/THERMOGÈNËn N.V, LEIDSCH DAGBLAD LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 22 Februari 1] BUITENLAND. Hoest,Koude Rheumatiek Griep en Ste ken In de zij. TELEGRAMMEN, DE ALGEMEENE TOESTAND. Het Volkenbondswerk. Na de bespreking, welke Maandag plaats heeft gehad met der. Britschen ambassa deur te Washington. Lindsay, heeft Roose velt gisterochtend den Franschen ambassa deur Claudel ontvangen. Het verluidt, dat speciaal zijn besproken de kwestie der oorlogsschulden, de economische toestand ter wereld, de ontwapeningskwestie, zoo mede de toestand ln het Verre Oosten. Het is mogelijk dat de Amerikaansch-Engel- sche schuldenbespreking in Maart reeds een soort wereldconferentie zal worden, welke behalve economische ook politieke kwesties zou omvatten, in het bijzonder die van het Verre Oosten aangezien Roo sevelt, naar het schiint. vastbesloten is zich niet te vergenoegen met gedeeltelijke oplossingen. Als resultaat is te verwachten de consolideering van het Angel Saksische gemeenschappelijke front. Ter gelegenheid van de opening der bui tengewone Assemblee van den Volkenbond voor de behandeling van het conflict in het Verre Oosten, was gistermiddag in het gebouw van den Volkenbond een opgewon den stemming merkbaar. De zittingszaal was overvol met de leden der delegaties. Volkenbondsambtenaren en deskundigen. De Japansehe delegatie onder leiding van Maesoeoka was au grand complet. In den tegenover liggenden hoek van de zaal had de veel kleinere Chlneesche delegatie plaats genomen, onder leiding van gezant dr. Yen. De president der Assemblée. de Belgische minister van Bultenlandsche Zaken Hy- mans. opende de debatten en las zijn op schrift staand rapport aan de vergadering voor. Hvmans schilderde in groote lijnen de pogingen het geschil bij te leggen welke sinds 21 Februari 1931 zijn gevoerd en legde er daarbij den nadruk op dat de voorstellen der Japansehe delegatie niet alleen voor China, maar ook voor den Vol kenbond onaanvaardbaar zijn. Hij stelde dan nadrukkelijk vast. dat de pogingen der commissie van 19 om tot een vergelijk te komen tusschen Japan en China helaas als mislukt moeten worden beschouwd. Als belangrijkste kwestie beschouwt Hymans de houding tegenover den nieuwen staat Mandsjoerije, welks erkenning door Japan wordt geelscht terwijl de commissie van 19 heeft voorgesteld een autonomen staat onder de souvereiniteit van China. Sinds dien zijn precies 17 maanden verstreken. Japan heeft zijn toezegging de troepen aan den Zuid Mandsjoerijschen spoorweg terug te trekken niet gestand gedaan De drie groote Oostelijke provincies van China zijr. fhans door Japan bezet. De linie van den Grooten Muur is overschreden, Sjanghai- kwan is bezet nieuwe operatics hebben in Jehol plaats. Hymans besloot met het ver zoek het rapport der commissie te bestu- deeren waarna de bijeenkomst werd ver daagd tot Vrijdag. Dan zullen de debatten aanvangen. De Japansehe regeering heeft direct na de zitting van de Assemblée een nota over handigd. waarin Japan het rapport der commissie van 19 verwerpt. De nota vat in de volgende tien punten het principieele Jaoansche standpunt samen zooals dit in groote verklaring van Vrijdag a.s. zal tot uiting komen: 1. De Japansehe regeering betreurt het rapport der commissie van 19 niet te kun nen aannemen; 2. Het Japansch-Chineesche geschil be rust in de eerste plaats op het mankeeren van een sterke centrale regeering in China. De Volkenbond is overgegaan tot de ver oordeeling van Japan zonder den toestand volledig te kennen; 3. De gebeurtenissen sinds het eerste incident hebben den leiders van het Mand- sjoerijsche volk gelegenheid gegeven hun land onafhankelijk te