NIVEA 73'fc Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 7 Februari 1933 Derde Blad No. 22358 GEMEENTEZAKEN. GEMENGD NIEUWS. BUSLICHTINGEN. BENOEMING EN ONTSLAG. L kommissie van Toezicht op het M.O. neelt aau in de vacature D. Bosma: 1. L Hessüig; 2. H. van Woudenberg, ■mreesteld wordt eervol ontslag te ver- aaji den heer F. G. Rosier als vervangend lid van het Hoofdstem- in Kieskring I. tevens centraal ureau voor de gemeenteraadsverkie- 1 en aan mej. E. C. Ets als hoofd van vaarschool aan het Elisabethshof. een formaliteit. 'evolge art. 208 der Gemeentewet be- de Raad ten minste eenmaal in de 'aren te verklaren, welke plaatselijke .leningen, tegen wier overtreding [■is bedreigd, nog gelden. Dit geschiedt >n verordening, welke de titels der £<je verordeningen vermeldt De ie zoodanige verklaring geschiedde bij Mening van 13 Februari 1928; derhalve I thans wederom een dergelijke ver- plaats vinden. verordening van 13 Februari 1928 Jeldt 42 verordeningen; daarvan gel- fer thans nog 38. jor den heer C. J. Verbiest is aan de lente te koop aangeboden het gedeelte J met opstal, ter grootte van 557 M2., jen aan de Bloemistlaan. [aankoop van dezen grond is voor de pente van belang met het oog op de indigheid. dat daardoor de mogelijk- ontstaat om de Bloemistenlaan door |kken. en verder in verband met zijn ten opzichte van het aangrenzende ïntelijk terrein. (niet den heer C. J. Verbiest gevoerde indelingen hebben er toe geleid, dat bereid is het gedeelte grond c.a. te lopen voor den prijs van f. 4300. welke [volgens B. en W. aanvaardbaar is. AFSTAND GROND. raadsbesluiten van 2 November 1931 October 1932 werden aan de N.V. >che Exploitatie-Maatschappij van rende Goederen", alhier, verkocht de elen aan de Korevaarstraat, sectie D, 1 en 961. voor den bouw van winkels (verdiepingen of met bovenwoningen. |gens het ingezonden plan zal de voor van de te stichten gebouwen met orkant gelijk worden geplaatst met ngrenzende pand. Bij uitmeting ter is gebleken, dat daarvoor nog be- Ikt moet worden over een langgerekt leklg gedeelte gemeentestraat, groot |4 M2. gezien een goede aansluiting met de renzende bebouwing ter verkrijging een regelmatigen toestand ter plaatse |de gemeente zeer gewenscht is te ach- jestaat er in casu aanleiding bedoeld fcte grond van plm. 4 M2. om niet [de vennootschap over te dragen. DE PIET GUZENBRUG. de Ged. Staten van de provincie iolland is bericht ingekomen, dat de bedoeling ligt, om den weg Sas- Noordwijkerhout, met de zich bevindende kunstwerken, bij die icie in eigendom, beheer en onder- te nemen. Onder die kunstwerken is ei Bbegiepen de Piet Gijzenbrug. waarvan iheer en onderhoud bij de gemeente 514'|tai alleen, doch de eigendom bij de ge lten Haarlem en Leiden gezamenlijk [ar analogie van 't bepaalde in art. 2 I de Waterstaatswet 1900 behoort de pracht plaats te hebben tegen een uit- door de gemeente Leiden aan de ncie van het gekapitaliseerde bedrag. per jaar voor behoorlijk onderhoud vereischt. De terzake gevoerde on- ndelingen hebben er toe geleid deze iring te berekenen naar een bedrag onderhoudskosten van gemiddeld f.50 [jaar bij een rentevoet van 4'/:% en derhalve vast te stellen op rond po. VERKOOF BERM. het bestuur van den Hoogeveen- i Polder is een verzoek ingekomen om de gemeente te mogen koopen een ge- berm langs den Haarlemmertrek- weg, onder de gemeente Noordwijker- ten einde den landweg een gemak- Jrer verbinding met bedoelden trekweg |ven ds meermalen hebben B. en W. van Igevoelen doen blijken, dat de gemeen- Tli bet behoud van dergelijke, ver bui- haar grondgebied gelegen stukken geen belang heeft. onderhandeling