ISCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 18 Februari 1933 JAARVERGADERING Viyj VREEMDELINGENVERKEER. Si! ft kot nai |7S j was voor de badplaats een succes! der voorzitterschap van dr J. Eike- an werd deze vergaaering in „Casa gehouden. Deze wees op net gunstig jp van het badseizoen en kon met .gen constateeren, dat er zich in den r hier veel families vestigen, die met oi pensioen uit Indie komen, wat de toekomst van belang kan zijn. ictuen is dit ook een gevolg van de [me, die onze gemeente op de mail en maakt. Spr. kon mededeeien. dat beste verwachtingen bestaan, dat de jen iusschen Katwijk aan Zee en ■dwijk vrij verklaard zullen worden q billijke bijdragen. it deelde de voorzitter mede, dat hü de directie van de Post, Telegraaf en [oon bericht heeft gekregen, dat er ingang van I Mei as. twee automa- e telefoonposten geplaatst zullen len bij een kiosk, één op het Noorder- id en eén op het Zuiderstrand. het openingswoord van den voorzit- rerden de notulen en het jaarverslag [en door den secretaris, den heer J. H. Wijngaart. ■raan ontleenen wij het volgende: secretaris herdacht den heer O. de die tal van jaren de vereenigmg als taris met zijn beste krachten heeft nd. Menig artikel is over onze bad- van zijn hand verschenen en deze elen muntten steeds uit door inhoud ijl. dr. J. Schokking, die èn als burge ter én als lid onzer vereeniging veel de badplaats heeft gedaan, werd tot toogere functie geroepen. plaats werd ingenomen door den mr. W. J. Woldringh van der Hoop, sds spoedig van zijn sympathie voor vereeniging deed blijken. Deze werd lid van de propaganda-commissie de Noordzee-badplaatsen. waarin hij badplaatsbelangen zal verdedigen, el nog slechts korten tüd in functie, reds spoedig meerdere belangrijke !D, die den bloei der badplaats kunnen deren worden uitgevoerd, als verbe- Zeeweg, verlenging Boulevard, aan- pieuw parkeerterrein nabij het Zee- ;lum, verbetering kampeerterrein, enz. lopen, dat onder zijn bestuur betere zullen aanbreken en dat Katwijk a. Is badplaats in de rij harer zusteren eeds belangrijker plaats zal innemen, is voor onze badplaats een vrij ge- jaar geweest; het aantal badgasten zoekers heeft onze verwachting over- n. In 1930 bedroeg het aantal bad- 7941 in 1931 8489. terwijl in 1932 tlenkord van 10.036 werd bereikt! In deze m zijn uiteraard de bezoekers van ampeerterrein niet opgenomen. Ook irheugt zich in een toenemende be- elling In 1931 werden op 488 ver- ngen ongeveer 2250 kampeerders in- •even: in 1932 bedroegen deze getal- 848 en ruim 4000. Spr. weerlegde lerking, dat het kampeerterrein in n zin de concurrent is van de bad- daar vele kampeerders wellicht an- amers enz. in het dorp zouden heb- ihuurd. onze mooie duinen trekken steeds bezoekers. In 1931 werden 6920 en 2 7400 duinkaarten ten politiebureele iven. Ons bestuur heeft dan ook alle üke moeite gedaan om de duinen iet publiek geopend te houden, wel iedereen is tevreden. Er Ztfn en- otels. pensions en kamerverhuurders, Hinder goede zaken hebben gedaan, iit komt elk jaar voor. Zij die op het hun brood verdienen, hebben heel zaken gemaakt. itrandfeesten zijn ook dit jaar weer gd. imeerende kan ook met voldoening a geconstateerd, dat de afgeloopen zoowel voor de badplaats als voor 'ereeniging een succes is geweest! egenstelling met andere badplaatsen 1 Katwijk aan Zee in de onmiddellijke ing geen bosschen .hetgeen als een wordt gevoeld. bestuur heeft sedert eenigen tijd bij gemeentebestuur aangedrongen om in tot het verkrijgen van naaldbos- te doen. Van 't hoogheemraadschap Ijnland werd reeds toestemming ver- om een uitgestrekt duinterrein ten van het Zeehospitium te