verklaren; 4. De politiek van Japan in Mandsjoe rije richt zich op de bescherming van zijn rechten en belangen de handhaving der orde en de bescherming van het land tegen een aanval van buitenaf; 5. De Mandsjoerijsche Staat heeft sinds zijn stichting reeds essentieelen vooruit- .gang gemaakt op ieder gebied; 6. De provincie Jehol is een deel van Mandsjoekwo. Japan is bij verdrag ver plicht dit tegen iederen aanval te bescher men; 7. Het rapport der commissie van 19 be vat geen voorstel tot een effectieve oplos sing van het geschil. De souvereiniteit in Mandsjoekwo berust uitsluitend bij het Mandspoerijsche volk. Het voorstel een gendarmerie te organi- seeren is absurd. Het terugtrekken van Ja pansehe troepen zou anarchie en volkomen wanorde ln Mandsjoerije beteekenen. Is de Volkenbond bereid de verantwoordelijkheid te dragen voor zoo'n toestand? het betrek ken van Sovjet-Rusland en de Vereenigde Staten bij de onderhandelingen der com missie is een machtsovertreding van den Volkenbond; 8. Het rapport der commissie van 19 moedigt China aan vredesonderhandelin gen te weigeren; en zich te onttrekken aan een overeenstemming met Japan: 9. De verantwoordelijkheid voor den vrede in het Verre Oosten draagt Japan en geen andere natie; 10. Japan maakt den Volkenbond er op merkzaam op dat de toestand buitenge woon ernstig is en verzoekt de Assemblée baar definitieve beslissing rijp te willen overwegen Na de bijeenkomst der Assemblée is ook de commissie van 19 van den Volkenbond in een kortstondige geheime zitting bijeen gekomen. De commissie is overeengekomen, dat de afzonderlijke staten zoo mogelijk ln de op Vrijdag bepaalde zitting der Bui tengewone Assemblee niet het woord zul len nemer., daar door verdere verklaringen der mogendheden de zin van het rapport der commissie slechts kan worden ver troebeld Om evenwel de eenscezmdshe'd der commissie te bewijzen, wordt het doel matig geacht, dat bij de algemeene be schouwingen slechts de vertegenwoordigers der betrokken mogendheden het woord zullen verkrijgen. Het ligt ln het voorne men dat de buitengewone Assemblée Vrijdag zal worden besloten met de goed keuring van het rapport der commissie van 19 terzij een bespreking zal worden aangevangen betreffende de gebeurtenis sen te Jehol hetgeen zal afhaneen der gebeurtenissen op de eerstkomende dagen. De bekende statengroep der kleine acht, waartoe ook Nederland behoort, is tot overeenstemming gekomen dat het ge- wenscht zou zijn dat de buitengewone Volkenbondsvergadering ook na de aan neming van het rapport der commissie van 19 zich voor permanent zal verklaren. Aan de commissie van 19 zal opdracht worden gegeven de verdere ontwikkeling der ge beurtenissen in het Verre Oosten nauwlet tend te blijven volgen. Daardoor zal, als Japan het rapport der commissie verwerpt, de daarbij voorgestelde onderhandelings commissie dus niet in het leven kunnen treden, maar toch een orgaan bestaan dat toezicht op den verderen gang van zaken zal moeten houden. De commissie van 19 zal morgen bijeenkomen om dezen wensch van de kleine acht te bespreken. Daarbij zal ook overwogen worden of het bij de aanvaarding van het denkbeeld der kleine acht tevens wensohelijk zou zijn Amerika en Sovjet-Rusland uit te noodlgen lid van de commissie van 19 te worden. Van het „oorlogsfront" Is geen nieuws van beteekenis. Ondanks de genomen voorzorgmaatrege len hebben twee jonge reactlonlaren giste, ren te Kobe in Japan gepoogd een aanslag te plegen op den ouden Japanschen staatsman Yukie Ozaki, toen hij daar uit Londen arriveerde. De radicale nationa listen hadden van te voren bedreigingen geuit tegen Ozaki wegens bepaalde, naar het heette onpatriotische