[gemengd nieuws. land- en tuinbouw. vragenrubr1ek. Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 17 Februari 1933 Vierde Blad No. 22367 lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllflIIIIIIIIIV 0 TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Eén doode en drie gewonden. len Zutphenschen straatweg onder leente Apeldoorn is gisteravond een >n-auto geslipt en vervolgens tegen im gebotst. Van de vier Inzittenden 1 afkomstig uit Winterswijk werd r Scbolten Ubbink op slag gedood, lere personen bekwamen allen min ernstig letsel en zijn naar het zie- te Apeldoorn vervoerd. BRAND. ten heeft brand gewoed in de kunst- jriek van de N.V. Vultex, Kruislaan Amsterdam. In de kapokmakerij t gebouw, dat dertig meter lang en er breed is en slechts één verdie- eeit, was het personeel aan den toen plotseling de voorman achter t van een der motoren een vlam zag slaan. In een oogwenk had ar zich aan den voorraad medege en breidde zich snel uit. Weldra de vlammen dan ook door het met dekte dak naar buiten, zoodat de gealarmeerde brandweer, die met [terlaal was uitgerukt, aanvankelijk n zware taak stond. Het vuur werd i)f stralen energiek aangetast. watermassa's werden over de m uitgestort en deze verminderden oogen. zoodat men den brand reeds kwartier meester was en de brand- zlch konden bepalen tot het na- ingswerk in de smeulende, kwalijk e en hevig rookende grondstof, met erk nog geruimen tijd gemoeid is De verzekering dekt de schade, bedrijf zal geen stagnatie onder- imstreeks middernacht ontstond de stoomvlasfabriek „De Toe- eigenaar C. B. de Visser, in den idpolder bi) het dorp Lage-Zwa- t vuur werd met twee stralen be- Voorkomen kon niet worden, dat Ie fabriek een prooi der vlammen .000 K.G. afgewerkt vlas, zoomede :hines zijn verloren gegaan. De was laag verzekerd; het vlas op ilis geassureerd. GEN DEN TREIN GEREDEN. ngeveer 30-jarige E. te Vrooms- glsteren op een onbewaakten met zijn rijwiel tegen een pas- trein gereden. De ongelukkige eindweegs meegesleurd. In ern- onden toestand is hij overgebracht it ziekenhuis Marienberg. VRIJE VOETEN GESTELD. lotterdamsche raadslid Menist en ftljgenooten W. en d. W. ,die wegens in geschrifte Dinsdag in het Huls karing waren opgesloten, zijn gis- fcder bepaalde voorwaarden op vrije Besteld. OVERREDEN EN GEDOOD. Gistermiddag is bij den tol Tivoli onder de gemeente Zierlkzee de 75-Jarige wiel rijder C. B. door de stoomtram van de R.T.M. aangereden en gedood. o DOOR DE TRAM GEGREPEN. Gisteravond heeft op den Oostzeedijk te Rotterdam een ernstig ongeluk plaats ge had. Een 5-jarig Jongetje L. C„ wonende aan den Honingerdijk, is op den Oostzee dijk door een tram gegrepen en overreden. Het rechterbeen van het knaapje werd on der de knie afgereden, terwijl het linker been brak. In zorgelljken toestand ls het ventje in het ziekenhuis aan den Coolsin- gel opgenomen. DIEVENBENDE AANGEHOUDEN. In verband met de vele diefstallen van electrische lampen en dynamo's van rij wielen te Soest ls het de politie na Ijverig sporen gelukt, een 5-tal jongens van 15 tot 17 jaar aan te houden, die allen heb ben bekend, de diefstallen te hebben ge pleegd. Een tweetal van deze jongens was reeds eerder met den strafrechter ln aanraking geweest. Ook heeft het vijftal kans gezien, dief stal te plegen ln Amersfoort in een bier brouwerij, terwijl daar ook nog een fiets is gestolen. De politie heeft tot nu toe reeds 19 rijwiellantaarns, die de jongens hadden verkocht, opgespoord, terwijl ook 't ver miste rijwiel weer terecht is. De jongens worden allen ter beschik king van de Justitie gesteld. Ook hebben nog enkele personen zich schuldig gemaakt