LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 15 Februari tlnp! BUITENLAND. RECHTZAKEN. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het werk te Genève. Voor het eerst sedert verleden jaar Fe bruari kwam gisteren de politieke com missie der ontwapeningscommissie weer bijeen ter behandeling, zooals door Frankrijk was gevraagd, van de veilig heidskwestie. De politieke commissie, waarin alle 64 aan de ontwapeningsconfe rentie deelnemende landen zijn vertegen woordigd, onderscheidt zich van de hoofd commissie slechts in naam. Grondslag voor de werkzaamheden der politieke commissie zijn de beide punten betreffen de de veiligheid uit het Engelsche werk program, n 1. ten eerste de plechtige ver klaringen der Europeesche mogendheden onder geen omstandigheden bij een toe komstig conflict geweld te gebruiken, ten tweede het onderzoek van politieke veilig heidsovereenkomsten tusschen Europee sche staten. Voorts heeft de commissie de drie de veiligheid betreffende hoofdstukken uit het Fransche program te behandelen. Bij den aanvang der discussie legde de Italiaansche vertegenwoordiger markies Sorogna een korte verklaring af, waarin hij het bekende principieele standpunt der Italiaansche regeering onbeperkt hand haafde. Men kon niet verwachten, dat de regeeringen hun nationale belangen on dergeschikt zouden maken aan de meer derheidsbesluiten van volkenbondsorga nen. De politieke commissie begint met de behandeling der veiligheidskwestie, voordat op het gebied der ontwapening een practisch resultaat is bereikt. Scheru veroordeelde Sorogna de eenzijdige ontoe- gevendheid in de houding van Paul Boncour en eischte in overeenstemming met de Duitsche delegatie een onmiddel lijke regeling der kwalitatieve materieele ontwapening als de belangrijkste kwestie ter conferentie. Paul Boncour ontwikkelde vervolgens het bekende Fransche standpunt en ver langde, dat de commissie zich het eerst moet bezig houden met. het continentale pact tot wederzijdsche steunverleening der staten, nadat de Europeesche mogend heden zien hebben verzekerd van eikaars wederzijdsche hulp indien zij aangevallen worden. De verdere behandeling der vei ligheidskwestie hangt af van de oplossing van deze kwestie, die van levensbelang is voor de voorgestelde uniforme organisatie der Europeesche legers. De Amerikaansche regeering heeft haar houding Inzake de veiligheidskwestie afhankelijk gemaakt van de regeling die Europa ten aanzien hiervan treft. De sanctie-maatregelen van artikel 16 zullen pas in het kader van het Europeesche veiligheidspact volledig tot hun recht komen. De Duitsche vertegenwoordiger, ambas sadeur Nadolny verklaarde, dat de volg orde van de aan de orde komende kwesties onverschillig was en eischte de opstelling van een werkprogram en het begin van zakelijke onderhandeling. Hij herinnerde aan de talrijke veiligheidsgaranties, die sedert het sluiten van het volkenbonds verdrag tot stand waren gekomen. De Duitsche delegatie hoopte, dat eindelijk op ontwapeningsgebied in dezelfde mate practische resultaten zouden worden be reikt als reeds op volkenrechtelijk gebied het geval was. Na een langdurige discussie over de orde besloot de politieke commissie naar aanleiding van een Fransch-Spaansch voorstel, heden te beginnen met de zake lijke behandeling va nde beide punten van het Engelsche werkprogram. De