Holiday's Schoenen PAANAKKER Co., Maarsmanssteeg 3 [4«te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 18 Maart 1933 Derde Blad No. 22392 Buitenl. Weekoverzicht BINNENLAND. in Kinder, Jongens, Dames en Heeren maten. Alleen: PABLEMENTAIR OVERZICHT SPREEKCEL. llllllllll!!lll!lllllll!!IIII!ll!l!ll!l!lll!llllll[i Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. llilllllllllilllillllllliKlllilllilllillllllllllIIK SCHEMERT ER LICHT? In de duisternis, waarvan wij vorige K gewaagden, is, helaas, nog weinig t gekomen. Toch is het alsof aan de hier en daar een glimp verschijnt „licht" zou kunnen doen vermoeden, t het waar blijken! En zal de leiding volkeren het hare willen bijdragen, at niet nieuwe wolken zich schalen voor t zich flauw aankondigend lichtver- jjnsel Zooals men weet, hebben de Engelsche laters MacDonald en sir Simon zich r Genève gespoed om te trachten de twapeningsconferentle, die teekenen zieltogen gaf, te redden. Speciaal de gelsche premier heeft zich tot het uiter- ingespannen om zich geheel op de te stellen van de diverse stand ten, zooals die tegen elkaar opbotsten steeds scherper vorm. Te Parijs heeft gepeild, hoe Frankrijk tegenover het beheerschende vraagstuk stond en te nève zelf heeft hij de voornaamste lei der overige mogendheden gepolst; in eerste plaats Nadolny voor Duitschland, Isi voor Italië, Benesj voor de Kleine tente. Nauwkeurige studie heeft hij ge- akt van de diverse meeningen en teen. En met bewonderenswaardigen ;d heeft hij uit die meest heterogene ndpunten een soort „verzamel-plan" mengesteld, waarbij met allen en alles .kening is gehouden. Het is een uiterst ap stuk werk, zijn in liefst 96 artikelen mengeperst voorstel, dat hij in luttele gen heeft doen uitwerken en dat hij ns als alternatief aan de conferentie eeft voorgelegd. Met recht mag dit jong- Engelsche voorstel heeten een combi- atie-plan van geven en nemen! Niemand Jjgt het volle pond, niemand krijgt niets; et bijzonderen ijver en nauwkeurigheid gestreefd naar het gulden midden en zal het juiste midden wel eens niet Ikomen zijn bereikt, ver er van af is de gelsche premier in ieder geval niet ge ven. De Fransche eisch van veiligheid, Duitsche van gelijkgerechtigdheid, het reven naar directe ontwapening voor de are wapens, kortom aan ieder stand- ent is volle aandacht geschonken. Zeer recht gaat de Engelsche premier uit van et gezichtspunt, dat om te slagen ieder Ifers zal moeten brengen Met dit voorstel is voor de conferentie ngebroken het moment van; to be or ,;t to be! Natuurlijk kan er over gepraat gorden en blijven kleine wijzigingen in nderdeelen nog mogelijk, doch met dit oorstel valt of staat de conferentie! Dat ag wel op den voorgrond worden gesteld De Ontwapeningsconferentie is in het slissende stadium gekomen. Vorige week "k de mlslukkng reeds zeker, heden heeft cDonald de laatste reddingsplank uit- estoken. Zal de conferentie deze weten le grijpen Alle hens roept Engeland daarbij aan k om het uiterste aan pressie te oefe- n. MacDonald en sir Simon gaan zelf r Rome om Italië te bewerken en via Italië Duitschland, want tusschen deze beide landen met zuiveren en half-fascis- iischen inslag is de verstandhouding zeer intiem! Bovendien is de invloed van Roo- velt te hulp geroepen en deze heeft reeds zet dverse gezanten besprekingen gevoerd. Ir op of er onder, dat is thans voor Ge- ïve de leus! lelaas is in Frankrijk de stemming niet i'e gunstig en dat is, zuiver objectief pcdeeld, te billijken. De gang van zaken rJuitschland, met zoo'n volstrekt natio- sin inslag is geenszins geschikt om «nkrijk gerust te stellen. De fouten van