aan heling, die ook reeds door de politie zijn gehoord. Het is te hopen, dat met deze opsporing de dievenbende, die Soest werkelijk on veilig maakte onschadelijk is gemaakt. „U. D." DUIZEND GULDEN IN EEN BOTERHAMMENZAKJE. Toen een der autobussen van een onder neming te Schagen werd schoongemaakt, is een zakje gevonden, dat aanvankelijk als een boterhammenzakje van schoolkin deren werd aangezien. Bij nadere beschou wing bleek echter, dat de inhoud bestond uit bankbiljetten ter gezamenlijke waarde van ongeveer f. 1000. Tot nu toe heeft de rechthebbende zich niet aangemeld. Msb. o BUITENLANDSCH GEMENGD. POKKEN TE BOMBAY. Sedert midden December zijn te Bombay (Br.-Indië) meer dan negenhonderd per sonen tengevolge van de pokken overleden. Sedert de laatste paar dagen alleen stier ven 129 personen. o BRAND AAN BOORD VAN OLIETANKSCHIP. Een op de werf van Bromborough lig gend Zweedsch olietankschip, dat 4000 ton meet, is gedeeltelijk door brand ver woest, Een persoon is om het leven geko men. terwijl acht personen gewond zijn. CONSULAAT BESTORMD. In het Poolsche consulaat-generaal te Parijs is het gisteren tot een ernstig inci dent gekomen, waarbij zes consulaire be ambten door messteken werden gewond. Een groep van 60 Poolsche werkloozen had deelgenomen aan een betooging van de Internationale roode hulp en zich ver volgens naar het consulaat begeven. Ten einde niet de aandacht te trekken der po litiebeambten, traden zij afzonderlijk het gebouw binnen en verzamelden zich pas in de vestibule. De consul verklaarde zich be reid een deputatie van zes hunner te ont vangen. Nauwelijks waren dezen de werk kamer van den consul binnen of de in de vestibule achtergebleven menschen ver nielden de deur en wilden mee. Het perso neel van het consulaat trachtte de Indrin gers tegen te houden. Zes beambten wer den door messteken gewond. De consul werd door glasscherven slechts licht ge wond. Een detachement agenten herstelde de rust. Vijftig personen zijn gearresteerd. DE RAMP TE NEUNKIRCHEN. Oorzaak van de ontploffing. De Raad van Toezicht op de Bedrijven te Saarbrücken heeft opnieuw een verkla ring uitgegeven betreffende het ongeluk van Neunkirchen. Omtrent de oorzaak en het ontstaan van het ongeluk zou thans vrij groote zekerheid bestaan. In de verklaring wordt er allereerst op gewezen, dat de berichten, volgens welke het als vaststaand is te beschouwen, dat de ontploffing veroorzaakt is in de belen dende benzolfabriek volkomen onjuist is. Het onderzoek heeft veel er uitgewezen, dat de benzolfabriek evenmin als de in de omgeving van den gashouder staande tankinstallatie met het ontstaan van de ontploffing verband houdt. Veeleer kan op grond van de getuigenverhooren worden beweerd ,dat de eerste kleine ontploffing, welke later de groote ontploffing in den gashouder ten gevolge had, ontstaan is in een pijpleiding van den gashouder. De ontploffing is als yolet verloopen: Door een kleine ontploffing in de pijp leiding werd de met deze leiding direct verbonden afvoerbuis van den gashouder, niet ver van de plaats waar deze pijp in den gashouder uitmondt .vernield. Uit de hierdoor onts*">ne opening van den gas houder stroomde het gas. Dit gas is bij het uitstronmen öf door de vlam van de eerste ontploffing, öf door den bij de vernieling van de pijnleiding ontstanen vonkenregen tot ontploffing gekomen. Daar zeer veel gas uitstroomde (de opening was 65 cm. groot), ontstond een zeer groote vlam, welke uitsloeg. De hoogte van deze vlam wordt door ooggetuigen van 30 tot 50 m. hoog geschat, de breedte op ongeveer 5 m. KERK TE SAN FRANCISCO AFGEBRAND. De St. Paulskerk te San Francisco