LEIDSCK DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 7 Maart 1! BUITENLAND. TELEGRAMMEN. VISSCHERIJBERICHTEN, DE ALGEMEENE TOESTAND. Nazis-onderwerping. De strijd in het Verre Oosten. Nauwelijks heeft de regeering Hitier- Hugenberg de meerderheid veroverd, of men ziet de Nazis optreden alsof zij alleen aan het bewind zijn. Bremen, Hamburg, Lubeck en Hessen zijn reeds „onderwor pen" en nu schijnt Zuid-Duitschland aan de beurt te komen. Hoe daarop op den duur gereageerd zal worden? Het is toch o.l. niet aannemelijk, dat men tenslotte alles zal dulden. Onze vrees, dat de uiterste kopstukken der Nazis Hitler zouden voortdrijven, schijnt reeds bewaarheid te worden. Volgens de berichten van Japansche zijde zjjn de Japansche troepen bij het binnenrukken van de hoofdstad van Jehol op slechts geringen tegenstand gestuit. De Japansche troepen rukken thans op naar Loeapin dat op den weg van Jehol naar Peking ligt. Te Peking heerscht een groote paniek, daar men een verderen opmarsch der Ja panners vreest. De vluchtende Chlneezen ontkomen door de passen van den grooten muur naar het Zuiden. Den opperbevelhebber in Jehol. generaal Tang Yoe Lin, wordt verweten zijn troepen in den steek te hebben geiaten en slechts aan redding van zijn eigen persoon te hebben gedacht. Naar het Chineesche ministerie van bui- tenlandsche zaken mededeelt zou Japan het voornemen hebben de havens Shang hai. Nanking. Tsjifoe en Tsjing Wang Tao met marinesoldaten te bezetten. Deze steden worden daarom op last van het Chineesche ministerie van oorlog in staat van verdediging gebracht. Maarschalk Tsjang Kai Shek is te Tient sin aangekomen om het front te inspec- teeren. Hij verklaarde, dat alle maatrege len genomen zouden worden, om te voor komen, dat Tientsin door de Japanners zou zouden bezet. Tsjang Kai Shek. die thans het com mando over de Chineesche troepen in N. China op zich heeft genomen, heeft het optreden van maarschalk Tsjang Hsoe Liang scherp becritiseerd. POLEN. Weer een kwestie te Danzig. Volgens een officieele mededeeling moet de Poolsche regeering bericht hebben ont vangen, dat Dantziger revolutlonnaire elementen (in een ander bericht zijn deze revolutionnairen Hitlenanen), voornemens waren, een aanslag te plegen op de Pool sche opslagplaatsen van munitie en oor logsmateriaal, op het schiereiland Wester- platte. in de haven van Danzig. De Poolsche regeering heeft zich daar op genoodzaakt gezien, onmiddellijk de Poolsche militaire wacht aldaar te ver sterken, om het opgeslagen materiaal te beveiligen. De Poolsche regeering heeft haar ver tegenwoordiger te Danzig opdracht gege ven den Volkenbondscommissaris van dezen maatregel op de hoogte stellen. De Danziger Senaat heeft tegen deze landing geprotesteerd, aangezien hierin een ..action directe" wordt gezien, welkè in strijd met de bestaande verdragen is. ENGELAND. Steun aan den landbouw De Icrsche staking De werkloosheid. De minister van landbouw. Elliot, heeft gisteren in het Lagerhuis aangekondigd, dat- hij een vérstrekkend wetsontwerp zal indienen tot steun aan den Engelschen landbouw. Zoo mogelijk zal het Lagerhuis dit ontwerp nog voor Paschen moeten be handelen. Naar verluidt zal de voorge stelde wet den minister vérstrekkende be voegdheden geven tot regeling van den invoer en den verkoop van landbouwpro ducten. De bestaande wetgeving zal worden ge wijzigd. Volgens de .Daily Herald" zal de productie en den verkoop van spek en van de overige varkens- en zuivelindustrie onder controle komen te staan van op te richten met dictatoriale volmachten te bekleeden staatsbureaux. Ook de invoer van vleesch zal opnieuw worden geregeld. De regeering hoopt den landbouw met behulp van deze nieuwe maatregelen