Is het niet zoowat tijd om aan Uw gezondheid te gaan denken LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Zaterdag 25 Februari GEMEENTEZAKEN. BUITENLAND. Rook dan llffjl STEMLOCALEN. Tengevolge van de verbouwing van de HB.S. voor Meisjes aan de Garenmarkt, is het niet mogelijk op den aanstaanden stemmingsdag voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal te beschikken over de beide localiteiten in dat gebouw, waarin de stembureaux 5 en 6 zijn gevestigd B. en W. hebben daarom uitgezien naar andere geschikte en in die omgeving ge legen localiteiten en wij meenen die ge vonden te hebben in het gebouw ..Tot Nut van 't Algemeen". KASGELDLEENIN'GEN. 28 November 1932 werd het college van B. en W. gemachtigd, om gedurende het le kwartaal 1933, met inbegrip van het in rekening-courant bij de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten op te nemen bedrag, kasgeldleeningen aan te gaan tot een maximum van f. 1.000.000.—. Hoewel op het oogenblik geen promes sen van de gemeente in omloop zijn en ook geen gelden in rekening-courant zijn opgenomen, is het. met het oog op de gedurende het 2de kwartaal te doene groote betalingen voor rente en aflossing van geldleeningen, ondersteuning van werkloozen enz niet onwaarschijnlijk, dat gedurende dat tijdvak, hetzij door opne ming van gelden in rekening-courant, hetzij door het sluiten van kasgeldlee ningen, tot versterking der kasmiddelen voor den gewonen dienst moet worden besloten. Evenals over het le kwartaal 1933 kan ook over het 2de kwartaal het maximaal bedrag der kasgeldleeningen op f. 1.000.000 worden vastgesteld. HOOGERE RAMING NOODIG. Bij Raadsbesluit van 10 October 1932 werd een bedrag van f. 10.000 beschik baar gesteld ten behoeve van de verbou wing van de perceelen Nieuwsteeg 4 en 6 (Bank van Leening). Mare 15 (Maat schappelijk Hulpbetoon i en het voorma lige IJkkantoor aan de Lammermarkt. Het is gebleken, dat voor deze verbouwingen een bedrag van plan. f. 3.750— noodig zal zijn boven het beschikbaar gestelde bedrag. Deze hoogere kosten zijn eens deels een gevolg van het in uitzicht ge stelde maken van afzonderlijke wacht ruimten voor mannen en vrouwen in het voormalige IJkkantoor en het aanbren gen van verwarming in die wachtruimten, terwijl in het gebouw Mare 15 alsnog ver schillende voorzieningen wenscheüjk ble ken. Anderdeels wordt de verhooging ver oorzaakt door enkele tegenvallers bij de verbouwing van het perceel Nieuwsteeg 46, waarop te voren niet was gerekend. BOUWRIJP MAKEN VAN GRONDEN. Krachtens Raadsbesluit van 28 Septem ber 1931 heeft de gemeente aangekocht een oppervlakte grond gelegen aan den Zoeterwoudschen Singel, ter hoogte van de Thorbeckestraat en de de Laat de Kanterstraat. Het is wenschelijk. dat deze grond, welke te midden van een bebouwd stadsgedeelte ligt thans voor bebouwing geschikt wordt gemaakt. Het plan omvat het doortrekken van de Thorbeckestraat en van de de Laat de Kanterstraat, waarvoor dezelfde breedte (15 M.) en hetzelfde profiel zijn aange houden als de reeds bestaande gedeelten van die straten hebben. De rijweg is ont worpen op een breedte van 9 M., de trot toirs aan weerszijden op een breedte van 3 M. Voorts is gerekend op het maken van twee brandputten" in de Thorbecke straat, n.l. een bij de Wasstraat en een bij de de Laat de Kanterstraat. Voor den onderhavigen straataanleg is noodig demping van drie gedeelten sloot, gelegen onderscheidenlijk aan de ooste lijke. zuidelijke en westelijke uiteinden van de aan te leggen straten. De ooste lijke helft van eerstbedoeld slootgedeelte is particulier eigendom: de eigenaar is echter bereid deze sloothelft om niet aan de gemeente in eigendom over te dragen. De gedeelten gelegen langs den Zoeter woudschen Singel, zijn