NU HET NATIONALISME IN DUITSCHLAND REGEERT Ifl" Jaargang DINSDAG 7 MAART 1933 No. 22382 Ificieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. BLOEDIGE BOTSING BIJ HAMBURG. Het voornaamste Nieuws 3 van heden. 'ordtel op hi ed ei n ze ft ei kaï LEIDSCK DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: Ctó. oer regel voor advertentlên uit Lelden en plaatsen agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle aJvertenaën 35 Cts per regel Kleine Advertentlên ■(sluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. reïn 3 <eD maximum aantal woorden van 30. ccasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van lieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTj) Voor Lelden per S maanden f.2.35; per week tO.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f.2.35 portokosten. nimmer bestaat uit DRIE Bladei EERSTE BLAD. iet ugemeester en Weth. van Leiden; e nu rerwegende, dat het afrijden van de verdli angelbruB. zoowel naar den Zuidsin- Ttoordzijde, als naar den Zuidsingel ajde, tengevolge van de stelle afritten brug en den geringen afstand tus- m de brug en de bebouwing langs den jingel, gevaar oplevert; it ongelukken en beschadigingen van idommen reeds zijn voorgekomen en rwachten is, dat deze zich ook in de imst zullen voordoen: derhalve onmiddellijk maatregelen" in te worden getroffen; it, In afwachting van definitieve maat- len, daartoe noodig is afsluiting van [inoemde brug voor rijtuigen en voor luijtuigen op meer dan twee wielen :ide richtingen; let op het bepaalde in de artikelen 9 van het Motor- en Rijwielregle- it, en in de artikelen 10 en 27 van de idenlng op het Rijden; BESLUITEN: |Zuidsingelbrug tijdelijk gesloten te aren voor het berijden met rijtuigen bet alle motorrijtuigen op meer dan l welen, in beide richtingen. [Burgemeester en Wethouders voorn., A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Ileiden, 7 Maart 1933. 6835 HINDERWET. gemeester en Wethouders van Leiden fcgen ter algemeene kennis, dat, door ptoren der Rijksuniversiteit te Leiden, Hare Majesteit de Koningin beroep is bteld tegen hun besluit van 23 Febr. I waarbij aan C. J. J. G. Vosmaer en l'verkiijgenden vergunning is verleend pet oprichten van een werkplaats voor 'uale houtbewerking in het perceel (nensteeg No. 14, kadastraal bekend snte Leiden, Sectie F. No. 840. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Men. 7 Maart 1933. 6834 I DE KWESTIE-COLENBRANDER. Ilaïlaring van „De Gids"-redactie. p: Maart-nummer van „De Gids" be- i door de volledige redactie getee- f verklaring die als volgt luidt: Midergeteekenden hebben 't aan Cu- *a der Leidsche Universiteit uitge- fite en sindsdien openbaar gemaakt overwogen. Zij sluiten zich bij de fn neergelegde conclusies aan. ij hebben tevens overwogen, wat hun- |vn te doen stond en zijn hierbij vóór net de hun toevertrouwde belangen I het tijdschrift te rade gegaan. 1 hebben tegenover den door hun me- Macteur in de eerste plaats jegens Gids" beganen misslag zijn kwart- i van ongebroken toewijding en noeste pen aan het tijdschrift in de weeg- 1 gelegd. slotte hebben zij zijn verdiensten en J. die waarborgen bieden en ook voor l.oekomst vertrouwen wekken, het pst bevonden. DE NAZIS GRIJPEN OVERAL NAAR DE MACHT. Meening van leiders. Dr. Hugenberg heeft tot de afdeelingen der Duitsch-nationale Volkspartij een manifest gericht, waarin hij o.a. zegt: De verkiezingen hebben de nationale regeering de meerderheid gebracht. In het rijk en in Pruisen zijn groote mo gelijkheden voor een ingrijpenden opbou- wenden arbeid geschapen. Het Marxisme is de terugweg naar de macht versperd. Het centrum heeft men voor de eerste maal sedert 1918 zijn noodlottige parle mentaire sleutelpositie