74ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 27 Maart 1933 Derde Blad No. 22399 BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. J DE TOESTAND IN DE KATOEN- EN WEEFINDUSTRIE. .1 Contingenteering: van den invoer gevraagd. „De Katoencommissie, in vergadering te Arnhem bijeen, kennis nemende van maat regelen thans voorgesteld voor eieren, groenten en rogge, de redelijkheid van steunmaatregelen voor den landbouw niet willende ontkennen, stelt met diepe teleur stelling vast, dat een beslissing inza'.te de contingenteering van industrieele artikelen onzen bedrijfstak betreffend, nog steeds uitolijft. Daar een aanvrage reeds een jaar ge leden werd gedaan, dringt de Katoen- commissie, mede in verband met de ont stellende werkloosheid in de katoencentra, met klem op Uwer Excellence's onverwijlde gunstige beslissing aan, betreffende manu facturen van katoen gebleekte en on gebleekte van kunstzijde, kunstzijde met katoen, linnen, halflinnen, fluweel, pluche en trijp alsmede van artikelen uit deze weefsels vervaardigd als daar zijn dwei len, werkmanshemden, sporthemden, gor dijnen, divankleeden en soortgelijke. De katoencommissie heeft het volgende telegram aan den minister van econo mische zaken en arbeid gezonden: NEDERL. BOND VAN GEMEENTE AMBTENAREN. Verg. van de afdeeling Zuid-Holland. Te Rotterdam heeft Zaterdagmiddag de afdeeling Zuid-Holland van den Neder- landschen bond van gemeente-ambtenaren vercf-derd onder leiding van den heer D. Fomtèrt, gemeente-ontvanger van Oud- Beijerland. Na opening van de vergadering herdacht de voorzitter den overleden oud-voorzitter der afdeeling, rar. dr. H. W. Hovy, oud- burgemeester der gemeente Loosduinen en de onlangs overleden leden der afdeeling J. J. Kluit oud-secretaris van Pernis en W. J. van de Erve, secretaris der ge meente Papendrecht. De secretaris der afdeeling, de heer H. de Boer, secretaris van Hardmxveld, bracht een uitvoerig jaarverslag uit. Het verslag geeft een overzicht van de gevoerde acties en er blijkt uit, dat het aantal leden is gestegen tot S90. De door den penningmeester, den heer A. P. Tolk, hoofdambtenaar ter secretarie van Alphen a. d. Rijn, overgelegde reke ning werd gesteld in handen van de onder-afdeeling Dordrecht e.o. De voorzitter deelde nog mede, dat de heer Tolk is gekozen tot lid van het hoofdbestuur van den bond en de heeren C. J. van der Lelie en K. de Boer bij enkele candidaatslelling als bestuursleden der afdeeling. Na afloop der vergadering hield de heer G. F. E. Kiers, directeur van het bouw- en woningtoezicht te Leiden, een lezing over bevolkingsaanwas en uitbrei dingsplannen. De vergadering werd bijgewoond door den directeur-secretaris van den bond, mr. Ubink, te Amersfoort. N.R.Crt. KIEZERSLIJST MET 24-JARIGEN. Zaak bij den kantonrechter aanhangig. De heer H. Koops te 's-Gravenhage heeft den kantonrechter aldaar doen weten, dat hij niet berust in de beslissing van het gemeentebestuur op zijn verzoek om 24- jarigen van de kiezerslijst te schrappen. MARKTPRIJZEN VOOR EIEREN IETS HOOGER. De Vereeniging van Nederlandsche Eierexporteurs te Apeldoorn deelt ons het volgende mede: Ook in de afgeloopen week behoefde van de regeling om zoo noodig tien millioen eieren uit de markt te nemen, tegen een aan de tappenhouders uit te betalen minimumprijs van anderhalve cent voor eieren van 58 tot 60 K.G. nog geen gebruik te worden gemaakt. De marktprijzen be wogen zich zonder uitzondering hooger en het aantal opgeslagen eieren is dan ook nog gering, terwijl het zich laat aanzien dat in de eerstkomende twee weken de Paaschvraag onze eierenprijzen nog wel zal ophouden. Niettemin is de Vereeniging van Neder landsche Eierexporteurs en de met haar