De Regeering verleent steun. J4ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 24 Maart 1933 Vierde Blad No. 22397 Vijf millioen voor Pluimveehouders. Huldiging v. burgemeester Colijn te Boskoop Bedragen uitgetrokken voor Aardappel- meel-industrie, riet- en gTiendcultuur. roggebouw, vlas- en fruitteelt. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging en verhooging van hoofdstuk 10 der Rijksbegrooting voor 1933 (Garantierege ling 1933 ten behoeve van de kippen- en iendenhouderij). Aan de Memorie van Toelichting op dit netsontwerp wordt het volgende ontleend De productie van eieren is een zeer voor name tak van bedrijf en de uitvoer ervan een uiterst belangrijke post op onze han- elsbalans. De vooruitzichten voor 1933 jjn voor de pluimveehouderij verre van eunstig. Om op alle mogelijkheden voor- oereid te zijn, en eventueel een geheele in eenstorting tegen te gaan is steun van regeeringswege gewenscht, die alleen in verking treedt, zoodra de feiten aantoo- nen. dat de gemiddelde prijs over 1933 nog Vneden den zeer lagen prijs van f. 2.80 etto voor eieren van gemiddeld gewicht nn de producenten zal dalen. De uitvoe ring van de op den aangevraagden post eunenden maatregelen zal zoodanig zijn, dat de voordeelen geheel en al ten goede tomen aan de pluimveehouders. Op eiken Zaterdagavond zal een door den Minister aangewezen gemachtigde, den prijs vast stellen. welke waarschijnlijk in de daarop tolgende week aan de pluimveehouders gemiddeld netto zou kunnen worden uit betaald. indien geen steunmaatregel be tond. Aan de hand van deze conclusies maakt de Regeeringsvertegenwoordiger nog dienzelfden avond bekend of en zoo welk bedrag per 100 stuks zal worden bijgepast bij de eieren, die in de volgende week zullen worden geëxporteerd. De eierhandel weet dan bij zijn inkoopen op Maandagmorgen of voor de loopende week een bedrag wordt bijgepast, ja dan neen, bl] de door hem te besteden prijzen wordt daarmee rekening gehouden. De concurrentie tusschen den handel onder ling en met de coöperaties is zoo scherp, dat de eieren ook door den handelaar zon der winst uit dezen maatregel zullen wor den omgezet. De eierprijs, welken de pluimveehouders hijgen, ook voor die eieren, welke in het binnenland blijven, wordt bepaald door den prijs, die uitbetaald kan worden, wan neer export van de eieren plaats vindt. Na afloop van een bepaalde week moet wor den nagegaan, welke prijs in werkelijkheid aan de pluimveehouders is uitbetaald. Deze zal natuurlijk meestal wel iets ver schillen van den prijs, dien men veronder stelde te kunnen maken. Bij volgende Taststellingen van hetgeen zal worden bij gepast, kan daarmede rekening gehouden worden. Op deze wijze kan verkregen worden, dat indien de gemiddelde prijs, welken de pluimveehouders over 1933 krijgen, min stens f. 2.80 bedraagt, de steunmaatrege len buiten werking blijven. Indien de prijs hier beneden blijft, zou de regeling In werking treden en den prijs aanvullen, vooropgesteld, dat het bedrag waar even tueel voor bijslag over beschikt kan wor den. voldoende is. Hoeveel eventueel noo- dig zal zijn. hangt geheel af van de maat regelen in het buitenland. Teneinde een regeling te treffen, welke een behoorlijke kans van slagen biedt, zal de garantie moeten gelden tot een bedrag van 5 millioen, waaruit zoover het noodig mocht blijken, kan worden geput. Indien het buitenland den invoer zou verbieden, dan zou ook deze maatregel slechts korten tijd helpen en zal de situatie opnieuw onder de oogen moeten worden gezien Een bijzondere regeling zal getroffen moeten worden