelde vloermat kan uw voet juist gevangen houden als u plotseling remmen moet en een doorgesleten rubber pedaal bedekking zorgt er voor. dat uw scty>en oo het critieke moment van de rem schiet. En laat u tenslotte nog een duplicaat contactsleutel maken, welke op een ge heime plaats onder een kussen geschroefd wordt. Als u den sleutel eens kwijt bent, kunt li toch rijden En dan: starten, eerste versnelling gas!! Happy days are here again! SPOEDIG BLOEIEN DE BOLBLOEMEN WEER. LANGS DE STRAAT. LENTEVLEUG. Stel u voor: Een kosteiyke Zondagmorgen, waarop voor he), »erst dat onmiskenbare, onbeschryteiyke ondefinieerbare ln de lucht zat. dat de menschen het hoofd doet heffen, snulven en wetend zeggen: „Het voorjaar zit ln de lucht". Een blauwe hemel met diepte er ln, groote, dikke, bolle wol ken, vrooiyk zeilend voor den wind, van minuut tot minuut veranderend van vorm, zich opstapelend tot trotsche torens, weer ln elkaar stortend tot zeeën van woelend, wuivend, tot banken groeiend schuim. Vogels, die het ook allang geroken hadden en tierelierden in de boomen; een gewel dige bedrijvigheid in de heele natuur, alsof al de knoppen, waarin het begon te wer ken, een eigen klein geluidje de wereld Inzonden en of alle dieren en diertjes, in wie de eerste gedachte aan ontwaken zich begon te roeren, fluisterend met elkaar beraadslaagden, of zy het er al op zouden durven wagen. En natuuriyk in alle hoeken en gaten, met het luidste lentegeluid van allen: de mensch. Jolig, leutig, kraaiend van plezier. Aan alle kanten uit de hulzen naar bulten gebarsten die plotseling na den wintel benauwd en eng waren, en met een be hoefte om de in aantocht zynde lente een eerste juichend welkom te bereiden, waar bij merels en musschen en vinken ontzet zwegen. Voor net eerst kwamen er scha terende lentekleuren voor den dag: het blauw en groen en rood van mantels en hoeden en mutsen: voor het eerst wapper den er bruine en blonde en zwarte haren ln den bollen wind, die geen los lokje ongemoeid liet en er mee speelde, tot het te krullen en te glanzen begon van louter plezier. Te midden van dat alles het oude heer tje. Een klein, mager, keurig, stram oud heertje voorzichtig nog met een winterjas aan. Niettemin kon de wind hem evenmin met rust laten en nam even een lange, witte zyige lok te pakken, die onder zyn zwarten hoed uit kwam. Floep! zei de lok, en wipte en krulde guitig om den rand heen. Het oude heertje merkte het niet; het stapte met kleine, wel-overlegde stap jes zyns weegs en dacht misschien heel even vaag: „Er ls wat gaande in de wereld. Er hangt iets vreemds in de lucht. Zou 't. zou het.het voorjaar zijn?" Oude menschen leven een ander leven dan ionee, en als het verleden iemands daselijksch gezelschap is, dan wordt het heden wat voor de jongeren de toekomst is: Iets vaags verafs, iets onwerkeiyks waarvan men zich slechts bij glimpen bewust wordt en ln de feiten waarvan men heel zelden doordringt. Zoo ook het oude heertje, dat daar voortschoof door de waaiende juichende kleurige, jonge lentewereld en het nauweüiks besefte. Iets duidelijker begon hy het misschien te beseffen, toen hem een meisje, een kind nog voorbijschoof met stralende oogen en een jolige muts op één oor. WaarschijnlUk had hii een vleug opgevangen van de lach, die ze in de gulheid haars harten de heele wereld tegemoet zond. en was er ook heel in de diepte van zlin oude-mannen-ziel iets gaan roeren. Hij keek haar peinzend aan en bleef stil staanén keek haar pein zend na. Een zorgellik trekje, een vage vraag, een kleine MvljfeTtrok over zyn ge rimpeld gezicht, en hii keek naar den blauwen hemel als om dien raad en moed te vragen in een moeiiyke aangelegenheid. Tien schreden verder ai wapperde de jas van het meisje, en eensklaps, een besluit nemend stampte hij driftig met zlin stok op den grond, en riep haar na- .Juffrouw!" Ze keek om. ternauwernood verwonderd en kwam bereidwil'ig terug. „Luistert u