Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 13 Maart 1933 Derde Blad No. 22387 BINNENLAND. ER IS MAAR EÉN INGEZONDEN. DE VRIJHEIDSBOND. algemeene vergadering te utrecht. Een rede van Mr. Fock. Ijl de Handelsbeurs te Utrecht heeft de jjr. Staatspartij Vrijheidsbond Zaterdag 'g. vergadering gehouden onder voor- [iirschap van den heer mr. D. Fock. Een jord van welkom richtte deze tot de ver- fjenwoordigers van de Indische groep, de vrouwengroep en den bond van ■ge liberalen. jaarverslag van den secretaris, den H. J. Pippel dat hierna werd uitge- jctit werd goedgekeurd. ÏHierna werden de candidaten-lijsten Istsesteld. Aan H. M. de Koningin werd i telegram van hulde en trouw gezon- D. Fock hield vervolgens een uitvoe- f rede. Hij herinnerde eerst aan de aan- jjing tot de vervroeging van de Kamer- Lïiezingen en de aanneming van de mo- VBoon. de, daarop volgende verklaring van regeering werd het conflict geboren, deze gerechtvaardigd? Naar spr.'s lening allerminst. [ïolgens eigen verklaring heeft deze re uring het land geen dienst gedaan door optreden. En nog minder door haar lortbestaan. Maar zij heeft er blijkbaar |ïs niet aan gedacht, om, toen de crisis i langer hoe meer het nemen van aller- f buitengewone maatregelen noodig maak haar portefeuilles ter beschikking van i Kroon te stellen, zoodat getracht zou Innen worden tot een parlementair kabi- ti te komen. [scherper veroordeeling van het beleid [n deze regeering is niet denkbaar. muiterij op ..De Zeven Provinciën" brekende, zeide spreker o.m. het vol- mde: is het gebeurde in Indië, maar oef stemt het ons ook dat hier in Ne tland het ontoelaatbare optreden der titers en de onduldbare aanranding van i Nederlandsche staatsgezag niet onmid- l.lijk door iedereen is afgekeurd. Van de foepsopruiers, zooals de communisten schromen zich zelf te noemen, had feu niet anders kunnen verwachten maar f houding, die men' in soc.-dem kringen feenover deze gezagsondermijning heeft ingenomen, heeft weer eens te meer doen dat op de soc.-democraten in Neder- I voor de handhaving van orde en ge niet valt te rekenen. schetste voorts tot welk een ver- jesting van de wereldwelvaart het pro- fetlonisme leidt. Alle krachten moeten inspannen en voo.ral ook moet onze fe'somstige regeering het uiterste doen. i te komen tot een herstel van het vrije Lilverkeer tusschen de volken. [zoolang echter dit doel niet bereikt is, wij blijven medewerken aan steun- uatreeelen ten behoeve van die bedrij- i. welker voortbestaan in het belang van volkswelvaart wordt gevorderd, doch sdoor de handelsbelemmeringen van an ke landen worden bedreigd, aldus ging voort. |0ize volkshuishouding is nog op te nk leest geschoeid: de uitgaven van Itrovincies en gemeenten zijn nog niet i ons zoozeer gedaalde volksinkomen maast. Al weet spra uit ervaring, dat et riet wel doende is om in één enkel rlot een sluitende begrooting op lager te komen toch moet met ernst er r worden gestreefd dit doel op korten nijn te bereiken. Het is een feit dat in e ifgeloooên jaren de uitgaven van de in veel te sterke mate zijn ge- Kcn, e heer Fock besloot aldus: Ui wenschen een hecht en sterk gezag, i sluitende begrooting. vooral door een tëselmatige bezuiniging op de uitgaven het ook. dat misschien tevens nog be- |utingverhooging daarbij noodig zal zijn. wenschen, dat de regeering met richt zal streven naar het slechten van fecefmuren. naar het doen verdwijnen van ladelsbelemmeringen en naar het herstel teen gezond internationaal ruilverkeer. wenschep bovenal, dat het gevoel saamhoorigheid bij ons volk wordt aan kweekt en versterkt, dat groeps- en par- plangen zullen worden terzijde gesteld, [dat de nationale nood de nationale een- lil eischt van allen die nationaal voelen. gisteren voortgezette vergadering, die hierom druk bezocht wast droeg een huis padelijk karakter. Aan de orde kwam de