LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 27 Februari m RECHTZAKEN. INGEZONDEN. SCHEEPSVERBINDINGEN. Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. vaak de zoogen. engeltjesmakerij, waarbij vrouwen in huis genomen zuigelingen en kleuters grof verwaarloosden om procen ten van de begrafenisverzekering te trekken. Wanneer een pleeggezin in aanmerking komt. wordt de geschiktheid onderzocht Kinderen boven 12 jaar vallen helaas nog buiten de wet. Bovendien degenen, die kosteloos verpleegd worden en familie zijn tot in den derden graad. Het teruggeven van minderjarigen aan hun verzorgers geschiedt ook door be middeling van de politie b.v. door het politieblad en de radio. De politie stelt de kinderen op transport naar de kinderpolitie, die naar hun op sporing vraagt. Moeilijk is de oplossing voor de jongens, die door de ouders op straat worden ge zet, omdat zij niets verdienen Dit is één van de weinige gevallen, waarin de wet nog niet voorziet. Met dit laatste voorbeeld was de spreekster aan 't einde gekomen van haar onderhoudende lezing, die met talrijke treffende voorbeelden werd toegelicht. Sterk werd de indruk gewekt, hoe noo- dig en belangrijk de arbeid van de Kinder politie is en eigenlijk in elke stad behoort aanwezig te zijn. Volgens de wensch van enkele wijkverpleegsters moge Leiden spoedig navolgen! Na een hartelijk dankwoord van de voorzitster eindigde deze leerrijke avond. SOCIALE ONTWIKKELINGSCURSUS. Op vier avonden. 1. 8. 15 en 22 Maart organiseert de Armenraad een socialen ontwikkelingscursus, toegankelijk voor be langstellenden. Achtereenvolgens wordt be handeld Armoede en hulp in het algemeen, door mr. H. M. L H Sark. secretaris van den Armenraad te 's-Gravenhage; Armoede en Ouderdom, door T. S. Goslir.za. voorzitter van den Raad van Arbeid, alhier; Armoede en Werkloosheid, door J. A. Knetsch. con troleur bij den Rijksdienst der Werkloos heidsverzekering en Arbeidsbemiddeling te 's-Gravenhage; Armoede en Ziekte, door dr. M. D. Horst, directeur van den Gem. Gen. en Gez. Dienst, alhier. Naar wij vernemen wordt de opper wachtmeester. instructeur Kusters van het le reg. veld-artillerie te Utrecht overge plaatst bij het 6e reg. veld-artillerie alhier. In de Stedelijke werkinrichting waren opgenomen: Datum Dagen Volw. pers. kind. Tot. 20 Febr. Maandag 46 48 21 Febr. Dinsdag 47 47 22 Febr. Woensdag 51 51 23 Febr Donderdag 50 50 24 Febr- Vrijdag 53 53 25 Febr. Zaterdag 51 51 Totaal 298 personen. HET DRAMA TE WANROOY. Het gevechtshof te Den Bosch wees von nis in de strafzaak tegen den 23-jarigen F. J v. d. V. te Ocsterhout. die door de rechtbank te Den Bosch is vrijgesproken van doodslag gepleegd op 18 April 1931, te Wanrooy oo zijn oom L. v. d. Vleugel, directeur der Zuivelfabriek aldaar. Het Hof bevestigde het vrijsprekend vonnis. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Cople van al of niet geplaatste stukken wordt met teruggegeven DE CIS2 Met instemming las ik Zaterdagavond het ingezonden stuk van den heer Wel- booren over de inrichting van onze con certzaal. Maar nu het volgende; leder muzikaal mensch weet waar de Cis2 ligt, althans ieder pianist, organist of zanger behoort dat te weten. Ondergeteekende heeft het genoegen mee te werken in eer. koor dat wel eens in den foyer, een van de mooiste zalen van onze Gehoorzaal, oefent. Maar nu heeft die zaal één nadeel en wel dit, dat ze Juist aan de Breestraat ligt. een van de drukste straten van Leiden. En dus o wee. midden onder den zang van het koor komt er een lang aanhoudend gefluit dat juist de Cis2 aangeeft- Het is van de electrische tram Leiden—Den Haag, die over de Breestraat rolt en die dan vlak voor de Gehoorzaal dien toon begint aan te heffen .Nu is dat voor het bovenbe doeld koor niet erg verkwikkend, vooral als daar tegen een D of C moet tegenin gezongen