is door een grooten brand vernield. Vier aangrenzende perceelen brandden eveneens af, waarbij vier personen werden gedood. De pastoor van den St. Paulskerk had onlangs een conflict met een boksvereni ging, in verband met zijn actie tegen de bokssport, zoodat men brandstichting ver moedt. STEUN AAN DE BIETENCULTUUR. Regeering acht f. 8.25 niet meer voldoende. Door het uitblijven van een steunrege ling voor de bietencultuur is ongerustheid ontstaan zij de boeren, die daardoor hun zaaiplan niet konden opmaken. Door den minister van Economische Zaken en Ar beid is ln December in de Kamer ver klaard, dat voor 1933 eenzelfde steun van f. 8.25 per 1000 K.G. bieten zou gelden en ook voor eenzelfde totale hoeveelheid als in 1932 Door de lage suikerprijzen kon echter gevreesd worden, dat f. 8.25 niet toereikend zou zijn, om een voldoende bie tenuitzaai te garandeeren. Wij hebben thans van bevoegde zijde vernomen dat men bezig is een nieuwe steunregeling gereed te maken en dat de regeering de meening deelt, dat door de lage suikerprijzen f. 8.25 niet meer vol doende is, zoodat gehoopt mag worden, dat de nieuwe steunregeling, een rede lijken bietenprijs mogelijk zal maken Door dit bericht zal ongetwijfeld bij een groot aantal landbouwers de onge rustheid verdwijnen. „Msb." O. Z. te L. Het hoofdbestuur der Gem. Bank van Leening is gevestigd Nieuwsteeg 8. Geopend Maandag 8—1, 21/2 —51/2, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag 9—1 en 2V2—51/2; Woensdag 91 en Zater dag 9—1 en 2i/s—61/» uur. P. H„ te L. Hij had het recht u onmiddellijk te onts'.aan. De wagen werd waarschijnlijk door u gehuurd, zoodat u ook aansprakelijk is voor de schade. Het is niet met zekerheid te zeggen, of tot beslaglegging zal worden overgegaan. V. S., te L. De verbintenis is nietig. U is niet verplicht het contract na te komen. N. N. Een half uur na zonsondergang moet met licht gereden worden. Als u kunt bewijzen, dat de opgegeven tijd niet juist is, zal daarmede natuurlijk rekening gehouden worden. J. V., te K. a. Z. Het hangt er van af, of hier sprake is van een handelszaak. Te oordeelen naar uw uiteenzetting is dit niet het geval. Uit de statuten kan dit nader blijken. Wend u in ieder geval om nadere in lichtingen tot de Kamer van Koophandel. B. J. B. De vrouw uit het tweede huwelijk mag in geen geval meer erven dan een vierde gedeelte van de nalatenschap. H. J. J., te H. Als nog geen Koninklijke goedkeuring is verkregen, komt het ons voor, dat statuten en regiement overeenkomstig de door u genoemde be paling niet van kracht zijn geworden. Ver andering der artikelen zal dus alsnog wel mogelijk zijn. W. B., te L. Als u bij de Rijks verzekeringsbank een verzekering gesloten hebt als bedoeld bij de Ouderdomswet, ontvangt u rente na het bereiken van den 65-jarigen leeftijd. H. te A. De crisispachtwet heeft uitsluitend betrekking op pachtovereen komsten. RECLAME. KON VAN PUN NIET SLAPEN. Moest de trap opkruipen. De 61-jarige maakt nu wandeltochten. Dit verslag van den „terugkeer" van een veteraan kan het beste in zijn eigen woorden worden weergegeven. „Het zal ongeveer drie Jaar geleden zijn, dat ik ineens overvallen werd door een rheumatlsche zwelling van mijn rechter knie. De pijn was zoo hevig, dat ik niet meer loopen kon. Als lk naar bed ging, moest ik de trap opkruipen en kon dan niet slapen van de pijn. Als U bedenkt, dat ik steeds aan athletiek gedaan heb, zult U begrijpen, hoe zwaar deze slag voor mij was. Ik probeerde allerlei behande lingen, maar met weinig resultaat. Toen besloot lk Kruschen Salts te probeeren. Veertien dagen lang nam ik eiken morgen een dosis ln mijn koffie