met de koelhuis- en kalk- eieren. Voor eendeneieren zal eenzelfde regeling getroffen worden als voor kippen eieren, doch met andere cijfers. De saneering van de aardappelmeelmarkt. Ingediend is een wetsontwerp tot dek king van het verlies op den geforceerden verkoop van 600.000 balen aardappelmeel. De gunstige werking van het crediet aan de aardappel-industrie is weer grooten- deels te nietgedaan door de toenemende afzetbelemmeringen in 't buitenland. Het gevolg hiervan is geweest dat de overtollige voorraad aardappelmeel wel is verminderd doch op 1 September 1932 nog altijd 600.000 balen bedroeg. Om te voorkomen dat de prijs nog dieper zal vallen heeft de regeering gemeend de aardappelmarkt te moeten saneeren door het surplus uit de markt te nemen. Bovengenoemde 600.000 balen heeft zij toen overgenomen tegen een prijs van f. 8.— per baal met de be doeling dit mee te verkoopen op een dus danige wijze, dat zekerheid zou worden verkregen dat het niet wederom langs andere wegen de markt zou bereiken, en daardoor de afzet van het meel der nieuwe campagne zou belemmeren. Reeds zijn op deze wijze 200.000 balen tegen een prijs van f. 6.verkocht waarop alzoo een verlies is geleden van f. 400.000. Over den verkoop der overige 400.000 balen zijn nog onderhandelingen gaande, waaromtrent nu echter nog geen nadere mededeelingen kunnen worden gedaan. Ook hierbij zal getracht worden een zoo hoogmogelijke prijs te bedingen. Steun aan riet- en griendcultunr. Ingediend is een wetsontwerp tot steun aan de riet- en griendcultuur. De grootte van den steun zal worden aangepast aan de normen, thans voor het geschilde pro duct aangenomen. Voor de uitvoering zal eenzelfde plan worden gevolgd als geldt voor de vigeerende steunregeling. In totaal vraagt de Minister thans voor dit doel f. 300.000. Voor de roggeverbouwers 4 millioen gulden. Ingediend is een wetsontwerp tot steun ten behoeve van verbouwers van rogge- oogst 1933. Aannemende dat met den ge middelden prijs van f. 7.50 per 100 K.G. de productiekosten kunnen worden gedekt, terwijl de waarde voor den teeler thans netto op f. 3.50 mag worden gesteld, vraagt de Minister thans een bedrag van 4 mil lioen gulden aan; het geoogste product beloopt namelijk plm. 100 millioen K.G. Fruit- en warmoezerijgewassen. De toestand van den tuinbouw, die aan leiding heeft gegeven tot het tot stand komen van de Tuinbouwsteunwet 1932 is, naar de regeering thans betoogt, nog zoo danig. dat zij zich genoopt ziet wederom een steunvoorstel in te dienen ten behoeve van de verbouwers van fruit- en warmoe zerijgewassen. Vooral wat den export be treft zijn de vooruitzichten zeer somber, Op velerlei wijzen wordt dus de invoer in verschillende landen bemoeilijkt en het is bijna met volstrekte zekerheid te verwach ten dat de oogst van 1933 voor de tuinders wederom groote verliezen zal medebrengen. De garantieregeling, die de regeering thans voor 1933 bij de Tweede Kamer heeft ingediend, beoogt den tuinders een waar borg te geven, dat de teelt dit jaar een niet te groot verlies zal opleveren. Daartoe zal een garantie dienen van een bepaalden, onder den productieprijs liggenden mini mum verkoopprijs van alle op de veilingen aangevoerde producten, geteeld door erkende tuinders, dat zijn degenen, die in tuinbouw hun hoofdbestaan of een aan merkelijk deel daarvan plegen te vinden. Voor het jaar 1933 wordt dan van rijks wege aan erkende veilingen van groenten en fruit een garantie verleend tot een be drag, overeenkomende met het verschil tusschen de werkelijke opbrengst en die berekend naar een voor elk