worden. Het wordt dan een gru welijke dissonant, vooral als die Cis2 wat lang aanhoudt. En dissonanten hebben wij al genoeg in de wereld! Zou het soms niet kunnen, dat de Gehoorzaal een heele slag werd omgekeerd, dus de hoofdingang met den Foyer aan den Aalmarktkant en de ingang van de Aalmarkt naar de Bree straat. Misschien is er een baanlooze Amerikaansche ingenieur, die dat zaakje op zou kunnen knaojtcn. De Aalmarkt zou dan ineens een veel mooier aspect krijgen met dien voornamen hoofdingang daar, en de Breestraat zou er zoo heel veel niet op achteruit gaan .vooral nu de ruïne van ons oude Stadhuis er nog staat. Bovenstaande regels zijn wat losse ge dachten Misschien weet de toekomst er nog raad op! EEN INZENDER. De navolgende sche|ien zijn morgen in radiotelegrafisclie verbinding met het kuststation Scheveningen Radio. Chr. Huygens, Colombia. Cottira, Dempo, Indrapoera, Joh. de Witt, Kota Baroe, Kota Nopan, Kota Pinang, Orania, Poelau Bras, Poelau Tello, Van Rensselaar, Siba- jak. Statendam. Tasman. Bij verzending van een radiotelegram via Scheveningen Radio bedragen de totale kosten 44 ct. per woord. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het conflict in het Verre Oosten. Het door de buitengewone Volkenbonds vergadering ingestelde consultatief co mité. dat tot taak heeft verder toe te zien op het conflict tusschen China en Japan en maatregelen te beramen, om de par tijen rot vrede te brengen, heeft zich ge constitueerd. Het heeft de Vereenigde Staten en Rusland uitgenoodigd. aan zijn werkzaamheden deel te nemen. Op verzoek van den Engelschen gedele geerde heeft het comité zich vervolgens bezig gehouden met de kwestie der wa penzendingen naar het Verre Oosten en de belanghebbende mogendheden uitge noodigd, dit vraagstuk in studie te nemen. In de eerstvolgende zitting zal een sub comité worden ingesteld, waarin de bij den wapenhandel geïnteresseerde staten zullen zitting hebben, en dat zich met hooger genoemde kwestie zal bezig houden. Na een conferentie met zijn opvolger Huil, heeft Stimson den Volkenbond doen weten, dat de regeering der Vereenigde Staten het over het algemeen eens is met de conclusies van den Bond in zake Mandsjoerije en haar instemming betuigt met de diverse aanbevelingen „voorzoover deze in overeenstemming zijn met de ver dragen. welke ook door de V. S. zijn on- öerteekend". De Bond en de V. S. zijn het eens wat. betreft de niet-erkenmng van Mandsjoekwo en de verdere houding, welke dienaangaande moet worden aange nomen. De Amerikaansche regeering hoopt vurig, dat de twee staten, tusschen wie het geschil bestaat, staten die al zoo lang vriendschappelijke betrekkingen on derhouden met Amerika en de andere vol ken, in staat zullen blijken, nu de open bare meening der wereld zich zoo duidelijk heeft geuit, hun politiek aan te passen aan de behoeften en wenschen der volke ren-gemeenschap. die er op aandringt, dat geschillen tusschen staten door geen andere dan vreedzame middelen worden opgelost. Mooie wensch. De Japansche regeering heeft nog al len bij den Volkenbond aangesloten mo gendheden een nota doen toekomen, die vrij scherp van toon is. De Japansche re geering constateert, dat het optreden van het Japansche leger sedert het incident van 18 September 1931 nooit de grenzen van de gerechtvaardigde nationale verde diging heeft overschreden en dat de Mandsjoerijsche staat uitsluitend uit den spontanen wil van het Mandsjoerijsche volk is geboren. Derhalve is nog de opmarsch der Japan sche troepen in Mandsjoerije. noch het protocol tusschen Japan en Mandsjoekwo een inbreuk op eenige internationale over eenkomst. Gezien den abnormalen toe stand in China is het onmogelijk, alge- meene internationale formules op dit conflict toe te passen. Het is te betreuren, dat de Volkenbonds-Assemblée zich heeft beperkt tot het formuleeren