in deze samenwerkende vereenigingen be reid, onmiddellijk in te grijpen indien daaraan behoefte bestaat. Belanghebben den (burgemeesters, marktcommissies of pluimveehouders) hebben zich dan slechts telefonisch tot een der bestuursleden te wenden. Voor na Paschen is een organisatie in voorbereiding, welke in staat zal zijn, zoo lang er van regeeringszijde in deze nog geen maatregelen zijn getroffen, voldoende hoeveelheden eieren voor opslag in koel huizen en voor kalken uit de markt te nemen, teneinde er van verzekerd te zijn dat voor de eieren, op de vrije markten verhandeld, een redelijke prijs wordt ver kregen. Het ligt in de bedoeling ook na Paschen door te gaan met het publiceeren van het aantal eieren dat wekelijks, indien althans noodig, tot een minimumprijs zal worden opgeslagen, aangezen gebleken is dat daardoor de abnormale daling van den eierenprijs, voor zoover dit mogelijk is, wordt geremd. HERSTELLINGSOORD-VEREENIGING „DENNENHEUVEL". Zaterdag j.l. werd van deze vereeniging de jaarlijksche algeineene vergadering ge houden in het Maashotel, Boompjes 19 te Rotterdam. In zijn openingsrede kon de voorzitter, de heer Jac. F. Vogel, memoreeren dat ondanks de ongunstige tijdsomstandigheden de resultaten van „Dennenheuvel" alleszins gunstig wareu te noemen. Wel waren de bijdragen van leden, begunstigers en donateurs iets terugge- loopen maar de penningmeester had toch na een behoorlijke afschrijving op de gebouwen nog een kleine winst kunnen boeken. Hiertoe had ook zeker meegewerkt het mooie resultaat dat verkregen was door de door de afdeeling Amsterdam ge houden „Horloge-verloting". Hij wekte alle afgevaardigden op om, in hun afdeeling terugkomende, zooveel mogelijk propa ganda te willen maken voor deze zoo sympathieke vereeniging. De notulen van de vorige vergadering werden ongewijzigd goedgekeurd en den secretaris werd dank gebracht voor zijn zeer uitvoerige notulen. Het jaarverslag van den secretaris werd eveneens onder dankzegging zonder op of aanmerkingen onder "dankzegging goedgekeurd. De rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer Flik, die het vorige jaar de zoo zware taak van den overleden collega de Vroome had over genomen gaf alleen aanleiding tot enkele vragen welke naar genoegen werden be antwoord. Hij had voldoende rekening ge houden met de verschillende vragen in vorige vergaderingen gesteld zoodat alles thans voor iedereen zeer overzichtelijk was saamgesteld. Ook hem werd dank gebracht voor zijn keurig en nauwgezet beheer. De drie aftredende Bestuursleden, de heeren Jac. F. Vogel, D. J. J. Flik en W. H. Semeyn werden op voorstel van de vergadering bij acclamatie herbenoemd. Voor de financieele commissie 1933 wer den benoemd de heeren: G. A. Wey, G. Broken en Hert terwijl als hun plaats vervangers werden benoemd de heeren: J. Pelsma Jr., A. P. Zwager en den Hertog. Op voorstel van het Bestuur werd, even als vorige jaren, het bedrag voor het reductie-fonds vastgesteld op f. 3000. Punt 10 van de agenda, houdende een reglementswijziging, werd met 551 vóór tegen 141 stemmen tegen aangenomen. Met het voorstel van de afdeeling Groningen zal worden rekening gehouden de penningmeester zal in den vervolge bij de aan de afdeelingspenningmeestcrs te verzenden gelden een staafje zend?n, waar door ook deze posten beter zijn te con troleeren. De afdeeling Rotterdam gaf in over weging aan het Hoofdbestuur om zoo mogelijk meer propaganda voor „Dennen heuvel" te maken en ook dit zal ernstig in overweging genomen worden. De rondvraag gaf verder geen aanlei ding tot bijzonderheden en kon de voor zitter deze zeer geanimeerde vergadering j te ongeveer halftien s'uiten onder dank- zegging voor de prettige