'e bruginstorting te Alphen. Jaamne VRIJDAG 17 FEBRUARI 1933 No. 22367 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MCIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. MUZIEK. Het voornaamste Nieuws van heden. Burgerlijke Stand v. Lelden EIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: Iti ner regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle jëre ajvertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën uitend OU vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. >en maximum aantal woorden van 30 isso volgens postrecht Voor eventueele opzending van feen 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:j Voor Lelden per 3 maanden 1.2.35; per week t.0.18 Bulten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post t. 2.35 portokosten. ommer bestaat uit VIER Btadea EERSTE BLAD. ONTEIGENING. ^Burgemeester der gemeente Leiden [bekend, dat ter voldoening aan de jen 10 e.v. der Onteigeningswet, de t bedoeld In artikel 12 dier Wet, fnde het plan van onteigening voor uw van een nieuw Raadhuis en het den van de Koornbrugsteeg in deze (te. bedoeld in de Wet van 30 er 1932 (Staatsblad No. 691), ter rie der gemeente ter inzage van ër zullen worden neergelegd van Kuari a.s. tot en met 6 Maart d.a.v. jfop Maandag 6 Maart a.s. des voor- is te 10 uur een Commissie uit het I van Gedeputeerde Staten dezer fcle ten Gemcentehuize Rapen- zal zitting houden tot het aan- van bezwaren tegen bedoelde ling. De Burgemeester voornoemd, I A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. j 17 Februari 1933. 5851 EDERLAND EN INDIë IN MOEILIJKE JAREN. |van den heer C. J. van Kempen. [loop van het tweede liberale stu- Icongres, dat gisteren in „Den t" werd gehouden, is vanwege den lan Jonge liberalen en van de ne liberale Studentenver. een pro- la-vergadering gehouden waarin C. J. van Kempen, oud-gouver- |van Sumatra's Oostkust en oud-lid Tweede Kamer gesproken heeft [.Nederland en Indië in moeilijke |er ving zijn rede aan met een naar minder bewogen tijden, even het licht vallen op de lelijke oorlogsjaren 19141918 en de opluchting, die 11 November acht en de groote verwachtingen vrede allerwegen gekoesterd. welk een ontgoocheling! :en korte periode van schijnwel- lemengd met de meest verscheidene ie Internationale bisbilles. davert |le economische wereldbestel op zijn sten. ehetst hoe de eerste verschijnselen nende inzinking o.a. in Indië door icherp werden onderkend en ge- ferd; de hevige Amerikaansche I" van eind 1929 werd door tal van schokken, roeringen en verschui- gevolgd. [„economisch drijfljs" zette zich vast, overal vielen afdwalingen ten onvolprezen vrijhandel te con- f n en om ons heen zagen wij hooge ten verrijzen, zware prohibitieve zeer storende deviezenpolitiek. van den gouden standaard op schaal, contingenteeringen zon- schetste vervolgens de beklemde waarin wij zeiven langzaam maar kwamen, waardoor Regeering en |nt tot steun- en afweermaatrege- groote schaal overgingen, jogden de Vrijhandelaars op inter- Bl terrein weer baan te maken ft vrije ruilverkeer (Oslo, Ouchy ben van ontworsteling aan den Rn het protectionisme) maar zon der internationale samenwerking op al- gemeene schaal, zal het ruilverkeer blij ven hokken, komt geen daadwerkelijke verbetering. Spr. hoopt daarom dat de a.s. Econo mische Conferentie uitkomst brengen zal en het schuldenvraagstuk, een der ziekste plekken in zijn diepste vezels zal worden aangepakt enopgelost! Zoo ook de internationale ontwapening. Spr. staat daarna stil bij moederland- sche en Indische begrootingen, schetst de moeilijkheden om het evenwicht in beide te bereiken. Hij bespreekt ook de ge- meente-financiën die in vele steden door socialistischen invloed en overwicht in het gedrang zijn gekomen en de noodzakelijk