van acade mische principes. De Mandjoerijsche staat is het eenige bolwerk tegen het groeiende communistische gevaar in het Verre Oos ten. In plaats van te steunen op acade mische doctrines kon de Volkenbond beter rekc ng hpuden met c!e krachten, die inderdaad voor de veiligstelling van den vrede in deze gebieden waken. Het protocol tusschen Japan en Mandsjoerije en Japan van 15 Februari 1932 komt ge heel overeen met de in het Volkenbonds- pact omschreven regionale verdragen. De Chineesche minister van Buiten- landsche Zaken. Lowenkan, heeft tegen over persvertegenwoordigers verklaard, dat de Chineesche regeering te Geneve zal voorstellen, dat de Volkenbond economi sche dwangmiddelen tegenover Japan zal nemen. Gisteren zijn de betreffende instructies gezonden aan de Chineesche delegatie te Geneve. Volgens de laatste berichten is de toe stand aan het front in Jehol als volgt: De Japansche aanval is onder groote koude geopend aan de grens van Jehol. Zestigduizend man Japansche en dertig duizend man Mandsjoerijsche troepen, die in drie legers zijn verdeeld nemen aan den opmarsch deel. De eerste kolonne rukt op van Soeitoeng, de tweede van Kailoe en de derde van Feipiau en Tsjaojang. Het eerste doel van de Japartsche op marsch is de verovering van de passen Tsfeng en Lingjoeang die toegang geven tot het binnenland van Jehol. De lang zaam terugwijkende Chineezen. concen- treeren groote troepenafdeellngen bij deze beide passen, om daar heftigen tegen stand te bieden. Bij Iingjoean staat de 30ste brigade van Tsjang-Hsue-Liang: bij Tsjifeng de troepen van generaal Tang- Joe-Lin den gouverneur van Jehol. Het middelpunt van de gevechten is op het oogénblik de stad Tsjaojan, het belang rijkste punt in Oost-Jehol. Zelfs verluidt, dat de Chineezen Peipian hebben heroverd! De Japansche opperbevelhebber in Kwan- toeng heeft een legerorder uitgevaardigd waarin nij verklaart dat de Japansche tropen bandieten en andere onwettige corooraties uit Jehol verdwijven dat een onvervreemdbaar deel van Mandsjoekwo is In de verklaring zegt hij verder dat in dien de Noorö-Chlneesche generaals zou den besluiten tot een militair optreden tegen de Japansche troepen niemand kan zeggen, of de strijd ook niet naar Noovd- China zal worden overgebracht. Daarvoor zouden ae Noord-Chineesche generaais e»hter volledig verantwoordelijk zijn. Betrekkelijk genomen moet de groote strijd dus nu eerlang pas beginnen! Benden Hoengoezen plunderen lar.gs den Oost-Chineeschen spoorweg en vernielen zelfs de lijn. De Chineesche regeermg heeft de mobi lisatie gelast in de provincies Hoepei Tsjili Sjinsi en Sjansi Uit Tokio wordt gemeld, dat de politie in heel Japan opdracht heeft gekregen om bïizondere maatregelen ter bescherming van de buitenlanders te treffen. De regee ring is klaarblijkelijk bevreesd dat de ont stemming onder de bevolking wegens het bc luit van den volkenbond tot geweldda digheden tegenover de buitenlanders in Japan wier aantal ongeveer 30.000 be draagt. aanleiding zou kunnen geven Ondanks een bevel van den minister van oorlog om elke staking in munitiefabrieken met kracht te onderdrukken, is in 13 groo te Japansche munitiefabrieken een staking uitgebroken, welke 24 uren zal duren en bedoeld is als sympathiestaking voor te Tekio gearresteerde communisten. In de fabrieksstad Satoemai hielden de arbei ders betoogingen, welke door de politie uit een werden gedreven. DUITSCHLAND. De verkiezingscampagne. De verKiezlngsstiljd wordt op felle wijze voortgezet. In regeeringskringen begint men blijkbaar in te zien. dat in Zuid- Duitschland een gevaarlijke stemming is ontketend Vandaar dat von Papen b.v. reeds een dementi gaf van de mogelijkheid van het zenden van een rijkscommissaris naar Beieren! Wij zullen op alle redevoeringen der di verse kopstukken niet meer volledig Ingaan de inhoud