bin nen 3 jaar tot nieuwen bloei te brengen Bij het ingaan van de zesde week van de staking bij de Iersche spoorwegen zjjn de pogingen om tot een vergelijk te komen hervat. Gisteren is n.l. naar verluidt door den minister van arbeid, Andrews, een schrijven gericht tot de spoorwegmaat schappijen en de twee betrokken vakver- eenigingen. waarin voorstellen worden ge daan. die een basis kunnen vormen voor de hervatting der onderhandelingen. Men verwacht, dat reeds morgen een conferen tie tusschen de betrokken partijen zal worden gehouden. Uit de statistiek van het departement van arbeid blijkt, dat het aantal werk- loozen op 20 Februari vergeleken bij een maand geleden met 46.427 verminderd was. Het aantal verzekerden tegen werkloos heid, dat aan het werk is, bedraagt thans 9.340.000. vrat 55.000 meer is dan 'n maand geleden. Het totale aantal werkloozen van alle categorieën bedroeg in de vorige maano 2.856.638. GRIEKENLAND. Een militaire dictatuur van nog geen dag, gevolgd door een andere dictatuur. Bij de verkiezingen heeft de partij van Tsaldaris 128, die van Venizelos 108 en de partij der onafhankelijken 12 stemmen verkregen. Daar de verkiezingen aan de partij van Tsaldaris slechts een zeer zwakke meer derheid gaven, die een sterke regeering onmogelijk maken, heeft generaal Plasti- ras een militair bewind ingesteld, ten einde eventueele wanordelijkheden te voorkomen. Hij heeft een proclamatie tot het volk gericht, waarin hij de opheffing ofkondigt der grondwettelijke toestanden. Het parlementair regime kan Grieken land geen levensvatbare regeering geven en zou in de gegeven omstandigheden slechts het communisme versterken, aldus Piastiras. Ingevolge de gebeurtenissen heb ik. in overleg met mijn voortreffelijke medewer kers, besloten, het bewind in handen te nemen. De nieuwe regeering, die zorg zal dra gen voor orde en rust in het land, en de economische en sociale heropleving zal be vorderen, zal den eed afleggen. In een andere boodschap aan het volk zegt Piastiras, dat thans in Griekenland de dictatuur heerscht. De staat van beleg is afgekondigd. Alle vergaderingen zijn verboden. Maar van langen duur is dit niet ge weest. Na de uitroeping van de dictatuur door generaal Piastiras dreigde staatspre sident Zaimis af te treden. Hierop werd een bespreking gehouden tusschen Zaimis. Venizelos en Tsaldaris. waar besloten werd een dictoriale regeering onder generaal Othoneros, zonder deelneming van de volkspartij, in te stellen. De militaire dic tatuur Piastiras was daarmede ten einde. Deze snelle ontwikkeling is te danken aan het feit-, dat verscheidene garnizoenen hebben geweigerd Piastiras te steunen. De toestand in Griekenland is thans weer rustiger. De gebeurtenissen van den laat- sten dag hebben verscheidene slachtoffers geëischt. De uitzonderingstoestand is na het overnemen van de regeering door Otho neros opgeheven. Generaal Piastiras zal waarschijnlijk naar het buitenland ver trekken. OOSTENRIJK. Naar nieuwe verkiezingen? Voor de eerste maal in de geschiedenis van het Oostenrijksche parlement hebben in de zitting van den nationalen raad alle presidenten van het Huis hun functie neergelegd, waarmede de zitting werd gesloten. In verband hiermede is er thans nie mand. die volgens de geldende bepalingen den nationalen raad zou kunnen bijeen roepen. Wat thans zal gebeuren is nog niet zeker. Aan den eenen kant is men van mee ning, dat thans de bondspresident den nationalen raad moet bijeenroepen, maar ter rechterzijde gelooft men, dat de regee ring thans, zij het zonder parlement, moet regeeren. Het zou evenwel ook mogelijk kunnen zijn, dat op deze wijze de reeds sinds lang besloten ontbinding van den nationalen raad een feit