KWALITEIT EN DE ZEKERHEID DAT HET DE BESTE SIGARET VOOR IEDERS GEZOND HEID IS, BEZORGDEN CHIEF WHIP HAAR ENORME POPULARITEIT LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 18 Februari] BUITENLAND. UIT DE RIJNSTREEK. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE RAMP TE NEUNKIRCHEN. Dr. Blank, burgemeester van Neun- kirchen, heeft een overzicht gegeven van den stand der getroffen hulpmaatregelen. Met de 500.000 frsdie door de regeerings- commissie van het Saargebied ter be schikking gesteld zijn, heeft men aan elke familie, waarin één of meer sterfgevallen te betreuren zijn, of zwaar gewonden zijn, een bedrag van 1500 frs. uitgekeerd. Van de daklooze gezinnen zijn tot nu toe 102 in scholen, tehuizen en bij particu lieren ondergebracht. Men is reeds begon nen met den bouw van 10 woonbarakken, die o.a. woningen met 2 kamers zullen bevatten. Op de rekening bij de stedelijke spaarbank was tot Donderdag 200.696 mark en 189.120 frs. overgeschreven. EEN' VLIEGONGELUK. Twee vliegers, die behoorden tot Sir Alan Cobhams „Luchtcircus" zijn gisteren op het vliegveld te Kaapstad verongelukt. Zij zijn van een hoogte van 3000 voet ge vallen. Eén van de verongelukten, de vlieger Lawson, had meer vlieguren op zijn reke ning staan dan eenig ander vlieger. Hij vloog geregeld sinds 1912. ONTPLOFFING. Gistermiddag had in een machinefabriek re Roeusslllan (Fr.l nabij Avignon een ernstige ontploffing plaats. Twee arbei ders werden op slag gedood, terwijl drie anderen levensgevaarlijk werden gewond. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het werk te Genève. De Fransclie minister van Luchtvaart heeft gisteren in de hoofdcommissie der ontwapeningsconferentie het Fransche plan betreffende de legerkwestie in de volgende drie punten samengevat: 1) Frankrijk is bereid ingeval de alge- meene veiligheids- en controle-eisch van Frankrijk, zij het ook niet geheel, dan toch ten deele wordt ingewilligd toe te stemmen in een algemeen legerstelsel met een korten diensttijd van beneden een jaar. zoo mogelijk van 8 tot 9 maanden. 2.) Dit legersysteem zal In gelijke ver houding worden ingevoerd voor alle groote mogendheden en houdt daarmede in de gelijkheid van status der mogend heden. 3.) Aanpassing van dit systeem aan de bizondere omstandigheden der afzonder lijke landen, in het bijzonder ook door Duitschland, kan geschieden door geleide lijke doorvoering in 3 a 4 jaren. Cot wees er op dat het beroepsleger, zooals Duitschland heeft, zeer geschikt is als aanvalsleger, terwijl het legerstelsel met algemeenen dienstplicht voornamelijk ter verdediging dient. Pierre Cot heeft ten slotte het volgende nieuwe Fransche voorstel ingediend voor de definitieve regeling van legerkwesties: 1.) De hoofdcommissies stelt vast, dat slechts een militaire status van een zui ver verdedigingskarakter vereenigbaar ls met een régime van veiligheid. 2,i Dat op het Europeesche vasteland een leger met korten diensttijd en geringe troepencontingenten het eenige type van militaire organisatie is, dat een uitgespro ken defensief karakter draagt en een waarborg te geven voor een vreedzame houding overeenkomstig het Volkenbonds verdrag zonder dat de Volkenbond ge dwongen is bij een aanval voor een fait accompli te worden gesteld. De hoofd commissie is van meening dat de unifi catie der legers door een algemeene ver mindering der troepencontingenten met een gelijktijdige verkorting van den diensttijd moet worden nagestreefd. De hoofdcommissie besluit derhalve de voor waarden na te gaan waaronder de unifi catie der legers op het Europeesche con tinent kan worden doorgevoerd om te ge raken tot een gelijkheid van verdedigings- status der Europeesche continentale mo gendheden Nadolny wees er op, dat het eigenlijke doel der Ontwapeningsconferentie moet blijven de vermindering der bewapening. Maandag zal hij namens de Dultsche re geering antwoorden op de nieuwe voor stellen van Cot. Nadat de Hongaarsche vertegenwoordi ger nog geëischt had dat bij de behande ling van het Fransche