in de Duitsche en de Pruisische politiek ontnomen. Alle buiten de aaneengesloten volge lingen der regeering staande heen en weer zwenkende groepen zijn tot volkomen onbeduidendheid gedoemd. De verkiezingscijfers van 5 Maart heb ben opnieuw bewezen, dat de volksmassa, welke onder de zwart-wit-roode vlag de christelijk-conservatieve opvatting van den staat huldigt, een sterk en onwankel baar blok vormt. Reeds Zondag a.s. bij de Pruisische ge meenteraadsverkiezingen moet een nieuw ernstig bewijs van onze strijdvaardigheid worden afgelegd. Ook hier hebben wij het vaste vertrouwen, dat wij er in zullen slagen overal vertegenwoordigingen te vormen, waarin mannen eh vrouwen van onze denkwijze in het kader der nationale meerderheden aan den grooten arbeid kunnen meewerken, waaraan zich thans, van parlementairen tegenstand bevrijd, de regeering met nationalen eerbied kan wijden. Von Papen zegt o.a.: De uitslag heeft aangetoond, dat het Duitsche volk in zijn meerderheid de opdracht, die de rijkspvc- TUUT V. ARB.-ONTWIKKELING. AFDEEL ING LEIDEN, lezing „Onze Woning door alle tijden heen." P} Instituut v. Arb.-Ontwikkeling be ll Sisteravond in het Volksgebouw zijn F dingen in dit seizoen met een voor tikt van onzen stadgenoot den heer C. FMn over bovengenoemd onderwerp. F door den voorzitter te zijn ingeleid, p de heer Brilman zijn voordracht aan F een uiteenzetting van de toestanden lïoninggebied bij de primitieve volkeren. T7 middel van een aantal lantaarnplaat- Melwillend ter beschikking gesteld door F heer dj. Holwerda. directeur van het psum van Oudheden, demonstreerde spr. r, Eebrulk van holwoningen. gevolgd TJ' tentwoningen, woningen op terpen r sPr. herinnert, er aan. dat in ons land [«eland en Friesland zulke terpen nog J»«n aangetroffen vervolgens komen dan afbeeldingen ven F Paalwoningen op het doek, welke door «aJe toegangsbruggen met het land ver men waren. I® het verdere verloop van dit tijdperk zich een gestadige vervorming en .j *11 de, nu nog wel in Drenthe aan- I He Plaggenhutten verschijnen. liSh cn dier deelen de woningruimte. tv?011 p** Gaar langzamerhand een t^ihng komt tusschen den mensch en t «hoeters Nog later, bij het opkomen (Je? handwerkersstand doet zich de *ite gevoelen aan bergruimte voor en gereedschap en zoekt men Eg oplossing ter bevrediging van die PriPhtieve en licht ontvlambare fef'fen traden in vroegere iaren ver- Malen branden op die dikweri IWÏv,- 2e «volgen hadden. Als voor l'a ,,hlervan memoreert spr., dat Haar- 1 ernaar en Kampen in de 14e eeuw enkele malen aan zulke branden ten prooi vielen. Geen wonder, dat de stedelijke overhe den op middelen zonnen, om dergelijke rampen te voorkomen. Door stelselmatiger rookafvoer weet men het gevaar althans te beperken en ook door het gebruik van steen wordt in die richting al het mogelijke ge daan. Zoo stelde b.v. het gemeentebestuur van Kampen destijds steenen en pannen voor de inwoners tegen postprijs beschikbaar om het gebruik van hout voor woningdoel einden tegen te gaan. Spr. zet dan vervolgens de verdere ont wikkeling van den woningbzouw uiteen en wijst op het nut van de woningbouwver- eenigingen welke zich meer en meer gaan aanpassen aan de behoeften op het ter rein van het woningvraagstuk. Tenslotte geeft spr. een reeks practische wenken, die men in het oog dient te hou den bij den bouw van de hedendaagsche woning en eindigt met den wensch, dat deze avond er toe moge hebben bijgedra gen, dat de woningbouw zich meer en meer zal gaan aanpassen aan de behoeften van den mensch op dit terrein De voorzitter dankte hierna namens de vrij talrijke aanwezigen den spreker voor zijn intenesant betoog en sloot de bijeen komst. o- HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: C. Mank Joh.zn., Langeraar A. 146, Ter-Aar, groentenzouterij en -han del, inleggerij van fijne tafelzuren. Wijzi ging handelsnaam in: Zuid-Hollandsche Inleggerij C. Mank Johzn. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het doctoraal examen geneeskunde mej. C. C. Bontenbal (Rijs wijk! en de heer C. Scheygrond (Nieuwen- hoorn). De politie heeft zekeren M. V. aan gehouden, die nog een maand gevangenis straf ondergaan moest. De Wethouders van Onderwijs, van Financiën en Bedrijven en voor Sociale Zaken, zijn. in verband met de behande ling van de gemeentebegrooting. verhin derd morgen spreekuur te houden. Gisteravond vond in den tamelijk goedgevulden Leidschen Schouwburg een herhaling plaats van het succesvolle blij spel „Amor in de Pastorie" van Jac. Bal lings. Men betoonde zich opgetogen over 't uitstekende spel, in het bijzonder dat van Anton Roemer en Johan Elsensohn. resp. in de rollen van „Heer-oom" en baas Blom. Op uitnoodiging van het Leidsch His torisch Dispuut „Robert Fruin" heeft gis teravond prof. Zeiler uit Rotterdam In het Botanisch Laboratorium een lezing gehou den over de ontwikkeling der Rotterdam- sche havens. De voorzitter de heer Kampman sprak een kort woord ter inleiding waarin hij de aandacht vestigde op de wenschelijkheid van meer belangstelling uit studentenkrin gen voor economische vraagstukken. Aan het einde van den avond dankte hij prof. I Zeiler voor zijn belangwekkende lezing. sident op 30 Januari aan de nationale regeering heeft ge,geven, heeft goedge keurd. Het resultaat in Zuid-Duitschland heeft nadrukkelijk de trouw van het Zui den aan het rijk bewezen. Dr. Frick ziet in het resultaat den dank van het Duitsche volk aan Hitier, achter wien het zich schaart. Het Duitsche volk heeft de onder Hitiers leiding staande rijksregeering in een overweldigende be tuiging van trouw de opdracht gegeven in vier jaar de wederopstanding van Duitsch- land ten uitvoer te leggen. Het kan zich er op verlaten, dat de rijksregeering als vertrouwde der natie al haar krachten zal inspannen om dat vertrouwen te rechtvaardigen. De Nazis eischen de macht. Intusschen gaan de Nazis voort, alsof er geen andersdenkenden meer zijn. Om te beginnen in Bremen en Hessen. De uitslag der verkiezingen en de ge beurtenissen te Hamburg zijn aanleiding geweest dat ook in Bremen die kwestie van een senaatswijziging urgent geworden is. De stemmen, welke ip het staatsgebied van Bremen zijn afgegeven zouden n.l., in dien zij tot verkiezing van den senaat wa ren uitgebracht, geen meerderheid voor de tegenwoordige coalitie, welke wordt gevormd door de Duitsche volkspartij tot de sociaal-democraten, hebben opgeleverd. De senatoren Kaisen, Klemann en Som- mer hebben m de senaatszitting, welke gisteren is gehouden, een schriftelijke ver- I klaring ingediend waarin zij hun uittreden uit den senaat aankondigen. De senaat besloot hierop in zijn geheel af te treden, zoodra dit constitutioneel mogelijk is. De rijksminister van binnenlandsche zaken Göring heeft, in verband met de beweging, onder de bevolking ontstaan, waardoor vrees voor onlusten bestaat, op grond van artikel twee der verordening tot bescherming van volk en staat bepaald, dat in Bremen en óók in Hessen de rijks regeering de bevoegdheden van de lands- regeeringen overneemt, voor zoover dit tot handhaving van de openbare orde en vei ligheid noodig is. Te Bremen is de plaatsvervangende di recteur van de arbeidsbeurs dr. Markert, in Hessen regeeringsraad Muller te Alsfeld voorloopig met de leiding van de politie belast. De senaat van Bremen heeft de Buer- gerschaft verzocht, binnen twee weken nieuwe verkiezingen te organiseeren. Met het oog op het resultaat