74ste Jaargang WOENSDAG 22 MAART 1933 No. 22395 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: JO CtJ. ner regel voor advertentlën uit Lelden eD plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentlën 35 Cts pet regel Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts oorto te betalen Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. 4 PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden per 3 maanden f.2.35; per week f.018 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. Ut nummer bestaat uit DRIE Blades EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengt n ter algemeene kennis dat door jen vergunning is verleend aan G. J. Ver berg en rechtverkrijgenden tot het oprich- jen van een zuivelinrichtine in het perceel Lerf naaal Nis. 81 83 en 85, hoek Geere- ttraai kadastraal bekend Gemeente Leiden Sectie E. No. 1608. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN. Secretaris. Leiden 22 Maart 1933. 7721 DE HEER J. A. VAN HAMEL, 50 JAAR LEIDSCH NOTARIS. Een in breeden kring geziene persoonlijkheid. Gisteren was het Juist 50 jaar geleden, dat de heer J. A. van Hamel benoemd werd tot notaris hier ter stede. Met het oog op zijn momenteel minder gunstigen gezondheidstoestand had de beer Van Hamel ons verzocht van te voren geen melding te maken van zijn Jubileum teneinde een grooten toeloop te voor komen. In dien opzet is hij volkomen geslaagd; het was in zijn woning aan de Steenschuur gisteren bijna even rustig als op andere dagen en alleen een aantal vlaggen door buren uitgestoken, wees op deze bijzondere gebeurtenis. Nu de eigenlijke jubileumdag achter den rug is, willen wij evenwel niet nalaten den heer Van Hamel hartelijk geluk te wen- schen met dit zeldzame feit en hem dan ken voor het vele, wat hij gedurende een balve eeuw voor de stad zijner inwoning heeft gedaan. In de eerste plaats als notaris, maar aarnaast In zoovele andere kwaliteiten, lat het moeilijk is ze alle op te noemen Kinder er één te vergeten. Joost Adriaan van Hamel werd geboren 30 Maart 1847 te Twello, waar zijn vader geneesheer was. Na elf jaar als candidaat- notaris op Java te hebben doorgebracht, keerde hij wegens gezondheidsredenen naar Holland terug, waar hij zich eerst te Oldemarkt en korten tijd daarna te Leiden vestigde. Hier trad hij al spoedig als lid toe tot verschillende vereenigingen, werd commissaris van de Leidsche Spaarbank, lid van de commissie van dagelijksch be heer dier instelling, lid en secretaris van Je Plaatselijke Schoolcommissie, secreta ris van curatoren der later opgeheven Indische instelling tot opleiding van O. I. ambtenaren en in 1887 voor den Vrijheids- hond lid van den gemeenteraad. In 1903 werd hij onder burgemeester 3. Was door den raad gekozen als wet houder van onderwijs, welke moeilijke tunctie hij gedurende een tijdvak van 18 jaar onafgebroken en met grooten ijver heeft vervuld. Het Leidsch onderwijs heeft aan den heer van Hamel inderdaad zeer veel te danken. In 1921 trad hii wegens een gewijzigde partijverhouding in den raad als wethou der af, doch hij bleef tot 1927 deel van Jen raad uitmaken. De heer van Hamel vierde eenige jaren geleden zijn zilveren jubileum als voor zitter van de afdeeling Leiden der Ver. ..Oost en West" en was voorts gedurende vele jaren lid van de Commissie voor de Lakenhal en voorzitter der Kamer van Toezicht op de Notarissen. Wij wenschen den krassen jubilaris toe JJt zijn goede gezondheid weer spoedig terugkeere. opdat hij nog menig jaar ge spaard blijve voor de stad, welke hem lief jsgeworden en waarin hü zich in breeden kring bemind heeft gemaakt. VOOR BEROEP BEDANKT. Ds. A. de Blois te Dirksland heeft voor het op