DE NIEUWE VUILNISWAGEN ?38te Jaargang DONDERDAG 9 FEBRUARI 1933 No. 22360 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN lommer bestaat uit DRIE Blades EERSTE BLAD. ICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. Burgerlijke Stand v. Leiden VISSCHERIJBERICHTEN. EIDSCH DAGBLAD Gt! j enui ;kai len, 9 Februari 1933. sDI air) PRIJS DER ADVERTENTIEN: Ct!. per regel voor advertentlêD uit Lelden en plaatsen ir agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle jdere advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën ltslultend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. een maximum aantal woorden van 30. icasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van leven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT;] Voor Lelden per 3 maanden f.2.35; per week X.0.18 Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 portokosten. DRANKWET. gemeester en wethouders van Leiden 'en ter algemeene kennis, dat H. J. te Lelden, een verzoek heeft inge- ter bekoming van vergunning voor verkoop van sterken drank in het In het perceel Haarlemmerstraat No. ldaar. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. 5356 A. KIST t den ouderdom van 60 jaar is gister- 1 omstreeks 7 uur na een langdurige Tr'ld in het Diaconessenhuis overleden atejer A. Kist, gedurende bijna 40 jaar e dezer stede- onie Kist werd In 1372 geboren als van den bekenden Leidsehen huls- Hij doorliep het Gymnasium al- studeerde aan de Universiteit en in 1896 met gunstig gevolg het arts- in af, waarna hij spoedig de prak- an zijn vader overnam. Dokter Kist, :h zeer weinig in het openbare leven 'g, was als geneesheer verbonden et Koninklijk Militair Invalidenhuis tot voor eenige jaren stadsgenees- Zijn minder goede gezondheidstoe- noopte hem toen reeds deze functie leggen. iw lang zijn krachten het hem toelie- eeft hij de belangen van zijn patiën ten ehartlgd, totdat ook dit niet meer erö^en hij zich eenige maanden geleden moest terugtrekken IIjBter Kist verborg achter een gesloten een warmkloppend hart. ruste in vrede. III irematie van het stoffelijk overschot Zaterdagmiddag plaats vinden in rematorium te Westerveld na aan- van trein 15 uur 14 te Driehuis- veld. GOUDEN JUBILEUM. tfl idaag was het 50 jaar geleden, dat er J. Kasteelen als meubel- en (jjjBmaker in dienst trad bij de Eerste .he Begrafenis Onderneming, len de goede reputatie, welke Kas- bi] zijn patroon en collega's geniet, ist het allerminst, dat dezen den Ect^an heden voor den jubilaris tot een ig hebben gemaakt, inmorgen werd de jubilaris met zijn per auto van huis gehaald en in woorcligheid der familie en van het rpi^ieel toegesproken door den heer H. Keereweer, die zijn hartelijke fenschen vergezeld liet gaan van de "ding van een geldsbedrag onder t en bloemen. I gezamenlijke personeel schonk den ris 'n gouden horloge met Inscriptie, lat nog eenigen tijd gezellig was 'raat, vertrok de jubilaris naar huis >r het feest voort te zetten. ttU O.L. SCHOOL SCHUTTERSVELD. Uitvoering ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der Openbare Lagere School aan het Schuttersveld hebben de leerlingen gister avond in de geheel gevulde groote Stads- zaal een uitvoering gegeven. Het hoofd der school, de heer J. C. B. Hüner sprak een woord van hartelijk welkom en schet ste hoe het doel van dezen avond eener- zijds is uiting te geven aan de vreugde over dit jubileum en anderzijds, omdat het van zoo groot belang is om den onder- lingen band tusschen ouders, leerlingen en onderwijzend personeel te versterken. Dit is het welbegrepen eigenbelang van alle drie zoowel van elk der drie categorieën afzonderlijk. Spr. besloot met allen een plezierigen avond toe te wenschen. Het programma werd ingezet met een tweetal kranig gespeelde nummers van het Harmoiiiegezelschap ,.De Post" onder lei ding van den heer M. Bolderdijk, die een grootere aandacht verdienden. Daar na was het woord aan de schoolkinderen, die