bebos- i. terwijl ook het domeinbestuur ver- - ijk geen bezwaren zal maken. Wij is vol goeden moed. parkeerterrein ten Noorden van de sluizen blijkt in een behoefte te voor Bet gemeentebestuur stelt pogingen l werk om ook ten Zuiden van de rits een parkeerterrein te verkrijgen, r ons informatie-bureau werden in 61 schriftelijke inlichtingen verstrekt t werden aan 367 personen monde- mlichtlngen gegeven over hotels en s met of zonder pension. In totaal b in het binnenland aan 164 adres- usen verzonden. Naar het buitenland n 96 gidsen verzonden. Het aantal le- ozer vereeniging bedraagt thans 370. hs het vorige jaarverslag telde onze rtgmg een jaar geleden 417 leden. It helaas achteruitgang te boeken is. r; hiep te betreuren, dat er nog zoo- pjn, die wel van het badgastenbezoek ken te profiteeren, doch niets kun- issen om ons werk te steunen! wekte vurig tot lid worden op! voorzitter bedankte den heer v. d. wrt voor zijn uitgebreid verslag. Fhnlngmeester van V.V.V.. de heer rjiekind bracht zijn financieel ver- 1?„' waar uit bleek, dat de in- fave, hden bedragen f. 2560.14, de I,™ 1.2511.41 zoodat er een batig sal- f. 48.73. Êjfasconimlssie bestaande uit de hee lden a" 2en Ham en v' d- Leden BrM t. boeken en bescheiden in de i 2 bevonden. De voorzitter bracht "K aan den heer Mooyekind over n accuraat beheer. Tot leden van «ommissie voor het volgende jaar u Fra i Gi mi im. ui tten IQ 1 rge SP-; c, R merl ten ledri jmst girl ekap Cd eÜelL0Zin ho heeren D. G. O. Boek- len dr. J Eikelenboom dr. J. C. BiC*0- Lammens. Btdep"™uJ,sverkiezing werden de af- jn w. Moovekind herkozen. PJl Sc v«,lahgename gedachtenwlsseling "Sadeving door dr. Eikelenboom LISSE. Jaarvergadering Middenstandsvereenigiiig. De Middenstandsvereeniglng hield haar jaarvergadering in de koffiekamer van hotel De Witte Zwaan". De leiding berustte bij den voorzitter, den heer E. Tissing. De zaal bood een feestelijken aanblik door de op de diverse tafeltjes geplaatste bloeiende planten en varens, welke aan het einde der vergadering onder de leden werden verloot. Na een kort openingswoord van den voorzitter, las de secretaris, de heer Schravendeel, de notulen der vorige ver gadering. Na behandeling der ingekomen stukken, gaf de secretaris een uitgebreid overzicht over de in het jaar 1932 verrichte werk zaamheden en de belangrijkste gebeurte nissen. De penningmeester deed verslag van zijn beheer en na het controleeren der boeken door de commissie, werd hij gedechargeerd. Met overgroote meerderheid werden de beide aftredende bestuursleden, de heeren van der Mark en Schravendeel. herkozen. Daarna volgde bespreking van diverse belangrijke onderwerpen w.o. Winkelbeurs. Na een uitgebreide rondvraag werd de vergadering om circa 11 uur gesloten. Rede Ds. H. D. Dreuth. In de Chr. Gerei. Kerk alhier trad als spreker voor de Ver. tot Chr. Verzorging' van Krankzinnigen op ds. H. D. Drenth. Pred. bij de Gereformeerde Kerk te Rot terdam. Spr. had tot onderwerp: „Gods Woord en de krankzinnigheid" Na een inleidend woord, waarin ds. Drenth me moreerde hoe hij 30 jaar lang als geeste lijk verzorger van krankzinnigen te Wolf- hezen werkzaam was, kwam spr. tot zijn onderwerp. Gewezen werd op de diepe ellende der krankzinnigen; de eisch Gods tot Christelijke verzorging; en ten slotte op den rijken zegen van het Woord Gods bij de verzorging van krankzinnigen. Van geestelijke krankheid wordt ook in de H. Schrift melding gemaakt nJ. bij Koning Saul, David en Nebukadnezar. De geestelijke krankheid van Saul wijst ons er op dat de krankzinnige voor muziek en zang zeer gevoelig is. Uren lang kunnen krankzinnigen met de grootste aandacht