wHbestuursverkiezing. Aan de beurt van siodieke aftreding en niet herkiesbaar i prof. dr. H. F. Colenbrander, mr. H. lian Riel-Smeenge, Ed. G. Schuermann f dr. I. H. J. Vos. [Gekozen werden de leden: mevr. W. A. n—Poot (Breda) mr. C. H. Guepin utpoort). dr. S. E. B Bierema (Usquert, K. Jansma (Amsterdam), en mevr. A. 1 Koek—Mulder (Amsterdam). In de ver siering van Zaterdag was reeds de heer J. Peletier uit Leeuwarden gekozen. Bij acclamatie werd aangenomen een sotie van de afdeeling Amsterdam waar- bi teportesteerd werd tegen de anti-semi- feche ophitsingen, zoowel van buitenland se als van binnenlandsche zijde in ons en het Nederlandsche Volk opgeroe- Kr werd krachtig stelling te nemen tegen "h inbreuk op onze nationale geestelijke gewetensvrijheid. Tevens werd zonder Weidelijke stemming aangenomen een mo- «-Amsterdam waarin verzocht wordt na verkiezingen een commissie te benoe- tot herziening van het reglement op 41 canöidaatstelling. Met verbazing werd kermis genomen het gepubliceerde bericht, als zou door "es candidaten van den Vrijheidsbond -verklaring zijn afgelegd aan de Boe khouden aangezien aan de vergadering I dat alleen een mondeling onderhoud «taitelijk werd vastgelegd en dat het I ten aanzien van de Boerenbonden «tsnomen standpunt geheel in overeen- ■'-omlng is met het program van den I Jilheidsbond en de door het hoofdbestuur I Uberale Partij met de besturen der I j-tenbonden gevoerde correspondentie «Motte werden besprekingen gevoerd "5 het beleid der Kamerfractie waarbii veRchillende Kamerleden een uiteen- riiae werd gegeven waarmede de verga- lSitaar Instemming betuigde. Bii de ghtwoording der vragen had mr Knot- «en ovatie in ontvangst te nemen. RECLAME. 7186 ONVERANDERLIJK De moderne sigaar, die naar den vorm, in smaak, aroma, geur en kleur aan de hoog ste eischen van den meesr verwenden rooker voldoet is Karei I. Waardoor deze geldt als de standaardkwa liteit van Nederland. Een standaard, zoowel naar het uiterlijk, als naar de in nerlijke waarde. Onverschillig in welke klasse Karei I zijn product aan de rookers voorzet, hij hana- haaft steeds ten volle dien eenmaal gekozen standaard Vorm, grootte en smaak mogen door de prijsver schillen uiteenloopen, de kwaliteit van de 5, 8, 10 en 12 cents sigaren blijft onveranderlijk. Dat is... de hoogste en de beste. Moeite, zorg, noch kosten worden gespaard om de onovertroffen kwaliteiten van het Karei I fabrikaat te handhaven. STANDAARDKWALITEIT VOOR NEDERLAND NEDERLAND—BELGIË. Geen onderhandelingen tusschen beide landen. De Brusselsche correspondent van de „Msb." meldt: Sommige bladen in Nederland en België nebben gemeld, dat op de jongste verga dering van de parlementaire commissie van Buitenlandsche Zaken minister Hij- mans zou verklaard hebben, dat momen teel weer in het geheim tusschen Neder land en België wordt onderhandeld. Het Departement van Buitenl. Zaken laat thans dit bericht pertinent tegen spreken en verklaart, dat er geen enkele onderhandeling gaande is. TARIEFSVERLAGING IN DE BOUWVAKKEN. Voornamelijk van belang voor den woningbouw in de groote steden. De arbeidersbonden in de bouwbedrijven hebben besloten aan de regeering mede te deelen, dat zij bereid zijn tot medewerking om de in het bouwbedrijf bestaande tarie ven zoodanig te regelen, dat de daarbij te verdienen loonen beperkt worden of blij ven tot 20 a 25"/o boven het contractloon, met behord van de arbeidspraestatie, zoo als die totdusver in tariefwerk regel was. De patroonsbonden hebben nog geen offi cieel besluit genomen, maar een bereidver klaring hunnerzijds mag als zeker worden aangenomen. Deze bereidverklaring heeft voorname lijk beteekenis voor den woningbouw in de groote sfeden. Zooals men weet, hebben de organisaties zich niet bereid verklaard om wederom tusschentijds wijziging in de collectieve arbeidsovereenkomst te brengen, waarna de regeering