eigendom van de gemeente: demping daarvan maakt een plaatselijke verbreeding van dien singel mogelijk De andere slootgedeelten zijn voor de helft eigendom van particulieren. Getracht zal worden inzake de demping met die eigenaren tot overeenstemming te geraken; voor zoover de slootgedeelten niet aan de gemeente toebehooren. zullen de demoingskosten ook niet te haren laste moeten komen. Tevens zal getracht worden, ten einde de nieuwe weggrens van het te verbreeden gedeelte singel te doen samenvallen met de ter plaatse vast gestelde rooilijn, een tweetal voortuinen op den gebruikelijken voet voor de ge meente te verwerven. De kosten van een en ander worden geraamd op pl.m. f. 28.000.in het ge heel. Daarin zijn begrepen een bedrag van pl.m. f. 3.500.voor niet ten laste van de gemeente komende kosten van slootdem- ping en een bedrag van pl.m. f. 5.500 wegens slootdemping. grondaankoop enz. welke niet rechtstreeks met het bouwrijp maken van den in den aanhef bedoelden grond in verband staan. Dit bouwrijp maken zal derhalve vereischen een be drag van pl.m. f 19.000 welk bedrag ten laste van het grondbedrijf dient te komen. VERKOOP GROND. Van de firma J. 't Hart en D. Aanen, alhier, is een verzoek ingekomen, om van de gemeente te mogen koopen het perceel bouwterrein, gelegen aan den Lammen- schansweg. tusschen de Hyacinthenstraat en de Dahliastraat. Adressante biedt voor dit terrein, dat een oppervlakte heeft van pl.m. 1008 M2„ een prijs van f. 12.per M2. Met dezen prijs kan genoegen worden genomen. Als gegadigden voor de perceelen bouw terrein aan de geprojecteerde P. J. Blok- straat, hebben zich aangemeld de heer J. W Reijneveld en de N.V. Bouw- en Ex ploitatie Maatschappij „Ons Eigendom" tezamen 2175 M2. tegen f. 10 per M2. Teneinde hunne aanvragen te kunnen inwilligen, is het noodig, dat het gedeelte van de P J. Blokstraat gelegen tusschen de Kernstraat en de Fruinstraat. wordt aangelegd over een zoodanige breedte, dat de te bouwen hutzen behoorlijk bereik baar zijn In verband met de grens van het gemeente-eigendom ter plaatse, kan DE ALGEMEENE TOESTAND. Het conflict in het Verre Oosten. In de slotzitting van de buitengewone Volkenbondsassemblee legde de Lithausche minister van buitenlandsche zaken een verrassende verklaring af over de treurige ervaringen van het Lithausche volk met de Wilna-kwestie welke zoo betoogde hij, de noodzakelijkheid toonde, dat de Volken bond zijn rol van beschermer van den vrede met kracht moest handhaven en vooral kracht aan zijn beslissingen diende bij te zetten. fn het geval van Wilna was de aanval ler rooit bestraft Niets was indertijd ge schied. om ernstig onrecht weer goed te maken. De geheele zaak was in het. zand verloopen. De Volkenbond zou echter niet meer mogen toelaten, dat men. zooals in het geval van Wilna, wederom door geweld voor een voldongen feit zou worden ge plaatst. waarvoor de Volkenbond achteraf dan het hoofd zou buigen. De buitengewone Assemblee heeft ten slotte met algemeene stemmen besloten ook verder het Japansch-Chineesche con flict te behandelen. De vergadering be sloot 1. De Buitengewone Assemblée blijft per manent en kan ieder oogenblik door den president worden bijeengeroepen; 2. Een adviseerende commissie, bestaan de uit vertegenwoordigers der commissie van Negentien, waaraan toegevoegd Ne derland en Canada, krijgt opdracht de ver dere ontwikkeling van den toestand in het Verre Oosten gade te slaan en de Volken bondsvergadering. zoomede de afzonderlijke mogendheden bij de ten uitvoer legging van hun taak behulpzaam te zijn en een gemeenschappelijk optreden mogelijk te maken. De Sovjet-regeering en de regeering der Vereenigde Staten worden ultgenoodigd tot deze commissie toe te treden. De commissie wordt