buitengewone Assemblee voor de de finitieve regeling van het Japansch-Chi- neesche conflict is bijeengeroepen voor Dinsdag 21 Februari. De Commissie van Negentien heeft gis teren haar werk beëindigd. In de slotzit ting zijn de Zaterdag bekend gemaakte adviezen met eerinee redactioneele wijzi gingen bevestigd. De officiee'.e biieenroe- ping voor de Assemblee zal Vrijdag aan de betrokken staten worden toegezonden. De commissie heeft besloten, aan de Assemblee de volgende maatregelen voor te stellen ter oplossing van het probleem van het Verre Oosten: 1. Terugtrekking van de Japansche troe pen uit Mandsjoerije tot aan de Japansche spoorwegzone. 2. Het scheppen van autonomie in de 3 Oostelijke provinciën onder souvereiniteit van China. Inrichting van het bestuur in stelling van internationale controle en van gendarmerie overeenkomstig de voorstellen van het Lyttonrapoort. Het Drincipe van de Chineesche souve reiniteit in de drie Oostelijke provinciën wordt boven aan de lijst van de adviezen geplaatst. De naam Mandsjoekwo wordt in het rapport in het geheel niet genoemd. De nadruk wordt er oo gelegd dat het terug trekken der Japansche troepen onmisbare voorwaarde is voor de schepping van een dragelijken toestand en voor de geheele rezeling van het conflict. De diplomatieke onderhandelingscom missie. aan welke de verdere regeling te zamen met de belde regeeringen zou wor den opgedragen zou worden samengesteld nh vertegenwoordigers -an de staten die het Negen Mogendhedenverdrag hebben geteekend en desgewenscht uit die van de staten, die zijn vertzenwoordigd in de Commissie van Negentien Verder zouden Amerika en Sovjet-Rusland worden uitge nood igd. 21 Februari breekt dus het conflict pas goed uit en zal Japan den Volkenbond ver laten..,. Hooge Japansche functionarissen te Pe king hebben toegegeven dat er drie ulti mata voorbereid en dezer dagen gesteld zuilen worden. Het eerste zal een ultima tum van de regeering van Mansjoekwo aan den Chineeschen gouverneur van Dzie- hol zijn; bet tweede van generaal Muto. den Japan schen opperbevelhebber ln Mandsjoerije. aan den Chineeschen maar schalk Tsjang Hsoe-liang en het derde van de Jaoansche reeeerine aan de Chineesche regeering te Nanking In alle drie de ulti mata zal het volledie terugtrekken van de Chineesche troeoen u't Dziehol eeëlscht worden. De Chineezen hebben herhaalde lijk verklaard, dat zij zich tot bet uitecte teven de Japansche invasie zullen verde digen. Gisteren hebben de vertegenwoordigers van de Kleine Entente te Genève een bij eenkomst get-onden fn overeenstemming met het on 3 Dee- 1032 t.e Belgrado geno men besluit is een organisatieverdrag uit gewerkt, waardoor de drie staten als een internationale organisatie kunnen op treden. De vertegenwoordigers zullen he den de economische zijde van het ver drag behandelen. De B. I. B. heeft besloten, daar voor zitter Mc Garrah een herbenoeming als zoodanig weigerde, hem tot eere-voorzit- ter te benoemen en den huidigen vice- voorzitter Frazer tot voorzitter. DUITSCHLAND. De politieke strijd in vollen gang. Gisteren zijn de Pruisische gevolmach tigden voor den Rijksraad benoemd. De lijst ziet er als volgt uit: Staatsministerie: Von Papen. Financiën: dr. Popitz, Economie en Landbouw: Hugenberg. Binnenlandsche Zaken: Goering. Kunsten en Wetenschappen: Rust. Tot plaatsvervangende Pruisische