heid dat de loonen in overheids- en be schutte bedrijven omlaag moesten. Spr. keert zich daarna tegen Over heids over bemoeiing, die wel sterk spreekt in de Winkelsluitingswet, waarvan spr. de bezwarende werking aantoont. Spr. komt daarna op de radio en den eenzijdigen ontwapeningswaan en wat de liberalen willen bereiken o.m.: een parate natie met een weermacht in het kader van internationale ontwapening' en volkomen zelfstandigheid in het kader van den Volkenbond; maatschappelijken vrede; practisch neutraal onderwijs; goede financiën; goed bezoldigd klein-ambtenarencorps; terugkeer tot den vrijhandel; ontwikkeling der overzeesche gewesten op de basis van eigen economisch kunnen .en ten slotte een krachtig gezag. Spr. behandelt dit punt aan de hand der jongste gebeurtenissen in Indië. Hij wijst er op hoe die zijn ontstaan en wat z. 1. daartegen te doen is, nJ. naast onver biddelijke bestraffing der schuldigen een rigoureuse zuivering op de vloot, krach tige handhaving van de tucht zoowel ter zee als te land, waarbij spr. wijst op de laakbare anti-nationale houding der S. D. A. P. die het feitelijk nog erger maakte dan de communisten, van wie men immers weet dat zij beroepsspioniers en zetbazen van Moskou zijn. Spr. behandelde tenslotte de Kamer ontbinding en spreekt de hoop uit, dat de a.s. verkiezingen zullen leiden tot een sterke gezagsconcentratie en een daad werkelijke bezuiniglngspolltiek. VERVOERSOPBRENGSTEN N.Z.H.T M. Vooruitgang over de geheele linie. De vervoeropbrengsten over Januari be droegen voor de lijn; LeidenHeemstede f. 38.515, tegen f. 8570 in December, toen de lijn nog niet geëlectrificeerd was en de concurrentie van de Brockwaybussen nog bestond. Het vorige jaar Januari bedroeg de op brengst ruim f. 9000. De lijnen in Waterland vertoonen even eens een meerdere opbrengst van ongeveer f. 10.000.Ook de lijn Amsterdam— Zandvoort wijst een gunstiger beeld dan in de overeenkomstige maand van 1932. Rekening houdende met het feit. dat in Januari 1932 de Waterlandsche lijnen bui ten het overzicht vielen zijn de vervoers- opbrengsten 1 Januari 1P33 globaal f. 20.000 hooger dan in 1932. Veryacht wordt dat de onbrenvsten op de lijn Leiden —Haarlem in het voorjaar in den bollen- tiid en den a.s. Zomer nog belangriik zullen stijgen daar nu reeds lederen dag het vervoer belangrijk toeneemt. FEDERATIE VAN WONINGBOUW- VEREENIGINGEN. ARBEIDSBEURS. Op den 16en Februari 1933 waren 3711 (v.j. 2820) werkzoekenden ingeschreven. De Wethouder van Fabricage, de heer J. Splinter Gzn., is verhinderd morgen spreekuur te houden. |een beeld van de zwaar beschadigde Gouv,sluische buig Alphen, waai „eren uitvoerige mededeelingen deden. Den geheelen nacht heeft men de «werkzaamheden voortgezet. Moge het verkeer op dit belangrijke verbin dingspunt spoedig hersteld zijn. De heer J. Bommer over „De ontwikkeling van den Vereenigingswoningbouw". Gisteravond vergaderde in „Den Burcht" de „Federatie van te Leiden en Omstreken gevestigde Woningbouwverenigingen" on der leiding van den heer A. J. Schoneveld. Deze had meer aanwezigen verwacht; hij toch meende dat een onderwerp over de volkshuisvesting zeker in het kader van dezen tijd past. Als spreker trad op de heer J. Bommer, secretaris van den Nationalen Woning raad, met het onderwerp: „De ontwikke ling van den Vereenigingswoningbouw" Spr. wees er op, dat vele zaken die vroe ger als vanzelfsprekend werden be schouwd, tegenwoordig gecompliceerder zijn geworden. Zoo is het ook met het woningvraagstuk: de klove tusschen het geen mogelijk is en wat men bereiken wil, is steeds grooter geworden. Honderd jaar geleden bestond het woningvraagstuk niet, toen zou men vreemd opgekeken hebben, indien iemand goede woningen voor de arbeiders bepleitte. In het midden