met genoemd bestuur ten er toe geleid, dat overeenstem- is bereikt over den verkoop van 'n stuk groot plm. 64 M2. tot 2.50 Meter 4e as van de wegverharding, kadastraal Mnd gemeente Noordwijkerhout. sectie jo, 1148 (ged.). prjjs voor den berm kan. zooals ge melijk. worden gesteld op f. 1 per M2., Boogd met f0.15 per M2. voor het hak- |t en f0.10 per M2. als vergoeding voor rooien van de stoven overeenkomstig i raadsbesluit van 5 Juli 1920, alzoo in isal op f. 1.25 per M2. Met dezen prijs lat het bestuur accoord. INVORDERING FACHT. ia. J. Rodenburg, te Leiderdorp is. on- iks herhaalde aanmaningen, in gebreke leven wat betreft de betaling van de wegens eenige aan hem verhuurde eelen weiland in den Stadspolder. Des- Je hebben B. en W. hem met ingang 1 Januari 1933 de huur opgezegd, ingezien ook de borgen. A. J. Roden- en J, Rodenburg, beiden te Leiden, Krasverre aan de aanschrijving het ver- pldigde te voldoen niet hebben gevolg Tven, zal de invordering daarvan langs ettelijken weg dienen te geschieden, 'er het le en 2e kwartaal van 1932 is to*letfchuWi-d een bedrag van f. 675.04. Criri 3e kwartaal heeft de Kamer voor MHspachtzaken van het Kantongerecht V, kort geleden een vermindering van P r. van 50"« top?estaan terwijl over nSt s. artaal zoodanige beslissing nog som. d gnomen. In verband daarmede HÜI etl W. de invordering vooralsnog Wtl f 67504 tot bovengenoemd bedrag ■0 DE VIOTIE-ELKERBOUT. handon'M^U-'- werd om praeadvies in 'in B cn W. gesteld een motie toret-w^J Elkerbout luidende: „De J ^hachelijkheid uit. dat 1 bib door de werkloozenkas- sen uitkeering wordt verstrekt en daarna weder overgaan naar de steunverleening, een bon voor brandstoffen wordt verstrekt" Het College was voornemens deze motie om advies te doen behandelen In de op Woensdag 1 Februari j.l. te houden verga dering van de sub-commissie voor de Steunverleening. doch door verhindering van meerdere leden, bleek het niet moge lijk deze vergadering te doen doorgaan. Waar de indiener van de motie te ken nen gaf een zeer spoedige beslissing op prijs te stellen en het door de a.s. behan deling van de begrooting zeer waarschijn lijk niet mogelijk zal zijn binnen enkele weken een nieuwe vergadering van de be- bedoelde sub-commissie te beleggen, meen den B. en W onder deze bijzondere om standigheden hun houding tegenover het voorstel zonder het advies van de commis sie te mogen bepalen. Zij brengen in herinnering, dat de Mi nister van Binnenlandsche Zaken bij zijn aanschrijving aan de Gemeentebesturen over de brandstoffenvoorziening ten op zichte van de werkloozen gedurende het ioopende seizoen de gemeenten heeft vrij gelaten, om ook aan kastrekkende werk loozen deze extra-ondersteuning te ver- leenen onder aanteekening evenwel, dat daarin van de zijde der Regeering geen bijdrage zou worden verleend. Voorts ves tigen B. en W. er nogmaals de aandacht op, dat aan al die kastrekkende werklooze hoofden vaii gezinnen en kostwinners, die boven hun kasuitkeering nog een toeslag van de zijde der Gemeente ontvangen, om dat hun gemeentelijke uitkeering hooger was, dan hun kasuitkeering. reeds de brandstoffenbon wordt verstrekt. Het effect van dezen maatregel is ge weest dat van de ongeveer 2000 kastrek- kers over de afgeloopen maand een 600-tal daardoor de cokesbon ontving. Verder be sloot het College gedurende de strenge koude eveneens aan die kastrekkers een kolenbon te doen uitreiken, die uit een werkloozenkas een uitkeering ontvingen van niet meer dan f. 3 boven hun gemeen telijk steunbedrag. Deze maatregel stelde nogmaals 600 kastrekkers in het genot van een brandstoffenbon. Van de overblijven