DE MUITERIJ IN INDIË DE VIJANDEN VAN HET BIJENDORP Zoo'n erge Hoofdpijn? AKKER.OCHETS radioprogramma] al LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Woensdag Februari GEMEENTEZAKEN. Grootsche betooging van trouw te Batavia. Commandant Eikenboom was vooraf gewaarschuwd. FAILLISSEMENTEN. j EEN GEMEENTELIJKE CENTRALE J GARAGE. Naar aanleiding van het om praeadvies in handen van B. en W. gestelde voorstel van den heer Groeneveld, om „een onder zoek te doen Instellen naar de Inrichting en de resultaten van de gemeentelijke cen trale garages in andere plaatsen en daar van rapport uit te brengen", hebben B. en W. zich gewend tot een aantal gemeenten ter verkrijging van inlichtingen omtrent den toestand aldaar. Nadere overweging van het onderhavige vraagstuk, mede aan de hand van de van elders verkregen gegevens, heeft B. en W. versterkt in de meening, dat het geen aan beveling verdient voor onze gemeente over te gaan tot oprichting van een centrale autogarage. Oppervlakkig beschouwd schijnt uit een oogpunt van efficiency een dergelijke centralisatie wel wenschelijk, doch wanneer men deze aangelegenheid nauwkeurig bekijkt, en let op de behoeften van de practijk, dan komt men tot de con clusie, dat een centrale gemeentelijke auto garage geen bevrediging aan de diverse diensten en bedrijven zal schenken, noch besparing daarvan is te verwachten. In verreweg de meeste gemeenten, waaronder Amsterdam, bestaat dan ook geen centra lisatie, slechts een drietal gemeenten Rotterdam. Haarlem en Eindhoven heeft een centrale garage. In het algemeen gaat centralisatie slechts goed tot aan een zekere grens. n.l. tot zoo ver. waar de economie ophoudt. Geldt dit voor alle oentraliseering, zeker geldt dit voor een centraal autobedrijf. Een bedrijf als de Lichtfabrieken, waar eenige ambtenaren dag en nacht de be schikking over auto's moeten hebben, waar alle auto's per jaar een economisch vol doend aantal K.M. afleggen en elk mo ment voor het grijpen moeten zijn. omdat de eigenaardige plotselinge moeilijkheden in het bedrijf dit noodzakelijk maken, zou zich slechts voor een gedeelte (n.l. voor de weinig gebruikte auto's en die in meer al- gemeenen dienst) bij een centrale garage kunnen aansluiten. Hetzelfde geldt voor de Gemeentereini ging. alwaar voortaan op grootere schaal van autotractie gebruik zal worden ge maakt. De daar steeds noodige auto's moe ren in verband met de eischen van den dienst in de eigen garage op het terrein van het bedrijf worden geborgen. Ook hier is het aantal groot genoeg om een behoor lijke economische voorziening te waarbor gen. zoodat zij bezwaarlijk beter en goed- kooper in een centrale garage kunnen wor den ondergebracht. Ten aanzien van de Brandweer, die ook zelf over een garage beschikt kunnen geheel overeenkomstige opmerkingen worden gemaakt. Zondert men deze drie bedrijven uit, dan blijven bij verschillende diensten nog eeni ge auto's over ten aanzien waarvan nog de vraag van centralisatie kan worden ge steld: t.w. de auto's voor de plantsoenen, de bestratingen, het ziekenvervoer de auto's by het Openbaar Slachthuis, de Po litie, den Keuringsdienst van Waren en den Geneeskundigen dienst. Ook voor deze instellingen levert echter de tegenwoordige wijze van stalling der auto's hetzij in een particuliere hetzij in een eigen garage bijzondere gemakken op. die verloren zouden gaan of in mindere mate worden genoten bij centralisatie. Het aantal auto's van onze gemeente is trouwens, zelfs wanneer algeheele centra lisatie mogelijk was te klein om een be hoorlijk werkend, zich bedruipend cen- traal-garagebedrijf te voeren. De enkele