Bij Pijn N.V. LEIDSCH DAGBLAD I "4ste Jaargang LE1DSCH DAGBLAD, Zaterdag 4 Maart 1933 Derde Blad No. 22380 BINNENLAND. als GRIEP op ffttttC1/ SPREEKCEL. EEN HULDEBLIJK AAN DEN A.N.W.B. Oproep van het huldigingscomité. Over enkele maanden zal het vijftig jaar geleden zijn dat de A.N.W.B.. Toeris- wibond voor Nederland, werd opgericht. Wij meldden reeds dat het in de bedoe ling ligt ter gelegenheid daarvan een mo nument te stichten te Amsterdam en dat, m verband daarmede, een huldigings- comité is gevormd onder voorzitterschap (3D dr. M. de Hartogh, aldaar. Dit comité doet nu een beroep op iederen wandelaar, iederen wielrijder en iederen automobilist, lortom op eiken Nederlander, die profi teert van het nuttige werk van den bond, bij te dragen in de kosten van het mo nument. Moeten wij wijzen op de bekende blauw- titte wegwijzers, die op zoo tallooze plaat- en in ons land staan opgericht, aan de prachtige wandel- of fietspaden, die door iansch Nederland zijn aangelegd, aan de oortreffelijke diensten als gids voor rei- :n door binnen- en buitenland, om icdelijk te maken, welk een bijzondere :tie de A.N.W.B. is gaan innemen en toe algemeen door de jaren heen a;n karakter is gebleven? Duizend dingen zou men kunnen noe- tten, maatregelen van algemeen nut. narvan iedereen ter zijner tijd wel eens itbruik heeft gemaakt, en niet ten on- 'ichte meent daarom 't comité dat ook zeer iele niet-leden het op prijs zullen stellen door een kleine gave te mogen bijdragen tot het tot stand komen van het genoem de huldeblijk. Het Comité heeft bereids zich tot de iNWB.-leden gewend met het verzoek een bedrag van f. 0.50 beschikbaar te stel len. Natuurlijk zijn grootere bedragen teer welkom, doch juist om iedereen mo- jelijk te maken om deel te nemen, is het tedrag uiterst laag gesteld. Hetzelfde beroep doet het comité thans op de niet-leden. Wij geven hieronder de wegen aan, saarïangs men zijn bijdrage aan het Comité kan toezenden. Per postwissel aan de Hollandsche Bank voor Zuid-Amerika N.V.. Amsterdam Kermelden op de strook voor mededee- tngen)ten gunste van het Comité- Huldeblijk A.N.W.B. b. Door storting of overschrijving op Postrekening No 42650 ten name der Hol- •andsche Bank voor Zuid-Amerika N.V., Amsterdam (te vermelden op 't strookje): <n gunste van het Comité-Huldeblijk VN.W.B, c Door storting of overschrijving op re telling No. AA 1784 bij het Giro-kantoor ier Gemeente Amsterdam, te Amsterdam, ten name der Hollandsche Bank voor Zuid-Amerika N.V., Amsterdam (te ver- lelden achter het woord wegens): bij - drage voor 't Comité Huldeblijk A.N.W.B. tl Door storting aan de Kasafdeeling der Hollandsche Bank voor Zuid-Amerika, H.V.. Heerengracht 438. Amsterdam. e Door overschrijving door tusschen- komst uwer eigen Eankrelatie naar de Hollandsche Bank voor Zuid-Amerika N.V., Amsterdam (met aanduiding)ten gunste tan het Comité-Huldeblijk A.N.W.B. Met warmte bevelen wij deze oproep bij onze lezers aan en hopen volgaarne, dat iet devies van het Comité werkelijkheid .tul worden: „Iedereen doet mee, aan het 'eest van den A.N.W.B." DE STAKING IN HET VISSCHERIJ- BEDRIJF DUURT VOORT. De onderhandelingen, die sedert eenigen tijd door de bij het conflict in het vissche- 'ijbedrijf te IJmuiden betrokken partijen onder leiding van burgemeester Rambon- tet als bijzonder bemiddelaar werden ge toerd zijn gisteren beëindigd zonder eenig 'wiltaat te hebben opgeleverd. De staking duurt derhalve onveranderd toort VERKIEZINGSCONGRES DER S.D.A.P. TE NIJMEGEN. ZIEKENFONDS met EIGEN GENEESHEER In verschillende