Humor uit het Buitenland. LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Zaterdag 18 Februari FINANCIEEL OVERZICHT. Crematie en Auto-Transpt SCHEEPSTIJDINGEN f Jnffrouw Jansen nn het ijs gebroken is mag Ik aeker wei Mlentje «eggen?," .CHappy Mag.), Zij„Je bent een zelfzuchtige bruut. En ik kan Jef wel vertellen dat toen ons engagement werd aan ge- kondigd ik uitingen van medelijden van zeker een-" derde van onze kennissen kreeg." Hij „En ik kreeg ze van de andere twee derden." - (Hnmoristlï r Waarzegster„Maakt u zich geen zorgen. De donkere wolken zullen gauw optrekken, de zon zal te voorschijn komen, en CliëntJZeg- is Juffrouw. Ik ben hier gekomme hm me hand te late leze en niet voor een weerbericht." (Humorist). „Maar beste Jongen, pas getrouwd en nu al in een restaurant eten I" „O, dat ls in orde. tante. Ik heb in een week geen warm maal gehad. Evelien ls lederen avond naar de kookschool." (London Opinion). Dienstbode (die haar ontslag voorzichtig wil kondigen): „U heeft uw betrekking ook verlaten u ging trouwen, nietwaar mevrouw 2" Jonge echtgenoot: „O zeker, Lize, hij ziet er knap uit en dat allemaal, maar ik wed dat hij niet de kinder wagen voor Je zou willen duwen op Zaterdag als Je boodschappen doet." (Humorist). Nieuwe bankmoeilijkheden in de Ver. Staten Mislukking der steun politiek van de Amerikaansche Regeering? Een nieuw plan tot steun van de katoen markt Overeenkomst tot beperking van den thee-uitvoer Lichte verbetering der theeprijzen De Amsterdamsche Beurs onder den invloed van internatio nale gebeurtenissen. De wereld schijnt, zoowel op politiek als op economisch gebied, nog steeds niet tot rust te mogen komen. Geheel afgeschei den van den toestand in Duitschland. waarvan men nog steeds niet kan zeggen, wat er uit zal voortvloeien, was het in de afgeloopen week vooral de verscherping van de verhouding tusschen Japan en China en de mogelijkheid van uittreding van Japan uit den Volkenbond, die tot bezorgdheid voor verdere politieke verwik kelingen aanleiding gaf hetgeen een druk op de fondsenmarkt uitoefende. Van nog ernstigeren aard was echter de invloed van de jongste gebeurtenissen op bank- gebied in de Vereenigde Staten. In Michi gan, een van de rijkste industrie-staten van Amerika, moest een moratorium voor een periode van acht dagen worden afge kondigd, omdat de banken niet in staat waren, te voldoen aan de opvragingen van deposito's. De moeilijkheden zijn uitgegaan van de Union Guardian Trust Co. te Detroit, een betrekkelijk kleine instelling, die echter van beteekenls is wegens de belanggen. die met haar zijn verbonden. De achter grond van de moeilijkheden wordt ge vormd door de voortdurend ernstiger wor dende situatie op landbouwgebied in de Ver. Staten. Tengevolge van de enorme waardevermindering van onroerende goe deren en den toenemenden onwil van de boeren, om rente en aflossing, op hypo theken te voldoen, die een steeds meer drukkenden last vormen, zijn de instellin gen, die gToote hypotheken hadden uit staan. natuurlijk ten- zeerste gedupeerd. Hierbij komen dan nog de verliezen op commercieele leeningen, op fondsen enz. Ook de Union Guardian Trust Co. is hier door in een impasse geraakt. De Recon struction Finance Corporation, het met regeeringsgeld opgerichte steunlichaam, heeft nog getracht, redding te brengen door het verstrekken van een leening van 15 millioen dollar. Deze is echter onvol doende gebleken, en de Refico was slechts bereid, verdere credieten te verleenen op voorwaarde