de 300 kastrekkers komen een goede 500 personen ook bij aanneming van de moüe- Elkerbout niet voor brandstoffenbijslag In aanmerking, omdat het kostgangers, zijn. Zoo resteeren dus 300 personen, die overi gens de kwaliteiten bezitten, om van deze extra-voorziening te profiteeren, doch deze niet ontvingen, omdat hun kasuitkeering meer dan f. 3 hooger was dan hun gemeen telijke steunuitkeering. Deze kasuitkeerin- gen bedragen in den regel van f. 10.20 tot f. 16.50 per week. afhankelijk van hetgeen in de betreffende reglementen is bepaald en kunnen bij enkele kassen zelfs nog hoo ger komen. b.v. typografen f. 19, werkmees ters plm. f. 27 per week. Voorts is nog van belang om te weten, dat het gemiddelde steunbedrag bij den Dienst voor Sociale Zaken ongeveer f. 14.10 per week is, bere kend over alle ondersteunden, dus zoowel kostgangers, die maximaal 1.9 per week krijgen als kostwinners en hoofden van gezinnen, die ten hoogste ontvangen f. 13 met f 1.50 voor elk gezinslid, benevens een huurtoeslag van ten hoogste f. 2.50 per week. Deze cijfers illustreeren. dat in het alge- meer. alle kastrekkende gezinshoofden, tenzij door gezinsinkomsten hun gemeen telijke steunuitkeering wordt gedrukt, een cokesbon ontvangen. Zeer stellig vindt dit plaats bij de grens van f. 3. gelijk het Col lege bij de vorstperiode bepaalde. Trekt men deze grens niet, dan heeft men de consequentie, dat een brandstoffenbon ook zal worden uitgereikt aan personen, die door hun kasuitkeering f. 10 tot f. 26 per week meer ontvangen, dan hun gemeente lijk steunbedrag was. Dit alles is voor het College aanleiding de aanneming van de motie-Elkerbout te ontraden. B. en W. hebben meermalen toegezegd en metterdaad ook getoond, dat zij in staat zijn in individueele gevallen, waarin de bestaande regeling onbillijk werkt, een bevredigende oplossing voor te staan, terwijl zij voorts in perioden van strenge vorst ook extra maatregelen trof fen. Indien de Raad dit alles echter niet voldoende acht en zelve in deze een andere beslissing wenscht te nemen, dan zullen B. en W. zich daartegen niet verzetten. Echter geven zij dan wel in overweging de motie-Elkerbout eenigermate te wijzi gen. om althans de ergste uitwassen te voorkomen. Zij zou dan moeten luiden: .De Raad spreekt de wenschelijkheid uit. „dat aan werklooze hoofden van gezinnen ,.en kostwinners, die van de gemeentelijke „steunverleening naar hun kassen over gaan en daaruit een uitkeering ontvangen „die niet meer dan f. 3 hooger is. dan het- „geen zij uit de gemeentelijke steunverlee- „ning zouden ontvangen, wekelijks, ook al „heerscht geen strenge koude, een brand- „stoffenbon wordt verstrekt." HET VOORSTEL-BERGERS. Bij de behandeling op 19 December j.l. van hun voorstel tot wijziging van de ver ordening van den 22en Januari 1923. re gelende de heffing van belastingen voor het gebruik van het Openbaar Slachthuis te Leiden, diende de heer Bergers een voor stel in. hetwelk om praeadvies in handen van B. en W. werd gesteld. Omtrent dit voorstel hebben B. en W. het gevoelen ingewonnen van de Commis sie van Beheer over het Openbaar Slacht huis. De grootst mogelijke meerderheid van de commissie, de door den directeur daar tegen aangevoerde argumenten tot de hare makende, ontraadt aanneming daarvan; de kleinst mogelijke minderheid echter be veelt aanneming van het voorstel aan. Zich met het gevoelen van de meerder heid vereenigende wijzen B. en W. er in de eerste plaats op dat bij aanneming van het voorstel-Bergers zou worden gebroken met den ook door de Gemeentewet in ar tikel 275 stilzwijgend erkenden regel, dat voor door of vanwege de gemeente bewe