LEÏDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 24 Maart 1933 TELEGRAMMEN. VISSCHERIJBERICHTEN. ENGELAND. Verklaring van MacDonald en debat. Gistermiddag is in het Lagerhuis het groote debat begonnen over de buiten- landsche politiek en het algemeen aspect van den toestand in Europa. MacDonald gaf tevens verslag van zijn reizen naar Genève en Rome. De premier releveerde het feit, dat hij en Sir John Simon op aandringen van hun collega s uit het kabinet naar Genève waren ver trokken, toen de berichten vandaar steeds ongunstiger werden. Na zijn aankomst had spr. echter spoedig kunnen consta- teeren- dat de onderscheiden delegaties nog wel met den wil bezield waren om het aangevangen werk tot een goed einde te brengen, maar dat de conferentie zich helaas te veel in kleinigheden, clausules en woorden had verloren, waardoor de groote lijn verdoezeld was. Spr. wilde hier mee geen blaam weipen op de leiding, noch op de algemeene, noch op de bij zondere en de aparte commissies en hij wilde de eerste zijn om te erkennen, dat het leiden van zulk een conferentie met een zoo verstrekkend doel een uiterst moeilijke taak was geweest en nog is. Spr. was toen met het Engelsche plan voor den dag gekomen omdat, hoe men ook tegenover de verschillende vraag stukken mocht staan- één ding als een paal boven water stond: het eenige plan dat kans kon hebben op aanvaarding, was er een dat de ontwapening verbond met de veiligheid. Er was ook nu nog geen reden voor over ijlde besluiten, maar de conferentie mocht geen mislukking worden door de bespre king van kwakzalversmiddelen: daarvoor was het doel te edel en te hoog. Het En gelsche plan hield rekening met Duitsch- land's gerechtvaardigden eisch van rechtsgelijkheid. De tijd was inderdaad voorbij, dat men een groot volk kon blij ven dwingen een toestand te aanvaarden en te erkennen, die met zijn gevoel van zelfrespect en eer in strijd was, en het feit dat een bestendiging van den be- staanden toestand in Duitschland als een onrecht werd gevoeld, was ieder staats man nu duidelijk. Omdat een onvoor waardelijke erkenning van de rechtsge lijkheid echter weer op bezwaren bij an deren gestuit was, voornamelijk bezwaren van veiligheid, had het Engelsche voorstel naar een compromis gestreefd, waarin de rechtsgelijkheid stilzwijgend werd erkend, zonder dat dit mocht leiden tot een her bewapening van Duitschland, die weer een wedstrijd in bewapening zou uitlokken. Spr. had te Genève veel zenuwachtig heid gevonden en helaas ook veel gebrek aan onderling vertrouwen. Het Engelsche voorstel was vooral berekend op elemina- tie van deze beide storende elementen en spr. mocht zeggen, dat hij vol goeden moed was dat een overeenstemming be reikt zou kunnen worden, natuurlijk na ampel overleg en met hier en daar eenige wijzigingen. Maar het voornaamste was, dat de moeilijkheden, die spr. zooeven ge noemd had en die den achtergrond vorm den van het onverkwikkelijk tooneel dat Genève in de laatste maanden geboden had, opgeruimd werden. Te Rome hadden spr. en zijn ambge- noot een ander plan van Mussolini aan getroffen. dat evenwel ook uitging van de gedachte dat Duitschland recht had op volkomen gelijke behandeling als de an dere groote mogendheden. Het voorstel tot het houden van een conferentie der toer Westersche mogendheden was Inmiddels in de pers voldoende bekend gemaakt en toegelicht en spr. wilde er alleen aan toe voegen. dat het hem en zijn ambtgenoot aangenaam had getroffen dat men hun te Rome niet onmiddellijk om aanneming of verwerping had gevraagd, maar slechts om de verzekering het plan nauwkeurig te bestudeeren en er op- of aanmerkingen bij te voegen, welke verzekering gaarne gegeven was. Te Parijs had spr. den Franschen pre mier Daladier en het departement van Buitenlandsche Zaken weer volkomen op de hoogte gesteld van zijn besprekingen te Rome en de