gemeenten die wel in het bezit zijn van een centrale garage, hebben belangrijk meer auto's dan Leiden. Nog minder kan daarvan sprake zijn, nu blijkens het vorenstaande een aantal auto's buiten de regeling zouden moeten vallen; zelfs al zou de centrale garage bij de Licht fabrieken of bij de Gemeente-Reiniging worden gevestigd, dan nog zou immers voor een aantal auto's een uitzondering moeten worden gemaakt een omstandig heid, die zich ook voordoet bij de even- bedoelde gemeenten. Onder deze omstandigheden, nu de te genwoordige wijze van handelen uitstekend voldoet, en de gemeente zelf reeds over verschillende goed ingerichte bergruimten beschikt en in verschillende gevallen te vens over personeel bij den betrokken dienst, dat voor het onderhoud kan zor gen moet ten sterkste worden ontraden, over te gaan tot de oprichting van een centrale garage, met al wat daaraan vast zit. Niet slechts met het oog op de belan gen van den dienst maar ook met het oog op de financiën der gemeente Een derge lijke inrichting zou in onze gemeente on getwijfeld een groot tekort opleveren en de aan autotractie verbonden kosten veel hoo- ger maken dan zij thans zijn. Men geve er zich toch goed rekenschap van dat een centraal autogarage-bedrijf met daaron der verbonden werkplaatsen uitsluitend dan met succes kan worden gevoerd wan neer het wordt ingesteld als een afzon derlijk bedrijf met een organisatorisch en technisch goed ontwikkeld leider aan het hoofd en met dienovereenkomstige outil lage en personeel. Het bedrijf zou een dag en nachtdienst moeten hebben en dan ook noodwendig duur in exploitatie zijn voor al. waar. gelijk reeds werd opgemerkt, maar een beperkt aantal wagens onder de centrale garage zou kunnen ressorteeren. Niet gering mag voorts worden aangesla gen het nadeel van de gedeelde aanspra kelijkheid (de gebruikende dienst voor de behandeling, de centrale garage voor on derhoud en reparatie). Bij conflicten of bezwaren zal de betreffende tak van dienst aan de centrale garage onvoldoende vlugge en goede behandeling verwitten de cen trale garage daartegenover aan den tak van dienst een ruwe of slordige behande ling. niet op tijd in reparatie geven enz. Al deze moeilijkheden worden thans ont gaan; voorzoover de gemeente wat on derhoud en stalling betreft op particuliere bedrijven is aangewezen waarborgt de on derlinge concurrentie een goede en vlotte bediening en worden dientengevolge ern stige klachten niet vernomen terwii! voorts het College er on bedacht bliift onderhoud en beheer der auto's zoo economisch en derhalve zoo goedkoop mogelijk te doen ge schieden. De muiterijop het pantserschip „De Zeven Provinciën" heeft te Batavia geleid tot een grootsche betooging van trouw. In een versierden koepel, opgeslagen op het Waterloo-plein te Batavia hebben gisteravond, mr. Fruin, dr. Apituley, de heer van Baaien, mr. C. C. van Helsdln- gen en de heeren De Hoog, Knaape en Roep het woord gevoerd tot een enorme menigte, die zich rondom hen had ver zameld. Vervolgens begaf zich een stoet van duizenden ingezetenen in optocht naar het Landvoogdeüjk paleis op Rijswijk voor de huldebetooging aan den gouverneur- generaal. Hier sprak de heer Hoekstra na mens alle aanwezigen de gevoelens van loyaliteit jegens en vertrouwen in de regeering uit en daarna zong de menigte die op het erf van het paleis stond sa mengepakt, uit volle borst het Wilhelmus. Toen kwam Gouverneur-Generaal jhr. de Jonge aan het woord. Z.E. herinnerde er aan, dat de Neder landers zijn geboren en opgevoed onder de leuze „ik zal handhaven". Deze leuze, aldus vatte Z.E. deze demonstratie op, is in allen weder