Een VELO wascht electrisch voor 6 ets DE VIJANDEN VAN HET BIJENDORP SCH DAGBLAD - Vierde Blad Zaterdag 25 Februari 1933 BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. FAILLISSEMENTEN. vgrijke vermindering van toelagen enz. bij de spoorwegen. Van 20 tot 94 procent. je spoorwegmedewerker schrijft ons: Personeelraad van de Ned. Spoor- heeft aan de vakorganisaties een ift van een schrijven van de directie den. omtrent de vermindering van gen, premies en vergoedingen in de 1 April a.s. en twee weken moeten de organi- hun meeningen omtrent de wijzi- aan den Personeelraad kenbaar Ten eerste zal de toelage voor lioud eigen rijwiel, thans bedragende per jaar, teruggebracht worden tot per jaar en ten tweede zal de toe voor onderhoud van eigen rijwiel hen, die beiast zijn met het bezorgen kennisgevingen van aankomst en voor oei gemiddeld ten minste 4 uren per hun rijwiel gebruiken (thans bedra- f. 50,- per jaar) gebracht worden 35,-, een en ander in verband met zienlijke prijsdaling van rijwielen jerdeelen. minimumpremie welke aan wachters chteressen wordt toegekend voor de ing van stopplaatsen en voor den p van plaatskaarten en rijwielkaar- thans bedragende f. 2,50 per week en -st bij uitgifte van 1000 kaartjes of r per maand) wordt f. 1,00 per week. volge van het verminderde vervoer verschillende stopplaatsen een zoo- vermindering ontstaan in het aan- erkochte plaats- en rijwielkaarten, et thans geldende minimumbedrag premie veel te hoog geacht wordt. oeding voor het gescheiden leven het gezin, thans bedragende f. 2,50 tmaal voor ambtenaren en f. 1,75 voor hten komt op f. 2,en f. 1,40 per vergoeding voor zoogenaamd koffie- oor personeel, dat toestemming heeft usschen de oude en nieuwe stand- i heen en weer te reizen, komt van 30 cent per dag voor ambtenaren d 25 op 15 cent. premieregeling ten aanzien van reserves voor regelmatige bediening overwegen komt tot dusver hierop dat aan betrokkenen per kwartaal uitbetaald f. 3,00 wanneer in dat k geen overtredingen zijn voor- en, f. 2,00 wanneer in dit tijdvak vertreding heeft plaats gehad, f. 1,00 eer in dit tijdvak twee overtredingen 'ets wanneer in dit tijdvak drie of overtredingen hebben plaats gevon- Volgens deze regeling krijgt dus een teres die per kwartaal b.v. twee de boomen niet gesloten heeft bi] ren van treinen toch nog 'n premie, pet uit den aard der zaak zonderling De directie wil deze premie geheel affen of verminderen en vaststellen 1.00 per maand. r machinisten vervalt de rangeer- e voor rangeerdiensten, korter dan "uten. het algemeen zal de door de directie stelde verlaging van de toelagen, 'es en vergoedingen van 20 tot 94% gen. deze week vindt een Hoofdbestuurs- ring van de Ned. Vereenigingen v. - en Tramwegpersoneel plaats, ter- li de andere organisaties spoedver- hgen zullen beleggen, waarin de estelde verlagingen besproken zullen n. INBRAAK TE HAARLEM Een bedrag van circa t. 700 meegenomen. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is te Haarlem ingebroken in perceel Boter markt 25, waarin gevestigd is een filiaal van de firma De Gruyter. De dieven heb ben zich toegang verschaft tot den winkel door gebruik te maken van 't leege boven huis. In het plafond van een achter den winkel gelegen vertrek hebben zij een langwerpig gat geboord, waardoor ze zich naar beneden hebben laten zakken. Van daar hebben zij zich naar een kantoortje begeven waar de brandkast stond. Deze brandkast hebben zij weggesleept langs een trap naar den kelder, die in het ach terdeel van het perceel gevestigd is. Daar hebben zij haar met een boor geopend en een bedrag van f. 600 a f. 700 er uit ge stolen. Vervolgens hebben zij zich uit de voeten weten te maken. doodelijk ongeval met een jachtgeweer. De 50-jarige j. Hommerson te Dodewaard (Geld.), die gistermorgen omstreeks 10 uur op de Uiterwaarden onder Ochten met een geladen dubbelloops-jachtgeweer onder een haag doorkroop werd. doordat zijn geweer afging door een schampschot getroffen in de knie. waarna hem de volle lading in de borst drong. De