artikel telkens voor een bepaald tijdvak gesteld prijspeil, met dien verstande, dat het totaal van de aan de veilingen uit te keeren gelden een bedrag van f. 5 millioen niet mag over schrijden. Voor de uitvoering der regeling wordt de minister bijgestaan door een regeeringscommissaris terwijl een com missie van advies wordt ingesteld, waarin de betrokkenen bii deze garantieregeling zijn vertegenwoordigd. De gezamenlijke bij een veiling aangesloten tuinders zijn verplicht hun aanvoer ter veiling te be perken naar een door den minister vast te stellen maatstaf. On nadere voorwaarden kunnen aan de veilingen voorschotten op de garantie worden verstrekt. Steun aan de vlasteelt. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging en verhooging van Hoofdstuk 10 der Ter gelegenheid van het 10-jarig burge meesterschap van den heer P. A. Colijn te Boskoop, vond in intiemen kring een har telijke huldiging plaats. Er werden ver schillende toespraken gehouden, die ge tuigden voor de groote waardeering, die men voor Burgemeester Colijn koestert. Hierboven de diverse aanwezigen. Zittend van I. n .r. Mej. Colijn, Burgemeester, Mevr Colijn en den heer Colijn Jr. Achter den burgemeester, staande, o.a. de beide wethouders de heeren J. van Gel deren en E. Guldemond, verder bijna alle raadsleden, mr. F. A. Helmstrijd gemeente secretaris, de heeren D. Londhuijzijen, ge meente-ontvanger, A. E. Stijkel, directeur gemeente-bedrüven, A. van der Molen, gemeentebouwKundige en de ambtenaren ter secretarie. De muziekvereen. „Concordia" bracht des avonds een serenade. Rijksbegrooting over 1933. (Uitkeeringen ten behoeve van de teelt en de verwerking van vlas over den oogst 1933). Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend: Het is noodzakelijk, teneinde een mati gen vlasoogst in 1933 te verkrijgen, hier voor een post, uit te trekken tot een maxi mum van f. 1.350.000 en tevens de voor waarden in hoofdlijnen vast te stellen, waarop de steun aan de vlasteelt en de vlasbewerking zal worden verstrekt. Door dezen maatregel zal den landbou wer mogelijk worden gemaakt het product vlas weer voor een gedeelte der normale productie in zijn bouwplan op te nemen, waardoor voor het platteland een belang rijke werkgelegenheid zal worden verkre gen. Daarnaast is het als algemeen belang te noemen de noodzakelijkheid dat een deel van de vlascultuur in stand worde gehou den om niet de tot heden verkregen rassen en de steeds verbeterde techniek der vlas teelt verloren te laten gaan. Om de werkvergunning zooveel mogelijk te bevorderen, zijn aan de toekenning van den steun voorwaarden verbonden, om de bewerking van het geteelde vlas eveneens zooveel mogelijk in Nederland te doen ge schieden. Het afsluiten van overeenkom sten tusschen telers en vlassers wordt zoo veel mogelijk aan hun Initiatief overge laten. De Regeering verleent steun om daar mede de teelt van 6000 HA. vlas en de bewerking daarvan, in Nederland te verzekeren. De Vlascentrale, welke reeds is ingesteld voor de uitvoering van de steunregeling voor het vlas voor den oogst 1932, wordt met de uitvoering dezer steun regeling belast. Voorts zijn voor de uit voering opgericht de Vlastelersvereeniglng en de Vlassersvereeniging, uit de belang hebbende groepen telers en vlassers. De steunverleening geschiedt aan de erkende telers en de erkende vlassers, die vlas voor den oogst 1933 bewerken onder de voor waarden door den Minister en de Vlas centrale te stellen. Aan de Vlascentrale wordt beschikbaar gesteld: a. voor uitkeering aan de Vlas telersvereeniglng een bedrag van 100 gul den per geteelde H.A. vlas; b. voor uit keering aan de Vlassersvereeniging een bedrag van f. 125.