wordt en dat nieuwe verkie zingen zullen moeten worden uitgeschre ven. Ook loopen er geruchten, dat de regee ring Dolfuss aan aftreden zou denken. BRAZILIË. Weer een opstand. Een opstandige beweging in den Zuid- Braziliaanschen staat Rio Grande do Sul schijnt zich snel over een groot terrein uit te oreiden. Er is een bloedig gevecht geleverd tusschen opstandelingen en Bra- ziliaansche regeeringstroepen. VEREENIGDE STATEN. De bank-crisis Erkenning der sovjet-regeering? De Amerikaansche regeering werkt koortsachtig aan een regeling om spoedig te komen tot weder opening der banken en op gang brengen van het betalingsver keer. Er zal noodgeld worden uitgegeven benevens de Ciearmghouse-certificaten. Te Londen wordt een bericht, dat Euro- peesche circulatiebanken een crediet aan de Fed. Res. Bank te New-York zouden verleenen als juist aangenomen. De volgende cijfers, geput uit officieele bronnen, geven de huidige goudpositie der Ver. Staten weer: De totale goudreserves bedroegen op 4 dezer ten naaste bij D. 4210 miliioen. Het „vrije goud" bi] de federale reservebanken boven de wettelijke dek kingsminima bedraagt een half milliard. De saldi van het buitenland beloopen tus schen 400 en 500 miliioen dollar. Aan fidu- ciair geld is in omloop D. 7250 miliioen. De minister van Financiën, Woodin, heeft de banken gemachtigd: 1. wissels te accep teeren ten Behoeve van de aflevering van voecungsmiaaeien; 2. operaties te verncn- ten in verband met safe-depots; 3. klein geld te verstrekken; 4 cheques te betalen, getrokken op de Scnatkist, 5. depots, ont vangen voor incasso toen de banken slo ten, uit te betaien; 6. betalingen van cliën ten te ontvangen wissels ol andere ver pachtingen, spoedig vervallende. woodin heeit verklaard, dat hij denkt, niet verplicht te zijn het oankmoiatonum te verlengen, tenzij onvoorziene bijzondere omstanoigneden zich voordoen. Het geDrek aan baar geld doet zich overal voelen. Ook Amerikanen, die in het buitenland reizen, ondervinden ernstige moeilijkheden. De wisselkantoren verstrek ken vreemde valuta met aftrek van 25 in overeenstemming met de wetteiuke voorschriften. De Canadeesche doiiar daalde in vergelijking met het Engelsche pond 17*/; punt. Ondanks de groote spanning is de be volking rustig. Staatssecretaris Huil heeft verklaard, dat de Amerikaansche regeering voorloopig de behandeling der Internationale proble men ter zijde zal stellen teneinde alle krachten in te spannen voor de verbete ring van den financieelen toestand. De conferentie van de gouverneurs der bondsstaten heeft een besluit aangenomen, waarin volledig vertrouwen wordt uitge sproken in de federale regeering en waarin volledige ondersteuning der afzonderlijke staten wordt toegezegd. President Roosevelt lieeft den gouver neur-generaal van de Philippijnen mach tiging verleend de Philippijnen uit te zon deren van de bankholldays, die daar niet noodlg zijn. Gistermiddag is een conferentie gehou den tusschen president Roosevelt en mi nister van financiën Woodin, waarbij de uitvoeringsbepalingen inzake het noodgeld behandeld zijn. Alles wordt in het werk gesteld om de vervallende loonbetalingen mogelijk te maken. Tot dit doel liggen in New-York 250 miliioen dollar aan clearing- house-certificaten gereed. Het congres zal in zijn speciale zitting o.a. ook besluiten moeten nemen in ver band met de herfinanciering van de half Maart vervallende Amerikaansche lee ningen ten bedrage van 1 milliard dollar. De douane heeft een verklaring gepu bliceerd, dat naar het buitenland vertrek kende personen aan den lijve zullen wor den gefouilleerd, wanneer men vermoedt, dat zij trachten zullen goud te smokkelen. In verband met de uitgifte van noodgeld heeft de federale regeering order gegeven tot een onderzoek naar de credietwaardig- heid van alle Amerikaansche banken door het departement van financiën. Naar uit bevoegde bron verluidt, zal Roosevelt waarschijnlijk binnenkort den vroegeren gouverneur Philippe la Follette Wisconsin i voorstellen als ambassadeur der Ver. Staten in Rusland. Door de erkenning der sovjet-regeering hoopt men den buitenlandschen handel der Vereenigde Staten te doen toenemen. Handelskringen die belang hebben bij zaken met Rusland, waaronder vooral de National City Bank of N.