Humor uit het Buitenland. LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Zaterdag 4 Maart 1933g[!DS FINANCIEEL OVERZICHT. m Booze heer: „Uw zoontje gooide daarnet een sneeuw bal naar me." Trouwhartige moeder „Raakten ie Je Booze heer „Gelukkig niet." Moeder„Dan was het ook mljD zoontje niet, die mist nooit." (London Opinion). „Zóöveel van er." aanbidders vroegen om een haarlok (Dei Lusiigt Sacüse). Een raad aan kellners. Hoe een zwijnskop niet geaerveero moet worden. (Van Hem), Politie-agent waar ..Het is een geval van diefstal, nli paal Chi Dokter JEh nou, dat weet ik eigenlijk niet, agei dje Zie Je. ik zei hem. dadelijk iets warms te nemen, en het weggaan nam hij toen mijn winterjas mee' (Humoi Het jongmensch„Wie ls die nijdig kijkende kerel toch die daar voorbij komt Het meisje „O, vraag me niet dat allemaal te ver klaren. Ik zal straks moeite genoeg hebben, hem uit te leggen wie Jij bent." (London Opinion). Praatziek bezoeker (tot suppoost in schilderijen museum): „En als er nou bijvoorbeeld hier eens brand uitbrak welke zes schilderijen zou je dan in veilig heid brengen Suppoost„De zes het dichtst bij de deur, meneer." (Humorist). Stofzuigeragent„De zaken gaan maar slecht, tegel woordig. Hoe gaat het met den verkoop van uw type (Humorist). I Verdere uitbreiding van de Bankcrisis in Amerika Aanbod van Amerikaansehe Staatsfondsen De positie van den dol lar Gunstige verwachtingen van het Reconstructieprogramma van Roosevelt Couponbetaling van Indische en andere Dollarobligatiën De Beurs biedt meer weerstand. Na de scherpe koersdaling, veroorzaakt door de bankcrisis in de Vereenigde Sta ten, heeft de beurs in de afgeloopen week meer weerstand getoond. Van een gunstige stemming kan natuurlijk nog niet gespro ken worden; daarvoor blijft de algemeene toestand zoowel op politiek als op finan- clëel en economisch gebied, nog te on zeker. Terwijl de beurs de vorige week echter weer in een ongebreideld pessimis me dreigde te vervallen, heeft men de laatste dagen de toekomst met een minder groot wantrouwen tegemoet gezien, al let men angstvallig op eventueele teekenen van een verscherping der situatie. De bankmoeilijkheden in de Vereenigde Staten zijn nog altijd niet tot staan ge komen. In voortdurend meer staten moe ten moratoria voor de banken worden af gekondigd, waardoor deze worden ge machtigd. voor slechts een gering per centage of zelfs vaak ln het geheel niet te voldoen aan de opvragingen van dejxi- sito's. Als een olievlek heeft de in den Staat Michigan begonnen bankcrisis zich uitgebreid; honderdtallen van banken ge bruik maken van de bevoegdheid tot be perkte terugbetaling der aan hen toever trouwde gelden Nu gaat het hierbij weliswaar om instel lingen van voornamelijk locale beteekenis. De groote banken met internationale rela ties kunnen hun bedrijf op normale wijze gaande houden. Dat hen intusschen op alle gebeurtenissen voorbereid ls, blijkt wel daaruit, dat het Amerikaansehe Huis van Afgevaardigden en de Senaat een wetsvoorstel hebben aangenomen, waarbij aan den Controleur van het Muntwezen de bevoegdheid wordt verleend, machti ging te geven tot een beperkte uitbetaling van deposito's door de Nationale Banken, terwijl de gouverneurs van de verschil lende staten reeds een bevoegdheid van gelijke strekking bezitten betreffende de tien duizend staatsbanken. Onder „Nationale Banken" verstaat men in Amerika iets anders dan in Europa, waar men er de circulatiebanken mede bedoelt, die het uitsluitend recht tot uit gifte van bankbiljetten hebben. In de Ver. Staten zijn de twaalf Federal Reserve banken de eigenlijke circulatiebanken, al hebben ook de bij het Federal Reserve- systeem aangesloten ..Nationale