gemachtigd de Vol kenbondsvergadering, indien noodig rap port uit te brengen en voorstellen voor te leggen, welke ter kennis moeten worden gebracht van alle staten-leden en niet- leder. van den Volkenbond Door een zoodanige actie wordt aller eerst druk geoefend op de Japansche re geering en wordt bovendien den Volken bond mogelijk gemaakt ingeval van een verderen cpmarsch der Japansche troepen in de provincie Jehol gebruik te maken van de sanctiemiddelen van art. 16 De resolutie biedt den Volkenbond en China de mogelijkheid ieder oogenblik maatrege len te nemen De Japansche delegatie heeft niet meer deelgenomen aan de zitting van gister middag. De vroegere Chineesche minister van Buitenlandsche Zaken. Wellington Koo, heeft in de hoofdcommissie voorgesteld, zonder verwijl de noodlge maatregelen te treffen om een gemeenschappelijk optre den der staten die lid en die geen lid zijn van den Volkenbond tegen Japan mogelijk te maken. Wellington Koo schetste vervolgens in bijzonderheden de Japansche aanvallen in de provincie Jehol. Het ultimatum der Jaoansche regeering is de oorlogsverklaring van Japan aan China Indien de Volken bond thans niet krachtig optreedt, zal men morgen reeds staan voor het feit van een oorlog van grooten omvang in het Verre Oosten. De zitting werd vervolgens gesloten. De groote Europeesche mogendheden blijven echter zeer voorzichtig. Churchill verklaarde b.v. dat Engeland als eerste plicht heeft zich in geen enkelen oorlog te laten meesleepen. De tweede plicht is an deren te beletten oorlog te voeren. De be langen des lands beletten Engeland met Japan te breken. Trouwens de huidige constitutie van den Volkenbond houdt het gevaar verre, dat Engeland in complicaties in het Verre Oosten verwikkeld zou raken i Een brevet voor niets doen Anders in Amerika. Hooge ambtenaren zijn tegen een mili taire interventie in Mandsjoekwo, doch hechten de voorkeur aan een economische isoleering van den Mandsjoerijschen staat door de mogendheden zoomede de instel ling van een internationale verzoenings commissie, waar Japan deel van zou kun nen uitmaken zoodra het de onmogelijk heid inziet van zijn bemoeiingen dit ma rionettentheater, dat de wereld trotseert, te handhaven. De regeering der Vereenigde Staten heeft thans het meeste belang bij de bescher ming der levens van eenige duizenden Amerikaansche burgers in de gebieden van Peking en Tientsin. In militaire kringen voelt men het mees te voor de evacuatie van deze Amerikaan sche burgers, daar de ongeveer 1000 man Amerikaansche troepen, waarover men in die gebieden de beschikking heeft ontoe reikend zijn voor een verdediging. Gisteren is aan de Japansche ambassade te Londen een postpakket afgeleverd, dat een bom bevatte. De politie heeft de hel- sche machine onschadelijk gemaakt. In vooraanstaande kringen is men van meening. dat de Japansche regeering langs diplomatieken weg of telegrafisch in den loop der volgende week. zoo mogelijk reeds Maandag, het uittreden van Japan uit den Volkenbond zal aankondigen. Pas na het vertrek van Matsoeoka uit Genve zal Japan zijn lidmaatschap van den Volkenbond opzeggen. De Japansche onder-secretaris-generaal Soegimoera. leider van de politieke afdee- ling van den Volkenbond .heeft met het oog op de gebeurtenissen den secretaris generaal van den Volkenbond ontslag uit zijn functie verzocht. Matsoeoka en de andere Japansche ver tegenwoordigers verlaten hedenavond Geneve. aanleg over de volle breedte thans nog niet plaats hebben Wel is het echter mo gelijk en de aanvragers nemen daar mede genoegen om langs de gevraagde bouwterreinen voorloopig een straat tot een breedte van pl.m. 3.60 M. aan te leg gen. Langs de aangrenzende sloot moet dan een eenvoudige beschoeiing van ge wapend betondamplanken met hek wor den gemaakt De kosten van dezen straat- aanleg. die zich kan beperken tot het ge deelte tusschen de Kernstraat en de Fruinstraat, worden met inbegrip van be schoeiing en hek, geraamd op f.5300.