zen diensten of voor het gebruik van ge meente-eigendommen een vergoeding be hoort te worden betaald een regel, welke ook volkomen rationeel en billijk is om dat uit den aard der zaak de gemeente daarvoor zelve kosten moet maken bezol diging van nersoneel aanschaffing en on derhoud van materieel). Bovendien zou door aanneming van dit voorstel gelijk overigens van zelf srireekt op volkomen willekeurige wijze met dien regel worden gebroken: immers, objectief beschouwd 'valt niet in te zien. waarom de weegtoe stellen voor het wegen van geslacht vee en deelen daarvan kosteloos beschikbaar zouden moeten worden gesteld terwijl voor het gebruik van andere eigendommen der gemeente, in casu van het slachthuis B. en w. noemen de stallen, het koelhuis de vet-maal-inrichting. de vleeschkuipen en de vleeschverkoopruimte wèl zou moeten worden betaald. Bovenstaande beschouwingen kunnen naar hun meening dan ook tot geen an dere conclusie leiden dan dat op den bo- vebedoelden regel geen uitzonderingen kunnen worden toegelaten zonder den re gel zeiven in gevaar te brengen hetgeen, behalve het alsdan te vreezen misbruik van de gemeente-eigendommen, voor de gemeente ook onoverzienbare financieele consequenties zou hebben. Alleen al om die redenen behoort het voorstel-Bergers niet te worden aange nomen. Uit den aard der zaak kan de omstan digheid. dat te 's-Gravenhage, zulks in tegenstelling met vrijwel alle andere groo- te gemeenten, waar een slachthuis geves tigd is, niet een afzonderlijk weegloon voor geslacht vee wordt geheven het weeg loon is daar in het slachtloon begrepen, waarmede bij de vaststelling van laatstge noemd tarief ongetwijfeld rekening zal zijn gehouden in die conclusie geen wij ziging brengen; immers hier zou afschaf fing van het weegloon voor geslacht vee zonder gelijktijdige verhooging van het slachtloon een onbillijkheid beteekenen te genover hen. die van andere eigendommen van het slachthuis gebruik maken en daar voor wèl een vergoeding verschuldigd zijn. Een verplichting tot het gebruik maken van de weegtoestellen van het slachthuis de Crisis-Varkenswet maakt zooals be kend. alleen ten aanzien van het wegen van de varkens daarop tijdelijk uitzonde ring bestaat overigens niet Ook uit finantieel oogpunt ten slotte be staat tegen aanneming van het voorstel- Bergers bezwaar. Al zal de rechtstreeksche derving van ontvangsten B. en W. laten de indirecte financiëele gevolgen nu maar buiten beschouwing per jaar niet meer dan rond f. 4.000.bedragen, de in den allerlaatsten tijd reeds plaats gehad heb bende tariefswijzigingen hebben de inkom sten reeds zóó doen dalen, dat B. en W. het niet verantwoord achten thans weder om een deel daarvan prijs te geven. In een jaar tijds is reeds f. 35000 prijs gegeven. Te grooter voorzichtigheid is in dezen nog geboden, omdat de vooruitzichten voor het bedrijf niet gunstig zijn: zoo moet ernstig rekening worden gehouden met een ver mindering van het aantal slachtingen in verband met de beperking van de varkens teelt krachtens de Crisis-Varkenswet, met een, by het voortduren van de crisis, ver minderend vleeschverbruik door de ingeze tenen en ten slotte met de thans in voor bereiding zijnde uitbreiding van het slachthuis, die mede op de financiëele resultaten van het bedrijf, althans in de eerste jaren, een ongunstigen invloed zal hebben. GEEN PANTOFFELS OP SCHOOL. Om praeadvies werd in handen van B. en W. gesteld een voorstel van Mevr. C. P. Braggaarde Does, luidende als volgt: .Ondergeteekende stelt voor, aan kinderen welke schoolvoeding ëll kleeding ontvan gen. gedurende de schooltijd pantoffels te verstrekken". B. en