hem door de Geref. Gemeente alhier uitgebrachte beroep bedankt. N. Z. H. T. M. Driemaandelijksche conferentie van directie en vakorganisaties. Als gebruikelijk had gistermiddag ten hoofdkantore der Noord-Zuid-Holland- sche Tramweg Maatschappij aan de Leid- schevaart te Haarlem de driemaandelijk sche bijeenkomst van de Directie met vertegenwoordigers van deze Vakorgani saties plaats. In de eerste plaats kwam aan de orde het verzoek tot wijziging van de regeling, welke omvat de maatregelen, welke ge nomen worden m gevallen van telaat in dienst komen. Nadat de directie verklaard had, dat haar was gebleken, dat die re geling steeds mild wordt toegepast ep dat niet .uitsluitend naar den letter daar van wordt gehandeld, deelde de desbe treffende vakorganisatie mede, met die verklaring tevreden te zijn gesteld. Vervolgens werd van gedachten gewis seld over de toepassing van de regeling van den nachtarbeid door weg- en bo- venleidingpersoneel, hetwelk eindigde met de toezegging van de Directie, dat meer gelijkheid in de toepassing in de groepen Noord- en Zuid-Holland zou worden ge bracht en dat alsnog zou worden nage gaan of eenige wijziging zou gebracht kunnen worden in den duur van den nachtarbeid, indien deze meer bedraagt dan 9'/i uur. De Directie zegde toe gevolg te geven aan den wensch, om de loonderving ten gevolge van de toepassing van den carenz- dag bij het 3e en elk volgend ziektegeval in een kalenderjaar te doen geschieden door wekelijksche inhoudingen van f, 1. De inwilliging van het verzoek om de dagelijksche arbeidsregeling in de werk plaats te Haarlem te wijzigen verklaarde de Directie In beraad te willen houden, totdat uit een te houden referendum zou blijken- dat werkelijk de meerderheid van het betrokken personeel aan een derge lijke wijziging de voorkeur geeft; aange zien de Directie de regelingen van den dagelijkschen arbeid voor het kantoor- en het werkplaatspersoneel te Haarlem ge lijk wil maken, zal billijkheidshalve ook eerstbedoeld personeel in dit referendum betrokken worden. Met betrekking tot het feit, dat werd verondersteld, dat aan wegwerkers en bovenleidingmonteurs z.g.n. koffiegeld niet was toegekend niettegenstaande zij ingevolge de bestaande regeling daarop aanspraak konden maken, deelde de Directie mede, dat de desbetreffende toe kenning was geschiedt, hoewel onverplicht wegens zeer bijzondere omstandigheden cn wel voornamelijk omdat het betrof het verrichten van werkzaamheden van aan leg en niet van onderhoud op de geëlec- trificeerde lijn LeidenHeemstede. De directie lichtte uitvoerig toe, dat bij de vaststelling van het loon van het per soneel der 2e Noord-Hollandsche Tram weg Maatschappij, dat met ingang van 1 December 1932 in (voorloopigen) dienst der Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij is overgegaan, wel met den 121/!, resp. 25-jarigen diensttijd bij eerst genoemde Maatschappij is rekening ge houden. Bij eenige wijziging van den opzet daarvan kunnen evenwel sommigen hoewel niet oogenblikkelijk in de toe komst daarvan eenig voordeel genieten. De Directie verklaarde zich bereid daar toe over te gaan. Nadat nog enkele onderwerpen van minder belangrijken aard en verscheidene vragen waren behandeld, werd de bijeen komst gesloten. EEN GESLAAGDE FEESTAVOND. Der Turnclub „Aquaduct". Met medewerking van de dames-gym- nastiek-vereeniging „Concordia" onder lei ding van den heer J. Nievaart, den con férencier C. Spaanderman, den saxopho nist en xylophonist W. Stouten en Gé Hofenk's Dance-Band heeft de Turnclub „Aquaduct" gisteravond in „Concordia" een in alle opzichten geslaagden feest avond gegeven, welke door een talrijk publiek werd