plaatsen van ons land MObcn den laatsten tijd conflicten plaats RHad tusschen ziekenfondsen en de ge- ntesheeren wier tarieven te hoog werden pnoemd In verband hiermede is van be- een bericht uit Assen. Aldaar bestond dergelijk conflict tusschen de veree- „Werkmanslust" en de geneeshee- "k Een door laatstgenoemden gedaan '■-oppromis-voorstel, inhoudende verlaging tft tarieven met 10%. is na uitvoerige he ffingen met algemeene stemmen ver doen. Vervolgens is een eigen genees- J*t aangesteld, die op 15 Maart zijn ""«Ijk zal beginnen. Openingsrede van den heer J. Oudegeest. In de groote concertzaal van „De Ver- eeniging" te Nijmegen is hedenmiddag het verkiezingscongres der S.D.AP. ge opend door den voorzitter, den heer J. Oudegeest. In zijn openingsrede zei deze, dat het in deze dagen wel scheen alsof de burgerlijke wereld in haar wassenden angst voor de toenemende macht der socialistische be weging, haar groeiende vrees voor haar eigen toekomst en haai" dwaze liefde voor het kapitalistisch systeem, gezamenlijk tegen de S.D.A.P. te hoop wilde loopen. Eenige partijen hebben als hoofdprogram punt voor deze verkiezingen een sterk ge zag en de commentaren hierbij duiden er op, dat zulk een gezag slechts tegen de sociaal-democraten kan worden tot stand gebracht, nu de partij reeds meerdere ma len heeft geweigerd zich in een Nationaal Kabinet te laten vangen. Deze positie is spr. des te liever, omdat eruit blijkt, dat naarmate de regeering salarissen en loo- nen heeft aangetast, sociale voorzieningen heeft verminkt en het volksonderwijs heeft beknot, in de felle verdediging tegen deze aanrandingen de afstand tusschen de partij en deze reactionaire krachten nood zakelijk moest worden vergroot. In samen werking met het N.V.V. werd deze strijd in liet afgeloopen jaar met energie en beleid gevoerd. Vooral op het gebied van werk- loozenzorg en werkverschaffingèn werd de partij met uitmuntend gevolg terzijde ge staan door het N V.V., zoodat de samen werking tusschen deze beide groote deelen der arbeidersbeweging voor de arbeiders klasse in verhouding tot de kracht der reactie, die door den slechten economi- schen toestand niet weinig versterkt werd, rijke vruchten droeg. Dat een deel der partij genooten de partij heeft verlaten en haar in den rug is gaan aanvullen, heeft spr. leed gedaan, maar geen kwaad. Niettegenstaande het verlies van ruim drieduizend leden, die de S.D.A.P aan de O.S.P. moest afstaan, groeide het ledental der. partij van 31 December 1931 tot 31 December 1932 van 78.920 op 81.914, verdeeld over 738 afdeelingen, of 27 meer dan verleden jaar. Bij onze tegenstanders aldus de heer Oudegeest roept men thans om „den sterken man", bij ons om „versterking der democratie". Dit zijn de groote tegenstel lingen die bij den naasten verkiezings strijd den inzet zullen vormen. Voor zoover zij het niet beredeneeren kunnen voelt een zeer groot aantal arbei ders intuïtief, dat zij aan den drempel staan van een nieuwen tijd. De verschijnselen van den laatsten tijd in de Vereenigde Staten wijzen erop. dat niet alleen Europa, zooals men vroeger wel heeft beweerd, is uitgeleefd, maar het ge- heele kapitalistische systeem. De wereld ziet er treurig uit, maar wat spr. 