LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 13 Februari lj OVERZICHT KAASMARKTEN. TELEGRAMMEN. DUITSCHLAND. Pruisen en het Staatsgerecht - Oud- minister Seeker t - De politieke propaganda in vollen gang. Het staatsgerecht te Leipzig heeft de jongste aanklacht van Pruisen en de des betreffende documenten aan de rijksregee- ring doen toekomen en de rijksregee- ring. benevens den rijkscommissaris tot 15 Februari tijd gegeven, om haar antwoord op het Pruisisch staatsstuk te formuleeren. De vroegere Pruisische minister van on derwijs prof. Karl Eeinrich Becker is aan een ernstige longontsteking, die hij als complicatie van een aanval van griep had gekregen, overleden. Prof. Becker is 56 jaar geworden. Hij is van 1925 tot 1930 minister in het kabinet- Braun geweest Na zijn aftreden werd hij tot hoogleeraar in de Islamietische weten schappen aan de universiteit te Berlijn be noemd Hit was onlangs teruggekeerd van een reis naar China en Jaoan. die hij als leider eener internationale commissie voor de reorganisatie van het Chineesche school wezen had gedaan. De Duitsch-nataionale volkspartij heeft Zaterdagavond in Sportpalast haar aange kondigde vergadering gehouden, waar al lereerst dr. Hugenberg het woord nam. Snreker betoogde dat de thans aan het bewind zijnde regeering allerminst bedoeld was als een overgangskabinet. De Duitsch-nationalen hadden geen nieuwe verkiezingen gewild. Het nieuwe kabinet was z.i. ook geen nieuwe editie van een of andere vorige parlementaire regee- ï'ing Spr. had zijn besluit inzake samen werking met de nationaal-soclalisten ech ter niet aan de kwestie al of niet nieuwe verkiezingen willen binden, temeer daar wij aldus Hugenberg. van nieuwe verkiezingen niets te vreezen hebben. Betreffende den heerschenden economi- schen nood verklaarde dr. Hugenberg: Ik wil en mag de verantwoordelijkheid voor den wederopbouw van handel en nijver heid slechts beginnen, als ik de zekerheid heb. dat de tegenstrijdige economisch-po- litieke belangen niet lederen zakelijken ar beid onmogelijk maken. Wij. Duitsch-nationalen, aldus besloot Hugenberg zijn rede dienen het komende, nieuwe Duitscbland. wij dienen het als partij zoolang men ons dwingt op parle mentairen grondslag te strijden Nog liever echter dienen wij een van knechtschap en parlementarisme bevrijd vaderland! Waar wij echter ook staan, onze strijdleus luidt: Heil Duitschland. Na hem hield von Panen een rede over het nationale front dat Duitschland red den zal. Hij deed tevens een nog niet ge hoord beroep op het katholieke deel des volks" dat het Centrum moest verlaten en nationaal moest stemmen. (Naar men weet is von Papen Centrumman geweest). De nationale troepen zijn wel vereenigd. maar onder afzonderlijke aanvoerders ten strijde getrokken om zooveel mogelijk aan hangers te trekken Dit is slechts een voor deel De nationale beweging is meer dan een coalitie van politieke partijen. Zij om vat allen die teven den geest van Weimar willen strijden. De ontoolitiseerlng van het Duitsche volk is een onzer grootste doel einden niet op den .bodem van marxisme, niet collectivistisch, maar door verster king van het persoonlijk verantwoordelijk heidsgevoel in iederen afzonderlijken Duit- scher. Wij willen stichten, met de nat. so cialisten een conservatief Duitsche wet op christelijker grondslag. Wie dit wil, stem me op 5 Maart de candidaten der natio nale concentratie Hierna sorak Seldte nog een kort woord In denzelfden zin. Hitier sprak te Kassei en liet zich inter viewen door den Engelsche overste Ether- ton. Hij zeide o. m.: De ontwapening is het eerste probleem, dat Duitschland en de wereld moet oplos sen, teneinde een terugkeer naar vrede en welvaart mogelijk te maken. Daarover is elke Duitsche regeering het eens. Duitsch land heeft aan de ontwapening zijn deel bijgedragen. Of Frankrijk zal in dezelfde mate moeten ontwapenen als Duitschland, of Duitschland zal gelijkgesteld moeten worden. De oplossing