ge- folmachtlgden voor den Rijksraad zijn be noemd: Staatsministerie: Landfried, Neumann, en Schuetze. Binnenlandsche Zaken: Von Bismarck, Muessemeier, dr. Krauthauser, Bracht en Koerner LaLndbouw: Wiskott, Borgreve, Nier- mann en Narten. Kunsten en Wetenschappen: Vallen- tiner, Rotstein en Imig. De rijkscommissarissen hebben voorts besloten de Mintsterial-direktors dr. Badt, Brecht en Gossmann uit hun functies te ontheffen. De president van de landsregeerlng van Lippe, dr Krappe, is benoemd tot Lippisch gevolmachtigde voor den Rijksraad. Hoe de andere landen hierop zullen rea- geeren? Hedenmiddag komen de minister presidenten, respectievelijk staatspresi denten van de Zuid-Duitsche staten met inbegrip van de landen Saksen en Thti- ringen en de Hanzesteden bijeen! Volgens de „Germania" staat het nog te bezien, of Pruisen en de Zuid-Duitsche landen onder deze omstandigheden belang stelling zullen toonen voor een bijeenko men van den rijksraad. In toonaangevende kringen van de oude Pruisische regeering is men van opvat ting. dat de gevolmachtigden voor den rijksraad van de andere groote landen de oovatting van het Pruisische staatsmini sterie. dat het hier geen rechtsgeldige zit ting van den rijksraad kan betreffen, dee- len en bij de rijksregeering een protest zullen indienen tegen de geldigheid van de zitting. In verband met nieuwe incidenten in de permanente commissie van den Rijksdag waarbij door de Nazis voorzitter Loebe zelfs van zijn zetel werd gedrongen en het lid der Duitsche volkspartij, Morath, mis handeld. zijn verschillende protesten in gediend. Namens de Centrum-partij heeft de af gevaardigde Wegmann zich schriftelijk tot den voorzitter van den Rijksdag, Göring, gewend. Hij noemt de gebeurtenissen be schamend en spreekt zijn diep leedwezen er over uit, dat Göring het, na de inci denten van 7 dezer, niet mogelijk heeft gemaakt, dat «ie commissie rustig kon vergaderen. Hij herinnert er aan. dat het Centrum indertijd de verkiezing van Göring tot voorzitter heeft gesteund en dat Göring plechtig heeft verklaard de zaken onpartijdig te zullen leiden. Hij verzoekt Göring het mogelijk te maken, dat de commissie haar werkzaamheden verricht. Namens de Beiersche volkspartij diende dr. Pfleger een ongeveer gelijkluidend pro test in. Ook de socialisten hebben een protest- verklaring opgesteld, waarin tenslotte wordt verklaard, dat het grondwettig recht der commissie, de rechten der volksverte genwoordiging te handhaven, niet langer gewaarborgd is, en het verwijt wordt dan ook g-uit, dat hier feitelijk sprake is van schending der grondwet. De nat.-soc. Frank schrijft aan Göring, dat de nat.-soc. Rijksdagfractie heeft ver klaard, dat zij Loebe zal bestrijden, zoo lang hij geen verontschuldigingen heeft aangeboden voor de beleedigende uitdruk king aan het adres van Hitier. Hij verzoekt Göring namens de nat.-soc. commissieleden te protesteeren tegen de leugenachtige voorstelling der gebeurte nissen door de Marxisten en de nat.