LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 7 Februari j TELEGRAMMEN. RECHTZAKEN. DUITSCHLAND. Pruisen weer voor het Rijksgerechtshof - Politieke meeningen. De telegrammen hebben gisteren nog medegedeeld, hoe met behulp van een noodverordening de ontbinding van den Pruisischen Landdag is doorgedreven. Toen von Papen tot bestuurder van Pruisen was aangewezen, was het pleit beslist. In het college van drie stemden von Papen en Kerrl voor de ontbinding, Adenauer tegen. De laatste legde volgende verklaring af: De verordening van den rijkspresident is in strijd met art. 17 van de rijksgrond wet en de door het staatsgerechtshof in het arrest van 25 Ocober 1932 daaruit ge trokken conclusies. Ik ben dientengevolge niet in staat te erkennen, dat de rijkscom missaris von Papen bevoegd is, het bij art. 14 van de Pruisische grondwet, den premier toegekende recht uit te oefenen. Ik weiger daarom aan de stemming deel te nemen en verwijs voor wat. het zake lijke betreft, naar mijn verklaring van 4 Februari. Ook de thans geheel afgezette Pruisische premier Braun protesteert krachtig. Hij heeft reeds gevolg gegeven aan het reeds aangekondigde voornemen om een klacht in te dienen bij het Staatsgerechtshof te Leipzig. In deze klacht protesteert de regeering tegen de beschuldiging dat. Prui sen zijn plichten tegenover het Rijk niet zou zijn nagekomen. Dat de Pruisische Landdag geen meerderheidsregeering heeft gevormd en zichzelf niet ontbonden heeft, is de schuld van de Rijksregeering. die niet de -verzekering heeft gegeven, dat zij het Rijkscommissariaat zou opheffen. Deze heele kwestie gaat trouwens ook niet uit van de Rijksregeering in haar aeheel. maar alleen van de nationaal-socialisten. Tenslotte volgt, na een aantal protesten tegen formeele punten, de hernieuwde klacht, dat deze nieuwe noodverordening in strijd is met de grondwet. De president van den Pruisischen land dag, Kerll, heeft de permanente landdag commissie tegen hedenavond bijeengeroe pen. om haar gelegenheid te geven, den datum voor de nieuwe Pruisische land- dagverkiezineen vast te stellen. Volgens de Pruisische kieswet voor den landdag wordt nX de dag der nieuwe verkiezingen in overleg met genoemde commissie vast gesteld. Het commissarische staatsministerie zal de commissie, als datum voor de a.s. ver kiezingen. 5 Maart voorstellen Zou de meerderheid der commissie, wat, na de verwerping van het nationaal-socialis- tische ontbindinesvoorstel door den land dag, waarschijnlijk is, dat voorstel van het staatsministerie verwerpen, dan zal. naar men in parlementaire kringen verwacht, den verkiezingsdatum door middel van een noodverordening van den rijkspresi- dent op 5 Maart worden vastgesteld. Het worden heerlijke toestanden, als vanzelf glijdt men af naar de dictatuur. Tot een verslaggever van de „Berliner Lokal Anzeiger", die hem êen stel vragen heeft voorgelegd, heeft minister Hugen- berg gezegd, dat hij de richting der econo mische politiek met die kalmte en rust bepalen zou, die men ook in onrustige tijden als minister niet mag verliezen. Het is niet het juiste oogenblik voor gevaar lijke experimenten maar evenmin voor volkomen passiviteit. Voor zoover het niet uit den koker van het departement zelf was gekomen, is vrijwel alles valsch of ten minste hypotetisch wat de bladen, vooral die van links, over 's ministers plannen geschreven hebben. Spr. wist, dat er een beurs bestond en dat het niet de taak van een minister was om op de werkzaam heden van deze instelling invloed te oefe nen, maar hij wilde en mocht toch zeggen dat zij, die in de laatste dagen een aanval op de Duitsche leeningen hebben onder nomen in de hoop, dat de regeering een spoedige conversie zou afkondigen, een zeer slechte speculatie hebben onder nomen. Dwangmaatregelen nopens den rente voet lagen evenmin in de plannen der re geering als het doktertje spelen van den staat in