't meest verbijstert is de geweldheerschappij in Duitschland, dat tot de dagen van vóór 1848 schijnt terug te keeren. De geweld daden, brandstichtingen en moordpartijen stellen die welke Mussolini en ziin hand langers tien jaar geleden in Italië hebben gedaan, in de schaduw. Mocht de burser- oorlog nog feller gaan woeden, dan zullen de sociaal-democraten in Nederland het hoofd koel moeten houden en met scherpte de ontwikkeling der gebeurtenis sen van dag tot dag nagaan. Intusschen sprak spr zijn beste wenschen uit voor de vrienden in Duitschland. die strijden voor de democratie en vooral voor de sociaal democratie in Europa. Hoewel onder deze omstandigheden in de meeste landen, die zich door nabuur- staten bedreigd voelen, aan groei van de ontwapeningsbeweging niet te denken valt. groeit zij hier te lande en ook in België echter gestaag. Met een woord van welkom tot den heer A B Kleerekoper, die na een ziekte van vele jaren voor het eerst weer aanwezig was. verklaarde spr. het congres voor ge opend. -o DE LOONSVERLAGING IN HET BOUWBEDRIJF. Een brief van den minister van binnenlandsche zaken. De „Volkskrant" geeft den inhoud weer van den, aan de organisaties in het bouw bedrijf gerichten brief van den minister van binnenlandsche zaken waarin deze ten aanzien van de loonen in dat bedrijf nader zijn standpunt bepaalt in verband met de besprekingen op zijn departement en waarvan reeds in het kort melding is ge maakt. De minister deelt o.m. mee, dat de economische omstandigheden thans alles zins een aandrang tot verlaging met 15"/» van de vóór 1 October 1932 geldende con- tractloonen rechtvaardigen. De minister zal echter thans op dit punt niet aandrin gen. Wel behoudt hij zich het recht voor, op de wijzigingen van het contractloon voor 1 October as., in verband met de dan bestaande toestanden en de dan noodzakelijk te achten wijziging van het contractloon, terug te komen. Als voorwaarde voor verdere subsidies en handhaving van het bestaande tarief van steunverleening stelt de minister echter den eisch, dat waar in tarief ge werkt wordt, de loonen beperkt worden of blijven tot 20 a 25% boven het contract loon. met behoud van de arbeidsprestaties, zooals die tot dusver in tariefwerk regel waren. Deze regeling zal vóór 1 April moeten zijn tot stand gekomen. In afwachting van dat resultaat is de minister bereid den bestaanden toestand met betrekking tot bedoelde subsidies en tarieven gedurende de maand Maart te bestendigen. De organisaties moeten voor 15 Maart berichten of ze willen meewerken, terwijl eventueel een afschrift of afdruk van de nieuwe regeling van 1 April a.s. aan den minister moet worden toegezonden. Uit dit ministerieele antwoord blijkt, dat de contractloonen onaangetast blijven en deze derhalve niet gewijzigd behoeven te worden, willen de bouwvakarbeiders het recht op meer subsidie voor hun werkloo- zenkassen en opneming in de crisisrege lingen behouden. De regeering kan echter met l October datum van afloop der contracten opnieuw op een en ander terug komen. De besturen der arbeidersorganisaties komen heden bijeen om hun houding te bepalen. NAAR EEN NATIONAAL KABINET. Godsvrede voor vier jaar? De afdeehng Delft van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" heeft be sloten op de jaarvergadering van de Partij een motie te verdedigen, waarin, met het oog op de bijzondere tijdsomstandigheden het hoofdbestuur wordt opgedragen zich onverwijld met de hoofdbesturen der niet- Marxistische en niet-communistische en niet-revolutionnaire partijen in verbinding te stellen, teneinde nog vóór deze verkie zingen te trachten te komen tot een gods vrede voor vier jaren en de vaststelling van een beknopt program, waarop de strijd tegen de revoiutionnaire partijen en voor handhaving van staat, gezag en orde, ge meenschappelijk kan worden gevoerd, en na de verkiezingen