het geheele verdere programma vulden. Allereerst werden onder leiding van den heer Hüner door een kinderkoor bestaande uit leerlingen der 5de en 6de klassen vijf liedjes gezongen, waarvan vooral het laat ste, „Scheeglöckchen" a capella gezongen, heel mooi klonk. Een extra-pluim aan kin deren en leider voor de correcte uitspraak van het Duitsch. De kleintjes lieten vervolgens zes liedjes bij prentjes zien en hooren, hetgeen een applaus uitlokte, dat hooren en zien je verging Maar de hoofdschotel was wel de uit voering van de kindercantate „Een Win terdag" van Kor Kuiler voor koor en so praan. We kunnen niet anders dan bewondering hebben voor de wijze, waarop het koor zich door de moeilijkheden heeft heenge slagen. Het geheel maakte inderdaad een alleraardlcsten indruk, waarbij drie fac toren de verdienste nog vergrootten. In de eerste plaats is „Een winterdag" geen cantate, welke gemakkelijk in het kindergehoor ligt; er komen betrekkelijk weinig gemakkelijke, zangerige melodieën in voor, zoodat van de jeugdige executan ten veel wordt gevergd. Ten tweede werd de geheele cantate, welke ongeveer een uur duurde, uit het hoofd gezongen, welke prestatie nog in omvang toeneemt, waneer men weet. dat eerst half November met het instudeeren werd begonnen en slechts één half uur in de week extra-zangonderricht werd gege ven! Bravo, jongens en meisjes, jullie hebt je kranig gehouden! Mej. Tilly Leening, die haar solo-partij uitnemend voordroeg en mei. Mien Verwer. die alle liederen voortreffelijk aan den vleugel begeleidde, werden door de ouder commissie in de bloemetjes gezet. Na de pauze werd nog een zangsoelletje ..De tooverfluit" ongevoerd, dat èn door den zang èn door het snel. maar vooral door de costuums uitbundig succes oogstte. Gvmnastische oefeningen van een groen leerlingen en een tweetal nummers van „De Post," besloten dezen voor alle belang hebbenden prettigen en nuttigen avond. LEIDSCHE UNIVERSITEITSRAAD. De jaarvergadering. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL Wijziging: C. A. A. ZirkzeeMontens, Nieuwe Rijn 6, Leiden. Winkel in sigaren, sigaretten en aanverwante artikelen. De eigenares Wed. C. A. A. ZirkzeeMontens, is d.d- 23 Januari 1933 gehuwd met den heer J. P. Poot (Huwelljksche voorwaar den). 1 van de nieuwste aanwinst van den Gem. Reinigingsdienst, welke dezer Sebrulk is genomen. Hierboven wordt getoond hoe het vuil op de werf "agen wordt verwijderd, zonder dat het personeel het met de handen behoeft aan te raken, Gisteren werd door den Universiteits raad de jaarvergadering gehouden in de Senaatskamer van de Academie aan het Rapenburg. Wegens het overlijden van de heeren dr. J. Bruining en mr. P. J. van Wijngaarden en het periodiek aftreden van de heeren jhr. mr. dr. A. Röell, mr. Ph. B. Libourel, mr. J. M. Dutilh, mr. A. baron van Haer- solte, mr. J. P, graaf van Limburg Stirum. dr. P. C Molhuysen, mr. S. J. R. de Monchy, N. Rutgers van der Loeff, en dr. J Schoemaker moesten 11 nieuwe leden verkozen worden, waarvan alleen de heer Libourel terstond herkiesbaar was. Mr. Libourel werd herkozen, de namen van de overige 10 nieuwe leden van den Universiteitsraad zullen later bekend ge maakt worden. Uit het College van Gecommitteerden traden de heer jhr. mr. dr. A .Röell en mr. Libourel af, alleen de laatste was als zoo danig herkiesbaar en werd herkozen, ter wijl als nieuwe Gecommitteerde gekozen werd prof. jhr. mr. W. J. M. van Eysinga. Het financieel beheer over 1931/32 werd door de daartoe benoemde Commissie na gegaan en accoord bevonden, zoodat aan den penningmeester onder dankbetuiging voor de vele door hem als zoodanig ver richte werkzaamheden décharge verleend werd. Een commissie werd benoemd tot het nagaan van het financieel beheer over het tijdperk 1 Sept. 19321 Septem ber 1933. Medegedeeld werd dat de Kanakaprijs was toegekend aan den heer Soekamto, die op 8 Juli 1932 het taalkundig doctoraal examen der Indologische