plan rekening zal worden gehouden met de nationale ver- eischten, zoomede de veiligheid en de geografische situatie van ieder land afzonderlijk, werden de beraadslagingen verdaagd tot Maandagmiddag. De voorzitter van de buitengewone Vol kenbondsvergadering de Belgische minis ter van buitenlandsche zaken Hijmans, heeft de Volkenbondsassemblee ter behan deling van het Chineesch-Japansche con flict voor Dinsdag 21 Februari 's middags drie uur bijeengeroepen. Tevens is het rapport, dat de commissie van negentien heeft uitgewerkt, gepubli ceerd. De gepubliceerde tekst bevestigt, dat de Volkenbond in zijn opvatting over het Chineesch-Japansche conflict China in het gelijk stelt. Vastgesteld wordt, dat de onderhandelingen om tot een regeling van het conflict te geraken, mislukt zijn. De boycot-maatregelen, welke China na den aanvang der vijandelijkheden getrof fen heeft, worden als legale vergeldings maatregelen gekarakteriseerd. Verder wordt vastgesteld, dat de mili taire maatregelen, welke Japan sindsdien in Mandsjoerlje getroffen heeft, niet als toelaatbare verdedigingsmaatregelen er kend kunnen worden. Verder wordt geconstateerd, dat de vor ming der nieuwe Mandjoerijsche regeering door Japan met den geest der volken bondsresolutie van 11 Maart 1932 niet ver eenigbaar is. In de aanbevelingen voor de regeling van het conflict houdt het rapport zich aan de in het Lytton-rapport gestelde grondbegin selen. Uitdrukkelijk wordt vastgesteld, dat de souverelniteit over Mandsjoerije aan China toekomt en dat Japan zijn troepen moet terugtrekken. Voor Mandsjoerije wordt een systeem oiv der China's souvereinlteit voorgesteld. De Volkenbondsstaten worden uitgenoo digd. den nieuwen Mandsjoerijschen staat ook verder de jure noch de facto te erken- nen. Zij verplichten zich, in deze kwestie geen geïsoleerde houding aan te nemen en in deze aangelegenheid onder elkaar en met de geïnteresseerde niet-leden-staten van den Volkenbond over hun verdere houding telkens overleg te plegen. Tenslotte wordt nog de hoop uitgedrukt, dat de niet-leden-staten van den Volken bond zich bij deze houding van den Vol kenbond zullen aansluiten. Japan heeft besloten: 1. Japan verwerpt de aanbevelingen der comissie van negentien; 2. Japan staat er op. dat het Japansche- memorandum op het Lytton-rapport van den Volkenbond erkend wordt als basis voor de verdere beoordeeling van den poli- tieken toestand in het Verre Oosten; 3. Japan elscht de erkenning van Mands- joekwo door den Volkenbond: 4. Japan ls bereid tot onderhandelingen in zake de bijlegging van het geschil met de Chineesche centrale regeering; 5. Japan is tegen iedere deelneming van Amerika en Rusland aan deze onderhan delingen; 6. Indien de aanbevelingen der commis sie van negentien van den Volkenbond mochten worden bekrachtigd, dan zal de Japansche delegatie op grond van para- graaph 5. zinsnede 15 van het Volken bondsstatuut protesteeren: 7. Voor dit geval heeft de Japansche de legatie instructie ontvangen Geneve direct te verlaten en zich naar Londen of Parijs te begeven en geen verdere onderhande lingen meer met den Volkenbond te voeren tot dat de aanbevelingen der commissie van negentien zullen zijn teruggenomen; 8. Japan blijft voorloopig in den Volken bond en zal een afwachtende houding aan nemen. o DUITSCHLAND, Hitier contra Braun. Beperking van het aantal studenten. In een rede te Dortmund heeft Hitier zich scherp gekeerd tegen de afgezette Pruisische premier Braun, inzake de 2 millioen die Braun voor verkiezingsactie voor zijn partij zou hebben aangewend. Volgens Hitler is het zelfs meer. Hij ver volgde: Wij zullen in de eerstvolgende weken voor het Duitsche volk een geheel onopgesmukte algemeene balans opmaken, opdat het duidelijk erkent, welk weerga loos verkeerd beheer er in de laatste 14 jaren is gevoerd. Hindenburg heeft den leider der Beier- sche Volkspartij, staatsraad Schaeffer voor een persoonlijke bespreking ontvangen. Schaeffer heeft er den Rijkspresident op gewezen, dat de Beiersche Volkspartij