/at de vrouw draagt De mode in vroegere tijden. Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 25 Februari 1933 Vierde Blad No. 22374 VOCR DE HUISVROUW. UIT DE BONTE WAERELD. zijn, dat ze den heelen onderarm bedek ken, voltooien het geheel. Dergelijke effecten zullen ongetwijfeld opzien baren: bij iedereen hebben ze suc ces en met weinig onkosten zullen we er ons eigenares van kunnen noemen, (schets.) BONTE LINNEN BEESTEN No. LXII 1896. P,WIJDER ELKE OVERDAAD UIT uw huis; (ker: velen zullen zich op het stand- 1 stellen dat het op 't oogenblik geen ingrijpende veranderingen in hun aan te brengen; het geld is veel aam, de omstandigheden zijn veel tcht en niemand heeft de moed, voor |tn die niet absoluut noozakelijk, ik llen zeggen onontbeerlijk zijn, fi dele offers te brengen. den anderen kant weer zou men len, dat, juist nu men door de maat- lppelijke toestanden niet de gelegen- 1 heeft veel uit te gaan en men dus I aan huis gebonden is dan vroeger, tenschen alles zouden over hebben [een gezellige vroolijke woning, welke modernen en gecultiveerden smaak Igt en die een ware ontspanning, een pikking moet zijn voor de vermoeide [wen- In deze overweging uitgaande, zou het |en kleingeestig zijn aan eigen „home" lillen bezuinigen, daar een hieraan louden uitgave tenslotte niet „voor fdag" bestemd is, doch als iets voor 't leven geldt. (emt men nu de doorsnede-wonmg. I vaak niet wordt men pijnlijk ge ien door onnoodigen opschik, door 1 groote overdaad aan meubels en [lei andere dingen, waardoor er van l vertrek iets vreeselijk beklemmends k zien versierde meubelstukken, ko- [!e divans van enorme afmetingen, gekrulde stoelen met puntige hoe- waaraan men zich zoo heerlijk Nn kan maar die niet in het minst |lelijk zijn en er ook verre van zijn 'lezoeker uit te noodigen eens te gaan i (en dit is juist de eerste eisch, die I aan een stoel mag stellen) In een lelijk vertrek ontbreekt natuurlijk de in ook niet en hierover moet maar f' heelemaal gezwegen worden: het I niet anders dan ondingen van me- P, opdringerig in stijllooze combinatie I kleurige zijde en bont glas. Dat de [lijnen die zooals zooveel dingen beste kwaliteit, in dit soort ver- Jken meestal prachtig ouderwetsch lapeerd worden, beantwoordt aan den Tfeloozen stijl van deze woningen, [overvloed van kleine prullen, vazen, pei soort zilverwerk, ouderwetsch (gerei enz. maken van het vertrek [«krompen, beklemmende ruimte en zich met het vraagstuk der mo- woning wenschen bezig te houden, i toegeven dat een dergelijk huls in [tijden absoluut uit den booze is. De prae mensch is het aan zijn rust, J gezondheid en zijn persoonlijkheid lucht het offer te brengen van een aheele moderniseering zijner woning. echter komt het belangrijkste, n.l. Jmaterieele, dus: de schaduwzijde van Ineele zaak. Veel hoor ik zeggen, dat loet beste en radicaalste zou zijn, zich Iraiaal nieuw in te richten, de oude ptiels eenvoudig door nieuwe te ver- Tgen, dus alles van A tot Z. nieuw op touwen. Daarvoor is echter noodig geld. en nog eens geld. har daarin ligt de kunst van den zenmeester niet. Het gaat erom met 1 voorhanden zijnde middelen, geheel 2 ,eHecten te bereiken, de oude Delstukken op een handige manier te aderen en op deze wijze een aan den «ernen tijd aangepast vertrek te eren. Hoe dat moet geschieden zullen [OU bespreken. öfwrt moet voor den ontwikkelden RMnden mensch een rustige omgeving Kapen worden- Elk handig uitgedacht ™oerwerk (dat toch altijd leelijk is) im «n venny den. Men kiest witte ihb h? 'aat deze 111 andere effen Hi j beschilderen of bekleeden, ter- bet vloerkleed beslist dezelfde E «°et hebben. Hierdoor ontstaat al iPIm 2ekere éénheid. SaSi we nu stuk voor stuk de oude ,„j's de nieuwe omlijsting van de i jetoren lichte kamer en beschouwen iTu beide bovenste afbeeldingen, lib we: L m?''