W. hebben omtrent deze aange legenheid advies gevraagd van de hoofden van de openbare lagere scholen, besturen van bijzondere scholen. Plaatselijke Schoolcommissie en Commissie voor het Onderwijs. Al deze adviezen lulden afwijzend en B. en W sluiten zich daarbij aan. BEGROOTINGSVOORSTELLEN. Van den heer Knuttel. De heer Knuttel diende volgende voor stellen In: Ondergeteekende stelt voor dat de ge meente zich losmaakt van de rijksregeling inzake werkloozenzorg. daarmede uitspre kende. dat zij de beperkingen, die de rijks- regeering voortdurend oplegt, afwijst. Ondergeteekende stelt voor een tand heelkundige dienst ten behoeve der scho len in te voeren. Ondergeteekende stelt voor. voor werk loozen en hun gezinnen vrije bewijzen, recht gevende op een bad in een der ge meentelijke inrichtingen, beschikbaar te stellen. Ondergeteekende stelt voor. aan het be stuur van de openbare leeszaal Reuvens den eisch te stellen, dat het dagblad de Tribune daar weder wordt ter lezing gelegd. Ondergeteekende stelt voor. de tarieven van gas en electriciteit in dier voege te wijzigen, dat op woonhuisaansluitingen van ingezetenen met een inkomen van minder dan f. 1500 per jaar, de eerste 20 M3. gas en 10 K.W.U. electriciteit per maand niet in rekening worden gebracht. Ondergeteekende stelt voor te besluiten tot opheffing van de gemeentelijke werk inrichting. Ondergeteekende stelt voor de volgende motie: De raad der gemeente Leiden, van oor deel dat de huren van arbeidswoningen bij de algemeene daling der loonen en de groote werkloosheid een veel te groot deel der inkomens elschen: acht een verlaging met gemiddeld 20 pet. dringend noodzakelijk; draagt B. en W. op ten deze diligent te zijn door: a. Voorstellen te doen tot verlaging van den huur der gemeentewoningen. b. Voorstellen te doen tot afschrijving op het kapitaal gestoken in den vereeni- gingsbouw. waardoor ook de huren van deze woningen kunnen dalen. c. Pogingen van huurders om verlaging te bewerken van den huur van woningen, toebehoorend aan particulieren, te steu nen. d. Door gemeentelijken bouw op ruime schaal zorg te dragen voor een veranderde verhouding tusschen VTaag en aanbod en gaat over tot de orde van den dag. Denkt morgen om de Woensdag collecte van het Crisjs~Comrté! ONTPLOFFING IN EEN BAKKERIJ. Een ernstig gewonde. Door nog onbekende oorzaak is gister ochtend te ongeveer halftwaalf een ont ploffing ontstaan in een oven van de bak kerij der firma van H. aan de Coolsche- straat te Rotterdam Een straal vuur en heete asch spoten naar buiten en troffen den 16-jarigen J. L. uit Schiedam, die op straat stond, in het gezicht. Met ernstige brandwonden aan gelaat en bovenlichaam is L. in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. OVERVAL DOOR GEMASKERDE ROOVERS. Oude man overvallen Zaterdagavond heeft een drietal gemas kerde mannen den 70-jarigen v. d. Kamp. die alleen woonachtig is aan den Lutter- weg te Oss, overvallen. Een der mannen hield hem vast, terwijl een tweede hem bijna wurgde. De derde onverlaat knoopte intusschen de kleeren van den ouden man los teneinde zich van het geld, dat van der K. gewoonlijk in een zakje op zijn borst droeg, meester te maken Er is hierbij veel gerucht gemaakt, waardoor de buurman van v. d. K„ de expediteur P. Waaijer ver moedde, dat er iets niet in den haak was. Hij ging kijken en 'Dij zijn nadering sloe gen de drie mannen op de vlucht. Hun slachtoffer lieten zij leelijk toegetakeld achter. De politie werd gewaarschuwd en een uitgebreid onderzoek werd vervolgens ingesteld. Men neemt aan, dat het hier dezelfde mannen betreft, die dienzelfde avond den 18-jarigen