bijgewoond. „Concordia" komt voor de wijze, waarop het grootste deel van den avond gevuld werd. een woord van bijzonderen lof toe. Het succes, dat de dames en daardoor ook d. heer Nievaart oogstte was dan ook alleszins verdiend. De prestaties der ver- eeniging beschreven wij naar aanleiding van de uitvoering op Zaterdagavond eer gisteren reeds uitvoerig. Ook deze uitvoe ring zij 't dan niet onder eigen naam was weder in alle onderdeelen keurig ver zorgd. Ook over het kunnen van den heer Spaanderman en de prestaties van den heer Stouten schreven wij reeds meerdere malen uitvoerig. Dat beiden ook thans weer veel bijval en applaus oogstten, be hoeft geen 'etoog. Gé Hofenk en zijn mannen luisterden de uitvoering met wel verzorgde entre-acte muziek op en zorgden tijdens het bal dat onder leiding van den heer H. J. van Leeuwen Jr., den feestavond besloot, voor de onmisbare muziek èn daarboven voor de juiste stemming Al met al dus een welgeslaagde feestavond, waarop „Aquaduct" die ditmaal zelf niet kon optreden met voldoening kan terugzien. VER. TOT BEV. DER BELANGEN VAN SLECHTHOORENDEN. Een gezellige avond. Gisteravond hield de afd. Leiden van de Ver. tot Bevordering der Belangen van Slechthoorenden weer een bijeenkomst: ditmaal niet in het Volkshuis, zooals dat de gewoonte is, doch in „Oud Hortuszicht". Doordat de Presidente mevr. Kranen burgSiemens niet aanwezig kon zijn, opende de vice-voorzitter de heer Mater dezen avond. Op het programma stond vermeld, dat mededeelingen gedaan zouden worden over het verloop van de Tentoonstelling. De heer Mater deelde in een kort verslag mede het prettige en gunstige verloop, waarvan in een vorig bericht reeds mel ding was gemaakt. Echter kwamen nu de finantieele resultaten ter sprake, en het is gebleken dat de afd. in alle opzichten tevreden mag zijn. Er is een batig saldo van f. 714.69 waarvan in de afdeelingskas f. 285.87 wordt gestort. Na dit verslag kregen we onder leiding van mej. Driessen een kwartiertje liplezen. De leidster maakte er op attent, dat zij voor dezen keer bijzondere moeilijke zin nen had opgegeven, omdat van de deel nemers of deelneemsters twee der besten zouden gekozen worden, die dan in aan merking konden komen voor deelname aan den lipleeswedstrijd te Amsterdam. De hoogste punten werden behaald door de dames M. van der Reijden en M. van der Weijden. Een grootere zaal dan gewoonlijk werd deze keer gehuurd, omdat het bestuur op veel bezoek gerekend had en het is daarin niet teleurgesteld. De leden en vooral de nieuwe leden waren in grooten getale op gekomen. Op het programma was Iets ge heel nieuws voor onze avonden De caba retclub „De Cocktail" gevormd door de heeren Groenewegen. Hegenbarth en Westen was zoo vriendelijk geweest hun welwillende medewerking voor dezen avond aan te bieden. Het is alleen maar jammer dat deze heeren niet eerder in ons midden zijn geweest, want de aardige geestige liedjes, die zij zoowel voor als na de pauze ten beste gaven, zijn er bij alle goed ingevallen, wat wel bleek aan den gullen hartelijken lach en het flink applaus. De heer Mater die hun aan het einde van den avond namens alle aanwe zigen hartelijk dank zei, sprak dan ook de hoop uit dat dit optreden slechts een voorproefje geweest mag zljr. en we „De Cocktail" nog eens weer in ons midden mogen zien. Te half elf ging de vergadering zeer voldaan uiteen. De volgende bijeenkomst zal gehouden worden in het Volkshuis op 25 April a.s. AVONDTEEKENSCHOOL R.-K. VOLKSBOND. Leerzame tentoonstelling van v leerlingenwerk. Het bestuur van de Avondteekenschool uitgaande van de afdeeling Leiden van den Ned. R.