-soc. leden te beschermen in de uitoefening hunner rechten. De rijkscommissaris voor Pruisen heeft bepalingen uitgevaardigd voor de ontbin ding van de gemeenteraden. Hierin wordt o m. verklaard, dat bijeenroening en be sluiten der ontbonden gemeenteraden geen waarde meer kunnen hebben. De rijkscommissaris voor de steunver leening aan Oost-Pruisen, minister Hugen berg, is van plan een speciale commissie te benoemen, welke de klachten in ver band met den verleenden steun en de mis bruiken zal onderzoeken. ENGELAND. De houding der regeering tegenover het verdrag van Ouchy. In het Lagerhuis is aan minister Simon de vraag gesteld of hij aan het Huis zou willen mededeelen. welk antwoord de Ne- derlandschi en de Belgische regeering hadden gegeven op de mededeelingen van de Engelsche regeering met betrekking tot de tariefovereenkomst, die Nederland, België en Luremburg in Juli van het vorig jaar hebben gesloten. Sir John Simon antwoordde, dat de Nederlandsche en de Belgische regeering beide er haar leedwezen over hadden uit gesproken. dat de Engelsche regeering de uitnoodiging. om partij te worden bij dit verdrag had afgeslagen en in overweging hadden gegeven dat vertegenwoordigers der Eng. regeering en van de bij het ver drag betrokken partijen van gedachten zouden wisselen over de mogelijkheid om tot verlaging van de tariefmuren te komen. De Engelsche regeering was niet ln staat, deze procedure te aanvaarden daar het geheele vraagstuk van de stappen, die in dit opzicht gedaan zullen kunnen wor den, te Genève door de voorbereidende deskundigen-commissie voor de economi sche conferentie besproken is en nader door de regeeringen besproken zal worden wanneer de conferentip bijeen is gekomen De Londensche graafschapsraad heeft gisteren met 72 tegen 36 stemmen besloten een commissie te benoemen die een alge meen onderzoek zal instellen naar de loonen en salarissen van het ambtenaren corps ln dienst van Groot-Loaden. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Volgende vonnisen zijn geveld: R. S., Amsterdam, overtreding der motor en rijwielwet, f. 10, 5d.; P. v. H., Den Haag, idem f. 15, 10 d.; C. J- V., idem idem f. 25, 10 d.; B, L„ Oud Beierland, overtre ding van het motor- en rtjwielreglement, f. 10. 5 d.; W. F. Kovertreding der win kelsluitingswet f. 3, 2 d.; G. B.. Ter Aar, overtreding der wet openbare vervoer middelen, f. 6, 3 d J. H wielrijden zonder reflector, f. 3, 2 d.; B. K., te Leiden op den openbaren weg personen uitschelden, f. 3, 2 d.; A. J. W-, Noordwijk, autorijden over een gesloten verklaarden weg, f. 3. 2 d.; J. H. R in bochten binnen bebouwde kommen links van den weg wielrijden. f. 3, 3 d.; G. S., Katwijk, te Katwijk wielrijden over een voetpad, f. 2, 1 d.: H. Z„ idem idem, f< 2, 1 d.; H. G., idem, te Katwijk zich zonder noodzaak ophouden voor een perceel f. 1, 1 d.: H. B. openbare dron kenschap, f. 5, 3 d.; P. v. D., Bodegraven, geen geldig rijbewijs vertoonen, f. 10, 5 d.: J- C. B., geen gevolg geven aan het bevel van een verkeersagent, f. 6, 3 d.; D. L, A., Schiebroek, overtreding der motor- en rij wielwet, f. 10, 5 d.; P- G. A. H„ Den Haag, idem, f. 1, 1 d.: G. F. L.,Wassenaar, idem. f. 1, 1 d.; J, M. B. Schiedam, een auto zonder voldoend toezicht op een weg laten staan met werkenden motor, f. 3, 2 d.; W. O, B., wielrijden zonder licht, f. 3, 2 d.; H P. v. d. MVoorhout, idem, f. 3, 2 d.; J. M. V., Oegstgeest, idem, f. 3, 2 d.; H. de J., wielrijden zonder reflector, f. 3, 2 d.; J. A. K-, Delft, idem, f, 3, 2 d,: W. v. W„ Leiderdorp, in een bocht binnen de be bouwde kom links van den weg autorijden, f. 6, 3 d.; J. W., in een bocht binnen de bebouwde kom links van den weg wiel rijden, f. 3, 2 d.; N. D. en H. D-, Noord- wijkerhout. loopen op verboden grond, ieder f. 10, 5 d.: N. W. de W., Woubrugge wielrijden over een gesloten verklaarden weg, f. 2, 1 d-; H. v. R.. te Leiden wiel rijden over een trottoir, f. 2, 1 d.; J. W W„ idem, f. 2, 1 d.: Th. J. v. d B te Lelden op den openbaren weg voetballen, f. 2, 1 d.; J. K., Idem, f. 2, 1 d.; W J. overtreding der verordening Leiden op de straatpolitie. f. 2. 