LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 7 Februari UIT DE OMSTREKEN. WILHELMINA J. DE BOUVÊ HAARLEMMERMEER. De wintertarwe. De in den Haarlemmermeerpolder op groote schaal uitgezaaide wintertarwe heeft behoudens misschien een enkel stuk van de gepasseerde strenge koude niet te lijden gehad, zoodat de verwachting wordt gekoesterd, dat dit gewas nu verder wel goed door den winter heen zal komen, temeer waar de landerijen voor den verderen uitgroei in uitstekende con ditie verkeeren. Inbraak. Een bewoner van den Kruisweg kwam 's morgens tot de ontdekking, dat aan de achterzijde van het huis een raam was geforceerd en ongewenschte bezoekers 's nachts in de kamers waren geweest. Ze werden vermoedelijk door het een of ander onraad in hun werk gestoord, want er werd niets vermist. Intijds gered. Het 5-jarig zoontje van den heer S. aan den Hoofdweg alhier, geraakte gisteren als spelende in een nabij de ouderlijke woning gelegen sloot Een persoon, die aldaar op het land werkzaam was en het ongeluk zag gebeuren, mocht het ge noegen smaken den reeds zinkenden kleine behouden op het droge te brengen. Motorongeluk. De bestuurder van een motorrijwiel de heer H. uit Amsterdam, geraakte gister middag bij bet afrijden van een z.g. kluft van den Ringdijk nabij den Vijfhuizerweg alhier, de macht over het stuur kwijt, waardoor de motor in den kant reed en omsloeg en de berijder tegen het hek terecht kwam. Met eèn gekneusd been en een hoofdwonde werd hij opgenomen en onder geneeskundige behandeling gesteld. De adj. commies bij de Posterijen en Telegrafie, de beer J. J. Renirie, is van Rotterdam overgeplaatst naar Hoofd dorp. HILLEGOM. Burgerlijke Stand. Geboren: Jan Baptist, z. van J. de Rooy en A. van Vugt; Johanna Petronella, d. van M. C. Duijndam en A. van der Westen; Frederika Johanna, d. van M. C. Schniedewind en F. J. Cop: Joseph Johannes z. van P. Rusman en M. H. S. Roeien; Maria Wilhelmina, d. van W. J. van den Boscb en J. M. C. Pietersen: Pleunia Theresia Maria, d. van J. J. Jansen en M. E. Schrama; Henricus Anthony, z, van H. C. Duinhoven en A. C, Buijs. Ondertrouwd: R. J. van Lierop en C. M. Vos; I. Zwaneveld en M. C. War merdam. Overleden: G. de Haan, wed. van D. van den Tweel, 74 jaar. Loop der bevolking. Gevestigd: J. G. de Buck. Meerstraat 60; G. van Haatten met vr., Lapinen- burgstraat 20; P. Huisman met gezin, Loos- terweg I 18: P. C. Rusman, Mariastraat 64: Th. Veldhuyzen van Zanten, Weere- steinstraat 95. Vertrokken: E. M. Wmgsermiihle, Ten Catelaan 10, Hilversum; W. Buma, met gezin, Pontianastraat 38, Haarlem; J. A. Stevens van Reenenweg 133, Zeist; P. J. de Wit met vr., W. Warnaarlaan 12, Sas- senheim: M. Leloux, Thomsonlaan 35, Haar lem: P. L. J. Bergman met gezin, Spaarn- hovenstraat 28, Haarlem. Pluimvee-vereeniging. De Hillegomsche Pluimvee-vereeniging hield haar jaarvergadering. Wegens ziekte van den voorzitter den heer G. P. Kroon werd deze vergadering geleid door den heer N. A. Schipper. De verschillende ver slagen getuigden van grooten bloei; ook het tentoonstellings-verslag gaf blijken van flinken vooruitgang. De afgetreden bestuursleden werden herkozen. Besloten werd ook dit jaar wederom een tentoon stelling te houden- Zeven nieuwe leden konden worden genoteerd. Met den wensch dat de Vereeniging op den ingeslagen weg moge voortgaan, sloot de voorzitter de bijeenkomst. Uitvoering „l'Amitié". De Hillegomsche Tooneelvereeniging „L'Amitié" heeft haar 123ste uitvoering gegeven voor een volle zaal. Er was een korte klucht gekozen, nJ. „De gesnapte huisvaders" van E. Froherz, waarom de bezoekers hartelijk hebben gelachen en waarover zij zeer voldaan waren. In het bijzonder de vertolking van den rentenier, zijn vrouw en de vrouw van den vriend was goed, ofschoon over de andere spelers en speelsters ook vol lof gewaagd kan worden. Op verzoek zal de vereeniging binnen kort nog een bonten avond geven. Vergadering Herv. Geref. Staatspartij. Door de Herv. Geref. Staatspartij is een openbare vergadering gehouden, waarin d$ H. E. Gravemeijer uit Amsterdam heeft