is in groote trekken thans ge- meen-goed geworden. Van regeeringszijde weidt feitelijk iedere aanval op het. ka binet-Hitier belet. Tal van vergaderingen van socialisten werden ontbonden en zelfs Bruening kreeg een waarschuwing. De Centrumleider Kaas waarschuwde nog eens aldus: Het resultaat van den verkiezingsstrijd kan slechts de concentratie van allen die van goeden wille zijn, bettekenen. Het Centrum is bereid aan een krachtige staatsleiding mede te doen. Het moet zich echter beschermen tegen politieke dilet tanten, al zijn die in sommige gevallen nobel van zin. Het Centrum reikt ieder tot samenwerking de hand Wanneer deze hand echter afgestooten wordt, dan zou er een vuist uit kunnen worden. De nationaal-soclalistische partij is voor nemens op Zaterdag 4 Maart, den dag voor de verkiezingen een reeks groote demon straties te houden in het geheele rijk on der het motto: „Dag der ontwakende natie". Het middelpunt der demonstraties zal de rede vormen van rijkskanselier Adolf Hit ler te Koningsbergen welke door alle Duit- scne zenders van acht uur tot halftien zal worden uitgezonden. Des avonds zullen in stad en land over al groote fakkeloptochten der S.A.- en S.S.- formaties en der burgerlijke bevolking^ plaats vinden. Op de bergen zullen vreug devuren aangestoken worden. De straten der steden zullen rijkelijk met vlagcen en transparanten worden ge tooid. Overal op de groote pleinen zullen open bare demonstraties worden gehouden, waar tij tal van leiders der N.S.D.A.P het woord zullen voeren. In het Karl Liebknecht-huis te Berlijn, het centrale gebouw van de communis tische partij, dat door de politie gesloten is. werden talrijke onderaardsche gewelven met groote massa's „hochverraeterisch" materiaal gevonden. Voorts werd een onderaardsche gang ontdekt, waardoor bij alle door de politie ingestelde onderzoekingen de gezochte personen verdwenen. Deze catacomben en de onderaardsche gang waren tot nu toe de politie bij alle doorzoekingen ontgaan. Het resultaat van het onderzoek is in alle opzichten sensationeel Het bleek, dat de communistische partij en haar onder- afdeelingen een tweede onwettelijk be staan onder den grond voerden en daar buitengewoon levendige agitatiewerkzaam heden verrichtten, welker bronnen de poli tie tot nu toe geheim waren gebleven Reeds in vorige jareh viel het op. dat bij politieke relletjes, door politie gezochte personen in het Karl Liebknecht-huis bin nentraden en bij doorzoekingen daar niet meer gevonden konden worden Ofschoon men alies onderzocht kon men tot nu toe niet ontdekken, langs welken weg de ge zochte personen het huis weer verlieten. Het raadsel is thans opgelost. Ook elders is veel materiaal der commu nisten in beslag genomen. De rijksregeering heeft aan de Beiersche regeering het verzoek gericht, de volgende bladen te verbieden: „Muenchener Post", „Bamberger Volksblatt", „Altoettinger Liebfrauenbote" ..der Fraenkische Bauer" en ..Der Arbeiter". De Beiersche regeering heeft zich bereid verklaard, deze bladen re verbieden. Het rijksgerechtshof heeft eenige ver boden van dagbladen opgeheven, n.l. het verbod van de ..Saalfelder Volksboten" van den „Proletariër" uit Hannover, van de S"*iScW1o-Holsteinische Volkszeitung." De Thüringsche regeering heeft bevolen, dat leden van de communistische partij voortaan niet meer voorzitter of plaatsver vangend voorzitter van Thüringsche ge meenteraden mogen zijn. De burgemees ters zijn verplicht zulke besluiten te wra ken en ingeval zij genomen worden, nieu we verkiezingen te laten houden. En middelerwijl groeit de lijst der poli tieke slachtoffers lederen das Voor heden vermelden wij' Te Keulen 2 S A-leden ge dood. te Neige een Reichsbanoer-lid ge dood te Wupoerthal 2 dooden 5 gewonden te Darmstadt 1 doode. 6 gewonden. Ge zwegen van talrijke kleinere vechtDarti.ien. FRANKRIJK. De financieele wetten. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft de Fransche Kamer de financieele voorstellen in tweede lezing met 340 tegen 251 stemmen aangenomen, nadat de re- geering bij de stemming over de bezuini ging op de militaire credieten, waarbij zij de vertrouwenskwestie had gesteld, met 387 tegen 207 stemmen in de meerder heid was gebleven. De financieele commissie van den Se naat heeft zich reeds beziggehouden met de artikelen, die van de Kamer zijn teruggekomen. De commissie heeft o.a. den tekst van het artikel over de militaire cre dieten aangenomen, zooals hij door de Kamer was goedgekeurd. Zal ook de Senaat wijken? OOSTENRIJK. Het geval Hirtenberg definitief bijgelegd. De bondskanselier heeft den Franschen gezant te Weenen, graaf Clauzel, ontvan gen en hem verklaard dat de te Hirten berg opgeslagen wapenen na gerepareerd te zijn, zullen worden teruggezonden. Dit is het standpunt dat de Oostenrijksche regeering van den aanvang af in deze aangelegenheid heeft ingenomen- Ook de Kleine Entente beschouwt de aangelegen heid als afgehandeld. DE DUITSCHE VERKIEZINGSCAMPAGNE. TRAUNSTEIN (Ober-Bayern) 26 Febr. iWolff). Op een verkiezingsvergadering van den Boerenbond heeft oud-minister Fehr, ten aanzien van de kwestie tot her stel der monarchie in Beieren een interes sante verklaring afgelegd. Spreker zeide. dat de Beieren dit experi ment niet willen meemaken. De instelling van de monarchie zou de afscheiding van het Rijk beteekenen, en dat zou het aller ergste zijn. Men kan het rad der geschie denis niet tot het jaar 1866 terugdraaien. Slechts als lid van het groote Rijk kun nen wü sterk worden Ten aanzien van de rijksregeering ver klaarde spreker, dat het chrlstelijk-sociale blok de regeering-Hitier zal tolereeren. Ontwikkelt de arbeid der regeering zich in gunstigen zin, dan zullen wij haar steu nen en meewerken. BERLIJN, 26 Febr.) (Wolff). De ontdek king der onderaardsche:gewelven en gan gen in het Karl Liebknecht-huis, het com munistische hoofdkwartier, heeft alge meen groote belangstelling gewekt. Uit de talrijke in de geheime bergplaat sen aangetroffen pamfletten blijkt, dat de communisten alles gereed hadden om een bloedige omwenteling uit te voeren. De politie zal nog geruimen tijd noodig hebben met het doorzoeken van alle ge heime bergplaatsen en het is niet on waarschijnlijk, dat in verband met de in beslag genomen bezwarende documenten, een aantal communistische leiders zullen worden gearresteerd In de bladen houdt men zich druk bezig met de vraag of de regeering naar aan leiding van deze ontdekking er toe over zal gaan de communistische partij te ver bieden in verband met haar illegale actie, doch van regeeringszijde is hieromtrent nog niets bekend. De autoriteiten willen blijkbaar eerst het resultaat van het onderzoek afwachten, alvorens hun hou ding te bepalen. KONINGSBERGEN, 27 Febr. (V.D.) De opper-president in Oost-Pruisen heeft de sociaal-democratische dagbladen de „Freie Fresse" te Elbing en de „Koenlngsberger Volkszeitung" te Koningsbergen met kop bladen. voor den tijd van 27 Februari tot en met 5 Maart a.s. verboden. Het Cen trum-orgaan „Kreiszeitung Heilsberg- Guttstadt" is eveneens verboden van 27 Februari tot en met. 1 Maart a.s. BERLIJN 28 Februari. (V. D i Rijks kanselier Hitler is hedenmorgen te Ber lijn teruggekeerd. Het Rijkskabinet komt hedenmiddag te 4 uur bijeen. DE AMERIKAANSCHE BANKEN. NEW-YORK. 27 Febr. (Reuter). Ver scheidene Amerikaansche staten hebben wetten aangenomen, teneinde de banken in de gelegenheid te stellen open te blij ven, niettegenstaande, de moeilijkheden. De banken van Indianapolis en Cleve land besloten het maximum-percentage van het opnemen van deposito's op 5 "/o vast te stellen, terwijl te Kansas City en Akron een aantal banken zich aaneen hebben gesloten. Te Dayton City in Ohio is eveneens een bank-vacantie van drie dagen afgekon digd. NEW-YORK, 26 Febr. (Reuter). - Roo sevelt en Wooding hebben de bankcrisis van Maryland en Michigan in studie ge nomen BALTIMORE, 27 Febr. (Reuter). De gouverneur van Maryland heeft verklaard, dat in de afgeloopen week 500 millioen' dollars aan de deposito's zijn onttrokken. De effectenbeurs is gesloten. NEW-YORK, 27 Febr. (Reuteri. - Charles Mitchell is afgetreden als bestuurslid der National City Bank. PETROLEUM AAN DE SOVJETS VERKOCHT. LOS ANGELOS. 