uitlatingen die hij tijdens zijn bezoek aan Londen gedaan zou hebben. De beide aanvallers werden dadelijk gearresteerd. Gisteren kwam de Volkenbondsraad in buitengewone zitting bijeen ter behande ling van het conflict tusschen Peru en Columbia over Leticla. De Peniaansche regeering had ondanks herhaalde uitnoo- digingen en nltstel van de zitting geen vertegenwoordiging gestuurd. De voorzit ter Aloysi, besloot de zaak terstond in be handeling te nemen De vertegenwoordi ger van Columbia hield een rede van anderhalf uur. Na de uiteenzetting van den vertegen woordiger van Columbia besloot de Vol kenbondsraad tot het instellen van een Commissie van Drie. bestaande uit vertegenwoordigers van Ierland, Spanje en Guatamala, welke commissie de reeds be gonnen pogingen tot bemiddeling tusschen Columbia en Peru tot bijlegging van het conflict voort zal zetten. BELGIE. Motie van vertrouwen voor de regeering. Gisteren is de Kamer weer bijeengeko men. De Broqueville herinnerde er aan, dat de koning weigerde de ontslagaan vrage van de legeering te aanvaarden en dat de ministers niet aarzelden, zich naar den brief van den koning te schikken. De regeering werd gevormd tot herstel van het economisch en financieel herstel des lands. Ten opzichte van deze taak zijn alle ministers eensgezind en rekenen op den steun der Kamer. Max las uit naam der liberale linker zijde een verklaring voor, waarin hij zeide, dat de voornaamste moraal, die uit de gebeurtenis kon worden getrokken, was, dat wanneer de meerderheid niet homo geen is en slechts bestaat bij de grat'e van de aaneenhechting van verschillende elementen, men wederzijds concessies moet doen en bezield zijn door een geest van verzoening en men zich beiderzijds moet onthouden van daden en woorden, die het handhaven van de noodige goede verstandhouding moeilijk maken. Onze taak zal zijn. zeide Max, te trachten deze meeningsverschillen tot een minimum te beoerken. Vandervelde zeide. dat de socialisten voort zullen gaan met de verdediging van het parlementarisme. De Broqueville was het met Vandervelde in dit opzicht eens, daar het parlemen taire stelsel het eenige was, voor het land geschikt. Ten besluite van de besprekingen over de regeeringsverklaring nam de Kamer met 94 tegen 76 stemmen een motie van vertrouwen aan. FRANKRIJK. Senaat en Kamer. Maandagavond is het in den Senaat nog tot een stemming gekomen, waarvan de gevolgen zeer ernstig kunnen zijn voor de regeering. Het ging namelijk om de ver hooging van de belasting op het inkomen. Volgens den tekst, welke in de Kamer is goedgekeurd, zou deze verhooging ten minste 20 pCt. bedragen; de financieele commissie van den Senaat stelde echter voor dit minimum tot 10 pCt. te verlagen. De Senaat sorak zich ten slotte uit voor den tekst der financieele commissie. Zoo is er nu alvast één belangrijk punt, waarom trent Kamer en Senaat het voorloopig niet eens ziin. De Senaat heeft voorts het artikel ver worpen. waarbij werd voorgesteld de wer- k'ng der sociale verzekering voor twee jaar stop te zetten De Kamer zal voet bij stuk houden. OOSTENRIJK. Het geval Hirtenberg afgedaan. De hoofdcommissie van den Nationalen Raad heeft de houding van de regeering inzake de Engelsch-Fransche nota ln het geval Hirtenberg goedgekeurd. Dr. Doll- fuss had medegedeeld, dat de regeering besloten heeft de nota niet te beant woorden, zoodat de heele quaestie zal worden afgedaan zonder eenige deemoe- diging voor den staat. Verder heeft de hoofdcommissie nog met algemeene stemmen een door de so cialisten geamendeerde motie aangeno men, waarin wordt te kennen gegeven, dat Oostenrijk zijn onzijdigheid tusschen de mogendheden wil handhaven. Dollfuss