van dit moeilijke probleem hangt voor een groot deel van de positie en het standpunt der Angel- Saksische staten af. Het Verdrag van Ver sailles moet herzien worden, aangezien 't niet alleen voor Duitschland maar voor de geheele wereld ongelukkig is gebleken de wereld, die voor goed in overwinnaars en overwonnenen er door werd verdeeld. De door het Verdrag van Versailles geschapen onrechtvaardigheden dienen te verdwij nen. Hitier zou tegenover elk vraagstuk een verzoenende houding aannemen, doch Parijs diende er van overtuigd te worden, dat de voorwaarden, die het Verdrag van Versailles opleggen, tot de onmogelijk heden behooren. Men dient rekening te houden met de voortdurende vergrooting van de Fransche bewapening. De groote geldsommen, waarover Frankrijk hier voor beschikt, zijn een verrassing. De vei ligheid der verschillende naties dient door in hun omgeving passende en verstandige behoeften beschermende maatregelen ge waarborgd te worden. De Duitsche regee ring zal ook voor Duitschland het recht van veiligheid eischen, een recht, waarop Duitschland door zijn lidmaatschap van den Volkenbond aanspraak kan maken. De Poolsche Corridor moet aan Duitsch land worden teruggegeven, en wel in over eenstemming met den wil der betrokken Duitsche bevolking als ook uit andere overwegingen. De Poolsche Corridor is een der grootste onrechtvaardigheden jegens Duitschland. Deze kwestie dient spoedig opgelost te worden. Het communisme moet spoedig geheel worden uitgeroeid om de vreedzame ont wikkeling van Duitschland mogelijk te maken. Een herstel van de Hohenzollern-monar- chie staat niet op het programma. Een strijd tusschen republiek en monarchie zou de partijen splitsen en eindelooze moeilijkheden veroorzaken op een oogen- blik dat Duitschland een ondeelbaar ge heel moet zijn tot de toestand is opge klaard. De koloniale kwestie moet langs den weg der rechtvaardigheid worden opge lost. Duitschland heeft evenzeer koloniën noodig als andere naties. Tenslotte verklaarde Hitier, dat hij van ganscher harte met Engeland zou samen werken ter bevordering va nden wereld vrede, en dat hij niemand ergernis wilde veroorzaken indien dat te vermijden was. Natuurlijk gaat de Fransche pers hevig te keer over dit interview I De politieke botsingen duren onophou delijk voort. Te Berlijn: eenige gewonden, te Eisleben 2 dooden en een 15-tal gewon den, te Dortmund een doode, in Anhalt eenige gewonden, te Heckllngen een doo de. te Brunswijk, een zwaar gewonde, te Bensheim een doode! FRANKRIJK. De Financiën Parijsche Bank sluit. De Fransche Kamer heeft Zaterdagmor gen de artikelsgewijze behandeling van de financieele voorstellen voortgezet. Het zwaartepunt der onderhandelingen schijnt echter buiten de vergaderzaal van de Kamer te liggen. De vertegenwoordigers der linksche groepen probeeren tot over eenstemming te komen over de artikelen, die de grootste bezwaren opleveren, nl. die welke de korting op de ambtenaarswed- den en de crisisbelasting betreffen- Men schijnt nog geen definitieve overeenstem ming te hebben bereikt. Er schijnen bij het aanhangige conflict steeds meer bul- ten-parlementaire invloeden te worden ingeschakeld. De landbouw oefent pressie in de richting van salariskorting, de amb tenaren-organisaties werken in tegenover gestelde richting. Aangezien de Kamer de betrokken artikelen voor het laatst heeft bewaard, is er nog slechts weinig tijd om te onderhandelen. In de rniddagzittinE leed de regeering een nederlaag, doch deze had geen ge volgen, daar de kwestie van vertrouwen niet was gesteld. De socialisten verlangden dat een bepaald voorstel naar de commis sie zou worden teruggezonden, ten einde aldus de kwestie van effecten op naam. waar het om ging. weer aan de orde te stellen. Dit socialistische voorstel tot te rugzending werd met 299 tegen 272 stem men aangenomen. Een groote bankinstelling te Parijs, de Societé Centrale des Banques de pro vince. welke in geheel Frankrijk filialen