la verleden, door Frankrijk gemaakt. TOken zich daarbij geducht, maar men toet de situatie nemen, zooals zij is! Het nationalisme speelt inderdaad in Duitschland geheel den boventoon. Hitier techikt thans over een macht als nimmer moren door een Rijkskanselier is bereikt. Zoo ooit, dan kan momenteel geldendas lanze Deutschland! Waarbij evenwel reke- j moet worden gehouden met het feit, iafover de ware verhoudingen bij onze Oosterburen een gordijn ligt gespreid. Men wordt te eenzijdig voorgelicht! Alle macht is ln handen der Nazis en de oppositie beeft geen gelegenheid om zich te doen booren! Met angst en vreeze vraagt men zich i! als op de Hitler-dictatuur en dat is bet in optima forma! een ontgooche- "g volgt, hoe zal dan de toestand worden an heeft Duitschland nog nooit zoo'n mmunistischen zondvloed beleefd Als slachtoffer der Nazi-politiek is ook "vallen de president der Duitsche Riiks- "nk dr. Luther. Na hetgeen het offici- uze blad der Angriff daarover schreef, lalt daaraan moeilijk meer te twiifelen. luther hield voor de leiders der Hitler- Partij de koorden der beurs te vast en tilde naast de normale economische wet- ten geen plaats laten aan andere over gingen, die de financien slechts kunnen vertroebelen. Het was Luther gelukt om de Duitsche Mark vrij veilig te stellen en dat hij dezen toestand wilde bestendigen, spreekt van telt voor iemand van zijn standing en in- ticht! Gelet op de vele beloften van den ópper- Men leider, zal er thans in Duitschland bee! wat moeten gebeuren en daarbij past too'n uiterst voorzichtige finantieele poli tiek niet bij uitstek. Daarmede is Luther's heengaan voldoende verklaard! Dat het niet erg geruststellend is, ja Opvolger wordt zijn voorganger, dr. «hacht. Ongetwijfeld een man van be- ™aamheid, dat zij erkend, doch tevens een man der politiek en dat heeft in een dusdanige functie eigenaardige bezwaren! Hitier voelt in ieder geval, dat de tijd van louter propaganda voorbij is. dat nu komt de tijd der „daden" en daarom wordt oe pressie op de partijgenooten om af te hen van de daden van terreur, die voor het grootste deel worden verzwegen, steeds Merker. Of het afdoende zal zijn Zeer gevaarlijk is ook de toestand in Dostenriik waar de regeering Dollfuss een 'hort dictatuur heeft ingesteld tegen rechts (Nationaal-socialistenl en links. Zij tot nu toe baas gebleven, maar het ver- «t neemt zienderoogen toe. Eigenaardig nat de twee felste tegenstanders elkaar haar zoom beetje in de kaart spelen! Wat uit voort zal komen? V|£r schemert, trots alles, licht aan de zal men het bevorderen of be- OPPOCHTEN EN ORDEVERSTORING. Aanwijzingen van den minister van Binnenlandsche Zaken. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft een brief aan burgemeesters gericht, ten vervolge van zijn brief van 15 Augustus met betrekking tot optochten. De brief vond zijn grond in de overwe ging, dat in dezen tijd met het oog op de grootere kansen van verstoring der orde andere maatstaven moeten worden aange legd dan onder normale omstandigheden het geval is. Nimmer is in ons land de openbare straat zoo zeer gebruikt en misbruikt om kracht bij te zetten aan wenschen. die in verschillende lagen des volks leven. Ook in andere landen heeft men dit ver schijnsel kunnen waarnemen; het heeft daar geleid tot buitensporigheden, die ver meden moeten worden. Actie lokt reactie uit, aldus de Minister in zijn nieuwen brief. De brief bevat dan vervolgens de vol gende aanwijzingen: Op bepaalde dagen behooren geen op tochten te worden toegestaan dan die met de viering van die dagen verband houden. Ik denk hierbij aan de verjaardagen