-K. Volksbond is eetmaal eens afge weken van de sedert jaren1'gevolgde ge woonte en heeft inplaats van in het ge bouw aan de Steenschuur de jaarlijksche tentoonstelling van leerlingenwees gecom bineerd met een openbare les in dc school in de Van der Werffstraat, waar van 1 October31 Maart het onderwijs wordt gegeven. Eehalve gisteravond is er ook Donder dagavond a.s. tusschen 7 en 9 uur nog ge legenheid om deze expositie te bezoeken en van ganscher harte wekken wij op om deze kans niet onbenut te laten voorbijgaan. Deze tentoonstelling biedt in veel betere mate dan de voorgaande gelegenheid zich een beeld te vormen van het onderwijs, dat op deze avondschool wordt verstrekt en waarvan de honderdtallen werkstukken in al hun stilzwijgendheid een welsprekend getuigenis afleggen. Het is niet wel doenlijk hier in kort be stek een opsomming te geven van de vele teekeningen op het gebied van projectie-, rechtlijnig- bouwkundig- of werktuigkun dig teekenen. van de tallooze hout- en marmerstalen en van de vele boetseerstuk- ken, welke in de diverse lokalen een nlaats- je hebben gekregen. De beste raad dien we onzen lezers kun nen geven is: gaat eens kijken en uw oor deel staat voor ons van te voren vast! De directeur, de heer C. van Heusden, die zelf reeds meer dan een kwarteeuw als leeraar aan de school verbonden is. en zijn staf van trouwe medewerkers, hebben in derdaad alle recht en reden om de deuren van het gebouw wagenwijd open te zetten. Ter voorkoming van misverstand zij nog even medegedeeld, dat de cursussen in het afgeloooen jaar bezocht werden door on geveer 225 leerlingen waarvan 115 tot den protestantschen en 110 tot den katholieken godsdienst behoorden. —o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: W. Brouwer, Haarlemmerstr. 23. Leiden. Handel in uur-werken. Vestiging filiaal: Breestraat 68, Leiden. Rotterdamsche Broodfabriek, Mare- singel 71 a. Ulttr. Mede-eigenaar: C. A. van den Oord, Leiden. Th. C. J. den Hollander, Bilitonstraat 1, Leiden. Handel in melk, boter, kaas, eieren en vleeschwaren. Vestiging Zuivelfabriek: Kooilaan 2, Lelden. BENOEMING. KERKELIJKE HOOGLEERAREN. Naar aanleiding van het in de pers op genomen bericht van een petitionnement aan de Synode der Nederlandsche Her vormde Kerk en aan de leden van de commissie van voordracht voor de benoe ming van kerkelijke hoogleeraren, verzoekt een groep Leidsche theologische studenten opneming van het volgende: In de eerste plaats merken wij op, dat dit petitionnement zuiver de bedoeling heeft te verzoeken een vrijzinnigen, kerke- lijken hoogleeraar. Want het heeft o.i. geen zin de Synode en de instantie, die de voor dracht opmaakt voor een nieuwen hoog leeraar, aan te sporen dat iemand benoemd worde, die wetenschappelijke bekwaam heid paart aan geschiktheid tot vorming van Evangeliedienaar! De betrokken in stanties zullen werkelijk geen man zenden, dien zij niet geschikt of niet bekwaam vinden voor dezen verantwoordelijken post. De volle nadruk moet dus gelegd wor den op de voorzichtig gestelde toevoeging, dat deze professor, indien mogelijk, de vrijzinnige beginselen toegedaan zij. Wij weten dat dit eigenlijk het cardi- r.aie punt is van dit petitionnement. Daar enboven willen wij opmerken dat er te Leiden ongeveer 110 Herv. studenten in de theologie zijn, zoodat er een veertigtal dit verzoek niet onderteekende. Als men daar bij bedenkt dat men o.a. een der eerste jaars-studenten bijna geprest heeft om bijv. op grond van de beloofde vriendschap aan vrijzinnige dispuutgenooten te teeke nen en anderen na een vaak tot vervelend wordens toe herhaald verzoek dan maar hebben toegegeven, dan wordt de waarde van dat petitionnement in een ander licht geplaatst dan waarin het uit het bloote