levend geworden. In het vervolg van zijn toespraak zeide hij: „Deze misdadige handeling is veroor deeld en zal tot niets leiden. Alle maat regelen zijn getroffen %tot handelen op het juiste moment". Allen, die getuige waren van deze oogenblikken, waren diep getroffen door de toespraak van den Gouverneur-Gene raal, waarin ook gememoreerd werd, dat deze muiterij was voorafgegaan door een incident, waarbij 40 Hollandsche jongens moesten worden weggevoerd onder bewa king van Inheemschen. hetgeen wellicht aanleiding zou geven tot de vraag voor velen, of zij niet eens de hand in eigen boezem dienen te steken. Thans echter, aldus betoogde Zijn Excellentie, is het „Ik zal handhaven" door velen tenslotte be grepen en hieruit is deze demonstratie verklaard. De Gouverneur-Generaal eindigde met den kreet „Leve de Koningin". In antwoord op deze kreet riep de me nigte van duizenden spontaan „Leve de Koningin en leve de Gouverneur-Gene raal". Ook de hoogste personen van de Ned. Indische regeering verklaarden zich diep onder den indruk van de wijze, waarop deze in de historie niet geëvenaarde spontane demonstratie verloopen is. BEGROOTINGSVOORSTELLEN. Van de S. D. A. P. De heer Kcoistra heeft volgende voor stellen ingediend: De raad acht het bouwrijp maken van gemeentegrond zeer gewenscht. Verzoekt B. en W. ter bevordering van werkverruiming in het N. O. gedeelte der stad, tot het aanleggen van straten en het bouwrijp maken van die gronden, „mede in verband met de daar aanwezige in dustrieterreinen", te willen overgaan. Ondergeteekende stelt voor, de exploi tatie van gemeentewoningen onder ger meentebeheer te brengen. Ondergeteekende stelt voor: Aan het jaarverslag van den dienst van Bouw- en Woningtoezicht, zal een lijst worden toegevoegd, welke een overzicht zal moeten geven, van het aantal wo ningen in Leiden, verdeeld in onder staande huurklassen. Weekhuren: beneden f. 1.50; van f. 1.50 tot beneden f2.50; van f. 2.50 tot beneden f.4.Jaarhuren: van f.208.tot bene den f. 250.—; van f. 250.— tot beneden f. 300.van f. 300.tot beneden f. 350. van f.350.— rot 'oeneden f.450.—; van f. 450.tot beneden f600.van f600. tot beneden f.800.—; van f.800.— en hooger. De raad acht het gewenscht, dat thans in het algemeen de huren van gemeente woningen aan arbeiders verhuurd, moeten worden verlaagd. Verzoekt B. en W. die maatregelen te willen treffen, dat een huurverlaging van 15 van de ontvangen hum-, kan worden toegepast. De heer Groeneveld stelt voor De Raad verzoekt B. en W. een onder zoek in te stellen naar de inrichting en de resultaten van gemeentelijke centrale garages in andere plaatsen en aan den Raad daarvan rapport uit te brengen. Ondergeteekende stelt voor de Brand weer, behalve bij brand, ook eerste hulp te doen verleenen in andere noodgevallen, zooals bij overstrooming, stormschade en dergelijke. t De heer Kuipers stelt voor: Ondergeteekende stelt vóór om aan in tijdelijken dienst zijnde ambtenaren en werklieden, die het bij de verordening be paalde aantal dienstjaren reeds bij de Gemeente hebben doorgebracht, van een vaste aanstelling te voorzien. Ondergeteekende stelt vóór in te voeren een arbeidsreserve. Ondergeteekende stelt vóór, bij volg nummer 288 bij een te bouwen steenen standplaats, voor de verkeerspolitie, op den hoek NoordelndeBreestraat en Kort- Rapenburg, centrale verwarming en ver lichting aan te laten brengen. Ondergeteekende stelt vóór, bij volg nummer 272 te verhoogen met f. 100, ten einde den Algemeenen Bond van Politie personeel in Nederland ln het bezit te stellen van een subsidie, voor den cursus tot opleiding bij de politie. Buitengewone