Banken" bet recht om een beperkt bedrag aan bankbiljetten uit te geven. In hoofdzaak houden de Nationale Banken zich echter met gewone bankzaken bezig; het totale bedrag van hun deposito's is volgens de Jongste opgave 18'/» millioen dollar, of ruim 40 pet. van de deposito's bi] alle Amerikaansehe bankinstellingen tezamen. Men kan zich dus eenigszins voorstellen, welk een ontwrichting in het betalings verkeer zou intreden, wanneer inderdaad een algemeen moratorium, als boven be doeld, voor de Nationale Banken zou moe ten worden afgekondigd. Men hoopt echter ln Amerika nog altijd, dat het hiertoe niet zal behoeven te ko men. De Nationale Banken in de verschil lende deelen des lands zijn doende, hun liquidatie zooveel mogelijk te versterken, om tegen de opvragingen, waaraan ook zij natuurlijk in sterke mate blootstaan, op gewassen te zijn. Te dien einde zijn zij in den jongsten tijd overgegaan tot den ver koop van groote posten Amerikaansehe staatsfondsen en van andere beleggings fondsen. waarin zij hun beschikbare mid delen tijdelijk hadden belegd. Het hierdoor ontstane aanbod heeft een sterken druk op de Amerikaansehe obligatiemarkt uit geoefend, en de koersen van eerste klasse Amerikaansehe leggingswaarden zijn in een week tijds met 3 a 4 pet. gedaald. Zoo wreekt zich thans het reeds vroeger scherp gecritiseerde feit, dat de Ameri kaansehe regeering voor de dekking van haar geldbehoeften in zoo'n sterke mate bij de banken heeft moeten aankloppen, doordien het niet mogelijk was, staats fondsen tot behoorlijke voorwaarden bij het publiek te plaatsen, ln verband met den ongunstigen toestand der Amerikaan sehe staatsfinanciën. Dank zij steunaan- koopen door de Federale Reservebanken konden de koersen van staatsfondsen zich in den loop dezer week eenigszins herstel len; deze zullen hiermede echter niet in onbeperkten omvang kunnen voortgaan, wanneer men tenminste een onmatige uit zetting van de bankbiljetten-circulatie wil vermijden. Hoe nerveus de stemming bij het Ameri kaansehe publiek als gevolg van de bank moeilijkheden is geworden, blijkt wel uit de run op de circulatie-banken tot omwis seling van bankbiljetten in goud, dat dan wordt gehamsterd. Ook door het buiten land zijn in den jongsten tijd groote be dragen aan goud aan de Ver. Staten ont trokken. Geheel en al „safe" gevoelt men zich, wat het toekomstige lot van den dol lar betreft, niet. al is het gevaar voor op heffing van den gouden standaard in Amerika stellig niet acuut. De positie van Amerika in het internationale betalings verkeer verschilt belangrijk met die van Engeland voor de opheffing van den gou den standaard daar te lande. Het buiten- landsch tegoed in de Ver. Staten is be trekkelijk gering, en de Amerikaansehe betalingsbalans vertoont een veel gun stiger beeld dan die van Engeland. De groote Amerikaansehe goudvoorraden kunnen gemakkelijk een aderlating ver dragen. zoodat den dollar uit dien hoofde geen gevaren dreigen. De gevaren van den dollar spruiten veeleer voort uit de binnenlandsche situatie, als gevolg van de politiek van steunverleenlng met staatsgelden, zonder dat tijdig maatregelen werden getroffen, om dekking voor de hiervoor benoodigde middelen te vinden, waardoor het tekort op de begrooting hoe langer hoe meer is toegenomen President Roosevelt heeft zich. naar men weet, intusschen dictato riale volmachten laten geven voor het doorvoeren van maatregelen tot herstel van het evenwicht in de begrooting. Ver wacht moet worden, dat ingrijpende be- zuingingen zullen worden doorgevoerd, doch ook zonder verhooging van bestaan de of Invoering van nieuwe belastingen zal men wel niet kunnen rondkomen. Met belangstelling ziet de New Yorksche beurs dan