Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 13 Februari 1933 Derde Blad No. 22363 ASPIRIN helpt steeds KUNST EN LETTEREN. NA DE MUITERIJ IN INDIE. FAILLISSEMENTEN. KERK- EN SCH00LNIEUWS. ia". est. IRLAND EN DUITSCHLAND. I beginsel der wederkeerigheid. iet Centraal Instituut ter bevorde- het normale Handelsverkeer Nederland en Duitschland, den idsche Industrie- en Handelsraad id- en Tuinbouw, den Koninklijke idsche Middenstandsbond, den idsche R K. Middenstandsbond, en ging van den Christelijken Han- iden en Industrieelen Midden Nederland, is de volgende oproep :erd: aan den vooravond van be- handels-politieke onderhandelin- .hen Nederland en Duitschland ondergeteekenden, vertegenwoor- de geheele Nederlandsche land- ;uinbouw, industrie, handel en ind, zich genoopt op het volgende _jht te vestigen. iheele Nederlandsche bedrijfsleven vriendschappelijke verhoudingen oostelijken buurstaat, omdat jhaduw op die verhoudingen beide en zeerste zou schaden. De econo- betrekkingen tusschen belde lan- ie ook op breeder terrein verhou- 'an samenwerking tot gevolg heb- voor beide staten van vitale beide kanten moet. men gevoelen, economische betrekkingen slechts d van wederkeerigheid gehand- unnen worden. Daarom zal dit der wederkeerigheid uitdrukking vinden in de overeenkomst, welke 31 December 1932 beëindigde, Ne- ch-Duitsche douane- en crediet- zal moeten vervangen, et verkoopt, kan ook niet koopen, kan noch Nederland, noch nd zich eenzijdig economisch verwerven ten koste der genoemde :righeid. steekenden spreken den wensch de vorenbedoelde onderhandelin- beide landen op dezen den mogelijken grondslag, zullen wor- ierd. INVAL VAN DE POLITIE TE ROTTERDAM Pamfletten in beslag genomen. Zaterdagmorgen heeft de politie een huiszoeking gedaan in de lokalen van het P-A.S. in de Maasstraat te Rotterdam. Er zijn een aantal pamfletten in beslag ge nomen, die verspreid zouden worden ln verband met een vergadering die Zater dagmiddag plaats heeft gehad. De pam fletten werden in beslag genomen, omdat zij volgens de politie opruiende taal be vatten o.a. stonden er de leuzen in „Voor gewelddadig Nu" en „Indië los van Holland Nu" Een aantal pamfletten zijn nog bij stem pellokalen verspreid en bij dit verspreiden heeft de politie negen menschen gearre steerd, o.w. het R.S.P. raadslid Menist. De aangehoudenen zijn in bewaring gesteld. ZWARE BRAND TE ARNHEM. TUSSCHEN DE BUFFERS GERAAKT. GERAAKT. Gisterochtend omstreeks zeven uur is op het stationsemplacement te Breda een ernstig ongeluk gebeurd. De rangeerder C. Simons geraakte tusschen de buffers van twee wagens bekneid. waarbij hem de borstkas werd ingedrukt. Hij werd naar he' St. Ignatiusziekenl.uis overgebracht, waar zware inwendige kneuzingen werden geconstateerd. Eenigc uren later is den man aldaar overleden Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen. GLAZENWASSCHER GEVALLEN. Te Nijmegen is de 44-jarige J. A. Mlchels, toen hij van een perceel op de Oude Varkenmarkt bezig was de ramen te wasschen, van een groote hoogte op straat gevallen. De man werd zwaar ge wond aan hoofd en rug en werd in be- wusteloozen toestand naar het St. Canisius Ziekenhuis vervoerd. flJGENDE WERKLOOSHEID. Nog nimmer bereikt peil. luari 1931 bedroeg de werkloosheid, elt de Rijksdienst der Werkloos- rzekering en Arbeidsbemiddeling ader de tegen werkloosheid ver arbeiders 20 °/ti. Het percentage tot 10 in Mei 1931, steeg daarna Februari 1932, waarna een daling ot 23 in April 1932. Van April tot October 1932 steeg het percentage