LEIDSCK DAGBLAD - Eerste Blad BUITENLAND. Woensdag 1 Maart 1M Het „oorlogsterrein" in het Verre Oostei TELEGRAMMEN. KUNST EN LETTEREN. V1SSCHEB1'BER1PHTEN. SPOORV MOSTERD DE ALGEMEENE TOESTAND. Ontwapening en Conflict in het Verre Oosten. Gisteren is een comité uit de politieke commissie van de ontwapeningsconferentie bijeengekomen, teneinde te spreken over de formuleering van de clausule, welke be trekking heeft op het nlet-gebruiken van geweld. De door het comité aangenomen formule welke thans aan de politieke commissie zal worden voorgelegd, luidt als volgt: Teneinde de ontwapening te bevorderen en den geest van vertrouwen onder de volkeren te versterken en nadrukkelijk het gebruik maken van geweld onder alle omstandigheden te verbieden, zooals het verdrag van Parijs den oorlog verbiedt, be vestigen de regeeringen opnieuw, dat zij in jeen geval naar geweld zullen grijpen, ais werktuig van de nationale politiek. Deze verklaring komt overeen met de overeenkomst van de vijf groote mogend heden. welke deze op 11 December hebben gesloten. De verplichtingen van het Kellogg-pact worden m zooverre vergroot, dat thans nadrukkelijk wordt verklaard, dat geweld ook als middel van de nationale politiek wordt verboden. De luchtvaart-commissie der ontwape ningsconferentie kon gistermorgen op het vastgestelde uur niet bijeenkomen, daar het meenlngsverschil, dat ontstond tus- schen den voorzitter der commissie, Madariaga en den Duitschen vertegen woordiger Brandenburg, nog niet kon wor den bijgelegd. Madariaga heeft uit eigen beweging het contact met den Duitschen vertegenwoor diger weer hervat en tracht thans ten minste gedeeltelijk de medewerking van den Duitschen vertegenwoordiger aan de werkzaamheden der commissie weder te verkrijgen. Een nieuwe zitting der iuchtvaartcommis- sie is tot dusver nog niet vastgesteld. De leden van den Volkenbond, met uitzondering van Japan hebben gister avond met gesloten deuren beraadslaagd over het Fransch-Engelsche voorstel tot verbod van wapenverzendnigen naar Para guay en Boiivie. Er werd nog geen beslis sing genomen. Met de betrokken regeerin gen zal in dezen overleg worden gepleegd. Er bestond algemeen overeenstemming over,dat, wanneer de commissie van drie in den loop van haar enquete de verantwoor delijkheid van een der beide landen mocht vaststellen, het embargo de belangen van den benadeelden staat niet mocht schaden. Alleen omdat deze verantwoordelijkheid niet is vastgesteld en de grenzen tusschen beide landen nooit nauwkeurig werden vastgelegd, hebben Engeland en Frankrijk gelijke maatregelen voor Paraguay en Boiivie voorgesteld. Wellington Koo (China) nam acte van deze verklaringen en sprak den wensch uit, dat zij eventueel van toepassing zouden worden verk'aavd op den toestand van zijn eigen land. In Engeland komt by links reeds verzet tol uiting tegen het embargo op wapens voor China en Japan beide. De Daily Herald, het Labour-orgaan, zegt. dat Japan zijn wapenen gebruikt om een politiek ten uitvoer te leggen, die de heele wereld veroordeeld heeft, terwijl China zijn wapenen gebruikt om de on schendbaarheid van zijn grondgebied te verdedigen, die het Handvest gewaarborgd heeft, maar dat Groot-Brittannlë onder mooie praatjes over onzijdigheid nu een embargo op wapenen voor belde landen legt, waarvan het zeer wel weet, dat het slachtoffer er veel zwaarder door getrof fen zal worden dan de aanvaller. Moreel acht het blad dit besluit een finale aan moediging voor Japan en een doodelljken slag voor den Bond. Ook de Manchester Guardian is zeer onstemd. Behalve de voor de hand liggen de argumenten merkt zij ook nog op, dat China er beter aan toe geweest zou zyn, wanneer de Bond geen uitspraak gedaan had. Dat de Bond het vrijgesproken heeft, komt China dus. wat wapenen betreft, duur te staan. He blad voorziet ook groote moeilijkheden voor later, wanneer zij, die