samenwerking. DE ROOFOVERVAL TE MIJDRECHT. De beide vermoedelijke daders gearresteerd. Zaterdagavond zijn gearresteerd en naar Mijdrecht overgebracht twee personen die er van verdacht werden in den nacht van 12 op 13 Maart jJ. een roofoverval te hebben gepleegd op de 57 jarige alleen wonende caféhoudster mej. C H. te Mijdrecht. De verdachten zijn de 22-jarige schipper H. R. uit Zaandam, die vroeger te Mijdrecht heeft gewoond en de te Amster dam wonende schipper J. B. K. Uit het onderzoek is gebleken dat de politie de juiste daders in handen heeft. J. B. K. heeft reeds bekend, doch H. R. heeft verklaard niets met de zaak uit staande te hebben. STATIONSINBRAAK TE HIJKERSMILDE. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in het station der N.T.M. te Hljkersmilde (Drenthe). Men heeft zich toegang verschaft door een raam en een geldkistje zonder inhoud ontvreemd. Het aanwezige geld was geborgen in een kluis, welke onbeschadigd is gebleven. AVONTUURLIJKE TOCHT VAN DE BRIGADE-GERISSEN. VIERDE NEDERLANDSCHE FOLKLORE-DAG TE AMSTERDAM. Na de Nederlandsche universitaire folklore-dagen van 6 Februari te Leiden, 4 Maart te Utrecht en 11 Maait te Gronin gen, is gisteren de vierde Nederlandsche folklore-dag in de hoofdstad gehouden in een der zalen van de gemeentelijke Universiteit. De opening geschiedde vanmorgen door den rector-magnificus prof. mr. I. H. Hij mans. Er is verder gesproken door den heer D. J. van der Ven over de samenstelling van den Ned Volkskunde-Atlas dr. H. Th Fischer over „Nederlandsche Adat" en dr. P. W. J. van den Berg over „Kerk en Vólksleven". Verder werd ter afwisseling een ten toonstelling bezichtigd in een der neven zalen, welke betrekking had op het werk der Duitsche volkskunde-inventarisatie. Prof. Kleiweg sprak een slotwoord. DE POSTVLUCHTEN. Het retourvliegtuig Pelikaan, dat gister ochtend om 8 uur 25 met drie passagiers san boord uit Parijs was vertrokken is om 11 uur 15 op Schiphol geland. DR. A. A. JURGENS t Op Huize Meerwijk te Berg en Dal is overleden, 39 jaren oud. dr. A. A. Jurgens, oud-directeur van de Splendor Gloeilam penfabrieken te Nijmegen. Dr. Jurgens Was in Nijmegen een zeer geziene figuur. Hij was candidaat voor de a.s. Kamerver kiezingen voor den Algemeenen Neder- landschen Fascistenbond. VERSPREIDE BERICHTEN. Te Amsterdam is overleden, 46 jaar oud, mr. R. Egeler, directeur van de Rotterdamsche Bankvereeniging aldaar. Te 's-Gravenhage is. oud 51 jaar, overleden mr. J. A. G. Verspyck Mynssen, oud-secretaris van het algemeen rijks archief. Opnieuw benoemd is tot burge meester van Appeltern J. G. de Leeuw; van I Schoonrewoerd D. C. de Leeuw; van Rhoon J. C. van Es; van Stavenisse A. F. Hans- sens; van Vleuten en Haarzuilens J A. Verder; van Idaarderadeel N. Nammensma van Oldekerk H. Hazenberg; van Gasseite J. van Royen; van Haelen mr. T. J. H. Aquarius en van Wylre W. J. H. Prick. De wekelijksche audiëntie van den minister van Waterstaat zal Woensdag 29 dezer niet plaats hebben. UIT NED. OOST-INDIE. GEEN VERKLARING VAN MARINE PERSONEEL. BATAVIA, 25 Maart. (Aneta). De „Java- Bode" verneemt, dat de commandant der Zeemacht uit Nederland de uitnoodiging ontving om ook hier het Europeesehe per soneel der Marine een verklaring te doen teekenen naar Nederlandsch model (be treffende het lidmaatschap van Socialis tische organisaties) Hiertegen bestaan echter bezwaren, aangezien het Inlandseh personeel er dus buiten zou vallen, het geen een ongewenschte verhouding zou scheppen Derhalve is deze verklaring het Euro- peesch personeel der Marine nog niet voorgelegd. Naar alle waarschijnlijkheid zal daarmede worden gewacht op het ont werpen door de Indische Regeering van een algemeene regeling ten aanzien van een formule waarin nader bepaalde ver plichtingen voor ambtenaren die contact onderhouden met politieke organisaties zullen worden vastgelegd. 