Een frissche De Ontwapeningsconferentie. teint heeft tooverkracht [jit* Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 7 Maart 1933 Derde Blad No. 22382 i logisch en economisch gezonde Actie. Tl DE HEER P. v. d. MEY Pzn. TE RIJNSBURG. tQ( ïlial, LfiTRIP OVER „NEDERLANDSCH FABRIKAAT". Mr. Trip. de breed opgezette reclame- pagne, zooals die in de komende da ten behoeve van het Nederiandsch ikaat ondernomen zal worden, kan ik aldus mr. L. J. A. Trip, president van Sederlandsche Bank, geheel vereeni- Het is volkomen logisch en econo- i gezond, dat, wanneer prijs en iteit gelijk zijn, aan het Nederiandsch act boven het buitenlandsche de rang gegeven wordt. Het zou zelfs, i menschelijk geredeneerd, verklaar- zijn. wanneer het Nederiandsch pu- uit reactie op de ontelbare en arbi- afweermaatregelen van het buiten- tegen Nederlandsche goederen aan goederen de voorkeur gaf, ook al a zij minder in kwaliteit of hooger lijs. dergelijke gedragslijn zou echter ereigsnen male in strijd zijn met ons wei spen eigenbelang en met de gezonde omische beginselen, welke wij in het ader onder de tegenwoordige omstan- sden, zooveel als eenigszins mogelijk, :en trachten te propageeren en in toe ing te brengen." aar hoe, zoo vroegen wij den Presi- wanneer men in de geheele wereld beginselen met voeten treedt? tai nog is dat voor Nederland geen i. daaraan thans mede te doen. Een Bi land, als het onze, moet tot het al- Oi rite oogenblik vasthouden aan de riU leid. dat werkelijke welvaart slechts SiC rrugkeeren, indien de wereldhandel ir^pom gebaseerd wordt op de grond- i als vóór den oorlog. De ellende wij thans ons bevinden, is eigen- ds met het uitbreken van den we- irlog in 1914 begonnen. De tusschen- ie opleving, zooals wij die na den in sommige jaren gekend hebben, slechts een opflikkering: voor wie zag, bleven ook in die jaren de Slagen van de wereldhuishouding |iel." ieder geval zullen wij moeten wach- Icp de economische wereldconferentie, thans in voorbereiding is. Zoolang de itaten van deze grootsch opgezette ig om door internationale samenwer- de zieke wereld geleidelijk wederom ld te maken, niet bekend zijn, doen it beste, ons van alle activiteit, in de g van afsluiting en isoleering te den. Waarmede ik natuurlijk niet :1 een activiteit als deze propaganda whoeve van het Nederiandsch pro- Daarmede schaden wij geen belan- welke wij bij een herstel van norma- toestanden noodig zullen blijken te :n. Gelukt het evenwel niet. op de milsche wereldconferentie tot con- tieve maatregelen te komen, welnu, zullen wij nog tijd hebben, ons op- te orienteeren. Het herstel van een wereldverkeer, is voor Nederland een .sbelang en een betere aanpassing de kleinhandelprijzen en kosten van isonderhoud aan het zoo sterk ge le peil van de groothandelsprijzen, is zen waaraan Nederland vóór alles efte heeft. In beide opzichten zouden fflze fundamenteele belangen ernstig ien door het weren van buitenland goederen, wanneer die beter en goed- w zijn dan de Nederlandsche. Daar- doet het mij zoo bijzonder genoegen, leuze is: „Koopt Nederiandsch fa- eeBaat, indien dit evengoed en niet tier is dan het buitenlandsche". Dit fschen acht ik onder alle omstandig- n verantwoord en ik betuig met deze t dan ook gaarne mijn volle instem- Ook omdat ik overtuigd ben, dat er is den hier bedoelden weg nog zeer 1 le bereiken is, bij producenten, tus- 'fflpersonen en afnemers." ®>t u de kans van slagen van de eco- Sdche conferentie te Londen