voor welk motief ook, aan de zedelijke ver plichting willen ontsnappen, om voor een verongeiykt land bestemde middelen van zelfverdediging door te laten, zich op Groot-Brittanniè beroepen zullen. Het blad geeft toe, dat Slmon gelijk kan heb ben. wanneer hy zegt, dat voor China be stemde wapenen waarschijnlijk in Japan- sche handen zouden vallen, maar schrijft, dat wat een land niet doen kan, een unie van mogendheden misschien zou kunnen. In een interview met een vertegenw r- diger van den Petit Journal verklaarde Matsoeoka, dat door den Volkenbond ge wettigde boycot China zou ruineeren en den vrede in het Verre Oosten in gevaar zou brengen, aangezien de actie van den Volkenbond de Chineezen zou aanmoedi gen steeds minder verzoeningsgezind te worden. De Volkenbond moest den moed hebben eerlijk amende honorable te maken voor het te laat is! Er zyn aanwijzlgingen, dat de Japan ners op hun opmarsch naar de stad Jehol krachtiger tegenstand gaan ontmoeten, dan zy tot dusverre te overwinnen hebben gehad. De Chineezen vinden hierby in de natuurlijke gesteldheid van den bodem een geweldige hulp. Het terrein is hier n.l. doorsneden door ravijnen. Men heeft den indruk, dat uit de wijze van strijden der Chineezen biykt, dat zy de adviezen van buitenlandscbe militaire raadgevers op volven. Van Chineesche zijde wordt ge meld, dat de Japansche opmarsch defini tief tot staan is gebracht, zoodat men in de eerstvolgende dagen bloedige en verbit terde gevechten verwacht. Gelijk tot dus verre steeds het geval was gaat ook thans iedere nieuwe JaDansche aanval gepaard met. een geweldige luchtbombardement. Van Jauansche zijde wordt erkend, dat geen verdere vooruitgang is gemaakt. DUITSCHLAND. Na den brand te Berlijn. Zooals wij voorzagen, heeft de regeering Hitler-Goering de overigen vallen bij kans weg voor dit oogenblik! oogen- blikkelljk krachtig ingegrepen. En niet al leen tegen het communisme, doch ook tegen het socialisme. De kans was te schoon! Men zie het 3e Blad. Hitler c.a. mogen bij wijze van spieken de daders steeds duideiyker wordt, dat v. d. Lubbe slechts een schakel In den keten is geweest we! in een gouden lijstje zetten. Zij hebben, vlak voor de ver kiezingen. de Nazi-beweging den grootsten dienst bewezen! Het is alles nationaal- soclaiistisch, wat op 't oogenblik in Duitsch land de klok slaat, al het overige (zelfs het Centrum na den waanzinnigen aan- s'.agt is teruggedrongen en schünbaar tot lamheid geslagen. We zeggen schijnbaar, om dat van hier uit absoluut niet is te bcoordeelen, in hoeverre de golf van natio nalisme wordt weerstaan door de tegen standers. wien alle publicatie-middelen etc. zijn ontnomen. De verkiezingen op Zon dag zullen daarover eerst uitsluitsel kun nen geven. Het groote gewin voor Hitier uit de droeve affaire van BerlUn heeft ongetwu- feid de stof geleverd voor de geruchten, c.e vooral in het buitenland in linksche kringen in omloop zyn, dat men hier te doen heeft met een nat.-soc manoeuvre, van die zijde met opzet geënsceneerd. Waarvan ieder bewijs echter ontbreekt! 't Zou ook te gek zijn. In verschillende deelen van Duitschland zijn gisteren in den loop van den dag ge ruchten opgedoken van nieuwe groote bran den; de bron waaruit deze geruchten kwa men. kon niet vastgesteld worden. Een aantal dagbladredacties te Berlijn werd op gebeld met de mededeeling dat het raad huis van Berlijn-Schöneberg in brand stond. Voorts werd medegedeeld, dat te Stuttgart het landdaggebouw in lichter laaie stond. Deze berichten werden stel selmatig verspreid en droegen er toe bij de bevolking te verontrusten. Naar de verspreiders van de berichten wordt gezocht: men zal strenge straffen toepassen, indien zy de politie in handen vallen. De vakvereenigingen zijn in haast bij eengekomen. De vertegenwoordigers spra ken hun afschuw uit en hun verontwaar diging over de brandstichting. De vakver