lijk weinig (tot 27 doch het ma op tot 40 °/o in de week van 'li met 28 Januari 1933, derhalve In de laatste drie maanden is «gen tot een peil, dat nimmer freikt in het tijdvak, waarin de iheid, geregeld werd nagegaan dvak aanvangt met het jaar 1911 eld was de werkloosheid 15 ir. 27 in 1932. Voor een beoordee- n bovengenoemde cijfers moge dat in de depressiejaren 1922 gemiddelde werkloosheid 1 l°/o Zij daalde in deze jaren tot 8 "ia zomer en teeg tot 18 "la in den In de jaren sinds 1916, die niet aal kunnen worden genoemd, de werkloosheid in den zomer ge- tot omstreeks 5 "la (1929: 9'/;) en j in den winter zelden boven 15 "la in 't minimum in den zomer en het im in den winter was het verschil eld 10 "la. lijzondere plaats nemen de gegevens Groote loods der Geldersehc eierveiling afgebrand. Zaterdag ongeveer 6 uur brak brand uit in de groote loods van de Geldersche eierveiling te Arnhem, welke gelegen is op een terrein dat begrensd wordt door den Westervoortschen dijk. Veilingstraat en I Rijnkade De brandweer werd onmiddellijk gewaarschuwd en verscheen reeds een kwartier na het uitbreken van den brand ter plaatse. Het vuur echter dat in de loods is ont staan had zich in dien korten tijd met ongelooflijke snelheid uitgebreid, daar 't een gretigen prooi vond in het hout, waar uit de loods is opgetrokken en de vele fruitmanden en houten kratten, die in het gebouw lagen opgestapeld. Met geweld joegen de vlammen, aange wakkerd door een stevigen Oostenwind, voort en het duurde betrekkelijk korten tijd of het geheele gebouw stond in lichte laaie. De loods wordt aan de Noordzijde begrensd door een steenen gebouw, waarin vroeger de Aravelvis-gloeilampenfabriek gevestigd was, maar dat thans leeg staat. De dakgoot van dit gebouw vatte spoedig vlam, maar de brandweer wist vanaf het dag. verdere uitbreiding te voorkomen. Geruchten, dat er in het gebouw ontplof bare stoffen lagen opgeslagen bleken ge lukkig ongegrond. Aan de Westzijde dus achter de bran dende loods ligt het huis van den directeur van de eierveiling Door nathouden werd ook dit huis behouden, evenals de verdere omliggende perceelen- Met vier slagen op een kleine en een groote motorspuit greep de brandweer het vuur krachtig aan. Van alle kanten werd zooveel mogelijk water in de vlammenzee geworpen. Omstreeks half acht uur was het gebouw een vuurzee, het dak was reeds ingestort en de brandweer trachtte de muren omver te trekken Tegen half negen was het ge bouw vernield en het vuur zoo goed als bedwongen. Het nablusschingswerk nam nog gtruimen tijd in beslag VERKEERSONGELUK TE RHENEN. Te Rhenen kreeg bij een aanrijding tusschen een vrachtauto uit Veenendaal en een wielrijder uit dezelfde plaats de wielrijder, doordat de auto te veel naar links uitweek een pen van de laadbak in zijn hoofd, waardoor hij onmiddellijk werd gedood- Het slachtoffer was 52 jaar oud. De vrachtauto is door een chef-veld wachter in beslag genomen; de remmen waren niet in orde. RECLAME. aan één kanï, het typische ziekteverschijnsel van migraine Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 fabl. 70 cfi. «n oranjezakjes van 2 tabl. 10 ets. 5556 BUITENLANDSCH GEMENGD. DE RAMP TE NEUNKIRCHEN. anving en kennelijk stond onder 'loed van den toen aangevangen toestand. Het werkloosheidspercen- s toen het hoogste in September |feinelijk 27 °/o en daalde regelmatig in den zomer van het jaar 1916. 