vergadering van den Volksraad. BATAVIA, 8 Februari (Aneta). Heden morgen is een buitengewone vergade ring van den Raad van Nederlandsch-In- dlë gehouden ter bespreking van den al gemeenen toestand. De vergadering werd geleid door den G.G. en bijgewoond door den Regeerings-Gevolmachtigde. den Commandant der Zeemacht, de directeu ren van Justitie en Binnenlandsch Be stuur, den President-Generaal en den Algemeenen Secretaris. Geweld slechts als uiterste noodzaak. BATAVIA, 8 Febr. (Aneta). De I.S.P.D. en de Nationale Fractie in den Volksraad zonden het volgende telegram aan den Gouverneur-Generaal en den Minister van Defensie: „Het gebeurde op „De Zeven Provin ciën" betreurende en de noodzaak van de terugbrenging van het schip onder ma rinebevel erkennende, willen de Nationale fractie in den Volksraad en de fractie van de I.S.D.P ln dat college Uwe Excel lentie dringend aanbevelen slechts in uiterste noodzaak geweld te doen gebrui ken aangezien: le. alsdan de geheele bemanning en hun familiebetrekkingen benevens het schip slachtoffers zouden worden: 2e. dat de zaak geen politieke onder grond heeft en alsdan een politiek agi tatie-middel van verschillende zijden kan worden 3e. de bemanning op den voorgrond stelt, dat zij geen geweld beoogt, doch een demonstratie tegen de salarisverminde ring en tegen de arrestatie van hun ka meraden." De commandant was gewaarschuwd, maar beschouwde het als een grap. MEDAN, 8 Februari (Aneta). De „Deli- Courant" meldt, dat de inspecteur van politie, J. Vermeer te Koeta-Radja Zater dagavond 7 uur een waarschuwing kreeg, dat de schepelingen met „De Zeven Pro vinciën" zouden wegvaren, zoodra de com mandant en de officieren op de sociëteit I zouden zijn. De heer Vermeer waarschuw- de onmiddellijk den Assistent-Resident van Groot-Atjeh, die het bericht doorgaf aan den commandant van „De Zeven Provinciën" kapitein-luitenant ter zee P. Eikenboom. Laatstgenoemde heeft het bericht blijk baar als een grap beschouwd zoodat de heer Vermeer om 10 uur 15 alleen op den steiger stond toen het schip wegvoer, on machtig iets te doen. De positie van „De Zeven Provinciën". BATAVIA, 7 Febr. (Aneta). Wij ver nemen van offlcieele zijde, dat om 8 uur hedenavond plaatselijken tijd „H.M. Zeven Provinciën" het eiland Sibeloet gelegen tegenover Padang (S.W.K.) naderde. Wat de Indische bladen zeggen - Een weldoordacht plan. „De Locomotief" schrijft in een hoofd artikel, dat de ernst van deze gebeurte nissen niet overschat kan worden. De onderdrukking van de muiterij is thans het eenige punt van belang. Elk uur, dat de „Zeven Provinciën" zich buiten ons ge zag, in handen van muiters bevindt, be- teekent een verergering van de schande. Het blad is van meening, dat het vast staat. dat de muiterij geschied is naar een welbedacht plan met een welover wogen demonstratief doel. Hieruit volgt met zekerheid, dat de simpele Inlandsche schepelingen zeker aanwijzingen moeten hebben gehad van een leiding, welke het er om te doen was een slag toe te brengen aan het gezag. Alle machtsmiddelen die nen tegenover deze georganiseerde poging gesteld te worden. Herinnering aan Duitsche muiterij. Uit Soerabaja wordt nader gemeld, dat het „Soerabajasch Handelsblad" in zijn beschouwingen herinnert aan 31 October 1918. toen op de Duitsche vloot muiterij heeft plaats gevonden. Het blad is van meening, dat de Marinebonden de oor zaak zijn geweest, dat de tucht bi] de Nederlandsche Marine geleidelijk beneden het zoo drommels lage Amsterdamsche peil geraakt ls. Het blad betoogt, dat de offi cieren in de eerste plaats hebben te zor gen dat het gezag wordt hooggehouden en