eenigingen namen de Duitsche georgani seerde arbeiders met beslistheid ln bescher ming tegen de verdenking, dat iemand uit hun rijen tot de brandstichters zou behoo- ren. Zij zien in deze brandstichting niet alleen een aanslag op de zetel van het par lement maar een aanval in het algemeen op het parlementarisme. De Duitsche vak vereenigingen en haar leden behooren tot de trouwste hoeders der democratie en der democratische orde. Zy verwerpen daden van terreur van welken aard ook ten zeer ste. Zij zijn er zich van bewust, dat de tegenwoordige Dolitieke situatie ongehoor de eischen stelt aan de scholing en de be proefde discipline van de Duitsche arbei ders. De Duitsche arbeiders zullen echter, evenals dit de nllcht is van de bondslei- dtng. ook onder de huidige moeillike om standigheden hun koelbloedigheid bewaren en zich niet laten afbrengen van hun rechtmatigen strijd tegen alle gevaren voor de grondwettige vrijheden. Het rijksgerechtshof te Leipzig heeft het verbod van de ..Miinchener Neueste Nach- richten" voor den tijd van drie dagen niet goedgekeurd. Zooals bekend, had de rijks- regeering een desbetreffend verzoek tot de Belersche regeering gericht, die het ver bod echter niet wilde uitspreken en daar om een beroep op het rijksgerechtshof deed. De hoofdcommissaris van politie te Leip zig heeft gisteren 'n bulletin-editie van het nattonaal-sociallstische hoofdorgaan .Der Angriff" verboden en in beslag ge nomen. Reden is de publicatie van verboden na- tionaal-soclalistisch propaganda-materiaal n.l. een aanval oo sociaal-democratische ministers, die 2 mlllioen mark zouden ge stolen hebben. Twee straatverkoopers wer den gearresteerd. FRANKRIJK. De financieele wetten aanvaard - Blum afgetreden - Dc Fleuria gaat been. De financieele wetten zyn er! Nadat de Senaat de financieele voor stellen van de regeering met 190 tegen 40 stemmen had aangenomen, zyn deze gis teravond ook door de Kamer aangenomen en wel met 386 tegen 187 stemmen. Er zal 4.650 numoen frs. worden be spaard. Tengevolge van het resultaat van de in de Kamer gehouden stemming over de salaris-verlaging van de ambtenaren, heeft de leider van de socialistische fractie Leon Blum, zyn functie neergelegd. Zoowel Kamer als Senaat keurden goed, dat salarissen boven 12.000 franc verlaagd zullen worden. Vermoedeiyk zal 't aftre den van Blum verdere gevolgen hebben. De Fransche ambassadeur te Londen, de Fleuria. die sinds 1924 ambassadeur bij het Hof van St. James is geweest, is gis teren door de Fransche regeering, op zyn verzoek, teruggeroepen per 1 April of 1 Mei. Een opvolger is nog niet benoemd. VEREENIGDE STATEN. De bank-moeilijkheden. Gisteren zijn de loketten voor de uitbe taling ln goud van de Federal Reserve Bank van New-York onafgebroken door duizenden bestormd, die uitbetaling in goud eischten. In vele Revallen werden 200 uitbetalingen binnen 10 minuten ver richt. Voor het meerendeel betrof het hier kleine spaarders. Reusachtige hoeveelheden gemunt goud en goud in baren moesten met zakken te gelijk worden aangevoerd. In Washington stond een file menschen van 3 hulzen- blokken lengte voor het departement van financiën om bankbiljetten in goud te wisselen waarbij meestal bedragen van 1000. 10.000 en zelfs 100.000 dollar werden aangeboden. De groote Amerlkaansche banken heb ben geruststellende verklaringen gepu bliceerd. Bijzonderheden over de bankcri sis zijn overigens slechts met veel moeite te krijgen, daar tie Amerlkaansche bladen de gebeurtenissen zoo veel mogelijk dood- zwygen, opdat dc paniek niet nog meer om zich heen grijpt. In de staat Arkansas is een noodveror dening voor de banken uitgevaardigd, ge- ïyk in Ohio en Pennslyvanle. De regeering Hoover en de regeering Roosevelt doen wanhopige pogingen om de financieele golf van wantrouwen tegen te gaan. De Financial Reconstruction Corp. maakt bekend, dat zij alle middelen