der vorige eeuw (1853) kwam het woningvraagstuk eerst meer op den voorgrond. Een toen ingesteld onder zoek naar de woningtoestanden gaf ten hemelschreiende uitkomsten 50 jaar geleden leefden ongeveer 50.000 inwoners van Amsterdam in kelders Spr. gaf diverse voorbeelden van de treurige woningtoestanden in Amsterdam en an dere steden van nog betrekkelijk kort ge leden) 2de helft vorige eeuw). De opvat tingen van de overheid gingen in de rich ting van de vrijheid der maatschappelijke krachten, die in de behoeften moesten voorzien De gemeentebesturen hadden zich daarmee met te bemoeien. Van een behoorlijke Woningwet was nog geen sprake. In korten tijd zijn de opvattingen ver anderd Vóór de totstandkoming van de woningwet bestonden reeds enkele bouw verenigingen, echter op geheel anderen grondslag als de tegenwoordige. Commer cieel waren zij dikwijls een succes, doch maatschappelijk geenszins. Soms waren zij bedoeld als een reaotle uit vrees voor de opkomende arbeidersbeweging. Grooten invloed hebben zij niet op de volkshuis vesting gehad. In 1901 ontstond echter de Woningwet, die zeer diep ingreep in het vriie spel dei- maatschappelijke krachten. Ondanks haar radicalisme, werd zij in de Kamer met bijna algemeene stemmen aangenomen, gevolg van het feit. dat de woningtoestan den te schrijnend waren. Een der belangrijkste artikelen dezer wet was de z.g. voorschotverlening en dit wel tot de volle 100 pCt Slechts weinig gemeenten eischten een zeker kapitaal van de zijde der woningbouwvereeniging. Sor. zette dit artikel nader uiteen (rentebepa ling etc.). De voorschotten worden ver leend via de gemeente aan de woning bouwvereeniging, zoodat de gemeente het risico draagt. In dit verband werd ook het probleem der „naastings-clausule" besproken; voor de gemeenten worden daarmede groote perspectieven geopend De grondgedachte der Woningwet was, aldus spr., zeer mooi, n.l. de arbeiders zoo goed mogelijk te voorzien in de behoefte aan woningen, vooral de opvattingen van 1901 in aanmerking genomen. Zii bleek eigenlijk haar tijd ver vooruit te zijn. Vele gemeentebesturen zijn eerst op het ongunstigste moment noodgedwongen tot bevordering van den woningbouw overge gaan en deze ondervinden er nu de scha duwzijde van. De vereenigingsbouw staat op den voor grond, de gemeentegebouw komt eerst in de tweede plaats, hetgeen spr. nader toe lichtte en voor de arbeidersklasse zeer toejuichte Tot den hedendaagschen toestand ko mend, wees spr. er op, dat er thans in totaal ongeveer 1100 bouwvereenigingen in ons land zijn, waarvan er echter vele nooit hebben gebouwd. Men kan veilig aanne men, dat pl.m. 10 pCt van alle bestaande woningen door woningbouwvereenigingen en gemeenten worden geëxploiteerd. Reeds 52.000 woningen zijn op erfpachtsgronden gebouwd. De meening van overheidswege, in vroeger jaren geuit, dat een behoorlijke arbeiderswoning minstens 5 woon- en slaapvertrekken moet hebben, is en wordt veelal losgelaten. Door de regeering werd o.a. door premie's en het verstrekken van hypotheken de particuliere bouw zeer be vorderd In de laatste jaren zijn veie hui zen door particuliere oifdernemers ge bouwd. Uit een ingesteld onderzoek is ge bleken, dat de meeste woningen door de particulieren gebouwd, tot de categorie middenstandswoningen moeten gerang schikt worden en slechts een zeer klein percentage tot de arbeiderswoningen. Uitvoerig besprak spr. hierop het wo ningtype en waarschuwde tegen 't drijven naar ongelimiteerde huurverlagingen. daar zulks moet voeren tot den bouw van min derwaardige woningen, Critiek oefende spr. uit op de houding der regeering ten opzichte van de loonen der bouwvakarbei ders en het laten betalen van een hoogere rente dan waartegen het Rijk zelf leent. Spr. eindigde met er op te wijzen, dat