muziekuitvoeringen beluisteren. De krank zinnigheid van David was een voorge wende krankzinnigheid, die door de Schrift wordt veroordeeld. Het is opmer kelijk, dat in onzen tijd deze voorgewende krankzinnigheid een belangrijke rol gaat spelen en de rechtspraak zal hiermede ernstig rekening hebben te houden. Dan is er ook nog de krankzinnigheid van Nebukadnezai, waarbij de patiënt zich als het redelooze dier gevoelt. Voorts zette spr. het verschil uiteen tusschen bezetenen waarvan in het Nieuwe Testament sprake is en de krank zinnigen. Bezetenen waren werktuigen ge heel in den macht van Satan, krankzinni gen missen de macht om tegen Satan te strijden. Spr. toonde in zijn rede aan welken grooten en heilzamen invloed de verkon diging van het Woord Gods op deze diep ongelukkigen kan hebben en gewaagde van de z§er .vele zegeningen, die.God op de geestelijke verzorging geschonken heeft. Met grooten aandrang wekte spreker op tot krachtigen steun van dit zegenrijke werk. o NOORDWIJK. GEMEENTERAAD. De ontspanning der wcrkeloozen Een schadevergoedingskwestie Verordening op ontsierende reclame. De Raad dezer gemeente kwam in open bare vergadering bijeen. Voorzitter de burgemeester. Afwezig de heeren J. C. v. d. Meer, A. Meijer en C. den Hollander. Een adres van de Gebr. Steenvoorden inzake hun Inschrijving voor het ophalen en afvoeren van vuilnis wordt in handen gesteld van de Commissie voor Openbare Werken om advies. De heer B. Ike, die door B. en W. tot tweeden plaatsvervan- gend-seeretaris is benoemd legt hierop de vereischte eeden af. De rekening van de Gasthuizen over 1931 worden door den raad goedgekeurd. De rekening van het gasthuis te Noord- wijk-binnen geeft een nadeelig saldo van f. 123.35, die van het gasthuis te Noord- wijk aan Zee een batig saldo van f. 1840.14. Tot gasthuismeester van het gasthuis te Noordwijk aan Zee wordt, wegens niet aanneming van de herbenoeming door den heer J. G. de Witt, benoemd de heer P. Plug Janszn. B. en W. stellen den raad voor om aan den Chr. Besturenbond voor een door dat bestuur georganiseerden ontwikkelings cursus voor werkloozen een subsidie te verleenen van ongeveer 1.300, onder voor waarde echter, dat het Rijk in deze kos ten aan de gemeente wederom subsidie verleent. De Raad vereenigt zich met dit voorstel. Eenzelfde verzoek van de Alg. Vakcentrale wordt, daar dit eerst eenlge dagen geleden is ingekomen naar B. en W. verwezen om advies. Daar door de gemeente aan de Chr. Be- stnrenbond voor ontspanning van werk loozen gratis 2 lokalen van de voormalige openbare school te Noordwijk aan Zee in gebruik zijn gegeven, stellen B. en W. voor, teneinde alle bonden op gelijken voet te behandelen, aan den R.K. en Modernen Besturen een tegemoetkoming te geven voor dit jaar van f.50. Den heer Krau doet het genoegen, dat B. en W. afgestapt zijn van hun voorne men om de ontspanning van de werkloo zen niet te steunen en dat zij klaarblijke lijk alle gezindten op gelijken voet willen behandelen. In de praktijk gebeurt dit echter met dit voorstel niet; f. 50 voor huur van deze lokalen voor een jaar is veel te weinig, terwijl de R.K. voor hun lokaal een huur van f. 3 per week moeten betalen en de Modernen f.4. Ook hebben de Chiistelijken nog vrij licht. Hij stelt voor dat de gemeenté ook dé Modernen en Katholieken vrij huur en licht zal ge ven. Eerst dan zijn allen gelijk gehandeld. De heer Van der Niet ziet hier wel eenig verschil, daar toch de lokalen hier bedoeld bij raadsbesluit aan de Chr. U.L.O. School zijn overgedragen. Alleen door eenige moeilijkheden achteraf heeft de over dracht nog niet plaats gehad. De heer Krau zegt, dat de V L. O.