26 Febr. (Reuter). De Union Oil Company of California heeft 3.250.000 gallons petroleum verkocht aan de Amtorg; de Russische handelsmaat schappij in de Vereenigde Staten. Deze patroleum zal in Maart en April worden verscheept, vermoedelijk naar Engeland, Australië of Wladiwostock. Deze aankoop heeft in de petroleum industrie groote sensatie verwekt, aange zien men van meening was. dat Rusland een overproductie van petroleum had. HET COMMUNISME IN ZUID-AMERIKA SANTIAGO DE CHILI, 27 Febr. (Reuter) De politie heeft een wijdvertakte com munistische samenzwering ontdekt, welke haar hoofdzetei in Monte-Video had. De organisatie strekte zich over geheel Zuid- Amerika uit, en binnenkort zou tot daden worden overgegaan. NOORWEGEN. Mohwinckei kabinetsformateur. De koning van Noorwegen heeft Moh winckei, den leider der radicale partij, op dracht gegeven om te trachten een coa- litieregeering te vormen. Deze heeft de opdracht aanvaard. VEREENIGDE STATEN. Een bcvriczingswet. De twee Huizen hebben een belangrijk wetsontwerp aangenomen, waarbij bui tengewone volmachten worden verstrekt met betrekking tot 6000 nationale banken in de Vereen. Staten. Hoover heeft de wet reeds onderteekend. De bedoelde volmachten worden ver strekt aan den controleur van het geld wezen. Deze kan de deposito's bij de na tionale banken, welke 17 milliard dollar bedragen, onder zekere beperkingen „be vriezen". Het is een zelfde macht als de regeermgen der staten reeds bezitten ten aanzien van 10.000 staatsbanken. De vol machten zouden voor den tijd van een half jaar gelden en dan bi] besluit van den president voor een nieuw half jaar verlengd kunnen worden- DE STRIJD IN HET VERRE OOSTEN. PEKING, 26 Febr. (Reuter) Deopi er J( voort. der Japansche troepen in Jehol duu. Japansche vliegtuigen borbardeeien verwoesten de plaatsen Kailoe Tsjaoyang, die door de Chineezen motste worden ontruimd. De Japansche bominj^ hebben op vele plaatsen brand verooizaaL Vier Chineesche brigades bezetten ttu, een front dat loopt van de brug, die tii mijl ten westen van Tsjaoyang ligt M het Zuiden tot de grens van Jehol t Paishlhtsoe, dat tien mijl ten zuiden Lingnan ligt. Deze Chineesche brigades worden au gevallen door 30.000 man Japansche tro pen. gesteund door manschappen Mandsjoekwo. De Chineesche bevelhebbers verklau cl. de Japansche opmarsch tot staan gekomen. Vrijwillige Chineesche troepen bied weerstand aan de Japanners in den stti van Kailoe, waar de verdediging motil is, daar de wind uit de Chobl-woestljn loopgraven in enkele uren geheel zand gevuld heeft. Het is onwaarschijnlijk, dat de Jap;, sche troepen slaags zullen raken met geregelde Chineesche leger vóór Tsjihfep waarvan zij nog 150 mijl verwijderd 2i Bij de gevechten in de afgeloopen vei zijn aan de zijde der Chineezen niet mi der dan vijfhonderd man gesneuveld. TOKIO, 26 Febr. (Reuter) De Japanse troepen zijn thans van verscheidene pu ten naar Tsjihfeng samengetrokken i opgesteld in dit belangrijke strategiscl punt De Chineezen zijn feitelijk ingesloten den driehoek ShawaTsjilenplng—Tsjj^ feng, terwijl een ander Japansch detach ment de twee brigades van genen Tsjang Soe Liang naar de Greet» Mu tracht terug te dringen. TOKIO. 