1 d.: P. H., zwervende, openbare dronkenschap, f. 5. 3 d.: D, v E„ idem idem, f 5, 3 d.; C. H. K., Bloemendaal, overtreding der verordening Oegstgeest op het rijden, f. 3, 2 d.: A. M, Rijnsburg, wielrijden zonder bei. f. 3, 2 d.; J. W, K„ Sassenheim, autorijden zonder verlicht nummer met letter en zonder rood achter licht, 2xf. 4, 2x2 d.; J. L, Den Haag, overtreding der motor- en rijwielwet, f. 5, 3 d.: L. J. de R., Rotterdam, idem, f, 5, 3 d T C v. E., wielrijden over een ge sloten verklaarden weg, f. 2. 1 d.: M. J. v. K.. wielriiden zonder reflector, f. 3, 2 d. A. V., Nieuwveen. overtreding der mo tor- en rijwielwet f. 10, 5 d-; D. F., geen kennisgeving doen in geval van verhui- z'ng binnen de gemeente Leiden f. 5. 3 d.; P. v. Hden Haag, overtreding der motor en rijwielwet f. 10. 5 d.; D. W. v. H.. Delft, overtreding der visscherliwet 2 x f 3, 2 d 2 d. met verbeurdverklaring schakels; H. v. d. M.. Blelssvijk. overtreding der in validiteitswet f. 10, 5 d.: A. J. S.. Sassen heim, overtreding der visscherijwet f. 6, ZUID-AFRIKA. Schrijven van Hertzog aan R-ghlg. De nationalistische regeerings,.„rto van generaal Hertzog heeft gisteren een ver gadering gehouden, die ruim 2'/s uur geduurd heeft en waarin verschillende van Hertzogs vrienden en medestanders den premier geraden hebben het aanbod van Smuts, om een nationale regeering te vor men, niet langer af te wijzen. Ten ge volge daarvan heeft generaal Hertzog be sloten een brief aan generaal Smuts te zenden, waarin hij een aantal definitieve voorsteilen doet. die tot het beoogde doel kunnen leiden, De inhoud van den brief is echter nog niet openbaar gemaakt en men verwacht de publicatie gelijktijdig met Smuts' antwoord. VEREENIGDE STATEN. De bankkrach in Michigan. De bankkrach in Michigan, den groot sten industriestaat der Vereenigde Staten, blijkt van enorme economische beteekenis te zijn. Te Washington heeft een vergade ring plaats gehad, waaraan werd deelge nomen door Hoover, den minister van Handel Mills, den gouverneur van de Federal Reserve Bank Harrison en den directeur van de Federal Reserveboard Eugene Meyer. Beraadslaagd werd over de maatregelen, die een volledige instorting van het bankstelsel in Michigan zouden kunnen verhinderen. De Federal Reserve Board en de Finance Reconstruction Cor poration zullen te dien einde samenwer ken. Te Detroit heerscht in het geldverkeer een volledige verwarring. In geheel Michi gan heeft de bevolking nog wel tot het einde van de week klein geld, maar cheques worden overal geweigerd. In theaters, bioscoopen en restaurants hoopen zich groote bedragen aan gemunt geld op. Een sterke politiemacht bewaakt de kas sen van banken en theaters. De Federal Reserve Bank te Chicago heeft onder strenge bewaking 20 millioen dollar in goud naar Detroit gezonden- De staats- en stadskassen te Detroit waren niet in staat loonen en salarissen volledig uit te betalen. Uitgezonderd in het Noordelijke stadsdeel zijn in Michigan alle banken