- School zelf de rechten van de gemeente heeft erkend, door aan B. en W. toestem ming te vragen de lokalen in gebruik te mogen geven voor ontspanning van werk loozen. B. en W. hadden dit echter niet mogen doen zonder den Raad daarin te kennen. De heer Van der Niet zegt, dat het bestuur van de U.L.O.-School dit ver zoek heeft gedaan alleen uit een gevoel van bescheidenheid, omdat de lokalen nog niet formeel waren overgedragen. Weth. de Witt toont aan, uit den loop van zaken dat bij de houding van B. en W. in deze niet aan partijdigheid mag worden ge dacht. Toen B. en W hun afwijkend standpunt bepaalden inzake subsidieering ontspanning werkloozen hebben zij in 't geheel niet gedacht aan het feit, dat aan de Chr. reeds twee lokalen waren be schikbaar gesteld, die aan de U.L.O.- school in gebruik moesten worden gege ven krachtens raadsbesluit. De heer Van der Wiel meent, dat als vaststaat, dat de lokalen, die door den Chr. Besturenbond m gebruik zijn genomen, eigendom van de gemeente zijn, met een subsidie van f.50 aan Katholieken en Modernen niet kan worden volstaan. Hij vraagt B en W. hun voorstel voor nadere bestudeering terug te nemen. Besloten wordt een bedrag van f. 1167.50 beschikbaar te stellen voor het Crisis comité B voor verstrekking van kleeding, schoeisel enz. aan werkloozen, die door langdurige werkloosheid aan deze extra hulp bijzonder behoefte hebben. Besloten wordt aan eenige werklieden, die tewerk gesteld geweest zijn bij het teeren van wegen en daarbij bijzondere schade heb ben geleden doordat hun kleeren bedor ven zijn een kleine schadevergoeding toe te kennen. Aan W J. Slootbeek wordt een vergoe ding ingevolge art. 13 der Lager Onder wijswet toegekend voor twee kinderen tot een bedrag van totaal f.60 oer jaar. Be sloten wordt alle vergoedingen, die inge volge genoemd wetsartikel worden ggge- ven te verlagen van f. 40 tot f. 30 per laar. Besloten wordt medewerking te verleenen aan het bestuur van de R.-K. Meisjes school voor aanschaffing van nieuwe schoolbanken in drie lokalen, het ver vangen van een norte-brisée door 'n muür •saschen twee lokalen en aanschaffing van twee tafels ten dienste van den schoolarts De vergoeding van de kosten van in standhouding uit te betalen aan de be sturen van de bijzondere scholen wordt voor 1933 voorloopig vastgesteld op f. 16.88 per leerling. Volgens deze berekening zal aan de diverse besturen een voorschol worden toegekend. B. en W. stellen voor gebruik te maken van de bevoegdheid, bij de nieuwe ge meentewet gegeven, om B. en W. te mach tigen besluiten tot aankoop van kleine strookjes grond, tot een maximum van f. 2.50 per kadastraal perceel en lokali teiten van de gemeente, en strookjes grond in gebruik te geven zonder dat dit eerst in den raad behoeft te komen. De heer Liefferink gaat accoord met de machtiging voor wat betreft den aankoop van strook jes grond, heeft echter bezwaar dat lokali teiten van de gemeente in gebruik worden gegeven zonder machtiging van den Raad. De Voorzitter vestigt er de aandacht op, dat dan schoollokalen niet meer door B. en W. in gebruik kunnen worden gegeven voor tentoonstellingen, omdat een raads vergadering dikwijls te lang duurt. Beslo ten wordt aan B. en W. de gevraagde machtiging te verstrekken, voor wat de lokalen van de gemeente betreft, echter tot een maximum van 14 dagen. B. en W. bepleiten ook-nog om strooken grond tot een maximum van f. 100 aan te koopen zonder machtiging van den Raad. Dc heer Liefferink en de heer Van der Wiel verzetten zich hier echter ten sterkste tegen, zoodat B. en W. hiin ver zoek terug nemen. Ingekomen is een verzoek van Th. van Rijn om schadevergoeding, omdat