groot? iaI acht die kans stellig aanwezig. Veel '8^ 1' In deze echter af van het interna- fe schuldenvraagstuk. Slaagt men er 'toe aangelegenheid tijdig te regelen of omtrent een goede oplossing over manning te verkrijgen, dan heb ik -■ezdaad hoop, dat ook Londen zal sla- t Zoo goed als men te Lausanne heeft Jtoi, dat men niet aan vorderingen blijven vasthouden, waarvan men kan ";u, dat zij op den duur toch niet be dillen worden, zal ook eenmaal in ®ia het besef levendig worden, dat 'erwille van het wereldherstel, een JP&ohaald moet worden door de oor- Jiulden. En ik kan mij zeer goed stellen, dat de Vereenigde Staten be- hllen zijn deze schuldvordering aan- te verminderen indien me ze niet voor honderd procent S™ kwijt te schelden indien ook te anderen kant wordt medegewerkt «verbetering van den internationale "wingen, met name op monetair ge- >,in °P dat van dezen goederenruil. de Mogendheden daarvoor te zijn? ctostandigheden zullen m.L daartoe «t De toestand, ls op het oogenblik lel De nieuwe „nimmer-geweld-verbintenis" - Een uitbreiding van de „nimmer-oorlog-verbintenis" van het Pact van Parijs? - Uitbreiding der „nimmer-geweld-verbintenis" tot de niet-Europeesche staten? De nieuwe verbintenis en de verdragen van Locarno. Genève. 3 Maart 1933. Wij hebben gisteren weder een nieuwen stap tot versterking der Europeeschc vei ligheid gedaan: de Politieke Commissie der OntwapeningsconferenUe heeft eenstem mig bepaald, dat in de te sluiten Con ventie tot internationale vermindering van bewapening een door de Europeesche sta ten op zich te nemen „nimmer-geweld- verbintenis" zal worden geplaatst, waar bij de Europeesche staten „plechtig zullen bevestigen, dat zij onder geenerlei omstan digheden onder elkander de toevlucht tot geweld als instrument van nationale poli tiek zullen nemen." De niet van alle finesses der internatio nale verdragen op de hoogte zijnde lezer zal zich misschien de vraag stellen, wat de beteekenis van een dergelijke nieuwe „nimmer-geweld-verbintenis" kan zijn, waar wij immers sinds 1928 reeds het Pact van Parijs bezitten, dat. geboren uit het initiatief van Aristide Briand en Kellogg, reeds de verplichting oplegt nimmer de toevlucht tot den ooriog te nemen als in strument van nationale politiek. Wie zich deze vraag stelt, zal zich op goed gezel schap kunnen beroepen. Want gisteren hebben in de Politieke Commissie tal van gedelegeerden, en daaronder niet de eerste de besten, dezelfde vraag opgeworpen. Deze gedelegeerden met den scherpzinnigen ju rist, den minister van buitenlandsche za ken van Roemenië Titulesco aan het hoofd hielden vol dat het Pact van Parijs stellig de bedoeling had. ook al sprak het alleen van oorlog ieder militair geweld van een land tegen een ander volk te verbieden. De in het laatste jaar door Japan gemaakte tegenstelling tusschen geweld-met-oorlogs verklaring, hetwelk door het Pact van Parijs verboden is. en geweld-zonder-oor logsverklaring. zooals Japan tegenover China heeft toegepast en volgens het Pact van Parijs niet verboden zou zijn, stond den geestelijken vaders van dit Pact, Briand en Kellogg zeker niet voor oogen! Het Pact van Parijs had alle geweldme thoden van één land tegen een ander in den ban willen doen. Titulesco en vele anderen vreesden dan ook, dat de nieuwe ..nimmer-geweld-verbintenis", die huns in ziens geheel overbodig was, slechts koren op de molen zou zijn van hen, die het Pact van Parijs op de bekrompen wijze zouden willen