—» Matsoeoka zal zich eerst naar Parijs, den Haag en Londen begeven en daarna via Washington naar Tokio terugkeeren. Van het „oorlogsfront" het volgende: Mantsjoerijsche strijdkrachten van ge neraal Tsjang Hei Peng zijn gistermiddag de stad Kailoe binnengetrokken. Kailoe is een der belangrijkste strategische pun ten in het Noord-Oosten der provincie Dzjehol. Aan de bezetting der stad ging een krachtig luchtbombardement vooraf. De aanvallende infanterie, werd ondersteund door tanks en vliegtuigen. Volgens mededeeling uit Chineesche bron zijn bij de Japansche luchtaanval len tal van burgers gedood. Volgens een Reuterbericht uit Chinee sche bron is de Japansche frontaanval tegen Tsjaojang mislukt. De Japanners maken nu een flankbeweging in Zuide lijke richting Er heerscht bittere koude. Geschat wordt dat de Japanners op het oogenblik 60.000 man 'in Mantsjoerije in het veld hebben, waarbij 80.000 man Mantsjoerijsche troepen komen. De gere gelde Chineesche troepen zijn nog niet in den strijd geweest. De Chineesche voor hoeden worden n.l. gevormd door vrijbui terskorpsen. De Chineesche publieke meening is meer dan ooit tegen Japan in woede ontstoken, doch niettemin houdt de bevolking zich rustig en stelt haar vertrouwen in de kracht der Chineesche troepen. Dat het nationale gevoel onder de Chi- neezen echter ontwaakt is, blijkt uit de ruime steunverleening voor de troepen in Jehol. Bankiers stelden reeds 10 mill, ter beschikking. Er worden geldinzame- l.ngen gehouden, velen staan zelfs een deel van hun loon af en de meisjes be ijveren zich in het breien van wollen truien voor de Chineesche frontsoldaten. Vele vrouwen geven zich op voor ver pleegster. Dc Japansche minister van Marine heeft het derde eskader, dat te Sasebo ligt, bevolen vandaag nog naar Sjanghai te vertrekken- Weer ter demonstratie? Het Japansche ministerie voor Volks opvoeding heeft het voornemen acht mil- lioen jonge mannen en vrouwen te mobi- liseeren, die lid zijn van jeugdorganisaties in het geheele land, ten einde de op groeiende generatie op juiste wijze attent te maken op de situatie, welke voort vloeit uit de aanbevelingen van den Vol kenbond, ten gevolge waarvan Japan ge noodzaakt is geworden het besluit te ne men uit den Volkenbond te treden. Men ziet: het gaat hard tegen hard. Waartoe het alles zal leiden DUITSCHLAND. De politieke campagne. De officieele Pruisische persdienst deelt mede: Inzake het aanstellen van hulp politie is d.d. 22 Februari door den Rijks commissaris voor het Pruisische ministerie van Binnenlandsche Zaken het volgende decreet uitgegeven: ..De toenemende excessen van linksradi calen, in het bijzonder van communisti sche zijde, hebben geleid tot een onver draaglijke permanente bedreiging van de openbare veiligheid, zoowel van leven als van eigendom der staatsbewuste bevol king. De aanwezige politiemacht wordt sinds lang boven haar capaciteit gebruikt en dikwijls op tijden en ontijden bulten haar standplaats gedirigeerd. Er kan niet meer afgezien worden van het gebruik maken van hulppolitie-beambten in tijd van nood. De raak van de politie steunende hulp politie zal in het bijzonder zijn: 1. De ontlasting der gewone politie; a. door steunverleening bij de bescher ming van politieke vergaderingen en op tochten; b. bij het bewaken van lokalen van po litieke organisaties; b. bij afzettingen en steun aan land- jagerpatrouilles; 2. In geval van onlusten of anderen po- litieken noodtoestand; a. de algemeene steun aan de gewone politie; b. de bescherming van vitale