ge bruikt om het banksysteem, dat het hard te verantwoorden heefr, te helpen. Na langdurige conferenties tusschen Mills en Woodin. verluidt, dat de regee ring Roosevelt een inflatie en andere radi cale maatregelen verwerpt en tracht door draconische maatregelen de staatsbegroo- ting sluitend te maken. Naar voorts verluidt zal Roosevelt bü zijn ambtsaanvaarding een boodschap pu- bliceeren waarin hij een grootsch weder- opbouwprogram voor het herstel van het financieele vertrouwen zal bekend maken. Het is mogelijk, dat het Congres reeds twee weken na de presidentswisseling in een bijzondere zitting zal byeenkomen. De bondsstaten Delaware. Pennsylvanie en Ohio hebben eveneens decreten afge kondigd. waardoor de bankinstellingen gemachtigd worden uitbetalingen naar eigen goeddunken te llmiteeren. Hierboven plaatsen wy een kaartje van het oorlogsterrein in het Verre Oostei Het gaat. zooals men weet, om het bezit van de provincie Jehol. Men zal zich thaa een beeld kunnen vormen van de ligging daarvan ten opzichte van China, Mant joekwo en Japan. DE TOESTAND IN DUITSCHLAND. ENGELAND. Labour-overwinning - Uit Indië. Bu de tusschentydsche verkiezing, die te Rotherham gehouden is, heeft W. Dob- bie, de candidaat van de arbeiderspartij, een zeer duidelijke overwinning behaald op Drummond Wolff, zijn conservatieven tegencandidaat. Hy verkreeg 28.767 stem men tegen de conservatief 12.893. Bij de algemeene verkiezing had de Union Her- bert met 23.596 stemmen een meerderheid behaald van 762 stemmen en daarby een zetel op de arbeiderspartij veroverd. De i meerderheid voor deze oartii Is thans bijna oven hoog als in 1929. toen hij 16.836 I stemmen bedroeg. HET RESIDENTIE-ORKEST. Zesde Abonnementsconcert. Het zesde en laatste concert van de serie abonnementsconcerten, die het Re sidentie-Orkest onder leiding van zün directeur dr. Peter van Anrooy, dezen winter te Leiden geeft, zal Donderdag 9 Maart a.s. plaats hebben. Solist is de pianist Alexandre Urunsky, eerste prijs- winner op het Chopln-concours in 1932 te Warschau gehouden. Hij zal het Piano concert in E-moll van Chopin spelen. Het Orkest zal als bijdrage van de Wagner- herdenking, die alom plaats heeft, uit voeren de Treurmuziek bij Siegfried's dood uit „Götterdammerung", Vorspiel und Lie. bestod en de Emleitung 3e Acte (Engel- sche hoornsolo: Jaap Stotijn) uit Tristan und Isolde" en Vorspiel uit „Die Meister- singer von Niimberg" Het programma be. vat voorts een Sinfonia brevis van Phtlipp Jarnach H392 te Noisy geboren), die in eerste uitvoering gaat. Een deputatie invloedrijke, orthodoxe Hindoes heeft een bezoek gebracht aan den onderkoning van Br.-Indië. teneinde henr te verzoeken zich niet te bemoeien met de godsdienstige gebruiken of gewoon ten. Tevens protesteerden zij tegen het ooenstellen van de tempels voor de Pa ria's, waarover een wet in de Wetgevende Vergadering wordt behandeld. Lord Wiliinedon antwoordde hierop, dat de Round Table Conference deze zaak uit voerig bad besriroken. Ten aanzien van de wet, welke in de Wetgevende Vergadering wordt behandeld, verklaarde de Onderko. nlng, dat ook de Orthodoxe Hindoes hier over hun meening kunnen uitspreken. De teekenen wijzen er steeds meer op. dat zij die op het orthodoxe standount staan, hun meening thans in het pu bliek moeten verdedigen en rechtvaar digen. VIOOL-AVOND LAJOS SZIKRA. De viool-avond van den vlolist Laios Szikra. die Donderdag 23 Februari j.l uit gesteld moest worden tot een anderen datum, kan door omstandigheden in het geheel niet doorgaan. Men deelt ons mede, dat de genomen toegangsbewijzen ter plaatse, waar men ze gekocht heeft, in wisselbaar zyn. REC1.AME 6434 IJMUIDEN. 