een waarlijk nationaal kabinet kan worden gevormd. Zij stelt als hoofdpunten van dit pro gram onder meer voor: 1. handhaving van alle totnogtoe be reikte sociale voorzorgen, 2. opheffing van alle militaire en mari tieme vakvereenigingen. •3. wetswijziging tot verwijdering van alle vrijgestelde vakvereenigingsvertegen- woordigers uit de publieke lichamen, 4. wetswijziging tot verwijdering van alle communistische en sociaal-revolution- r.aire personen, die niet onvoorwaardelijk verklaren het gezag te steunen, uit alle openbare ambten en uit den dienst van rijk, provincie en gemeente, 5. vaststelling van een wetsontwerp tot ontbinding van alle partijen en vereenii- gingen. welke een aanranding van staat en gezag beoogen, of metterdaad daarnaar streven, of in hun optreden staat en gezag aanranden 6. beperking van het algemeen kiesrecht tot personen van een meer verantwoor delijken leeftijd van bijvoorbeeld 25 jaren. 7. herziening van het tegenwoordig kies stelsel in dien zin, dat, met handhaving van de evenredige vertegenwoordiging, het verband tusschen kiezer en gekozene weer sterker wordt, 8. herstel van de financiën van staat en gemeente. BEVOLKING VAN DE WIERINGERMEER. Mededeeling van dc regeering. De regeering deelt in antwoord op schrif telijke vragen van ir. J. W. Albarda, lid van de Tweede Kamer, over de regeling der toelating van personen en gezinnen, die zich in den Wieringermeerpolder wenschen te vestigen en betreffende bevordering van de toelating van die personen zonder aanzien van godsdienstige of staatkundige gezindheid, mede: De bevolking van den Wieringermeer be staat uit de volgende zes groepen vrije be roepen, enz. ambtenaren, middenstanders en industrieelen, bedrijfsleiders, landar beiders, bouwvakarbeiders. De personen, tot deze groepen behoo- rende, vestigen zich op eigen initiatief of worden aangesteld door het daartoe be voegd gezag. Zoo noodig wordt hun een dienstwoning aangewezen. De middenstanders en industrieelen hebben hun bedrijf gevestigd op staats- erfpachtsgrond. Voor ieder bestaat de ge legenheid om zich als zoodanig in de Wie ringermeer te vestigen. De bedrijfsleiders zijn aangesteld door de voorloopige directie van den Wieringer meerpolder, m haar kwaliteit van bestuur van de cultuurmaatschappij. Inlichtingen werden ingewonnen bij de door de gega digden opgegeven gewestelijke landbouw organisaties. Het aantal arbeiders, dat geplaatst kon worden in de gestichte arbeiderswoningen, werd betrokken door bemiddeling van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling. Vooraf werden alle gezinnen in opdracht van de voorloopige directie van den Wieringermeerpolder be zocht door de landbouwhuishoudkundige- woninginspectie. De aanvrage werd door genoemden Rijksdienst op de gebruikelijke wijze ter kennis gebracht van de organen der open bare arbeidsbemiddeling in het geheele land. Gegadigden moesten zich aanmelden bij de plaatselijke organen. Door de voorloopige directie van den Wieringermeerpolder wordt geen onder zoek ingesteld naar de godsdienstige of staatkundige richting van hen, die in aan merking willen komen voor het aangaan van een erfpacht- of huurovereenkomst. Wel bestond voor de aanneming van land arbeidersgezinnen gelegenheid om op het gebruikelijke aangifteformulier van den genoemden Rijksdienst melding te maken van het kerkgenootschap, waartoe een ge gadigde behoort. Met de godsdienstige of staatkundige richting van hen, die gegadigden aanbe velen. wordt geen rekening gehouden. Begin Januari waren blijkens de uit treksels