ontving de gezanten van Frank rijk, Engeland er Italië. De kwestie schijnt definitief afgedaan. De sociaal-democratische bladen blijver volhouden, dat de regeering weidra za) aftreden en dat er een nieuw burgerlijk concentratiekabinet op Dultsch-nationale basis gevormd zal worden. DUITSCHLAND. De verkiezingscampagne. De strijd der Nazis tegen het Centrum gaat bedenkelijke vormen aannemen. Gis teren was er te Crefeld door het Cenuum een vergadering belegd, waar dr. Steger- wald het woord neeft gevoerd. Nadat Ste- gerwald gedurende ongeveer 20 minuten had gesproken, werd hij tegen den grond geslagen en gewond. Eenige geestelijken, die de aanvallers wilden kalmeeren, wer den eveneens aangevallen. De vergadering werd direct hierna van politiewege ont bonden. De politie geeft volgend rapport; De vergadering van de Centrumpartij was bezocht door ongeveer 1200 personen. De vergadering moest vroegtijdig ontbonden worden, daar tengevolge van een uitlating van den spreker geschreeuw over en weer ontstond, hetgeen mede door het weipen van een rookpatroon tot tumult leidde. Daar de door den dienstdoenden inspec teur eerst bevolen ontruiming van de galerij nutteloos bleek en tntusschen op verschillende plaatsen ln de zaal vecht partijen waren ontstaan, was de politie gedwongen de vergadering voor ontbon den te verklaren. De ontruiming geschied de zonder verdere incidenten. Het Centrum heeft den rijksminister Goering een telegram gezonden, waarin o.a. gezegd wordt: De vergadering is opzettelijk door natio naal socialisten verstoord. Een troep nat. soc. had zich deels met valsche toegangs bewijzen, deels met geweld toegang ver schaft. Deze troep verspreidde zich over de galerij. In den aanvang der vergade ring werd daarom nogmaals het besloten karakter als centrumvergadering naar vo ren gebracht, waarbij niet-aanhangers der partij verzocht werd de zaal te verlaten. Kort na den aanvang van de redevoering van dr. Stegerwald werd een rookbom op ae sprekerstribune geworpen, die dicht bij Stegerwald ontplofte, op wien het klaar- blijk gemunt was. Hierop deden de op de galerij aanwezige nationaal-soclalisten zich door het uittrekken van hun jassen kennen als SA.-mannen. De met de po litie overeengekomen zirvering van de ga lerij geschiedde slechts langzaam. Hierbij verzetten de zich op hun uniform beroe pende ordeverstoorders zich met geweld tegen de goedmoedig optredende agenten. Daarbij konden zij. zonder door de politie tegengehouden te worden een groot aan tal stoelen slingeren naar deelnemers aan de vergadering. De politie zag hierbij toe, zonder de aangevallenen te beschermen. Een afdeellng, waaronder een man met een revolver in de hand bestormde de tribune en sloeg Stegerwald met kolfsla gen tegen den grond. De politie keek werkloos toe. Wij protesteeren tegen deze onder de oogen van de politie voorgeval len gebeurtenissen, welke noch in den tlid der radenheerschappij, noch in den tijd van het separatistische gespuis, dat onder bescherming der Belgische bajonetten tegen ons optrad, in Crefeld zijn voorge komen. Mijnheer de rijkscommissaris, mag uw verordening van 17 Februari 1933 zoo verkeerd begrepen of uitgelegd worden! Te Munster heeft men eveneens een Centrumvergadering willen verstoren, doch de politie verwijderde daar de her riemakers. De Pruisische regeering Braun deelt mede dat. de mlnisterialdirektor dr. Brecht Zaterdag j.l. een bezoek gebracht heeft aan Rijkscommissaris v. Papen in ver band met de beschuldigingen tegen de re geering Braun dat staatsmiddelen tot een bedrag van 2 mlüioen zouden zijn mis bruikt. Von Papen verklaarde dat de Rijks- regeering de persoonlijke integriteit van den Pruisischen