-York die de grootste credieten aan Rusland heeft ver strekt, schatten den jaarlijkschen handels- omzet. dien de Ver. Staten in Rusland zouden kunnen bereiken, op twee tot drie honderd miliioen dollar De meerderheid in het congres is voor erkenning van de sovjet-regeering. DE ONTWAPENING. Het werk der Hoofdcommissie. De Hoofdcommissie der Ontwapenings conferentie heeft gisteren het onderzoek van de beginselen voor de effectieve troe- penbestanddeelen afgesloten en de bestu- deering in details aan de commissie voor de effectieven opgedragen. Deze commis sie kreeg verder de opdracht, een opsom ming van de troepensterkten der verschil lende landen te geven. De Duitsche gedele geerde verlangde, dat bij de definitieve vaststelling van de troepensterkten in over eenstemming met art. 8 van het Volken bondspact volledig rekening zou worden gehouden met de bijzondere veiligheids voorwaarden van iederen staat. Op voor stel van den vertegenwoordiger van Perzië werd besloten, dat de vaststelling der troepensterkte slechts zou plaats hebben na den betreffenden staat gehoord te heb ben De Fransche minister van koloniën Sarraut heeft een verklaring afgelegd, die de aandacht verdient. De Hoofdcommissie heeft op voorstel van Madariaga besloten een commissie te benoemen, samengesteld uit de vertegenwoordigers der koloniale mogendheden en Duitschland, die zich zal bezig houden met de bestudeering van de wijze, waarop de algemeene ontwapenings maatregelen op de koloniale troepen kun nen worden toegepast Nadolny verdedigde de stelling, dat de koloniale troepen, die zijn gestationnleerd in het moederland of in de nabijheid van het moederland, een integraal deel van de natiohale strijdkrachten vormen en der halve in de algemeene ontwapening zijn begrepen. Verder verklaarde hij dat Duitschland verlangt, in de bijzondere com missie zitting te hebben. De vertegenwoor diger van Italië sloot zich bij het Duitsche voorstel aan. Na de stemming verklaarde Sarraut, dat hij de deelneming van Duitsch land in de commissie begroette. Bij de op lossing van de geheele kwestie moet men het oog gericht houden niet op het heden, maar op een toekomstige ontwikkeling. Frankrijk ziet den dag komen waarop ze kere Europeesche mogendheden die thans nog geen koloniën hebben aan het alge meene werk zullen deelnemen en wel spe ciaal aan het ontsluiten van groote ge bieden in Afrika. Daarna werd de Hoofdcommissie ver daagd tot Donderdag, wanneer de debatten over de kwestie van het oorlogsmateriaal zullen beginnen In de luchtvaartcommissie is het Fran sche voorstel tot instelling van een inter nationale luchtpolitie behandeld. Daar het plan echter niet geheel was uitgewerkt, zijn de Besprekingen na korten tijd uitgesteld. Mac-Donald en Simon hopen aan het eind van deze week te Genève aan te komen. Na de aankomst van Norman Davis zullen dan de besprekingen volgende week be ginnen. Zij zullen plaats hebben in den vorm van private onderhandelingen tus schen de mogendheden. Volgens Engelsche mededeeling wordt bijzondere waarde ge hecht aan een ontspanning van de Duitsch Fransche betrekkingen. In internationale kringen duiken steeds weer hardnekkige