haar wenschen in dit opzicht heeft laten varen. Intusschen is de toe stand in 't bouwbedrijf allerbedroevendst. Volgens de laatste bekende cijfers is het werkloosheidspercentage 50.4 en de positie van de werkgevers is naar verhouding. Het gemiddeld aantal werkloosheidsdagen van de leden van den Ned. Chr. Bouwar- beidersbond bedroeg over 1932 niet minder dan 115 dagen, dat is dus 19 weken. In vakkringen wordt deze ontwikkeling voor een groot deel toegeschreven aan de werkverschaffingsDoIiriek der regeering. waardoor zeer veel werk aan het bouwbe drijf wordt onthouden. HET WIT-GELE KRUIS. Vergadering van den Zuid-HoII. Bond. In hotel Terminus" te Rotterdam nieid Zaterdagmiddag de Zuid-Hollandsche Bond van het Wit-Gele Kruis een alge meene vergadering onder voorzitterschap van dr. Geerdes. Het jaarverslag van den secretaris meldt dat het aantal kinderen, dat door bemid deling van het Wit-Gele Kruis buitenge woon lager onderwijs genoot steeg van 14 op 22. Het werk der moedercursussen werd in 1932 begonnen: 26 cursussen werden gegeven voor 560 deelneemsters terwijl 223 huisbezoeken werden afgelegd. De bond telde 31 afdeelingen en drie vereeni- gingen, waarvan in den loop van 1932 St. Rapbaël zich afscheidde. De R.-K. Bond voor Groote Gezinnen in Den Haag riep daar een afdeeline van het Wit-Gele Kruis in het leven. In Rotterdam zal binnenkort ook een afdeeling van het Wit-Gele Kruis worden opgericht. Bij de afdeelingen wa ren 14.280 gezinshoofden aangesloten. Het jaarverslag werd onder dankzegging goed gekeurd evenals het verslag van den pen ningmeester. De aftredende bestuursleden werden bij enkele candidaatstelline her kozen. „Msb." DE STILLE OMGANG TE AMSTERDAM. Van Zaterdag op Zondag is de eerste nacht van den Stillen Omgang te Amster dam gehouden. Het aantal deelnemers was naar schatting dertigduizend. Deze nacht waren de pelgrims gekomen uit de provin cies Groningen, Friesland, Limburg, Bra bant en Twente. Tal van extra-treinen kwamen aan 't Centraal Station en Wees- perpoort aan. Uit Den Haag kwamen zes tig deelnemers geloopen. terwijl zich in Haarlem hierbij nog 160 personen aanslo ten. De kerken waren in het morgenuur druk bezet. Alles verliep in de grootste orde. Door de politie waren mede in ver band met het nachtelijk auto-verkeer al- doende maatregelen getroffen. Eenige per sonen, die tijdens den „Omgang" onwel werden, werden door de Eerste Hulp van de Katholieke Vereeniging voor Eerste Hulp geholpen. De Haarlemsche tram liet verschillende extra-diensten loonen, ook het aantal autobussen was dit keer zeer groot. De café's mochten om vier uur ge opend worden, terwijl tegen vijf uur een groot aantal kooplieden met kleine etens waren op de straat verschenen, die goede zaken maakten. Tusschen viif en zes ver lieten de pelgrims de hoofdstad. Alle trei nen vertrokken op tijd. DE POLITIEK UIT DEN AETHER. Mr. G. A. Boon, lid van de Tweede Ka mer, heeft den minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Heeft de minister het advies van den radioraad omtrent de „politiek in (uit) den aether", welk advies de minister op 4 Februari binnen zeer korten tijd ver wachtte, thans ontvangen? Zoo ja. welke is dan de reden, dat de mededeeling van dat advies de Kamer nog niet heeft bereikt, welke mededeeling de minister op 6 December 1932 heeft toege zegd? GEEN FASCISTEN IN HET LEGER. In de legerorders wordt opgenomen een beschikking van den minister van Defen sie, waarbij ter kennis wordt gebracht, dat aansluiting bij of eenigerlei steunverlee- ning aan groepen of vereenigingen van personen op fasc'stischen grondslag in strijd is met de plichten van den militai ren ambtenaar en derhalve verboden. DE POSTVLUCHTEN. De „Oehoe" (thuisreis) kwam Zater dag 16.20 op Schiphol aan. VEREENIGING VAN LIBERALE LEDEN VAN GEMEENTEBESTUREN. De Vereeniging van Liberale Leden van Gemeentebesturen hield