— per H.A. vlas. De Vlastelersvereeniging stelt in overleg met de Vlascentrale een zaaiplan op. DE MEDESPELENDEN IN V „MENSCHEN IN HET HOTEL/'. „Waarom spelen zoovele stars mede in deze film?" werd den regisseur Edmund Goulding dikwijls gevraagd gedurende den tijd, dat „Menschen in 't Hotel" werd op genomen. Zijn antwoord was: „Omdat er rijf gelijkwaardige rollen in deze film zijn., die elk gespeeld moeten worden door een eerste klas artist". De vijf bedoelde hoofdpersonen zijn: de danseres Grusinskaya (Greta Garbo), Baron von Gaigern (John Barrymore), Haemmchen, de stenotypiste (Joan Craw- lord), de directeur Preysing (Wallace Beery) Kringeletn (Lionel Barrymore). Behalve deze vijf personen worden voor- ame rollen gespeeld door Lewis Stone, lean Hersholt en Rafaela Ottiano. Vanzelfsprekend heeft een dergelijke tolbezetting voor de film een groote tommerciëele waarde, maar het was toch hoofdzaak het gegeven, dat aanleiding tas zoovele bekende artisten in een film Wjeen te brengen. Eén hoofdpersoon op den voorgrond gebracht, zou het gegeven tooals door Vicki Baum opgebouwd, uit het Jerband gerukt hebben. Het stuk is gebaseerd op het karakte- hseeren van verschillende gasten in een ootel en de vijf voornaamste personen zijn allen even belangrijk. Indien men het omgewerkt had om één persoon naar 'oren te brengen, zou het speciale cachet Moren zijn gegaan. ^Doordat de vijf voornaamste rollen door vervuld worden moest ook bijzondere indacht besteed worden aan de verdere rolverdeeling. Voor de verfilming werden geen figuranten genomen; ieder, die op het doek te zien is, beeldt een bepaald karakter uit en is een kort moment een belangrijk onderdeel van de geheele actie. De enorme kosten verbonden aan het maken van deze film lieten ons haast geen tijd over om te repeteeren en van alle medespelenden werd verwacht, dat zij zonder lange voorbereiding een zuiver in het geheel passend spel zouden geven. Greta Garbo en John Barrymore hebben weinig leiding van den regisseur noodig én ook Lionel Banymore, Joan Crawford en Wallace Beery hebben de uit te beelden karakters volkomen begrepen voor zij in de studio's komen. De scènes klopten met de zuiverheid van een moderne machine; zelfs de lange scènes waarop ingewikkelde bewegingen van de camera's te pas kwa men werden vlot opgenomen. Goulding gelooft niet. dat de verfilming van „Menschen in 't Hotel" een revolutie in het verdeelen van de rollen beteekende, daar slechts weinig films een dergelijke rolver deeling waard zijn. DE DECORS VOOR „MENSCHEN IN 'T HOTEL." Waarschijnlijk is voor geen andere film het ontwerpen van de decors van zooveel belang geweest als voor de verfilming van Vicki Baum's ..Menschen in 't Hotel". Dit komt hoofdzakelijk doordat het Berlijnsche hoteL waarin zich de geheele handeling ®teta Garbo als de danseres Grusinskaya en John Barrymoore als Baron v. Gaigern de film „Menschen la 't Hotel" naar het wereldbekende boek van Vicky Baum. afsDeelt. een hoofdpersoon ln het drama is en geen achtergrond-zonder-meer Het ..Grand Hotel" is een symbooi. Toe vallig heeft de schrijfster de handeling in Berlijn doen plaats vinden en daardoor een Duitsche sfeer in het hotel gebracht, maar naar den geest van het boek had dit „Grand Hotel" in elke willekeurige wereldstad kunnen staan. Het is een sym bool van het leven, het is de wereld, waar in wij allen gasten od doorreis zijn, waar „een ander in ons bed zal slapen, zoodra we vertrokken zijn." De bouwwerken, die zes