OVERALLS BEDENK-GEZONDHEID IS UW GROOTSTE SCHAT EN ROOK DERHALVE ALLEEN CHIEF WHIP. DE BESTE SIGARET VOOR UW GEZONDHEID f. 2.28 LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 11 Februari «SCI 12 FEBRUAR11929. MUZIEK. BUITENLAND. I sl LAND- EW TUINBOUW, UIT DE OMSTREKE SPORT. Onze oud-stadgenoot, de heer J, H. Hooljer, is benoemd tot adjunct-directeur van Gemeentewerken te Apeldoorn. Door B. en W. alhier is opgedragen aan H. C. Heemskerk, aannemer alhier, het bouwen van een marktgebouwtje met urinoir aan de Binnenvestgracht. De kruidenier J, L. die in verband met den brand in zijn winkel op de Hee rengracht was aangehouden onder verden king van brandstichting, heeft tegenover de politie een volledige bekentenis afge legd, Gistermiddag is de 71-jarige D. S„ op de Hoogewoerd- terwijl hij een handwagen voortduwde, aangereden door een vracht auto. waardoor hij eenige ribben kneusde en een niet-ernstige hoofdwonde bekwam. Na in het Academisch Ziekenhuis te znn verbonden, is hij naar zijn woning over gebracht. De heer M. Kloots heeft heden in zijn woning Cobetstraat 47 een maatkleerma- kerij geopend. De heer Kloots is voor vele Leidenaars geen onbekende, want hij was gedurende 26 jaar als hoofdcoupeur werk zaam bij „de Faam", welke maatschappij hem in verband met de tijdsomstandighe den eervol ontslag verleende. Ook in vakkringen geniet hij een goeden naam. Tijdens de mobilisatie werd een door hem ingezonden ontwerp-uniformkleeding bekroond met een groote verguld-zilveren medaille, terwijl hij zich bovendien be kwaamde in het vervaardigen van ambts- kleeding. De heer Kloots verzekerde ons zijn stoffen te betrekken van uitsluitend eerste-klasse Engelsche huizen en prima fournituren te verwerken. Naar wij vernemen vindt Maandag- 1 avond op de vergadering der woningbouw- vereen. „De Eendracht" een plechtige vaandelaanbieding plaats. Tevens zal de heer Vrijenhoek. wethouder, van Volks huisvesting te Den Haag en architect dei- genoemde Woningbouwvereniging een rede houden over ,.De Woningwet en de Arbeiderswoningwet" Wij verwijzen naar de publicaties over de inschrijving van leerlingen voor de Openb. L. O.- en Bewaarscholen. Vier jaar Vier jaar Vier jaar Vier jaar Vier jaar Vier jaar Vier jaar Vier jaar Vier jaar Vier jaar Vier jaar Vier jaar Vier jaar Vier jaar Vier jaar Staat de ls het al geleden, zijn voorbijgegaan, zien we reeds die schutting, reeds die stelling staan, zijn we aan 't studeeren, trokken we van leer, harden noesten arbeid, steeg 't succes steeds meer. gingen nuttig henen, bouwden we aan 't plan eensgezinden arbeid, stadsbelang elan, zijn „slechts" heengevloden. „slechts", is dat niet knap? na de catastrofe muur al onder kap! DELFTSCHE TRIO—JOH.a DE GEUS. Drie degelijk geschoolde jonge musici, mej. Rie Beute i (piano), Louis de Ruyter (viool) en Henk Berghout ((cello), heb ben zich gecombineerd tot het „Delftsche Trio", dat zich gisteravond in de kleine Stadszaal heeft voorgesteld met een veelszins te waardeeren uitvoering van het eerste trio van Brahms (B gr. t.) en een trio van Ernest Chausson (g. kl. t.) De kleine zaal die. evenals trouwens de groote, een belangrijk te-kort aan ge luidsdemping heeft, waardoor de acoustiek zeer slecht is, maakt het de uitvoerenden zeer moeilijk om de gewenschte spheer te scheppen. Dat het drietal desalniettemin contact met de toehoorders wist te krij gen. pleit voor hen. Aan technische vaar digheid hapert het geen van drieën. Integendeel: deze verkeert in een verge vorderd stadium van ontwikkeling. Een onderlinge vergelijking van het drietal naar toonkwaliteit valt uit in het voordeel van den cellist. De violist brenge wat meer warmte in zijn toon. De pianiste zal goed doen te streven naar verrijking van haar kleurenpalet: daar is schaarschte aan tusschentinten. Haar forto-accoorden kunnen gespierder klinken. Beide uitge voerde trios eischen van de spelers vol komen concentratie. De pianiste stond hierin bij haar partners ten achter. Zoo dat, hoe