uitleggen, zooals de spitsvondige Ja panners het voorbeeld hebben gegeven! De bekende Grieksche professor-diplo maat Politis, als scherpzinnig jurist onge twijfeld de evenknie van Titulesco. is ech ter ten slotte erin geslaagd de geheele Po litieke Commissie ^rvan te overtuigen, dat de nieuwe „nimmer-geweld-verbintenis" haar nut heeft en in ieder geval niet zal kunnen schaden. Er bestaat twijfel, zeide Politis. of geweld-zonder-oorlogsverklaring al dan niet onder het Pact van Parijs valt. Er zijn zelfs voorbeelden uit den allerjong sten tijd (Japan en Peru!) van staten, die geweld tegen een nabuur-staat hebben aangewend en die toch meenen het Pact van Parijs niet te hebben geschonden, om dat het toegepaste geweld huns inziens niet onder het begrip „oorlog" valt. Waar deze opvatting nu eenmaal, terecht of ten onrechte, bestaat, zal het volgens Politis zeker zijn nut hebben, dat althans de Europeesche staten zich onder elkander verbinden ook niet hun toevlucht tot ge weld te nemen, zelfs indien dit niet als oorlog zou te beschouwen zijn! Misschien zegt de nieuwe „nimmer-geweld-verbinte nis" niets anders als wat reeds in het Pact van Parijs geschreven staat. In dat geval is zij overbodig, maar doet zij toch geen kwaad. Misschien echter gaat de „nimmer- geweld-verbintenis" verder dan het Pact van Parijs. In dat geval is zij een nieuwe veiligheids-versterking. In ieder geval wordt thans aan iederen twijfel, of geweld- zonder-oorlogsverklaring geoorloofd zou zijn. een einde gemaakt. „Onder geenerlei zoo ernstig, dat ik niet kan gelooven, dat de groote Mogendheden zullen volharden in hare tegenwoordige politiek. Men heeft gezien en ervaren, hoe er reeds door de regeling van Lausanne, welke toch op zichzelf gebrekkig moest zijn wegens het verband met de schulden aan Amerika, een zeker vertrouwen in de wereld kon terugkeeren. Er werden wederom zaken ondernomen, de toestand op de effecten beurzen verbeterde, het emissiebedrijf kon op beperkte schaal hervat worden en er had zelfs een niet onbelangrijke stijging van de goederenprijzen plaats. Waaruit moge blijken, dat ook deze crisis voor een belangrijk deel een vertrouwenscrisis is. Uiterlijk zijn er evenwel nog geen teeke nen waar te nemen, welke er op wijzen, dat de economische verdwazing haar einde nadert? De wereld is inderdaad nog vol van innerlijke tegenstrijdigheden. Eenerzijds een steeds krachtiger wordend verlangen naar meer vertrouwen, anderzijds een ten top gedreven streven naar autarkie, waar mede men de publieke opinie in de lan den vergiftingt. Wij moeten echter blij ven vertrouwen, dat het goede eenmaal over het kwade zal zegevieren, al dienen wij ons geen illusies te maken, dat dit vandaag of morgen zal gebeuren. Wanneer wij zien, hoe een land als Duitschland nog altijd in de verkeerde richting gaat en er thans in Amerika een credietcrisis is ont ketend, waarvan wij de gevolgen nog niet kunnen overzien, dan is voorbarig opti misme nog allerminst gepast. Wij zullen ons dus moeten voorbereiden op nog zeer groote moeilijkheden en daarom lijkt het mij zoo goed, dat het Nederlandsche volk, nu de nood der tijden daartoe dwingt, wakker geschud wordt om te breken met sleur en traditie. Met een open oog voor de mogelijkheden van de economische we reldconferentie dienen wij te beseffen, dat de vrije wereldmarkt thans een fictie is geworden. In dat licht beschouwt, krijgt de actie van de propaganda-commissie voor hst Nederiandsch fabrikaat een diepere