121 organen der openbare arbeids- leling in gemeenten met 5000 of woners waren op 28 Januari j.l. neven 309.100 werkzoekende man- rwonder pretlif r> doof dun G. E LOONSVERLAGING BIJ DE NED. SPOORWEGEN. combwfti brief van den Personeelsraad. waanf)(| Personeel der Ned. Spoorwegen ijdig oen bijeenkomst de eindresulta- T de gehouden congressen der aan- n organisaties vastgesteld, aanleiding hiervan werd de na- n .oad®è brief aan de Directie der Ned. '^egen verzonden: intwoord op uw h. n. a. schrijven daiGsJ wij de eer u mede te deelen, dat "d, na in zijn vergadering kennis gen te hebben van de beslissingen f congressen der organisaties, beslo- ett de in boven aangehaald schrij- ervatte overeenkomst te aanvaar- DOOR EEN AUTO OMVER GEREDEN. Zaterdagavond te kwart voor achten is door den bestuurder van een vierwielig motorrijtuig op den Hartveltschen Weg onder de gemeente Diemen een aanrijding veroorzaakt, waarbij een tweewielige melk wagen omver is gereden en de bestuurder daarvan, G. uit Diemen, ernstig is gewond. De bestuurder van de auto is na de aan rijding, nadat hij de lichten van den wagen had uitgedraaid, in de richting Amsterdam weggereden. Niettegenstaande dit is het nummer van de auto grooten- deels opgenomen NUVERHEIDSRAAD. vergadering van den Nijverheids- Pjeft de voorzitter den heer E. van Ijle ln plaats van den heer H. Smidt fewer door de Nederlandsche Maat- M voor Nijverheid en Handel tot |n den raad was aangewezen, gein- (d. aftreden van den heer Smidt e der is ook de samenstelling van de cueitscommissie uit den Nijverheids- de commissie uit den Nijverheids- vbor Indische aangelegenheden ge- L- vo°rzitter van eerstgenoemde, rp'e is benoemd dr. A. C. van tot lid ir. A. H- Ingen Housz, 'to van de andere commissie JJyubfezen de heer E. van Heek en rlum daarvan werd opgedragen neer g. van der Muelen. itniM1 ding van een schrijven van ««ter van Binnenlandsche Zaken jaad opnieuw in behandeling ge- «voorstel van de commissie- ie uitgaven voor de toepassing i v^r,en.wet met drie-en-een-halve Ie raas -ren' een vraagstuk, waar- reeds eerder tegenover ■■'Wd heef? "Oproken. 'widpum iA z1n vroeger ingenomen *aten-tan,.i- ,?e bezuinigingen op de ^Bereikt 1 ensten niet mogen wor- «Ueltelijk „nl de kosten daarvoor ge- 5,ent4lcb.le&MXa£b4(IrUfsleven af EEN NIEUWE SMOKKELTRUC. Gisteren is de Goirlesche douane en politie achter een nieuwe smokkeltruc ge komen, die in den laatsten tijd nogal veel toegepast schijnt te zijn. Zaterdag zagen een tweetal kommiezen, genaamd Thone en Renema, een bus op de rivier De Leij drijven in de richting van de Nederland sche grens. Aangezien bovengenoemde rivier meer van dergelijke projectielen vervoert, von den de douanen dit niets bijzonders. Er liepen echter twee mannen achter, die de bus scherp in het oog hielden. Ook dit was niets bijzonders. Maar toen de bus op een gegeven oogenblik strandde, was een van die heeren zoo galant om haar weer op gang te helpen. Dit bemerkten de douanen en van dat oogenblik al hielden ze het drietal in het oog. Toen de bus weer strandde en ze weer door het edele tweetal op het rechte gebracht werd, hadden de douanen de truc „door". Zij wachtten het oogenblik af, dat de bus de Nederlandsche grens zou passeeren en hielpen haar toen op het droge De galante ridders namen ijlings de vlucht, achterna gezeten door een der kommiezen. Zij wisten echter te ontsnappen. Bij opening van het schip bleek het 48 K.G. boter te bevatten. Deze verhuisde natuurlijk naar de gemeente politie. o VECHTPARTIJ. Na afloop van een bal kregen onder Kleindijk. gem. Odoorn enkele cafébezoe kers twist. Hierbij werd de 22-jarige A J uit Emmen