heeft, heeft zich Zaterdag genoodzaakt gezien haar loketten te sluiten. In een mededeeling der directie wordt om. ver klaard. dat de directie der bank zich ge dwongen heeft gezien de gerechtlij ke li quidatie der bank te verzoeken, ten einde de belangen der cliënten niet te schaden. Zij hoont haar verplichtingen tegenover de cliënten ten volle te kunnen nakomen. POLEN. In hooger beroep Vonnissen gehandhaafd Het Hof van Appèl te Warschau heeft na zeven zittingen, welke zijn gehouden bij afwezigheid der verdachten, de straf fen bekrachtigd, welke een jaar geleden door het districtsgerechtshof zijn uitge sproken tegen tien afgevaardigden der oppositie, die in het najaar van 1930 in het fort Brzesc zijn geinterneerd' Tot de verdachten behoort Vitos. de volksleider, die vroeger minister-president is geweest. Indertijd zijn de mandaten der afgevaar digden vervallen verklaard. De gevange nisstraffen varieeren van zes maanden tot 10 jaren. ROEMENIE. Het communisme verboden. De militaire autoriteiten hebben de ontbinding gelast van alle communistische organisatis, welke onder verschillende namen bestaan. In totaal worden twaalf organisaties door dit besluit getroffen. PERU. Weer opstand. Er schijnt in Peru weer eens een op stand uitgebroken te zijn, die onder lei ding staat van de marine en gesteund wordt door een deel van het leger. Het centrum van den opstand is Arica. De beweging staat onder leiding van Luis Osorio en kolonel Jimenez. Onder de op standelingen zouden zich ook vrienden van ex-president Leguia bevinden, die op het oogenblik op het eiland San Lorenzo geïnterneerd is en verder zou de socialis tische arbeiderspartij er aan deelnemen. VEREENIGDE STATEN. De onrust bij de landbouwers. Ten gevolge van de noodlottige daling der landbouwproducten in de laatste drie jaren worden bijna 1 millioen van de to taal 6 millioen Amerikaansche boerderijen met hypothecairen verkoop bedreigd, daar er voor meer dan de helft hunner oor spronkelijke waarde hypotheek op genomen is en zij nu tot over de ooren in de schuld zitten Twee millioen andere boerderijen zuch ten eveneens onder den rentelast, doch niet in zoo gevaarlijk sterke mate. De bruto-lnkomsten der Amerikaansche farmers in het afgeloopen jaar worden ge schat op ongeveer 5 milliard dollar, het geen slechts de helft is van 1929. Op 15 Januari j.l. waren de prijzen voor landbouwproducten gedaald tot een waar- c.'- van 51 procent van het vooroorlogsche pe'l. De vertegenwoordigers der landbouwers in het Congres betoogen. dat de hooge waarde van den gouddollar den uitvoer belemmert en den schuldenlast verzwaart. De vertegenwoordigers der landbouwers in het Congres betoogen. dat de hooge waarde van den gouddollar den uitvoer be lemmert en den schuldenlast verzwaart. Het Congres heeft echter op het oogen blik maatregelen in onderzoek om den far mer met regeeringshulp te steunen en door tegenstanders van inflatie wordt groote spoed hierachter gezet ten einde den far mer te overreden af te zien van zijn ge vaarlijke experimenten met de Amerikaan sche valuta welke een bedreiging vormen van den gouden standaard. Inmiddels hebben in vele deelen des lands de boeren zich aaneengesloten ten einde executorialen verkooo te voorkomen De crediteuren achten de situatie te gevaarlijk om thans op het betalen der schulden aan te dringen. Vertegenwoordigers der boeren hebben het CongTes gewaarschuwd dat. tenzij sooedie hulo wordt geboden, er onlusten, ja. wellicht openlijke revolutie in de land- bouwstaten zal uitbreken. VIII. Tweede reis met het „schip van oorloge", „de Giinthorst", ge commandeerd door kapitein J. Hinloopen en gedirigeerd naar Madeira en St. Eustatius 27 Januari 1761 zeiden wij uit Texel met negen oorlogsschepen en tegelijk met ons verlieten nog een tweehonderd Oostinje- vaarders het land. Ons schip, „de Giint horst", en ,,'tLoo", gecommandeerd door Kapitein van Geel. waren bestemd om een convooi naar West-Indië te begeleiden. Begin Februari hadden wij ter hoogte van Portland een ontmoeting met een En. gelschen kruiser en even later praaiden wij hel onder bevel van Kapitein Hoog- werk staande „schip van oorloge" Dor- dregt, die onder zijn convooi vier koop vaarders had. Zij waren 22 October van Curacao vertrokken en hadden dus een reis van ruim drie maanden achter den rug Dien dag ontmoetten wij nog een En- gelschen oorlogsbodem, die een Franschen prijs bij zich had 11 Beide schepen zagen er erg gehavend uit en moesten „malkan- deren dik aan de veezen geweest hebben". 