.''ie vroeger in het midden van ra °°ndc en daardoor veel kost- t,r?te in beslag nam, is naai een to.JpMotst (men kan zijn maaltijden Mtberp 'n een hoek van den kamer (ei en zich daar misschien nog jtrri?eb)ker voelen: een stopcontact iffédellijke nabijheid van de tafel, cine staande lamp, die een gelijk matig licht verspreidt eneen gezel lige atmospheer is geschapen.) De kwasten franjes en pompoens moeten natuurlijk verdwijnen en, zoo mogelijk, wordt het tafelkleed heelemaal achterwege gelaten, want mets is mooier dan een edel-generfd houten blad als eettafel. De stijllooze leu ning van de stoelen uit den jare „anno toen" worden vanzelfsprekend verwijderd, waardoor men direct een zitplaats krijgt die tot 't zakelijke van dezen tijd terugge bracht is. De in de oude woning onont beerlijke „gedecoreerde divan is makke lijk te veranderen in een behoorlijke bank door de rugleuning af te breken en alle leelijke krullen en kwasten te verwijderen. Wat op deze manier van dit monsterlijk meubel geworden is, kunt u op de afbeel ding links boven constateeren. De eet kamer buffets worden van 't bovenstuk ontdaan en in een handomdraaien heeft men dus een aardig dressoir, dat meer dan genoeg ruimte biedt om het nood zakelijke tafelgerei te kunnen bergen. De smalle bovenstukken, die het ouderwetsche buffet kenmerkten, konden maar weinig bevatten en door de hoogte kon men er vagk moeilijk bij, zoodat ze dus vreese- lij'k onpractisch waren De oude mes- singluster verandert een vakman met weinig moeite door inplaats van alle kleurige kappen en kelkjes, eenvoudige glazen kogels aan te brengen. De gordij nen mogen vooral niet „gedrapeerd" worden. Ze hangen recht neer en dragen hun deel bij tot de gezelligheid van het woonvertrek. Van de leelijke kachel kan een aardige kleine haard gemaakt worden wat natuurlijk bij 't geheel veel beter past. De slaapkamer heeft ook een dringende verandering noodig, want de ouderwet sche slaapvertrekken zijn door al het overbodige wat we er nog veel te vaak zien, bepaald onhygiënisch. Op onze beide schetsen ziet u dat door het verwijderen van hoofd- en voeten einde van een leelijk ouderwetsch bed, een keurig rustbed te voorschijn getooverd kan worden. Dekens zijn heelemaal over bodig geworden, daar men het benoodigde beddegoed in een geïmproviseerde lade bergt. De vroegere matrassen vormen nu (bont overtrokken) een keurige bekleeding Het nachtkastje (veel verkleind) staat heel leuk bij 't geheel en wordt naast het rustbed geplaatst, waar het dienst doet als kastje en laag tafeltje, waarop nog eens makkelijk iets neergezet kan worden. Een juiste verdeeling van de aardige en pretentielooze wandversieringen, daar bij nog een smaakvolle glazen bol, die nooit storend werkt, inplaats van een kostbare lamp. voltooien het slaapver trek van dezen tijd. Maar Rome werd ook niet in één dag gebouwd, het is niet noodig alle veran deringen opeens aan te brengen: neem er rustig den tijd voor, doe alles langzaam aan, maar waar het op aankomt, begin er mee. WILLY UNGAR- ECHT LENTEACHTIG zijn de nieuwe garnituren, die voor de allereerste lentetoiletten bestemd zijn. Ze doen frisch aan en daardoor kan men ze ook gerust nog eenigen tijd doordragen. Dat lichte garneeringen op donkere toiletten altijd goed staan is al lang be kend en daarom wil ik U zeggen, hoe de nieuwe garnituren er moeten uitzien. Heel mooi zijn de uit 2 uitgetande lagen be staande ronde kragen van wit ripslinnen of piqué die van voren gesloten worden. Daarbij passende manchetten, die zoo lang zijn als speelgoed voor 't kind zeer aan te bevelen daar dit materiaal geen stof tot zich trekt (zooals fluweel of flanel, dat vroeger voor deze dingen verwerkt werd). Het is overigens veel gemakke lijker dergelijke voorwerpen te maken, dan men aanvankelijk zou denken. Men moet probeeren een bepaald type na te maken en dan beginnen het figuur met houtwol of zaagsel op te vullen. De kleuren, die men, om het betreffende beest natuurlijk te doen lijken, noodig heeft, moeten absoluut kleurecht en gift- vrij zijn. Een hondje, een katje, bruintje beer en alleilei andere diersoorten zijn met wat handigheid heel gemakkelijk van linnen te maken: op deze wijze heeft het kind voor de eerste zonnige dagen in het park een stukje speelgoed, waar het eenvoudig verrukt van zal zijn. WILLY UNGAR. Ik vond een gebreid kindercapetje! Om dat u zoo'n klein kindje heeft, zou ik u raden een cape te maken van 5 reepen; is het kindje wat gegroeid, dan zet u er nog een paar tusschen in! U breit een reep in V-vorm; zet 5 ste ken op; 1ste toer recht; 2de toer aan weerszijden meerderen en ook nog recht; derde toer 1 recht. 