premier en diens collega's nimmer heeft betwijfeld. De rijksminister van binnenlandsche zaken, dr. Frick, had van den Badensche minister van binnenlandsche zaken ge- eischt, dat het centrumorgaan de Badi- sche Beobachter wegen zijn critiek op de radiorede van rijkskanselier Hitler te Stuttgart gedurende 8 dagen zou worden verboden. De Badensche regeering heeft echter geweigerd dit verbod af te kondigen en een beroep gedaan op de beslissing van het rijksgerechtshof te Leipzig. Vicekanselier v. Papen heelt voor stu denten te Berlijn gisteren een rede ge houden, waaraan wij het volgende ontlee- nen: Dat het Marxisme moet verdwijnen, is slechts de kwijting van zijn historische schuld. Wij mogen de medeplichtigheid der bourgeoisie echter niet over het hoofd zien. De liberale werkgeversgroep heeft den gang van zaken helpen voorbereiden. Een juiste sociale politiek had de prole- tarisatie moeten tegengaan. De drie groepen, die de nationale regee ring hebben gevormd, verbeelden zich niet alleen nationaal te zijn of alleen het Duitsche volk te vormen. Ais gedeelten der communistische massa den wil too- nen een deel der natie te worden dan moe ten wij dat bevorderen. Indien echter communistische leiders buitenlandsche politieke systemen en methoden naar Duitschland willen brengen, moeten wij dit meedoogenloos tegengaan. Wij moeten het democratische met het aristocratische beginsel vereenigen. Wij hebben menschen noodig, die heeren zijn, omdat zij kunnen dienen; die niet mani festeeren, maar zich met waardigheid ge dragen. Als wij den partijenstaat uit den weg willen ruimen, moeten wij eerst ons eigen partijboek wegwerpen. Wij moeten de drie steunpilaren der nationale beweging in eensmelten en alle geestelijk vrije men schen aan den staat dienstbaar maken. Te Berlijn zijn intusschen weer twee dooden gevallen, evenals eenige gewonden en te Hamburg één doode! ENGELAND. De Iersche spoorwegstaking. De Noord-Iersche minister van Handel, Andrews, is thans met belde bij de staking betrokken partijen in verbinding getreden en waarschijnlijk zal redenmiddag te Bel fast reeds een gecombineerde vergadering van directie en vertrouwensmannen van de stakers gehouden worden onder zijn neutraal voorzitterschap. Deze van ouds be kende watten ver spreidt 'n weldoen de warmte en be strijdt mot succes c Dooien van 46 en 76 canto BIJ Apotheker» en Oroglste^ 8227 RUSLAND. Molotof bepleit bewapening. „Wij moeten onze legers zoodanig wa penen, dat onze vijanden zich tweemaal bedenken, alvorens de Sovjetgrens te overschrijden", aldus Molotof in een rede, die hij gisteren te Moskou hield. De bolsjewieken houden zich niet bezig met voorspelling van de toekomst, voegde hij er aan toe, zinspelend op den tegen- woordigen internationalen toestand, maar er is één ding, dat we vast en zeker weten, namelijk, dat we niet overvallen wenschen te worden en we zullen niet toestaan, dat dat gebeurt. Het afgeloopen jaar heeft ons opnieuw aan de noodzake lijkheid herinnerd om bijzonder te waken voor de gevaren van buiten. Zekere staat, die ook grensgebieden van ons omvat, heeft groote weerspanningheid getoond ten aanzien van ons aanbod om een non- agressieverdrag te sluiten. Dit is zeker geen bewijs van vreedzame bedoelingen.. Wij moeten economische bepalingen op offeren en meer aandacht besteden aan de wapenproductie en de verdediging van ons land. De toenemende interne ineen storting van de burgerlijke landen zal wellicht bepaalde s'aten er toe leiden de aandacht van de groote massa van hun eigen moeilijkheden af te leiden door een ontknooping te verschaffen door middel van een nieuwen gewapenden aanval op de Sovjetunie. In het bijzonder de