van leden van het Koninklijk Huls, nationale feest- of herdenkingsdagen, regeeringsju- bilea, vorstelijke bezoeken, bijzondere gods dienstige feestdagen. Bij de beoordeeling van de vraag of een optocht zal worden toegestaan, behoort de overheid zich rekenschap te geven, of de aanvragers, de leiding mitsdien van den optocht, voldoende waarborg bieden, dat redelijkerwijs op de nakoming van de te stellen voorwaarden kan worden gerekend. Wenschelijk is, dat alle deelnemers van een bepaald kenteeken door de leiding zijn voorzien en dat tijdens den optocht geen drukwerken worden verspreid. Zullen in verband met een optocht toe spraken worden gehouden op voor het pu bliek toegankelijke plaatsen, dan behoort de overheid, voordat de toestemming wordt verleend, te kunnen kennis nemen van den inhoud en van het oogenblik, dat zij zullen worden gehouden. Ook behooren vlaggen of beschreven doe ken of borden niet in den optocht te wor den medegevoerd, dan wanneer de Over heid daartoe toestemming heeft verleend. De bijzondere aandacht zij gevestigd op de z.g. spreekkoren. Ook hiervan zal de inhoud van tevoren moeten zijn goedge keurd. Als leiddraad zal daarbij kunnen gelden dat de koren nooit een persoonlijk grievenden of beleedigenden inhoud mo gen hebben. Critiek kan alleen dan gezond en vruchtdragend zijn. indien zij wordt ge geven in behoorlijken vorm. SAMENWERKING OP DE NED. KOLENMARKT. „Vrijwillige Contingenteering." Naar aanleiding van berichten omtrent samenwerking op de Nederlandsche kolen- markt tusschen de Nederlandsche Steen kolen Mij. en de Steenkolen Handelsver- eeniging te Utrecht de vertegenwoor digster van het Rheinisch-Westfalisches Kolensyndicat deelt het Corr. Bur. het volgende mede: De gezamenlijke Limburgsche mijnen, waarvan geen enkel mijnbedrijf is uitge zonderd. zijn met de Steenkolen Handels- vereeniging tot overeenstemming gekomen omtrent de verdeeling van de Nedarland- sche kolenmarkt. De kwantiteiten welke het afgeloopen jaar door beide partijen in Nederland zijn geleverd, dienen als grondslag der verdee ling. Hierdoor heeft men van Duitsche zijde wat betreft de Nederlandsche kolen- markt, zijn hoeveelreden weten vast te leggen. Dit zelfde geldt voor de Nederland sche mijnen. Men zou in dit geval kunnen spreken van een vrij willige contingen teering. Verschuiving der hoeveelheden kan prac- tisch gesproken niet meer plaats hebben, zonder dat de benadeelde partij hier door schadeloos zal worden gesteld. Vanzelfspre kend worden, nu men het over de te leve ren kwantiteiten eens is geworden ook de prijzen in onderling overleg vastgesteld. De overeenkomst is aangegaan voor den tijd van drie jaar. DE ECONOMISCHE RAAD. hm temmen Spoed met de instelling gevraagd. Het lid der Tweede Kamer, de heer Ku- pers, heeft den minister van Economische Zaken en Arbeid de volgende vragen ge steld: 1. Acht de minister het 1n de tegenwoor dige moeilijke economische tijdsomstan digheden niet noodzakelijk, zooo spoedig mogelijk over te gaan tot uitvoering van de wet op den Economischen Raad, Staats blad 346, 1932? 2. Is de minister bereid, mede te deelen, wanneer zal worden overgegaan tot be noeming van de leden van den Economi schen Raad? o PRINSES JULIANA OP DE JAARBEURS. Gistermiddag heeft H.K.H. Prinses Ju liana, in gezelschap van Baronesse Ben- tinck en Baron Baud. een bezoek gebracht aan de Jaarbeurs te Utrecht. Het bezoek was vrij onverwacht, zoodat maar enkele menschen getuigen waren van het feit, dat een lid van het Koninklijk Huis in de stad vertoefde. Tegen twaalf uur arriveerde de Prinses in Utrecht en reed naar de woning van den Commissaris der Koningin, mr. H. Th. 