bakkersknecht te Oss hebben lastig gevallen. BRAND. Gisteravond heeft in de bekende buiten plaats „Mariaheuvel" te Bussum een he vige brand gewoed. Doordat de brandweer spoedig met veel materiaal ter plaatse was, heeft men den brand kunnen beper ken tot drie kamers, welke echter geheel zijn uitgebrand. De schade is aanzienlijk. De oorzaak van den brand ls onbekend. De villa was tijdelijk onbewoond. VROUW VERBRAND. Gisteren is in het St. Canisius-zieken- huis te Nijmegen overleden de 46-jarige vrouw m. W. uit Weurt, die Vrijdag bij het aansteken van de kachel in brand was geraakt en ernstige brandwonden had opgeloopen. De ongelukkige was moe der van zes kinderen. WAPENSMOKKELAARS Zaterdagmiddag werden door de mare chaussee te Arcen (N.Br.) nabij het veer naar Broekhuizen, twee jongelui afkom stig van Well, aangehouden, daar zij door hun verdachte en onrustige houding, de aandacht trokken. Bij onderzoek bleek, dat een der jongelieden een koord om zijn middel had gebonden, waaraan Vijftien gloednieuwe revolvers waren bevestigd. Bij ondervraging gaven zij toe voornemens te zijn geweest, deze vuurwapens Duitsch- land binnen te smokkelen. Nadat proces-verbaal tegen hen was opgemaakt werden de jeugdige revolver- smokkelaars weer op vrije voeten gesteld. De vuurwapens zijn in beslag genomen. WIELRIJDER LEVENSGEVAARLIJK GEWOND. Op den weg tusschen Helmond en Bokel reed de heer D. uit Gemert met zijn auto in volle vaart in op den wielrijder N„ die een koe aan een touw meevoerde De koe werd gedood, de fiets vernield, terwijl de heer N. een hersenschudding opliep, zoo- dat. men voor zijn leven vreest. Hij is naar het R.K. Gasthuis te Helmond overge bracht. ONTSPORING BIJ BARENDRECHT Van trein 3005 van Rotterdam naar Dordrecht i sbij Barendrecht hedenmor gen te 5 uur 20 de locomotief ontspoord. De oorzaak was dat een bufferhuts die een voorgaande trein had verloren op den lijn lag. Tengevolge van de ont sporing waren de rails ontzet- De daardoor ontstane vertraging in het treinverkeer was te 9 urn- 10 hedenmorgen weer opge heven, Ongevallen hebben zich niet voor gedaan. o BUITENLANDSCH GEMENGD. RECLAME. DE „MALYGIN". De havendienst te Leningrad heeft een radiogram ontvangen van den ijsbreker „Sedow", waarin wordt medegedeeld, dat de ijsbreker „Malygin" ondanks alle maat regelen, op het oogenblik niet kan worden geborgen. Voorgesteld wordt, het schip maar te laten zinken, doch op zoodanige wijze, dat het in April of Mei gemakkelijk kan worden gelicht. De Regeering heeft dit voorstel goedgekeurd. EEN VLUCHT INEENS VAN ENGELAND NAAR KAAPSTAD. De reeds zoo lang aangekondigde vlucht ineens van Engeland naar Zuid-Afrika, met de .Fairey Napier" van de Britsche Koninklijke Luchtmacht, is gisterochtend begonnen- Om 7.15 Greenwichtijd zijn de vliegerofficieren Gayford en Nicholetts te Cranwell opgestegen. AUTO DOOR TRAM GEGREPEN. Te Terre Haute in den staat Indiana (Ver. Staten) werd een auto bij een kruispunt door een tram gegrepen en ge heel vernield. Van de zeven inzittenden werden vier gedood en drie ernstig ge wond. (ftïi- ieoctv »tndVen&nmiw 3\ijg-. Vo*. 