met een mes in de borst ge stoken. In ernstieen toestand werd de getroffene naar zijn woning overgebracht. De politie stelt een onderzoek in. ONTVANGSTEN DER SPOORWEGEN. De totale ontvangsten der Nederland- Spoorwegen bedroeg van 1 Januari tot en met 31 December 1932 f. 138.393 130, die over 1931 bedroegen f. 164.295.873. In 1932 ontvingen de Nederlandsche Spoorwegen derhalve vergeleken met de ontvangsten van 1931, bijna 26 millioen gulden minder. DE POSTVLUCHTEN. Het retourvliegtuig „Pelikaan" is gistermiddag te 16.32 uur op Schiphol ge land. Er waren twee passagiers aan boord, pen uit Batavia, en pen uit Palembasg. RUIM 60 SLACHTOFFERS. Volgens de officieele doodenlijst be draagt het aantal bij de ontploffing van het gasreservoir te Neunklrchen om het leven gekomenen in totaal 54, terwijl nog negen personen worden vermist, In de ziekenhuizen bevinden zich nog ongeveer 160 zwaargewonden. De geheele bevolking van het Saarge- bied toont groote belangstelling voor de catastrofe. Zaterdag bezochten ongeveer 30.000 personen het doip, terwijl minstens het dubbele aantal zich naar de plaats van de ramp begeven heeft Duizenden auto's staan in lange rijen op de straten- De opruimingswerkzaamheden zijn nog steeds niet afgeloopen. Ook gisteren wer den zij voortgezet. Het gevaar dat de on- dergrondsche benzolreservoirs ook nog in de lucht zullen vliegen, is geweken, nadat men er in geslaagd was de groote onder- aardsche tanks leeg te pompen. Het pu bliek wordt op een grooten afstand ge houden, daar de menschen het bergings werk belemmeren. De teraardebestelling van de slachtof fers zal op staatskosten en wel vermoe delijk morgen gesehieden. Alle gezinnen die een familielid bij de ramp hebben verloren, ontvangen van overheidswege een bedrag van 200 francs, In totaal is door de regeering van het Saargebied ter leniging van den ergsten nood een som van 500,000 francs ter beschikking gesteld. Naar verder wordt gemeld, hebben de regeeringen van Pruisen en Beieren ge last. dat op den dag der begrafenis van alle openbare gebouwen in de beide ge noemde landen de vlaggen halfstok moe ten worden geheschen. Pruisen heeft bovendien een som van 100.000 mark beschikbaar gesteld. Gelukkig is de aanvankelijke vrees, dat voor den tijd van een jaar de arbeid op de geteisterde ijzer- en staalfabrieken moest worden stopgezet, niet gegrond ge bleken, Op de hoogovens kan het werk in beperkten omvang worden voortgezet, terwijl de staalfabrieken en walswerken het bedrijf over een week kunnen hervat ten Slechts de cokesfabrieken zullen voorloopig niet meer kunnen werken, daar de uedrijven voor bijproducten ge heel zijn verwoest. Wat de ramp zelf betreft, wordt nog ge meld, dat. zich onaer de geredden ook een zuigeling van zes maanden bevindt, j Het kindje, dat waarschijnlijk door den I luchtdruk uit een raam is geslingerd, werd door een reddingsbrigade in een doek ge wikkeld op straat gevonden. Het bleek ge heel ongedeerd te zijn, doch zijn ouders zullen vermoedelijk bij de ramp onder de puinhoopen van hun ingestort huls om het leven zijn gekomen. In de zwaar getroffen wijk van van de Saarbrückerstrasse was een man, die ziek te bed lag. door de instortende muren zijn huis bedolven. Toen men hem na ver scheidene uren levend te voorschijn bracht, bleek dat hij krankzinnig was ge worden. Hij verzette zich uit alle macht, toen men hem in veiligheid wilde brengen De man is naar een gesticht gebracht. De materieele schade loopt in de mil- lioenen De Russische orders, die men bezig was