bedrij ven, e.d. Hulppolitiebeambte kan slechts hij zijn die „nationaal" is. De hulppolitie zal eigen kleeding dragen, welke ook de uniform van een organisatie kan zijn. Zij zullen om den arm een band dragen, waarop staat „hulppolitie", de band zal wit zijn. Zij staan onder leiding van politie-offi- cieren en hebben tijdens hun dienst de bevoegdheid en de plichten van gewone politie- en landjagersbeambten. Practisch zullen dus de Nazis met hun S.A. en S.S mannen de hulppolitie vor men. Leve de onpartijdigheid.. Intusschen duurt het muilkorven der te genstanders geregeld voort. De politieke politie heeft het hoofd kwartier der Duitsche communistische partij, het Karl Liebknechthuis op het Bülowplein te Berlijn gesloten op grond van de verordening van 4 Februari j.l. Bij een huiszoeking in de in het huis geves tigde City-drukkerij had de politie n.l. pamfletten in beslag genomen die tot hoogverraad en gewelddaden aanspoorden. De president van politie te Dortmund heeft een algemeen spreekverbod uitge vaardigd tegen den voormaligen president van politie van Berlijn, Grzesinski en den voormaligen landraad Hansmann, onder motief, dat de beide genoemde sociaal democratische persoonlijkheden in hun redevoeringen in het openbaar in den laatsten tijd inbreuk gemaakt hebben op de nationale eer en waardigheid en het aanzien en de belangen van het volk bui tengewoon hebben geschaad. Uit Zuid-Duitschland komt een zeer ernstige waarschuwing! De voorzitter der Beiersche Volkspartij, dr. Schaeffer. heeft in een verkiezingsredt te Forchheim o.a. verklaard, dat het mis lukken van de pogmgen, om ook de Beier sche Volkspartij en het Centrum aan de regeering te doen deelnemen, te wijten is aan de weigering van Hugenberg en aan de persoonlijke afwijzing van von Papen. De nationaal-socialisten. zeide Schaef fer, verklaren thans openlijk, dat na de verkiezingen een rijkscommissaris voo» Beieren zal worden benoemd. Hij. Schaef fer. heeft echter te Berlijn verklaard, dat Beieren zich zoo iets met zal laten wel gevallen en dat de Beiersche burgerwach ten met Inbegrip van den Staalhelm den rijkscommissaris aan de grens zouden arresteeren. RECLAME. CHIEF WHI de beste Sigaret voor Uw gezondheid! Schaeffer dreigde, dat Beieren het ver leden te hulp zal roepen en de monarchie weer zal invoeren. Als het staatsgerechts- liof vernietigd is, en daarmede het Duit sche rijk en de constitutie, zoo besloot Schaeffer zijn rede, zijn wit ook in Beie ren niet meer gebonden. Von Papen heeft te Dortmund fel ge sproken tegen het Centrum en de R.K. aangespoord de partij te verlaten. In den Pruisischen Raad van State heb ben vertegenwoordigers van de sociaal democraten, het Centrum, de Staatspartij en de communisten tegen de maatregelen van de commissoriale regeering geprotes teerd en geëischt dat den raad de uitoefe ning van zijn grondwettige rechten moge lijk gemaakt zou worden. De vertegen woordiger van de regeeringscoalitie ver klaarde daarentegen, dat de verordening betreffende de ontbinding van de ge meenteraden en van den Landdag in het algemeen met het geldende recht overeen kwam. Daarop werden de voorstellen van de grondwetcommissie met de stemmen van de coalitie tegen, aangenomen, evenals 'n communistisch voorstel tot onmiddellijke opheffing van alle vergaderings-, demon stratie- en persverboden en een protest tegen gebruik van de radio voor verkie zingspropaganda van de rijksregeering, de nat.