20 Februari voeren we in het gezicht van den Engelschen oorlogsbodem „Her cules", kapitein Jevis Henry Porter, voe rende vier-en-zeventig stukken kanon. Hij stuurde twee sloepen van boord, de één naar kap Van Geel en de ander naar de door ons geconvoieerde Snaauw. Wij liepen achter de snaauw om en onze kapitein riep den schipper van de snaauw toe, dat hij zich niet door den Engelschman moest laten visiteeren. of daaraan papieren moest overgeven of laten zien. Onze trom-^ men sloegen alarm en wij maakten ons tot een gevecht gereed; onze kapitein zond een gewapende sloep met een officier naar de snaauw om de Engelschen daar van af te jagen en zij brachten den Engelschen officier bij ons aan boord. De Engelsche officier gaf voor. dat zij op zoo'n dergelijk schip kruisten, dat voor Fransche reke ning zou varen. Hij klaagde voorts dat ons volk één van zijn roeiers uit de snaauw in zijn sloep had gegooid, waardoor hij zijn rug had gebroken Vervolgens ging hij naar zijn eigen schip terug om zijn kapitein verslag uit te bréngen. Hij had inmiddels wel gezien, „dat bij ons alles klaar was om te slaan, „onder het volk wierden de rantsoenen „van genever al uitgedeeld om couragie te „maken; de stukken waren te boord, de „lonten in de brand, de enterbijlen, sabels „en pistolen waren uit de kisten en „laagen op het halfdek klaar; ook waren „de onderzeylen alle opgehijschd. Maar de „Engelschman braste af. Zooals wij ook „deden en wij salueerden malkanderen". Wij kregen thans spoedig de Canarische Eilanden met Porto Santo in het gezicht en kwamen 24 Februari in de baai voor Funchal-) op het eiland Madeira ten anker. Madeira. De stad Funchal is tamelijk groot en is door Portugeezen bezet. Het ligt aan den zeekant, aan den voet van het hoogge bergte Er is daar een overvloed van sinaasappel- en citroenboomen en de wijngaarden („wijn-plantagiën") zijn er talrijk. die zich zoo bevallig en eenvoudig aan onze oogen als aardsche engeltjes hadden vertoond. Ook deden wij eens een wandeling door de met wijngaarden begroeide bergen. Wij vonden overal in de dalen der ber gen allerlei soorten sinaasappelen en citroenen, die daar in het wild groeiden. Ieder kon daarvan dus zooveel plukken als hij wilde. Het was niet in den tijd. dat de druiven aan de stokken waren. Daar wij dorst hadden, gingen wij een huisje, dat in één der „wijnplantagiën" stond om wat drinkbaars te vragen. Een vrouw met kin deren kwam voor den dag, allen enkel maar met een hemd gekleed. Wij beduid den, dat wij dorst haddén. De vrouw bracht ons toen een pot met water, dat daar uit en langs de bergen loopt en in een flesch tapte zij uit een vat, dat achter de deur lag, de beste Madeirawijn, en gaf ons een glas daarbij. Ieder kon daarvan drinken, zooveel hij wilde. Om voor de dorst de wijn puur te drinken, was tè koppig en alleen onze opper-constabel verkoos dit. Toen wij allen onzen dorst gelescht hadden, gaven wij elk aan de vriendelijke vrouw een reaal, waarmede zij wonderwel in haar schik was en bij het afscheid nemen kuste zij ons allen de handen. Bij het afdalen van het gebergte bleek de wijn bij onzen constabel te gaan wer ken. zoodat hij somtijds meer naar be neden rolde dan liep. hetwelk niet zonder gevaar was. Soms tuimelde hij in het af- stroomende water, dat men op vele plaat sen vond, waardoor hij kletsnat werd en wij vele keeren moesten toeschieten om hem weer op het droge te