uit te voeren, zullen waarschijn lijk niet meer uitgevoerd worden, hetgeen uiteraard reeds een geweldigen schade post beteekent. President Hindenburg heeft den burge meester van Neunkirchen het volgende telegram gezonden: Diepbewogen door het bericht van de vreeselijke ramp, die Neunklrchen heeft getroffen, betuig ik u en den inwoners uwer gemeente mijn hartelijk, oprechte deelneming en verzoek u deze in het bij zonder aan de zwaar getroffen gezinnen mede te deelen. Als eerste hulp voor de slachtoffers zend ik 100.000 M. aan de stadsbank te Neunkirchen. Met trouw- Duitsche groeten. De Rijkskanselier heeft aan den burge meester van Neunkirchen het volgende telegram verzonden Het bericht van het ernstige ongeluk, dat het leven van zoovelen heeft geëischt, heeft mij diep ontroerd. Ik verzoek u, den nagelaten betrekkingen de deelneming van mijzelf en van de Rijksregeering over te brengen en den gewonden een spoedig herstel te wenschen Ik verzoek u verder mijn dank over te brengen aan allen, die vrijwillig hulp hebben verleend. De regeering zal onverwijld hulpmaatregelen treffen. (w. g.) Adolf Hitler. Ook minister von Neurath heeft een telegram van deelneming gezonden even als zijn college Goering. Minister-president Daladier en de mi nister voor Openbare Werken hebben is RICHARD WAGNER-HERDENKING TE LEIPZIG. Gisteren heeft de stad Leipzig Richard Wagner herdacht. Tot de aanwezigen be hoorden mevr. Winifred Wagner en haar zoon Wieland, eenige Rijksministers en andere autoriteiten. De eerste burgemees ter van Leipzig, dr Goerdeler, heeft de aanwezigen verwelkomd. Ter eere van de nagedachtenis van Richard Wagner zal de stad een Richard-Wagner-Hain oprichten als symbool voor het nageslacht. Nadat „generalmusikdirektor" prof. dr. h. c. Max von Schilling de gedachtenis redevoering had uitgesproken, werd de plechtigheid besloten met de uitvoering van het voorspel der „Meistersinger". o NIEUWE UITGAVEN Dr. Hendrik Muller ztelde voor de Ned. Zuid-Afrikaansche Vereeniging een bro chure samen over Jen beweerden verkoop door Nederland aan 'ngeland van Kaap „de Goede Hoop" Bij de firma De Bussy in Amsterdam werd het uitvoerig geïl lustreerde in het Afrikaansch en Engelsch geschreven werkje uitgegeven Bij de Financieele Uitgevers Maatschap pij te Oisterwijk (N.-B.) verscheen een brochure van de hand van den heer E. L Perrin, getiteld „Zijn effecten nog geschikt voor veilige geldbelegging?" Waar dit boek je een velen interesseerend onderwerp be handelt. kan het niet anders of het zal in breeden kring "elezen worden. 1o TIJDSCHRIFTEN. Schoever's Talen-revue. Het Februari-nummer van deze „Inter nationale" revue bevat weer tal van span nende en vlotte verhalen zoowel in het Nederlandsch. Fransch en Duitsch als En gelsch. R.-K. Bouwblad. B. J. Koldewey bespreekt aan de hand van enkele foto's Hadramant. het geheim zinnige achterland van Zuid-Arabië. Naar aanleiding van een door de Technische Hoogeschool te Delft uitgeschreven prijs vraag over Gewapend Beton in de mo derne Bouwkunst" schreef C. M. v. Moor se! een interessant artikel. Ir. L. B Huyzen behandelt tenslotte de nieuwe verwar- mingswijzen. deelneming der Fransche regeering be tuigd met de ramp te Neunkirchen. De communistische en soc.