1 Maart. VISCHPR1JZEN. Tarbot per K.G. f. 1.65, Griet per kist van 50 KG. f.55-30. Tongen per K.G. f. 1.40—0.0). Groote Schu per kist \an 50 K.G. f IS. Middels lio 1.26—24, Z-tschoi f. 31-28, Kleine Scho. .11-11.51. Bot f.6—5.50, Schar f.12 -5.U0, Roggen per -0 stuks f. 3717, Kabeljauw per kist van 125 K.G. f. 36—35, Gullen per lust van 50 KG. f.12—10, Lengen per stuk f.170, Wijting per kist v an 50 K.G. f 9—7. Leve to. e Kalei auw f. 5.70—1.75 per stuk, Leng f. 2.60 per stuk Aangekomen 3 log' crs. K.W. 14 niet f.9J3, KW. 110 mei f.877, K.W. 74 met f1514; de Deens lie kotéri E. 549 met f.843; de bcugcr: V.L. 80 inet f. 1536. WEER EEN NOODVERORDENING. MUNCHEN, i Maart (Wolff). Officieus wordt medegedeeld, dat de nieuwe nood verordening ook voor Beleren geldt, echter zal paragraaf twee niet worden toegepast voor landen, welke zooals Beieren, zelf zorgen voor de handhaving van orde en rust. KEMPTEN, l Maart (Wolff). De politie rechter heeft een communistisch arbeider veroordeeld tot SV; maand gevangenisstraf wegens het verspreiden van communisti sche kranten. BERLIJN, 1 Maart (Reuter), In den af- geloopen nacht zUn 200 personen gear resteerd. voornamelijk leden van de Kom- munlstische partij. Onder de arrestanten bevinden zich een dertigtal buitenlanders die niet in het bezit waren van papieren. BERLIJN, 1 Maart (Wolff). De ofticieele Pruisische Persdienst deelt het volgende mede: Het Pruisische Ministerie van Binnen- landsche Zaken verklaart inzake de nood verordening der Ryksregeering tegen het Communistische gevaar, dat tegen ver schillende misdrijven bijzonder zware straffen mogelijk gemaakt zyn. Op grond van een volledig bewezen groot en acuut gevaar en een onmensche- lijk en zorgvuldig voorbereid systeem van een matelooze communistische terreur zou Duitschland in een chaos van het bolsje wisme worden gestort. Moordaanslagen tegen verschillende lei ders des volks en der staten, aanslagen op vitale bedrijven en openbare gebouwen, vergiftiging van geheele groepen bijzonder gevreesde personen, het als gijzelaars ne men van vrouwen en kinderen van voor aanstaande personen zouden angst en ontzetting over het volk brengen en alle wederstand der burgers verlammen. Rijksminister Goering zal zoo spoedig mogelijk de documenten doen publlceeren welke de noodzakelijkheid der getroffen maatregelen aantoonen. Er heeft op het oogenblik alleen een schifting plaats van het buitengewoon omvangrijke materiaal, ook met het oog daarop dat vooral geen documenten ge publiceerd zouden worden, die de veilig heid van den staat nog meer in gevaar zouden kunnen brengen. BERLIJN. 1 Maart (V.D.). Heden morgen is de noodverordening tegen ver raad aan het Duitsche volk en hoogver- raderlljke actie gepubliceerd. Paragraaf 1 verscherpt de bepalingen tegen landver raad en verraad van militaire geheimen, zoodat voortaan het laatste met den dood, landsverraad volgens paragraaf 92 alinea 1 van het strafwetboek met den dood of met tuchthuis, het publiek maken van mili taire geheimen met den dood of levens lange tuchthuisstraf kan worden gestraft. Volgens paragraaf 2 wordt het publiceeren van plannen welker geheimhouding voor het welzijn van het Rijk noodzakelijk is, wanneer zy bestemd zijn voor een buiten- lamdsche mogendheid met 10 jaar tucht huis gestraft, evenals het doen van valsche mededeelingen over dergeiyke plannen. Paragraaf 3 bepaalt, dat met gevangenis straf wordt gestraft, degene, die valsche of juiste berichten, welker geheimhouding voor het welzijn van het Rijk noodzake lijk zou zün, aan het buitenland mede deelt, voordat dit er langs officieelen weg van op de hoogte is gesteld. In het tweede deel der noodverordening worden de strafbepalingen tegen hoogver raad versoherpt. Wie met hoogverrader- lijke bedoelingen lid wordt van de Rijks- weer of politie wordt gestraft met tucht huisstraf. voor het vervaardigen, versprei den of in voorraad hebben van geschriften met hoogverraderlijken inhoud of waarin wordt opgewekt tot staking in vitale be- dryven. algemeene staking of massa staking. kan men worden gestraft met 3 jaar gevangenisstraf. Het laatste deel der noodverordening regelt de nieuwe bevoegdheden der recht banken. De verordening treedt heden in werking. BERLIJN. 