1 Ondanks lijden een goed militaire geest bewaard. AMBOINA, 25 Maart (Aneta). Omtrent den avontuurlijke tocht van de brigade- Gerissen kan nog het volgende worden gemeld: Sergeant Gerissen was 14 Februari met 14 minderen en 16 dwangarbeiders ver trokken voor een verkenning van de zij rivieren van de Digoel, de Mendobo, Kaoh en Moejoe. Deze tocht zou twaalf dagen duren. De brigade zou bij de samenvloeiing van de Kaoh en de Moejoe de brigade- Overeen aflossen. Toen sergeant Gerissen op 26 Februari nog niet ter plaatse was verschenen wachtte sergeant Overeem 2 dagen. Hij zocht vervolgens 6 dagen naar de vermiste brigade om tenslotte naar Tanah Merah terug te keeren. Uit Tarah Merah werden ijlbrigades uit gezonden, die de streek vanuit het Noor den en Zuiden afzochten, en elkaar bij de Kaoh-nvler ontmoetten. Vervolgens keerden zij over land naar Tanah Merah terug op een valsch bericht van Papoea's dat de brigade-Gerissen te recht zóu zijn. Dr. Schoonheyt, die met de Noordelijke ijlbrigade was meegegaan werd bij de Kaoh-rivier achtergelaten met verwonde voeten. Toen de geneesheer op een vlot met vier Papoea's de rivier afdreef vernam een in boorling dat de verdwaalde brigade, waar onder eenige dooden, aan den oever van de Kaoh-rivier gezierrwas. Hierop zond de plaatselijke militair commandant, eerste luitenant Schollen, nieuwe hulpbrigades uit het Noorden en het Zuiden naar Moejoe uit. De brigade-Gerissen was inmiddels 18 dagen te laat. Men had weinig hoop de brigade te kunnen redden in verband met de vele bandjirs. Een kaart van de verloren brigade werd gevonden. Op 16 Maart bracht een hijgende Kaja na een vierdaagsche marsch te Tanah Merah een brief van sergeant Gerissen aan, waarin deze mededeelde, dat de bri gade veel zieken telde. Er waren echter geen dooden. Het eten bestond dagelijks uit een handvol sago en ongedierte. De standplaats van de brigade was Niboeng, 40 K.M. van den monding van de Kaoh. De „Fomalhout" vertrok hierop met een hoeveelheid blikkenmelk naar de monding van de Kaoh-rivier, waarop drie motor booten op 17 Maart de brigade-Gerissen haalden. Ook dr. Schoonheyt werd afge haald. De leden van de brigade waren in lom pen gehuld. Zij waren lichamelijk uitge put en uitgehongerd en leden aan buik en nierziekten, terwijl velen groote been- en voetwonden hadden. De forsche Gerissen brak in een zenuw- huilen uit toen dr. Schoonheyt na vijf da gen od een vlot te hebben geleefd een halve dag voor de hulpbrigade aankwam. Dr. Schoonheyt verklaarde dat hij nooit de blikken vol ellende van de ter neer lig gende soldaten zal vergeten. Sergeant Gerissen had den zieken steeds moed ingesproken. Geen wanklank had zich voorgedaan. De brigade verdwaalde bij de Moejoe als gevolg van baniirers, welke groote draai kolken In de smalle Moejoe deden ont staan. Vlotten werden gemaakt, welke kap seisden. Een man werd verloren gewaand, doch is later in half bewusteloozen toestand, zich vasthoudende aan een overhangende boomtak, aangetroffen. De houding der geïnterneerden was rus tic. Zij leefden met de verdwaalden mede. Sergeant Gerissen en drie fuseliers wer den per „Fomalhout" naar Ambon ge bracht. Zij waren, ondanks hun lijden, blijmoedig, en gaven blijk van een goeden militairen geest. OFFICIEELE MUTATIES. BUITENZORG, 25 Maart. (Aneta). Be noemd tot vice-president van den Raad van Justitie te Batavia mr. B. van Giffen, van buitenlandsch verlof terugverwacht, laatstelijk president van den Raad van Justitie te Makassar. DE WOLF IS GEVANGEN! Een opwindende jacht door tuinen