be teekenis eneen goede kans van sla gen. Moge door aller samenwerking die kans op de juiste wijze gebruikt worden!" omstandigheden" zal een staat geweld, on der welken vorm ook, tegen een anderen mogen gebruiken. Kon Politis op deze wijze de Europeesche delegaties van het nut der nieuwe „nlm- mer-geweld,verbintenis" overtuigen, hij slaagde ook erin de bezwaren der niet- Europeesche staten, die trouwens ook door Titulesco en anderen gedeeld waren, weg te nemen. Dezen hadden gevreesd, dat men buiten Europa (Japan!) de nieuwe Euro peesche nimmer-geweld-verbintenis zoo zou uitleggen, dat de bekrompen Japansche in terpretatie van het Pact van Parijs thans voor juist was verklaard. Als de Ontwape ningsconferentie het noodig acht tot een „nimmer-geweld-verbintenis" voor Europa over te gaan, zou dit kunnen beteekenen, dat de Ontwapeningsconferentie dus er kent. dat het Pact van Parijs uitsluitend oorlog verbiedt en geen andere soorten van geweld! Politis gaf thans echter als voor zitter der redactiecommissie, die de „nim mer-geweld-verbintenis" geredigeerd had. de uitdrukkelijke verzekering, dat deze de vraag naar de preciese beteekenis van het Pact van Parijs geheel in het midden heeft willen laten en dat uit het totstandkomen van een nieuwe „nimmer-geweld-verbinte nis" dus geenerlei argument voor de Ja pansche opvatting mag worden getrokken. Na deze uitdrukkelijke verklaring van Po litis verzetten de niet-Europeesche staten zich niet langer ertegen, dat de Eurp. sta ten door deze nieuwe verbintenis hu-n eigen veiligheid zouden versterken. Zij spraken slechts nog den wensch uit, dat de nieuwe „nimmer-geweld-verbintenis" ook tot de niet-Europeesche staten zou worden uitge breid. Een wensch. die op het oogenblik echter weinig uitzicht ipiedt verwezenlijkt te zullen worden met het oog op de gees tesgesteldheid van Japan! In de redactiecommissie was nog een ernstige moeilijkheid gerezen over het verband tusschen deze nieuwe verplichting en het verdrag van Locarno. Dit geeft België, Engeland en Frankrijk het recht de Duitsche grenzen met een gewapende troepenmacht te overschrijden. Indien de Duitschers de demilitariseeringsverplich- ting van de streek tusschen den Rijn en de Fransehe grens zou schenden, wat on der Hitier zeker niet ondenkbaar is. België. Engeland en Frankrijk wilden dus de „nim mer-geweld-verbintenis" uitdrukkelijk bui ten toepassing stellen, indien een ouder verdrag geweld onder bepaalde omstan digheden zou veroorloven. De Duitschers wilden echter niet opnieuw op deze wijze het verdrag van Locarno dat immers door Hitler steeds bestreden was, bevestigen. Men heeft nu den uitweg gevonden, dat niet uitdrukkelijk verklaard wordt, dat oudere verdragen, zooals die van Locarno, de „nimmer-geweld-verbintenis" in een bijzonder geval kunnen opheffen, doch uit dén gekozen tekst der nieuwe verbintenis, waardoor geweld alléén verboden wordt als „instrument van nationale politiek", volgt toch. dat geweld als instrument voor de nakoming van internationale verbinte nissen niet verboden zal zijn. Met de Duit sche gevoeligheid is dus rekening gehou den, doch feitelijk hebben de anderen toch hun zin gekregen. EEN AVONTUUR VAN EEN ONVOOR ZICHTIGE NEDERLANDER TE GRONAU. Men schrijft uit Enschedé aan de N.R.Ct. Dat de nationaal socialisten, prat op de stembus-overwinning, uiting wilden geven aan hun vreugde, ligt voor de hand. Zoo ook in het. naburige Gronau, waar vlaggen werden uitgestoken en guirlandes