schrijft: „liever geen vloot dan zoo'n vloot". Golden voor den Duitschen matroos in 1918 verzachtende omstandigheden, voor de onzen is niet de minste te vinden. Afkondiging van noodwetten gevraagd. De „Java-Bode", die reeds in haar num mer van Zaterdag de waarschuwing had geplaatst, dat men de muiterij onder het marine-personeel te Soerabaja zeer ern stig moest opnemen, betoogt dat het geval met „De Zeven Provinciën" als demon stratie van een mogelijkheid, voor onze positie als koloniale mogendheid van groote beteekenis is. De sombere beteeke- nis van deze in rustlgen trans in elkaar gezette muiterij, aldus vervolgt het blad, had slechts gecorrigeerd kunnen zijn door de aanwezigheid van een ander oorlogs schip ter plaatse of van een batterij aan den wal, die het muitende schip in den grond had geboord. Alleen dit had de politieke gevolgen van deze ongehoorde handeling kunnen wegnemen. „Zoo is dan een daad van oproer of verzet geschied, een daad waarop een groep rebelsch gemaakte landsdienaren voortdurend in het openbaar aandringt, een daad welke met groot gerucht is be pleit door lieden van het N. I. O. G. en waarmede in openbare vergaderingen de regeering werd bedreigd door lieden, die zelf voor die daad den moed niet heb ben, doch wier oproerige taal de neiging van de matrozen tot verzet zeer moet hebben gestimuleerd. Hier hebben hee ren die op een daad van sabotage in zekeren vorm hebben aangedrongen hun daad door anderen gepleegd gezien. Is men tevreden? Het zijn onze landgenoo- ten, Hollanders, die hier het gezag neer halen en krachtig arbeiden aan de ondergraving van onze koloniale positie. De bevolking zag toe en leerde dat het beter was geen vloot te hebben dan een onbetrouwbare". Het blad gaat verder met te betoogen, dat het kwaad niet slechts in dezen klei nen sector van de samenleving gezocht moet worden, maar dat het voorgevallene waarschuwend is en dreigend. Men make noodwetten en passé deze met onverbidde lijke strengheid toe, in de eerste plaats op de Europeesche oproerkraaiers. Men han- teere tegen hen zoo ruim als noodig mocht ziin de exorbitante rechten. In Ned.-Indië is geen plaats voor lands dienaren of particulieren die in eenigen vorm ver?"' of sabotage plegen. Zelfvertrouwen. Het „Nieuws" acht op dit oogenblik zelf vertrouwen den meest noodzakelijken eisch. Het blad staat stil bij de telegram men die uit Nederland zijn ontvangen en wijst op het betere geluid dat oud-minis ter H. Colijn in de Nederlandsche pers heeft doen hooren en dat ook in Ned.- Indië met voldoening is vernomen. Het blad wijst op het evidente gemis aan con cept tegen het bevelvoerend en minder marinepersoneel, maar het vertrouwt eron, dat de regeering haar gezag zal hand haven .aangezien niet alleen de waardig heid van de regeering op het spel staat, maai- ook haar leven. RECLAME. Binnen een kwartier kunt Ge die vergeten zijn en U als herboren voelen door één of twee van die Volgent recepf »on Apotheker Dumonl "AKKERTJES' 5266 Uitgesproken H. C. J. van Os, administrateur te Was senaar, Oud-Wassenaarscheweg 17, R.-c. mr. J. C. van der Burcht van Lichtenbergh cur. mr. R. J. Bergmans. Den Haag. G. M. Teegelaar. kruidenier. Lelden, Haarlemmerstraat 270. R.-c. jhr. mr. Th. W. C. Calkoen; cur. mr. A, J. Romijn te Lelden. VOOR DONDERDAG 9 FEBKJ Hilversum, 1875 M AVRO-UiJÉP 8.00: Gramofoonpl. 10.00: y, I wijding 10.15: Gramofoonpl. I Concert. J. P. v. d. Wljngaart H, J. Wagenaar (plano) 11,00: Kji, Klnderkleeding' 11.30: Vervolg 12.002.15: Het Ensemble Reata 2.30: Vioolrecital Boris Lenstol vleugel Egb. Veen) 3.00: NaaicJ 3.45: Gramofoonpl. 