economische aangelegenheid, die zichzelf, langs den organischen weg. her stellen en ontwikkelen zullen. De veilig heid van het door het volk belegde en gespaarde kapitaal is ten slotte belang rijker dan de hoogte van den rentevoet en schuldeischer en schuldenaar hebben geen tegenstrijdige, maar in tegendeel parallel loopende belangen, nl. in het her stel van het vertrouwen op elk. maar voor. al op economisch en staatkundig gebied Overigens trekt de aandacht hoe een deel der Duitsch-nationalen zich reeds gaat richten tegen de politiek der Nazis. Zelfs Düsterberg, vice-voorzitter van de Stahlhelm protesteerde tegen het jagen naar postjes! In de Rheinlandhalle te Keulen heeft Sellmann tijdens een verkiezingsvergade ring der soc.-dem. partij het woord ge voerd, waarbij hij critiek uitoefende op 't feit, dat de communisten de soc.-dem. nog steeds als hun voornaamste vijand be schouwen. De soc.-dem. zullen hierop niet antwoorden, dat de communisten hun voornaamste vijand zijn, maar dat de vijand rechts staat. Spr. beval Staiin aan den Duitschen communisten opdracht te geven een „verdrag van nonagressie" te sluiten met de soc.-dem.. gelijk Rusland zelve dit gedaan heeft met Frankrijk en Polen. De stroom berichten over relletjes tus- schen politieke tegenstanders in ver schillende plaatsen in Duitschland houdt aan. Gewonden zijn gevallen in Oberhau- sen 'RijniandlBesigheim (Würtemberg) en Gladbach-Rheydt. In Genkingen i Würtemberg! is een communist gedood. In Duisburg werd de S. A. man die te Homberg door commu nisten werd vermoord, onder groote be langstelling van partijgenooten begraven. Plotseling werd de begrafenisstoet met salvo's beschoten. Eén persoon werd ge dood, acht werden gewond. ZUID-SLA VIE. Spoedig nieuwe verkiezingen. In den binnenlandsche politieken toe stand is een wijziging gekomen. De com missie voor de kieswetgeving heeft de Skoeptschina het ontwerp voor een nieuwe kieswet voorgelegd. In politieke kringen acht men het van groot belang dat de regeering met zulk een spoed de nieuwe verkiezingen voorbe reidt. Men verklaart dat de verkiezingen reeds in Maart of April zullen plaats vin den. DE ONTWAPENING. BERLIJN. 7 Febr (Wolff) De cor respondent van Reuter te Berlijn meldt, dat hij van bevoegde Duitsche zijde heeft vernomen, dat de houding der nieuwe re geering inzake de ontwapening dezelfde zal zijn als die van de regeering Schlei cher. De huidige Duitsche regeering heeft den wensch bij de oplossing van het ont wapeningsprobleem mede te werken op basis van gelijke rechten en zelfde veilig heid voor alle naties. Zooals Rijkskanse lier Hitler in zijn radiorede heeft ver klaard, zal het Duitsche volk verheugd zijn wanneer de wereld door beperking van haar bewapening een uitbreiding der Duitsche bewapening onnoodig maakt. Verder wordt gemeld dat uit deze uit lating geconcludeerd kan worden dat de Rijkskanselier en zijn collega's in Genève zullen aandringen op algemeene ontwa pening en op annuleering van alle mili taire beperkingen die Duitschland door de verdragen zijn opgelegd. Mocht de ont wapeningsconferentie tegen de verwach tingen in ingevolge de weigering om aan Duitschland gelijke rechten toe te staan, met een echec eindigen, dan heeft Duitschland. naar men meent, de vrije hand de stappen te doen, welke noodig geacht worden om de veiligheid van het land te waarborgen. BERLIJN, 7 Febr. i Wolff i In ver band met de berichten in de buitenland- sche pers over plannen tot inlijving bij de Rijksweer van organisaties als de Stahl helm, de Nat.