verzekering ontvangen, dat ook de Fransche regeering hartelijk en loyaal wenschte mee te werken in het be lang van den vrede en de goede betrek kingen tusscben de volkeren. Churchill deed scherpe aanvallen op de buitenlandsche politiek van MacDonald. In het bijzonder wees hij er op, dat Engeland zou kunnen worden verwikkeld in het con flict op het Europeesche vasteland. Het is doelloos de ontwapening zoo ver te voeren, dat de staten tot de meening kwamen, dat hun veiligheid gevaar liep. Het ls op het oogenblik onverstandig van Frankrijk de aanvaarding van het Engel sche ontwapeningsplan te verlangen, daar de Franschen bezorgd zijn ingevolge de ge beurtenissen In Duitschland en in eenige andere staten. Vervolgens oefende Chur chill scherp critiek uit op het nationale Duitschland en zeide: Onder deze om standigheden zal de Fransche regeering een voorstel ontijdig achten, waarin zij opgeroepen wordt haar leger te halveeren, terwijl Duitschland zijn leger zou verdub belen. Het is gevaarlijk de herbewapening van Duitschland toe te laten. De sleutel van den Europeeschen toestand is de over eenstemming tusschen Frankrijk en Duitschland. Nadat ook anderen nog het woord had den gevoerd labour b.v. vreesde dat een 4-mogendheden conferentie een mededin ger zou worden van een Volkenbond! beëindigde onderstaatssecretaris Eden het debat. Hij wees Churchill op scherpe wijze terecht naar aanleding van diens debat, waaruit men moest afleiden, dat hij meer voor een bewapend Frankrijk dan voor een ontwapend Duitschland voelde. Niemand kon ernstig meenen, aldus Eden, dat op dezen grondslag het herstel van Europa en de handhaving van den vrede voor geruimen tijd mogelijk is. Het was niet waar, dat Engeland had voorgesteld de Fransche legersterkte voor de helft te verminderen: het hield een vermindering in van 654.000 tot 400.000 man. Ook was het onjuist dat het Duitsche leger zou moeten worden verdubbeld. Engeland was voorstander van een geleidelijke afschaf fing van den Rijksweer en wenschte in voering van den militiepltcht met een oefentijd van 8 maanden. Op het verwilt dat het Engelsche plan geen cijfers van het Engelsche leger bevatte antwoordde Eden dat niemand zich om de sterkte van het slechts voor den verz0<!diönst bere kend lecer hoefde te bekommeren. Een andere reden waarom Engeland niet veel tot de ontwapeningsconferentie kon bijdragen. Drlerlei eischen worden thans van de ontwapeningsconferentie geëlscht: ont wapening op groote schaal ln de geheele wereld, een belangrijke stap voorwaarts ten aanzien van de gelijkgerechtigdheid en i een juiste en verstandelijke regeling voor den duur van 5 Jaar. Europa kan thans de grootste mate van veiligheid bereiken door een overeenkomst te onderteekenen waar door de bewapeningswedstrijd zou worden beëindigd. ITALIË. Boodschap van Mussolini. Mussolini heeft volgende boodschap ge publiceerd: Zwarthemden van geheel Italië. Op den veertienden verjaardag van de stichting der Italiaansche strijdfasclf zijn alle krachten der fascistische revolutie intact en vormen een ontzagwekkende macht. Wat wij in de lente van 1919 wilden, ls vandaag Italiaansche werkelijkheid en zal morgen Europeesche werkelijkheid zijn. „Handelen", dat was ons wachtwoord; ons handelen was onmiddellijk en aan houdend De wederwaardigheden, welke dat handelen doorstond, dienden om de geesten te doordrenken. De strijd barstte los. werd van 1919 tot 1922 over het geheele front voortgezet en nauwelijks drie jaai na de bijeenkomst op het plein van San Sepolcro. met de overwinning bekroond. Mijn gedachten gaan heden in de eerste plaats uit naar de zwarthemden, gevallen voor den triomf der revolutie. Zij hebben een heilige plaats ln het hart van het volk. Zij insplreeren ons en bevelen ons op dezelfde hoogte te staan als hun hoogste offer. Ik denkk aan al degenen, die aan mijn roepstem gehoor gaven, aan alle zwarthemden der partij, die met het élan van nun geloof de avontuurlijke ei. held haftige stoutmoedigheid der minderheden van weleer veranderden ln een uitgebreide, geordende volksbeweging. De grondzuilen van onze revolutie wer den in het vuur der bijeenkomst op het plein van San Sepolcro gelegd; de elsch van Interventie en overwinning, veroor deeling van de defaitistische partijen, het ln staat van beschuldiging stelleij van de willooze, lafhartige, demoliberale, heer- schende klasse, noodzakelijkheid van nat.