uit de officieele bevolkingsregis ters in de Wieringermeer aanwezig 918 personen, waarvan 435 Nederlandsch Hor- vormden of 47.391/0, 243 Gereformeerden of 26.47%, 174 Katholieken of 18.95»/o, 66 personen die geen kerkgenootschap opga ven of 7.19%>. Bij deze opgave is geen rekening ge houden met hen, die in barakken, arken, enz. gehuisvest zijn, wijl hun aanwezig heid in den polder slechts een tijdelijk karakter draagt. Een meer uitgewerkte staat is ter griffie van de Kamer ter inzage van de leden gelegd. Het bevolkingsregister bevat omtrent de Nederlandsch-Hervormden geen nadere gegevens, zoodat deze niet verstrekt kun nen worden. Bij de groep Nederlandsch Hervormden zijn zestien personen gevoegd, behoorende tot diverse kerkgenootschappen. De verklaring, die de steller der vragen wenscht te ontvangen, is dus blijkbaar deze, dat onder het gedeelte der bevolking, dat aangewezen is de gewenschte werk krachten voor de Wieringermeer te leve ren. de behoefte aan kerkelijk verband levendig is, hetgeen wordt weerspiegeld in de samenstelling der bevolking, die zich in den nieuwen polier vestigt. Daar. zooals reeds bij de beantwoording van de tweede vraag is te kennen gegeven, bij toelating van personen tot het aan gaan van een pacht- 0? huurovereenkomst niet op godsdienstige of staatkundige richting van hen zelf, of van degenen die hen aanbevelen, is of wordt gelet, kan verdere beantwoording der vragen achter wege blijven. LOONEN EN WEETIJDEN BIJ DE K.L.M. Vragen van den heer Drop. Het lid der Tweede Kamer de heer Drop heeft den minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat de Koninklijke Luchtvaart-Maatschappij per soneel in dienst heeft te Schiphol op week- ioonen van f. 6,00 en f. 20.00 ongeveer en op maandsalarissen van f, 62,25 en f. 85,75, alsmede op jaarsalarissen van f. 1680,- en f. 2100,- en te Rotterdam op weekloonen van f. 5,00, f. 12,50 en f. 17,50, alsmede van f. 27,25 tot ten hoogste f. 152,- per maand, ook voor functies met belangrijke verantwoordelijkheid, terwijl bovendien 'n deel van het personeel te Schiphol belang rijke onkosten moet 'maken om dagelijks daarheen te gaan? 2. Weet de minister ook, dat de dienst roosters voor een deel van het personeel 70 en meer dienst- en werkuren per week aangeven? 3. Is het den minister bekend, dat de directie van de K.L.M. overleg over de vaststelling der arbeidsvoorwaarden met de vakvereenigingen van het personeel weigert? 4 Is de minister niet van meening dat het aanbeveling verdient, voortaan bij de toekenning van subsidies aan de K.L.M. de voorwaarde te stellen, dat de loonen en arbeidsvoorwaarden, zooveel mogelijk in overleg tusschen de directie en de vakver eenigingen moeten worden vastgesteld en is de minister bereid te bevorderen dat de in vraag 1 genoemde loonen en de in vraag 2 genoemde dienst- en werktijden worden verbeterd? O-S.P.LEIDER SCHMIDT GEARRESTEERD Wegens opruiende taal. Na afloop van een vergadering van de Onafhankelijk Socialistische Partij, welke te Sliedrecht werd gehouden, is de heer P J. Schmidt (voorzitter der partij), die op deze vergadering het woord had ge voerd, door een inspecteur van politie ge arresteerd en in verhoor genomen. De heer Schmidt had zich schuldig ge maakt aan opruiing, door in zijn rede o.m. de arbeiders op te wekken in geval van oorlog de wapens in plaats van tegen de mede-arbeiders van andere naties, tegen de generaals en ministers van het eigen land op te nemen. Na overleg met den officier van justitie te Rotterdam is de heer Schmidt later op den avond