geruchten op. dat Hitier en Von Papen aan deze besprekingen zul len deelnemen. Het gerucht gaat verder, dat in dat geval ook Mussolini naar Ge nève zou komen. Mussolini zou dan een bemiddelingsrol moeten speien. Italiaansche kringen ge- looven echter niet aan de komst van den Duce en ook ons lijkt dit onwaarschijnlijk. EEN VERKLARING VAN Mr. TRIP. In verband met de gebeurtenissen in Amerika heeft mr. Trip aan het Hbld. verklaard dat De Nederlandsche Bank haar tot nu toe gevolgde politiek, die aan een handhaving van een gezonde valuta onafscheidelijk verbonden is, met dezelfde consequentie zal voortzetten als zij tot nu toe steeds heeft gedaan. De omstandigheden, die in andere lan den tot een opheffing van den gouden standaard hebben geleid, zijn hier niet in die mate als elders aanwezig. Ons bankwezen is volkomen gezond. De heer Trip is van oordeel, dat de technische positie van ons ruilmiddel geenerlei aanleiding geeft tot gevolgen, als zich in andere landen hebben voorgedaan. GEEN VERKLARING PRESIDENT JAVASCHE BANK. Aneta meldt uit Batavia: De President van de Javasche Bank vindt geen aanleiding een soortgelijke ge ruststellende verklaring af te leggen als de President van de Nederlandsche Bank deed, aangezien de nlet-nerveuze toestand in Ned-Indlë zulks thans geenszins ver- elscht. NU HITLER REGEERT DARMSTADT, 7 Maart (Wolff). In den afgeloopen nacht heeft de rijkscommis saris van de staatspolitie in Hessen met medewerking van de S. A.-hulp-poiitie het Hessische ministerie van blnnenlandsche zaken, het vakvereenigingsgebouw, de woning van staatspresident Adelung en de woning van'den minister van binnen- landsche zaken Leuseher bezet. De rijkscommissaris dr. Mueller, heeft een verklaring gepubliceerd aan de bevol king van Hessen, waarin hij mededeelt, dat hij na middernacht de geheele politie macht van Hessen op zich heeft genomen, nadat hem deze door den rijksminister van binnenlandsche zaken in handen was gesteld. Dr. Mueller heeft dr. Best benoemd tot specialen commissaris voor de politie in Hessen, met de bevoegdheid hem te ver tegenwoordigen. Hedenochtend zeven uur is het gebouw van de uitgeverij van de „Volksfreund" ontruimd. Hedenochtend was de staats-nresident van Hessen Adelung nog p>er telefoon te oereiken Het is niet, bekend waarheen hij zich heeft begeven. Voor het ministerie van binnenlandsche zaken staat een dubbele post van S.A.- mannen en Stahlhelmers. gewapend met karabijnen. Op het station van Darm stads heerscht een druk komen en gaan van S.A.-mannen. BERLIJN. 7 Maart (Wolff). In het dis trict Breslau zijn de eerste wachten van vrijwillige inwoners gevormd, waartoe minister Goering den raad heeft gegeven. Deze wachten hebben tot taak de vrijwil lige bewaking van de dorpen op zich te nemen, en de bezittingen der doprsbewo- ners te beschermen. DRESDEN, 7 Maart (V.D.i. De Saksische niuiisterpresident Schieck heeft den rijks kanselier en den rijksminister van Bin nenlandsche Zaken verzocht hem in de gelegenheid te stellen tot een bespreking van den polltieken toestand in Saksen. Hitler en Frick hebben het onderhoud bepaald op morgenochtend. BERLIJN, 7 Maait (V.D.) Hedenmiddag om 1 uur werd op den toren van het Berlijnsche stadhuis de zwartwlt-roode vlag geheschen. ALTONA, 7 Maart (V.D.). Naar aan leiding van de beschieting van een nationaal-sociallstischen fakkeloptocht, waarbij drie personen werden gedood, heeft de leiding van den gouw Sleeswijk- Holstein der nationaal-socialistische partij een telegram gericht aan den Pruisischen Minister van Binnenlandsche Zaken, waarin wordt verklaard, dat de bevolking van Altona scherp optreden der regeering verwacht. In het telegram wordt o.a. ge zegd: „Wij verzoeken voor eiken doode een communistischen leider te hangen, aange zien slechts zoo definitief een einde aan de moordpest kan worden gemaakt". BERLIJN, 7 Maart. (Wolff). In den afgeloopen nacht zijn 71 personen gear resteerd, waarvan 51 in arrest blijven. BERLIJN. 