- syndicalisme, afbraak van het parlemen tarisme. beroep op de jonge krachten, verachting voor gemeenplaatsen, gevoel van eenheid en souvereinverklaring van den staat en bovenal een levensopvatting gegrond op plicht, tucht en strijd. Al die motieven werden in die veertien jaren ontwikkeld en zij vormen nog de groote onwrikbare richtlijnen van onzen opmarsch Thans, in dit elfde jaar van het regine gaan onze leuzen de grenzen over, onze leer is voortaan universeel, ons werk is reeds een getuigenis voor ons voor een toekomst van eeuwen. De bundels van den fascio zijn machtiger dan ooit gebonden, de bijl hakt meer dan te voren. Achter het duizendjarig zinne beeld der gerechtigheid van Rome ls het heele Italiaansche volk door oorlog en revolutie een eensgezind blok geworden van wil en geloof, dat geen hinderlaag, geen geweld zal kunnen splijten en minder nog breken. Zoo stijgt het fascistisch Italië naar den top van zijn nieuwe geschiedenis en kan het het woord van zijn oude en moderne wijsheid spreken tot de andere volken en de periode van de fascistische beschaving openen Zwarthemden van heel Italië! Met ons!" (w.g.) Mussolini. RUSLAND. De gearresteerde Engelschen. De Russische gezant te Londen heeft aan de directie van de Vickers Mij. doen v/eten, dat ingenieur Thornton tegen een borgstelling van 25.000 goudroebels in voorloopige vrijheid is gesteld en Gregory Kushney tegen 15.000. Alleen Ingenieur W. MacDonald bevond zich nog in hechtenis, maar de gezant meende dat ook hij heden in vrijheid zou worden gesteld. De maat schappij heelt opdracht gegeven de ge vraagde borgtochten te deponeeren. Alleen de onvoorwaardelijke invrijheid stelling van de gevangen genomen Brlt- sche Ingenieurs ln Rusland zonder dat zij zich aan een vonnis zullen hebben te on derwerpen. zal echter door de Engelsche regeering beschouwd worden als een be vredigende regeling van het geschil. Indien deze bevredigende regeling niet tot stand komt. overweegt de Engelsche regeering een invoerverbod te leggen op goederen uit de Sovjet-unie, ingaande 17 April te middernacht, wanneer het han delsverdrag tusschen beide landen zal zijn afgeloopen. Dit behoeft evenwel niet noodzakelijk te leiden tot een breuk in de diolomatleke betrekkingen. De Engelsche regeering is steeds van oordeel geweest, dat de heele zaak door de Russische regeering om redenen van staat is uitgevonden, en dat de gearresteerden volslagen onschuldig zijn. SPANJE. Stakingen, botsingen, branden. Uit verschillende deelen des lands wordt gemeld, dat er stakingen zijn uitgebroken, overvallen zijn gepleegd en botsingen heb ben plaats gehad. Te Hermingua op de Canarische eilan den zijn de bewoners tot een revolutlon- nalre staking overgegaan. Drie politie beambten zijn om het leven gekomen. Te Sevilla ontstond een ernstige schiet partij tusschen communisten en syndi calisten. Te Madrid hebben extremisten bomaan slagen gepleegd op een politiebureau en een schoolgebouw. De studenten te Barcelona hebben de aula van de handelshoogeschool ln brand gestoken. De anarchisten te Valencia hebben groote oakhuizen ln brand gestoken Te Cuenca hebben ontslagen arbeiders een fabrieksgebouw in brand gestoken. Te Coruna en Puentedueme zijn twee kerkgebouwen ln brand gestoken. DE PERS OVER HITLER'S REDE. PARIJS. 