Zaterdag te Utrecht haar jaarvergadering onder voor zitterschap van dr. W. W. van der Meulen. Na goedkeuring van het jaarverslag van den secretaris-penningmeester den heer W. J. Bastiaan, werden herkozen de aftre dende bestuursleden, de heeren jhr. mr dr. E. A. van Beresteijn, mr M. H. de Boer, ir. C. Houtman, M. Laernoes en K. H. Tuse- nius. Mr. W. C. Wendelaar, voorzitter van de Commissie inzake 't rapDort Weiter, heeft het uitvoerige verslag dezer commissie aangebodpn Leden dezer commissie warer, verder de heeren C. van den Berg. dr. S. Biegel, W. Boissevain. mr J. Dutilh. mr. B. H. Everts. C. G. Roos, dr. K. Simon Thomas en K H. Brandt secretaris. Besloten werd dit verslag te behandelen in een speciale vergadering op 8 April, CHR. HIST. UNIE. ALGEMEENE VERGADERING TE AMSTERDAM. Heden werd te Amsterdam de algemeene vergadering van de Chr. Historische Unie gehouden. De voorzitter, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, opende de vergadering met een rede, waarin hij allereerst memoreert, dat men met een duidelijk omschreven doel bijeen is: de dag van 26 April. Dus moeten wij bezield worden voor de actie, die noodig is om op dien dag velen van ons volk te bewegen hun stem uit te brengen op de lijst der Christelijk-Histo- rischen. Met den naam van De Geer, hoe voortreffelijk ook, is het niet gedaan. Met ongevuld enthousiasme, dat zich vooral uit in applaus, is het niet gedaan. De po litieke taak altoos en de politieke toestand der wereld meer dan ooit maken het nood zakelijk. dat wij bovendien over basis en inhoud beschikken. Spr. gaat dan allereerst den toestand na in het buitenland en zegt, dat wij nu langzamerhand komen in het tijdperk der likwidatie van den wereldoorlog. De allereerste en allerdiepste oorzaak van den nood, waarin wi) verkeeren, is, dat Gods eeuwige richtlijnen onder de menschen vervalleen zijn door richtlijnen uit den mensch. Hier zal allereerst de te rugkeer moeten beginnen. Spr. waar schuwt met grooten ernst voor eenzijdig heid. Een geestesberoering en geestes om woeling als wij thans beleven, ken merkt zich immer daardoor, dat de massa door één leus zich laat tevredenstellen, aan één blik zich vastklampt, om maar vastigheid te hebben. Spr. waarschuwt tegen het wereld-communisme, waartegen moet worden opgetreden met geestelijke kracht. Duitschland toont op dit oogenblik ont stellend, wat het beduidt, wanneer de macht regeert, ongeacht het recht. De fei ten schreeuwen het uit, dat men ook onder de volkeren er niet komt met eenige vredelievende leuzen. Sprekende over den economischen toe stand wijst spr. op het afsluitsysteem, dat niemand werkelijk uitkomst brengt en toch niet schijnt gebroken te kunnen worden. Maar thans, zegt spr.. komt men van het economische als vanzelf tot het finan- cieele. De toestand van de Nederlandsche schatkist is buitengewoon zorgwekkend en de regeering zal zeer groote kracht en wijsheid noodig hebben om het schip van staat zoo weinig mogelijk gehavend door de branding heen te voeren. Spr. komt dan tot de vraag van vrij heid en gezag. Dit groote vraagstuk kan enkel worden opgelost, wanneer wij den gezagsdrager zien als handelend om Gods wil en de vrijheid des menschen zien als volgend daaruit, dat hij, als mensch Gods ge schapen is. Wij komen er alleen uit, wan neer de vrije persoonlijkheid gehandhaafd blijft, doch wanneer daarnaast met on- verbiddeiijken ernst geëischt wordt, eer bied voor ëde overheid, eerbied voor het gezag, eerbied voor het goddelijk karakter der overheid. Tenslotte zegt spr. een woord over het poiitiek-parlementaire. Het is het eenige stelsel, dat wij kennen, waarbij de rechten der overheid en des volks beide zijn in het oog gevat. En reeds daarom zijn wij verplicht met alle macht voor de instand houding en de gezonde werking van dit stelsel op te komen. Spr. hoopt overtuigd te hebben van drie