van de grootste Metro Goldwyn Mayer studio's besloegen, vormden een uiterst moderne hotelinstal latie. Duitsch getint, maar toch met een geheel persoonlijk karakter. Ieder onder deel werd in de ateliers ontworpen en ver vaardigd, evenals de meubileering. Niets werd gecopiëerd naar inrichtingen van be kende holtels. In het boek is het hotel evenals de personen, een creatie van de schrijfster, en er is naar gestreefd een en ander volkomen uit te beelden, zooals zij (het in haar werk beschrijft. Het meest opvallende van de decors, spe ciaal van de groote ronde hal. was de kleur rijke decoratie; zwart met hard rood, zil ver, goud en andere scherpe contrasten. Dit was hoofdzakelijk gedaan met het oog op het psychologische effect met de mede spelenden. Zilver en goud geven uitsteken de camera-effecten, maar de andere kleu ren komen zelden ten volle tot hun recht. Toch hebben de vroolijke kleur-combina- ties van de decors, en ook van de costuums een gunstigen invloed op de meeste artis ten en komen daardoor het geheel ten goede. Een belangrijk punt van bespreking was de hoogte van het gebouw. Een wol kenkrabber-effect zou niet overeenkomen met de Europeesche sfeer, daar het groot ste hotel in Berlijn slechts tien étages hoog is. Voor de film werd een gebouw van twaalf verdiepingen ontworpen. Gewoonlijk zijn de décors slechts een achtergrond voor de handeling, doch in deze film neemt het gebouw de plaats in van een acteur en wordt het tot een van de hoofdpersonen van het verhaal, even be langrijk als de artisten die de verschillen de karakters vertolken. Overal moest er aan herinnerd worden, dat men in het „Grand Hotel" is. Een groot hotel Iaat dit zijn gasten nooit ver geten. behalve misschien als ze in hun slaapkamers zijn; hier overheerschen de personen. De slaapkamers worden tijdelijk beïnvloed door de bewoners en daarom zijn deze decors niet meer dan een rustige achtergrond en niet. als de hal de gangen, eetzalen enz., geaccentueerd ln ieder de- talL De reden voor een ronde hal is twee ledig. In de eerste plaats is dit modem en practisch van het standpunt van hotel- inrichting De lessenaar van den hoofd portier werd in het midden geplaatst; deze is het oog van het hotel ziet alles en is uit alle richtingen makkelijk te berei ken. De tweede reden was het verkrijgen van een goed camera-effect. Men was hierdoor in de gelegenheid een camera op de plaats van den hoofdportier te zetten waardoor de toeschouwer evenals de nor- tier de geheele hal gemakkelijk kan over zien. De meeste decors staan de camera slechts een gezichtshoek van minder dan 180 gra den toe, maar in dtt geval was zij een volle 360 graden. Een camera volgde een persoon door de geheele hal van de draai deur tot de lift. Een ander voordeel van het ronde model is, dat de camera zich vlug van een persoon of groep naar een ander kan wenden en. daar de afstanden vrijwel gelijk zijn, voortdurend scherp is ingesteld. Vooral waar de handeling in de hal zich rond den lessenaar concentreert. De ronde vorm is in het geheele gebouw vastgehouden; niet alleen om in overeen stemming met de hal te bliiven, maar ook wegens de fotografische effecten. Het hotel is niet overdreven luxueus in gericht, maar comfortabel en modern. De brievenbussen dragen een luchtdienst-in- signe het telegraafkantoor in de hal ad verteert draadlooze verbinding met de schepen op zee. het geheel maakt den in druk van een cosmooolitisch hotel, waar menschen uit alle deelen der wereld tijde lijk verblijf nemen. „Menschen komen en menschen gaan." Niemand blijft lang, Vicki Baum schreef