eens", zei hU teger. haar, en boorde zijn stok in den grond .ik ben al een oud man. en ik wou u iets zeggen, dat u mii niet kwalijk moe) nemen. Dat moet u mii van te voren beloven. Belooft u het my?" Ze lachte, wat een toestemming was en aldus ook begrepen werd. „Ik ben vroeger ook jong en galant ge weest, a! zoudt u het nu niet meer aan me zeggen, wel? Nu dan, ik wou nog eens jorg en galant zyn eo u waarschuwen. Dat kan lk. juist omdat lk toch niet jong meer ben, beter doen dan leder ander en het hindert my, als ik een jong meisje vroolljk en onbezorgd zie rondloopen, ter wijl ze zich onbewust is van het feit dat er aan Iets, dat haar toch wel heel na aan het hart zal liggen, nameiyk haar tollet, iets ontbreekt". Iets van een blos kroop langzaam naar de wangen voor hem. ,.U hebt my beloofd het my niet kwaiyk te zullen nemen? Ziet u, uw hoed staat een tikje scheef". De lach, die zy plotseling van opluch ting en plezier schaterde, leek een explosie, die knalde door de lucht, en voor hy wist, wat hem gebeurde had ze hem in allebei haar armen gepakt, dat hij stond te trillen op zyn oude beenen. en zijn gele, rimpelige wangen gezoend. „U u bent een schat! Daar!" En met een al was ze weg, en danste haar wapperende mantel langs den weg. met twee raDpe beenen er onder uit en een muts oo één oor er boven Het oude heertje stond nog op zyn plaats en hief een hand op naar zyn wangen, als om daar wat weg te vegen. Toen schudde hy wat verbaasd het hoofd en liet de hand weer zakken, terwyi hy zich omdraaide om verder te gaan. „Ik geloof", zei hii wat peinzend voor zich heen. „dat. de lente in de lucht zit Een uitbarsting van plezier van een troep musschen in een boom antwoordde hem. „Ik word oudzei hij toen wat ma'ancboliek. En schuifelde met kleine, weloverlegde stapjes zyns weegs. W. T. III Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Va land En bestrijdt gij de werkloosheid. De Lorenz voldoet aan den eisch van 't Ned. Fabrikaat ruimschoots, want ze is zelfs meerwaar diger in kwaliteit in verhouding tot den prijs: f. 120.— in- plaats van f.160.f.190.inplaats van f.235.en f. 240.inplaats van f. 295. Das f. 120.f. 190.— en f. 240.zonder risico dat U ze ooit te eeniger tijd voor minder geprijsd zoudt zien staan. ln het intelleetueele gezinsleven blijft de piano haar plaats behouden. Muziekbeoefenen behoort bij de intelleetueele opvoeding. Prachtige merken hebben wij voorhanden. - Catalogus gratis. Wij willen daarmee doen uitkomen, dat wij vooral het betere- en geen allemansgoed voeren. Gemeubeld door Peltenburg, beteekentfijn-, voornaam- en artistiek gemeubeld zijn. WELNEEN, de prijzen zijn niet zoo hoog. Eigen behangerij en stoffeerderij met reparatie-inrichting. Vraagt V eens prijs. 8094 GIRO 165422 n TEL. 1156 8087 BEDDENGOED, LEDIKANTEN, enz., maar ook voor Behangselpapier is DE 3 EENEN al ruim 30 jaar het adres. Wij verkoopen steeds nieuw goed; U vindt bij ons ruim 350 soorten voorradig vanaf 9 ct p. rol, waarbij géén één oud patroon is. Vitrage-gordijnen vanaf 12 ct. per el. Pluchette gordijnen 275 c.M. lang f. 5.90 per paar Loopers, Cocos, Wol, Pluche, Bouclé vanaf 26 cL per el. Deurkleedjes meer dan 1000 stuks voorradig, in alle mogelijke maten en soorten. Monster-karpetten alleen verkrijgbaar in DE 3 EENEN, dat zijn allemaal zuiver wollen Karpetten, de mooiste patronen 12 Els thans 14.90, 15.40, 15.90, 16.75, 17.90, goedkoopere soorten 7.90, 8.80, 9.75; andere maten naar verhouding. Dus in den schoonmaaktijd naar DE 3 EENEN, 111 Haarl.straat 111. Let U goed op juiste nummer en winkel. - Vloerbedekking, alleen bet betere, geen rom- melgoed, 183 c.M. breed, 59 ct. per el; 200 c.M. breed 65 ct. per el. 8080 is het koopen van GOUDEN, ZILVEREN- en DIAMANTEN A ERKEN, alsook HORLOGES Daarom wijzen wij onze lezers bij voort- 8083 during op het bekende en aloude adres van Breestraat 95, Telef. 92

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 15