dingen: lo. van den vreeselijken ernst der dagen waarin wii leven en die roepen tot het od den achtergrond brengen van allerlei, dat in andere tijden niet ongewichtig wezen zou. Het gaat nu om de groote vragen; 2o. van het feit. dat het karakter van dien ernst van zedelijken en geestelijken aard is, meer dan alleen van economi schen en oractischen aard; 3o. dat derhalve voor de wereld en voor ons volk slechts geestelijke fundeering uitkomst bieden kan en dat slechts op zulke fundamenten het noodige nractische werk gebouwd zal kunnen worden CANDID ATENLIJST VAN DE R -K. VOLKSPARTIJ. De R.-K. Volkspartij heeft voor 17 van de 18 kieskringen de volgende candida- tenlijst vastgesteld: 1. Mr. P. M. Arts, Tilburg. 2. F. C. Donders Tilburg. 3. C. D. Wesseling, Den Haag. 4. W .C. Setteur. Utrecht. 5. G. H. Moors, Hoogerheide. 6. F. J. Weber. Niimegen. 7. Mej. A. Hondeveld. Enschede. 8. J. H Hendriks. Amsterdam. 9. G. H. P. van Nimwegen. Eindhoven. 10. Mevr. E.M.H. Robben de Wolf, A'dam 11. J. M. v. d. Bogaard Hilversum. 12. J. F. van Gemert. Den Haag. 13. J. W. v. d. Bereh. Emdhoven. 14. G. J. Bosman Nijmegen. 15. G. I. T. v. Welie, Amsterdam. Voor Limburg is voor de R.-K. Volks- partij een aparte candidateniijst samen gesteld. UIT NED. OOST-INDIE. INDISCHE PENSIOENEN-REGELING. Voorgestelde overgangsbepalingen. BATAVIA. 11 Maart (Aneta) De „Javabode" verneemt, dat in de overgangs bepalingen van de huidige pensioenrege ling naar een nieuwe, het volgende wordt voorgesteld: Zij, die thans 45 jaar oud zijn kunnen direct met pensioen gaan, zij, die 44 jaar oud zijn kunnen op 46-jarigen leeftijd, die 43 jaar zijn op 47-jarigen leeftijd, die 42 jaar zijn op 48-jarigen leef tijd. die 41 jaar zijn op 49-jarigen leeftijd en zij die 40 jaar zijn op 50-jarigen leeftijd met pensioen gaan. G. KOLFF Co. De heer D. ter Laan, onderdirecteur van het departement van Onderwijs, zal, naar wij in het ,.Bat. Nwsbl." lezen, in Mei a.s. met pensioen gaan en dan opgenomen worden in de directie der Kon. Drukkerij en Boekhandel G. Kolff Co. De heer Ter Laan heeft ruim twintig jaren Indischen dienst; voor zijn komst naar Indië is hij gedurende acht jaren ter gemeente-secretarie van Den Haag werkzaam geweest. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.ï Cople van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven i „HET TEEKEN DES KRUISES De heer Smittenaar betuigt zijn afschuw over het vertoonde in deze film. Trekt u zich van liet vertoonde toch niet te veel aan, het zijn meest trucs; wat het brand merken en ook de wilde dieren betreft, deze zijn gedresseerd. Het brandmerken ziet u niet eens op de film. alleen als de jongen uit den kelder wordt gedragen, dan is dat op zijn rug gemaakt: Mijn meening is dat het een kunststuk is om zoo'n film te vervaardigen. Dan kunt u eens zien hoe barbaarsch en wreed 't vroeger toeging, en hoe sterk ondanks alles deze Christen- menschen in hun geloof waren. Vindt u dat niet prachtig als het Christenmeisje Mercia woorden van moed spreekt tegen den jongen Stefan? En het gevoel van Marcus tegenover de Christenen! U moet niet alleen het slechte vertellen maar ook het goede van de film. Het is in één woord een kunstfilm van Cecil B. de Mille. A. PLEZIER Jr. Anna Paulownastraat 62a. VERKEERSREGELING. Geachte Redacteur, Ik verzoek u vriendelijk onderstaande in uw veel gelezen blad te willen plaatsen. Op een van de drukste punten der stad n.m. Stationsweg, hoek Rijnsburgersingel zijn voor de goede verkeersregeling richting aanduidende lijnen door stalen platen in de grond aangegeven. Het is daar ter plaatse verbazend druk, vooral Vrijdags, e nmenigmaal heb ik mij zelf wel eens af gevraagd waarom daar geen verkeersagent geplaatst. Hedenmiddag werd ik in deze gedachte versterkt door het feit dat ik noodzakelijk uitwijkende voor een passee- rende auto, binnen die bewuste lijn mijn