DE SPOORLIJN ALFHEN-BOSKOOP-GOUDA. rlementair overzicht ie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 22 Februari 1933 Derde Blad No. 22371 BINNENLAND. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. EERSTE KAMER. algemeene beschouwingen bijksbegrooting. Senaat is, in deze omstandigheden, egaan tot de algemeene beschouwin- 0Ver de Rijksbegrooting. -ds de eerste spreker, prof. v. Emb- verklaarde dat eigenlijk dit debat gehouden had moeten worden, maar nderen wilden spreken, zou hij het doen. En hij begon al dadelijk hoog den toren te blazen. De regeerkracht dit kabinet zeide hij is uitge- ht. Het kabinet is het regeeren en atle is het kabinet moede. Maar het t in deze omstandigheden misbruik het ontbindingsrecht gemaakt, om- et zoo zei dr van Embden onder ing in de Kamer zijn „constitu te voosheid" en zijn „algemeene ulariteit" heeft gevoeld, en hij be- igde het kabinet van „voosheid" en ndigheld", omdat het de voorstel- heeft gewekt, alsof de Tweede Kamer ig was om te bezuinigen. In dit ver betoogde de afgevaardigde, dat er militaire uitgaven had moeten wor- bezulnigd. Wat de aanstaande kabi- formatie betrett verklaarde de heer Embden. dat de vrijzinnig-democra- aarne in een kabinet met de socla- zouden willen samenwerken, maar vallen in den laatsten tijd in een emocratische gezindheid terug. 1 het optreden der socialistische keurde de afgevaardigde ernstig af. name ten aanzien van de Indische rij. die hij meer zag als een verre- 'e brutaliteit dan als een daad van tie, al verdient zij ernstige bestraf- De afgevaardigde bleek er niet zeker dat ons eskader niet met noodelooze heid is opgetreden; waarom vroeg moest er direct een bom worden en? Was er niet eerst een andere 'ding mogelijk geweest? En in aan- g hieraan trachtte de heer van en in het licht te stellen, dat Indië -elijk door ons te verdedigen is. ontbinding der Tweede Kamer is oor mr. Mendels scherp gelaakt: zij een verkrachting van art. 73 der wet. Er is nog nooit in onze staat se geschiedenis op zulk een wijze het ontbindingsrecht omgesprongen, eede Kamer wordt „zoo maar" naar gestuurd. Het is meende de heer els een soort von Papen-regime, ens. ook in het algemeen was hij over de regeer-kracht van dit kabi- e spreken; het is meende hij, bene- de grootte van zijn taak in dezen ebleven. heer Mendels heeft de politiek der 1-democraten, tijdens de crisis ge- verdedigd ke de gebeurtenissen in Indië ver- de hij de muiters geen helden te i noemen, maar ook geen misdadi- I Zij moeten als slachtoffers worden ouwd. En hij verweet den officieren, 'j te weinig meeleven met de schepe- n en niet beseffen, wat er in hun 'en omgaat. Ook zei hij nog iets van mende kabinets-formatie: de sociaal raten gevoelen er weinig voor in abinet zitting te nemen. Wil de Lohman soms met prof. van Embden zitten? vroeg hij Voor die eer be- e prof. Lohman. Volgens mr. Men- ls de heer Colijn „the coming man", •1 hij ook bij den heer Marchant een t genegenheid voor de ministers- meende te bespeuren, het opcenten-wetje inzake de ge- teronds-belasting. dat tegelijk aan de is. heeft de heer de Gijselaar zich t tegen den toenemenden druk op de -~ens, die hij niet rechtvaardig acht ast. en voortzetting. TWEEDE KAMER. REGELING VAN WERKZAAMHEDEN. t karretje van de Kamer rijdt voor- g gewoon door, alsof er heelemaal ontblndingsbesluit is geweest, voorstel, van den voorzitter voegde mer verschillende ontwerpen aan agenda toe. maar toen de heer K. an ook het initiatief-ontwerp in de Leerplichtwet wilde doen behan- verzette de President zich daarte- met de opmerking: „De Kamer moet aar