en omdat ik een kleinen vooruitgang bespeurde ben ik er sindsdien steeds mee doorgegaan. Geluk kig kan ik nu verklaren dat ik weer zon der eenige moeite kilometers loopen kan. Onlangs heb ik zelfs meegedaan aan een wedloop voor veteranen boven de 40 en ondanks mijn 61 jaren heb ik het binnen den bepaalden tijd klaar gespeeld. Dit was mijn eerste wedloop sinds 35 jaar. Ik voel me tegenwoordig opperbest en sta juist op t punt voor mijn vacantie een wandel tocht te gaan maken. Kruschen Salts heeft mij zooveel goed gedaan dat ik het nu overal aanbeveel". W. H. D. Kruschen Salts verschaft Uw organisme de noodige hoeveelheid levenskrachtige zouten. Deze verschillende zouten bevor deren o.a. een regelmatige werking van nieren en ingewanden, zoodat U zacht maar volkomen ontlast wordt van alle afvalstoffen, die Uw gezondheid bena- deelen. Het gevolg van deze inwendige zuiverheid is, dat verfrischt en vernieuwd bloed door Uw aderen stroomt. Het giftig urinezuur, dat Uw rheumatlsche pijnen veroorzaakt, werd langs den natuurlijken weg verwijderd en de rheumatlsche zwel lingen en pijnen houden op. En als U eiken dag trouw blijft aan de „kleine da- gelijksche dosis" Kruschen Salts zal Uw geheele wezen lichaam en geest van de zuiverende, verfrisschende werking den weldadlgen invloed ondervinden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten A f. 0.90 en f. 1.60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. 5804 iiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiuii Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw tand En bestrijdt gij de werkloosheid. IT5EW vm. ««W HTE 1 EERSTE FILMENSCENEERING. pe LU Dagoverflhn ,Das Abenteuer bónen Frau" ls mij, aldus vertelt Kosterlitz, voor de eerste maal fegenheid gegeven, een fUm te «ren. Regisseur zijn dat ls wrdig heel wat anders dan vroeger, k ongeveer zestien jaar geleden bij met fllmzaken bezig te houden, |o geen mensch een filmregisseur I denken dan gewapend met een Imegaphoon ln een geweldig décor, p over een gToot figurantenleger Hn zijn veranderd, over het alge bat men tegenwoordig meer met t'leit te werk. Ook de megaphoon schaft, want daarvoor ls de micro ti te gevoeüg. Bovendien heeft men ,,r)as Abenteuer einer «honen Frau"- Jfclu' ia- datadehet niet het "aan" Dj .m den Boeden regisseur ken- to?,1® Bekomen e€n seheel ander J* We de to „?ea generatie groeide, ^'anzeifs^^-begrip" van Jongs Het was niet gemakkelijk voor de eerste maal de regie ln handen te hebben. Lang moest lk als regie-assistent werken, lang als camera-helper. Ik heb moeten leeren, o.a. sinds mijn 19e Jaar veel manuscripten geschreven, voor ik zelfstandig was. Maai toen het eenmaal zoo was, kwam het mij even mooi als gewoon voor. In het atelier voelde ik mij al lang thuis. De gelegenheid tot regie is mij gegeven; blijft de vraag of men daar goed aan gedaan heeft Het antwoord is aan het publiek, de eenige juiste scheidsrechter! Welnu: dit antwoord zal zeker goed uitvallen! De jeugdige KosterUtz hij werd ln 1905 geboren kon aan 't werk gaan met voortreffelijke acteurs als Lil Dagover en Hans Rehmann en zijn eerste film oogstte overal een ongemeen succes! Dit avontuur van de Jonge, mooie beeld- houweres, Thea Roland, is het onderwerp van een geestige en amusante film, zoo als wij er allen graag een zien, geworden, terwijl de muziek in hooge mate mee- sleepend is. WEET U NOG? Vijf minuten Romeinsche geschiedenis. Ter opfrlssching van het geheugen ln verband met de film „Het Teeken des Kruises" diene het volgende: Weet u nog dat Nero pas zeventien jaar was toen hij de troon besteeg en een en dertig Jaar toen hij stierf? Dat de brand