gesproken over .Een Staat met den Bijbel", nadat de voorzitter een stuk uit den Bijbel gelezen en een kort openings woord gesproken had. Na Psalm-gezang en gebed hield ds. Gravemeijer een politiek-kerkelijk betoog waarin de geschiedenis na de reformatie tot heden werd geschetst. Vooral het Cal vinisme en het ultramontanisme zijn onder de loupe genomen, alsmede de Schoolwet en hare gevolgen. De gelegenheid om vragen te stellen of te debatteeren is benut door de heeren Kijne. Jansen en Baas, waarop de spre ker antwoordde. De vergadering, die slecht bezocht was, werd daarop gesloten. KATWIJK. Aanbesteding. De Geer en Stuifzand te Leiden in massa voor f. 36888: Joh. Dienaar te IJmuiden- Oost, perc. I f. 8166, II f. 29868, massa f- 37134; A. de Best te Katwijk aan Zee in massa f. 40500; Gebr. Verloop te Kat wijk aan Zee in massa f. 43000; Firma Snoeker te Leiden, I f. 9150, massa f. 43350; Firma van Hoek te Delft in massa f. 43539. Firma Sanders te Gouda, I f. 8235. II f. 35753, massa f. 43988; Firma Timmers en Veld te Leiden, I f. 11376. II f- 35526,50, massa f. 46425: G. Bartels te Zwolle, I f. 10100. H f. 36200, massa f. 47300; N.V. Geruischlooze Weg te Heemstede, I f. 9990 II f. 38490, massa f 47900; Houtgraver en Bolenbroek te Bloemendaal, massa f. 48048; De Moei en Hermes te Alkmaar, I f. 11978. H f. 37700, massa f. 49678; G. A. Koning te Voorschoten, I f. 12035. n f. 38660, massa f. 50659: W- Visser te Was senaar. I f. 10900, II f. 46460. massa f. 56860; Te Siepe te Winterswijk, massa f. 59800. De gunning is aangehouden. GEVESTIGD Arts- Duinoord 21 b, Katwijk a. Zee. Tel. 77. Spreekuren89, 121. Alle werkdagen 5207 Polikliniek voor Kinderen 12 KATWIJK AAN ZEE. De stand der werkloosheid. Bij het correspondentschap der arbeids bemiddeling zijn thans ingeschreven 1061 werkzoekenden, waarvan 840 personen ge huwd, zijnde; 1 autogeen-lasscher, 1 uit voerder 2 warmoezeniers, 1 monteur-las- scher 221 losse arbeiders, 3 stucadoors, 42 opperlieden ,116 grondwerkers, 1 houtbe werker, 42 timmerlieden, 23 schilders, 39 metselaars, 1 bedrijfsleider, 5 motordrij vers, 1 smid. 10 fabrieksarbeiders, 1 pot tenbakker, 26 kuipers, 3 broodbakkers, 255 landarbeiders, 3 boerenarbeiders, 3 tuin lieden, 7 bloemisten, 198 visschers, 1 straatmaker, 8 varensgezellen. 4 chauf feurs, 10 scheepmakers, 1 mandenmaker, 10 stokers, 17 binnenschippers, 3 loodgie ters, 1 kok, 1 machinist-bankwerker. Beneden 18 jaar: 1 schilder, 1 metse laar, 1 timmerman, 2 losse arbeiders, 1 bakker en 3 landarbeiders. Gistermiddag had op het Bureau van Gemeentewerken de aanbesteding onder werkverschaffingsvoorwaarden plaats van het uitvoeren van bestratings- en riolee- ringswerken voor den weg Valkenburg Katwijk Er waren 15 inschrijvers. De uit slag was als volgt; LISSE. Burgerlijke Stand. Geboren: Evert Cornelis. z. van J. War- menhoven en A. A. Rietbergen; Jacobus, z. van J. Hoogervorst en S. van Duiven voorden: Margaretha Jannetje, d. van J. den Hollander en A. Krijgsman: Jannetje, d. van A. G. Schalk en A. van den Boogert; Huberta Maria Geertruida, d. van C. S. van Ruiten en Th M. Brama; Eleo- nora Gljsberta Maria, d. van A. M. Belle en G. Prins. Ondertrouwd: Johannes Gijsbertus van 't Hoofd, 24 jaar, te Haarlemmermeer en Johanna Bijland, 24 jaar. Overleden: Margaretha Petronella Dahl- kamp, 6 mnd. Loop der bevolking. Gevestigd: C. van der Hist uit Velsen; J. Bijland uit Leiden. Vertrokken: E. A. Groeneveld, naar Haar lemmermeer: M. Stoisser, naar Haarlem; A. F. Blokker en gezin, naar Heemstede; J. Brusse. naar Bloemendaal; F. Dubbelaar naar Velp: C. M. Elfering. naar Bennebroek. Adres inzake Radio-storingen. Door een groot aantal radioliefhebbers wonende langs den Heereweg is aan B. en W. een adres gericht om stappen te doen ter voorkoming van storingen op de radio ontvangst. welke volgens adressanten ver oorzaakt worden door de electrische tram. Vergadering kerkherstel. Door het Ned.