-dem. leden van de controlecommissie uit den Rijks dag hebben voorgesteld, voor de nagelaten betrekkingen der slachtoffers te Neun klrchen een bedrag van 10 millioen mark ter beschikking te stellen. Volgens de veiligheidsinspectie te Saar- brücken is ten aanzien van de ontploffing het volgende vast komen te staan: Onge veer 6 uur 's avonds had een zwakke ont ploffing plaats, die vergezeld ging van een knal. Een aantal getuigenissen luidde eenstemmig, dat men voor den gashouder een zeer hooge oplaaiende vlam gezien heeft- Ongeveer 5 minuten na den eer sten zwakken knal had de groote ontplof fing van den gashouder plaats. Deze had op dat oogenblik een inhoud van ongeveer 10.000 M3. Naar uit het onderzoek is ge bleken ligt het komvormige deksel, dat zich m den gashouder bevond op het oogenblik onderin op den bodem. Dit be wijst, dat de ontploffing boven dit deksel moet hebben plaats gehad. Anders zou het in de lucht gevlogen zijn. Door nog niet opgehelderde oorzaak schijnt dus buiten den gashouder gas ont vlamd te zijn. Hierdoor is de mantel van den gashouder verwarmd, waardoor een verwijding ontstond, die op haar beurt ontsnapping van gas tusschen mantel en deksel mogelijk maakte. Dit uitstroomende gas moet zich dan met de boven het dek sel aanwezige lucht vermengd hebben, en een ontplofbaar mengsel gevormd heb ben, dat ook inderdaad na korten tijd explodeerde. Ten aanzien van de oorzaak van de ont vlamming van gas buiten den houder, die van beslissende beteekenis is voor de ver klaring van het ongeluk, is het onderzoek nog niet afgeloopen. Waarom de communisten aansporen tot algemeene staking? HEVIGE SNEEUWVAL TE NEW-VORK. De stad New-York ligt op het oogenblik onder een dik sneeuwkleed. Sinds jaren is er niet zooveel sneeuw gevallen. -o BLOEDIGE BOTSING IN EGYPTISCH DORP. Bij een verwoed gevecht te Simballawein in Egypte zijn twee agenten en negen dor. pelingen gedood en voorts twee agenten en vijf dorpelingen gewond. Aanleiding tot deze botsing was de weigering van een molenaal om zijn rijst-rechten te betalen. Toen de dorpelingen het voor den mole naar opnamen en zich tegen de politie keerden, zag deze zich genoodzaakt te schieten met bovengenoemd gevolg. KLOOSTERBRAND. Een der kloosters op den berg Athos is door een grooten brand vernield. GASONTPLOFFING IN BEIEREN. Uit Reichenhali in Zuid-Beieren wordt gemeld, dat in het hoogovenbedrijf Ham- merau aldaar met een geweldigen knal de gasinstallatie ontplofte. Twee genera toren van 20 M. hoogte vlogen aan stuk ken, waardoor het heele gebouw vernield werd. Er ontstond brand maar door het snelle ingrijpen van de brandweer kon I deze tot het eene gebouw beperkt worden. Daar het personeel de fabriek verlaten had, is niemand getroffen. Door stukken ijzer is in den naasten omtrek van de fabriek belangrijke schade aangericht. De oorzaak van de ontploffing is nog niet op gehelderd. Ir. ALBARDA VERZOEKT DE TWEEDE KAMER BIJEEN TE ROEPEN BATAVIA, 12 Febr. (Aneta) Het Depar tement der Marine in Ned.-indië deelt mede, dat het vliegtuig D. 11 geheel over eenkomstig de schriftelijke orders, welke aan dit vliegtuig waren verstrekt, de mui tende bemanning aan boord van „De Ze ven Provinciën" tot zesmaal toe heeft gesommeerd, n.I. driemaal radiografisch op de 600-Meter-golf en driemaal op de 475-Meter-golf. Hierna werd den muiters 10 minuten bedenktijd gegeven, welke werd misbruikt door de driemaal herhaalde uitzending van het bekende telegram, met de toe voeging „Ons niet hinderen". Indien na het werpen van de eerste bom de overgave niet zou zijn gevolgd, zouden de vliegtui gen ten tweeden male boven het schip zijn verschenen en bommen hebben uitgewor pen tot een totaal gewicht van 1200 K.G. Waardeerende woorden van Atjeh's gouverneur. KOETARADJA, 11 Febr. (Aneta) De re dacteur van de