van meening is dat onder alle omstandigheden rekening moet worden gehouden met den wil van het volk. Officieel wordt medegedeeld, dat de Rijksminister v. Binnenlandsche Zaken in overleg met de ministeries van onderwijs der Duitsche landen heeft bepaald, dat de eindexamencommissies voor de middelbare scholen in Duitschland in het vervolg bij het uitreiken van het einddiploma zullen mededeelen of de betreffende „abituriënt" in aanmerking komt voor studie aan een inrichting voor hooger onderwijs of niet. In de eerste semesters zal worden nage gaan of de beslissing der commissies juist is geweest. Deze maatregel staat in ver band met het feit, dat reeds te veel stu denten zijn ingeschreven aan hoogescho- len en universiteiten, terwijl het aantal afgestudeerden dat geen werkkring heeft gevonden zeer groot is. Met Paschen zul len ongeveer 40.000 jongelieden de mid delbare scholen verlaten. Gisteren hebben Nazi-studenten de Ber- lijnsche Kunstschool bezet, eenige Jood- sche hoogleeraren uit het gebouw gezet, een Hakenkreuz-vlag geheschen om daar na met wapperende vanen in te rukken. RECLAME. ENGELAND, Spionnage op Ierland. Uit Dublin wordt gemeld, dat daar twee officieren, één van het leger en één van de gendarmerie gearresteerd zijn. nadat bij hen bepaalde documenten gevonden waren Zij worden, naar verluidt, beschuldigd van het verraden van staatsgeheimen. De gearresteerde officieren, die eveneens van diefstal van geheime documenten be schuldigd worden, zijn kolonel Michael Hoean een broer van den ex-minister van landbouw onder Cossrave en de inspecteur- van de recherche O'Connell. ZUID-SLA VIE. Verdrijving der Jezuieten? Gemeld wordt dat 54 leden der regee- ringspartij in de Skoepsjtina een wetsont werp hebben ingediend, strekkende tot de verdrijving der Jezuieten uit Zuid-Slavië. De Jezuieten zouden binnen 48 uren het land moeten verlaten. De Jezuieten van Zuid-Slavische nationaliteit zouden geïn terneerd worden op het eiland Lissa. Men weet niet of de actie au serieux moet worden genomen. VEREENIGDE STATEN. De aanslag op Roosevelt. De toestand van Cermak den zwaarge wonden burgemeester van Chicago blijft gunstig. Een zenuwarts die Zangara den bedrij ver van den aanslag op Roosevelt In de gevangenis heeft onderzocht verklaarde na afloop dat hij geen enkele geestelijke afwijking bij hem had geconstateerd. >t >t h ic AARLANDERVEEN. Ook hier werd een vereeniging van den Stillen Omgang opgericht. ALPHEN. Hel verkeer bij tie Gouwsluische brug. De opruimingswerken aan de brug over de Gouwe aan Gouwsluis waren gisteren zoover gevorderd, dat 's avonds het ver keer voor rij- en voertuigen kon worden hersteld. De passage voor schepen zal worden verleend van 7—8 uur, van 12—13 uur en van 16.30—J7.30 uur. Propaganda-avond Chr. Besturenbond. In de kerkzaa! der Martha-Stichting hield de Chr. Best.bond een propaganda- avond, die buitengewoon goed is geslaagd. Na opening door den voorzitter, den tieer W. Oomen, werd men op bezielende wijze toegesproken door den heer K. Kruithof, voorzitter van het C. N. V. Een groeien van de Chr vakbeweging en een leven tot Eer van God, zij ons aller doel, aldus be sloot spreker. Onder leiding van den lieer G. VV. de Jong. directeur van de Chr. Gymnastiek- ver. „D. O. S." kwamen de leden in for- schen pas op het podium en sprak de heer Groeneveld een kort woord. De verschil lende nummers gaven blijk van goede studie en oefening Als blijk van waardee ring werd den heer De Jong door den voorzitter een stoffelijk aandenken over handigd. Vervolgens sprak de heer Jac. v. Noort een krachtig opwekkend woord voor het fonds „Hulp In Nood". De clou van den avond werd evenwel de opvoering van „Het Lied van den Arbeid", dat onder leiding van den heer D. J. Verschuur zeer voortreffelijk werd gespeeld. De goed ge slaagde avond werd oa. bijgewoond dooi den burgemeester, de heeren A P. Tolk en L. de Graaf. Ds. Stehouwer sloot met dankzegging. Een Wilhelmus van Nassouwe-coinitè. Alhier heeft zich het Wilhelmus van Nassouwe-comité