geslpten. De gouverneur van Michigan gaf uitdrukking aan de hoop, dat de bonds- regeering het bankstelsel van Michigan zal redden. Op grond van de Finance Reconstruction Act worden 308 banken en spaarkassen in Michigan gesteund. De bankkrach te Detroit is, naar thans bekend wordt, veroorzaakt, doordat Ford weigerde, verdere credieten van de Finance Reconstruction te laten opnemen om de Union Guardian Bank te redden. De andere groote cliënten der bank, waar onder zich General Motors en Chrysler bevinden, hadden het opnemen van ver dere credieten goedgekeurd. Ford evenwel nam zijn tegoed van 7'/i millioen dollar terug; daarna staakte de bank haar be- talingen. Tegelijk met de banken kondig- den de Gas-, Licht-, Electricltelts- en Telefoonmaatschappijen een moratorium I yan acht dagen aan. 1 3 d. met verbeurdverklaring van de scha kels; C- H. H., overtreding der verord. Lelden op de straatpolitie f. 2, 1 d.; B. W. K.. idem, Idem; P. V„ Noordwijk, wiel rijden zonder reflector f. 3, 2 d.; C. L., idem, idem; W. S-, te Leiden op den open baren weg voetballen f. 2, 1 d.; W. v. cl. Z., zwervende, loopen op verboden grond; f. 10. 5 d.; A. B., Wilnis, autorijden zonder spiegel f. 5, 3 d H. A. J„ wielrijden zon der licht f. 3, 2 d.; J. v. d. W.. Rotter dam, wielrijden zonder reflector f. 3, 2 d.; L. B„ Alphen a. d- Rijn. wielrijden over een gesloten verklaarden weg f. 2, 1 d.; J. V„ Zevenhoven, idem, idem; W. F. Z. te Lei den op den openbaren weg voetballen f. 2, 1 d.; A v. S. den B., te Lelden zonder ver gunning op den openbaren weg muziek maken f. 2. 1 d.. J. v. G., overtreding van het motor- en rijwielregl. f. 2, 1 d.; I. M., Sassenheim, wielrijden zonder licht f. 3, 2 d W. Th. L. B. J. L. en C. S„ Katwijk, te Katwijk zich zonder noodzaak ophou den voor een perceel, ieder f. 1, 1 d.; G. K., idem, wielrijden zonder licht en reflec tor 2 x f. 3, 2 x 2 d.; H. K.. Rijnsburg, wielrijden zonder reflector f. 3, 2 d.; A. C., Loosduinen, geen geldig rijbewijs ver toonen en te Voorschoten met een motor rijtuig te snel rijden 2 x f- 6, 2 x 3 d.: M. v. d, S„ Voorschoten, te Voorschoten met een motorrijtuig te snel rijden f. 6, 3 d.; C. M. vr. van W. M. F. Th-, Hilver sum, idem, idem; J. W, S-, Voorschoten, wielrijden zonder licht f. 3, 2 d.; D K-, Katwiik, wielrijden zonder reflector f. 3, 2 d.; H. P. V. d, D., den Haag, autorijden over een gesloten verklaarden weg f. 5, 3 d.; M. Z-, Rijnsburg, loopen op verboden grond f. 2, 1 d.; H. W-, Oegstgeest, wiel rijden zonder bel f. 3, 2 d. HAAGSCHE RECHTBANK. De Haagsche Rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen H. van der L. uit Leiden, die op 31 Januari j 1. terecht stond terzake van een aanrijding op den Leidschen Straatweg bij Den Haag met zijn vracht auto met tractor op I October '32, waarbij de agent van Politie Th. Oosterlake en zijn duopassagier de agent van Politie G, werd gewond. De Officier van Justitie Mr. Hoekstra had tegen verdachte geeischt een geldboete van f 75.— subsidair 20 dagen hechtenis. De Rechtbank veroordeelde verdachte overeenkomstig de elsch. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Voor den Politierechter mr. v. Laer, stond terecht C. C. v. G. uit Rijnsburg, wien ten laste was gelegd het dooden van een hond die aan een ander toebehoorde. De officier van justitie mr. P R. Blok vroeg een gevangenisstraf voor den tijd van 2 maanden. De politierechter mr. van Laer ontsloeg verdachte van rechtsvervolging in verband met art. 62 der Veewet. RAAD VOOR DE SCHEEPVAART. Inzake het aan den grond loopen van den motorlogger „Vooruit KW. 151 op de lOostkust van Schotland en de klacht van den hoofdinspecteur voor de Scheepvaart tegen den schipper ter zake van 't over laten van den wachtdienst, aan dek aan minder dan twee personen, is de Raad voor de Scheepvaart van oordeel, dat dit ongeval te wijten is aan de schuld van den schipper, die zich naar beneden had be geven en op een gevaarlijk punt de navi gatie had overgelaten aan den 15-jarigen roerganger, wien hij nog bovendien ge heel onvoldoende orders heeft gegeven. Wat de klacht betreft, heeft de schip per zich trachten te rechtvaardigen, door aan te voeren, dat behalve den 15-jarigen roerganger nog drie andere jongens, resp. van 14, 15 en 15 jaar aan dek waren en de wacht hadden. Dit verweer kan echter niet opgaan. Eén jongen was nog wel zoo veilig als vier jongens. Trouwens art. 46, Pd 4, van den Algemeenen Maatregel van Bestuur bepaalt, dat het onder alle om- stand'gheden den schinner van 'n varend visschersvaartuig verboden is den dek- dienst over te laten aan minder dan twee personen en dat deze personen bekend moeten ziin met de beoalingen op het uit wijken. terwijl tenminste een van hen lichamelijk geschikt, moet zijn. Van een en ander was hier geen sprake, zoodat, toen de schipper naar beneden was, er niemand aan dek was, die aan de in dat artikel gestelde voorwaarden voldeed. De klacht is dus op zichzelf gegrond. Het zwaarste verzuim van den schiuoer is echter ge legen in de zorgeloosheid, juist waar de navigatie bijzondere zorg vereischte. Des wege meent de Raad den schioner een ernst^e straf te moeten oo'egeon en straft hem door hem de bevoegdheid te ontne men om a's sehioner te varim on 'n schip, als bedoeld bil art 2 der Schepenwet, voor den tijd van 14 dagen. DE ROOFMOORD TE ZENDEREN. De rechtbank te Almelo veroordeelde den zwerver, die inbrak bij de gezusters Pol te Zenderen en de 82-jarige Anna Pol zoodanige verwondingen toebracht, dat zij na korten tijd overleed, tot een gevan genisstraf van drie jaar, door te brengen in een bijzondere strafgevangenis, bene vens ter-beschikking-stelling van de regering. De eisch was acht jaar geweest. De navo'gcnde schepen zijn morgen raaioielegra.iseh te bereiken v a het kus[- station Seiieveningen Radio. Baloeran. Chr. Huygens, Costa Rlca, Crijnssen, Dempo, Hcutman. Jo'i. v. Oldcn- barnevelt, Johan de Witt, Ko'.a Agoeng, Kota Ba-os, M mix van St. Aldsgonde, Orania. Poeiau Rorti h, Po:'au Telle, S a- tendam. Tasman, Zse'.andia. Bii verzending van een radiotelcram via S -heveningen Radio bedragen de totale kosten 44 centen per woord. ONZE TELEFOONNUMMERS: REDACTIE1507 DIRECTIE en ADMINISTRATIE 2500 (op 2 lijnen) HET CONFLICT IN HET VERRE TOKIO, 15 Febr. (Reuter). De n beurzen van Tokio en Osaka zullèrl gesloten blijven, in verband met (.1 prijsverlaging tengevolge van de W'fi op de gebeurtenissen te Geneve. TOKIO, 15 Febr (Reuter). Tv -L,- voerder van het ministerie van landsche zaken heeft verklaard, d-w- slechts uit den Volkenbond aal dat de Vergadering het rapport _0. Commissie van XIX heeft aangentB m Japan een tegenverklaring heeft" legd PEKING. 15 Fobr. (V. D.