der Rijks dagverkiezingen heeft de Hessische regee ring tot den president van den Landdag het verzoek gericht, den Landdag onmid dellijk bijeen te roepen. Zij stelt daarbij voor, den Landdag te ontbinden en on verwijld nieuwe verkiezingen uit te schrij ven. Voor het geval, dat dit voorstel zal worden afgewezen, heeft de regeering het voornemen door een „Volksbegehren" ont binding en nieuwe verkiezingen te be werken. Voorts Lübeck. De sociaal-democratiscne burgemeester en een aantal senatoren zijn afgetreden. Tegelijkertijd heeft ook een wijziging bij de politie plaats gehad. Een nat.-socialist heeft 't bevel op zich genomen. Dan volgt Munster. Gisteren is aldaar de S.A., tezamen met den Stahihelm voor het raadhuis opgemarcheerd, teneinde al daar de swastikavlag te hijschen De eer ste burgemeester, dr. Zughorn weigerde echter den sleutel uit te leveren. De districtsleider der N.S.D.AP. dreigde her haaldelijk de betrokken ambtenaren te doen arresteeren. Ten slotte werd de sleu tel door de N.S.D.A.P. uit het centraalbu- reau gehaald, waarna men zich naai het raadhuis begaf waar de swastikavlag ge- heschen werd terwijl de kringleider der r.at.-soc. van het balkon af een toespraas hield. Hij verklaarde o.a., dat de N.S.DJ1P. aan minister Goering een telegram had gericht met het verzoek den eersten bur gemeester verlof te geven en een slaats- commissaris te benoemen En voorts Zuid-Duitschland. Gisteroch tend werd door leden van de N3.DA.1. op den toren van het raadhuis te Karlsruhe een liakenkruisvlag geheschen. Op het protest van den eersten burge meester werd de vlag ingenomen doch in de plaats daarvan een nog grootere haken- kruisvlag uitgestoken. De aanwezige S.A.- leden zongen daarbij het Horst Wessei-lied en brachten heilwenschen uit on Hitier Voorts werden hakenkruisvlaggen gehe schen op den toren van het slot het hoofd bureau van politie het gebouw van den Badenschen Landdag en op de brandweer kazerne. Per radio maakte het staatsministerie bekend, ..dat het vlaggen op openbare dienstgebouwen met Dartiivlaggen verbo den is en dat waar door overrompeling dergelijke vlaggen werden geheschen. deze moesten worden verwijderd". Ook op de gemeentehuizen van Mann heim Freiburg en Loerach werd de haken kruisviag geheschen. Ook de burgemeester van Loerach protesteerde. Hij heeft den gemeenteraad in buitengewone zitting bij eengeroepen. De regeering van Baden heeft den rijks kanselier Hitier en den rijksminister van binnenlandsche zaken. dr. Frick. het vol gende gelijkluidende telegram verzonden: ..Door overrompeling is de hakenkruisviag geheschen op het slot en het regeenngs- gebouw te Karlsruhe. Nationaal-socialisten beroepen zich op een instructie van den rijkskanselier. De regeering van Baden heeft verwijde ring gelast. Teneinde bloedvergieten te voorkomen, verzoeken wij instructie aan de nat.-soc. gouwleiding van Baden" Een afkeuring schijnt echter niet te zul len komen De gouwleider der NS.D A.P. In Baden en leider van de nat. socialistische Landdag fractie Kochler. heeft een brief tot de Badensche Staatsregeering gericht, waarin hij haar onmiddellijk aftreden eischt en het optreden van een nieuwe --"'eering on der nat, socialistische leiding. De staatsregeering* heeft in haar ant woord naar de Badensche Grondwet ver wezen volgens welke een hervorming van de regeering zaak van den Landdag is. De regeering verklaart verder'. „De regeering is niet tegen l". hijschen van de Hakenkruisvlaggen op staatsge bouwen opgetreden, omdat zij bloedvergie ten wilde vermijden. Aan de eisch der nat.