geconstitueerd. Dit stelt zich ten doel een waardige her denking te houden aan den 400sten ge boortedag van Prins Willem I van Oranje op 24 April a.s. Het dagelijksch bestuur van het Comité bestaat uit de volgende heeren: J. H. Bel- graver, le voorzitter; W. A. Lam, 2e voor zitter; B. J. F. I. Knaapen. le secretaris; G. van Staalduinen, 2e secretaris; D. var. Dien. penningmeester. Giften voor dit doel kunnen met ver melding van bestemming worden gestort of overgeschreven op postrekening 110572 ten name van den heer D. van Dien. Het comité zal zeer binnenkort nader uitgewerkte plannen bekend maken. O. a. ligt in de bedoeling op 17 Maart een ver gadering te beleggen, waartoe van iedere vereeniging ter plaatse een lid zal worden uitgenoodigd. Gemeentewerken van 's-Gravenhage hebben bij ondershandsche aanbesteding opgedragen het uitbreiden van de buiten school aan de Doornikstraat, uit te voe ren met Haagsche werklieden, aan N. V. Aannemersbedrijf van G Bergshoeff al hier. Door de jeugdgroepen van de meis- jesvereenigingen „Het Mosterdzaad" en „Lydia" werd in het gebouw „Concordia" op zeer geanimeerde wijze haar jaarver gadering gehouden. Het geheel werd af gewisseld met voordrachten etc. Met groote aandacht werd door de aanwezigen geluisterd naar de beide spre kers: den heer Van Huisen. hoofd der Julianaschool te Utrecht en den heer D. Mesman Wzn., secretaris der schoolver- eeniglng, die beide ernstige en practische opmerkingen ten beste gaven voor on derwijs en opvoeding. Voor de noodige afwisseling was uit nemend gezorgd. Kinderen van de hoog ste klasse der beide scholen zongen on der leiding van den heer H. den Besten, verscheidene drie-stemmige liederen, terwijl een zangkoortje, gedirigeerd door den heer H. Hoedenmaker, na de pauze enkele nummers ten gehoore gebracht- Evenals andere jaren had de heer P. Boer Fzn., voor een keur van bloemen gezorgd. Ongetwijfeld heeft deze uitne mend geslaagde avond bij alle aanwezi gen een zeer aangename herinnering achtergelaten. o OUD-ADE. Auto-aanrijdingen. Hedenmorgen vonden op den Nieuwe weg twee autobotsingen plaats, nl. een tusschen een bestelauto van Vr. en Dr. te Leiden en een veewagen uit Zoeterwoude; -uni3io.n3d u 33 uaqassnj a.ispue op wagen uit Leiden en een personenauto. Alle vier wagens werden beschadigd. BOSKOOP. Geslaagde Ouderavond. De ouderavond der Vereen, voor Chr. Schoolonderwijs te Boskoop vond plaats in het gebouw „Salvatori" aan de Voor- kade- In zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer E. Guldemond, met blijdschap op het feit, dat er blijkbaar een hechte band bestaat tusschen de school en de ouders daar de vergader zaal tot ln alle hoeken gevuld was en de laatkomers slechts met moeite 'n plaatsje konden veroveren. OUDE-WETERING. Tooneeluitvoering „St. Theodulfus". In Hotel Van den Bosch alhier had de Vastenavond-uitvoering plaats van de R.K. Tooneelver. „St. Theodulfus". De zaal was uitstekend bezet. Opgevoerd worden twee stukken van vroolijken aard, n.l. „De Held van het Witte Doek" een klucht in drie bedrijven en „De Zelfmoordenaar" een blijspel in eèn bedrijf. Daverend is gelachen om de malle situaties in het eerste stuk, zoowel als om de staaltjes van vriendelijke brutaliteit in het tweede. Bij de sluiting van den avond wees de Voorzitter erop, dat m^t deze uitvoering de vereeniging haar 10de seizoen had besloten, daarbij de hoop uitsprekende, dat de inwoners van Ourte- Wetering in de toekomst de vereeniging zullen blfjven steunen, opdat haar voort bestaan verzekerd zij. De piano-muziek van den heer A. Fangmann droeg mede bij tot verhooging van de vroolijke stem ming. teiwijl de grimeering van den heer Franssen goed verzorgd was. De costumes waren geleverd door de fa. Hoppezak «te Leiden. Bijzondere Vrijwillige Landstorm. Voor de Afd. Oude-Welering. Nieuwe Wetering en Huigsloterdijk van den B.V.L is in overleg met den heer burgemeestei van Aikemade een plaatselijke Landstorm- Commissie ingesteld. Als voorzitter dezer Commissie is aangezocht dokter A. van