-Socialistische stormtroepen enzwordt van bevoegde zijde opgemerkt dat na het optreden der nieuwe regeering reeds van officieele zijde is verklaard, dat een inlijving van genoemde organisaties niet overwogen is en daarvan ook geen sprake kan zijn, daar de Rijksweer een boven de partijen staand instrument van de staatsmacht moet blijven. Het heeft geen doel gissingen te doen over de plannen der regeering voor het geval de ontwapeningsconferentie mis lukt. Bewapening is iets relatiefs en richt zich naar de mate van bewapening der nabuurstaten. De komende landsverdedi ging zal bepaald worden door de mate, waarin sterk bewapende buren bereid zijn te ontwapenen. Het gaat hier niet om Duitsche plan nen. maar om de vraag, wat Duitschland's buren onontbeerlijk achten voor hun eigen veiligheid. o DE FORD-FABRIEKEN. DETROIT, 7 Febr. (Reuter) Ford heeft een gedeelte van zijn fabrieken ge opend. tengevolge van de verhoogde pro ductie van de Briggs carrosserie-werken. MIJNONGEVAL IN SPANJE. VALENCIA, 7 Febr. (Reuter) Door een mijngasontploffing in de mijnen te Orbo zijn twee werklieden gedood. GEEN BETOOGINGEN IN HONGARIJE- BOEDAPEST. 7 Febr. (Reuter) De regeering heeft het houden van politieke vergaderingen en optochten opnieuw ver boden. Reden is hiervan het voorkomen van agitatie door extreme elementen die gebruik willen maken van de ontevreden heid die in Hongarije heerscht wegens de verhoogde belastingen welke ingevoerd zijn om met een laatste krachtsinspan ning het evenwicht in de staatshuishou ding terug te doen keeren. HONGARIJE. Kanya eindelijk benoemd. Graaf Apponyi ernstig ongesteld. De gezant te Berlijn Koloman Kanya is thans benoemd tot minister van buitenl. zaken. Te Genève is de 86-jarige graaf Apponyi de vertegenwoordiger bij de Ontwape ningsconferentie. ernstig ziek geworden. Er is gevaar. o SPANJE. Groote staking in Asturië. Door de socialistische organisaties is een algemeene staking afgekondigd in de mij nen van Asturie. Zeven en twintig duizend arbeiders heb ben het werk neergelegd, slechts twee dui zend bleven aan den arbeid. Ernstige inci denten hebben zich tot dusver niet voor gedaan. TURKIJE. Godsdienstrelletjes. President Moestafa Kemal Pasja en de Turksche premier Ismet Pasja zijn in de voormalige Turksche hoofdstad Broessa aangekomen, in verband met een reac- tionnalre beweging,' welke aldaar is uitge broken, toen men een moeèzzin wilde be letten. overeenkomstig het bevel van den ghazi de gebeden in het Turksch in plaats van in het Arabisch uit te spreken. Zestig agitatoren spoorden de menigte aan, in alle moskeeën het bezigen van het Turksch voor de gebeden te beletten. Er hadden be toogingen plaats, welke door de politie werden uiteengedreven. Talrijke personen, o.w. eenige moeëzzins en andere priesters, zijn gearresteerd. VEREENIGDE STATEN. De IVIinisterlijst van Roosevelt. De New-York American" meldt, dat Roosevelt voor zijn vertrek naar Jackson ville definitief besloten heeft tot het be noemen van de volgende ministers: Buitenlandsche zalsen: senator Huil uit Tennessey; Financiën: senator Glas uit Virginia; Binnenlandsche zaken: senator Cutting uit Nieuw Mexico; Attorney general: senator Walsh uit Montana; Handel: bankier Strauss uit New-York; Postmast r general: James A. Farcy lei der der verkiez'ngspropaganda voor Roosevelt); Arbeid: Miss Francis Perlans (commissaris van arbeid in New-York). DE TOESTAND IN DUITSCHLAND. DÜSSELDORF, 0 Febr. (Wolff.) Naar eerst thans bekend wordt is ln den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. te Dormagen een troep Nat. Socialisten door Commu nisten aangevallen. Een Nat.-Socialist kreeg een schot, in den buik hetgeen den volgenden dag den dood ten gevolge had. De dader is gevlucht doch werd door een kogel die hem door de politie achterna was gezonden getroffen en zwaar gewond zoodat hij den volgenden dag eveneens overleed. De politie te Hagen heeft giste ren een langgezochte centrale waar verbo den communistische geschriften werden vervaardigd en in grooten oplaag ver menigvuldigd ontdekt. Er werd een groote hoeveelheid mate riaal in beslag genomen dat onderzocht moet worden hetgeen eenige dagen zal duren. Eenige personen werden gearres teerd. De communisten zouden hedenmiddag te Dresden