naar zijn meening zijn van de gemeente ge huurd aardappelland verdroogd is als ge volg van de nabijheid van het gemeente riool. B. en W. aismede een raadscommissie bestaande uit de heeren Braun Caspers en Soeteman meenen, dat dit feit niet vol doende is komen vast te staan en stellen daarom voor. afwijzend op het verzoek te beschikken. De heer Vink meent, dat het riool hieraan wel debet is. De heeren Lief ferink en Krau meenen. dat als het riool hieraan schuld heeft, er een eenvoudige oplossing is om dat te verhelpen, nl. het plaatsen van eenige schotten, die het water in het riool op peil kunnen houden. Wethouder C. G. J. Alkemade zegt dat deze schotten reeds in het riool staan en dat op het laatste schot nog een stuk is opgezet Wij kunnen nu veilig de proef afwachten. Besloten wordt geen schade vergoeding te geven. Over een voorstel van B. en W. om een bouwplan van den heer Giezen aan de de Ruyterstraat mogelijk te maken, na afstand van 50 M2 grond en het betalen van een bedrag van f. 67.50 voor kosten van bestrating wordt uitvoerig gediscus sieerd- De heer C. W. Alkemade vraagt eenige inlichtingen betrelfende een vroe gere overeenkomst met den heer Plug betreffende deze straat, die hem niet duidelijk zijn. De heeren Krau. Lieffe rink en Van der Wiel meenen. dat door B. en W. in deze niet juist is gehandeld. Deze zaak had eerst nog moeten komen in dc Commissie voor Openbare Werken, terwijl hier ook anders is gehandeld, dan bij soortgelijke gevallen bij bouwen op een hoek van twee straten in onze ge meente is geschied. Weth. Alkemade geeft een uitvoerige uiteenzetting van den loop van zaken en toont aan, dat niets onregelmatigs is geschied maar dat B. en W. veel spoed hebben betracht om Giezen, die reeds zoo lang op een bouw vergunning wacht, te kunnen helpen. Hij heeft echter geen bezwaar de Commissie voor Openbare werken alsnog te hooren, mits de raad thans besluit overeenkom stig het voorstel van B. en W. behoudens verkregen overeenstemming tusschen B. en W- en de Commissie voor Openbare Werken. Aldus wordt besloten. Besloten wordt van de Mij. De Toe komst 110 M2 grond, gelegen in den Duin weg, aan te koopen voor f. 1— per M2 en de woning boven de politiepost te Noordwijk aan Zee wederom aan de heer D. Noteboom te verhuren voor een huur prijs van f. 400.— per jaar. B. en W. stellen den Raad voor de steeg Schreuder voortaan te noemen Klei- padsteeg, als oud verbindingspad tusschen het Cleypad (nu Schoolstraat) met de Buurt (nu Hoofdstraat.) De heer Lieffe rink vindt dit een leelijken naam- De voorzitter stelt voor om voor handhaving van de historie de steeg dan te noemen Cleypad. Aldus wordt besloten met de stem van den heer Liefferink tegen, die voorstelde de steeg te noemen Pottenbak- kerssteeg. Tevens wordt besloten de steeg voor verkeer met alle motorrijtuigen en rijwielen te verbieden. Voor de a.s. verkiezingen wordt een wijziging in de stemdistricten aange bracht en worden leden van de stem- bureaux benoemd en herbenoemd. Als lid van de Commissie voor Openbare Wer ken wordt met 7 st. gekozen de heer C. W. Alkemade, terwijl op den heer Van der Niet 5 stemmen zijn uitgebracht. De heer Alkemade neemt zijn benoeming aan. Als een der middelen voor dekking van het tekort op den gewonen dienst 1933 stellen B. en W- voor 42 opcenten to hef fen op de hoofdsom der gemeentefonds belasting. De opbrengst van 1 opcent wordt geraamd op ongeveer f. 1000. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. B. en W. stellen den Raad voor een ver ordening vast te stellen tot het weren van ontsierende reclame in de bebouwde kom der gemeente. Volgens deze veror dening zal het den gebruiker of eigenaar van eenig onroerend goed in de bebouwde kom gelegen verboden zijn zonder ver gunning van B. en W. dit op eenige wijze voor het bezigen van reclame te bezigen. De heer Braun heeft er bezwaar tegen, dat de beoordeeling van de reclame uit sluitend aan B. en W. is opgedragen en wil beroep op den raad. De voorzitter zegt. dat dit nergens gebeurt. De veror dening wordt door den Raad ongewijzigd vastgesteld. Bij de rondvraag dringt de heer Cas pers aan op spoed bij de uitvoering van verschillende werken ter bestrijding van de werkloosheid. Hierna werd de openbare vergadering gesloten. o OEGSTGEEST. GEMEENTERAAD. Nieuwjaarsrede van den Burgemeester De Arbeidsbemiddeling De Steun regeling Benoemingen. De raad kwam gisteravond te 7 uur in openbare verwatering bijeen onder voor zitterschap van burgemees er van Gerre- vink. Onder de diverse mededeeiingen be vonden zich o.a.: Mededeeling van de Ged. Staten van Z.H.. dat in de openbare vergadering van Dinsdag 28 Februari a.s. des namiddags te 21uur, in het gebouw van hot Pro vinciaal Bestuur, Korte Voorhout no. 9 to 's Gravenhage, vers ag zal worden uitge bracht inzake het door dr. K. Simon Thomas ingestelde beroep tegen het raads besluit van 10 Nov. 1932, houdende mede werking tot den verbouw van de Bijz, Lagere School, uitgaande van het bestuur van de R.K. Parochie van den H. Willi- brordus. Verzoek van de in deze gemeente ge vestigde patroons- en arbeidersbonden voor de bouwbedrijven om werken in de gemeente niet in werkverschaffing te do:n uitvoeren, doch deze op de arbeidsmarkt te brengen. B. en W. zullen hierover praeadvies uitbrengen. De burgemeester sprak hierop een Nieuwjaarsrede uit, waaraan wij het vol gende ontleenen: Na de gebruikelijke gelukwenschen wijdde hij treffende woorden aan de nage dachtenis van wiil:n oud-burgem est r van Griethuysen, wijlen den hear G. Lubbe (gemeente-ontvanger) en aan het ver.rok van den gemeenlc-opzichter den lie.-r J. v. d. Voet; voorts aan den ernst van dezen tijd. Ook de ingezetenen van onze gemeente hebben geducht van de crisis-ramp te lijden. De gegevens, die hieromtrent ter bes hik king van het genrentel es uur s aan, spre ken een duidelijke taal. Toch is er nog reden tot dankbaarheid. Voorts besprak hij het karakter van de gemeente Oegstgeest. o.a. a's een van de eblangrijkste knooppunten voor het verkeer. Spr. noemde hierop diverse genomen be sluiten, die tot heil van de gemeente strekten. Van de komende voorstelfen noemde hij het aanbrengen van een nieuw wegdek op den Lagen en den Hoogen Morschweg of althans een van beiden, het verschaffen van meer ruimte aan den centralen dienst der gemeente, en het uitbreidingsplan, dat naar B. en W. vurig hopen, nu ein delijk in dit jaar alle instantfes zal door- loopen. De rede werd door den lieer Bakker met eenige vriendelijke woorden, beant woord. Volgde voorstel tot hei aangaan van een rekening-courant overeenkomst voor de kapitaalsuitgaven met de Bank voor Ned. Gemeenten. Na discussie goedgekeurd. B. en W. stelden hierop voor te be sluiten tot: a. Oprichting van een agentschap der arbeidsbemiddeling en (verbloos..e dsver- zekering; b. Vaststel ing van een veror dening voor "liet agentschap oer arbeids bemiddeling en deii dienst der werkloos heidsverzekering; c. Het geven van e r ol ontslag aan den thans in functie zijnden correspondent der arbeidsbemiddeling en liet opheffen der commissie van advies inzake de werklooshei s erzeliering; d. hat benoemen van een agent der arbeidsbe- midde.rng tevens amtt.naar der werkloos heidsverzekering voor hét tijdvak tot 1 Januari 1934 (de gemeen'eboce v. d. Kooy); e. het vaststellen