helpen. Eenige malen rustten wij onder het geboomte op deze bergen uit. Wij troffen daar ook een boom aan die zóó dik was. dat wij hem met ons zevenen gezamenlijk niet om armen konden. De boomsoort was mij on bekend. vruchten zagen wij er niet aan. Naderhand had ik veel spijt, dat ik mij niet beter voorzien had van dien Madeira wijn. Doch zooals dat vaker gaat, wan neer men er overvloed van heeft vindt men het niet zoo lekker, en kwam zij mij wat te zwaar en te sterk voor. Van al die mooie en lekkere vruchten had ik mij rij kelijk voorzien, speciaal van citroenen voor de punch. i Maart gingen wij wederom van het eiland Madema onder zeil. Wij ondervon den voortdurend den steun van den Oost passaat. Vele malen zag ik in dit gedeelte van den Oceaan vliegende visschen, die als zwaluwen bij heele troepen over de zee vlogen, voornamelijk wanneer er dolfijnen in de buurt waren, die op deze visschen aasden. Soms vlogen zij zóó hoog, dat zij tegen ons schip botsten of er opvielen of ook wel in de sloepen terecht kwamen. Het scheen mij toe, dat zij, wanneer zij buiten het water zijn, niet goed kunnen zien of niet goed kunnen keeren of wenden, want zij vlogen altijd maar tegen de schepen, sloepen en zeilen. Soms zeilden wij door groote velden kroos. In deze groene sub stantie vindt men vele soorten van dier tjes, kleine krabben, zeekoetjes, slangetjes en zeepaardjes. Het zeepaardje is een vischje, dat slechts in de krooszee wordt gevonden en altijd door Spaansche zee lieden naar huis wordt medegebracht, wanneer zij uit West-Indië komen. Zij Een boerderij op Madeira. In dat gebergte zijn veel kerken en kloosters. Op wandelingen ben ik in ver scheidene kerken geweest. Wij vonden eens een kerk openstaan, waarin toenter tijd geen dienst werd gehouden. Wij gin gen naar binnen, keken overal rond maar zagen niemand. Slechts aan den kant, tegenover het altaar, was een groote opening met een traliewerk, waarachter wij beweging zagen. Naderbijkomend za gen wij een menigte jonge meisjes. Wij maakten hun „eenige complimenten", die zij van harte beantwoordden en zij gooiden ons eenige vriendelijke „lagjes en lonkjes" toe. Wij probeerden haar door de trahes de hand te reiken om de hare eens- „lieffelijk" te drukken, doch ziet daar kwam een oude matrone, diet met groot gedruisch nog een schuif voor de tralies schoof en weg waren al die schoonheden, worden dan gedroogd of op spiritus ge zet. Een dergelijk exemplaar heb ik in Cadix gekocht. Zoo passeerden wij op 10 Maart den evenaar In het gezicht van de Caribische eilanden ontmoetten wij een Engelsch oorlogsschip, ,,de Dublin" gecommandeerd door kapitein Jack Douglas, voerende 74 stukken kanon. Wij sloegen alarm en maakten ons tot vechten gereed, doch na. dat de Engelsche officier bij ons aan boord was geweest, „salueerden wij malkander en stuurden onze koers". (Wordt vervolgd) Het was ten tijde van den Negen jarigen zee-oorlog tusschen Frankrijk en Engeland De schrijver spelt „Fonseul". De aanvoeren en hoogste noteeringen waren: Wagens Goudsche Rijksmerk Leldsche lichte uebte zware (I) (2) (li (2) (1) (2) (1) (2) (I) (2) 6 Febr. Oudewater II 9 12 1 f f f 27 f f 29 f f f f f f 7 Febr. Bodegraven 73 120 138 f— f— f— f30 f30 f32 f f f f— f— f 8 Febr. Woerden 43 73 67 f f f 129 f 30 f 33 f f f f - f - f 9 Febr. Gouda 124 124 133 f f f f 30 f 30—f 32 f f 30 f f - f f 10 Febr. Lelden 49 45 74 f 27 f 30 f 32 f f f f f f f 22 f 23 f27'/: (1) Zijn de opgaven van de vorige week. (2) Zijn de opgaven van 812 Febr. 1932. HET CONFLICT IN HET VERRE 00; LONDEN, 13 Febr. (Reuter). Dec sche legatie deelt mede, dat blnn^ een hernieuwd optreden van de Jap3 in Jehol wordt verwacht, aangezien J weer eenheden cavalerie en artillerie^ uit Chinsjou naar de grens van Jebell rukken. Ook een Japansche torpeijJ en twee kruisers zijn te Tsjing Watjl aangekomen alsmede twee transport-1 pen met levensmiddelen en andere t digdheden. Verder wordt gemeld, dat de Chineo troepen