een groote anti-fascistische betooging houden met demonstraties in alle deelen der stad. Op grond van de rijks grondwet heeft de politie deze betooging verboden. BERLIJN, 7 Febr. (Wolff.) De ochtend bladen bespreken uitvoerig de noodveror dening inzake het afzetten der Pruisische regeering en de ontbmding van den Landdag. Terwijl de bladen die de re geering gunstig gezind zijn de afzetting der regeering Braun als een gerechtvaar digde maatregel tot opheldering va» de situatie beschouwen, stelt de pers der op positie zich op het standpunt dat gezien de uitspraak van het staatsgerechtshof de regeering niet kon worden afgezet. Zoo is de „Deutsche Allgemeine Zei- tung" van oordeel dat niet anders kon worden gehandeld, terwijl daarentegen het ..Berliner Tageblatt" er op wijst, dat men de regeering Braun niet kan verwij ten zich ooit tegen de loyale naleving van het vonnis van Leipzig te hebben verzet De „Germania" gelooft dat de nieuwe verordening slechts een doel heeft de ge- heele macht in handen van een partij te brengen. BERLIJN. 7 Febr. (Wolff). De voor zitter van de commissie tot bescherming van de rechten van den Rijksdag Loebe heeft bij president Von Hindenburg 1 schriftelijk geprotesteerd tegen het op- treden van de Nationaal-Socialisten in deze commissie. Tegen morgen heeft hij de commissie weder bijeengeroepen. BERLIJN, 7 Febr. iWolff). De sociar listische demonstratie en vergadering welke hedenavond gehouden zouden wor den zijn op grond van gevaar voor den staat verboden. BERLIJN, 7 Febr. (V.D.i Vannacht te gen vier- uur vielen te Chariottenburg in de Wilmersdorferstrasse vier Nationaal- Socialisten den 39-jarigen chauffeur Ne- ckeritz aan. waarbij een hunner hem met een revolver in de borst schoot. Neckeritz die ïid van de K.P.D. is werd zwaar ge wond. Drie van de vier Nazi's werden ge arresteerd. Ook op twee andere plaatsen in de stad kwam het tot schietpartijen. In de Ferbelllnerstrasse werd de 17-jarige Na- tionaal-Socialist Becker door Communis ten neergeschoten. Voorts werd bij een schietpartij te Chariottenburg een 22-jari ge metselaar ernstig en een schilder licht gewond. Volgens mededeelingen van de politie schijnt de laatste schietpartij geen politiek karakter te hebben gedragen. HARBURG, 7 Febr. (V.D.) De politie te Harburg-Wilhelmsbrug deelt mede, dat in den afgeloopen nacht een naar huis te- rugkeerend Communist door vier Nationaal Socialisten werd aangevallen en afgeran seld. De man haalde hulp uit een partij lokaal en toen de overige communisten de straat, waar zich de Nazi's bevonden, in kwamen, werd door de Nationaal-Socialis ten op hen geschoten, waarbij de commu nist Karl Leuscher werd gedood en een ander aan het been werd gewond. De da ders zijn door de politie gearresteerd. BERLIJN. 7 Febr. (V.D.) In de commis sie tot handhaving van de rechten van de Volksvertegenwoordiging, die hedenmorgen onder voorzitterschap van het sociaal-de mocratische Rijksdaglid Loebe bijeenkwam hield het Nationaal-Socialistische lid dr. Frank een rede waarin hij verklaarde dat de Nationaal-Socialisten m de commissie onmogelijk konden werken onder leiding van dezen voorzitter, die Hitier tijdens de verkiezingscampagne in Lippe op heftige wijze had beschimpt. Toen Loebe een ver klaring wilde afleggen kwam het tot zulk een tumult, dat de zitting geschorst moest worden. Toen na een half uur onderbreking Loebe niet was verschenen heropende de tweede voorzitter dr. Frank de vergade ring. die geen minuut meer duurde, aan gezien hij slechts mededeelde, dat de com missie voor onbépaalden tijd werd ver daagd. HINDENBURG, 7 Febr. (V.D.) In den afgeloopen nacht hebben onbekenden in den tuin van de woning van het gezin Ludwig aan de Helnitzstrasse te Hinden burg een bom tot ontploffing gebracht. Alle vensterruiten in de omgeving werden vernield. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. Waarschijnlijk draagt deze aan slag een politiek karakter. MUNCHEN. 