24 Maart, (Reuter). De Fran sche Nationalistische pers ziet in de rede, welke Rijkskanselier Hitier gisteren heeft gehouden een bewijs, dat Duitschland wel den vrede wil. doch onder Duitsche hege monie. De overige bladen achten het streven niet zoo gevaarlijk. De „Echo de Paris" schrijft, dat Hitier thans een macht bezit, zooals geen regee- ring sedert de stichting van het Duitsche Rijk ooit heeft gehad. Het „Journal" schrijft dat de Rijksdag de Nationale regeering officieel van dic tatoriale volmachten heeft voorzien. Het blad noemt, gezien de vele uniformen in den Rijksdag, deze een militair parlement en was blijkbaar onder den indruk van de militaire stiptheid, waarmede de zaken werden afgehandeld Voor de eerste maal heeft Hitier eeh rede gehouden, die niet heelemaal uit vuurwerk bestond, en die niet uit een stuk gegoten was. Verschil lende officieele instanties hadden aan de samenstelling ervan medegewerkt en ge tracht, den tekst, speciaal wat het econo mische en op de buitenlandsche politiek betrekking hebbende gedeelte betreft, te matigen. De Berlijnsche correspondent van het blad besluit zijn beschouwing met de opmerking, dat de tweede acte van het Duitsche drama geëindigd ls, de grondwet en de republiek begraven en het Derde Rijk geboren. Uitvoerig bespreekt een speciale corres pondent van de ..Petit Parislen" den in houd der regeeringsverklaring. Hitler, die den Rijksdag als een filiaal van 't Bruine Huls beschouwt, heeft den indruk gewekt dat hij een gunstigen indruk wilde maken. Ten aan zien van de buitenlandsche poli tiek heeft hij een nauwkeurig formuleering vermeden. Omtrent Hitler's opmerkingen over de verhouding tot Frankrijk, schrijft het blad, dat hij daarmee waarschijnlijk concessies ten gunste van Duitschland bedoelde, aangezien Hitler de betrekkingen van het Rijk met de andere mogendheden op de asis van volledige gelijkgerechtigd heid wil stellen. Op het geied der ontwa pening heeft Hitier verzuimd de Duitsche eischen te formuleeren, terwijl hij den Volkenbond over het hoofd heeft gezien. Voor Italië heeft de Rijkskanselier een zeer duidelijke buiging gemaakt. Klaar blijkelijk hoopt hij op een bondgenoot schap met Italië. Resumeerend conclu deert de schrijver in de „Petit Parisien", dat de gisteren afgelegde verklaring nog zeer ver verwijderd was van wat de pro pagandist Hitier gedurende langen tijd heeft geëischt. De radicaal-socialistische „Ere Nou velle" concludeert- dat de dictatuur gele galiseerd is en alle belemmeringen uit den weg zijn geruimd. De sociaal-democraten hebben door hun voorzitter Otto Wels slechts een platonisch protest laten hoo- ren en zwijgend den rug gekromd onder het antwoord van den Rijkskanselier. De met Minister-President Daladier nauw gelieerde „Répubiique" schrijft, dat Frankrijk niet de minste bedoeling heeft het onderscheid tusschen overwinnaars en overwonnenen te vereeuwigen. Frank rijk wenscht oprecht de Duitsch-Fran- sche toenadering. Europeesche verstand houding en gemeenschappelljken strijd tegen de economische crisis. Frankrijk is bereid tot een vergaande gecontroleerde ontwapening op voorwaarde, dat het een controleerbare garantie heeft dat het Duitsche Rijk zich niet opnieuw bewapent. Wanneer men de verklaringen van den Rijkskanselier woordelijk mag opvatten, zijn actieve onderhandelingen mogelijk en gewenscht. Het is thans aan Hitier door daden te bewijzen, dat de geest des vredes. die hij gisteren gehuldigd heeft, werkelijk in hem leeft. LONDEN 24 Maart. (Reuter). De Brit- sche per6 bespreekt ook uitvoerig de rede van Rijkskanselier Hitier gisteren en het aannemen van de machtigingswet. Zij is van oordeel dat hierdoor de be voegdheid van Hitier verder gaat dan die van Mussolini GENEVE. 