4.00: Vooj en ouden van dagen door mevr 1 Dijk 4.30: Planorecital door G 5.00: Verhalen voor grootere ij door mevr. A van Dijk 5 30' Kleinorkest o. 1. v. N. Treep - Sportpraatje door H. Hollander Vervolg concert 7.30: Engel«r»_ Fred Fry 8.00: Vaz Dias 805fder Bund en zijn orkest m. m. v lrè« brus en Luigi Bernauer (zang) - Clinge Doorenbos 9.20: Omroep o. 1. v. N. Treep m. m. v. Gen (piano i 10.15: Gramofoonpl. - Genremuziek door het Omroepork 10.55: Gramofoonpl. 11.00: Vaz t 11.0012.00: Hans Bund en zijn ork H Huizen, 296 M. 8.00—9.15 KRO NCRV, 11.00—2.00 KRO. Hierna NC# 8.009.15 en 10.00: Gramofoonpl - Morgendienst 10.45: Gramofoom 11.30—12.00: Godsd Halfuurtje - Orkestconcert en öramofoonpl. Handwerkcursus 3,003.30: v« vrouw 4.00: Bij belezing met ai medewerking 5.00: Cello-recital Reinler Bresser. Aan den vleugel: G Ier 5.45: Cursus handenarbeid n jeugd 6.15 Causerie door J. J Adf 6.45: Knipcursus 7.00: Journ overzicht door C. A. Craye 7 45' Chr. Persbureau 8.00—10.30: C: door de Arnhemsche Orkestvereeï Jaap Spaanderman m, m. v. Mevr RookVan Leeuwen (zang) 8.3! en 9.159.45: Causerie door mr. Schokking 10.30—11.30: Grams Circa 9.15: Vaz Dias Daventry, 1554 M. 10.35: Mors ding 10.50: Tijdsein, berichten - Lezing 12,20: Orgelspel R. Fa 1.05: Gramofoonpl. 1.35: Sted Birmingham o. 1 v L. Hewarri Voor de scholen 3.20: Vesper - Voor de scholen 4.25: Emilio Ce en zijn orkest 5.35: Kinderuur Berichten 6.50: Mozart's viool- nosonates 7.10. 7.30 en 7.50: Let 8.20: „Ring o'Roses", jazzoDereli muziek van G. Daeblltz 9 20' R ten en lezing 10.00: John Johns zijn orkest 11.05—12.20: Danz door het BBC-Dansorkest o. 1. v. Hall. t 6 i te sr Parijs „Radio-Paris", 1724 M. Gramofoonplaten 12.50: Orkest 6.50: Gramofoonpl. 7.40: Orti eert 8.20: Radiotooneel 9.50: rfecital door L. Kartun 10.20 foonplaten. Kalundborg, 1153 M. 11.20—120 eert uit hotel Angleterre 2.20: P recital 2.20—4.20: Concert uit „Wivex" 7.30: Opera-, operette walsenconcert door het Omroeporke;, v. Mahler m. m. v .solisten (o.a. Hi Ernst Groh, tenor) 9.50—11.50 muziek o 1. v. Kal Julian. Langenberg, 473 M. 6.25: Gramo platen 11,20: Concert door orkest Dolezel 12.20: Concert o. 1. v. E 1.50: Gramofoonpl. 4.20: Com 1. v. Wolf 7.20: Gevarieerd progr; o. 1. v. Spitz 9.50—11.20: Concert Wolf. Je Rome, 441 M. 8.05: Symphonic o. 1. v. O Szita 10.15: Berichten. Brussel, 508 en 338 M. 508 M.: Gramofoonpl. 1.30: Omroepkleii o. 1. v. Leemans 5.20: Gramofi 6.35: dito 8.20: Omroeporkest a Kumps 10.30—11.20: Gramofoon: 1 338 M.: 12.20: Omroepklelnorkesl v. Leemans 1.30: Gramofoonpl. - Omroeporkest o. 1 v. Walpot 8.20: roeporkest o. 1. v. Walpot 10.30-! Gramofoonplaten. k Zeesen, 1635 M 7.20: „Ln ft Schallplatten", programma, sameigeii door M. Dey. Muzikale leiding: Spl: 9.20: Berichten en hierna tot 1 6 Dansmuziek door O Joost en zijn o Ml GEMEENTELIJKE RADIO-DISTRIBI i Ht P iei tr lederen dag van 8 uur voorm tot 1 nam. aansluiting op Hilversum en r Voorts Woensdags. Vrijdags en dags van 8—11 uur gramofoonmuzlei ke len eel! 149 Zoodra mevrouw de Ble voetstappen in den gang hoorde begon ze opnieuw te bellen. „Laat een arme stakker niet zoo lang wachten" riep ze tegen de bijen, die de deur openden, m'n man heeft een ongeluk gehad, een groot ongeluk" en onder gesnik werd mevrouw naar den dokter gebracht. 150 „Kalm vrouwtje", sprak de dokter tegen mevrouw 4 Ble en hij wilde haar op een stoel zetten. Maar ze zonk haar knieën en vertelde: „Jaap zit onder de was dolven. Probeer hem te redden dokter." De doktei M direct een paar roode-krulsdragers en deze gingen mevrouw de Ble mee.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 10