7 Febr. (V. D.) De „Mun- chener Neueste Nachrichten" acht het op treden van de Rijksregeering tegen Prui sen niet alleen staatsrechtelijk hoogst aanvechtbaar, doch ook politiek hoogst gevaarlijk. Het blad waarschuwt de Beiersche re geering, zich niet te laten verleiden tot het prijsgeven van haar oppositie tegen den geest, die de grondwet van Weimar bedreigt. De „Bayerische Kurler" schrijft, dat de motiveering van de verordening betref fende den centralistischen eenheidsstaat tot een eenheidsstaat met een groot-Prui sisch stempel moet lelden De noodveror dening is juridisch onhoudbaar en ook de rechten der niet-Pruisische landen worden er door bedreigd. De juridische adviseurs van den Rijkspresident en van de tegen woordige Rijksregeering meenden, via de eerste alinea van artikel 48 hun doel te kunnen bereiken. Deze omweg ls echter een nog veel grootere inbreuk op het recht, dan den weg over alinea twee van artikel 48. De thans gevolgde weg leidt, gezien zoowel van het standpunt van den rechtsstaat als van dat van den Bonds staat, naar den afgrond. BERLIJN, 7 Febr. (V.D.l. Het Rijksweer- ministerie kondigt wederom een aantal wijzigingen in de personeel-bezetting aan, waarbij o.a. generaal-majoor Von Bonin, inspecteur van den berichtendienst, wordt benoemd tot luitenant-generaal en de lei der van de oorlogsafdeeling bij het leger- bureau. overste prof. dr. Ing. Becker, tot generaal majoor. o HET CONFLICT IN HET VERRE OOSTEN MOEKDEN, 7 Febr. (V. D.l. Uit Charbin wordt gemeld, dat het in het voornemen der Japansche leger-autoriteiten ligt om medio Maart of begin April groote ma noeuvres van het leger te houden aan de Russisch-Mandsjoerijsche grens nabij Mandsjoeli en Pogranitsjnaja Deze oefe ningen zouden geen politieke beteekenis hebben, doch uitsluitend dienen voor de militaire scholing van het leger. TOKIO, 7 Februari. (V.D.) Het Tele- graaf-agentschap Shimboen-Rengo meldt, dat heden een groote massa-vergadering over de Mandsjoerijsche kwestie werd ge houden, door den Nationalen Bond van alle politieke partijen. Een resolutie werd aangenomen, waarin van de regeering wordt geëischt, dat zij terstond uit den Volkenbond treedt. De resolutie werd ter kennis gebracht van den minister-presi dent, den minister van buitenlandsche zaken, den minister van oorlog en den minister van marine Zij bevat scherpe critiek op den Volkenbond, die door zijn houding niet alleen den vrede in het Verre Oosten in gevaar heeft gebracht, doch ook heeft gehandeld in strijd met den geest, die hem eigenlijk bezielen moest. In de vergadering werd het woord gevoerd door sprekers van alle partijen. Hun redevoeringen werden per radio in het geheele land verspreid MOEKDEN, 7 Februari. (V.D.) In verband met het militaire offensief in de provincie Jehol hebben Japansche bom bardementsvliegtuigen gisteren 2'h uur lang de stad Poipiao gebombardeerd. De stad zou geheel zijn vernield, terwijl de Chineesche verliezen zeer groot zouden zijn. o ROOSEVELT NOODIGT MAC DONALD UIT. LONDEN, 7 Febr. (VB.). Volgens een bericht van de „Daily Mail" bevat de boodschap van Roosevelt aan MacDonald, die door den Engelschen ambassadeur te Washington, Sir Ronald Lindsay werd overgebracht, de uitnoodiging aan den Eritschen Eersten Minister tot een bezoek aan Washington, ter bespreking van het schuldenvraagstuk, na de ambtsaanvaar ding door President Roosevelt. DE BESCHULDIGING VAN DEN SENAAT. WASHINGTON. 