persbericht ons toeschijnt. Verschillende malen is tot ons het ver zoek gekomen een tegenpetitionnement in te sturen, maar, ofschoon het ons zeker gelukt zou zijn hierop een belangrijk aan tal handteekeningen te verzamelen door een even fel gevoerde actie onder de eerste jaars- en overige studenten hebben wij het standpunt ingenomen dat op deze benoe ming noch rechtstreeks, noch zijdelings door welke groen dan ook, bij de Synode mocht gezinspeeld worden. Ten eerste om dat wij ook in deze zaak, die voor ons van zoo groot gewicht is. Gods leiding in de Synodevergadering, zonder meer eerbiedi gen. En daarenboven vinden wij zulk een petitionnement op zich zelf een misken ning van de competentie van het hoogste bestuurslichaam van onze kerk. Beleefd verzoeken wij U ook dit bericht te publiceeren, daar wij vreezen dat uit het eerder gepubliceerde een verkeerde conclusie zou kunnen getrokken weden. „Vad." EEN MOOI BUITENKANSJE. Rentekaart een kostbaar bezit. Men schrijft ons: In een der dorpen behoorende onder den Raad van Arbeid Leiden overleed in Augustus 1920 een arbeider nalatende een weduwe van 53 jaar en een rentekaart, waarop slechts 17 zegels van 60 cents waren geplakt. Dit was gedurende het eerste jaar een voldoend aantal om de weduwe, bij het bereiken van den 60-jari- gen leeftijd, in 't genot van weduwenrente te stellen. Evenwel gebeurde dit niet, daar de weduwe hiervan blijkbaar niet op de hoogte was en de Raad van Arbeid in de eerste maanden van zijn bestaan nog niet van deze gevallen speciaal aanteekening hield. Later gebeurde dit wél. De weduwe werd in Augustus 1927 60 jaar, doch onbewust van haar rechten op weduwenrente .vroeg zij niets aan. Enkele weken geleden werd het geval door de administratie der Sociale verzeke ring ontdekt en werd de weduwe, die inmiddels den leeftijd van 65'A jaar bereikt heeft, in 't genot van haar weduwenrente gesteld met ingang van den dag, waarop zij den leeftijd van 60 jaar bereikt had. Daar het weduwenpensioen f. 187 20 per jaar be draagt, komt zij dus ineens in 't bezit van de niet onaardige som van ruim f 1030. en verder haar geheele verdere leven van f. 3.60 per week. En dit alles op grond van een rentekaart, waarop slechts voor f. 10.20 geplakt was (17 zegels van 60 cts.1. Of de rentekaart ook een kostbaar bezit is! o BAGAGEWAGEN ONTSPOORD. Gisteravond ongeveer 8 uur is tenge volge van een ontsporing van een bagage wagen bij de G^vangenlaan aan het sta tion alhier eenige stagnatie in het verkeer ontstaan. Daar de ontsporing bij een der hoofd sporen plaats had, moesten alle sneltrei nen, ook die anders hier doorgaan, daar ter plaatse stoppen, waardoor verschil lende treinen vertraging ondervonden. Om ongeveer 11 uur was de stagnatie weer opgeheven en stond de wagen weer op het goede spoor. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het Doctoraal axamen wis- en natuurkunde, hoofdvak scheikunde: de heer H. Frencken (Roermond); voor het Candidaats examen wis- en natuurkunde, letter A: de heer A. C. Zaanen (Rotter dam); idem letter F: Mej. A. C. B. Dekking (Leiden), BINNENBAND De Nederlandsche regeering vereenigt zich met het ontwapenings-voorstel-Mac Donald (Pari. Overzicht, 3e Blad). De maatregelen tegen het dansen; me morie van antwoord aan de Eerste Kamer. (Binnenland, 3e Blad). De film „Morgenrot" door den Nederl. Bioscoopbond verboden. (Binnenl., 3e BI.) Brand te Bristol in het Nederlandsche stoomschip „Maasstroom" (Gemengd, 3e Blad). De moordzaak-Eschaijzier; geen nieuw onderzoek naar het tweede briefje (Recht zaken. 