24 Maart (V.D.) De regee ringsverklaring van Rijkskanselier Hitier heeft in alle internationale klingen te Genève een buitengewoon diepen indruk gemaakt, en men is ei over eens. dat het hier een rede betrof van een groot staats man. Met spanning zag men de eerste officieele programverklaring van Hitler tegemoet Alle bladen publiceeren de rede van den kanselier ln haar geheel, terwijl in de koppen speciaal de nadruk wordt gelegd op den strijd tegen het commu- ZIJID-AFRIKA. Lijfstraffen in plaats van gevangenisstraf. In het jaarrapport van het departement voor het gevangeniswezen wordt vermeld, dat in de tegenwoordige moeilijke econo mische omstandigheden de gevangenis door velen vaak beschouwd wordt, niet als een plaats van straf, doch als een toe vluchtsoord en daardoor zorgeloos riskee- ren of met opzet er naar streven in de gevangenis te komen, teneinde te ont snappen aan het onzekere hedendaagsche leven. Het rapport raads derhalve den recht banken aan de veroordeelingen tot gevan genisstraf te verminderen en beveelt lijf straffen aan ter vervanging. Een kastijding Is veel minder schadelijk dan gevangenisstraf, zoo besluit het rap port, want de gevangenis kan iemand volkomen demorallseeren en hem tot een misdadiger voor zijn leven maken. VEREENIGDE STATEN. Tegen de werkloosheid. Naar de minister van oorlog, Dern, mee deelde, zal het leger der werkloozen, dat president Roosevelt volgens ziin bij het Congres Ingediend wetsontwerp, voor her- bebossching wil gebruiken, onder toezicht der militaire autoriteiten komen te staan. De organisatie zal identiek zyn aan die welke ln Duitschland wordt toegepast. De zich voor de'en arbeid ter beschikking stellend werkloozen zullen in kampen worden ondergebracht. ZIJ zullen eender worden gekleed, doch niet in uniformen. nlsme, de strijd van Duitschland voor rechtsgelijkheid en vrijheid, de ontwape ning en de samenwerking met Frankrijk. De verklaringen inzake de buitenlandsche politiek van Duitschland werkten gerust stellend en hebben ertoe bijgedragen de tegen Duitschland gevoerde propaganda te onderdrukken. Veel aandacht wordt be steed aan de kwestie van de verantwoor delijkheid van de vier Europeesche mo gendheden voor het lot van Europa, en de verklaring van iHtler om met de mogend heden samen te werken op basis van het plan Mussolini. Men ziet hierin de be reidheid van de Ryksregeering om in de richting van de door Mussolini en Mac Donald ingeslagen wegen samen te wer ken om te komen tot het practlsch herstel van de Duitsche rechtsgelykheld en de bevrijding van het Verdrag van Versail les. In het algemeen wordt de rede van Hitier opgevat als een volledige ophelde ring inzake de bedoelingen van de Rijks- regeering ten aanzien van de buiten- en binnenlandsche politiek. MUNCHEN, 24 Maart (V.D.). De „Mun- chener Neueste Nachrichten" schryft over de rede van Hitier, dat deze rede een ver klaring van een staatsman is geweest, die bU het geheele Duitsche volk sterken weerklank vindt. De stryd tegen het com- muisme, de nadruk die gelegd werd op de zedelijke waarde der Christelijke confes sies, de krachtige accentueering van de Duitsche eischen van vrijheid en gerech tigheid. dat alles moet door eiken goeden Dultsclier onderschreven worden. Na de opwindende dagen der Duitsche revolutie ls ontspanning en rust ingetreden, waar door eindelijk den weg wordt vrijgemaakt naar een ware volksgemeenschap, waar zonder men zich het nieuwe Duitschland niet kan voorstellen. De „BayerisChe Kurier" voegt aan het bericht, dat de machtigingswet is aange nomen toe, dat thans zoowel de verant woordelijkheid van de regeering alsook van de partijen is toegenomen. Reeds spoedig zal blijken, hoe goed het was om, ondanks de groot-ste bezwaren, ook ln de binnenlandsche politiek den vrede de voorkeur te geven boven den strijd. DE ACTIE TEGEN DE JODEN. WARSCHAU, 24 Maart. (Reuter). Bij een antl-semietlsche betooging heêft de poli tie gisteren te Blalistok een twaalftal rust verstoorders gearresteerd, die echter door de menigte weer werden bevrijd. Vervol gens werden de kramen van Joodsche koop Lieden ingegooid. De politie wilde tusschen- beide treden, doch werd met een regen van steenen ontvangen. De politie was toen genoodzaakt van haar vuurwapens gebruik te maken. Twee personen werden gedood en drie gewond. LONDEN, 24 Maart. (Reuter). De „Daily Herald" en de „Daily Express" melden, dat over de geheele wereld een actie bestaat onder de Joden om Duitsche waren te boycotten; een aantal Joodsche zaken op Eastend in Londen zijn reeds hiermede begonnen. VONNIS VOLGENS DEN EISCH. BERLIJN. 