zorgen, dat ze zoo gauw moge- uit elkaar kan gaan en alleen het dringende afdoen!", welke opmerking kreten van instemming werden -t. i. Intusschen zal de Kamer stellig [wekenlang bijeen blijven. BEGROOTING VAN SURINAME, begrooting van Suriname, die daar- "n de orde kwam, bracht de gewone oeringen, waarin ditmaal alleen als 'gheid kwam het feit van de rel- te Paramaribo, steeds uitte de heer IJzerman aller - chten over den economischen toe- li; hij zag hierin de voornaamste oor van de ongeregeldheden, en be de dat achtereenvolgende regeeringen of zeer weinig hebben gedaan, om tering te brengen in het lot der be- "g. De heer van Boetselaar van beldam heeft de bezuinigingen be ken en aangedrongen op een recht- dig, doch tegenover de revolutionaire enten krachtig bestuur. Prof. Eerd- s heeft er in het bijzonder op gewe- dat het, naar zijn meening, verkeerd eweest in Suriname het systeem der erlandsche onderwijs-politiek in te jen en overigens wenschte hij meer even regeerings-steun voor verschil- Je culturen op land- en tuinbouwge- heeren Joekes, Feber en Wijnkoop ben eveneens verschillende aangele- eden besproken. ,e Minister heeft, in zijn antwoord, in licht gesteld, dat het beeld der be tuig iets gunstiger is dan ten vorigen e' en hij bracht in dit verband hulde den arbeid van den gouverneur. Op- w verklaarde de Minister zich tegen- _der van een algemeen economisch Waar deugdelijke cultuurplannen laarde hij gaarne te zullen steunen, ?ao de nooden der bevolking zal zoo- wogelijk worden tegemoet gekomen. Excellentie heeft ten aanzien van Wllende punten nog nadere inlich- ?d?even. maar inzake de relletjes jfawniaribo kon hij dat nog niet. "fdesrooting het debat leverde let- d' niets bijzonders op is tenslotte „Wen met alleen de stem van den 'wst Wijnkoop tegen. HAGENAAR. STAATS VISSCHERSHAVENBEDRUF IJMUIDEN. Het gebruik van Noorsch natuurijs. Verschenen is de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot vaststelling van de begroo ting van het staatsvisschershavenbedrijf te IJmuiden voor 1933. Hieraan wordt ontleend, dat het staats visschershavenbedrijf voor zijn bedrijf geen ijs noodig heeft. Een desbetreffende, in het voorloopig verslag gestelde vraag zal doelen op vischhandelaren en reeders, die vermoedelijk vanwege prijs- of kwali teitsverschil aan Noorsch natuurijs de j voorkeur geven boven Nederlandsch kunstijs. Voor den minister van water- slaat is er geen aanleiding, zich met deze aangelegenheid te bemoeien, daargelaten, dat hij daartoe de bevoegdheid niet zou I hebben. Hij heeft echter de aandacht van zijn ambtgenoot van binnenlandsche za ken op de in het voorloopig verslag ge maakte opmerking gevestigd. COLLECTIEF CONTRACT IN DE STEENINDUSTRIE. De fabrikanten verklaren er zich tegen. In de te Arnhem gehouden vergadering van steenfabrikanten aan de groote rivie ren. zoowel van ring- als vlamovenfabri kanten, vrijwel de geheele steenindustrie vertegenwoordigende, werd de volgende motie aangenomen: De vergadering is unaniem van meening. dat gezien de uiterst slechte toestand in de geheele bouwwereld en tengevolge daar van de absolute onzekerheid of en in welke mate in het komende Jaar steen geprodu ceerd zal worden, het onmogelijk is, voor alsnog in deze periode een collectief con tract af te sluiten. Q DE HEER P. E. TEGELBERG TREEDT AF. PREDIKBEURTEN. voor heden. KATWIJK AAN OEN RIJN. Ned. Herv. Kerk: nam. 7 uur, ds. I. Voorsteegh van Den Haag. voor donderdag. ALPHEN AAN OEN RIJN. Chr. Geref. Kerk <v. Reedestraat)nam. 7 uur, ds. P. Zwier. boskoop. Ned. Herv. Kerk: nam. 7 uur (Bidstond gewas), ds. S. van Dorp