bij Nanling een aantal Jap vliegtuigen op de vlucht hebben gen. Nabij Tsjing Tsjia Toen hebben de Jij ners de Chineesche stellingen beschl omdat dynamiet was ontploft, weifel de Japanners zelf was neergelegd. DE VALERA VOOR EEN GEH IERLAND. li DUBLIN, 13 Febr. (Reuter). In eet welke radiografisch naar de Veree: Staten werd uitgezonden ter gelege:— van de herdenking van den geboori van Abraham Lincoln verklaarde Di lera dat de verdeeling van Ierland ii Noordelijk en Zuidelijk Ierland de gra misdaad is. welke de Britsche staats! tegen Ierland hebben bedreven. Hij zeide, dat het Iersche volk t nooit heeft toegestemd en nooit zal stemmen. De verdeeling heeft geen enkelen tieken of economischen grond, tt, sloot zijn rede met de' verklaring, dal Iersche volk niet zal rusten voordat land tusschen de vier zeeën weer heel zal zijn. ANTI-DUITSCHE BETOOGING TE MADRID. MADRID, 13 Febr. (Reuter) groep communisten heeft gisteren vc Duitsche Ambassade gemanifesteeri der het uitroepen van leuzen tegen i en de nieuwe Duitsche regeering. De politie verstrooide de manifest; Twee schoten werden door de polite lost: twee personen werden gearresi DE RAMP TE NEUNKIRCHEN. BERLIJN. 13 Febr. (Wolff Na: vernemen zal vlce-kanselier von Pag zijn functie van Rijks-Commissaré Pruisen zich hedenmiddag per vla naar Saarbruecken begeven teneind een beeld te vormen van de catast welke het Duitsche volk heeft getro! Von Panen zal ook de begrafenis t slachtoffers bijwonen. NEUNKIRCHEN, 13 Febr. (Wolff.l. gens de officieele opgave bevindt; onder de slachtoffers van de ontpl 24 mannen, 22 vrouwen en 8 kinderea mist worden nog 6 mannen en 3 vnr OLIE AANGEBOORD. MOSKOU, 12 Febr- (Reuter) I Neftedag-olieveld in Turkmenie spuiter aangeboord, welke een straa van ongeveer 90 meter de lucht u In tien dagen leverde deze bron 1 ton ruwe olie op. Volgens deskut zal dit veld binnenkort een van de van Rusland worden. II ia LINDBERGH NAAR EUROPA?! PARIJS, 12 Febr. (Reuter) De sa zuster van Lindbergh, die te Nlzza f heeft, naar de Matin meldt, verb dat Lindbergh voornemens is zitl Frankrijk te vestigen, vermoedelijke in het Baskenland of aan de Fra| Riviera, CHINA GETEISTERD. PARIJS, 13 Febr. (Reuter). Naar thans bekend wordt, heeft oms Kerstmis in midden-China een aard! plaats gehad, welke een aantal heeft verwoest, waardoor naar sch meer dan 70,000 menschen om het zijn gekomen o ONGEVRAAGD ONTSLAG. KEULEN, 13 Febr. (V.D.). De regee president te Keulen deelt mede, d; Rijkscommissaris, tevens Pruisisch 1 ter van Binnenlandsche Zaken, den! rings-vicepresident te Keulen, Bis' nader aankondiging verlof heeft vei Bier is lid van de S. P. D. De Rijkscommissaris voor Pruiset den politiepresident van Stettin, eveneens ongevraagd verlof verleen: nadere aankondiging wordt zijn waargenomen door Freiherr von G» regeeringsraad te Stettin. ESSEN, 13 Febr (V. D.). Door de Wj ken regeeringspresidenten zijn op BT den Rijkscommissaris voor het PnjJj ministerie van Binnenl. Zaken, G(6 talrijke politiepresidenten in het BI bied geschorst, o.a. dr. Meyer van 9*1 -Hamborn, te Oberhausen zoowel litiepresident Weyer als de polltlf-'T Quast, te Bochum de politieoversiej linghausen en te Dortmund de president Zoerglebei. oud-politie-pr®^ van Berlijn. Het poiitiepresidium en te Recklnghausen is tot nog t<*3 wijzigd gebleven. Te Halle is de t president Oexle. de vice-preside»';, berg en te Weissenfels de jï_ president Krueger, evenals ?e''?l reeds rrenoemde functionarissen de S.P.D. afgezet.. Te Mersebuiï, regeerings vice-president Coin" slagen. o- VALSCHE MOBILISATIE.. PARIJS, 13 Febr. (Reuter). maanden geleden heeft de huii'J van een klein Fransch plaatsje '];f leiding van een verkeerd begrepe'jil zijn plaats gemohiliseerd Thans ^jl in een plaatsje in de Provence^il geliik geval voorgedaan. Het de mobilisatie verwekte grnnt< ding en eerst na twee uur blefyi derom een bericht verkeerd wa T

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2