's Jacob, bij wien H.K.H. het noenmaal ge bruikte. Behalve mevr. 's Jacob zaten bij dezen maaltijd ook de heeren F. H. Fentener van Vlissingen en W. Graadt van Roggen, resp. voorzitter en secretaris-generaal van de Jaarbeurs, aan. Na de lunch bracht de Prinses een be zoek aan de Jaarbeurs, waar zij enkele stands bezichtigde. O.a. werd het klokken spel, dat voor den Cuneratoren bestemd is bekeken, terwijl de heer J Wagenaar, de stadsbeiaardier van Utrecht een variatie op het Wilhelmus ten gphoore bracht. Om vier uur ging de Prinses wederom per auto naar Den Haag, BEGROOTING VAN WATERSTAAT. VERSCHERPTE CONTROLE OP MOTORRIJTUIGEN? Roode reflectoren op rijwielen voldoen niet. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer nopens de begrooting van het departement van Waterstaat voor 1933 zegt de minister de meening der leden te deelen, die oordeelden, dat de verkeers ongevallen vaak te wijten zijn aan snel en roekeloos rijden en vaak ook aan het ge bruik van alcoholhoudenden drank door de bestuurders. De vraag, in hoever het wenschelijk is de controle op de motorrij tuigen te verscherpen Is in overweging, evenals de vraag inzake het stellen van strengere eischen voor de bestuurders dier voertuigen. Indien aan de toepassing van bestaande verordeningen op de maximum snelheid hier en daar streng de hand wordt gehouden kan dit naar de meening van den minister geen aanleiding zijn tot klachten. Minister Reymer zegt het niet noodig te achten een uitgebreide afzon derlijke rijksverkeorspolitie in te stellen. De groote moeilijkheid bij de regeling van het vraagstuk der verblindende verlich ting ligt hierin zegt de minister, dat het moeilijk is vast te stellen of eenige ver lichting verblindend werkt. Bij de a.s. herziening van het motor en rijwielreglement, waarvan het ontwerp hem dezer dagen zal bereiken, wordt ook overwogen, zoo gaat de minister voort, op welke wijze het tegenwoordige onvoldoen de gebleken voorschrift van den rooden reflector voor rijwielen zal moeten worden gewijzigd, en wat ten aanzien van rich tingaanwijzers en van de verlichting van gewone voertuigen zal dienen te worden voorgeschreven. Een algemeen verbod voor wielrijders om wegen te berijden ter plaatse waar rijwielpaden aanwezig zijn, acht de minister niet wenschelijk. daar niet alle rijwielpaden in een zoodanigen toestand verkeeren, dat het gebruik er van verplicht kan worden gesteld. De regeering beschikt nog niet over de adviezen van de commissie, die de kwestie van de Rotterdamsche havens in studie heeft genomen, zoodat de houding te dien aanzien nog niet is vastgesteld. Omtrent het al of niet aanleggen van een kolen- haven te Maastricht is nog geen beslis sing genomen, terwijl de minister in het algemeen niet kan toegeven dat de scheep vaartrechten te hoog zouden zijn. Betref fende de verbetering van het kanaal Hans- weertWemeldinge verklaart de minister zich bereid om, alvorens verdere verbree- dingsplannen worden aanhangig gemaakt, daaromtrent in overleg te treden met den minister van buitenlandsche zaken met het oog op het interationaal aspect dat in deze zaak kan schuilen. Inzake de verbinding van Amsterdam met den Boven-Rijn, deelt de minister mede. dat de werkzaamheden ter voor bereiding daarvan wachten op de bijdra gen, die door de betrokken provincies moe ten worden verleend. Naar rato van de toegezegde bedragen zal de uitvoering ter hand genomen kunnen worden. Naar mag worden verwacht, zal nog dit jaar de aan besteding plaats hebben van de nieuwe sluis bij Vreeswijk. Omtrent de vraag of het in de tegenwoordige