dat de groote deposanten hun tegoed niet zouden opvragen. Tot deze groote deposanten behooren in de eerste plaats de belangrijke Ameri kaansche automobiel-concerns, de General Motors Corp., de Chrysler Corporation en Ford. Vooral aan laatstgenoemde wordt verweten, dat hij wegens zijn weinig tege moetkomende houding een onderhandsche regeling van de moeilijkheden heeft te gengehouden. Dit is te opmerkelijker, om dat het deposito van Ford bij de Union Guardian Trust de voor het reusachtige concern slechts luttele som van 7>/i mil lioen dollars bedroeg. Het is mogelijk, dat de onwelwillende houding is ingegeven door de bedoeling, om concurrenten dwars te zitten. Wanneer dit zoo is, dan heeft Ford hier van weinig genoegen beleefd. Immers is door deze zaak het crediet van Ford zelf ln opspraak gebracht, omdat men in den aandrang tot terugbetaling van het bank tegoed een bewijs van financiëele zwakte van het automobielconcern meende te moeten zien. Welk een ongunstigen indruk een en ander op de beurs heeft gemaakt, blijkt wel daaruit, dat aandeelen Neder- landsche Ford op de Amsterdamsche beurs in één dag 20 pet. daalden. Wel zijn sinds dien geruststellende mededeeüngen gepu bliceerd maar deze hebben de vage vrees, dat de bankcrisis in Michigan nog verder om zich zal heengrijpen, niet tot zwijgen kunnen brengen. Dat deze vrees niet on gegrond is, is reeds gebleken uit het fail lissement van een der grootste Ameri kaansche automobiel-concerns, de Willys Overland. Intusschen hebben de jongste gebeurte nissen eens te meer bewezen, dat de door de Amerikaansche regcering tot dusverre gevolgde politiek van steunverleenlng niet het ln Amerika verwachte resultaat heeft opgeleverd, en dat deze veeleer leidt tot een bestendiging van ongezonde verhou dingen, die men beter had kunnen laten „uitziekenTe eeniger tijd moeten de zwakke plekken toch te voorschijn komer. en inmiddels dreigt het ziekteverloop nog te zijn verergerd. De lasten van de steun- actie komen op de Amerikaansche schat kist neer en vormen een latent gevaar voor het staatscredlet en het geldwezen. Juist in den jongsten tijd begint men dit in gezaghebbende kringen van de Ver. Staten hoe langer hoe meer in te zien. Men geeft er zich in toenemende mate re kenschap van, dat niet iedereen op kos ten van het staatscredlet kan worden ge red en dat het van het grootste belang is, het staatscrediet zelf te beschermen. Mochten de gebeurtenissen in Michigan er toe bijdragen, dat deze opvatting verder veld wint, dan kan er tenminste iets goeds uit voortspruiten. Uit den aard der zaak heeft de New Yorksche beurs in sterke mate onder den invloed van de bankcrisis in Michigan verkeerd. Wel schijnt de situatie in Michi gan, die aan „insiders" bekend moet zijn geweest, reeds sinds geruimen tijd een druk op de New Yorksche beurs te hebben uitgeoefend hetgeen achteraf een verkla ring vormt voor den strook van verkoopen van bepaalde fondsen. Deze verkoopen hebben in de afgeloopen week nog aange houden. ook al omdat de beurs in Detroit gesloten was, en men dus zooveel mogelijk te New York „spuide". Door de thans aan den dag getreden bankmoeilijkheaen ls de toestand althans eenigszins opgehel derd. Mochten zij niet verder om zich heen grijpen, dan zal blijken, dat de plaats gevonden liquidaties de atmosfeer hebben gezuiverd en zal er op het verlaagde koerspeil wellicht weer nieuwe vraag ont staan. Voor het oogenblik kan echter nog niemand voorspellen, hoe de financiëele toestand ln de