in vrijheid gesteld. Tegen hem zal een vervolging wegens opruiing wor den ingesteld. DE REIZEN DER NED. REISVEREEN. IN 1932. Over het reisjaar 1932 is door de Ned. Reisvereeniging wederom, evenals over de vorige reisjaren, een overzicht gemaakt van de in dat jaar uitgevoerde reizen. De gezelschapsrelzen vonden, zooals ge woonlijk, het geheele jaar door plaats, dus ook gedurende den winter, wanneer vooral de wintersportreizen van belang zijn, hoe wel er in dien tijd ook reizen, b.v. naar Berlijn, Parijs enz. voorkomen. In 1932 werden door de N.R.V. totaal 484 reizen uitgevoerd. 13 reizen werden in Nederland ge maakt, terwijl daarnaast door de afdee lingen heel wat uitstapjes in het binnen land werden uitgevoerd. De reizen in Europa werden naar de vol gende landen uitgevoerd: 37 reizen naar België, 154 naar Duitschland, 19 naar En geland, 1 naar Finland, 54 naar Frankrijk- li naar Italië, 24 naar Luxemburg, 10 naar- Scandinavië, 1 naar Yoegoslavië, 128 naar Zwitserland, 16 naar Oostenrijk, 13 naar diverse landen. Buiten Europa werden uitgevoerd 1 reis naar Noord-Afrika en twee reizen naar Noord-Amerika. Deze twee Amerika-reizen telden tezamen 127 deelnemers. Totaal waren er 804 reizen uitgeschre ven, waarvan bovengenoemde 484 reizen doorgingen met totaal 14.811 deelnemers. Hieronder vallen de 3 z.g. generaie- reizen, die tezamen 1028 deelnemers het reisgenot deden beleven, waarvan die naar het Appenzellerland en het Meer van Con- stanz er 430 telde en de 2 generale-reizen naar Trier er tezamen 598 telden. Alles bij elkaar genomen mag het resul taat van het reisjaar 1932 voor de N.R.V. niet onbevredigend genoemd worden. Mr. Dr. M. W. WESTERMAN UIT DEN VRIJHEIDSBOND. Naar aanleiding van het bericht, dat de heer mr. dr. M. W. Westerman door fas cistische groepen was aangezocht voor een candidatuur voor de Tweede Kamer en, zulks in beraad had gehouden, heeft het bestuur van de Haagsche afdeeling van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" aanstonds de noodige stappen ondernomen om den heer Westerman er op te wijzen, dat reeds een zoodanig beraad onvereenig- baar is met zijn lidmaatschap van den Vrijheidsbond De heer Westerman heeft zulks erkend en meegedeeld, dat hij inmiddels reeds zijn ontslag als lid van den Vrijheidsbond had genoden. UIT DE TEXTIELINDUSTRIE. Tusschen het bestuur der Twentsch- Geldersche fabrikantenvereeniging, een vertegenwoordiger der stoomspinnerij „Twente" te Almelo en vertegenwoordi gers van de textielarbeidersorganisaties zijn de besprekingen over de loonsverla ging bij genoemde fabriek voortgezet. Vroeger had de firma te kennen gege ven, dat zij voorioopig de aangekondigde loonsverlaging zou uitstellen. Thans echter is na langdurige besprekmen medegedeeld, dat een loonsverlaging van I0"/n noodzake lijk werd geacht, waarbij dan de laagst bezoldigde textielarbeiders niet zouden worden getroffen. Indien de organisaties dit niet wenschen zou een loonsverlaging over de geheele linie van Th"h worden ingevoerd. De di rectie deelde mede, dat zij beslissing op deze voorstellen voor of op Zaterdag 11 Maart a.s. verlangt. Msb. RECLAME. zuivert Siroop Famel Uw luchtwegen, doet hoest bedaren, maakt het slijm los! Prijs fl.2.50 p. flacon. Vraag het oordeel von Uw dokter! Agent: Fa. B. Mein- dersmo - Den Haag. i" -v v.'J 9571 Overzicht onzer belangrijkste Veemarkten. De dagbladen vermeldden gisteren dat er van uit Friesland 500 schapen zijn geëxporteerd naar Marokko, waaromtrent we gistermorgen op de markt hier ter plaatse eenige nadere informaties