van een jaarwedde voor den onder bedoelden ambtenaar (f.300); f. het benoemen van een commissie van toezicht op het agentschap der arbeids bemiddeling èn den dienst der werkloos hei dsverzekering. De heer Kruizinga merkt op, dat met betrekking tot dit voorstel niet gehoord is de moderne Landarbeidersbond en stelt voor deze alsnog te hooren. Deze bond blijkt echter in Oegstgeest nog niet ge organiseerd te zijn. Het voorstel wordt niet ondersteund. De voorstellen worden na eenige discuss e goedgekeurd. Tot leden der commissie werden benoemd: de hoeren C. Bakker (voorzitter) en do heeren G. Lubbe Thzn. en N. Breedijk (leden-werk gevers) en J. C. Zandvliet èn G. J. Heerén (leden-werknemers). Vervolgens vond plaats de benoeming van de leden der diverse stembóreaux. hetgeen geruimen tijd vorderde. Voor het doorleggen van den verbindings weg tusschen den Rhijngee.terstraatweg en den Rijnzichtweg doortrekking Gevers straat hebban B. en W. de beschikking nooriig over do perceelen kadastraal be leend gemeente Oegstgecsl. sectie C., no. 1204 en 2224, resp. groot 76 M2 en 4 M2„ gelegen op den hoek Rliijngeester- straatweg Oeversstraat, toebehoorende aan de N.Z.H.T.M. Deze is genegen deze perceelen aan do gemeente in eigendom af te staan tegen een prijs van f. 1 totaal, onder zekore voorwaarden. B. en W. stellen voor tot dien aankoop over ie gaan. Goedgekeurd. De Rijkswaterstaat is voornemens den nieuwen Rijksweg bewesten Oegstgeest ook door middel van viaducten over den Al- mondewweg te voeren. Hij is genegen voor het watervrij houden van den weg voor zijn rekening onder het viaduct een automatische electrische poinpinstallatie met de noodige riolen, pulten. aan- en afvoerbuizen, k be.s, s ha- kelinrichtingen en verdere toebehooicn aan te brengen. Hij is tevens bereid bij even- tueeic noodzakelijkheid van vernieuwing of uitbreiding der installatie of verhooging der capaciteiten, de kosten daarvan door liet Rijk te la'en betalen, doch heeft gaarne, dat de gemeente de kosten van onderhoud en bediening en electrischen stroom voor haar rekening neemt, omdat dit voor hem administratief te bezwaarlijk is. B. en W. hebben zich bereid verklaard, dit verzoek in gunstige overweging fe nemen. Zij stellen voor het verzoek van den Rijkswaterstaat in to willigen en onder houd enz. voor rekening der gemeente te nemen. Goedgekeurd. Volgt het punt extra-hulp aan werk loozen (steumer.ecning B). volgens de Rijksregeling. Deze wordt na discussie goedgekeurd. Tot leden van het comité zijn aangewezen de heeren T. v. Egmond (voorzitter), P. J. Molenkamp, Jac. Uitten- boogaard, A. J. Dofferhoff en A. de Best. Volgt het punt steunverfeening en werk- verschaf.ing. Verschillende voorstellen inzake steun regeling en werk verschaf, ing zijn binnen gekomen en door B. en W. uitvoerig onder de oogen gezien. Deze zijn feitelijk in tweeën te redu- ceeren: a. verhooging van het steunbedrag tot f.11 p. w. benevens i. 1 p. w. per gezinslid boven de twee personen tot een maximum van f. 16.10: b. het geven van een toeslag op het loon in werkverschaffing van de genen, die drie dagen trekken en drie dagen werken tot de genoemde bedragen van f. 2.10 en f.2. B. en W. hebben hierover het advies van het oorgaan ingewonnen. Hieruit bleek, dat onder de leden geen eenstemmigheid heerschtó. B. en W. hebben daarop de adressen inet het advies in de vergadering van hun college behandeld. Ook daar kon geen overeenstemming worden verkregen. Do meerderheid van het college kan 2ich niet met de ingediende wijzigings voorstellen vereenigen en geeft de voor keur aan de thans geldende gemeentelijke regeling. Haar v.n. motief daartoe