bocht moest nemen. Niets vermoedende wat mij te wachten stond fietste ik de Rijnsburgersingel op, maar moest tot mijn schrik ontdekken dat dit binnen de lijn fietsen „noodgedwongen" mij een bekeu ring kostte, die ik daarvoor mocht ontvan gen van een dienaar van Hermandad, die daar niet stond om het publiek op zoo'n gevaarlijk punt te helpen, „wat naar mijn bescheiden meening de hoofdtaak der po litie is" maar kennelijk stond om men schen die gedwongen waren net als ik binnen de. aangegeven lijn te fietsen, te vangen. Wat hem dan ook wonderwel ge lukte. Met een aantal toeschouwers hebben wij dat even aangezien en de daar dienst doende agent had handen te kort om alle bekeuringen neer te schriiven. Maar het ergelijke was, dat er een geweldige wille keur heerschte, die ons- belangstellenden de verhazing te boven ging. Langs deze weg zou lk dan ook de Poli- tioneele leiding in overweging willen geven op plaatsen waar het publiek belang dat vraagt geschikte krachten te willen zet ten .die het niet te doen is om een ernnt aantal bekeuringen te innen maar die zich bewust is van ziin verantwoordelijke taak. U. geachte Redacteur hartelijk dank voor de afgestane plaats. C. J. PIENA. Van de zijde der verkeerspolitie wordt hierbij aangeteekend, dat het plaatsen van een vasten verkeerspost groote financieele lasten met zich brengt. Wel betreft het hier een druk verkeerspunt, doch het is een rechthoekige normale kruising, waar met inachtneming der verkeersvoorschriften geen ongelukken behoeven voor te komen. Was het in het bovengeschetste geval per sé noodig om de lijnen te overschrij den? Waarom" niet even afgestaot ter rechterzijde van den weg en gewacht tot de weg vrij was? (Red. „LD.") CHOCO-PINDA. Geachte Redactie. Vergun mij een plaatsje in Uw veelgele zen blad naar aanleiding van het Ingezon den Stuk van den heer van der Horst. Bij voorbaat mijn dank. Ik zou den heer van der Horst drie vra gen willen stellen en wel deze: lste. Met welk doel heeft U de Pinda mannen financieelen steun bezorgd voor het maken van chocopinda's? Dit was toch geheel overbodig, daar ze bij mij ver krijgbaar waren tegen zeer billijken prijs en bijna iedere Pindaman uit Leiden ze van mij betrok en er tamelijk veel van ver kocht. Iedere particulier had het recht ook chocopinda's te gaan maken doch Jeruel volgens mijn meening niet, en dan nog wel met renteloos „kapitaal", bijeen gekregen met giften. 2de. Hoe kwam het dat verschillende pindamannen 's middags, voor zij in Jeruel gratis gingen eten, hun trommel bij mij lieten staan omdat er chocopinda's van mij en niet in Jeruel in zaten? Werd er soms pressie op hen uitgeoefend om alleen 'bij Jeruel te koopen? 3de. Hoe komt het, dat er nu nog steeds Pindamannen bij mij komen vragen de chocopinda's voordiezelfden prijs te leve ren als Jeruel, (hetgeen onmogelijk is) daar ze ze liever van mij betrekken. Ik heb altiid gedacht dat Jeruel een liefdadige instelling was, maar geen Cho coladefabriek. die particuliere zakenmen- schen. die zeer veel belasting betalen, scherp beconcurreert en zoodoende het brood uit den mond neemt. H. C. BRUMMELKAMP. Haarlemmerstraat 179, Leden, DE ANTI-JOODSCHE ACTIE IN DUITSCHLAND. BATAVIA. 13 Maart. (Aneta). De „Java- Bede" meldt dat ten huize van den heer mr. Kuchenbacher door verschillende Jood- sche vereenigingen een bespreking werd gehouden over de anti-Joodsclie actie in Duitschland welke algemeen werd veroor deeld Tüden» deze besnreklneen werd me dedeeling gedaan van de ontvangst van een particulier telegram, mededeelende dat Duitschland alle Joodsche ambtenaren had ontslagen. 'Officieel is hiervan nog niets bekend. Red. JL. D."l Een motie werd aangenomen. waarin verontwaa-iiging werd uitgesproken Deze motie zal worden toegezonden aan den consul-generaal van DaiiscblaPd te Batavia,

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 9