loffelijk ook het samenspel was naar zijn uiterlijke verzorging, van vol strekte homogeniteit kan nog niet worden gesproken. Toch hebben we met genoegen naar de beide mooie trios geluisterd om dat uitgesproken muzikaliteit van en ern stige voorbereiding door het sympathieke drietal in de uitvoering doorloopend werd gemanifesteerd. Mej. Johanna de Geus, sopraan, ver leende haar medewerking door een drie tal üederen van Brahms, Schotsche en Walilser volksliederen van Haydn en eenige Poèmes van Darius Milhaud voor te dragen. Herhaaldelijk hebben we reeds een gunstig oordeel uitgesproken over haar stemkwaliteiten. Dat kan ook nu weer worden herhaald. Haar consonant- verzorging laat ten opzichte van den s-klank nog steeds iets te wenschen. Ook is de aderabeheersching nog niet geheel in orde. Alhoewel de voordracht, de zeg gingskracht, overtuigender kan zijn door zich meer nog te verdiepen in klank en woord van het lied, heeft mej. de Geus zeker weten te boeien door haar ongemeen programma. Vooral naar de interessante liederen van Haydn (met begeleiding van piano, viool en cello) hebben we met in genomenheid geluisterd. En voor haar Poèmes van Milhaud. die ze. uitmuntend aan de piano gesecondeerd door mej. Beute. met veel muzikaliteit en in voor treffelijk élan voordroeg, zijn we haar in het bijzonder erkentelijk. Er waren, voor een particulier concert, vrij wat toehoorders opgekomen, die door hartelijk applaus telkens van hun inge nomenheid deden blijken. RECLAME. in Blauw, Khaki, Bruin en Wit, mansmaten. 4.75 - 3.95 - 3.75 - 3 50 - 3.I0 5536 Vier jaar is het al geleden. Droeve dag van vuur en ijs, Hoe lang zullen we nog wachten Op ons nieuw Leidsch Raadspaleis? LEON. DE ALGEMEENE TOESTAND. Ontwapening en conflict Verre Oosten. Nadohiy gaf gisteren in het bureau der Ontwapeningsconferentie aan Paul Bon. cour een kort en beslist antwoord op zijn verklaringen over de kwestie der gelijke rechten. Gezant Nadolny verklaarde o.a.: De op 11 December onderteekende over eenkomst is de basis en de voorwaarde voor de deelneming van Duitschland aan de werkzaamheden der Ontwapenings conferentie. Het is derhalve duidelijk, dat voor Duitschland, zoolang wij hier tezamen op de conferentie werken, de inhoud van deze overeenkomst de basis is, waarvan wij ons niet mogen verwijderen. De Duitsche vertegenwoordiger stelde daarna tegenover de Fransche verklarin gen over de veillgheidskwestie het Duitsche standpunt en betoogde: Onze opvatting is een heel andere. De werkelijke taak dezer conferentie be staat niet in het scheppen van nieuwe veiligheidswaarborgen, maar daarin, dat een beslissende stap inzake ontwapening geschiedt. Dat is tevens het beste middel om de algemeene veiligheid te verhoogen Deze opvatting wordt overigens door een groot aantal andere delegaties gedeeld- Ten slotte verklaarde de Duitsche ver tegenwoordiger. dat de Duitsche delegatie bereidwillig aan een bespreking der Fran sche voorstellen zal deelnemen. Gezant Nadolny maakte daarna nog eenige opmerkingen over 't werkprogram. De Fransche minister van bultenlandsche zaken had voorgesteld, over het in het En gelsche werkprogram op de eerste plaats staande Europeesche consultatieve pact heen te loopen en onmiddellijk het Euro peesche continentale pact voor wederzijd sche hulpverleening aan te vatten. De Duitsche delegatie stelt daartegen over voor. dat men zich aan de volgorde van het Engelsche memorandum houdt. Tegenover het door Boncour uitgespro- kn voornemen, bij de militair-technische kwestie voorrang te veven aan de kwestie der legerorganisatie boven de kwalitatieve ontwapeningen, betoogde de Duitsche ver tegenwoordiger, dat de conferentie op het gebied van het oorlogsmateriaal reeds zekere vorderingen gemaakt heeft en dat het niet aangaat deze kwestie nu maai voorloopig terug te dringen. De Engelsche vertegenwoordiger Eden verklaarde, dat hij zich aansloot- bij den xvensch van den Duitschen vertegenwoor diger. dat de kwestie der gelijkberechti ging thans