Ver. Staten zich verder zal ontwikkelen. De berichten betreffende de bankcrisis hebben tot gevolg gehad, dat de betere stemming, die op de goederenmarkten viel waar te nemen, zich niet heeft kunnen doorzetten. Wat de graanmarkt betreft heeft de gunstigere stemming haar oor zaak gevonden in de berichten omtrent den slechten toestand van 't wintergraan. De katoenmarkt heeft slechts tijdelijk ge profiteerd van een nieuw plan der Amerikaansche regeering. dat al weer beoogt, om op kunstmatige wijze een ver betering in den toestand te brengen. Naar men weet, beschikt de Amerikaan sche regeering over groote voorraden katoen, waarop zij thans ontzaglijke ver liezen moet lijden, maar die tegelijkertijd een sterken druk op de markt leggen. Zij heeft zich thans bereid verklaard, deze 3'/2 millioen balen ter beschikking van de katoenplanters te stellen, tot den tegen- woordlgen prijs, Indien laatstgenoemde zich hiertegenover verplichten, eenzelfde hoeveelheid minder aan te planten. De planters behoeven de aldus gekochte regeeringsvoorraden niet onmiddellijk te betalen. Zij hebben hiermede tijd tot omstreeks half Augustus. Aannemende, dafcle maatregelen intusschen tot een verbetering van de markt hebben geleld, zou de van de regeering overgenomen katoen dan met winst van de hand kun nen worden gedaan. Men twijfelt er echter aan, of het plan inderdaad we! doorvoerbaar zal blijken te zijn. Immers is het, afgezien van de andere practische bezwaren, die tegen het plan worden aangevoerd, te verwachten, dat tegenover de producten, die zich tot vermindering van hun aanplant zullen verplichten, andere zullen komen te staan, die buiten het plan blijven, en die hun aanplant zooveel mogelijk zullen trachten uit te breiden. De doeltreffendheid van het plan zou dan afstuiten op dezelfde be zwaren, die ook de resultaten van zooveel andere restrictie-plannen geheel illusoir hebben gemaakt. Dit neemt niet weg, dat wij nog steeds niet aan het einde rijn gekomen van de pogingen, om door restrictie-maatregelen een verbetering in bepaalde bedrijfstakken te weeg te brengen. Op het oogenblik staan wij weer aan de vooravond van een internationale overeenkomst tot regeling van thee-productie. Reeds zijn de voor naamste thee-producenten in Neder- landsch-, en Britsch Indië en Caylon tot overeenstemming gekomen. De regeeringen hebben principieel hun medewerking toe gezegd en verwacht wordt, dat zij binnen kort de overeenkomst zullen bekrachtigen. Bepaald ls. dat de uitvoer ln het eerste jaar, waarvoor de overeenkomst geldt, beperkt zal worden tot 85 °/o van den j „standaard export", als hoedanig wordt aangenomen de export in 1929, 1930 of 1931, naar keus van de producenten. De overeenkomst geldt voor vijf jaar, en voor elk volgend jaar zal het exportcijfer wor den vastgesteld, rekening houdend met de dan aanwezige voorraden en de prijzen. Bepaald is nog, dat de bestaande beplante oppervlakte niet mag worden uitgebreid, uitzonderingsgevallen voorbehouden. De wijze, waarop de restrictie zal plaats vinden, zal aan elke onderneming worden overgelaten. Het ligt in de bedoeling, de overeenkomst op 1 April as. in werking te doen treden. Hoewel het natuurlijk nog geheel onzeker is, hoe de overeenkomst in de practijk zal werken, en men er met het oog op de vroeger juist in de theecul tuur opgedane ervaringen geen al te groote verwachtingen van mag koesteren, hebben de berichten over de sluiting der overeenkomst reeds tot een verbetering van de thee-prijzen geleid. Vooral