studie goed had afgelegd; het doctoraal examen Neder- landsch-Indisch Recht was reeds vroeger door hem afgelegd. De Gadpamadaprijs werd dit jaar niet toegekend. De Commissie van Uitvoering bracht verslag uit over de werkzaamheden van het Leidsch Universiteits-Fonds geduren de het tijdperk 8 Februari 19328 Febr. 1938. waaruit bleek hoeveel met de be schikbare middelen verricht was kunnen worden. Gedurende het afgeloopen jaar werden evenals tevoren de vijf bijzondere profes soraten vanwege het fonds, bekleed door de heeren Einstein, Holst, Buffin, de Jos- selin de Jong, en Thiel, bestendigd. Het aan een Britsch-Indisch student verleend stipendium werd dit jaar gecon tinueerd. De subsidies aan het Instituut voor Tro pische Geneeskunde en aan het Sterre- wachtfonds. het laatste in verband met de door Rockefeller gedane schenking, werden opnieuw uitgekeerd. Aan docenten in Spaansch, Deensch, physiologie en biologie der tropische plan tenwereld en tropische cultures, crimi- neele psychologie, erfelijkheidsleer, econo mische geschiedenis en in het Oostersch Christendom werd ondersteuning bij hun onderwijs verleend. Het fonds steunde bovendien het onder wijs in Hebreeuwsch-, Fransch-, Neder- landsche letterkunde, Russisch en wijs- geerige theologische vakken door subsi dies ten behoeve van assistenten. Aan het Sinologisch Instituut, het Insti tuut Kern, het Instituut voor Indische Voordrachten, de Hortus Botanicus en het Instituut voor Systematische Theologie werden subsidies verleend, terwijl de hoogleeraar Rhader in staat werd gesteld om op een reis, welke hij in Japan maakte vele werken aan te schaffen voor de bibliotheek, die dringend noodig waren, hetwelk met buitengewoon veel succes is geschied. De heer Rhader was toch in staat voor het kleine beschikbare bedrag een groot aantal boeken aan te koopen. Het werk van prof. Berg voor verschil lende doeleinden ten bate van het onder wijs in het Javaansch en de Javaansche litteratuurgeschiedenis werd ondersteund. Het Comité voor Historische voordrach ten werd in staat gesteld lezingen te doen houden; het Chemisch Dispuut om dr. Rutgers over te laten komen voor het ge ven van colleges. Ook dit jaar werd de theologische fa culteit in staat gesteld tot het doen hou den van wijsgeerige theologische voor drachten en aan een studenten-vereeni- ging werd subsidie verleend voor acade- miepreeken. Voor het geologisch onderwijs werd financieele steun gegeven voor het in richten van het museum. Aan de afdeeling Leiden van het I S S. werd een som gewaarborgd voor het doen inrichten van gelegenheden, waar door studenten het koffiemaal gebruikt kan worden, waaraan groote behoefte bestaat. De Universiteitsdag werd dank zij de actie van de heeren de Vos van Steenwijk en Linthorst Homan met veel succes In Assen gehouden. Als plaats voor den Universiteitsdag in 1933 werd aangewezen een plaats in de novincie Utrecht. Het afgeloopen jaar was voor het eidsch Universiteits-Fonds betrekkelijk noeilijk daar de aanvragen om steun door de moeilijke tijdsomstandigheden menig- vuldiger en dringender waren dan ge woonlijk. Gelukkig kon, al verminderden ook de inkomsten uit anderen hoofde, het ledental door stelselmatige propaganda op peil gehouden worden. Er bleek dat getracht zal moeten wor den de financiën te versterken, daar nog velerlei werken op uitvoering wachten. R.K. PROV. BOND VAN GEITEN- FOKKERS IN ZUID-HOLLAND. I6de jaarvergadering te Leiden. Gisteren hield de R.K. Prov. Bond van Geitenfokv. in Zuid-Holland haar 16de jaarvergadering in „Zomerzorg" alhier- De belangstelling was zeer goed. Van het Dag. Bestuur waren slechts afwezig de heeren Bikkers en Westhof, terwijl er een vaca ture is nl. die van Bondsadviseur wegens overplaatsing van Kap. Verhaar naar Am sterdam. Vrijwel alle aangesloten ver- eenigingen waren vertegenwoordigd als mede de dir.-adm. van de Ond.