van Den Haag, O NED. HERV. KERK. Beroepen: te Gasselte (Dr.) J. Ooster huls, cand. te Marum; te Groot-Ammers, A. G. Oosterhuis, te Eemnes-Buiten. Aangenomen: naar Veessen (toez.) L. Buenk, cand. en hulpprediker te Ugchelen Bedankt: voor Benschop, B. v. Ginkel, te Nieuwpoort; voor WetsingeSauwerd. H. v. Dijk. te Nieuwolda. GEREF. KERKEN. Aangenomen: naar Harkstede C. Veen- hot, cand. te Doorn. Bedankt: voor Baarland, C. Veenhof, cand. te Doorn. Als directeur van de „Nederland". Naar wij vernemen aldus de „Tel." zal de heer P. E. Tegelberg Jr., directeur van de Stoomvaartmaatschappij Neder land" in het najaar, als zoodanig aftre den. De heer Tegelberg is sedert 1917 di recteur van de „Nederland" waarvan zijn vader eerst ook directeur en later commis saris was. De heer Tegelberg is lid van de commis sie van advies van de Nederlandsche Bank. commissaris van de Nederlandsche Han delsmaatschappij. van de Kasvereeniging. van de Ned. Zuid-Afrikaansche Stoom vaart Mij., directeur van de Oostersche Handel en reederijen en voorzitter van de Noord- en Zuld-Hollandsche reddingmaat schappij. EEN RUSTIGE VERGADERING. Het was een aanlokkelijk programma (waarvan wij onlangs al melding maakten Red. ,.L. D.")afschaffing van het fail lissement voor minder dan f. 50.000. rijks- pensioen voor alle directe-belastingbeta- lers. neutraal lager onderwijs, alleen in de ochtenduren, opdat de onderwijzers niet des nachts hun acten zouden moeten ha len en daar de middaguren "oor zouden kunnen besteden. Maar Bernard Canter heeft blijkbaar nog niet genoeg aanlokkelijks bij elkaar gebracht; er zal nog wat bij moeten.... Het echtpaar Canter ten minste zat gis teravond in de Van Dijkzaal te Den Haag waar de mannelijke helft zijn denkbeelden zou uiteenzetten, alléén en blééf alléén, tot ruim halfnegen, toen er twee hoorders, be ter gezegd een hoorder en een hoorderes kwamen. De bezetting van de zaal was I toen even sterk als die der garderobe. j Nog wat later kwam een agent eens in- specteereu. zeker ongerust geworden door de groote stilte in de vergadering. En toen is Canter, wien bet haringvan- gen blijkbaar beter is afgegaan dan het politieke-partijvormen. maar heen gegaan. Een dubbele zaalhuur en een illusie armer. (Vad.) NA DE MUITERIJ IN' INDIË. Aneta meldt uit Batavia: De toestand van de gewonden van de „Zeven Provin ciën" is bevredigend. A. A. HUNINK. t Te Deventer is overleden, 72 jaren oud, de heer A. A. Hunink, stichter van de be kende vleeschwarenindustrie der firma Anton Hunink. Van kerkelijke zijde vonden zijn verdiensten erkenning door zijn be noeming tot ridder in de orde van den H. Gregorius den Groote. o VERSPREIDE BERICHTEN. Gisteren was het 140 jaar geleden, dat het korps Rijdende Artillerie te Arnhem werd opgericht. Bij K. B. is op zijn vei zoek eervol ontslag verleend aan F. W. P. Rumbrink als plaatsvervangend lid van het hoofd stembureau voor de verkiezing van de le den van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal in den kieskring XV. met dankbe tuiging voor de als zoodanig bewezen diensten en is bij voornoemd hoofdstem bureau benoemd tot lid: L. Fransen, lid van den Raad der gemeente Zwolle en tot plaatsvervangend lid: A. Leusink. lid van den Raad der gemeente Zwolle. Bij Kon Besluit ls met Ingang van 15 April 1933 benoemd tot burgemeester der gemeente Waarde J. C. van Burg. De gewone audiëntie van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen zal op Maandag 27 Februari e.k niet plaats hebben. UIT NED. OOST-INDIE. RESTRICTIE VAN DEN THEE-EXPORT. BATAVIA, 22 Febr. (Aneta). De „Java- bode" meldt, dat de