op het gebied der volkshuisvesting nog een groote taak voor de woningbouwver eenigingen is weggelegd. De voorzitter dankte den heer Bommer voor zijn heldere uiteenzetting, waarna nog een van'meerde gedachtenwisseling volgde. Na beantwoording der diverse vragen, volgde sluiting. KUNSTKRING VOOR ALLEN. Raya Garbousova. Steenkool en muziek hebben dit wezens kenmerk gemeen, dat ze beide zijn vastge legde energie. Is steenkool vastgelegde, tastbare zonnewarmte muziek is vast gelegde, hoorbare geestes- of gemoeds warmte Bij gebruik overeenkomstig de be stemming komt bij beide gelijkelijk de warmte weer vrij. Althans bij goede steen kool en bij goede muziek. Als ze dan on voldoende warmte afgeven, dan hapert er iets aan de steenkool zoo goed als aan de muziek Laten we, voorzichtigheidshalve, het calorische vraagstuk verder rusten, over het gestelde warmtetekort in zake Raya Garbousova. muziek nog een enkel woord. De beweging, die hier de warmte geeft, is vooreerst die des scheppenden kunstenaars. Diens geestes-, gemoeds- of levensdrang doet hem naar de pen grijpen om wat er in hem omgaat vast te leggen in algemeen gel dende teekens. die, althans benaderend, den zin ervan vermogen uit te drukken. De uitvoerende kunstenaar is geroepen die teekens tot hoorbare substantie te maken. Nemen we nu aan. dat het gewrochte stuk muziek inderdaad zin heeft, wat lang niet GOUDEN VEREENIGINGSJUBILEUM. Van de Leidsche afdeeling van „Patrimonium". Dezer dagen is het vijftig jaar geleden, dat de afdeeling Leiden van hst Ned. Werkliedenverbond ..Patrimonium" werd opgericht. De eerste pogingen daartoe dateeren van einde 1882, toen de heeren J. Burger Jr.. H. C de Jong en H. W. Warners den heer Klaas Kater uit Amsterdam uitnoodigden een oropaganda-rede te komen houden. In de vergadering van 15 Januari 1883 werd definitief tot de oprichting besloten en te vens het regiement vastgesteld Het eerste bestuur bestond uit de heeren P. J. Boole, voorzitter; De Haan. 2de voor zitter (spoedig vervangen door den heer M. Moens); J Sieval lste secretaris; H. J. Bloemendaal 2de secretaris: H W. War ners. lste penningmeester; w. F. Eggink. 2de oenningmeester en H. C. de Jong. bi bliothecaris. De heer J. Burger Jr. kon "ae:i deei van het bestuur uitmaken. In de commissie van advies hadden zitting de heeren J. J. Groen, J. Mooten en M. Sieval terwijl ds. Donner als eere-lid werd benoemd. Het ledental bedroeg toentertijd 51. Reeds in December 1883 trachtte men in het bezit te komen van een elven gebouw, hetgeen in October 1888 gelukte. Dat de vereenieing in een behoefte voor zag, blijkt wel uit het feit. dat het leden tal in die luttele jaren was gesteven tot 358, terwijl de bibliotheek reeds 320 num mers bevatte. Onderscheidene zaken werden besoro- ker. en ter hand genomen De bestrijding der werkloosheid vormde reeds in 1884 een onderwerp der besprekingen! Voorts ijver de de vereenieing voor Zondagsheiliging keerde zich tegen het venten on Zondag alsmede tegen "net dobbelen oo straat be- peitte uitbreiding van kiesrecht, ageerde tegen den vaccinatiedwang en richtte vak knapen- en jongeaochtersvereenigingen oo. Het gebouw werd door brand geheel ver woest. doch in 1899 geheel nieuw ongetrok ken Ondanks het feit. dat veel strijd haar deel was, staat de vereenieing nog immer stevig temidden van de woelingen dezer tij oen. In verband met de zorgelijke tijdsom standigheden zal dit jubileum slechts op eenvoud.ee wiize worden herdacht. Woensdag 22 Februari a.s wordt in de Geref. Kerk aan de Heerengracht een herdenkingsavond gehouden. Vrijdag 24 dezer 's avonds van 810 uur zal er in het gebouw der vereentgins gelegenheid ziin het bestuur te comolimenteeren terwijl de neroenkine besloten wordt met een gezel lig samenzijn der leden in