Roode legers in het Westen en het Verre Oosten moeten waakzaam aan de grenzen staan. WIJ zijn niet bang voor de bedreigingen van de militaire imperialistische heeren. Wij moeten de lnterventionisten waar schuwen, dat een aanval op de Sovjet unie niet even gemakkelijk kan geschieden als in het verleden. ZUID-AFRIKA. De pogingen om tot een coalitie te komen. De besprekingen betreffende het aan gaan van een coalitlt hebben thans lang zamerhand het crltieke punt bereikt. „Die Burger" meldt, dat de coalitie prac- tisch reeds een voldongen feit is en dat besprekingen worden gehouden tusschen Hertzog, Smuts, Havenga en Duncan be treffende verkiezingskwesties en de sa menstelling van het kabinet. Het schijnt echter, dat dit -iog niet juist is. Voor zoover thans bekend is, wordt tus schen de „big Four" onderhandeld over de oplossing van moeilijkheden, die hun oorzaak vinden in de houding van Hertzog t. o. v. de inboorlingenwetten. Er bestaat echter goede kans, dat men tot overeen stemming zal komen voor het einde van deze week. VEREENIGDE STATEN. Roosevelt's kabinet. Roosevelt deelt mede, dat senator Huil zijn minister van Bultenlandscne Zaken er. William Woodin zijn minister van de schatkist zal worden. Beiden zullen bin nenkort met den Britschen en den Fran schen ambassadeur gaan confereeren over de economische wereldconferentie en de schulden. Beiden zijn voorstanders van vrijhandel en van een algemeene verlaging der tarieven. Huil, die op opmerkelijke wijze afwijkt van een gewonen diplomaat, lag met in fluenza te bed toen hij de mededeeling kreeg van zijn benoeming. Hij zeide deze reeds eenigen tijd geleden te hebben aan vaard en reeds aan het werk te zijn in verband met de vraagstukken, waartegen over de wereld in het algemeen en de Vereen. Staten in het bijzonder zich ge plaatst zien. Zoolang hij niet was hersteld kon hij met Lindsay en anderen evenwel geen onderhandelingen aanknoopen. Huil heeft nog onlangs een „horizontale" verlaging der tarieven over de geheele wereld met 10 procent bepleit, evenals wederkeerige handelsverdragen. Hij sprak de meening uit, dat de schuldenkwestie zich zelf zal oplossen, zoodra het econo misch evenwicht der wereld zal zijn her steld. Woodin's benoeming kwam af nadat senator Glass, de vader van de Federal Reserve Act, voor het ambt had bedankt, daar hij liever od den Senaat wilde blij ven om de inflationisten te bestrijden Senator Swanson aanvaardt de post van m'nister van marine. Deze benoemingen vinden over "t geheel een gunstig onthaal. DE KANTOREN DER zijn iederen werkdag geopend vanat half 9 des morgens tot half 6 namiddags. Zaterdags vanat 8 uur 's morgens fbt 4 uur 's middags -; Zondags den geheelen dag gesloten. OPROEP VAN HITLEK, BERLIJN, 22 Febr. (V.D.). - AdoU J heeft den volgenden oproep u, Nationaal-Socialisten gepubliceerd „Provoceerende elementen tracii>. der den dekmantel der partij door n ring in het bijzonder van Cenir gaaeringen de Nationaal-Socialistt weging te belasteren. Ik verwac alle Nationaal-Socialisten zich met] ste discipline tegen deze voornemen len keeren. De vijand, die op 5 neergeslagen moet worden, is 't Mw Daarop moet de geheele propagn de geheele verkiezingsstrijd geconcet worden. Wanneer het Centrum in dez«B door aanvallen tegen onze bewegl Marxisme steunt, zal ik zeil mj] val tot geval hiermede bezig hout de aanvallen afwijzen en oaschj maken. Overigens: bezoekt geen 1 ringen van tegenstanders, doch voor, dat onze eigen vergaderlr,. geweldige betoogingen van de ont*i natie worden. Nationaal-Socialisten, sedert p hebt U de verheffing van Duit» voorbereid, thans moet gij haar vol HET CONFLICT IN HET VERRE I CHARBIN, 22 