onderteekening van de overeenkomst betreffende de restrictie van den thee-export in de verschillende betrokken landen binnen enkele dagen te verwachten is waarna de Nederlandsche en Eneelsche regeering nog slechts hun wettelijke sancties behoeven te verleenen. PREDIKANT BEDREIGD TE HUIZEN. Wanordelijkheden in de Kerk. Het Hbld. schrijft: In de Nieuwe Kerk der Ned. Hervormde gemeente te Huizen, waar ds. J. C. P. Poldervaart van Naarden Zondagnamid dag een vacaturebeurt vervulde, is het tot wanordelijkheden gekomen en tot ver storing der godsdienstoefening. In verband daarmede hebben wij een onderhoud gehad met ds. Poldervaart, waarin deze vrijzinnige predikant ons vertelde van zijn wedervaren en van het heidensch optreden", dat hij meege maakt heeft in de rechtzinnige gemeente Huizen. Tot goed begrip van het gebeurde, zei ons ds. Poldervaart, was het noodig te vermelden, dat vóór zijn optreden te Naarden. het in dezen ring de gewoonte was, dat de vrijzinnige predikanten bij vacaturediensten in orthodoxe gemeenten hun beurten afstonden. Hoewel dit ook hem verzocht was. dacht ds. Poldervaart er niet aar. die gewoonte te volgen. Daar tegen kwam zijn principieel en geestelijk inzicht in verzet. Dit Het niet toe ruimte te laten voor de gevolgtrekking dat hij zijn opdracht als minderwaardig be schouwde. Trouwens, overal zijn groepen voor wie de vrijzinnige prediking iets zegt en die haar gaarne hooren, waarvan ds. Poldervaart na zijn preekbeurten in ortho doxe gemeenten als 's-Graveland. Muiden, Kortenhoef, Nederhorst den Berg, Bussum en zelfs te Huizen, telkens verrassende bewijzen ontvangen heeft. Onaangenaam heden waren hem tot dusver niet over komen overal werd hij behoorlijk ont vangen. Alken in Juli van het vorige jaar beklom te Huizen tijdens den tusschen- zang een ouderling den kansel om hem te bestraffen voor het gebruik van „Heer" in plaats van „Heere"! Na een kort theo logisch dispuut deinsde de man af, toen hem de consequentie', van ten verstoring der godsdienstoefening onder het oog werd gebracht. Wegens de nog niet vervulde, onlangs gestichte derde predikantsplaats te Huizen, was het Zondagnamiddag de beurt aan ds. Poldervaart om in de Nieuwe Kerk op te treden. Hem hadden reeds in den loop der vorige week waarschuwingen bereikt, dat er iets broeide. En reeds toen hij per auto Huizen binnenreed zag hij dit be waarheid in de nieuwsgierig toekijkende, naar de oude kerk waar tegelijkertijd dienst was. stroomende menigte. In de kerkeraadskamer weigerde de diaken ds. Poldervaart de hand; de ouder ling deed minder vijandig, maar gaf hem te verstaan dat hij onwelkom was. In het kerkruim ontbraken „de witte kappen" der vrouwen in Huizer dracht, dk anders steeds het middenvak vullen. De galerijen aan de eene zijde waren dicht bezet met opgeschoten jongens en kinde ren. op die aan den anderen kant zaten betrekkelijk weinigen. Voor de beide in gangen stonden groepen jongens en mannen. Tijdens den voorzang en het ge bed bleef het nog tamelijk rustig, maar toen ds. Poldervaart een psalm had op gegeven ontstond een helsch kabaal. On der gejoel en geschreeuw verliet de jeugd de galerijen, de groepen bij de ingangen gingen rumoerig te keer. Ds. Poldervaart heeft daarna zijn felle afkeuring uitgesproken tegen dit optreden in een huis des gebeds; hij heeft gedreigd met maatregelen tegen deze georganiseerde verstoring der godsdienstoefening alvo rens hij zijn preek over de gelijkenis der talenten hield. De ouderling is nog opge staan om de orde te handhaven. Ds. Poldervaart heeft geen provocee- rende preek gehouden, zei hij ons, geen