2 averecht, 2 recht 2 averecht; 4de toer weer aan beide zijden meerderen; 1 averecht. 2 recht. 2 averecht. 2 recht. 2 averecht; 5de toer en volgende toeren steeds zóó breien dat de 2 steken recht of averecht van het patroon boven elkaar blijven vallen. Blijf meerderen bij alle even toeren: 6de. 8ste 10de 12de enz. Maak de reep zoo lang. als u het voor uw kindje wenscht; brei daarna nog 4 of meer van zulke reepen; naai ze ten slotte aan elkaar; doch denk er pift\ dat u aan weers zijden een gat open mat waar de kleine de armpjes door kan steken; haak van boven als afwerking een klein laag boordje met een piccot-randje en rijg hier een zacht lint doorheen. Door het schuin uit- loopen van de reepen vallen deze als plooien om het kindje heen. Witte wol is wel het liefste voor zoo iets; doch u kunt ook zacht rose of heel licht blauw ge bruiken en dat dan geheel omwerken met een picotje in wit. Verder kreeg ik nog het verzoek of ik een slaappakje wilde beschrijven; dat zijn heerlijke dingen zoowel voor de aller kleinsten als voor de reeds rondwandelende jeugd; die slaappakjes houden de kinders goed warm; en zijn bovendien zoo'n prima beschutting, wanneer de kleuters zich bloot woelen: zij liggen dan tóch niet écht bloot. Het patroon, dat ik kreeg, was om te breien met naalden No. 9 en driedraadsch wol. Wanneer u het zóó werkt, dat er on geveer 13'/! steek op de 5 c.M. komen in de breedte en ongeveer 21 toeren op de 5 c.M. in de lengte, dan zal het pakje van schouder tot teen 69 c.M. lang worden en de mouwen met manchetje 23'/: c.M. Begin 46 steken op te zetten; dat wordt een voet; 1ste toer recht; 2de: 1 steek af halen, 1 meerderen door in den achterkant van den volgenden steek te breien; 21 st. recht; 1 meerderen; 2 recht; 1 meerderen; 21 recht; 1 meerderen, 1 recht; 3de toer recht; 4de toer: 1 afhalen. 1 meerd. 23 recht; 1 meerd.. 2 r.; 1 meerd.; 23 recht. 1 meerderen; 1 recht; 5de toer: recht; 6de toer: 1 afh., 1 meerd.; 25 r„ 1 meerd. 2 r., 1 meerd.. 25 r„ 1 meerd., 1 recht; 7de toer: recht; 8ste 1 afh., 1 meerd.. 27 r.. 1 meerd., 2 r„ 1 meerd., 27 r., 1 meerd.. 1 recht; 9de toer: recht; 10de: 1 afh. 1 meerd., 29 r., 1 meerd., 2 r„ 1 meerd.; 29 r„ 1 meerd., 1 r.; 11de toer: recht; 12de: 1 afh., 1 meerd., 31 r„ 1 meerd., 2 r„ 1 meerd.. 31 r. 1 meer deren. 1 recht. Nu moeten er 70 steken op de naald staan, maar ga mij nu géén briefjes schrij ven. als u een ander getal heeft, doch zoek zélf naar uw fouten! Brei de volgende 4 toeren zonder meer deren. Dan: 42 recht; 2 tezamen breien; omkeeren; 18de toer: 1 afh.. 12 recht; 2 tez. br.; omkeeren. Herhaal deze 18de toer net zoolang tot er nog 15 steken aan eiken kant van de middelste steken overblijven. Ga dan verder: recht heen en recht te rug over alle steken, tot een lengte van 7'/- c.M. Meerder daarna aan beide einden van het werk 1 steek in eiken 4den toer. tot er weer 81 steken zijn. Zet dan dit gedeelte op een aparte naald en brei het andere been net zoo. Als dat tweede pijpje nu even ver is gebreid, moet u beide pijpen samenvoegen door een toer te breien over de pijp. die u juist gewerkt heeft, en met dezelfde naald 48 steken breien van de eerste pijp. Laat de overblijvende 33 ste ken op een aparte naald staan. Keer nu om en brei 96 steken; zet de overige 33 ook op een aparte naald, en brei dan alleen op deze 96 steken recht heen en recht terug tot een lengte van 5 c.M. Dan gaat u het splitje aan den voorkant wer ken: brei 48 steken recht en zet 6 steken op voor den overslag: brei dan 25 c.M. op deze 54 steken; kant aan den hals 26 ste ken af en brei recht tot het einde van den toer Nu 1 steek minderen aan den hals- op dezelfde naald breien Nu moeten er kant om den anderen