niet meer door de conferentie zou worden besproken. Op dezelfde wijze liet ook de vertegen woordiger van Polen, graaf Raezinsky, zich uit, die betreffende de gelijkberechtigings- kwestie zelfs verklaarde, dat hij een uit drukkelijk voorbehoud maakte tegen de verklaringen in zekere deelen van het eerste hoofdstuk van het Britsche memo randum. dat handelt over de gelijkbe rechtiging. Het bureau was eenstemmig van mee ning. dat de principieele zijde van de overeenkomst van 11 December thans geen voorwerp van discussie meer mag vormen. Nadat bondsraad Motta gewezen had op den ernst der te nemen beslissing, deed Paul Boncour nogmaals een poging om de Fransche voorstellen mzake de unificatie der Europeesche legerformaties bij de ko mende besprekingen naar voren te schui ven. Hij verklaarde met nadruk, dat Frankrijk betreffende de kwestie van het oorlogsmateriaal geenerlei beslissing tref fen kan, zoolang dit vraagstuk niet is op gehelderd. In de daarop volgende discussie werd de Fransche opvatting door de vertegen woordigers van Italië en Duitschland be streden Tenslotte werd besloten, het geheele militair-technische gedeelte van het En gelsche werkprogramma naar de hoofd commissie en het deel, dat handelt over de veiligheidskwestie, naar de politieke commissie te verwijzen Gisteravond is het Japansche kabinet bijeengekomen teneinde te beraadslagen over den militairen en politieken toestand. De minister van Buitenl. Zaken bracht rapport uit over den toestand te Genève en deelde den inhoud mede van het Ja- pansche antwoord op de vragen van de I commissie van 19. Naar semi-officieel wordt medegedeeld heeft de minister van 1 Oorlog verklaard, dat Japan de besluiten kwestie voorrang te geven aan de kwestie daar haar standpunt in de Mantsjoerij- sche quaestie volkomen onaanvaardbaar is. De Regeering te Tokio kan niet onder handelen met de commissie van 19 zoo lang deze er aan vast houdt, dat Mant- sjoerije nog onder souvereiniteit staat van de Chineesche republiek. De admirale staf en de generale staf die deelnamen aan de kabinetszitting, hebben zich bij dit standpunt aangesloten. o ITALIË. Gaat Henri de Jonvenel heen? Er gaan geruchten, dat de Fransche gezant Henri de Jouvenel bij Mussolini zeer koel is ontvangen en daarom zou denken aan een spoedig aftreden. RECLAME. Lid Kid Bee [et I st jiti fat tlh Irst JN1 DUITSCHLAND. Een rede van Hitier. - Noske gaat heen. De eerste openbare vergadering, waarin Hitier na zijn benoeming tot Rijkskanse lier heeft gesproken, heeft gisteravond in het Sportpalast te Berlijn plaats gehad. De zaal was tegen 6 uur reeds geheel be zet, zoodat de politie een zeer groot aan tal personen den toegang heeft gewei gerd. Er waren veel leden van het corps diplomatique aanwezig. De redevoering van den Rijkskanselier werd draadloos verspreid en ook door middel van luid sprekers was het mogelijk de redevoering te volgen. Dr. Goebbels die de radioreportage ver zorgde, besprak in zijn inleiding het op treden der linksche bladen. Hitier verscheen in SA-uniform. Hij werd met het Deutschlandlied verwel komd. In zijn gezelschap bevonden zich prins August Wilhelm en een aantal SS- leiders. Later verscheen ook Rijksminister Goering. Hitier gaf een uiteenzetting van de redenen welke hem aanleiding hadden gegeven de nationaal-socialistische bewe ging te stichten. Toen in 1918 de oorlog was afgeloopen, was ik, evenals millioe- nen anderen, een onbekend soldaat. On schuldig aan de oorzaken van den oorlog en de leiding in den strijd en onschuldig - aan de politieke constellatie van het Duit sche leven. Een ding heeft Hitier toen misschien van de anderen onderscheiden: het was de erkenning dat men slechts het hoofd kan bieden aan de misdaad der revolutie, indien men uit de fouten van het verleden wil leeren. Hitler was het toen duidelijk, dat uit den chaos slechts één weg omhoog leidde: de wensch een nieuwe eenheid van het volk te verwer ven. De natuurlijke verschillen moesten door een groot ideaal worden