7 Maart (Wolff). Het 12 Uhr Blatt is voor veertien dagen ver boden SPOORWEGONGELUK. MADRID 7 Maart. (V.D.) Bij het bin nenrijden van het Zuiderstation te Madrid zijn twee personentreinen tengevolge van een verkeerden wisselstand op elkaar ge reden. Eenige wagons werden vernield en een passagier werd gedood, terwijl dertig passagiers gewond werden, waarvan som migen ernstig. SCHIPBREUKEN. OSLO, 7 Maart. (V.D.) Aan de Noordkust van Noorwegen in de Witte Zee woedt he vig noodweer waarvan verschillende sche- t>en slachtoffer zijn geworden. De Britsche stoomtrawler „Lord Dear- more" uit Huil verging bij Hornö in de nabijheid van Vardö en zonk in drie mi nuten tijds. Vier stokers slaagden er niet meer in. zich tijdig uit de machineruimte te redden en gingen met het schip on der. De kapitein, een Deen. weigerde het schip te verlaten en verdronk eveneens. Zijn zoon die zich aan boord bevond kon gered worden. Het Noorsche stoomschip „Princes Ragnhild". een der snelste passagierssche pen die den dienst langs de Noorsche kust doen, is tengevolge van den storm ge strand en het is twijfelachtig of het schip nog te redden is. Vijftien passagiers van de „Princes Ragnhild" werden overgeno men door de „Michael Sars". een schip van de Noorsche visscherij-inspectie. dat korten tijd daarna zelf in nood kwam te verkeerenden assistentie van een redding boot kreeg, nadat het passagiersschip „Kong Kalfdan" was gepasseerd zonder iets van de noodsignalen te merken. Tenslotte is in de Witte Zee nog een Noorsche robbenvanger vergaan. Tenge volge van den storm stapelde het ijs zich zoo hoog boven het schip op dat het schip tenslotte werd gekraakt en naar beneden gedrukt. De bemanning kon gered worden aan boord van een anderen robbenvanger. CERMAK's DOOD. MIAMI, 7 Maart (V.D.) Het stoffe lijk overschot van burgemeester Anton J. Cermak zal naar Chicago worden over gebracht en daar worden bijgezet. De Procureur-Generaal van den staat Florida heeft medegedeeld dat Zangara reeds hedenmiddag voor een jury-recht bank zal verschijnen wegens moord, waar op de doodstraf staat. MOORD. LONDEN, 7 Maart. (VD.) Op zijn buitengoed te Altranghan beeft men gis teren den 66-jarigen Sir William Veno, den stichter van de bekende drogerijen en ehemicaltën-onderneming Veno's Trust Limited dood gevonden, met een schot in den slaap. IEI DE BANKCRISIS IN AJVIERIRA NEW YORK, 7 Maart. (Reuter) j.'l laatste week van de vorige maand het* de beangstigde deposanten in totaal i miliioen dollar opgevraagd bij yn schillende banken. SAN SALVADOR. 7 Maart. (Reuter)! De regeering heeft een uitvoerverbod gouden munten uitgevaardigd. WASHINGTON, 7 Maart. (Reuter) Jw de vergadering van de gouverneurs®!- de banken verklaarde Roosevelt, datBlf? den algemeenen bank-toestand' zoj mogelijk uniform wil hebben; hij zal j toe alle mogelijke medewerking verlei_ Ook wenscht hij een centraal iichB' tot bestrijding van de werkloosheid! stichten. NEW YORK, 7 Maart. (Reuter) ministerie van financiën heeft den s New York gemachtigd certificaten u] geven, welke echter weer ingetrokken len worden zoodra de centrale regee te Washington certificaten uitgeeft. NEW-YORK. 7 Maart (Reuter) teravond werd hier een worstelweds gehouden, waarvoor de toegangsprijs worden voldaan in waardevolle artll®.. en ook in levensmiddelen. In de hal van het sportpaleis zag derhalve een massa van de meest schillende voorwerpen, doch alle plaj voor de toeschouwers waren bezet. HOLLYWOOD. 