20-90cate 5213 HET ONGELUK BIJ RENAULT Naar omtrent het ernstige ontploffings- ongeluk in de automobielfabrieken van Renault bij Parijs, nader vefluidt, is de ramp veroorzaakt door de explosie van een grooten ketel. Het dak van het ketelhuis werd vernield en de ijzer- en muurdeelen kwamen op een belendend fabrieksgebouw terecht, waarin juist eenige honderden arbeiders werkzaam waren. Het gebouw stortte in en de ongelukkigen werden onder het puin bedolven. De brandweer en het beschikbare personeel werkten met koortsachtige haast aan de opruiming van het puin. Meer dan 100 arbeiders konden reeds worden geborgen Behalve de reeds gemelde acht dooden. moesten 40 gewon den naar het ziekenhuis worden overge bracht. In het geheel zijn ongeveer 150 arbeiders gewond, terwijl van officieele zijde wordt medegedeeld, dat zes personen om het leven zijn gekomen, doch de ar beiders verklaren, dat zich nog tal van slachtoffers onder het puin moeten be vinden. Twee jaar geleden heeft zich terzelfder plaatse een soortgelijk ongeval voorgedaan waarbij eveneens een groot aantal slacht offers te betreuren is geweest. AMERIKAANSCHE SPOORWEGWERKPLAATS VERNIELD. Tengevolge van de ontploffing van eeri onder druk staande tank met creosoot werden de werkplaatsen van de „Union Pacific Railroad" te The Dalles in den Amerikaanschen staat Oregon geheel door het vuur, dat na de ontploffing snel om zich heen greep, vernield. De schade wordt geschat op 500.000 dollar. BLOEDIGE PARLEMENTSVERKIEZINGEN. Zondag hebben in Colombia parle mentsverkiezingen plaats gehad, welke aanleiding hebben gegeven tot eenige bloedige botsingen. In de hoofdstad Bo gota is het tot hevige straatgevechten ge komen, waarbij 18 personen werden ge dood en 18 ernstig gewond. GROOTE BRAND OP CONEY ISLAND. Coney Island, het bekende zomer-ver- maaksoord van New-York,, dat thans ver laten en onder sneeuw bedekt ligt, is be dreigd met het verlies van alle amuse mentsgebouwen, door een brand, die een half dozijn der grootste „concessies" ver woestte en een schade aanrichtte, welke geschat wordt op 250.000 dollar. GROOTE BRAND IN LUXEMBURG. Zondagmiddag is in een kapperszaak op de Groote Markt van het stadje St. Hubert, gelegen in het midden van het Ardennenwoud in de provincie Luxem- burg, een brand ontstaan, die onmiddel lijk een zeer groote uitbreiding nam. Niet alleen de kapperswinkel, maar ook de belendende gebouwen stonden weldra ten gevolge van den feilen wind in lichter laaie. Zoo gingen achtereen een banket bakkerswinkel en een hotel, het bekende hotel de Luxembourg, een boterhandel en verscheidene andere winkels in vlammen op. De middelbare school en het telegraaf- en telefoonkantoor werden eveneens door het vuur aangetast. Daar aan de telefoon centrale zware schade werd aangericht, is alle verbinding per draad met het zwaar beproefde stadje verbroken. De brandweer uit St. Hubert stond machteloos tegenover den vuurpoel en neeft de hulp ingeroepen van de brandweer uit Namen en andere plaatsen en zoo werd het vuur tenslotte bedwongen. ER VAN DOOR GEGAAN. De vorige week verscheen in de bladen het bericht, dat een makelaar in effecten te Jumet, in Henegouwen, den hoofdprijs in de loterij van het Gemeentecrediet, ten bedrage van 5 millio' n frank, had gewon nen- Sedertdien werd de woning van den geiukkigen winner letterlijk belegerd door allerlei personen, die hem om geld kwa men vragen of schitterende voorstellen kwamen doen. De man hield het na een paar dagen niet meer uit en is toen met vrouw en dochter, in den nacht naar het buitenland vertrokken. Hij zou verklaard hebben nooit meer naar Jumet te zullen terugkeeren. Perron h. S. M. Op werkdagen: Richting Amsterdam Rotterdam Utrecht 3.—" 3.—" 5.15*' 10.40 13 30 15.15 16.— 16.20 17.50 22.— 22.45 3. 7— 10.40" 13.30 14.30 16.20 16.50 19.20 23.05 15.55 20.10 Des Maandags en daags na een feestdag niet. De verzending geschiedt door tus- schenkomst van het hoofdkantoor. Op Zon- en Feestd-gen: 3— 3.- 22.56 22.—" Station Heerensingel Bus aan den trein, niet op perron. Vertrek der posttreinen op werkdagen te 12.35 16.27 18.44

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 9