ongelukkige werd met een diepe schotwonde in de rechterborst op den Veerweg DrutenOchten dood gevonden. Een ontboden geneesheer uit Ochten kon slechts den dood constateeren. RECLAME. KLOOSHEID MET 4% GEDAALD. an 28 Januari tot 11 Februari. directeur van den Rijksdienst der oosheldsverzekering en Arbeids deling deelt mede, dat de werkloos- onder de leden van ingevolge het oosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde oozenkassen in de week van 6 tot en 11 Februari bedroeg 36%. In vergelij- met de week van 23 tot en met 28 Ja- 1933, toen de werkloosheid een hoog- t van 40% had bereikt, is zij dus met 1 edaald. Hierbij moet in aanmerking n genomen, dat deze week in een "riode viel, waarvan vooral de bouw- en de land- en tuinbouw den in- ondergingen. 220 organen der openbare arbeids- oling in gemeenten met 5000 of Inwoners waren op 11 Februari in leven 302 050 werkzoekende mannen, ruim 7000 minder dan op 28 Jan. bond van landpachters. Ook hypotheekboeren toegelaten. een dezer dagen gehouden vergade- van den Ned. Bond van Landpachters gesloten ook de hypotheekboeren tot tond toe te laten, in verband waarmee naam veranderd werd in Ned. Bond •andpachters en hypotheekboeren. beslissing was voor den voorzitter, neer F. Siebesma te Sexbierum, aan- 8 zijn mandaat ter beschikking te n en uit den bond te treden. De bond re™s meer dan 10.000 leden. N°G GEEN OVEREENSTEMMING TE IJMUIDEN. organisatie van reeders van visschers- een en die van de IJmuider federa- 'gaderden gisternamiddag in het bij hal» tïe hoofdbestuursleden van den Bond van Transportarbeiders en nSu'Tfcteur van het Staatsvisschers- *ori]f onder voorzitterschap van riHj meester van Velsen, bijzonder ÏÏa,r ln het confIict- fn hI a Dunt€n van geringer belang m ?andDunten elkaar wel te zijn ten de tw'i' °P verscheidene hoofd- .a e 'erschillen nog onoverbrugbaar ltee° bespreking die ruim zes uur v tn) ede de voorzitter de verga- tulle. Maan|3agnamiddae twee uur ten neü de verschillende behandelde knune. i! Dar,"en zich onderling heb rede wê braden in tweede lezing aan Widen gesteld. MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75 Laxeer-Tabletten 60 ef Hoofdpijn-Tabletten 60et Bij Apoth en Drogisten 6231 BEROEPSINSTANTIE INZAKE RADIO-CENSUUR OVERBODIG. Mededeeling van minister Reymer. Door den heer mr. Duys was aan den minister van Waterstaat gevraagd of hij aan de hand van voorbeelden uit de practijk niet de noodzakelijkheid inziet van het instellen eener beroepsinstantie inzake radio-censuur. In zijn antwoord verwijst de minister naar hetgeen in de memorie van antwoord op het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer betreffende de begrooting voor 1933 van het Staatsbedrijf der P.T.T is mede gedeeld, Zooals daarin werd verklaard, is het feit dat aan de toezegging om een beroepsinstantie in het levert te roepen nog geen gevolg is gegeven geenszins hieraan te wijten dat deze belangrijke materie uit het oog is verloren doch uitsluitend is toe te schrijven aan het feit dat het hier be treft een uiterst moeilijke zaak waarvan de formuleering als rakende het terrein van de commissie-Kooien omtrent rechts bescherming tegen de Overheid, rijp beraad vereischt en overleg met verschillende in stanties noodzakelijk maakt Daaraan werd toegevoegd dat de voorbereiding van een wettelijke regeling ter hand genomen was. Inmiddels heeft de commissie-Kooien haar ra boort ingediend en daarbij voorstel len gedaan welke. Indien deze door de re geering mochten worden overgenomen de vraag doen rijzen of de instelling van een afzonderlijke beroepsinstantie voor radio aangelegenheden thans nog wel aanbeve ling zou verdienen. Deze vraag moet te eerder worden ge steld. nu de commissie die van meening is dat met betrekking tot de beslissingen van de Radio-Omroep-Controle-Commissie aan administratieve rechtspraak behoefte bestaat niet adviseert deze rechtspraak afzonderlijk te regelen doch ook daarvoor haar voorstel van alzemeener strekking blijkbaar voldoende acht. CHRISTELIJK DEMOCRATISCHE UNIE. Candidaaastelling voor de Kamerverkiezingen. Het hoofdbestuur der Christelijk Demo cratische Unie heeft na een onder de leden gehouden referendum voor alle 18 kies kringen een eensluidende lijst vastgesteld, waarop de volgende personen voorkomen: 1, H van Houten. Groningen 2. Fedde Schureï Amsterdam 3 R van der Brug. Gouda 4. A. P. Jungert Den Haag, 5. Mat- thijs de Visser Amsterdam, 6. J. J. Geitz, Den Haag 7. J. Gorselink Almelo, 8. H. Steketee Den Haag, 9. P. L. Gerritse Am sterdam. 