7 Maart. (Reuter) directeuren der filmondernemingen ben na afloop van een vergadering klaard, dat zij overwegen alle werkza heden te doen stopzetten; in verband de financieele crisis zijn zij niet in aan hun salarisverpllchtingen te volt WASHINGTON, 7 Maart (V.D.) In leg met president Roosevelt is thans sloten dat het noodgeld, dat men r.emens was in circulatie te brengen worden uitgegeven door de plaatse clearing houses en gegarandeerd zal den door de liquide activa der vers lende betrokken banken. Men hoopt ter algemeen, dat het noodgeld in he®"' heele land zal worden gebruikt en slechts plaatselijke waarde zal hebbt®.ui In New-Yorksche beurskrlngen ?i wacht men. dat de eigenlijke circu L- van het noodgeld morgen zal begin jf Men schijnt het plan. om de uitgift doen geschieden door de regeeribf Washington zelf. te hebben laten ti De banken mogen nog slechts goudl keeren voor het financieren van vei pingen en wel speciaal voor voedsell porten, opdat de levensmiddelenvi ning geen gevaar loopt, en voor het Detalen van loonen. De Reconstruction Finance Corpon heeft de uitgifte van nieuwe credii voorloopig gestaakt. Het parlement van den staat New-! heeft gisteravond te Albany vergaden besloten, een fonds van 1500 dollar te vormen teneinde de dei der banken te beschermen en een len afvloeiing van geld uit New-York financieele centrum der wereld, mogi te maken. Het wetsontwerp werd diend door den leider van de meerdert in het Huis, senator John Dunningart, fonds zal den naam dragen van New- State Depositors Corporation. De Yorksche banken zullen 10% van hun schikbare middelen er in moeten bij; gen. De gouverneur van den staat S York, Lehmann, kreeg tenslotte vèrst kende volmachten om eventueel nog dere maatregelen te nemen ter bestrOi van de bankcrisis. Te Miami in den staat Florida hel zeven banken staatssecretaris W( vergunning gevraagd om geopend te ven teneinde te kunnen voorzien in behoeften van staat en gemeente en de ongeveer 150.000 vreemdelingen, dit] badplaats bezoeken. In het verzoek medegedeeld, dat de betrokken bai over ruimschoots voldoende middelen schikken en geen clearing-house-cei ten noodig hebben. Oud-president Herbert Hoover heeft teren een oproep gepubliceerd, waarin alle burgers van het land opwekt om sldent Roosevelt te steunen bij de mal regelen, die hij ter bestrijding van bankcrisis neemt. o DE STRIJD IN HET OOSTEN. TOKIO, 7 Maart. (Reuter). Uit TsJI Tsjau wordt gemeld, dat de gevechtenj den Grooten Chineeschen Muur hervat. De Chineezen bieden verwoeden te? stand; de Japansche troepen hebben v sterking ontvangen. lil de te BOKSEN. PIERRE CHARLES WINT VAN YOUNG STRIBLING. De Amerikaan in de achtste rond' gedisqualificeerd. Vijftienduizend toeschouwers waren teravond in het Palais des Sports te t rijs, waar een wedstrijd werd gehoiMJ tusschen den Belgischen bokser ritif Charles, tevens Europeesch kampioen J het zwaargewicht, en den Amerika» Young Stribllng. o Nadat de Amerikaan gedurende W zeven ronden steeds in de meerder» was geweest, slaagde Stribling er in n tegenstander in de achtste ronde eenige tellen op de planken te knik Zeker zou Charles door knock out ben verloren, als de scheldsrecn Stribling niet had gedisqualificeerd gens foutief boksen. IJMUIDEN. 7 Maa,t j VISCHPR1JZEN. Tarbot per K.G. f. 2—1.83, ToniS K.G. f. 1.60-09 G.orte S hol pe'SrM( 50 K.G. f.17. Middels hoi f--6-22'7', |3- f.30 -26, K.eine S hoi f -8 -13. B',k|d 4.50, Srhar ff. 11 50-9, Kabeljauw P" van 125 K.G. f. 40, W.jting P« h" 50 K.G. f. 10-8.53. Aangekomen 6 loggers: f g K.W. 162 met f. 1027, K.W. 24 f,714 K.W. 172 met f.801, S.W.J*S f.1128 K.W. 102 met f. 560, SCH. 135 met

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2