-socialisten en Duitsch-nationalen. Maar het blijft een negatief protest Naar de parlementaire dienst van Wolff verneemt, staat het vast, dat het proces tusschen de vroegere Pruisische regeerlng- Braun en de Rijksregeering niet voor 5 Maart voor het Rijksgerecht te Leipzig behandeld zal worden Wanneer het weinig zin meer heeft! GRIEKENLAND. De a.s. verkiezingen. Men is algemeen van meening. dat alles ei op wijst, dat Venizelos bij de a.s. ver kiezingen een overwinning zal behalen. Er zijn duidelijke aanwijzingen voor een gun stiger worden der publieke opinie jegens Venizelos in vele deelen van Griekenland, met inbegrip van eenige kieskringen in den Peloponnesus, die tot dusverre vrij uitge sproken anti-Venizelistisch gestemd wa ren. De tegenspeler van Venizelos, Tsal- daris, verliest terrein. Eenige van zijn voornaamste supporters hebben openlijk afkeuring uitgesproken over de door hem tijdens zijn bewind gevoerde polit'ek. Vooral de weigering van Tsaldaris om deel te nemen aan een nationale coaUtieregee- ring heeft hem veel afbreuk gedaan. NOORWEGEN. Kabinetscrisis. net Noorsche Storting heeft gisteravond een motie van de radicalen, die minister president Hundseid afgewezen had, met 80—67 stemmen aangenomen. De premier verklaarde daarop, dat het Kabinet den Koning zijn ontslag zal aanbieden ZUID-AMERIKA. Peru-Columbia. Naar uit Manaos wordt gemeld, heeft een Peruaansch vliegtuig drie Columblaansche kanonneerbooten tot zinken gebracht. Een Peruaansch escadrille vliegtuigen raakte hierop in gevecht met een twaalftal Co- lumbiaansche vliegers. De Peruanen zijn zonder ongevallen naar hun basis terug gekeerd. OOSTENRIJK. Het geval Hirtenberg. In de zitting, welke gisteren door J nationalen raad is gehouden, braehl sociaal- democratische afgevaardigde, I Deutsch, tijdens de begroottngsdebsl ook het ontslag van den directeur-gei;ei der bondsspoorwegen, dr. Sehfehlner.| sprake. Dr. Deutsch eischte nadrukkelijk, strafrechtelijk onderzoek wegens amb« brutk of wegens bedrog tegen Sehleïf zou worden ingesteld en dat dit ond zou worden uitgebreid tot die personetj belang hebben bij de Hlrtenberger wajf affaire, op de eerste plaats den leider de Heimwehr. vorst Starhemberg. Tijdens de rede van dr. Deutsch 1 het herhaaldelijk tot heftige Interrupt Dr. Sehfehlner is officieel van zijn als directeur-generaal der Oosten# bondsspoorwegen ontheven. Tot zijn op ger is de directeur Schöpfer benoemd. I In de Itallaansche Kamer verklaankj onderstaatssecretaris van buitenlands zaken in antwoord op een vraag 1 de de Hirtenberg-affaire. dat hij den en den vorm der Fransch-Brltsche t aan Oostenrijk onduldbaar achtte, wasil hij erop zinspeelde, dat een herziening j verdragen noodzakelijk is. In antwoord op een interpellatie WtJ fende het pact der Kleine Entente r klaarde de onderstaatssecretaris nog hij, bij gebrek aan de noodige geget] met name betreffende de militaire cl»" les van het pact, niet erover kon oord» Naar zijn meening echter is het ln met den geest van den Volkenbond. Paul Boncour en Eden hebben avond te Genève met de gedelegeerden!] de Kleine Entente geconfereerd ontwapening in verband met de kfl van Hintenberg, o ZUID-AFRIKA. Het concentratie-kabinet. Behalve de reeds vermelde punten overeenstemming, kan nog meegeef] worden, dat de nieuwe regeering uk 1 ministers zal bestaan. m Hertzog blijft premier. Smuts eerste minister, in rang op den pre®* volgend. Hertzogs partij krijgt zes zetels m kabinet, waaronder één, die aan de haar verbonden arbeiderspartij zal aangewezen. Smuts' partij krijgt de overige zes waaronder één zonder portefeuille. In den verkiezingsstrijd zullen de F tijen eikaars candidaten waarscWI»! slechts in enkele gevallen bestrijden program zal gemeenschappelijk zijn beide partijen zullen hun naam bebjjj De nationalistische partijraad nee" coalitie-overeenkomst met 43—28 ster™1 goedgekeurd. Steunt, bij gelijken prijs en hts1 De Nederlandsche Indastn* Hiermede dient gij Uui '""fui Fn bestrüdt gii de werW<"l,\'l

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2