omstandigheden niet gewenscht is dit kanalen-plan nog eens rustig te bezien, meent de minister te mogen opmerken, dat uitvoering van dit voor den bloei van Amsterdam gewich tige plan volgt uit de daaromtrent dooi den wetgever genomen beslissing. De minister zegt niets te voelen voor een opschorting der uitvoering van de Twente—Rijnkanalen en verzekert, dat er voor gezorgd wordt dat deze werken niet kostbaarder worden dan noodig is. Aan uitvoering van de Rijnverbinding dezer kanalen behoeft niet onmiddellijk te wor den gedacht. Het maken van de afsluitlijk bij Alem zal in 1934 worden begonnen en zal waar schijnlijk in den zomer van 1935 voltooid zijn. De regeering is er volgens den minister van overtuigd, dat men de moeilijkheden bij de spoorwegen niet alleen met tariefs- en Iconsverlaging uit den weg kan ruimen. Afschaffing van het verschil in klassen komt den minister niet wenschelijk voor, terwijl hij meent, dat de meening omtrent een te geringe afschrijving bij de spoor wegmaatschappijen niet met de werkelijk heid overeenkomt. Betreffende de verhouding tusschen de Nederlandsche Spoorwegen en de A.T.O., herinnert de minister er nogmaals aan, dat de S.S. en de H.S. gezamenlijk eenige aandeelhoudster zijn van de A.T.O., zoodat niet gezegd kan worden, dat dit vervoer bedrijf een onderdeel vormt van het spoor wegbedrijf, al werken beide nauw samen. Dat de onbewaakte overwegen groot ge vaar opleveren kan in zooverre worden toegegeven, zegt de minister, dat elke kruising van wegen, waarover snelverkeer plaats heeft, gevaar oplevert. Dit is bij onbewaakte oveiwegen naar zijn meening zeker niet grooter dan bij kruising van ge wone wegen Het maken van een regeling waarbij bestuurders van motorrijtuigen verplicht worden bij een onbewaakten overweg een oogenblik te stoppen, is door de commissie van onderzoek inzake de veiligheid op openbare niet afgesloten overwegen ontraden, daar een dergelijk voorschrift in vele gevallen, indien het werd nageleefd, het gevaar juist zou ver- grooten. De kosten van den spoorweg Scsiaesberg KerkradeSpekholzerheide zullen ong. f. 13 mlllioen bedragen, terwijl de lijn ver moedelijk bij den zomerdienst 1934 in ge bruik zal kunnen worden genomen. Ver ruiming van de zitplaatsen in de spoor wegrijtuigen acht de minister niet moge lijk zonder het aantal beschikbare plaat- 1 sen aanzienlek te verminderen of kost bare inwendige verbouwing noodzakelijk te maken. Omtrent de automatische kop peling van spoorrijtuigen wordt nog over leg gepleegd met het departement van eco nomische zaken en arbeid. Binnenkort hoopt de minister eenige wetsvoorstellen aanhangig te kunnen ma ken, welke beoogen tot concentratie van een paar groote groepen van tramwegen te geraken. Van de geruchten volgens welke onder handelingen ziin gevoerd omtrent over neming van een der particuliere mijnen in Zuid-Limburg door een andere onder neming heeft de regeering wel kennis ge nomen maar haar staan geen wettelijke bevoegdheden ter beschikking om een der gelijke transactie te voorkomen, indien daarbij niet gehandeld wordt in strijd met de bepalingen der concessies. RECLAME. PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. De opening van de eerste gewone zitting van de Provinciale Staten van Zuid-Hol land van dit jaar- is door Ged. Staten vast gesteld op Dinsdag 30 Mei. De vergadering zal dien dag geopend worden om 11 uur. Het ligt m de bedoeling de zitting voort te zetten op Dinsdag 20 Juni, en voorzooveel noodig op de onmid dellijk daarop volgende dagen. Nader zal worden medegedeeld, in welke zaal de zitting zal worden gehouden. DE ARRESTATIE VAN