overbrugd. Er moest een nieuwe vlakte worden ge schapen waarop het volk zich zelf zou kunnen terugvinden. De strijd tegen het Marxisme werd indertijd voor de eerste maal verheven tot een strijddoel. Ik deed de gelofte niet te rusten aleer dit ver schijnsel uit het Duitsche leven zou zijn verwijderd. Het Marxisme beteekent de vereeuwiging der verscheuring van de na- tie en daarmede de ellende van het ge- heele Volk en het verraad juist aan de arbeidersklasse welke men met het i Marxisme beloofde een betere toekomst te verschaffen. Naar buiten pacifistisch, naar binnen terroristisch. Duitschland deed afstand van alles, wat in 50 jaren met moeite was opgebouwd. Leger, vloot en handelsvloot werden ver nield. Koloniën werden weggenomen en het Duitsche bedrijfsleven verloor zijn in het buitenland belegde kapitalen. Door de vredesverdragen werd het Duitsche volk belast met verplichtingen, welke waanzinnig waren, omdat zij voor de toe komst de wereld verdeelden in twee helf ten: De overwinnaars en de overwonne nen. De Duitsche onderhandelaar had verplichtingen aangegaan, welke niet te vervullen zijn. Het Duitsche volk moest de inflatie dulden. De cultuur verviel, de werkloosheid nam toe. De herinneringen aan het Duitsche verleden werden weg gevaagd. Hitier herinnerde er aan, dat bij den wederopbouw de krachten gevonden zullen moeten worden in de eigen natie, besluitende met de woorden: Een nieuw Duitsch Rijk zal opstaan van grootheid, eer. kracht, heerlijkheid en gerechtigd heid, Dr. Goebbels sprak het slotwoord, waar na de vergadering uiteenging onder het zingen van het Horst Wessellied. De uit de Duitsche revolutiedagen be kende sociaal-democraat Noske, die thans Oberpresident in Hannover is. heeft op zijn verzoek een langdurig verlof gekre gen tot hij den pensioengerechtigden leef tijd bereikt wat in October a.s. het ge val zal zijn. Geruchten gaan, dat prins August Wil helm zijn opvolger zou worden FRANKRIJK. De Financiën. Het „Comité voor het Economisch Wel zijn". waarin 300 voorzitter van handels- en industrieele ondernemingen zitting hebben, heeft als protest tegen de lasten, die het gevolg zullen zijn van het nieuwe financleele ontwerp besloten hedenmiddag alle winkels in geheel Frankrijk te sluiten. De Nationale Federatie van Belasting plichtigen heeft zich bij dit besluit aan gesloten. In een oproep eischt de fede ratie van vakvereenigingen van ambte naren een solidaire actie van alle groepen van werkers ln dienst van den staat, te vens publiceert de federatie een heftig protest tegen de besluiten van de finan- cieele commissie, welke in overeenstem ming met de regeeringsplannen, de ma- terieele positie der ambtenaren betreffen. Daarentegen hebben vertegenwoordigers van belangrijke handelsvereenlglngen een bezoek gebracht bij Daladier, wien zij verzekerden een beroep te zullen doen op het patriotisme van hun menschen er er op te zullen aandringen, dat geen enkel koopman zich zal aansluiten bij de agi tatie en de sluiting van winkels. Deze de legatie bleek het geheel eens te zijn met de financieele voorstellen der regeering, ZUID-SLA VIE. Overschot op de begrooting. Terwijl de meeste andere landen in Europa naar middelen zoeken tot dekking van het deficit op de staatsbegrooting, verkeert Joego-falavië in de benijdens- waadige omstandigheid, dat de begrooting voor de eerste negen maanden van dit jaar een overschot aanwijst. Dit surplus is verkregen door de uitga ven tot 79 pet, te verlagen van hetgeen in de begrooting voor December werd toe gestaan en door het innen van achter stallige belasting. Daar de inkomsten uit de verschillende rijks- en particuliere ondernemingen wier winst eerst bij het einde van het jaar kan worden vastgesteld nog niet is meegerekend, verwacht men, dat het sur plus bij het einde van het jaar nog verder zal stijgen. VEREENIGDE STATEN. De vloot blijft in den Stillen Oceaan. Admiraal Pratt heeft medegedeeld, dat de Amerikaansche Atlantische Vloot uit bezuinigingsoverwegingen