in het Noorden van de stad. De rust voor de menschen en de honden is in Rotterdam weergekeerd, want Za terdag in alle vroegte is de uit de Dier gaarde ontsnapte jonge Canadeesche wolf gevangen en veilig en wel naar de plaats, waar hij thuis hoort teruggebracht. Het merkwaardige is, dat het dier is ge vonden in een drukbevolkt stadsgedeelte, waar men tot nu toe nog niet aan had ge dacht Des morgens om zes uur heeft een be woner van de Noordmolenstraat in die straat een grijsachtig bruin dier zien loo- pen, dat in een poortje, dat naar de tui nen achter de huizen leidt, verdween. De directie van de Diergaarde en de politie werden gewaarschuwd. Onmiddellijk rukte men uit met een net, waarin anders apen gevangen worden en een kist, die op een sleeperswagen werd getransporteerd. De politie was spoedig ter plaatse en onder leiding van inspec teur Alberda werd onmiddellijk het blok huizen, begrensd door de Noordmolen straat, de Erasmusstraat, het Noordplein en de Tollenstraat, afgezet. Een aantal agenten en burgers ging de tuintjes in en daar begon een geagiteerde jacht op den wolf, die behendig en sierlijk over de schuttingen sprong. Zooals te begrijpen is, wekte het rumoer de nog sluimerende omwonenden en al spoedig verschenen dan ook menschen in nachtgewaad en nog niet geheel voltooid toilet voor hun ramen, op de veranda's en loodsjes, die met aanmoedigende kreten het werk van de iagers volgden. De jonge wolf wist herhaaldelijk aan zijn achtervolgers te ontsnappen. Men dreef hem echter danig in het nauw, maar telkens weer wist hij met een juist afgemeten sprong het volgende tuintje te bereiken. De spanning steeg ten top, toen eenige mannen het dier in een hoek van een tuintje hadden weten te dringen en hem vast hadden. Het wachten was op de oppassers van de Diergaarde, die den ge vangenen zouden overnemen en juist toen de oppassers kwamen, lieten de mannen het dier weer los en met een paar fiksche sprongen was de wolf een paar tuintjes verder. Er waren juichkreten opgegaan, maar nu zag men allerwegen teleurge stelde gezichten. De jacht begon opnieuw en weer deinde het enthousiasme mee met de kansen, die werden gemaakt. Ten slotte anderhaif- uur nadat het dier was gesignaleerd sprong de wolf een even boven het niveau van den tuin gelegen veranda op, maar onmiddellijk was hij er weer af en zat op een plaatsje tusschen den tuin en 't huls. De wolf schrok, wilde over de schutting springen, maar daar wachtte hem een nieuwe schrik, want daar verscheen een hoofd boven de rand van de schutting. De jongen in den tuin, de 21-jarige C. v. d. Berg, nam deze gelegenheid waar om het dier zijn jas over den kop te gooien en het bij den nek te grijpen. De wolf was gevangen! Een van de eersten, die er bij waren, was dr. Kuyper, de directeur van de Dier gaarde, en weldra verschenen ook de op passers. Zoo goed en zoo kwaad als het ging werd de gevangen vluchteling onder zocht en het bleek slechts een onbedui dende wond aan den rechterachterpoot te hebben opgeloopen. Uitgeput of verhon gerd is het dier niet, maar zooals te be grijpen is, is het jonge dier zeer schichtig. Onder daverend hoera van de bewoners is j het dier naar buiten gebracht en in de kist I gezet, waarin hij naar de Diergaarde is gereden. „Hbld." MOORDAANSLAG TE OSS. Gistermiddag wandelde de 38-jarige fa brieksarbeider H. van Wijnen te Oss in de richting van de Ossche Heide, waar zich zijn woning bevindt. In de St. Willebror- dusstraat naderden een tweetal wielrijders'. Bij het zien van Wijnen, sprongen zij van hun fiets, waarbij de één de 27-jarige P v. D. uit Oss. den niets kwaads vermoeden den Wijnen den weg versperde. Van D. be gon hevig te schelden en bracht een oude veete