is, dat de steun bedragen en toeslagen plus loon bij aan neming van de voorstellen, hooger zijn dan de ioonen in werkverschafling. Bij aanneming van het voorstel van do minderheid van het college bedraagt het dagloon in werkverschaf ing f. 4.21 en het verschil met het gewone loon in werkver schaffing f. 1.70. Aanneming der voorstellen zal dus on vermijdelijk leiden tot verhooging der loonen in werkverschaffing, terwijl dezo dan tot zulk een niveau stijgen, dat alle prikkel om weer werk in het vrije bedrijf te ozeken, is weggenomen. H t tl el waar voor de steunregeling is ingesteld, wordt daardoor en daarbij ook geheel uit het oog verloren. Èen tweele motief van do meerderheid van ons college is, dat de gezinsinkomsten der werkloozen, vermeerderd met de kolcn- bon ad f. 1 bijna tot aan de loonen der 'gemeentewerklieden, die op arbeidscontract werken zijn genaderd. Do vrees van de organisaties dat de georganisserden bij de bes aande gemeente lijke regeling ais lid der bonden zullen bedanken wordt door de meerderheid van het college niet gedeeld. Hot komt hen zelfs voor, dat de mogelijkheid om f. 12.50 en f. 15 te ontvangen bij s echts drie dagen werken integendeel een prikkel is om zich te organiseeren. Do heeren Kruizinga, Kortman en dr. Simon Thomas kunnen zich resp. niet ten deefe en geheel met het adviss van B. en W. vereenigen, hetgeen zij nader uiteenzetten. Na uitvoerige d cussie wordt liet voorstel van de minderheid van B. en W. (weth. v. Egmond) aangenomen. Dit beweegt zi.ii tuss hen de u tkerringen van f. 11.83 a f.16, en houdt het midden tusschen de bestaando regeling en het voorstel van de raadsleden. B. en W. stellen voor het voorschot voor de verschillende scholen 1931 te be palen als volgt: a. voor de bijz. lagere school Rhijngess- terstraatweg f. 448X95; b. voor de bijz. lagere school Entte ,e;sterstr.weg f. 31(1912; c. voor de bijz. lagere s hooi H. Morschweg f. 1771.64: d. voor de bijz. lagere schooi Duinzicht f. 1279.08, verminder met f. 5.46 omdat de school f. 1273.60 is verzocht. Goedgekeurd. Na veslstelling kohier voor de verlicli- tir. gsbelasting 193) en d verse' berootings- wijzigingen vol de de rondvraag. D: h:er Breda inform er'e naar het woonwagen kamp. De zaak is nog hangende. De heer Uittcnbogaard vraagt zich af, of een derde kracht voor gemgento-toezicht wel noodig is. Hij geeft B. en W. in overweging daaraan zoo spoedig mogelijk een einde te willen maken, ook de bezoldiging v. dien kracht acht hij te hoog; voorts vestigt hij de aandacht op de heerschende slachting door honden van schapen en dankt den voorzitter voor de ondervonden medewer king. Hij beveelt voortdurende waakzaam heid aan. Ten laatste spreekt bij over de nooden der kleine kweekers en hoopt dat ook voor dezen van gemeentewege iets gedaan zal worden. De voorzitter merkt op. dat men het op gemeentewerken niet met 2 ambtenaren af kan; de aanstelling was absoluut noodzakelijk. De aandacht zal op de hondenkwestie gericht blijven. Inzake het vraagstuk der kleine kweakers komt liet den voorzitter ongewenscht voor op de beslissing van den Minister vooruit' te loopen. Aan de saneering van het bloeinbollenvak wordt van die zijde ge werkt. De heer Uittenbogaard bepleit nogmaals hulp aan de kleine kweekers, die ook maar eenigszins op de been gehouden kunnen worden: voordeel schenken aan do schuldeischers beoogt hij daarmee geens zins. De heer Kraan'merkt op, dat minstens 50 pet. van hen diep onder nul is. Een regeling komt hem onmoge ijk voor. Na nog eenige discussie over deze kwestie, gaat de vergadering in geheimo zitting over. 3—2

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 7