in haar boek; ..Er zijn honderd deuren op iederen gang en niemand k/nt zijn buur man." Dat is het gevoel, dat men gepoogd heeft om uit te drukken. VICKY BAUM OVER HAAR WERK. Menschen, die zij gekend heeft, interes sante typen, die zij op straat ziet, kran tenberichten, kortom het heele leven, dat langs haar passeert, inspireert de bekende Duitsche schrijfster Vicky Baum. „Hoe lang hebt U noodig gehad om „Menschen in 't Hotel" te schrijven?" vroeg iemand haar. „Dat vraagt iedereen," luidde het ant woord. „Over het schrijven heb ik niet lang gedaan, slechts veertien dagen, maar de typen en den draad van de behandeling had ik al meer dan zeven jaar in mijn gedachten. Dat is altijd mijn manier van werken; ik laat het gegeven langen tijd in mijn gedachten bezinken, maar als ik eenmaal begonnen ben met het uitwerken, wordt ik ongeduldig en wil het manuscript zoo spoedig mogelijk gereed zien. Zoodra ik ga schrijven, sluit ik me op en werk dag en nacht door tot het klaar is. Misschien is dit niet de goede methode, maar het is de eenige manier, waarop ik het kan doen. Ik moet al mijn krachten inspannen om mijn werk zoo goed mogelijk te maken. Na twee uur 's nachts, als mijn hart begint te kloppen van vermoeidheid, schrijf ik de beste hoofdstukken". Toen men haar vroeg, hoe zij haar typen „Menschen in 't Hotel verzamelde, ver telde zij: „Ik vind mijn materiaal overal; Kriu- gelein is een type, dat ik tweemaal be schreven heb Ik zag ergens zoo'n kantoor bediende en schreef een kort schetsje over hem, later heb ik het type meer uitge werkt en in het boek verwerkt. Flammchen de steno-typiste, werkte eens voor mij. toen ik een nacht in een hotel te Dresden doorbracht. Later dacht lk na over haar leven en zoo is zij in het boek gekomen. Wat betreft Preysing en de samenloop van omstandigheden, die leiden tot den moord op baron Von Gaigern, dit idee kreeg ik door een krantenbericht. De danseres Grusinskaya, kwam mij voor den geest tijdens een van Pavlowa's laatste aandoenlijke opvoeringen. Hertha Thiele, die deze week onze stad bezocht. FILM ALLERLEI. Brian Aherne, een jong romantisch tooneelacteur die drie jaren lang aanbie dingen van filmmaatschappijen heeft kunnen weerstaan is bezweken voor de aanbieding van Paramount om den tegen speler te zijn van Mariene Dietrich in ..The Song of Songs" zijn eerste film. Aherne arriveerde de vorige week in Hollywood na zijn New Yorksche triomfen met Katharine Cornell in „The Barretts of Whimpole Street" en „Lucrese". De nieuwste berichten luiden dat Mar iene Dietrich in de schijnwerpers staat en de eerste opnamen van „The Song of Songs" zijn begonnen. Rouben Mamoulian voert de regie. Sir Oliver Lodge, 's werelds grootste exponent van het spiritisme is uitgenoo- digd om naar Hollywood te komen als technisch adviseur voor de Paramountfiim „Supernatural". De productieleiders van deze film, Victor en Edward Halperin hebben orderhande lingen 'nopend met den beroemden Lon- denschen geleerde. Twee jonge Hc-llywood-actrices, kregen de vorige week hun eerste kans om voor de film te spelen. Het zijn Leah Kay en Gertrude Michael, die met Helen Twelvetrees. Edward Eve rett Horton en Sir Guy Standing deel zullen uitmaken van de bezetting voor Maurice Chevalier's Paramountf'im „A Bedtime Story", onder regie van NormaD Taurog. Miss Ray, die pas van school af is, zingt liedjes in de beroemde „Cocoanut Grove'' te Los Angeles. Miss Michael is al zes maanden in Hol lywood. waar zij tot nu toe twee onbe langrijke rolletjes heeft gespeeld.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 13