-Verr. „De Geit" en de Bedrijfsleider van het Fok- station. De voorzitter van den Bond, de heer W. Mesman opent te ruim 11 uur de ver gadering met den chr. groet en heet allen hartelijk welkom- Na de gebruikelijke goede wenschen voor 1933 meent hij eenige optimistische woorden te mogen laten hooren. door de tijdsomstandigheden gunstig kunnen zijn. De secretaris leest nu de zeer uitgebreide notulen, die onveranderd onder dank worden vastgesteld. Vervolgens geeft deze een uitgebreid verslag van de jaarvergade ring der Ned. Commissie te Utrecht ge houden en door hem bijgewoond. Nogmaals het woord verkrijgend brengt hij zijn jaar verslag uit. De voorz. hoopt, dat het den heer Bakker gegeven moge zijn nog lang voor den Bond te arbeiden. Namens de commissie van verificateurs verklaart de heer Zonneveld vervolgens, dat de commissie alle bescheiden den Bond betreffende, heeft nagezien en in orde bevonden, weshalve hij adviseert den Bondspennlngmeester te déchargeeren. De Bondspenningmeester doet hierna ver der rekening en verantwoording en licht diverse posten nader toe. De kas sluit met een nadeelig saldo van f. 229.56 welk bedrag vermoedelijk uit de provinciale fondsen zal worden bijbetaald. Vervolgens heeft de uitreiking plaats der keuringsmedailles van de Prov. Rege- lingscommissle- Daar geen tegencandidaten voor de af tredende bestuursleden zijn ingekomen worden deze bij acclamatie herkozen. Hierna wordt het woord gegeven aan den heer L. den Haan, dir.-adm. der Ond. Geitenverz. „De Geit",instelling van den Bond. Deze toont aan de hand der cijfers, dat 1932 voor deze instelling geen crisis jaar is geweest. Spr. sluit zijn kas met een batig saldo van f. 37.42- Waar de be scheiden door het college van Commis sarissen zijn acoord bevonden, wordt de dir. onder woorden van grooten dank ge dechargeerd. De voorz. wekt tevens krach tig op, deze nuttige instelling te steunen en te propageeren. Vervolgens wordt de heer J. B. Borst, aftr. commissaris van „De Geit" met alg. st. herbenoemd- Conform het voorstel van het Hoofdbestuur wordt het dekgeld voor 1933 vastgesteld op 30 cent, en de contri butie op 25 ct. per lid. De penningmeester legt nu de concept- begrooting over, die met alg. st. wordt aangenomen na diverse verklaringen. De voorzitter knoopt hier aan vast het voorschrift, dat voortaan alle mannelijk fokmateriaal in den stillen tijd moet wor den opgezonden naar het Fokstation te Hoogmade. Dit voorstel wordt breedvoerig besproken en daarna met vrijwel alg. st. aangenomen Hierna kwam aan de orde: aankoop van bokken. Van geiten met gecontroleerde melklijsten kunnen jonge bokken worden aangehouden, die dan voor den Bond wor den aangekocht; het risico is echter vol ledig voor den houder van dat boklam. Machtiging wordt verleend, zoo noodig het materiaal aan te koopen van den collega-Bond. De Melkcontrole is over 1932 toegepast te Lisse, Hoogmade. Ooegstgeest en Ter Aar, te zamen op 38 dieren. De deskun digen zullen uitmaken, welke daarvan in aanmerking komen voor de gebruikelijke Bondsvergoeding. Hierna sluiting op de gebruikelijke wijze FILMVOORSTELLING VOOR JEUGDIGE WERKLOOZEN. Aanstaande Maandagmiddag te 2 uur zal wederom voor alle jeugdige werkloo- zen, tot den leeftijd van 25 jaar. een film voorstelling worden gegeven in het Luxor- theater, aangeboden door den Leidsehen Bestuurdersbond. Deze tweede middag voorstelling is wederom met hetzelfde doel en op hetzelfde cultureele plan opgezet als de eerste middagvoorstelling, zulks als ge volg van de blijkbaar zeer gunstige resul taten van die voorstelling. In totaal staat heden reeds een honderd-tal jeugdige werkloozen bij het Leidsehe Volkshuis als cursist ingeschreven voor het volgen van diverse cursussen. Gepoogd wordt deze jeugdige menschen zoo vlug mogelijk aan het werk te zetten. Zooals reeds door ons is medegedeeld kunnen toegangsbewijzen voor deze mid dagvoorstelling worden verkregen op ver toon van de verstrekte toegangsbewijzen tot de eerste voorstelling, welke werd ge