van Rome in het Jaar 64 na Christus plaats vond? Dat bij dezen brand, die zes dagen en zeven nachten duurde, drie van Rome's veertien wijken volkomen vernield werden en dat van zeven anderen slechts weinig huizen overbleven? Dat Poppaea Sabina Nero's tweede vrouw was, om wierwilie hij zich van zijn eerste gemalin Octavia liet schel den welke later op grond van onzinnige aanklachten terechtgesteld werd? Dat Nero Poppaea in woede door een trap met de voet doodde? Dat met de naam Nero de eerste Christenvervolgingen in Rome nauw ln verband staan? Dat, tot aan de Brand van Rome, Nero door het Romeinsche gepeupel werd aan gebeden, omdat hij met kwistige hand geld en goed ultdeelen liet en bijna dagelijks zonder weerga schitterende spe len en voorstellingen liet organlseeren? Dat de beroemde philosoof Seneca Nero's opvoeder was, later echter in onge nade viel en ter dood werd veroordeeld, doch als bijzondere gunst toestemming kreeg zichzeil van het leven te benemen? Dat men ten tijde van Nero de Christenen van menschenhaat beschuldigde en dat zij wegens hun strenge levenswijze en samen scholing gehaat en veracht werden? Dat in het oude Rome de in het openbaar optredende kunstenaars als gemeene marktschreeuwers werden be handeld? Dat ondanks dit feit Nero openlijk als musicus, zanger en wagenrenner optrad en gulzig er naar streefde om met roem overladen te worden? Dat Nero zijn aangenomen broeder Britannlcus door vergif uit den weg liet ruimen en zijn eigen moeder Agrippina ln het jaar 59 op beestachtige wijze ver moorden liet? Dat een geschiedschrijver uit de oudheid Nero als een ongelukkige tiran beschreef, die men niet waagde te haten of te be klagen? Dat Nero aanvankelijk zeer goed regeer de, vele misstanden uit den weg ruimde en pas na eenige jaren de vreeslijke tiran werd, die wij uit de geschiedenis kennen. Dat Nero's hoofdkaraktertrekken groot heidswaanzin en ijdelheld waren? Dat een deel van de bodem, waarop vóór den brand van Rome, duizenden armen burgers hun woningen hadden, door Nero ingetrokken werd en daf hij hier een nieuw, met de verkwistendste middelen ingericht, palels bouwen liet hetwelk hij het „Gouden Huls" noemde? Dat Tigellinus, de aanvoerder der Praetorianen, die een van de verschrik- klijkste creaturen des Keizers was, later voor een groot deel invloed had op diens val? Dat Nero zich in het jaar 68 op zijn vlucht door een vrijgelaten slaaf liet dooden, omdat hij te laf was zich zelf den doodelljken steek toe te brengen? Dat met Nero het geslacht van Augustus de Caesars van het Juliaansche Huis, uitstierf? Dat Nero's laatste woorden geweest moeten zijn: „Welk een kunstenaar ver liest de wereld in mij"!? EIN BLONDER TRAUM- A1 doende leert men! De ïaatste film van Lilian Harvey in Europa, vóór haar vertrek naar Amerika, „Ein Blonder Traum", geeft met haar ook de bekende acteurs Willy Fritsch en Willi Forst voor het eerst tezamen te zien. Een drieta) dus om van te watertanden! Iedere nieuwe toonfilm stelt door het verschillende milieu nieuwe eischen aan de vaardigheden van een toonfilm-acteur Want bij de toonfilm is het heel anders dan bij het tooneel. Het tooneel ls be grensd, de tooneelspelers spreken en ver tellen in hun dialoog van de vaardigheden, die zij volgens hun rol bulten de drie wanden van hun tooneelrulmte moeten beheerschen. Bij de toonfilm echter willen wij, het publiek, alles zien, wat or.ze lie velingen daar op het witte doek, voor geven te zijn en te kunnen. Hieromtrent konden Willy Fritsch en Willy Forst bij de bespreking van het nieuwe draaiboek de meest verbazing wekkende ontdekkingen doen. Er stond nl. een kleine scène