1 Maart. (VD.j. Het te Beriyn verschynende „8 Uhr Abendblatt" is tot nader aankondiging verboden. Twee Russen te Il'i gearresteerd. WEENEN, 1 Maart. (Reuter). ■Do* li! il Oostenrijksche politie zyn twee Duitschland komende Russen gearresk die op het moment, dat de brand RUksdaggebouw uitbrak, in Beriyn toefden. Zij werden aan een gesl verhoor onderworpen, teneinde m gaan of zy mogelijk op eenlgerlel i aan de brandstichting medeplichtig Bloedige botsin WORMS. 1 Maart. (V.D.). Nadat gistermiddag reeds eenige ernstige bol gen hadden voorgedaan waarby eenji dig nationaal-socialtst door een mes ernstig werd gewond, ontstonden in afgeloopen nacht nieuwe vechtpart voor het Volksgebouw. De deur werd cl zeefd met kogels en alle ruiten werden geslagen. Nationaal-socialisten drc het Huis binnen. De caféhouder werd een messteek in het hart getroffen eb op slag dood. Een meisje werd door kogel in het been gewond. In de Loi gasse werd een man door een kogel buik getroffen en eveneens gedood, tol ziekenhuis moest tenslotte een man den opgenomen die door een messtei de hals ernstig gewond was. De gi' politie van Worms was vannacht gfl meerd. HAMBURG, 1 Mrt. (V.D.) In den loopen nacht heeft een tiental commu ten een poging gedaan om een nation socialistisch partijlokaal ln de Wolt strasse te bestormen. Een politie-wsc meester, die voor het Huis op post en zich te weer stelde, werd door kogels getroifen. Zwaar gewond weid! naar een ziekenhuis overgebracht, wasil hedenmorgen vroeg aan de gevolgen overleden. MUNCHEN, 1 Maart. (V.D.) Gisteratl ontstond in een herberg om een kiel» heid twist tusschen eenige gasten. I| twee politieagenten in uniform het wilde binnengaan werd voor de deun een onbekende op, hem geschoten wachtmeester Anton Mayer werd inj borst getroffen, terwyi de tweede het vuur terstond beantwoordde. In I duisternis slaagde de dader erin te vluchten. De toestand van den gen is bedenkelijk. KONINGSBERGEN, 1 Mrt. (VD.).I Koningsbergen hebben zich in de algsj pen 24 uur tal van incidenten voorget Op de Rossgartermarkt werd in eenj koopskiosk een handgranaat gercor die ontplofte doch slechts geringe scl^, aanrichtte. De dader kon niet gepakt den. Bij het hoofdstation werd een Si man overvallen en ernstig aan het tl gewond. Tegen links en verdediging van I1 BERLIJN, 1 Maart (VD.) In de lijnsche universiteitsbibliotheek verte gisteren een aantal nationaal-socialteU' studenten, die met het oog op liet vWL der sociaal-democratische pers ve™Mc ring der socialistische bladen uit de WT iheek en leeszalen eischte. De leidln^pi bibliotheek heeft aan dezen eisch gf gegeven. Behalve de socialistische werden ook de uitgaven van Ulbteln.,j\ en de ..Berliner Börsepkurler" verwijdt] BERLIJN, 1 Maart (V.D.) De vooral der S.P.D., Otto Wels, heeft een brief J richt aan den Rijkscommissaris voorj land Pruisen, vlce-kanselier Von Psn waarin hij schrijft, dat de veronderstel dat de S.P.D iets te maken heeft nk'l lieden, die den Rijksdag in brand s.a»l onjuist is. Het geheele verleden i'aD,J S.PD. geeft daar geen aanleiding J Integendeel bewijst haar geheele denis dat zij terrorristische daden eiken aard afwyst en dat haar aanM' -a steeds een in elk opzicht voortref'1rui discipline aan den dag hebben geWj J blik m de communistische pers Cpn toe met de scherpste aanvallen op f3 was gevuld bewyst het beste, ccm munistiscb -Sociaal-derr ocratite" heidsfront niet bestaat. Het sociaal-democratische dagblad'", festen en plakaten is met dit •'ZJ scherpe tegenstelling. De S V P .„«i derhalve dat Von Papen in «iln «j van Rijkscommissaris voor 't MJ ervoor zal zorgen dat dit verWs opgeheven. VRAAGT 7A LETOPMET FABRIEKSMERK

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2