op de Londensche theemarkt is dit tot uiting ge komen. In enkele weken tijds is het prijs niveau er met 1 a 2 pence gestegen. De Amsterdamsche veilingen hebben slechts in geringe mate op deze verbetering op de Londensche markt gereageerd, wat niet in de laatste plaats is toe te schrijven aan de beperkte binnenlandsche vraag als gevolg van dc hier te lande door verbrui kers te betalen hooge prijzen, wegens de hooge invoerrechten voor dit artikel. Bij de beoordeeling van de positie der thee-cultuurondernemingen moet in het oog worden gehouden, dat de tot dusverre ingetreden prijsstijging nog lang niet vol doende is, om het bedrijf weer winstge vend te maken. In verreweg de meeste gevallen wordt nog met een meer of min der groot verlies gewerkt, hetgeen ook be grijpelijk is, wanneer men weet, dat de doorsneeprijs, die in 1932 op de veilingen hier te lande werd gemaakt, de laagste is geweest in de laatste veertig jaren. Hij bedroeg 28 1/4 cqnt, tegen nog 43 cent in 1931. Ook de thee-producenten hebben hun productie-kosten natuurlijk sindsdien zooveel mogelijk ingekrompen, maar ook hier heeft de bezuiniging geen gelijken tred kunnen houden met het snelle tempo en den omvang van de prijsdaling. Over 1931 hebben nog slechts negen van de 34 Nederlandsch-Indische theecultuuronder- nemingen, welker aandeelen op de Am sterdamsche beurs worden verhandeld, di vidend uitgekeerd Het aantal, dat over 1932 nog een uitkeering zal kunnen doen, zal nog verder blijken te zijn ingekrompen, al zijn er ook thans nog enkele Ned In dische thee-ondernemingen, die ln een bijzonder bevoorrechte positie verkeeren, welke in de noteering der aandeelen tot uiting komt. Hoewel thee-aandeelen in de afgeloopen week eenigszins van winstnemingen te lijden hebben gehad, is de grondstemming toch vast gebleven. Overigens heeft de Amsterdamsche beurs sterk onder den in vloed verkeerd van de nieuwe bankmoei lijkheden in de Ver. Staten, waardoor als boven reeds opgemerkt, vooral aandeelen Ford werden medegesleept. De andere in- dustrieele waarden hebben zich beter ge houden, maar zijn toch een paar percent in koers afgebrokkeld. Geruchten, volgens welke voor aandeelen Unilever een slotdl- vidend van 3"/o te verwachten zou zijn, waardoor het totale dividend 7°/o zou be dragen, hebben een lichte koersdaling, ook voor dit fonds, niet kunnen tegenhouden. Voor aandeelen Philips bestond weinig belangstelling, zoodat een op zichzelf ge ring aanbod deze eveneens op een lager niveau bracht. Suikeraandeelen konden aanvankelijk profiteeren van de lichte verbetering op de suikermarkt, die o.a geleid heeft tot een verhooging van de' limite voor den verkoop van Java-suiker naar Britsch- Indië. De verkoopen door de N. I. V. A S., de nieuwe, met medewerking der regeering opgerichte verkoopcentrale, gaan geregeld voort en al is het prijsniveau nog altijd zeer onbevredigend, hier staat tegenover, dat het gevaar van zich voortdurend op- hoopende voorraden vermindert. Het lage prijsniveau heeft tot gevolg, dat de aan plant van suiker steeds meer wordt inge krompen. Volgens de laatste gegevens zal oogst 1934 beperkt worden tot slechts 450.000 ton, tegen een normalen Java- suikeroogst van rond 3 millioen ton. Fraai zijn de vooruitzichten voor de Java-suiker industrie zeker niet! Rubberaandeelen waren ongeanimeerd, evenals tabakken ofschoon laatstgenoemde zich goed in prijs konden handhaven, aan gezien dc vooruitzichten voor de Sumatra- tabak iets gunstiger worden beoordeeld. De