SNEEVLIET. Geen termen voor invrijheidsstelling. De Officier van Justitie te Amsterdam, mr. dr. J. A van Thiel, heeft van den Mi nister van justitie, mr. J. Donner. een te legram ontvangen, waarin mededeeling wordt gedaan, dat er naar het oordeel van den Minister geen termen aanwezig zijn om den onlangs gearresteerden voorzitter van het N.A.S., den heer Sneevliet, in vrij heid te stellen. Naar men weet heeft de raadsman van I den heer Sneevliet, mr. B J. Stokvis, zich onlangs tot den Minister van Justitie ge wend, waarin hij verzocht om. in verband met de a.s. verkiezingen van de Tweede Kamer, zijn cliënt in vgijheid te stellen. Aan dit verzoek, dat telegrafisch was ge daan, is dus door den Minister van Justitie niet voldaan. HET CONFLICT IN DE VISSCHERIJ TE IJMUIDEN. De stoomtreiler „Knikker" IJM. 4, welke Woensdagavond ter visscherij was vertrok ken. is gisterochtend in de Visschershaven te IJmuiden teruggekeerd met machine- schade. Er waren veel menschen aan den kop van de Visschershaven toen 't schip binnenkwam, doch er gebeurde niets bij zonders Toen het schip gemeerd was. werd genoemd gedeelte van de Visschershaven door de politie afgezet. De „Knikker" heeft een gebroken pompjuk in de machine kamer. Hoe lang de reparatie zal duren, is niet bekend. IR. J. KOSTER. Naar de „N. R Ct." verneemt, is het libe rale Eerste Kamerlid ir. J Koster 'Heer len) ernstig ongesteld. VERGETEN EEN CANDIDATENLIJST IN TE DIENEN. Terwijl de heer E. den Herder, leider van de „Zuiderzee-partij" elders vertoef de. hebben zijn partijgenooten in Harder wijk de bakermat van de beweging vergeten om Woensdag de candidatenlijst in te leveren, zoodat de lijst van ge noemde partij slechts in twee kieskringen is ingediend, n.l. in Den Helder en Utrecht. (Tel.) o NEDERLANDSCH FABRIKAAT. Leden van de Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat hebben gisteren een gezamen lijk bezoek aan de Jaarbeurs gebracht, in het bijzonder aan de afdeeling huishoude lijke en luxe artikelen. In een vooraf gehouden bijeenkomst zijn redevoeringen gehouden door de heeren K. F. v. d. Berg en H. Simonis. VEREENIGING TOT BEHOUD VAN NATUURMONUMENTEN. De Vereeniging tot Behoud van Natuur monumenten hield haar jaarvergadering te Amsterdam. Het jaarverslag van den secretaris vermeldt o.m. dat de Vereeni ging op 1 Januari jj. telde 12496 donateurs en leden. De ontvangen contributies over i 1932 beliepen f. 55.284,- of vergeleken met het jaar te voren een verlies van 53 leden en van meer dan f. 3500,- aan jaarlijksehe bijdragen. Veel erger is de vermindering van de inkomsten, die de bezittingen der vereeniging afwerpen. Aan alle landhuur- ders is een flinke korting op hun pacht toegestaan. De houtprijzen daalden tot I een ongekende laagte: de publieke hout- I veilingen brachten nagenoeg niets op. ter wijl het riet, vroeger zulk een belangrijk handelsartikel zoo goed als onverkoopbaar I is. Alles te zamen genomen zijn de inkom- sten uit de natuurmonumenten vele dui zenden guldens gebleven beneden die van voorheen Sommige subsidies werden ver minderd, zooals die van de gemeente Am sterdam. andere werden ingetrokken, zoo als die van Rotterdam. Na afdoening van eenige huishoudelijke zaken hield de heer J. Drijver een voor dracht over: „Vogelbescherming in Neder land" en werden vogelfilms vertoond, toe gelicht door dr. J. P. Thijsse. VERSPREIDE BERICHTEN. Luitenant-generaal P. J. van Mun- nekrede, lid van het Hoog Militair Ge rechtshof te 's-Gravenhage en voorzitter van de Alg. R.