ook uit naar de publicatie van het progTamma van den nieuwen Presi dent, dat, naar verluidt, ook grootsche plannen voor den wederopbouw van het bedrijfsleven zal omvatten, waardoor het vertrouwen, naar men hoopt zal terug- keeren. De New Yorksche beurs loopt thans reeds vooruit op de psychologische uitwerking, die men van de publicatie van een dergelijk programma meent te mogen verwachten Dat men bij dergelijke plan nen van den vorigen President steeds be drogen ls uitgekomen, is voor het oogen- bllk vergeten, of wel men hoopt er op, dat datgene, wat aan Hoover mislukt is, aan Roosevelt zal kunnen gelukken. Mede aan zulke overwegingen ls het te danken, dat de New Yorksche beurs, ondanks de uitbreiding van de bankcrisis, op enkele dagen zelfs nog een koersstij ging heeft kunnen boeken, al is deze bin nen beperkte grenzen gebleven en al zijn de in de voorafgaande week geboekte koersverliezen nog lang niet ingehaald. Een afspiegeling van de onzekerheid, die ten opzichte van den financieelen toe stand ln de Vereenigde Staten bestaat, vormt het flauwe verloop van dollarobli gatiën op de Amsterdamsche beurs. De 6"'o dollarleenlngen Ned.-Indlë, die in het begin van dit jaar weer den parikoers overschreden hadden, noteeren thans ca. 93'/s"/o. De 7»/o Belgische dollarleening is van bijna 105°/» tot ruim HXP/o gedaald, de 4% dollarleening Koninklijke Petroleum van 91Vo tot 84°/» enz. Voor een deel komt in deze koersdaling weliswaar de alge meene flauwere tendenz op de beleggings- markt tot uiting, maar het is een feit, dat de dollarstukken speciaal van aanbod te lijden hebben. Wat de 5'/i*/» dollarleening Ned.-Indlë betreft, die van een hoogste noteering van 99% weer tot 913/4°/» is gedaald, heeft het eenige ontstemming veroorzaakt, dat sommige banken de per 1 Maart vervallen coupons slechts ter incasso N.-York aan nemen, resp. het couponbedrag aan hun cliënten slechts onder voorbehoud creai- teeren. De banken dekken zich op deze wijze tegen de eventualiteit, dat vóór de remitteering des desbetreffende bedragen uit New-York in de Ver. Staten een alge meen moratorium voor de banken mocht worden afgekondigd, resp. de gouden standaard zou worden opgeheven, in welk geval men blijkbaar vreest, dat ook de voor betaling van vervallen coupons ge storte bedragen „geblokkeerd" zouden worden, of dat hiervoor een geringere waarde zou worden uitbetaald. Naar men weet, waren de coupons en lossingen der ln Amerika geëmitteerde dollarleeningen oorspronkelijk alleen in New-York betaalbaar gesteld, maar heeft de Nederlandsche regeering inmiddels toe gezegd. om de coupons ook in Nederland, tot de volle goudwaarde. betaalbaar te stellen, wanneer Amerika tot opheffing van den gouden standaard mocht over gaan; mocht het zoover komen, dan zal de couponbetaling echter ook wel naar Nederland worden verlegd, zoodat voor de toekomstige couponbetalingen der Ned.- Indische leeningen, zelfs wanneer inder daad onverhoopt Amerika niet aan de op heffing van den gouden standaard mocht ontkomen, geen vrees behoeft te worden gekoesterd. De voor de Maartcoupons verschuldigde bedragen zijn echter door de Nederland sche regeering reeds veertien dagen voor den vervaldatum naar New-York overge maakt. zoodat zij zich, hoe de toestand zich ook zal ontwikkelen, wel op het stand punt zal stellen, dat zij aan haar ver plichting tot storting der bedragen bij het aangewezen betaalkantoor, i.e. de Guaranty Trust Co. of New York, heeft voldaan. Vandaar de reserve, die de Ne derlandsche banken bij de uitbetaling van Maartcoupons van de Indische leening hebben gemaakt. Hier en daar is de vrees geuit, dat, wan neer in Amerika een bankmoratorium mocht worden afgekondigd, en de onder