verwachtingen, wat de kwaliteit van het product van oogst 1932 aangaat, dat op de a.s voorjaarsinschrijvingen ter markt komt, zijn nog al hoog gespannen. De drastische bezuinigingsmaatregelen van de Sumatra-tabaksondernemingen maken het mogelijk, ook bij betrekkelijk lage prijzen winst te maken, al zullen de bezuinigingen nog niet ten volle in den kostprijs van oogst 1932 tot uiting kunnen komen. Voor aandeelen Koninklijke Petroleum was de stemming aanvankelijk vast, doch later werd dit op verschillende buitenland- sche beurzen verhandelde fonds in ster kere mate dan de meeste locale waarden geïnfluenceerd door de ongunstige stem ming op de internationale beurzen Zelfs de beleggingsmarkt is niet ver schoond gebleven van den druk, die van de flauwe stemming in het buitenland uit ging, waardoor de koersen hier en daar iets afbrokkelden en zelfs de nieuwe 4°/n staatsleening weer iets onder pari kwam. De Indiening van het wetsontwerp omtrent een nieuwe leening van f. 350 millioen, ge deeltelijk ter conversie van de tweede 5"'» leening 1932, is aan deze reactie wellicht niet vreemd geweest. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: 7'/o Dawesleening 62 5/8, 60. 5V«<Vo Youngleening 55 11/16. 52 1/8, 53. Nederlandsche Ford 121. 121 3/4. 100, 106. Philips Gem. Bez. 128, 124 3/4, 125 1/4. Unilever 109 3/4. 103 1/2, 104 1/4 Ned. Gist- en Spiritusfabr. 316 1/2, 312. Aniem 204. 199 1/2 Redjang Lebong 106. 111, 102 1/4, 104. Koninkl. Petroleum 153. 147 3/4. 148 1/2. Amsterdam Rubber 60 7/8, 57 3/4, 58. Ned. Scheepvaart Unie 55. 52 1/4, 53 3/4. Handelsver. „Amsterdam" 172 1/2, 175 1/2, 169, 170. Javasche Cultuur Mij 105, 111, 107. Dell Batavia Mij. 152 1/4. 155, 148. Deli Mij 122 1/4.126.121.123. Senembah Mij. 134, 142, 140 1/4. RECLAME. Begraieninonderiiemin^ G. M. SEUGLING Kosterij Evang. Lulh. Gd Middelweg 36 Tel 3101 Leid. MAATSCHAPPIJ NEDERLA POELAU TELLO, thuisreis, 17 Suez. TANIMBAR, thuisreis, 17 Febr. U| POELAU ROEBIAH, 17 Febr. vanf Amsterdam. HOLLAND—AFRIKA-LIJN RIETFONTEIN, thuisreis, 17 Fe) I Duinkerken naar Antwerpen. KLIPFONTEIN, vertrekt 18 Febr. (I I ban naar Lorenzo Marques. HEEMSKERK, vertrekt 19 Febr. Tl I ban naar East Londen. I MAASKERK, thuisreis, pass. li Ouessant. KON NED STOOMB-MD ACHILLES, A'dam n. Middl. Zee, 1™ te Rotterdam. BERENICE. A'dam n. Middl. Zee,:| te Rotterdam. DEUCALION, 16 Febr. van Malï| Patras. ORANJE NASSAU, 15 Febr. van J ville te New York. PERSEUS, 16 Febr. van Kopenhai Aalborg. STELLA, 16 Febr. van Tarragoti| Candia. TRAJANUS, wordt 20 Febr. 's aid W. Indië te Llmuiden verwacht I TRITON. A'dam n. Middl. Zee, 11 f Rotterdam. ULYSSES, 16 Febr. van Instant* Izmir. VESTA, 16 Febr. van Genua n. 1 VULCANUS, 16 Febr. van Vigo te 1 HELDER, 17 Febr. van Hamburg D| KON HOLL. LLOVD ZAANLAND, 17 Febr. van Ham&l Amsterdam. MAATSCHAPPIJ OCEAAN.! ALCINOUS, 17 Febr. van Java n. AJ MELAMPUS, A'dam n. Java, 19 F™ Suez. HOLLAND—OOST-AZTE LIDI ZUIDERKERK, uitreis, 16 Febr. «I Said verwacht. ROTTERDAM—ZUID—AM ER IK' ALPHACCA, thuisreis, pass. 19 Canarische Eilanden. ROTTERDAMSCHE LlOlt I BALOERAN, thuisreis, 17 Febr. '"I Said. DIVERSE STOOMVAARTBER"1 WAALHAVEN, Port Centil n. 83,*1 16 Febr. de Azoren. KEILEHAVEN. 16 Febr. van Port Centil. ALDEBARAN, Fremantle n. Nai* van Gibraltar. SOESTERBERG, 16 Febr. van» Rotterdam. ROSSUM, 16 Febr. van Dover blanca. - FARMSUM, 16 Febr. van Fre^ Livorno. .pil ST. ANN ALAND, 16 Febr. van^« Antwerpen.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 14