welke sedert jaren tusschen de beide mannen bestaat weer ter sprake. Toen W die een twist wilde vermijden, hierop geen antwoord gaf zou van D. een dreigende houding aangenomen hebben en zich niet ontzien hebben zijn vijand eenige hevige schoppen toe te dienen. Deze trachtte zijn aanvaller van het lijf te houden, hetgeen hem gelukte. Eensklaps moet de woeste ling toen een revolver getrokken hebben en geschoten in de lichting van Wijnen. Het schot had doel getroffen en drong W. in het onderlichaam. Het slachtoffer, dat door den revolverkogel zwaar was gewond strompelde een eindje verder, doch zakte spoedig in een. Bij het hooren van het schot waren omwonenden toegesneld, die den getroffene een nabijgelegen huis bin nendroegen. In de consternatie wist de aanvaller per rijwiel te ontkomen. Zijn metgezel had reeds eerder 't hazenpad ge kozen. Onmiddellijk werd een geneesheer gewaarschuwd. Dr. Stoltz uit Oss verleende de eerste hulp en liet den gewonde per politiebrancard naar 't St. Anna ziekenhuis vervoeren. De toestand van het slachtoffer is hoogst zorgwekkend. De kogel is diep ir, den buik gedrongen, waardoor het lin kerbeen van den ongelukkige is verlamd. De getroffene staat als een bijzonder op passend man bekend. Hü is gehuwd en heeft drie kinderen. Van D. zou een beken de vechtersbaas ziin Hij is althans meer malen met de politie in aanraking geweest en staat zeer ongunstig bekend. De marechaussee heeft onmiddellijk een uitgebreid onderzoek ingesteld In den loop van den avond is v. D, aangehouden en in arrest gesteld. Hij ontkent alle schuld. (Mm.) AUTO IN EEN KANAAL. BRANDEN. Gisteren tegen den middag ls de graan- malerij van den heer A. Benschop te Meerkerk (Z.-H.) totaal afgebrand Een groote hoeveelheid fourage en opgeslagen brandstoffen zijn mede een prooi der vlammen geworden Het belendend per ceel, dat door den heer B. wordt bewoond, bekwam veel brand- en waterschade De stoomspuiten van de brandweerposten te Noordeloos en Arkel werden ontboden De schade, welke tien a twaalf duizend gul den bedraagt, wordt voor zoover het de panden betreft door verzekering gedekt. Vermoedelijk is de brand ontstaan doordat kinderen met een brandglas hebben ge speeld Door onbekende oorzaak brak te Maas- bree brand uit in de boerderij van den landbouwer Van Deurzen. Door den he- vigen wind vatten ook schuur en stalling weldra vlam. Slechts een gedeelte van den inboedel kon gered worden. De schade wordt door verzekering gedekt. TE WATER GEVALLEN EN VERDRONKEN. Zaterdagmorgen is de ruim zestigjarige heer Nijman uit Doetinchem, vermoedelijk omdat hij plotseling ongesteld werd, in den IJsel gevallen en verdronken. BUITENLANDSCH GEMENGD. NOODLOTTIGE AUTO-BOTSING. Op een bergweg in den Mexicaansc'nen staat San Luis Potosl zijn twee vracht auto's bezet met menschen die van een uitstapje terugkeerden met elkaar in bot sing gekomen. Beide wagens stortten in een 300 meter diepen afgrond. Twaalf personen werden gedood, terwijl dertig inzittenden gedeeltelijk zware ver wondingen opliepen. TREINBOTSING TE VERVIERS. De passagierstrein Luik-Verviers is op het station van Verviers door een locomo tief welke een flinke vaart had. in het midden aangereden. Negentien reizigers -verden min of meer ernstig gewond. De materieele schade is aanzienlijk. o AMERIKAANSCH PASSAGIERSSCHIP GEZONKEN. Het 14.187 ton groote Amerikaansche stoomsschip „President Madison." dat zich op een wereldreis bevond, lag sedert eeni- j ge dagen in de haven van Seattle om een kleine reparatie te ondergaan. Plotseling I maakte het schip sterk slagzij, waarna het water met geweldige kracht aan stuur boordzijde binnendrong. Drie leden der be manning zijn daarbij verdronken. De 