10. Drs. J van Eijk Amsterdam, 11. L. P. du Bois 12 K. Tamminga Hui- zum, 13. J. C. van Goudoever, De Bilt. 14. J Westera Nij verdal, 15. C. Scholten, Brunssum. verspreide berichten. Naar de „N.R.Ct." meldt is dezer da gen opgericht de Ned. R.-K. Bond van expediteurs en transportondernemers. Ingediend is een wetsontwerp hou dende goedkeuring van het op 19 Novem ber 1931 te 's-Gravenhage tusschen Neder land en Roemenië gesloten vestiglngs-, handels- en scheepvaartverdrag .alsmede van het daarbij behoorend slotprotocol. Op 1 Maart worden voor eerste oefe ning van de lichting 1933 Ingelijfd de voor- geoefenden aangewezen voor de onderof ficiersopleiding bij het 5e 7e. 16e 18e. 20e en 21e regiment Infanterie: de dienst plichtigen bestemd voor het bereden ge deelte van het 3e en het 7e regiment veldartillerie alsmede de voorgeoeferden van oudere lichtingen dan van 1933 be stemd voor de onderofflclersoolefdlng bil genoemde infanterie-kornsen aan wie uit stel van opkomst ln werkelijker dierst is verleend tot het tijdstip van 16 tot 25 October 1933. RECLAME. 6237 D. 2— GESTOLEN AUTOMOBIEL AANGEHOUDEN. Later weer verdwenen. Op den Tweeden Daalschedijk te Utrecht ontdekte een agent van politie een auto mobiel, waarin vier personen waren ge zeten, maar die als vermist was aange geven. Toen de auto stopte en de inzittenden wilden uitstappen, beval de agent hen te blijven zitten, terwijl hij aan voorbij gangers vroeg de politie te halen. De voorbijgangers schenen zich evenwel van dit verzoek weinig aan te trekken, want wat er ook kwam, geen hulp van de politie. Ten slotte gaf de agent den automobilist order langzaam naar het politiebureau te rijden. De man deed dit en de agent fiet ste er naast. Maar bij den Spoorwegovergang van den Amsterdamschestraatweg maakte de auto een onverwachte wending, zoodat de agent van zijn fiets tuimelde. De auto ging er van door. De politie zoekt nog. Msb. in de val geloopen. Geheime distilleerderij ontdekt. Eereistermiddag hebben de ambtenaren der directe belastingen te Tubbergen een Duitscher aangehouden die aldaar sterken drank vervoerde zonder geleidebiljet. Daar het vermoeden bestond dat deze drank over de grens naar Hengelo werd gesmokkeld werd de Duitscher aangehou den en aan een scherp verhoor onderwor pen. Reeds spoedig bleek, dat deze Duit scher Br. eenigen tijd te Goor had ge woond en thans in Hengelo woonachtig is Men achtte het toen geraden de ambte naren te Hengelo met een en ander op de hoogte te stellen. 's Middags om vijf uur hebben de amb tenaren in samenwerking met de gemeente politie in de woning van Br. in de Anna- straat een inval gedaan en vonden bij huiszoeking op de z.gji. vliering een com pleet ln werking gesteld distilleertoestel. alsmede eenige onder gisting staande ke tels met drank en twee vaten tezamen in houdende circa 175 liter ienever. In de wo ning werden aangetroffen de vrouw van Br alsmede zijn broeder Deze laatste bleek, eveneens een Duitscher reeds een veertien dagen in ons land te vertoeven, zonder dat hij beschikte over de voor toe lating vereischte papieren waarom hij ter stond werd aangehouden en naar het poli tiebureau gebracht. Beiden verklaarden geheel onkundig van het geval te zijn Het perceel werd onder bewaking der nolitie gesteld, totdat het distilleertoestel met drank ter plaatse is v#*üderd. (Tijd) 'rü DE MISLUKTE ROOFOVERVAL TE TILBURG. Plannen tot een roofmoord. De beide jongelui, die Woensdagavond te Tilburg zijn gearresteerd wegens een overval in een groentenwinkel, waarbij de eigenaar Kerstens