gebouw .Pre diker', op 1 Maart a.s. BINNENLAND. De behandeling der Leidsche gemeente» begrooting (3de en lste Blad). De economische politiek der regeering; voorloopig verslag der Eerste Kamer (Bin nenland, 3de Blad). De politiek uit den aether: instemming van verscheidene leden der Eerste Kamer (Binnenland, 3de Blad). Geen gTatis rijwielmerken voor werk- loozen (Binnenland, 3de Blad). De heer W. H. Vliegen in verband met het optreden tegen de muiters der „Zeven Provinciën" uit onze ontwanenings-dele- gatie getreden (Binnenland, 3de Blad). Steun aan de boomkweekers door aanleg van een „nationaal park"? (Binnenland, 3de Blad). BUITENLAND De besprekingen ter Ontwapeningscon ferentie (Buitenland, lste Blad). De Duitsche Rijksraad bijeen. (Buitenl., lste Blad). Nieuwe arrestaties in Zuid-SIavië (Bui tenland, lste Blad). Na den aanslag op Roosevelt (BuitenL, lste Blad). altijd het geval is, dan weten we wat de taak is van den uitvoerenden musicus Hij moet den componist navoelen en met de middelen der uitvoeringskunst den hoor der doen meevoelen al wat als doorleefde aandoening in de muziek is gelegd. De violoncelliste Raya Garbousova. die gisteravond de speelbeurt vervulde in den Kunstkring Voor Allen, had haar avond niet. Ze heeft ons niet de gemoedswarmte geschonken, die begeleidend verschijnsel is van waaracht'g muziekgenot. Ze speeide zonder er zelf warm bij te worden en kon gevolgelijk geen warmte aan haar gehoor afstaan. We hoorden veel noten maar wei nig muziek. Ongetwijfeld staan, technisch geoordeeld, haar prestaties op zeer hoog peil; merkwaardig is het gemak waarmee zij zich op het betrekkelijk stugge instru ment beweegt als ware het een viool; zij bezit zekerheid van greep, die maar hoogst zelden even faalt; haar stokvoering is los, soeoel en s'erliik waardoor ze charmee- render toon geeft. Maar er zat gisteravond toch geen pit, geen karakter noch in naar toon. noch in haar voordracht. Liever dan aan een artistieke inzinking bij deze zeer talentvolle jonge musicienne te denken, nemen we aan dat ze gisteravond gehin derd werd door eenige indispositie Was zulks misschien ook het geval met de pianiste madlle. Lydia Garbousova? Haar begeleiding was correct en volgzaam, maar veel te vlak om, voor haar deel, geestdrift te wekken. Het programma had de verdienste niet uit afgespeelde stukken te ziin samenge steld. Voor de solosonate van Reger. op die van Bach geïnspireerd, zonder evenwel de hoogte van deze te bereiken, zijn we in 't bijzonder erkentelijk. De sonate van Veracini is zeker een fraai staal van vóór- klassieke instrumentale Itahaansche mu ziek en ook d'e van Haydn, stellig voor het vfjfsnarige instrument geschreven, waarop de nu te hoog liggende deelen beter zullen klinken, is een stuk dat meer be kendheid verdient dan het bezit Het presentieuse stukje van Mainardi, na de pauze, kon ons maar matig bekoren Of schoon het virtuoos werd gespeeld. Een paar mooie stukjes van Fauré brachten ons naar de ware muziek terug. Met een dans van Granados en een d'abohsch stukie van Cassado, waarin ze de groote maat van haar kunnen overtuigend demonstreerde, beëindigde ze den avond, die een eemeng- den indruk moest achterlaten. Niettemin heeft het het zusteraaar geenszins ontbro ken aan hartelijk annlaus van de zaal dat aan 'tslot een extratie (een allegretto van Schubert in een Cassado-arrangement) uitlokte. GEBOREN: Helena Johanna, d. v. J. B. Krul en A. H. Overdijk Edmond Leonardus Chrts- tiaan. z. v. F. M. M. Langezaal en L. F E. Timmers Marinus z. v. J. Seller en H. Plug Pieter z. v. P Neuteboom en A. Sloos Maria Christina Anna d. v. M C. Juffermans en A. Chr. M. de Laaf. ONDERTROUWD: J. Marijt jm. 22 j. en 3. C. Diepenbach 3d. 18 j.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1