geschilpunten aangeroerd, maar telkens werd hij onderbroken door tierend de kerkruimte binnenhollende jongelieden, tot eindelijk ook dat bedaarde en met de 50 of 60 rustige kerkgangers de dienst verder ongestoord tot een einde kon wor den gebracht. Een joelende troep jongens stond ach ter de kerk bij de auto ds. Poldervaart op te wachten Men had 't gemunt op bescha diging van den wagen; de koster had dezen echter tijdens den dienst bewaakt, en bij ds. Poldervaart's komst stond ook een hem vergezellende dame de auto tegen de opdringende jeugd te beschermen. Waarschiinliik heeft het kalm en onbe vreesd optreden van ds. Poldervaart per soonlijk molest voorkomen. Een jongen lieD zijn auto nog met een stok dreigend achterna, maar droop af toen de predi kant z'n wagen tot stilstand bracht. MEER nuttig EFFECT noodig. Het Zendingsbureau te Oegstgeest giro 6074 vraagt ons plaats voor het volgende. De inkomsten blijven laag, ook in deze maand. En wij hebben helaas niet den in druk, dat de rondzendbrief, waarin wij den toestand hebben bekend gemaakt de uitwerking heeft, welke wij ervan gehoopt hadden. Terwijl ons geen ander middel ten dienste staat, dan in een zoo wijd mo gelijken kring opening van zaken te geven. Er is nu gedurende deze maand inge komen een bedrag van f.23 000, terwijl er f. 90.000 per maand noodig is. Daar er in Januari f. 70.000 minder ontvangen is dan de geraamde behoeften, kan ieder bereke nen met welk een groeienden achterstand wij reeds weer te kampen hebben. Wij hopen echter, dat de gezonden circulaire alsnog meer nuttig effect zal hebben. OVER EEN GOED JAAR KOMT DE LIJN IN EXPLOITATIE. Een stoomschop schept het zand van de laatste overhoogte op het emplacement te Boskoop in den gereedstaanden trein, waarna het in de richting Gouda ver voerd wordt. - Over een week kan dit werktuig op non-actief worden gesteld. (Van een eigen redacteur). Het zwaarste werk is achter den rug over een goed jaar onvoorziene omstan digheden voorbehouden rijdt de eerste trein van Alphen via Boskoop en Waddinx- veen naar Gouda Dat waren de eerste woorden, welke ir. J. Cuperus, ingenieur der Ned. Spoor wegen sprak toen we dezer dagen ons weer eens op de hoogte gingen stellen van den stand van zaken. Inderdaad: het voornaamste karwei is geschied. De aanleg van deze slechts 17'/a K.M. lange lijn. welke reeds jaren duurt, nadert zijn einde. Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan het grondwerk. De aanvoer van zand uit Katwijk is sedert den afgeloopen zomer reeds stopge zet en de over de geheele baanlengte aan gebracht overhoogte (noodig om de zand- baan voldoende te doen zakken) afge graven. De geheele baan ligt thans op het juiste peil, behalve op het emplacement Boskoop, waar 100.0C0 kub. Meter te verwerken was. De hier nog aanwezige overhoogte wordt met behulp van 'n stoomschoo afgegraven en vervoerd in de richting Gouda, waar het zand gebruikt wordt voor het maken van de uitbreiding aldaar. In den loop van 1932 is aan de zuidzijde van de bestaande spoorbaan Gouda Moordrecht-aansluiting een derde spoor aangelegd en in gebruik gekomen. Daardoor kwam het meest noordelijk ge legen spoor van deze baan vrij. zoodat daarover de aanvoer naar Gouda kon plaats hebben. Deze uitbreiding van het spoornet ter plaatse houdt zich uitstekend. Ook de aanstortins schiet flink op, zoo dat deze vermoedelijk in den loop van April gereed zal komen. Waar de aange brachte overhoogte op het overige baan- gedeelte onvoldoende zal bliiken te zijn om de storting tot het einde te kunnen vol houden. zal het ontbrekende zand 20.000 kub. Meter uit