zwaar aan het hoofd werd verwond, hebben thans voor de po litie een volledige bekentenis afgelegd. Er zijn daarbij verrassende bijzonderheden aan den dag gekomen. Zij hadden n.l. het voornemen opgevat om een roofmoord te plegen op een sigarenwinkelierster, wo nende aan de De Ruyterstraat. Dit plan was mede ontworpen door een 40-jarigen meesterknecht op een drijfriemenfabriek. gehuwd en vader van twee kinderen. Deze man had voor zichzelf en voor de jongens elk een browning gekocht, welke het drie tal den bewusten avond op zak droeg. Bovendien waren ze gewapend met een hamer en een groot model schroeven draaier. De meesterknecht had op zich genomen de winkelierster dood te schieten en dan zoudên de jongens er per fiets met den buit vandoor gaan Bij samen komst aan den winkel bleek de aangewe zen dader echter zoo dronken, dat hij het plan niet volvoeren kon. Waarop een der jongens maar aanstonds besloot den moordaanslag te volvoeren. Met hun bei den traden ze den winkel binnen, maar troffen er een paar menschen aan, ter wijl even later nog twee bezoekers het gezelschap kwam vergrooten. Dat schrok de jongens af. De 18-jarige, die niet rookt kocht een doosje cigaretten en toen ver dween het tweetal De dronken meester knecht had zich intusschen uit de voe ten gemaakt, maar is Donderdag in den loop van den dag eveneens gearresteerd. Hij ontkent elke medeplichtigheid. Na den aanslag op Kerstens zijn de jongens naar de Heikantsche baan gereden, om daar op een zolder hun wapens te verbergen. Hier van hebben ze nog even mededeeling ge daan aan de echtgenoote van den meesterknecht, om daarna naar bed te gaan Bij confrontatie in het ziekenhuis heeft Kerstens. die buiten levensgevaar verkeert, zijn beide aanvallers herkend. De 18-jarige jongen heeft de hamersla gen toegebracht. BUITENLANDSCH GEMENGD. NOODLOTTIGE BRANDEN. Bij afwezigheid van de ouders ontstond te Kingston (Ontario) brand ln een boer derij, tengevolge waarvan drie kinderen in de vlammen zijn omgekomen. In het Siberische dorp Saveljewo is een brand uitgebroken, waardoor ongeveer 180 j huizen in de asch zijn gelegd. Vijf perso- nen zijn om het leven gekomen. De Gepeoe vermoedt, dat opzet in het spel is. Eenige personen zijn gearresteerd. sneeuw. Nog altijd ligt een groot deel van Enge land onder een dik pak sneeuw en in Zuid-Wales heeft gisteren een sneeuw storm gewoed, zoo erg. als in geen jaren was voorgevallen. In Yorkshire en andere Noord-Engelsche graafschappen zij'n tal van wegen onbegaanbaar. Ook in het I Westen van Engeland zijn sommige hoofd wegen door de opgewaaide sneeuw ver- i soerd en zijn sommige kleine dorpen van de buitenwereld afveneden Het telefoon- verkeer met Zutd-Wales en Ierland is ge stremd en tusschen Londen en het Westen vindt het spoorwegverkeer oo de hoofdlijnen groote vertraging, terwijl het op pnkele lokaalliinep geheel gestremd Is. Gistermiddag hadden ook Londen en Zuid-Engeland van den sneeuwstorm te lijden. De storm had aan de Zuidkust een snelheid van ongeveer ion K M. per uur. Er tienen vervaarlijke zeeën Het telefoonverkeer is in laren niet zoo gestoord eeweest als nu tengevolge van de" sneeuwstorm. Het, vUeetuie van de KLM. uit Am sterdam heeft gistermiddag Crovdon niet kunnen bereiken doch ls te Gravesend geland, vanwaar de passagiers per auto naar Londen zijn gegaan. brand. Gisteravond heeft brand gewoed in de Reinwardstraat 16 te Amsterdam. Op de tweede verdieping woont het ge zin H. van Leusen, bestaande uit man. vrouw en kind. Dit gezin zat ln de huis kamer, toen in de keuken een slag gehoord werd. Het bleek, dat een plank, waarop drie petroleumstellen stonden, waarvan twee brandden, was bezweken. De petro leum brandde dadelijk fel en het gezin zocht een goed heenkomen, nadat ook de bewoners van de derde verdieping M. J. Donia was gewaarschuwd. Ook hier kon den man, vrouw en kind nog bijtijds langs den trap naar beneden komen. Nauwelijks waren zij in veiligheid of de vlammen sloegen al door de woning en trokken langs het houten trappenhuis naar boven. De