in het draaiboek: De beide Willy's balanceeren. terwijl zij op hun fietsen zitten, een ladder tusschen zich in met Lilian Harvey als kostbaren last. Dat stond daar heel kort en netjes in het manuscript. De beide Willy's vonden het echter niet zoo eenvoudig, doch de regisseur Paul Martin zeide: „Maar kin deren, dat kan nooit zoo erg zijn: dat moeten wij eens probeeren. De hoofdzaak is dat jullie je geheel op je fietsen Inleeft. Wij hebben er twee dozijn van aangeschaft die dag en nacht tot jullie beschikking staan om te oefenen"- Daar de nieuwe film de geschiedenis weergeeft van twee fietsende glazenwas- schers en hun gemeenschappelijk groote liefde, kon men in het begin van den zomer in en om Neubabelsberg de beide fietsende „prominenten" Fritsch en Forst vaak aanschouwen. Zij konden wel fietsen, zcoals ieder groot mensch kan fietsen, die het als jongen heeft geleerd. Doch daar mee was het nog niet uit. Want bij glazen- wasschers behooren volle emmers me' water ladders, sponzen en zeemen en alles moest zoo vervoerd worden, dat het bij het rijden niet tusschen de wielen kwam of de glazenwasschers deed vallen. Zij togen met vreugde aan den arbeid. Als „technisch adviseur" ging er een echte Neubabelsbergsche glazenwassoher met hen mee om hen in te wijden ln de geheimen van ladders dragen en glazen wasschen. Niet lang geleden kreeg ik gelegenheid een gesprek aan te knoopen met dezen jongeman, die 'n enthousiast wielrijder is. „Ziet u", zei hij, „ik wil natuurlijk niets tegen mijn „prominente" collega's zeggen, maar ik heb bij deze gelegenheden een heele serie nieuwe val-mogelijkheden ont dekt. Alleen al bij het afstappen van de fiets kon lk 26 verschillende mogelijk heden waarnemen, om met de ladder door de ruit te vallen, die men moet wasschen. Den emmer op de stuurstang vast te klem menen dan met een salto voorover in het gras terecht te komen, was de truc dien ik tot dusverre nog niet had toegepast, Niet dat die twee niet kunnen fietsen, in tegendeel- Zij kunnen juist uitstekend fietsen. Doch toen zij het glazenwasschers- gereedschap in handen kregen, legden zij een zoo volkomen onberoepsmatigen ijver aan den dag, om alles toch maar zoo goed mogelijk te doen, dat het in het begin maar weinige minuten duurde, vóór men ze in een innige omhelzing met hun ge reedschappen van de straat kon oprapen. Zoo vertelde hun beider leermeester. En nu zij zelf: „Ach," vond Willy Forst, „ln het begin was het heel aardig, 's Morgens wedden wij en wie 's avonds had gewon nen, moest den ander ten eten vragen". „Werkelijk schiterend", zei Fritsch, „wie de meeste blauwe plekken had. moest be talen. Ik zeg u, dat dat niet altijd even makkelijk was. Maar tenslotte went men aan alles en wij hadden een grooten troost, wij hadden twee nieuwe beroepen geleerd. Want ten eerste hadden wij ons bij het begin van de film reeds als glazenwas schers kunnen verhuren en ten tweede zouden wij, als wij alles, wat ons bij de eerste oefeningen is overkomen, precies even goed en naar waarheid nadoen en uitwerken, een prachtig nummer voor het variété kunnen opvoeren op het gebied van rijwielacrobatiek". Plotseling verheldert Willy Fritsch' ge zicht: „Zeg Willy, ik heb een prachtigen nieuwen naam voor ons beiden: Forsch en Frosch". „Geweldig", antwoordde Forst, „dan ben jij de „Frosch", want jouw naam begint toch met Fr." Het interessantste van de heele geschie denis is, dat ook de wielrijder zich thans mag verheugen in de belangstelling van de toonfilm- „De twee Willy's en Lilian Harvey tijdens een genoeglijke scène in: Traum", „Eein blonder

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 13