-K. Officierenvereeniging, viert morgen zijn zestigsten verjaardag. In den ouderdom van ruim tachtig jaren is in Den Helder overleden Jacob Bakker bijgenaamd „Tabbie" een van de oude zeehelden, behoorena tot het ge slacht van Dorus Rijkers. Nog niet lang geleden herdacht hij in blakenden welstand ziin tachtigsten ver jaardag. In totaal heeft „Tabbie" in den loop der jaren 211 menschen het leven gered. EERSTE KAMER. BEGROOTING VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN. Aan het eind van deze korte vergadering ('s middags was er afdeelings-onderzoek) deed de voorzitter het verzoek: om de volgende week. als de Minister v. Buitenlandsche Zaken aan het woord komt niet zoo veelvuldig te interrumpeeren. Hij voegde er aan toe. dat in de laatste dagen van het recht van interruptie een zeer uitgebreid gebruik is gemaakt. Juist. Maar het mooiste is. dat dit recht van interruptie niet eens bestaat en dat het Reglement van Orde zich tegen het onder breken van den spreker verzet. Inderdaad echter zijn er eenige elementen, die met interrupties strooien als Sinterklaas met pepernoten. En dat in onzen vroeger zoo deftigen Senaat. De heer Van Embden heeft gewezen op de gebeurtenissen in Mandsjoerije. die toch ook voor ons land wel beteekenis hebben. Hij meende dat het gezag van den Volken bond er door is geschaad en vroeg waarom de Bond niet tegen Japan is opgetreden, b.v. met economische en andere maatrege len: Hij noemde er een heel rlitie van op: het terugroepen van gezanten het onthou den van kapitaal, het afsnijden van telegraaf ep telefoon en in ieder geval zou de wapen-voorziening stopgezet moeten worden. Voorts hoopte hii dat Nederland in Genève krachtig zou blijven mede-arbei den om zoo mogelijk nog iets van de ontwaoenings-conferentie terecht te bren gen. Een ander onderwerp besprak de heer Van Lanschot: het douane- en cre- diet-verdrag tusschen Nederland en Duitschland. in verband waarmee hij ver schillende wenken gaf en ziin groote ont stemming uitte over de houding welke Duitschland in economisch opzicht tegen over ons land aanneemt. Wii ziin goed ge noeg om credieten te verschaffen riep de heer Van Lanschot maar het eerste welwillende gebaar van Duitschland moet nog komen. En daarom wenschte hii dat onze onderhandelaars een krachtige hou ding zullen aannemen: Duitschland heeft ons even goed noodig als wii Duitschland. Ook de verhouding tot België kwam in de rede van mr. Van Lanschot aan de orde: hij sorak de verwachting uit dat er in het nieuwe kabinet over de kana'en- kwestie van meet af homogeniteit zou ziin en gaf zoo terloops te kennen dat het, door de afdoening van andere zaken wel eens op een vrij langdurig uitstel van deze aangelegenheid zou kunnen uitdraaien En eindelijk heeft de heer Blomious aange drongen op een krachtige en doelbewuste economische politiek, oodat onze indu strieën nog niet meer in het gedrang ko men; hij achtte zelfs een .Euroneesch eco nomisch front" tegenover Amerika en Azië noodzakelijk. Dinsdagmiddag komt de Minister van Buitenlandsche Zaken aan het woord. HAGENAAR. RECLAME. 8255 LAMMEBRUG. Een lezer verzoekt de desbetreffende autoriteiten om de latten, welke over de geheele breedte van het dek der Lammebrug aan het Nieuwe Kanaal zijn aangebracht, ten behoeve van het rijwiel- verkeer tot op de helft in te korten. UIT NED. OOST-INDIE. HET NOODWEER OP JAVA. BATAVIA, 18 Maart (Anela). De Chir.ee- sche kampen van Genoeng Gede en Tjika- rang zijn geheel overstroomd. De bewoners zijn in de steenbakkerijen en de kazerne der veldpolitie te Tjikarang onderge bracht. De Tjisadane bandjirt en bedreigt Maoek. De Tjiratoem is op nog twee plaatsen doorgebroken.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 9