7 Febr. (V.D.). De „Sergeant-at-Arms" van den Amerikaan- schen Senaat, David S. Barry, die verleden week door den Senaat in zijn fuhctie ge schorst werd, omdat hij in een tijdschrift artikel leden van het Amerikaansch con gres van corruptieve practijken had be schuldigd, is gisteren gehoord door de juridische commissie van den Senaat. Terwijl de meeste commissieleden hem vrij opgewonden en verontwaardigd ver schillende vragen stelden, verdedigde Barry zich met groote kalmte, door er op te wijzen, dat niemand er ooit aanmer king op had gemaakt, dat, zooals den meesten senatoren wel bekend was. den studenten op de Universiteit reeds werd verteld, dat de corruptie in het Congres algemeen was. Voorts las Barry een citaat voor van den Democratischen Senator Glass van Virginia, die in den Senaat zelf had verklaard dat de bankiers „sommige Congresleden hadden gehuurd" om hen te bewegen tegen de door Glass voorgestelde bankwet te stemmen. DE VERDUISTERING AAÜ CENTR. ISRAEL. WEESHIB> TT TE LEIDEN. DE ONTPLOFFING BIJ RENAULT. PARIJS. 7 Febr. (Reuter) Volgens een mededeeHïig der Directie van de Renault- fabrieken hebben bij de ontploffing acht arbeiders het leven verloren, terwijl 36 zoo ernstig gewond werden, dat zij naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd. DE ATLANTIQUE. CHERBOURG, 7 Febr. (Reuter) De rechtbank te Cherbourg heeft de „Atlan- tique" afgekeurd en verklaard, dat het schip niet meer in de vaart kan worden gebracht. De advocaat der maatschappij zal deze uitspraak ter kennis van de verzekerings maatschappijen brengen en haar mede- deelen, dat de Fransche maatschappij te haren gunste afstand doet van het schip. o DE AMERIKAANSCHE LANDBOUW. WASHINGTON. 7 Febr. (V.D.). De Democratische Senator voor Tennessee HulL, heeft gisteren een wetsontwerp in gediend om het fonds van de Reconstruc tion Finance Corporation aan te vullen met een nieuw bedrag van 500 millioen dollar, dat speciaal bestemd zal worden om leeningen te verstrekken voor hypo theken op boerderijen en voor het voldoen van aflossingen, zoodat de landbouw ln het algemeen een uitstel van twee jaar zou kunnen krijgen, om de schulden af te lossen. o GROOTE VOORRAAD EFFECTEN GESTOLEN. PHILADELPHIA, 7 Febr. (V.D.). Van een der rijkste kooplieden van Phila delphia, George Bartle, is Zondag een groote voorraad effecten gestolen met een nominale waarde van ongeveer 250.000 dollar, die op het oogenblik ongeveer de helft van dit bedrag waard zijn. Een lijst van gestolen effecten werd op de beurs- ticker van Philadelphia naar alle aange sloten kantoren en banken geseind om verkoop van het gestolene te voorkomen. SALARISVERLAGING IN AMERIKA. WASHINGTON, 7 Febr. (Reuter) - De Senaat heeft een salarisverlaging van 10% goedgekeurd voor alle militairen, die meer dan 1000 dollar per jaar verdienen. DRIE JAAR GEËISCHT. De Haagsche Rechtbank heeft J behandeld de zaak tegen den Ha» bioscoopexploitant C. V. Hij stonj te terzake dat hij te 's Gravenhage ij loop van het tijdvak, gevormd 4* jaren 1929—1932, herhaalde malen i telijk effecten en gelden tot een waardebedrag van ongeveer f. lOO.tMf en ander toebehoorende aan het Cei Israël. Wees- en Doorgangshuis Lajenoumim" te Leiden, althans aii of meer anderen dan aan hem, vent welke effecten en gelden hij ais pet meester van dat wees- en doorgan en dus als beheerder van een ins3 van weldadigheid, althans stichtte zoodanig onder zich had, zich heeft'l geëigend. Als eerste getuige werd gehoord Palache uit Amsterdam, hoogleeraaj daar, voorzitter van het Centraal fee tisch Wees- en Doorgangshuls te Uj Hij verklaarde sinds omstreeks 18 j voorzitter te zijn van dit Gesticht, li cember 1924 is verdachte penningms geworden. Hij had de gelden onder i De effecten moesten geborgen words de safe in het gesticht of bij een i Strenge bepalingen staan daarover dï de statuten. Wij leefden in de laatste) in de overtuiging, dat de effecten ia bewaring gegeven waren bij een baai President, mr. De Joncheere: Hoe was het bedrag der effecten? Getuige: Ruim 102.000 gulden. Verdachte had tegenover mij erkend geld verduisterd te hebben, altham eigen bate te hebben aangewend. De verdediger, mr. Herzberger merkli dat art. 11 der statuten wel degelijk schrijft, hoe de effecten bewaard m( worden. Prof. Palache: Er werden verschil