nog een jaar in den Stillen Oceaan zal blijven. In marinekringen wordt echter ook toe gegeven, dat deze maatregel verband houdt met de ontwikkeling in Oost-Azië. DE UITVOERING DER TAKWEWET. Maalpercentage wordt Maandag verhoogd. Van bevoegde zijde wordt ons medege deeld, dat in verband met de wijziging van de Tarwewet 1931 met ingang van 13 Februari a.s. het maalpercentage van 25 tot 35 wordt verhoogd- HAARLEMMERMEER, Lijk opgehaald. Uit de Ringvaart werd nabij de K Meer aihier opgehaald bet in verrega staat van ontbinding ve.kearend liji t. een ongeveer 40-jarige manspersooi st kleed in schipperskleeren. Het is zeer waarschijnlijk van de pe gehuwden schippe.skaecnt P. K. van wonende te Roitardam, die eenige van een in de Ringvaart ter plaatse seerend vaartuig is gevallen en verdr en na langdurig dreggen niet kon gevonden. Het lijk werd naar de alge: begraafplaats te Hoofddorp overget Lezing Sovjet-Rusland. Gisteravond had vanwege het departement Haarlemmermeer in de bouw te Hoofddorp een bijeenkomst waarin de heer C. Sipkes uit Overvi docent qan de Volks-Unive:6(teit .4: dam en vaste spr. voor de Kon. Ned voor tuinbouw- en plantkunde eenl met lichtbee'dcn hield over „Een Stut in Sovjet Ruslaud". Een en ander door de aanwezigen met groote aanl gevolgd en maakte het geheel tot| nqttigen en leerzamen avond. Auto-ongeluk. De bestuurder van een uit de ril Leiden komende auto' waarin nog I lieeren en een dame waren gezeler! op den Hoofdweg door het loswerken een onderdeel, het s.uur niet meer iwr blijven, waardoor het motorrijtuig door een grindhoop reed en daarna I een boom botste. Door den schok de voorruit en liepen de inzittenden de glasscherven ëenige verwondinga terwijl de motorkast en een lan.a :n deeltelijk werden vernield. De au: biiisten konden, na verbonden en vat schrik bekomen te zijn, hun reis voortzi RUSLAND. Verhooging spoorwegtarieven. De Raad van volkscommissarissen der Sovjet-Unie heeft besloten alle spoorweg tarieven met 35 pCt. te verhoogen. GEBOREN: Katicza, dochter van C. van Duyn en K- Szabo Hermann, zoon van H. Eickhoff en E. Alderden Clara Adriana, dochter van V. M. J. Htlbrant en A. M van Meij- gaarden Petronella, dochter van W. Bek en C- H. van Dongen Judith, dochter van W. M. Vlasveld en W S. Jansen HILLEGOM. Adres van den Bestuurdersboni Door den Hil.e0omsthen B.stuui bond is per adres aan den gemeent gevraagd om aan de uitge.roxken jzll werkloozen een bedrag in geld ui keeren. Voor werkloozen is verdei vraagd, met het oog op den a.geu gezondheidstoestand, om schoeisel kleeding. Film voor werkloozen. De bekende film „Van bol tot bl| is vertoond voor jeugdige werkloozen. houder Vermeer sprak tot hen en noodigden en bedankte voor de mede K king, die betoond is, om de f.Im te I zien en daarmee naast eenige onspan ook ontwizkeing te brengen tn het I looze bestaan van velen. "De zaal van I Veilinggebouw was goed bezet. Gevonden. Aanwezig en te Cr< aan het bureau van politie: ring met Br sleute.s, zijde ceintuur, bslastingmerk, ®er in etui, huurkaart. van LAWN-TENNIS. NEDERLAND—POLEN, Begin Mei in ons land. Naar wij vernemen zal de tenniswed strijd om den Davis-Cup tusschen Neder land en Polen begin Mel ln ons land wor den gespeeld. KATWIJK AAN DEN FIJN' „De Hanze". De Hanze hield een fezstvergadenül her Pa.ochie.iuis voor leden en cel'* den. Het woord werd gevoerd dut»1 heer J. Mol, propagandist van het C> Bureau. Deze sprak over „Belast* en De Hanze met haar instellingen"' interessante lezing waarbij wij weetjL te hooren kregen wat men aan de heelt, welke voordcelen de verte'T biedt en dat men lid behoort te 'ïl zijn ve.eeniging wil men n:et als staan, werd met de grootste adti'lj:J volgd. Het applaus van de vele eainj bewees dat de woorden van deij Moi hadden inges'agen en man «ff j met nieuwen moed voor de Hanze*! was. Dan volgde de fecstvergadedjl middernacht was zij eerst bcëindirj was nog weer eens een mooie f avond!

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2