150 i passagiers konden in veiligheid worden ge- bracht. Het schip ligt thans op den bodem I van de haven. De bovendekken steken half j boven den waterspiegel uit. De schade wordt geschat op 'n kwart millioen dollar. HUIS INGESTORT. APOSTOLISCH VICARIS TE BATAVIA. BATAVIA, 27 Maart (Aneta). Monseig neur Van Velsen ontving bericht van de i Congregatie Propaganda Flde dat Z.H. de Paus welwillend toestemt in zijn verzoek om ter wille van zijn algemeenen gezond heidstoestand ontheven te mogen worden uit de functies van Apostolisch Vicaris van Batavia. Door dezellde congregatie is, totdat een nieuwe Apostolisch Vicaris zal zijn be noemd met het bestuur over het vicariaat Batavia belast met den titel van pro vicaris pastoor A. F. van Hoof. I Ernstig ongeluk te Vianen, waarbij een dame liet leven verloren heeft. Gistei-middag te ongeveer 3 uur is een auto, komende uit de richting Culemborg, na het passeeren van de Hagenwegbrug te Vianen tengevolge van het met te groote snelheid nemen van de ocht om op den Kanaalweg te komen, vlak voor de woning van den brugwachter Van Hus In het Zederikkanaal gereden, waarbij de be stuurster, de ruim 60-jarige mej. Numans van Dreumel om bet leven kwam De beide andere inzittenden de heer N. een broeder van het slachtoffer en 'n nichtje, dochter van notaris Schouten te Culem borg. konden door het dak van de auto gered worden. Te Wandsbeck bü Hamburg is vermoede- l lijk door een gasohtploffing een huis van j twee verdiepingen ingestort, waardoor drie j personen het leven hebben verloren. Het - huis werd door twee gezinnen bewoond, die echter geen kinderen hadden, terwijl in het parterregedeelte een fotografisch atelier was gevestigd. De kracht van de ontploffing was zoo hevig, dat in de straat verscheidene per- scner tegen den grond geslingerd werden. De straat was met scherven en steenen i bezaaid. ONTPLOFFING. In de koelinstallatie van een slagerij te Marienburg. heeft een ernstige ontploffing plaats gehad. De zoon van den eigenaar werd onder vallend puin bedolven. De brandweer ruimde dit op waarbij de jon geman als lijk werd geborgen. De oorzaak der ontploffing is niet bekend. o JUWEELENDIEFSTAL. Naar verluidt is een Amerikaan, die zieh op reis door Europa bevond, in een hotel te Londen bestolen voor een waarde van meer dan f 140.000 aan juweelen. Men verdenkt zekere Internationale iuweelen- dieven van deze daad. STAKING IN POOLSCHE MIJN GEËINDIGD. De proteststaking der 400 mijnwerkers uit de Klimontof-mijn te Sosnowitz die tien dagen heeft geduurd en waarbij eer. deel der arbeiders onder den grond heb ben vertoefd zonder voedsel tot -ich te nemen, is Zaterdagmiddag afgebroken Na dat de Wojwode de verzekering had ge geven dat de achterstallige loonen volle dig zul en worden betaald eu dat van een st'Veggen van de mijn voorloopig geen sprake is, hebben de mannen de mün ver laten. BRAND. Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak zijn te Teuschnitz in Boven Franken 14 woonhuizen en 20 schuren tot den grond toe afgebrand. VLIEGTUIG OP EEN HUIS GESTORT. Naar uit San Francisco gemeld wordt, is in Hayward 'n verkeersvliegtuig, waarin behalve de piloot 2 passagiers zaten, neer gestort en op 't dais van een huis terecht gekomen. De benzinereservoirs ontploften, de motor werd 100 M. ver weggeslingerd. Een familie van 6 personen, die in het huis woonde en 4 gasten werden be halve één jongen, gedood. Ook de piloot en de beide passagiers vonden den dood. Alle 12 personen verbrandden Het vlieg tuig was tijdens een wolkbrpuk in een bui terechtgekomen en tegen den grond ge drukt. Ondanks den neerstroomenden regen ging het huls in vlammen op.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 9