wijzen van bewaring ter keuze gi Naar aanleiding van een vraag van verdediger antwoordde getuige, dat1 zelf ook verklaard heeft, dat de effe in open bewaargeving zich bevonden Verdachte: Ik heb dat nooit geztj Getuige Palache: Het is mogelijk hij gezegd heeft: bewaring in plaats open bewaring- Mr. Hersbergen: Is het jiüst, dat Palache erop heeft aangedrongen, aangifte te doen van deze verdulsti en wat waren zijn beweegredenen? Prof. Palache: Dat is juist. Mijn gedachte was, hoe redden wij nog van het geld en niet: hoe kunnenl Viskoper in de gevangenis brengen? Ook was er sprake van reorganisatie exploitatie van het blsocóoptheater, si van verd. directeur was. Op deze wij»1 stond de mogelijkheid, dat er Iets t( zou komen van. het geld. Accountant Dijkhuizen werd vervol als getuige gehoord. Hij gaf alle li tingen over de positie der effecten Twentsche Bank. De boekhouder A. Beekman was laatste getuige. Hij is als boekhouder betrekking geweest bij verdachte V. gaf inlichtingen over aanwezige kasd den- Het lag niet op zijn weg, te cona leeren of de effecten aanwezig wareil Verdachte bekende de hem ten A gelegde verduistering. Omdat verir den Haag woonde, heeft hij de effecteil een safe van de Twentsche Bank te Dwi Haag. Hij heeft het gat, dat ontstaan in de exploitatie van het Apollo-thea willen stoppen. De Officier, mr. Blok, zeide dat de mj; duistering ten bedrage van omsta® f. 100.000. wettig en overtuigend bevug, is. Wel is naar voren gekomen, dat controle scherper had kunnen zijn. staat tegenover, dat de regenten fd reden hadden V. te wantrouwen. Cmjd is het, dat een accountant, wiens nri spr. niet noemen zal, zich niet heeft o(£ tuigd, of de effecten aanwezig waren, heeft wel gezegd, dat dit niet op zijn1 lag, maar dan had hij de desbetreffer verklaring niet mogen onderteekenen. I is een ernstige fout geweest van dj accountant, maar vormt toch voor verdachte geen verontschuldiging. Apollo-theater, waarin verd. financsB geïnteresseerd was, scheen niet solide] zijn opgezet. Zelfs stond daarop een vijtj hypotheek. In ieder geval heeft verdi maar groote zaken wilde doen, erwj misbruik gemaakt van zijn positie, voortbestaan van het weeshuis heeft groot gevaar geloopen. Spr. kan zich grijpen, dat men hier geen aangifte wii doen, maar juist is het niet. Deze nu mag het leven niet verder ongesl doorgaan. Gezien de groote som, wai het gaat en het misbruik van positie, verd. gemaakt heeft, eischte de off" 3 jaar gevangenisstraf. Mr. Hertzberger, verdediger van rt dachte, pleitte verzachtende omstandit heden. Bewust verduisterd heeft verd ad1 te niet. Hij had geleend uit een kas, hem was toevertrouwd. Deze man h«» een misdadig optimisme. Toen het ApolJ theater verkeerd ging, heeft hij 10 aj duizend gulden aan effecten beleend n® de bedoeling, te zijner tijd deze sein* weer af te lossen en de effecten weer tem te koopen. Van een geraffineerde sW is hier geen sprake. Persoonlijk leefde tl zuinig en het eigen gezin steunde wj» en verdachte leefde steeds in de stelOf hoop, dat het hem weer beter zou Verdachte heeft bovendien eergeu» Toen in 1929 zijn vader overleed en t financiën niet orde waren, heeft bil voor gezorgd, dat de nalatenschap zijn vader niet failliet ging. De zaken V. gingen tntusschen steeds achteruit® ten slotte kwam er een catastrophe. Er stonden 5 hypotheken op het ter. Wanneer er één nieuwe hypotheesF nomen werd, werd met dat geld weer» schuld afgelost. Men heeft verdachte steeds zijn P; laten gaan in de belegging der gelden nooit eenige Inlichting gevraagd. PI- een verklaring voor van accountant 5 Tombe, afgelegd ln 1929 en waarin dat alle effecten intact waren De®K countant wees echter op eenige n®4 gewenschte toestanden. Het Bestuur is daarop echter nooit f gegaan. Toen kwam in Juli 1930 het rappd" "I een anderen accountant, waarin «PT %A\

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2