Deli Crt." had alhier een interview met den gouverneur van Atjeh, den heer Van Aken Deze verklaarde na drukkelijk, dat de geheele toestand na het uitbreken van de muiterij gunstig is. Het leger is paraat en alles is voldoende uitge rust. De gouverneur roemde het schitte rende werk van alle diensten over alle ge leidingen. Hij noemde hierbij in de eerste plaats het leger, doch ook de post- tele graaf- en haven-ambtenaren, die allen blijk gaven van een paraatheid, welke met genoegen werd geconstateerd. De Atjehspoor verleende eveneens alle medewerking. Men zorgde ervoor, dat zoo spoedig mogelijk een locomotief op stoom stond voor vervoer van troepen, terwijl voorbereidingen werden getroffen voor uitgebreide eventueel noodige maatrege len. De gouverneur beantwoordde de </raag of het doorsnijden van telefoondra den nabij Sibreh verband hield met de ge beurtenissen aan boord van „De Zeven Provinciën" ontkennend, daar anders wel de interlokale lijn verbroken zou zijn, ter. wijl de geleiding bij Sibreh slechts dient voor de Atjehspoor. Dank van den Gouv.-Generaal. BATAVIA, 11 Febr. De G.-G. van Ne- derlandsch-Indië verzond eigenhandig ge. schreven brieven aan de heeren dr. Apitu- ley en Mandagie, waarin dank wordt be tuigd voor de door hen bij de jongste aan hankelijkheidsdemonstratie gesproken woorden, waarbij zij de onverminderde trouw en aanhankelijkheid jegens de re geering van de Moluksche en Minahassi- sche bevolking bevestigden. Buiten levensgevaar. Volgens een bij de familie ingekomen telegram, afgezonden van het hoofd-hos- pitaal te Batavia, verkeert de 22-jarige marinier der tweede klasse A. Visser, die, tengevolge van de ontploffing van den bom op „De Zeven Provinciën" brand wonden en een borstwond bekwam, thans buiten levensgevaar. Boschart was de leider. „De Telegraaf" meldt uit Batavia: Uit een ingesteld onderzoek is gebleken dat als leider der muiters beschouwd moet worden de Europeesche korp.-machinist Boschart, die aan boord van de „Zeven Provinciën" steeds de leiding heeft gehad en o.a. luitenant De Vos van Steenwijk van de radiokamer verwijderd. Ir. Albarda wil de regeering interpelleeren. De voorzitter van de S.-D.-fractie, ir. J. W. Albarda heeft Zaterdagmiddag den voorzitter van de Tweede Kamer schrif telijk verzocht, de Kamer ten spoedigste weder bijeen te roepen. Ir. Albarda wil n.I. de Kamer vragen hem toe te staan, de regeering te interoelleeren over het ge beurde met „De Zeven Provinciën". Het onderzoek, BATAVIA, 12 Februari (Aneta). Maan dag 20 Februari zal de Volksraad door den commandant der zeemacht in Ned.-Indië worden i ngelicht omtrent de eerste uit komsten van het onderzoek met betrek king tot de gebeurtenissen aan boord vaa de „Zeven Provinciën". Hierna zal gele genheid worden gegeven om verklaringen af te leggen Wat dit onderzoek betreft vernemen wij. dat dit op zoo snel moge- üike wfize zal worden voortgezet. De berechting heeft in Ned.-Indië plaats, waarna de Eurooeesche gestraften naar Holland worden gezonden voor het onder gaan van hun straf. In de week van 611 Februari zijn in Nederland 93 faillissementen uitge sproken. PREDIKBEURT. SASSENHEIM. Chr. Geref- Gem.: Dinsdag nam. 7 uur, ds. Bijleveld van Haarlem. NED. HERV. KERK. Beroepen, Te Makkum, J. F. Th. van der Linde te Heeg, Aangenomen. Naar Sneek (vac. dr. Bon ders), J. R- Wolfensberger te Cubaard. Bedankt, Voor Overschie, J. R. Wolfens berger, te Cubaard Voor Sprang, J. D. Kleyne te WUllge-irangerak,

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 9