houden op j.l. Maandag 30 Januari, Zij die door omstandigheden niet op de laatst genoemde voorstelling aanwezig konden zijn, kunnen zich eveneens op geven. De gratis-toegangsbewijzen worden ver strekt op Vrijdagmiddag 10 Februari a.s in het Leidsch Volkshuis alhier, ingang Apothekersdijk, n.m. tusschen 34 30 uur. Wij wenschen de propaganda-commissie als belooning voor dit sympathieke werk, zeer vele cursisten toe, BINNENLAND. Verschenen is het rapport in de kwestie prof. dr- Colenbrander. (Ie Blad.) Radiobericht van de muiters van „De Zeven Provinciën" aan hun commandant; overgave op onveranderde voorwaarden. (3e en le Blad.) Onthulling van het grafmonument van wijlen dr. J. Th. de Visser. (Binnenland, 3e Blad.) Voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsvoorstel tot afschaffing van den zomertijd. (Binnenland, 3e Blad.) Het voorkomen en blusscben van scheepsbranden; maatregelen van de „Nederland" en de „Rotterdamsche Lloyd" (Binnenland, 3e Blad.) Prof. dr. H. Bouwman te Kampen op 69-jarigen leeftijd overleden. (Kerk- en school, 3e Blad.) Bij Meppel zijn twee goederentreinen tegen elkaar gebotst; groote schade; geen persoonlijke ongelukken. (Laatste Berich ten, le Blad). BUITENLAND. Paul Boncour beantwoordt de critiek op het Fransche veiligheidsplan. (Buitenl., le Blad.) De Valera weer gekozen tot Iersch premier. (Buitenland, le Blad.) Overleden is de deken van het college van kardinalen Andreas Fruehwirth (Tel. le Blad.) Proclamatie van generaal Smuts in Zuid-Afrika. (Buitenland, le Blad.) Verhooging der Duitsche invoerrechten op vee en vleesch. (Tel., le Blad.) Bij Mlnisterieele beschikking Is de heer C. H. Bresser, adjunct-commies der Directe Belastingen, Invoerrechten en Accijnzen, thans gedetacheerd aan de Inspectie der Registratie en Domeinen al hier, met ingang van 1 Maart a.s. ver plaatst naar Amsterdam, en werkzaam gesteld aan de Directie der Directe Be lastingen, Invoerrechten en Accijnzen aldaar. Benoemd is tot onderwijzer aan de Chr. Kooiparkschool de heer J. W. de Vries uit Hilversum. In den afgeloopen nacht omstreeks halfvijf is een begin van brand uitgebro ken in den kruidenierswinkel van J. L. aan de Heerengracht 92. Nadat de politie van het posthuis aan de Haven de eerste blusschingspogingen had aangewend, werd deze taak zeer spoedig overgenomen door de brandweer, die het vuur weldra bedwongen had. Aangezien diverse omstandigheden de politie verdacht voorkwamen, is de win kelier L. gearresteerd. GEBOREN; Aloijsius Gerardus Antonius Maria zn- v. H. S. J. Snijers en C. Ph. tyl. v. Gaaien. Pieternella Maria, d. v. J. Roefstra en E. Broomans Petrus Antonius, z. v, J, A. Vink en W. van der Ploeg Gerard, z. v. P. de Vries en S. F. M Hartkoorn Jean Gilbert Anton, z. v A Borger en C. A Besse Bartholomeus Adrianus, z. v. A. Stigter en C. A. Stijger Hendrik Cas per, z. v. G. M. Seijn en J. A. Hendriks Jacoba Agnitha, d. v, H. v. d. Willik en J. A Neuteboom Grada, d. v. P. Huiskes en A. F. Koernap Aldert. z. v. W. Kuijt en A. van Schie Humilia Geertruida, d. v. A. C. L. A. Castelein en J. E. Tabben. ONDERTROUWD: J. D. Cassière jm. 25 jaar en G, van der Voet jd 24 jaar. GEHUWD: G. de la Rie jm. en E. Verlind jd. R. W. Teunissen jm. en R, M. de Vogel jd. OVERLEDEN: A. Kruit zn. 6 maanden. K. van Noortwijk wedn 85 j. IJMUIDEN, 9 Febr. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. f. 1.70, Tongen per K.G. f. 1.95—0.65, Groote Schol per kist van 50 K.G. f. 23-21, Mid^e.schoi f. 28-24, Zet- schol f.30—28, Keilne Schol f.33—30, Bot f. 12—10, Schar f.20—18.50, Roggen per 20 stuks f. 29—28, Kabeljauw per kist van 125 K.G. f. 46—34, Gullen per kist van 50 K.G. f. 20-13.50, Wijling f. 12-6. Levende Kabel auw per stuk L 6.40—2.65. Aangekomen 3 loggers: K.W. 58 met f.779, K.W. 135 met f.917, SCH. 468 met f.1278; 3 stoombeugers: V.L 217 met f.846, V.L. 172 met f.489, V.L. 86 met f.678,

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1