de zanderij te Maarn worden aangevoerd. In totaal is aan deze baan alsdan 1.750.000 kubieke Meter zand verwerkt! Deze geweldige hoeveelheid was noodig om een behoorlijken grondslag te krijgen. Op sommige plaatsen verdween het zand vrijwel net zoo snel in den slaopen veen- bodem als het gestort werd! Toch zijn over het algemeen de zakkingen bijvoorbeeld in den beruchten Zuidplas-nolder. erg meege vallen. Wel treft men daar overal slaooe blauwe klei aan. doch de dikte van deze laag was op sommige olaatsen zoo gering, dat zijdelingsche wegschuiving niet plaats vond. Oo het traject AiohenBoskoop zijn de definitieve sooren en wissels reeds gelegd; op het overige baangedeelte wordt daar mede voortgegaan, zoodra de overhoogte op het emplacement Boskoop zal zijn ver dwenen. Voorts zijn langs de geheele spoorbaan tot aan Moordrecht-aansluiting de taluds met grond bekleed en de slooten, welke door de zandstortingen waren dichtge- perst, voor het grootste gedeelte weer opengegraven. Zoo wordt geleidelijk het werk in de richting naar Gouda afge maakt. Kunstwerken. In Boskoop is in den toegangsweg naar het toekomstige stationsgebouw een op haalbrug voor gewoon verkeer gebouwd Langs de spoorweghaven aan de Otweg- wetering, welke onmiddellijk vanuit de Gouwe met groote schepen is te bereiken, is een loskade aangelegd, waarachter een goederenspoor zal komen te liggen, zoodat rechtstreeksche overscheping van 't schip in den wagon kan plaats vinden. Deze haven zal in de toekomst vooiratnelijk worden gebruikt voor het laden van kwee- kerij-producten, afkomstig uit den polder Rijneveld aan de Oostzijde van de Gouwe. Op het emplacement Boskoop is eveneens een walschoeiing gemaakt langs een kunst matige haven, breed 20 Meter en lang 200 Meter. Deze haven staat door 10 Meter breede sloten in verbinding met de hoofd- vaarten van den polder en is voorname'ijk bestemd voor 't overladen der kweekerlj- producten uit den polder Laag-Boskooo. Langs den Kerkweg te Waddinxveen is een schoeiing van gewaoend beton ge maakt in den geest zooals deze van ge meentewege reeds langs het overige weg gedeelte was aangebracht. Zoowel on de emplacementen Boskoop als Waddinxveen is men bezig met het maken van perrons, verhoogde los- en laadplaatsen, enz. Te gelijkertijd wordt flink doorgewerkt aan het plaatsen van afrasteringen langs den spoorweg, landhekken e.d. In het geheele traiect komen drie draai bare bruggen te liggen, n.l. over de vaart langs den Zijdeweg te Boskoop, aan de Kerbweg-vaart te Waddinxveen en over de ringvaart van den Zuidplaspolder na bij Moordrecht-aansluiting. Vermoedelijk zal binnen eenige maan den worden overgegaan tot de besteding der stations en andere gebouwen en zal met de invoering der zomerdienstrege ling 1934 de nieuwe liin worden geopend. Het ligt in de bedoeling motortractie toe te passen en een periodieken dienst samen te stellen van Gouda naar Alphen. eventueel doorgaande naar Leiden. Wij herinneren eraan, dat de aanleg van deze lijn. welke geschiedt voor reke ning van Rijk, provincie en gemeenten, met inbegrip van onteigeningskc-ten, kunstwerken, enz., ongeveer zes millioen gulden kost, waarvan circa de helft in be slag is genomen door het grondwerk. Het grootste ongerief bij den aanleg van deze lijn waren dc- zakkmgen en.., zandbaan, waardoor zijdelings grondpersingen ontstonden. Onze foto geeft daarvan een voorbeeld. Vlak bij het eindpunt te Gouda is de slappe veengrond ongeveer 3 Meter omhoog geperst, waardoor de bovenkant nog gelijk ligt met de kruin van den spoordijk.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 9