nemingen dus niet meer vrijelijk over hun banktegoed zouden kunnen beschikken, coupons van dollarleeningen niet uitbe taald zouden kunnen worden. Het lijkt ons echter niet waarschijnlijk, dat dit in derdaad het geval zou zijn. Tot dusverre is de steunpolitiek der Amerikaansehe re geering er juist op gericht geweest, maat schappijen, die door vermindering van in komsten in gebreke dreigden te blijven bij het nakomen van hun verplichtingen, door bemiddeling van de Reconstruction Fi nance Corporation voorschotten te ver strekken, teneinde ze in staat te stellen, op den vervaldatum de rente te voldoen. Een belemmering der betalingen, wanneer de hiervoor benoodigde bedragen in den vorm van banktegoed aanwezig zijn, zou dan ook in directe tegenstelling zijn met de tot dusverre gevolgde politiek, die in de eerste plaats gericht is op versterking van het vertrouwen. In het algemeen is de stemming op de obligatiemarkt iets gunstiger geweest dan in de vorige week. Ook Duitsche fondsen waren wat beter, wat des te opmerkelijker ls, omdat de koers van de Mark niet onbe langrijk ls gedaald, en wel in één dag van 59.15 1/2 tot 59.03. wat natuurlijk een uit vloeisel is van de verscherping der poli tieke verhoudingen in Dultschland. Neder landsche staatsfondsen en gemeente-lee ningen waren goed prijshoudend. Op de aandeelenmarkt is de stroom van verkoopen tot staan gekomen, nadat de koersdaling aanvankelijk nog verdere vor deringen had gemaakt. Veel animo tot het aangaan van nieuwe engagementen be stond er echter niet, en er is dan ook wei nig omgegaan. Aandeelen Philips, die aan het einde der vorige week een vrij krach tig herstel hadden kunnen boeken, moes ten dit weder prijs geven, waarna eenige verbetering intrad, die zich echter niet ten volle heeft kunnen handhaven. Unilevers bleven zich beneden pari bewegen en met koersschommelingen van enkele percenten bleef de grondstemming gedrukt, vermoe delijk in verband met de onzekerheid over de positie van het concern in Duitschland en de vrees, dat de regeering het hare er toe zal bijdragen, om den invloed van de buitenlandsche onderneming, dile naar men weet een groot deel van de Duitsche margarine-industrie controleert, zooveel mogelijk te verminderen. Suikeraandeelen zijn niet belangrijk in koers veranderd, al maakte het een goe den indruk, dat de suikerprijzen te New- York zich hebben kunnen handhaven, terwijl ook de Nivas geregeld met ver koopen voortgaat. Sinds begin Januari werd ca. 500.000 ton suiker verkocht, waarbij er Intusschen rekening mede moet worden gehouden, dat hierin 110.000 ton reeds vroeger verkochte suiker van de oude „outsiders", de niet bij de Visp aan gesloten fabrieken, was begrepen. Volgens de jongste raming zal de Java- suikeroogst 1933 1.361.000 ton bedragen. In overleg met de Indische regeering zijn de suiker-aanplantplannen voor oogst 1934 zoodanig vastgesteld, dat de opbrengst van dezen oogst ca. 480.000 ton zal bedragen. De oorspronkelijke plantplannen gingen nog verder met de oogstbeperking. Ver geleken met den normalen oogst van ca. 3 millioen ton beteekent ook de thans vast gestelde inkrimping een minimale op brengst. Of het met de beperking beoogde doel, een herstel van het evenwicht tusschen vraag en aanbod zal worden verkregen, hangt intusschen af van de verdere ontwikkeling van het verbruik, alsmede van den omvang der productie in andere gebieden. Rubberaandeelen waren aanvankelijk lager, doch later beter prijshoudend. Van tabaksaandeelen waren Senembah's lager, op minder gunstige verwachtingen over de kwaliteit van het dit jaar op de markt komende product. Later kon een deel van het koersverlies worden ingehaald. Aandeelen Koninklijke Petroleum wer den beïnvloed door het bericht, dat de besprekingen tusschen de internationale producenten over een verlenging van de te Parijs gesloten overeenkomst zouden zijn mislukt, wegens de ontevredenheid van de Roemeensche producenten over de overproductie in Amerika Dit bericht ls later tegengesproken; de besprekingen worden blijkbaar nog voortgezet. Hierop konden Koninklijke eenigszins in koers aantrekken. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop Nederlandsche Ford 104, 98, 104'/;, 102'/!. Philips Gem. Bez. 105 3/4, 99'/», 106, 104V«. Unilever 97'/t, 98, 93'/*. 95. Ned. Gist en Spir. Fabr. 296'/2, 309'/«. Nederl. Kabelfabr. 189, 202, 198. Aniem 185 1/4, 192'/». Alg. Exploratie 119'/», 114'/!, 115','*. Koninkl. Petroleum 104 1/4, 133 3/4, 137. 136'/!. Perlak Petroleum 75, 81, 76 1/8. Amsterdam Rubber 53 1/4. 49, 52'/!. Kendeng Lemboe 75 1/16, 81 3/4, 80'/*. Ned. Scheepvaart Unie 49' 46 3/4, 48'/:. Handelsver. „Amsterdam" 169'/», 164 1/4. 170. Javasche Cultuur Mij. 108, 113. Deli Batavia Mij. 143'/», 139'/». Senembah MIJ. 136, 121, 129'/!. Malabar Assam Thee 191, 210. Maswati Thee 49, 57. TWEEDE KAMER. begrooting vasl nedelandsch-i.vdT Bjj den aanvang van de vergadering! het ontwerp-Oorlog der begrooting J Nederlandsch-Indië met 42 tegen 25 men goedgekeurd. Tegen stemden cj| ciaal-democraten. de vrijzinnig-den ten, de communisten en de heer Fil Vos. Hiermede was de begrooting afgehij deld. kwijtschelding van hül Vervolgens werd de motie-Joekes, osl Indische Regeering uit te noodlgenf eens in overleg te treden met de lij Volker inzake de kwijtschelding van f door deze firma aan den lande verscë| digd bedrag, met 60 tegen 9 stemmen i genomen. De behandeling van het i' treffend wetsontwerp (kwijtschelding een bedrag van f. 400.000) werd gescht allerlei wetsontweb Vervolgens waren aan de orde wetsontwerpen Wetsontwerp wijziging van het acb] hoofdstuk der Rljksbegrooting voor T (Verschillende onderwerpen). WetsonW] aangaan van een of meer geldleen' ten laste van het Rijk. Wetsontwerp t ralisatie van S. K. T. Billum en 19 andt Idem van P. J.. Altschul en 20 andell Idem van J. W. Beissel en 19 ande] Idem van F. Aerts en 19 anderen, van V. J. H. Crljns en 21 anderen.1 ontwerp goedkeuring van den onderhij schen verkoop aan de gemeente Doestd van eenige perceelen grond en water, wl hebben behoord tot de voormalige vesy Doesburg. Wetsontwerp goedkeuring^ het besluit van den gouverneur-genea van Nederlandsch-Indië tot wijzigiell aanvulling van Afdeeling II van de befl ting van Nederlandsch-Indië voor lswj Al deze ontwerpen worden zonder c of stemming aangenomen. WIJZIGING PENSIOEN»! Op het wetsontwerp tot wijziginjj aanvulling van enkele artikelen der rc sioenwet (voorkoming van het bTalenJ onnoodlge bijdragen) waren enkele aer dementen ingediend. Zij werden door de voorstellers J heeren van Braambeek en Surlng dedigd, maar na kort debat wederom ma trokken, omdat de Minister van Mw] er bezwaar tegen had en verklaar® gevolgen ervan niet te kunnen overaea| Het ontwerp werd aangenomen. WIJZIGING VAN »l CRISIS-PACHTWET Hierna heeft de Kamer de wijziging ri1 de Crisis-Pachtwet behandeld. De heer Hlemstra gaf uiting san voldoening en zeker niet aan de alleen dat deze wet nu voor1'aan J voor den tuinbouw zal gelden, b* jJ was ook de heer Ebeis voldaan. zou gaarne gezien hebben dat aan-IDuch'i mers voor Crisis-pachtzaken de wj J ting tot bemiddelend optreden ware legd en ook bleef hij een rentehv!n voor de pachtsom wat te hoos ace heer Van Voorst tot Voorst ia beroeps-instantie van de besUsna- pacht-kamers en de heer WijnK00ly4 een betoog over de pacht en "en striw' hagend

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 14