24 Maart. (Wolff). Overeen- komstig de eisch is de bankier Hintze we gens moord op zijn vrouw veroordeeld tot 12 jaar tuchthuisstraf en 10 jaren eerver lies. o .AMNESTIE IN DUITSCHLAND. BERLIJN. 24 Maart. (Wolf) In de Staatscourant is heden de amnestiewet af gekondigd. DE ARRESTATIE VAN GEREKE. BERLIJN, 24 Maart (V.D). Dr. Gereke zal na het polltie-onderzoek voor den gewonen rechter verschijnen. De arresta tie van den Rykscommlssaris voor de werkverschaffing heeft natuurlij* groot opzien gebaard. Goering was door zekere betrouwbare personen op de hoogte ge steld van verduisteringen die Gereke ge pleegd zou hebben. Hy belastte den chef van de politieke politie Dlels onmiddellyk persooniyk met het onderzoek. Deze vroeg Gereke om inlichtingen en daarby kwamen zooveel bezwaarlijke dingen aan het licht, dat be sloten werd tot zijn gevangeneming over te gaan. Rijkscommissaris dr. Gereke was door den voormalige Rykskanselier generaal von Schleicher tot Rykscommlssaris voor de werkverschaffing aangesteld en werd, daar men zijn werk vooreerst niet wilde onderbreken, voorlooplg ln zyn functie gehandhaafd. Het spreekt van zelf, dat hy thans on middellijk ontslagen zal worden. Tot waarnemend Rykscommlssaris voor de werkverschaffing ter vervanging van dr. Gereke ls benoemd Mlnlsterlalrat dr. Rasp. BERLIJN. 24 Maart (Wolff). Bij het on derzoek der beschuldigingen tegen Ryks commlssaris Gereke is gebleken dat deze 3.200.000 mark uit 'sRijksmiddelen voor politieke propaganda-doeleinden heeft ge bruikt. AFPERSER GEARRESTEERD. MIAMI. 24 Maart (Reuter). Door de federale autoriteiten is te Miami een man gearresteerd, die ervan beschuldigd wordt een dreigbrief te hebben geschreven aan kolonel Lindbergh, waarin 50.000 dollar wordt geeischt. JAPANNER IN HANKAU VERMOORD. TOKIO, 23 Maart (V.-D.) Het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken deelt mede dat een medewerker van de Japan sche scheepvaartmaatschaonü Kabajas in Hankau door een Chlneesche geheime or ganisatie doodgeschoten is. De Chlneesche employées van Japensche warenhuizen banken en andere onderne mingen hebben dreigbrieven ontvangen met de mededeellng dat zii binnen 24 uur hun functie moeten verlaten anders zul len zl] door Chineesche organisaties wor den doodgeschoten. HITLER NAAR MUENCHEN. BERLIJN, 24 Maart. (VD.) Rijkskanse lier Hitler ls naar Muenchen vertrokken en zal daar waarschyniyk tot Maandag vertoeven. o DE INDRUK VAN MAC DONALD'S REDE TE PARIJS. PARIJS. 24 Maart (VD.). De rede, dis MacDonald gisteren ln het Engelsche La. gerhuls heeft gehouden, is in Frankrijk niet gunstig ontvangen. De „Echo de Paris" schrijft, dat Mac Donald op voldoende duideHJke wyze te kennen heeft gegeven, dat hy met bet plan van Mussolini accoord gaat. Deze onbedachtzame woorden van Mac Donalj zijn onvergeefiyk. want zU kunnen de dictaturen van Hitler en Mussolini slechts aansporen tot gewelddaden. Mac Donald, die reeds voor de gebeurtenissen van Juli 1914 een groote verantwoordelijkheid draagt omdat hy misschien het kablnet- Asquith verhinderd heeft tydig de ramp te voorkomen, gedraagt zich thans prac- tisch zoo. dat hij een nieuw offensief ont ketent. Het blad is er nl. van overtuigd, dat Polen, Tsjecho-Slowaktje en Joego slavië eerder een nederlaag zouden ris- keeren, dan gebiedswijziging zouden willigen. Ook de „Petit