namen bij de bekende exporteurs, waarbij bleek dat zulks inderdaad is geschiedt. Men zou geneigd zijn eenig enthousias me aangaande deze nieuwe exportmoge lijkheden aan den dag te gaan leggen, aldus een der exporteurs die met de Ma- rokkaansche toestanden goed op de hoogte bleek te zijn en zelfs juist een order van daar kon toonen, voor de leverantie van een 20 tal prima melkkoeien doch omtrent deze schapennost zich nog niet zoo opti mistisch uit liet. Deze 500 schapen zijn in Friesland aangekocht daar de Holland sche schapen voor dat doel te duur waren en zeer waarschijnlijk zullen meerdere zendingen volgen. Een opruiming dus, doch die jammer genoeg verlies oplevert, want zij wordt gesteund door het vleesch- exportbureau en deze „steun" zal zoo goed als zeker wel geschieden met een gedeelte van de heffing, dus van het schapenpotje, waar we dezer dagen in een artikel over spraken. Men zeilt dus in dezelfde koers als met de bacon-export, met dit verschil dat bij de varkensexport de consument het verschil dat bij de varkensexport de consument het betaald en bij die der- schapen den schapenhouder zelf. Wij misgunnen de Friesche boeren dat voordeeltje van de opruiming niet, maar op deze manier steunen de Hollandsche boeren, die zelfs gesteund moeten worden hare collega's in Friesland. Zoo zijn de feiten, indien werkelijk het schapenpotje er voor wordt aangesproken en we zouden niet weten met welke gelden het anders zou geschieden. En waarom komt men daar in Den Haag niet voor uit? Om bij de woldragers nog even te blij ven valt er van de handel op de markten te zeggen, dat het aanbod gisteren alge meen wat grooter was en het zachtere weer en de groote vasten, die is ingegaan, die beide tegelijk nadeelige factoren ble ken voor een gunstige handel en de prijzen dan ook iets minder waren. Er was trouwens gisteren van het ge heele marktleven niet veel goeds te zeg gen. Zeer groote kwantums gebruiks- en slachtvee werden aangeboden en men kon ze niet verwerken, anders dan ten koste van de prijzen. Alles ging lager en men moest nog menig beestje onverkocht naar huis zenden. Op de varkensmarkten was men er blijkbaar van in de stilte geraakt, althans de verkoop was ook wat minder gunstig, doch de prijzen bleven nog ongeveer op het oude niveau. VAN DER S. RECLAME. in hoofd en ledematen, alsook bij Kiespijn en gevatte Koude, Rheumatische pijnen, Griep, Influenza en vastzittende Hoest, zullen Mijnhardt's Poeders U spoedig helpen. Prijs per poeder 8 ct. Doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw Drogist. 6651 DE HUISHUREN. Naar aanleiding van de vergadering van den Verhuurdersbond schrijft een abonné ons geenszins een voorstander te zijn van de z.g. huurstakingen, maar ook geen ge noegen te kunnen nemen met de al te vaak te hooge huren. In de jaren van en na den oorlog wisten de verhuurders wet telijke regelen te verkrijgen, tengevolge waarvan de huren niet onbelangrijk toe namen. Thans nu alles in prijs is ver minderd zijn zij niet geneigd de huren te verminderen hoewel het meerendeel der- huizen door de huurders moet worden on derhouden en veelal een te hoog percen tage aan huur opbrengt. Inzender vraagt zich af of het thans niet mogelijk zou zijn een wet uit te vaardigen ten gunste van de huurders. DE KANTOREN DER zijn iederen werkdag geopend vanaf half 9 des morgens tot haif 6 namiddags. Zaterdags vanaf 8 uur 's morgens tot 4 uur 's middags Zondags den geheelen dag gesloten. llllllllllllllllllllllttttll

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 9