Febr. (Reuter), joekwo heeft besloten het ultt waarin het terugtrekken van de 1 van Tsjang Sue Liang wordt geel» middernaoht te verzenden. TOKIO, 22 Febr. (Reuter). Het sche voorstel, dat de Chineesche I zich uit Jehol zullen terugtrekken een neutrale zone zal worden gevon belde zijden van den Grooten Muit einde de mogelijkheid te verklelni de militaire operaties in Jehol Noord-China uitbreiden, zal heden regeeringen te Nanking en Peking 1 overhandigd. Namens het Japansehe minlsteri Buitenlandsche Zaken wordt ver dat Japan niet voornemens is ztjn matleke vertegenwoordigers in Ch' te roepen. Reuter verneemt dat de Japan: geering voornemens is aan de der buitenlandsche mogendheden te mede te deelen, dat Janan niet I heeft den strijd ten Zuiden var Grooten Muur voort te zetten Japan zelfs bereid is het garnl» ShanHaiKwan terug te trekken, Chineezen voldoende waarborgt; schaffen. NANKING, 22 Febr. (Reuter) woordvoerder van het minister! buitenl. zaken noemde het voorstel! een neutrale zone eenvoudig absi ultimatum van Mandsjoekwo zei worden teruggezonden. Een generaal is met 15.000 man naarll joekwo overgeloopen. LONDEN, 22 Febr. (V.-D.) 1 hoofdartikel over de gebeurtenis Jehol bepleit de Times, dat de I blée van den Volkenbond zich bepalen de voorstellen tot regeüi het conflict bij de betrokken statd te bevelen en dan uiteen te gaan verdere besluiten te nemen. He| dwaas zijn zich te verbeelden dat i kenbondsmogendheden tegen Japs den vechten om te voorkomen 1 Japansehe en Mandsjoerijsche legenl in bezit nemen. De moeilijkheid I als volgende stap voor den Volkt de overgang van art. 15 naar art. Ij welk de sancties regelt, noodig De last en het risico zouden daarlj heel komen te drukken op de heden die in het Verre Oosten hebben. Deze mogendheden zoudj gelegener tijd ln Génève kunnen I komen om de kwestie van het vera wapenuitvoer naar Japan te bei en China zou de gelegenheid hebben, hierbij zijn standpunt ultj zetten. De liberale en Labour-oppo: blijft vijandig gestemd tegenover I De liberale „News Cnronicle" ben| schen de redactioneele kolommen ij gedrukte motto's „Geen wapens ea geld meer voor Japan." De consenj bladen adviseeren in het algemee geduld niet te verliezen e'h de verdeij wikkeling rustig af te wachten. BIJZONDERE VOLMACHTEN V(| ROOSEVELT. WASHINGTON, 22 Febr. (ReuW| Het Congres heeft gisteravond na langdurige besprekingen tusschd tegenwoordigers van het Huls vatl vaardigden en den Senaat, aan ufj staanden president Roosevelt, naamde dictatoriale volmachten Ml voor het vaststellen van de begroojl ter reorganisatie van het bondsbtw NIEUWE AANSLAG OP ROOSEij VERIJDELD. WASHINGTON, 22 Febr. (V.D.). litie deelt thans mede, dat een aanslag op president Roosevelt ver111 kon worden. Op het hoofdposlkanW Washington arriveerde n.l. een aajj nieuw gekozen president geadressee»! ket, dat gisterochtend uit Watertownl verzonden en dat bij opening een bleek te bevatten. Den postbeambk' de gebrekkige verpakking op, z00°: een onderzoek instelden. Toen bledj ln het pakket een aantal jachtp!-i met stroo waren samengepakt. 1 schjjnlijk heeft men te doen met ging van een dilettant, want de cons»! was zoo gebrekkig, dat zij geen ge"'1 opleveren. Gisteravond laat ontbo^f de geheime politie uit Washington zich eenige detectives naar Wat<rt°| gaven. CERMAK IN GEVAA8 MIAMI, 22 Febr. (Reuter). stand van den bij den aansl3g Jt! dent Roosevelt gewonden birter van Chicago. Cermak. is plotseM gerd en baart groote ongerustt"®' Zijn temperatuur is zeer hoof 0 ZANGARA NIET IN HOOC.EK I MIAMI. 22 Febr. (Reuter). "St* eaten var Zangera hebben W" 1 in hooger beroep te gaan. Jm

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2