brandweer vond bij haar komst reeds beide verdiepingen in brand. Hevig sloegen de vlammen, voornamelijk aan den achterkant, naar buiten. Toen de brand weer begon in te grijpen had ook de zol derverdieping reeds vlam gevat en werd de tweede verdieping van perceel 14 be dreigd. De veranda stond reeds in brand. Met vier stralen werd het vuur bestre den. Betrekkelijk spoedig was de brand be dwongen. Toch brandde uit de geheele tweede verdieping en drie hoog achter. Ernstige brandschade kregen drie hoog voor en de zolder. De beneden gelegen woningen beliepen veel waterschade. De bewoners waren verzekerd. brandstichting door ken krankzinnige. Gistermiddag is brand ontstaan in een kelder aan de van Vollenhovenstraat te Rotterdam. In een benedenhuis is het kantoor gevestigd van de N.V. Phar- machemie. In een kelder onder het kan toor lagen een groote partij emballage en wat reclamemateriaal opgeslagen. Hierin is omstreeks halfvier brand uitgebroken. Doordat een paar kisten met houtwol mede vlam vatten, ontwikkelde zich al spoedig zeer veel rook. Het vuur is met twee stralen op de waterleiding gebluscht. Uit het onderzoek naar de oorzaak is gebleken dat des middags omstreeks twee uur een 16-jarige bediende van deze N.V. plotseling teekenen van vestandsverbijste- ring heeft gegeven. Men ls daarna zijn moeder gaan waarschuwen om hem te laten halen. Kort daarna is de brand uit gebroken. Aangezien de jongeman al eens eerder had gezegd, dat alles maar moest afbranden, vermoedt men, dat hij den brand heeft gesticht. Hij is ter observatie in het ziekenhuis aan den Coolsingel op genomen. Vad. POGING TOT STRAATROOF. Eergisteravond omstreeks half negen trachtte een man op de Prinsessekade te Haarlem een 39-jarige dienstbode 'n hand- tasch te ontrukken nadat hij haar 'n bloedende neus had geslagen. De dienst bode verweerde zich echter waarop de aan valler per rijwiel de vlucht nam. De pet van den man is bij de politie gedeponeerd. NOODLOTTIGE AANRIJDING. Gistermorgen is in het ziekenhuis te Venlo overleden. A. Theeuwen, die Don derdagavond bij een aanrijding op den Kaldenkerkerweg te Venlo doodelijk ge wond werd. mevr. coolidge krijgt vrije correspondentie. De Amerik. Senaat heeft een wetsont werp goedgekeurd, waarbij aan mevrouw Coolirige. de weduwe van wijlen den Amerikaanschen president, het voorrecht wordt verleend tot het oneefrankeerd ver zenden van haar particuliere correspon dentie. Mevr. Coolidge zal haar brieven in plaats van een oostzegel moeten voorzien van haar handteekening in den rechter bovenhoek. Het voorrecht tot het oneefrankeerd vereenden van brieven werd tot dusver alleen verleend aan den president.. de leden van bet Congres en de regeerlngs- departementen. officier verdronken. Gisternacht is de officier Bey van den Duitschen kruiser ..Leipzig" in het Ka naal bij een windsterkte van 5 tot 7 over boord geslagen en verdronken. vernielingspogingen. Men heeft een poging ontdekt, oni het nieuwe Welland-kanaal, dat de verbinding vormt tusschen het Erie- en het Ontario-meer op verschillende plaat sen te beschadigen. De kanaalwachters hebben n.l. langs het kanaal in totaal 36 dvnamiet-patronen ge vonden. Het kanaal ls pas het vorig jaar voltooid en heeft meer dan 100 millioen dollar gekost. Uitgesproken: R. A. v. d. Horst, veehouder, Waddinx- veen, Zuiddwarsweg 17. R.c. Mr. dr. B. I. Zijlstra. Cur. mr. R. Rensma, Gouda. 179. Terwijl al de wespen en hommels dus vol schrik rondliepen, had Jaap al weer Iets leuks bedacht. Jongens, riep ie uit, we gaan fijn glijden allemaal achter elkaar aan. En toen Jaap de anderen gewezen had, hoe ze een aanloop moesten nemen en dan ineens hard vooruit schieten, begon het spelletje. 180. De wespen, die veel fijner van lichaamsbouw zijn dan de bijen, gleden ook heel wat sneller dan Jaap en zijn dorpsgenooten. En zoo durfden de wespen zich in het bijendorp te vertoonen en gleden vol pret tegen de korven aan. En nu ontdekten ze de glijbaan, die naar de sloot voerde. S—4

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 15