dei- Bijl. als peningmeester de heer Jos Penning de Vries en als secretaris de heer L. Kool, landstormleider te Nieuwe-Wetering. Bur gemeester L. H. M. J. Vosters is bereid ge vonden het Eere-Voorzitterschap der Com missie te vervullen, terwijl pastoor J. J. H. Raken. ds. J. B. Geerllng, ds. W. van den Bos en de heer J. van Iterson hunne medewerking hebben toegezegd door het lidmaatschap der Commissie te aanvaar den. Bovendien hebben de plaatselijke leiders ambtshalve zitting in de Commissie De vastenavondultvoering mag t weer onder de zzer geslaagde woril rekend. De regie en grimeering bel bij den heer J. van Berkel en wil goede handen, terwijl de pauze r geluisterd door enkele leden na vioolclub met welwillende medn| van den pianist J. van BerkeL RIJNSATERWOUDE, De collecte van het Crisis-j heeft niet opgebracht de somma d gelijk ab. gemeld, doch f. 6.53. WADDINXVEEN, Toneeluitvoering ten bate van Crisis-Comité. In het R.K. Bondsgebouw heeft i gestelde uitvoering plaats geh<l bate van het plaatselijk crisis-coni| De secretaris van het comité, den avond, waarbij hij.de talrijke s] zigen hartelijk welkom heette. Venj werd het tooneelstuk „Langs paden" opgevoerd. De spelers dedil uiterste best; er was van een en veel studie gemaakt! In hotel Kwaak gaf de gymnast! „T- O. O. S." alhier een geslaagde f| bezochte uitvoering. De versctrr nummers van het welvoox-ziene pi! ma oogstte grooten bijval, waam| het brugtumen en de stand willen roemen. Een geanimeerd sloot dezen gezelligen avond! WOUBRUGGE. ROELOF ARENDSVEEN. Tooneeluitvoering „St. Pancratius". Voor een goed gevulde zaal gaf de R.K. Tooneelclub „St. Pancratius" alhier enkele opvoeringen in de groote Pancratiuszaal, van het tooneelspel in drie bedrijven „De Laatste Tocht". Hoewel de keuze van het tooneelstuk een zeer gelukkige mag wor den genoemd, moet toch worden gecon stateerd, dat de spelers zich daarmede een moeilijke opgave hadden gesteld. Dat dit stuk een succes is geworden, pleit voor zeker voor de capaciteiten van de tooneel club. De uitbeelding der verschillende rol len was zeer goed te noemen, hoewel toe gegeven moet worden dat over het geheel het militaire element niet voldoende naar- voren werd gebracht. In de Geref. Kerk hield de Ei! Jongelingsvereenigingen op Geref. t slag onder voorzitterschap van da Beishuizen uit Alphen een ringvergs welke goed was bezocht. Na openlM de voorzitter een inleidend wood 2 Thimotheus 2, waarna de heerfl en referaat hield over „De afdtj Jeugd' en de heer Kammeraat oveij ren en Jongeren". Op beide ondefl volgde een geanimeerde besprek™ na ds. Nauta deze leerzame avoil dankgebed sloot. De mandolineclub „l'Estudla hield ln de feestelijk versierde '-A hotel Swama haar jaarlijksche op] uitvoering, onder leiding van de» teur, den heer B. J. Verdoorn uit] Het programma voor deze avond 1 een achttal nummers en werd vlojl werkt, waarna de humorist Spaaroj de talrijke aanwezigen eenigen tijdl lig bezighield. Een verrassingsloteq grabbelton ten bate der kas bract] aardige afwisseling. Het was een P-i avond 4. - .vf.",»'-' ZWAMMERDAM. Jaarvergadering R.K. Vrouwenl De afd. van den R-K. VrouvOj hield dezer dagen haar jaarvergtf? De presidente, mejde Koning, openingswoord en heette in het »W pastoor A. W. J. Luhn welkom. i De secretaresse, mej. de Vos, jaarverslag uit. Uit het jaarve"™ de penningmeesteresse bleek nog welke arbeid deze vereeniging voor hen, die behoefte aan sten» De ontvangsten bedroegen f- uitgaven f- 739.06. Besloten werd de arbeid dei dei ging nog uit te breiden dooi llng voor het waken bij zieken t verleening in groote gezinnen. X: gaven zich direct reeds vei*?jj dames op. Medegedeeld werd noJjjjj plan bestaat in April de verert Schiedam te doen gaan, ter bl„ kerkelijke feesten aldaar, terït p nog het plan bestaat in Octobti^ sie-tentoorict-eiung te houden Ii$' Aan het einde sprak pastoortje geestelijk adviseur een sIot«W& na de vergadering op de gebruld werd gesloten. j| m tt

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2