26 Febr. (Reuter). Volcens e telegram uit Kai-loe is een cavalei brigade, welke ten zuiden van Kai-loe s optrok, Namawafu reeds bimiengedroni terwijl zij de Chineesche troepen voor; uit drijft in de richting van Chien Pinn De bezetting van chih-Feng dat in h bezet is van gedeelten van Tang Yn Lil strijdkrachten, en van Ling-Yuan, si Cheng Heuch Liaags 30e brigade ben schijnt aanstaande te zijn. SUI-OHUNG, 26 Febr. (Reuter). He-tori-brigade vertrok hedenmors vroeg en nikte in Westelijke nchtin, Dc voorhoede stuitte op een ster Chineesche strijdkracht in de nabijhi van Pai Shi Tsui Men op de grens Jehol. Er ontstond een zware strijd, welke n steeds voortduurt. Er werd een luchtesk der afgezonden oii de Chineesche stelli gen te bombardeeren. TOKIO, 26 Febr. (Reuteri Shi Wen! de Chineesche bevelhebber in de Chih Fe pas heeft naar verluidt aangeboden ri aan Mandsjoekwo te onderwerpen. Verder verluidt dat Tang Yu Lin, Chineesche bevelhebber in Jelrol van p! is om af te treden. PEKING. 27 Febr. (Reuter) De Japan» hebben te vergeefs gepoogd de Patshiti pas, aan de grens van Jehol te forceer Na een hevig bombardement volgde cavalerie-aanval, doch deze werd groote verliezen afgeslagen. TOKIO, 27 Febr. (Reuter). Uit Kai! wordt gemeld, dat de cavalerie ond bevel van generaal Mogl nog steeds opni naar het Zuiden. Ook de Japansche vliegtuigen zijn is actief. Van Chineesche zijde worden Japanse vliegtuigen beschuldigd van het bomta dement van een trein met vluchteling! De Chineesche troepen zijn zeer enthM siast. PEIPING, 27 Febr. (V.D i. De Gouve neur van de provincie Jehol. generaal Tl Yoe Lin verklaarde gisteren in een inte view „De Japanners zullen deze provira slechts in bezit krijgen als er geen Chins meer over is. Wij zijn onbevreesd. Laat h( komen en laat hen bommen werpen, la hun vliegtuigen uitstrooien wat zij will! en dan naar hun basis terug vliegen. I Japanners kunnen tien van onze manui dooden en zelf één der hunnen verlies maar zij vechten thans tegen geheel Chin Wij zullen zien hoe lang zij dat kuniu uithouden". De Chineezen blijven nog steeds la# zaam terugtrekken, doch deze terugtot! gaat gepaard met hevige gevechten, j Chineezen schatten hun verliezen van laatste dagen in totaal op ongeveer man. Een nieuw pvt.uieriege -M l""13 nen op ongeveer 80 K.M afstand ten W ten van di voorweg r>2o»'-denPeir" Het schijnt dat de Chineezen voornemei zijn zich terug te trekken tot voort Tsiaoyang. Het Chineesche hoofdkwartier te Pelpn deelt mede dat de terugtrekkende be*1 ging der Chineesche troepen een wel ova wogen manoeuvre is, die erop berekend dat de terugtocht tot stilstand komt zeer krachtig versterkte stellingen, waai aan reeds thans wordt gewerkt en die eer einde zullen maken aan den Jaoansc™1 onmarsch. De hoofdlijn van deze gen zal over Linevoean looDen. MOEKDEN. 27 Febr. iV. D.i. Het Japa» sche opper-commando deelt mede, dat o Tsjiping hevige gevechten zijn gele™* Ket stadje Sjawa werd na een hevige?3' tillerlebeschieting. afwisselend doorJ'- pansche en Chineesche troepen w»' waarna de stad tenslotte in Japansc'. handen bleef. De strijd om TsjipingW.L voortgezet. In een andere richting new de Japanners tijdelijk de stad Mogi Gisteravond gingen, de Chineezen tor tegenaanval over, waarbij ze er in s'®"5 den de stad te heroveren. Ook hier WW de gevechten met groote hardnekKW voortgezet. Maarschalk Tsjang Liang hééft thans zelf het bevel uier Chineesche strijdkrachten op zich efjjj men en heeft nieuwe troepen in het gebracht. «u, Uit Peking wordt gemeld, dat het neesche Ministerie van Oorlog nieuw l dat de steden Kailoe, Nanlin en Tsja geheel zijn verwoest. Alvorens z®" Tsjaoyang terug te trekken, heM>e» j( Ch'neezen twee kruitmagazijnen I lucht laten vliegen. De Chineesche zen bij Tsiaoyang worden geschat w geveer 800 en hij Peiniao on ongei man. Ook de Japansche verliezen zeer groot zijn. j Al V. s<

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2