-soc. tot aftreding is geen gehoor ge geven. Men is echter geneigd in onderhan deling te treden over uitbreiding der re geering met de N.S.D.A.P. Deze laatste houdt echter vast aan haar eisch tot ver vroegde nieuwe verkiezingen. De verkiezin gen zouden regelmatig eerst in October plaats vinden. Ook in tal van andere plaatsen is de Swastikavlag op de openbare gebouwen geheschen. In den loop van den middag werden op het regeeringsgebouw van Dessau in te genwoordigheid van minister-president Freyberg, staatsminister dr. Knorr en den Stahlhelm-leider van de gouw Anhalt de zwart-wit-roode vlaggen en Hakenkreuz- vaan geheschen. Ook op het regeeringsgebouw te Aurich wapperen de zwart-wit-roode. de zwart witte en de Swastika-vlag. Van de raadhuizen van Leen en Rem- scheid waaien eveneens de Swastika-vlag- CT,en. Te Darmstadt is het in de nabijheid der ministeries tot volksoploopen gekomen. In den vroegen ochtend was een zwart-rood- gouden vlag op het Louise-plein voor het Landdaggebouw verbrand, terwijl op het gebouw zelf de Swastika-vlag werd gehe schen. In verschillende steden van het Roerge bied en van Westphalen is eveneens op het stadhuis de hakenkruisviag of de zwart- wit-roode vlag geheschen. wat in de meeste gevallen door de bevolking met gejuich werd begroet. Slechts in enkele gevallen kwam het tot incidenten die overigens geen ernstig ka rakter aannamen. Uit tallooze andere steden van heel Duitschland meldt men gelijkluidende be richten. De Brunswijksche regeermg heeft een verordening tot uitvoering van de bepa lingen ter bescherming va.i volk en staat uitgevaardigd. Daarin wordt o.a. bepaald dat het dragen van insignes van een com munistische of Marxistische partij of ver- eemging is verboden. Roode vlaggen en vlaggen met teekenen der genoemde par tijen of vereenigingen mogen niet worden getoond. De autoriteiten hebben de be voegdheid eigendom, persoonlijke vrijheid en geheim van post, telegraaf en telefoon te beperken. De regeering en haar plannen. Het rijkskabinet zal zooals gemeld in zijn huidige samenstelling ongewijzigd blijven. In Pruisen, waai' de nationaal- socialisten en het st-rijdfront Zwart-Wit- Rood eveneens de absolute meerderheid verworven hebben, is te verwachten, dat de tot nu toe bestaande commissoriale regeering zal worden gewijzigd in een landsregeering, welke op het parlement steunt, waarbij de tot nu toe bestaande nieuwe persoonlijke en zakelijke verbon denheid tusschen de ministeries van rijk en Pruisen gehandhaafd zal blijven. In verband hiermede zullen ook eenige mutaties moeten volgen, het Pruisische ministerie van justitie zal een nieuwen leider moeten hebben. In de kringen der rijksregeering is men van meening dat de klacht van de vroe gere Pruisische regeering Braun bij het staatsgerechtshof door het resultaat der verkiezingen vervallen is. In ieder geval heeft de klacht geen feitelijke beteekenis meer. Op de vraag of eventueel maatregelen tegen de Zuid-Duitsche regeeringen in het voornemen liggen, wordt, van bevoegde zijde verklaard, dat dit van de Zuid- Duitsche landen zelf zal afhangen De rijkskanselier Adolf Hitler werd door rijkspresident Von Hindenburg ontvangen. Wat de verandering van de rijksvlag betreft, hieromtrent heeft de rijksregeering nog geen enkel besluit genomen. Het wordt mogelijk geacht, dat het rijkskabinet zich heden reeds met een machtigingswet zal bezighouden. Of het een machtiging be treft, waarvoor een gewone of een twee derde meerderheid van den rijksdag noodig is, hangt natuurlijk van de plannen der regeeiing af. BINNENLAND. De algemeene beschouwingen over de Leidsche Gemeentebegrooting eindelijk geëindigd (3de Blad). De bezuiniging op Defensie; memorie van antwoord aan de Eerste Kamer (Binnenland, 3de Blad). Opbrengst der paspoort-kosten, na de verhooging, geschat op een half millioen gulden (Binnenland, 3de Blad). Interview met Matsoeoka, het hoofd van de Japansche delegatie bij den Volken bond, over Japan's verhouding tot Neder land (Binnenland, 3de Blad). De Tweede Kamer over de wijziging der Drankwet (Binnenland, 3de Blad). Belangrijke verhooging van de Duitsche invoerrechten op eieren en kaas; nood lottige gevolgen voor ons land (Land- en Tuinbouw, 2de Blad). Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de begrooting van onderwijs (Kerk en School, 3de Blad). BUITENLAND De Nazis onderwerpen Hamburg, Bremen, Lübeck en Hessen. Nu nog Zuid-Duitsch land (Buitenland en Tel., 1ste Blad). De bankmoeilijkheden in Amerika (Bui tenland en Tel., 1ste Blad). Bescherming van den Engelschen Land bouw (Buitenland, 1ste Blad). Een mislukte staatsgreep in Grieken land (Buitenland, 1ste Blad). Botsingen. Op de Muntmarkt en op het Gahlers- plein te Altona (Hamburg) is het gister avond tegen tien uur tot ernstige schiet partijen gekomen. Volgens berichten van particulieren zouden door de communisten systematisch overvallen op de politie en S.A.-colonnes worden gepleegd. De politie heeft zich tenslotte van spe ciale auto's moeten bedienen om tegen de I aanvallers te kunnen optreden. I De geheele beschikbare politie van Hamburg is aan de stedelijke grens ge concentreerd en met stalen helmen uit- gerust. Bovendien werden alle S.A.-troe pen, zoowel uit Hamburg als uit het gebied van Altona. gealarmeerd. Deze marcheer den in gesloten orde naar 't tooneel van den strijd op. Het was echter moeilijk door te dringen tot het gevechtsterrein, aange zien zelfs de ziekenauto's van de daken af werden beschoten. Er vielen 2 dooden en 14 gewonden Te Billstedt is een communist, die niet reageerde op een sommatie van de politie om te blijven staan, doodgeschoten. Te Quickborn is een communist, die op de vlucht ging. doodelijk getroffen. Te Kellinghusen in Holstein is een com munist door onbekenden neergeschoten. Te Frankfort a.d. Oder is een arbeider, lid van de communistische partij, dood geschoten. De regeeringspresident te Keulen doet dagelijks mededeeling van een aantal brandstichtingen in het district Bergheim, die door communisten zijn gepleegd. In den nacht van Zaterdag op Zondag is liet huis van een Protestantsch geestelijke in brand gestoken. In verband daarmede zijn vier communisten gearresteerd. Pogingen zijn gedaan om ook het slot Schlenderhahn in brand te steken. In den nacht van Zondag op Maandag is brand uitgebroken in de Sindorfer Glasfabrieken. De nacht waker werd door de vluchtende brand stichters beschoten. Het hoofdgebouw is geheel afgebrand. Onder verdenking dezen brand te hebben gesticht, zijn 7 commu nisten gearresteerd. De politie te München deelt mede: Twee kellners, die in de arbeidsbeurs spraken over de mogelijkheid van een moord op den rijkskanselier en die afspra ken daaromtrent maakten, werden gear resteerd en ter beschikking van de justi tie gesteld. Verder werden wegens het verspreiden van lectuur, waarin hoogverraad wordt aangemoedigd, en wegens voorbereiding tot hoogverraad zeven personen gear resteerd. Nog een brandstichter gevat? Aan de grens bij Fingshaus is in den nacht van Zaterdag op Zondag een man gearresteerd, die een verdacht telegram naar Parijs had afgegeven. De man had brandwonden aan handen en armen, zoo dat het vermoeden is opgekomen, dat hij medeplichtig zou zijn aan de brandstich ting in den Rijksdag. Naar hij zeif be weert is hij een te Berlijn wonende Rus. Toen eenige grensbewoners de aandacht der politie op den man vestigden, kon hij nog net op Belgisch gebied ontkomen; iets later kon hij echter opnieuw op Duitsch gebied worden „teruggedrongen" en werd toen gearresteerd.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1