>. Hetj sche oppercommando deelt mede, Jaoansche aanvallen op Kailoe slagen Kailoe bevindt zich in Chi handen. DE KOMENDE DUITSCHl VERKIEZINGEN. Jige iiej gemaakte DereKenmg zunen op 1 Maart a.s. in Duitschland niet mii - «.„v „..ik 200.000 volksvertegenwoordigers worden gekozen, daar een groot partijen aan den verkiezingsstrijd neemt kan het aantal candidateno stens 1 millioen worden geschat, DE TOESTAND IN PUITSCHLi Ko A BERLIJN, 15 i-cbr. (Woiff.), De sche politie heeft een huiszoeking in de kamers van het gebouw <K[U Rijksdag' waar de communistische zich pleegt op te houden. Er groote hoeveelheid bezwarend i gevonden en in beslag genomen, derzoek duurt voort. BERLIJN, 16 Febr. (V.DDe ning gedateerd 14 Februari intake dwongen executie van e!gendomm« platteland komt in hoofdzaak hlen dat gedwongen verkoooen van boe rat of gronden voor den landbouw beijc d'e uHZO"CteT'no"?orovonor> cT'p den omschreven tot 31 October 1! moven plaats vindon Ook de veri middel van executie van merende ren als huisraad mag tot dien data plaats vinden. LüCKENWALDE 15 Febr. (V.D.I avond hield de afdeellne Lückenwi S D.P. een verkierinesvereaderlne stoord werd door S A lieden waatii vechtnartii ontstond en 19 oerson» dep gewond. 4 gewonden waarn-1 S.A.-man. ir"v«t»n naar het kirt worden overgebracht. DE FRANSCHE FINANCIEN. PARIJS, 15 Febr. (Reuter). De van Financiën heeft voor de pers klaring afgelegd. Hierbij merkte op dat de volteekenlng der leenl: de Posterijen en Telegrafie blnw dagen het onwankelbare vertrous het publiek in het crediet van ds bewijst en in een volkomen zuivert den toestand op financieel gebied, belangrijke factoren betreft. Hij wees met nadruk op de vert der begrooting op de voortdurende ming der belasting-ontvangsten, geringer werkloosheid in Frankrijk de meeste naburige landen en d op de krachtige dekking der cl door goud en deviezen. De tongsle uitvoeren vinden ruimschoots een wicht in de vermindering der ven gen on korten termijn der Bi Frankrijk. Hn [XL IgS! 1)11 lil iel >1 'n la di li STAKING IN DE FRANSCffl| SCHOEN-INDUSTRIE. PARIJS, 15 Febr. (V. D.). Te II 't centrum der Fransche schoen-In is een staking uitgebroken. In met de daling der prijzen wilden dl gevers een loonsvermindering welke werd afgewezen. STRIJD TUSSCHEN PERU D COLUMBIA. LONDEN, 15 Febr. (Reuter). Uit wordt gemeld: Generaal Vasques Cobo, de opi hebber der Columblaansche strljdl die zich met verscheidene kanon» ten en transportschepen op den b» der Amazone-rivier bevond, heeft - loos medegedeeld, dat Peruaansche tulgen boven zijn kanonneerboot doba" zijn gevlogen en bommen uitgeworpen. M Hierop zijn Coiumbiaansche vliffj opgestegen en deze hebben na een gevecht, de Peruaansche vliegtuig" dreven. o Hl Dl COMMUNISTEN IN ZWEDE* GEARRESTEERD. STOCKHOLM 14 ebr. (Reuter) de bekende Engelsche communist Inkoen secretaris van het Intenu comité van Snvirt-vr'onrton ii "j". Parsen, een afgevaardigde in het sche parlement die deelnam aan U. sehe communistische congres f teerd. Inkoen was in hef bezit gero»., een rapport over den toestand communisme in Zweden DE BANKKRACH IN MICHtf'J DETROIT 15 Febr. (Reuter) ^i] reeds een wiiz'g'ng aangebrachtJ dwongen vacantte van achf dsc'-"^ nancieele instellingen in den st# ean. ,,i| H°den kunnen de be'»g?ers ""Jl trekken welke 5 °/o van hnn overschrijden. jjl

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2