toer; 3 maal in het geheel. Brei daarna 4 toeren zonder min- Wandeltoilet uit het jaar 1896 van effen grijs laken met groene laken motieven geincrusteerd en geborduurd met gouddraad, c. v. deren Dan is de linkerschouder af. Laat die 25 schoudersteken staan en brei den rechterkant van de voorzijde op dezelfde manier. Hecht vervolgens de wol aan den kant van het split en brei op deze 48 steken 25 c.M. Kant nu 20 steken af aan den kant van den hals; en brei den rechter schouder passend bij den linker. Vervolgens moet u 20 steken opzetten aan den kant van den hals voor den achterkant van dien hals en de steken van den anderen schouder weer 70 steken op de naald staan. Brei op deze 70 over een lengte van 26'/- c.M. recht heen en recht terug; daarna nog 12 toeren 2 recht. 2 averecht en losjes afkanten. Brei vervolgens het onderste gedeelte van den rug: door de 66 steken van de aparte naalden op één naald te breien en aan het begin van de volgende twee toeren 8 steken op te zetten. Brei daarna over een lengte van 14 c.M. op deze 82 steken en eindig met 12 toeren het ribbetje: 2 recht, 2 aver. Daarna losjes afkanten. Voor de mouwen moet u 60 lussen opnemen of 22": c.M.. n.l. ruim 11 c.M. aan den achterkant en evenveel aan den voorkant van den schouder; brei dan een lengte van 17'/: c.M. recht heen en recht terug. Volgende toer: A. 1 recht. 2 tezamen; vanaf A her halen tot het einde van den toer. Nu nog 7'/: c.M. het ribbetje 2 recht. 2 averecht en dan losjes af kan ten. De andere mouw natuurlijk nét zoo. Het kraagje: 60 lussen rond den hals opnemen; beginnen ruim 1 c.M. van den kant en doorgaan tot op ruim 1 c.M. van den anderen kant. Daar na 71/: c.M. recht heen en recht terug breien; 1 steek meerderende aan weerszij den van de naald in eiken toer (meerder door eerst den achterkant en daarna den voorkant van den steek te breien. Losjes afkanten. Naai de zijnaden mouw- en pijpnaden en onder den voet dicht. Maak langs den rechterkant van de opening aan de voorzijde 5 knoopsgaten in het brei werk door de steken wat opzij te duwen en de opening om te festonneeren Zet aan de linkerzijde tegenover die knooosgaaties 5 paarlmoeren knoopjes; maak langs de opening aan de achterzijde 4 knoonseaten met knoopjes; pers zoo noodig 't werk aan den averechten kant met een middelmatig warm ijzer op. HET LAATSTE MIDDEL. Een arts te Warschau, die beroemd is om zijn humoristische kijk op ziektegeval len, maakte zich eens braaf nijdig en wel om het volgende: Een aardig meisje was reeds eenige ma len met dezelfde klachten bij hem geweest en verweet hem, dat de geneesmiddelen die hij voorschreef niet hielpen. Nu is dok ter X. niet alleen een goedlachsch maar als het noodig is ook een grimmig heer en hij nam het lieve kind( dat haar visites overigens netjes betaalde) met gering- schattenden blik op. „Zoo zoo", zei hij. „Wat waren ook al weer de symptomen?" „Verkoudheid en pijn in al m'n spieren." „En wat heb ik de eerste keer voorge schreven?" „Een wit drankje!" „Hm. En de tweede maal?" „Een geel drankje en poeders!" „En het heeft niet geholpen?" „Neen." „Mooi. Dan zal ik u nog 's iets voor schrijven en als dat niet helpt, betaal ik u al uw visites terug." En hij overhandigde haar een recept. Het dametje, nog heelemaal uit haar hu meur, trippelde de deur uit. Zij maakte anders een snoezigen indruk: zijden kousjes, hooge hakjes, ean kort manteltje en een alleraardigst hoedje. Ze begaf zich meteen naar de dichtst bijzijnde apotheek en bood het recept aan. „Koud vandaag, hè?" zei de apotheker. „Hmdat gaat" zei het meisje. Ineens begon de apotheker te lachen en zei: „Ik kan u niet helpen!" Hij sloeg bijna dubbel van de pret. .Waarom niet?" wilde het dametje we ten Ze was werkelijk verontwaardigd Omdat hier staat: „Wollen kousen, warm ondergoed, een wintermantel en sjaal!" Het meisje zei niets meer en wandelde in haar luchtig kleedje en kort jasje door de koude straten naar huis. Of ze de voor schriften van den dokter heeft opgevolgd, is niet bekend.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 13