van vlaggetjes over de straten werden gespan nen. Dit laatste zou een Nederlandsche chauffeur bijna noodlottig zijn geworden, die een gedeelte van een lijn met vlag getjes, die bij zijn nadering neergelaten was, doch op het oogenblik, dat hij pas seerde omhoog werd getrokken, met zijn auto meenam. Dit was den nationaal-socialisten te erg; de chauffeur werd gesommeerd te stoppen, doch deze reed door, waarop de overmoe dige nazi's revolvers trokken en eenige schoten losten, echter zonder ongelukken te veroorzaken. Aan de grens bij Glanerbrug werd de auto door de gewaarschuwde douane aan gehouden. terwijl al heel spoedig een tweede Nederlandsche auto arriveerde vol nazi's, die den eigenaar, die terugkeerde van de rennen te Dortmund, gedwongen hadden zijn auto af te staan voor achter volging. Natuurlijk ontstond nogal oneenig- aan de grens, de onvoorzichtige Neder lander zou bijna zijn auto in beslag heb ben zien nemen ,doch ten langen leste kwam hij er af met een boete van 10 Mark. In verband met mogelijke gebeurtenis sen aan de grens, heeft de gemeentepoli tie van Lonneker, versterkt door rijkspolitie en marechaussée's, in de laatste dagen bijzondere aandacht geschonken aan de grensovergangen. Er is evenwel niets bij zonders voorgevallen. MOTORSCHIP GESTRAND. Gistermiddag omstreeks één uur is het motorschip „Cornelia", schipper Arnoutse, te St. Philipsland, geladen met superfos faat en bestemd voor Gent, tijdens hoog water ter hoogte van Hoedekenskerke op de Westerschelde vast geloopen op een zandbank. In den loop van den avond hebben twee bergingsvaartuigen van de firma Smit te Wemeldinge getracht de „Cornelia" vlot te krijgen. Het schip bleef echter op de zandbank vastzitten. Men slaagde er slechts in het vaartuig vijf meter te ver plaatsen. Aangezien er groot gevaar be staat .dat het, schip zal breken, is een lichter gerequireerd. welke de bemanning en de lading zal overnemen. Hedenmorgen meldde men ons dat het schip is vlot gebracht en naar Hansweert ls gesleept. RECLAME. 6805 Ishetunooitopgevallen,hoe een frissche, gezonde teint snel bewondering wekt Hoe een jeugdig, aantrekkelijk uiterlijk vaak van groote beteekenis is op den weg naar succes Waarom zou uw huid deze tooverkracht niet bezitten? Besteedt slechts de noo- dige zorg aan uw teint I En dat is zoo gemakkelijk als u Palmolive zeep ge bruikt. Dit is de zeep, door 20.000 schoon heids-experts over de geheele wereld aanbevolen, omdat er de verzachtende, verjongende olijf- en palmoliën in wor den verwerkt. Palmolive geeft uw huid die charme, waarop iedere vrouw recht heeft. Stel niet uitkoop nog heden uw voor raad Palmolive zeep en pas dagelijks onze beroemde „twee minuten'-methode •oei f, BRANDEN. Te Eelde iGr.) is afgebrand de boeren- behuizing van den heer D. Harms. Veertien koeien kwamen in de vlammen om. De inboedel ging verloren. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Vermoedelijk is kortsluiting de oorzaak. Te Apeldoorn werd brand ontdekt in de woning van den heer J. Vis, hoenderfokker aan den Hoenderparkweg. De brandweer kon niet verhinderen, dat de woning ge heel in vlammen opging. Niets werd gered. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. Huis en inboedel waren verzekerd. Gisteravond ruim zes uur ontstond brand op de eerste etage van café „De Raap" van J. K. te Lutjebroek. In tijd van vijf minuten stond het café, de groote kolfzaal en de kapberg in een vlammenzee. Onmiddellijk werd de motor spuit in gereedheid gebracht. De eerste poging was om met twee stralen de be lendende huizen nat te houden. De brand weer zag tenslotte haar pogen in dezen met succes bekroond. Nadat de zolder en kapberg ingestort waren en daardoor 't gevaar voor de be lendende perceelen geweken was, kon het vuur bestreden worden met vier stralen. Het huis brandde geheel uit. De oorzaak van den brand is nog onbekend. Verzeke ring dekt de schade. ONDER EEN AUTO GERAAKT. Op den Vasserweg bij Tubbergen, is het 4-jarig zoontje van den landbouwer L. door een auto overreden. Met een ernstige hoofdwonde en inwendige kneuzingen is het kind opgenomen. Gebleken is. dat de remmen van de auto niet in orde waren. BU'TENLANDSCH GEMENGD. VIER DOODEN BIJ EEN BRAND. In een meelfabriek in Loja (Spanje) is brand uitgebroken, waardoor het geheele gebouw verwoest werd. Bij het instorten van een muur werden 4 personen gedood. EEN NIEUW EILAND IN DEN STILLEN OCEAAN? Kapitein Richardson van het Engelsche motorschip Silver Beach heeft in het midden van den Stillen Oceaan een nieuw eiland ontdekt, ongeveer ter lengte van 800 meter en 41/: meter uit het water op rijzend, dat middenop een wit licht uit straalde. Het dichtst nabijzijnde op kaart gebrachte land is het Marcoseiland, een Japansche bezitting, op ongeveer 650 K.M. afstand. Kapitein Richardson is van mee ning, dat het nieuwe eiland waarschijnlijk van vulcanischen oorsprong is, dat door ondergrondsche werking naar boven is gekomen. o OVERSTROOMING IN ENGELAND. In Zuidelijk Yorkshire zijn de dijken van de rivier Don doorgebroken, waardoor een nieuwe groote overstrooming is ont staan. Honderden families zijn in hun huizen volkomen geïsoleerd, zoodat zij per boot levensmiddelen moeten ontvangen. In sommige gevallen was de stroom zóó sterk, dat de bemanning er niet tegenop kon roeien. Te Bentley konden 'drieduizend arbei ders zich niet naar hun werk begeven. Een in Rijnsburg en omgeving algemeen bekend en geacht ingezetene, de heer P. v. d. Meij Pzn., viert zijn 80sten ver jaardag. Velen zijner tijdgenooten heeft hij zien heengaan, terwijl hem het groote voor recht is te beurt gevallen nog in den ouderdom flink te zijn en dezen dag te mogen vieren te midden van familie en vrienden. De heer v. d. Meij heeft voornamelijk in de laatste veertig jaren een groot aandeel gehad in het kerk- en schoolleven zijner gemeente. Als ouderling en kerkvoogd heeft hij de Hervormde Gemeente in die jaren trouw gediend, waarbij vooral het ziekenbezoek zijn groote belangstelling had. Zijn liefde voor het Woord Gods, zijn krachtig geloof en zijn rustige gemoeds toestand vormen daarbij de bron, waaruit hij troost put voor zieken en bedroefden. Als bestuurslid der vereeniging „Draagt elkanders Lasten", is de heer v. d. Meij, van de oprichting der vereeniging af, mede in het belang der zieken werkzaam ge weest. Ook als bestuurslid der Hervormde Scholen is hij al die veertig jaren in func tie geweest Alleen ziekte, en dat gelukkig' maar zelden, kon hem verhinderen de ver gaderingen bij te wonen, waar zijn tegen woordigheid zeer op prijs werd gesteld. Moge de heer v. d. Meij nog lang voor anderen tot zegen zijn en worde bij het klimmen der jaren ook aan hem vervuld wat geschreven staat: „En het zal geschie den ten tijde des avonds dat het licht zal zijn!" Denkt morgen om de Woensdag collecte van het Crisis-Comité! RECLAME. ,4aXihuid ijs? van 20-90 cents 6804

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 9