Parisien" meent, dat uit de Lagerhuiszitting bllikt, dat de Engelt- sche regeering zich definitief by de poli. tiek tot herziening der verdragen heelt aangesloten. o FRANKRIJK EN ZIJN BONDGENOOT!!!, PARIJS, 24 Maart (VD.) Onder het op. schrift „Frankryk denkt er niet aan ?.i]u vrienden te verlaten" publiceert de la nauwe relatie met Minister-President De- ladier staande „Répubiique" een artikel, waarin verklaard wordt, dat de staten der Kleine Entente en Polen zich niet over de onderhandelingen der groote mogendhe- den ongerust behoeven te maken. De huidige gedachtenwissellngen tusschen Engeland, Frankryk en Italië ls geeu strijdmiddel tegen de mogendheden del Kleine Entente. Wanneer Iemand oyge dachten in dezen zin zou hebben, zou nel tijd zijn deze thans bekend te maken Het zot dan duideiyk zyn. dat mep een ver keerden weg had betreden en dat men den julstcn veg moest gaan. Frankrijk reu zijn vrienden niet verraden. De twrj. slachtigheid van de Duitsche Rykskanse- larij na B.smarck, waren Duitschland op het verlies van het Russische Bondgenoot schap en vervolgens het uitbreken vit den ooiiog te staan gekomen De Klrino F.itente en Polen zUn bondeenooten va» F>ankiyk Frankryk zou zich verhe„6rn wanneer het nog meer bondgenooten b d, doch dih zio nooit mogen gesrhieder door etn offer van de oudste bondgenooten HOE HITLER ZIJN SALARIS GEBRUIKT. BERLIJN ,24 Maart. (V. D.). Zooals men reeds weet heeft Hitler zyn maandeiybcë salaris van rijkskanselier geweigerd en het ter beschikking gesteld van een collega van curatoren, die de bedragen ten gun ste van de achtergebleven familieleden van gevallen SA. en S.S. mannen en politieagenten verdeelen moet Dit college is intusschen gevormd, en bestaat nit Ritter von Epp, München, de tegenwoor dige lasthebber van de ryksregeering to Beieren als voorzitter, de advocaot dr, Graf von der Goltz, Stettin en de com missaris van politie Gelbel uit Berlijn. ADOLF HITLER-DAG TE LEIPZIG. LEIPZIG 24 Maart. (VD.) Ter gelegen heid van den verjaardag van Rykskanse lier en Rykspresident von Hindenburg het eereburgerschap aanbieden en zal ten straat Adolf Hitlerstrasse genoemd wor den. Op 20 April zal te Leipzig een groote nationale betooelng worden gehouden en zal de gemeenteraad in feestelyke zitting byeenkomen. ZWEEDSCHE TRAWLER VERGAAN. STOCKHOLM 24 Maart. (V.D.) De se dert vyf weken vermiste Zweedsche stoom trawler „Alne" is waarschyniyk met toin geheele bemanning, bestaande uit zes ma»' waaronder drie zoons van den schioper, vergaan. Aan de Schotsche kust ziin wrak stukken van den trawler gevonden. EEN ZWEMBASSIN VOOR PRESIDENT ROOSEVELT. WASHINGTON 24 Maart. (V.D.) voornaamste en byna eenige sport me president Roosevelt beoefent, ls de z*®®' sport, waartoe hy echter in het Witte Huis weinig gelegenheid zou hebben Indien d«e gelegenheid niet werd gemaakt in het by de presidentieele woning behoorende nart. Aangezien Roosevelt hiervoor echter W™ gelden uit. de openbare kas wilde gebrui ken en zelf niet over het benoodtede De- drag beschikte hebben ziin vrienden e® aanhangers een bedrae van ruim 11 "r dollar bijeengebracht, waarvoor ln het pa^ van het Witte Huls een zwembassin worden aangelegd. IJMUIDEN, 24 Maart 1933. VISCHPK1JZEN. Tarbot per kilo 1.1.00-8.90 Tongen P- kilo f. 1.50—0.75, Zetschr.l per kist van a kilo f.27, Schar t 6-1.70. Roggen per stuks f.21, Kabeljauw per kist van kilo f. 50-42 Gullen per kist van 60 k' f. 3.50-2.60 Lengen per stuk '.49". «u ting per kist van 50 kilo f.4 f j»-®"', 912, Aangekomer de beuger VL 80 103 en de loggers SUV 73 met* 663, on met f. 819 en KW 42 met f.880 6o Beugvisch levende leng f- j 30 per stuk levende kabeljauw t- st. per stuk: doode leng 1 1.58—f.ojf33 id vleet f. 2 60 t 130 P rof 10 per f.17 per hoofd groote gul f.12 - 50 kilo; kleine gul f. 3.20 per 50 kuo^

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2