3e Blad). Te Den Haag is, 75 jaar oud, overleden mr. A. C. Crena de longh, oud-lid van Ged. Staten van Zuid-Holland. (Laatste Be richten, le Blad). BUITENBAND De openingszitting van den Duitschen Rijksdag. Rede van president Goering, (le Blad). Nieuwe verordeningen en voorstellen in Duitschland. (le Blad). De Poolsche regeering krijgt bijzondere volmachten. (Buitenl., le Blad). De Engelsche ministers na besprekingen te Parijs weer thuis. (Buitenl., le Blad). Plebisciet in Portugal. (Buitenl., le BI.) DE ALGEMEENE TOESTAND. De ontwapening. De president van de Ontwapeningscon ferentie, Henderson, heeft gisteren geheel onverwacht de hoofdcommissie der con ferentie bijeengeroepen voor een bijzon dere zitting op morgenochtend, waarin hij, naar officieel wordt medegedeeld zal voorstellen dat de onderhandelingen tot na Paschen zullen worden verdaagd. Henderson motiveert deze stap met re ferte aan de laatste diplomatieke bespre kingen tusschen Mussolini en MacDonald te Rome. De algemeene beschouwingen over het Engelsche ontwapeningsplan zal eenige weken worden uitgesteld, daar in- tusschen de te Rome ingeleide diploma tieke onderhandelingen der vier groote mogendheden zullen worden uitgesteld, daar intusschen de te Rome ingeleide di plomatieke onderhandelingen der vier groote mogendheden zullen worden voort gezet. Voorts verluidt, dat de Amerik. verte genwoordiger Norman Davis naar Europa komt met volgend plan: 1. De Vereenigde Staten zijn voor mede werking aan het plan-Mussoüni. Daaren boven komen zij op voor een overeen komst betreffende het niet toepassen van geweld in Europa voor den duur van de eerstvolgende 10 jaar. Het Kellogg-Briand- pact moet ten grondslag hieraan liggen, zonder evenwel ingeval van inbreuken op het verdrag verplichtingen voor Amerika met zich mede te brengen. 2. Het streven der Europeesche landen naar een definitief accoord over de be wapeningen te land wordt goedgekeurd in belang van een vergrooting van het wederzijdsche vertrouwen. 3. Amerika biedt zijn medewerking aan bij de opstelling van de plannen voor een dergelijk accoord en wil in ieder geval trachten een overeenkomst op grond van het plan Mussolini te vergemakkelijken. 4. De regeering der Vereenigde StaLen is er voors'ander van. alle Europeesche lan den op te nemen in het plan van Mus solini. Norman Davis is er bovendien van op de hoogte gesteld, dat de regeering der Ver eenigde Staten de volledige Duitsche ge- lijkgei'echtigdheid voorstaat. De Engelsche ministers hebben gisteren met hun Fransche collega's te Parijs ge confereerd. waarna sir Simon reeds naar Londen vertrok MacDonald volgde heden per vliegmachine. Volgens officieel communiqué is uitge geven Op de terugreis uit Rome hebben de Engelsche premier en minister van bui- tenlandsche zaken zich eenigen tijd te Parijs opgehouden, om de Fransche mi nisters van het onderhoud dat zij met Mussolini gehad hebben, op de hoogte te stellen. De Engelsche en Fransche minister hebben een langdurig onderhoud met el kander gehad, waarop de Fransche mi nisters hun collega's dank hebben ge bracht voor de hun gegeven inlichtingen, welke hen in staat zullen stellen de hun voorgelegde voorstellen aan een nauw keurig onderzoek te onderwerpen. De ministers van beide landen zullen zich binnenkort opnieuw met elkander in verbinding stellen. In aansluiting op de Britsch-Fransche besprekingen heeft MacDonald vertegen woordigers der internationale pers ont vangen. O.m. verklaarde hij: „Wij hebben steeds gewerkt in den geest van den Volken bond. Onze initiatiefvoorstellen beoogen geenszins den Volkenbond te verdringen, doch integendeel hem een grooten steun te verleenen. zooals tot uitdrukking komt in den slotzin van het officieele com muniqué. i

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1