-Herv. Verbond voor Kerk herstel werd een samenkomst gehouden in gebouw „Rehoboth" waar als spr. optra den dr. R. B. Evenshuis van Zaandam en ds. G. Tichelaar. De drukbezochte vergadering werd ge opend door ds. G. Tichelaar. Een welkom werd dr. Evenshuis toegezongen, die aller eerst sprak over: „Kerkherstel in Crisis tijd." Spr. wees er op dat er verschil is tus- schen het streven van „Kerkopbouw" en „Kerkherstel", duidde vervolgens aan, dat juist in dezen tijd van crisis gesproken kan worden van Kerkherstel, omdat er niet alleen een economische crisis is, doch omdat de crisis onzer dagen een geeste lijken achtergrond heeft. Spreker teeken- de de crisis in haar verschillende geledin gen om daarna meer speciaal te spreken over de verhouding van het individu tot de gemeenschap en de verhouding van het individu tegenover individu. De diepste achtergrond van alle verhou dingen is een geestelijke. Men tracht in onzen tijd geest en stof geheel van elkaar te scheiden, doch wij hebben juist te be lijden dat Geest en stof bij elkaar be- hooren. De achtergrond van deze crisis in gees telijken zin is de Kerk. die niet steeds is geweest zooals zij zijn moest. In dezen crisistijd is het Christendom, is de „Kerk" machteloos; dit ls de grootste nood in crisisdagen als thans. God oor deelt, maakt scheiding, omdat de Kerk het Woord Gods niet meer kan doen hooren zooals dat behoorde. De vorige eeuw heeft ons geleerd, hoe Kerkherstel niet moet zijn in den zin van Afscheiding en Do leantie. doch dat de Kerk in zijn gehéél moet worden gereorganiseerd en dat hier voor het pleit wordt gevoerd door de Ver eeniging van Kerkherstel. Na het zingen van Gezang 156 1 sprak ds G. Tichelaar over De belijdenis in een belijdende Kerk". Deze vroeg zich af hoe het toch komt. dat velen zich afzijdig houden en critisch vanuit de verte het kerkelijk leven gadeslaan Menschen die Alleen In geestelijk opzicht voor zichzelf genieten. Spr. ging na welke bezwaren er zijn van sommigen tegen reorganisatie. Als levensvoorwaarde voor de kerk ls elsch dat het Koningschap van Christus tot haar recht kome. Er zijn menschen in de Hervormde kerk. die steeds maar zien naar de kerken der scheiding; zij willen de Herv. Kerk naar het ideaal der Geref. Kerken hervormen. Dit is sprekers ideaal echter niet. Ons ideaal zij eenheid der Christelijke Kerk. waar ieder Christgeloo- vige zijn thuis vindt. Hierna ging dr. Evenshuis in dankzeg ging voor. NOORDWIJK. Loop der Bevolking. Gevestigd: J. M. C. van Oordt. van Katwijk, Zeehospitium, naar Boerhaave- weg 1; J. M. Elsevier, idem, idem: H. C. Janssen, dienstb., van Eindhoven, Akker- sttaat 33, naar Langeveid 29; P. J. Roukeina en fam., van Schiedam Burg. Knappertlaan 227 b, naar Nd. Boulevard 10: H. C. A. Bertels. huish., van Voorburg, van Naalt- wijckstr. 88, naar Voorstraat 83: A. M. Stange, van Oberottendorf, naar Pr. Hen drikstraat 18. Vertrokken: A. van Duijn, visscher, van Zwarteweg 60, naar Katwijk, de Waal Malefijtstraat 133; M. van der Niet en fam., visscher, van P. Heinstraat 63, naar Katwijk, Duinstraat 33; J. R. Broekhuizen, slagerskn., van Vinkenlaan 33, naar den Haag, Beek laan 237: C. W. van de Water, leert verpleegster, van Langeveid 29, naar Gent (B.), Molenaarstraat 50; M. P. V. Casten- miller, idem, idem; R. Kuipers, poelier, van Oude Zeeweg 15, naar Hindeloopen, Klinten B. 28. Burgerlijke stand. Geboren: BeTtha, d. van S. Zwetsloot en E. W. K. v. d. Meer; Petronella Cor nelia, d. van J. W. van der Zalm en M. J. H. Maat; Krijntje, d. van A. van der Luijt en M. v. d. Niet. Overleden: Anna Bemardina Noordink, 71 jaar, wed. van B. E. Hijdra; Guurtje Zwart, 73 jaar, wed. van J. Mulder; Cor nelia van der Meulen, 69 jaar, wed van H. van den Haak; Theresia Carolina Har- togs, 22 jaar, d. van F. Hartogs en Th. C. de Koek. OEGSTGEEST. Vergadering der O. S. P. Gisteravond was in „het witte Huis" een vergadering belegd van afd. Leiden van de Onafh. Soc. Partij. De zaal was geheel be zet. Namens de afd. Leiden riep de voorzitter de heer C. H. Heemskerk de aanwezigen hartelijk welkom toe. Hij verheugde zich. dat de belangstelling zoo groot was en achtte dit een bewijs, dat de O.S.P. niet onbekend is. Deze vergadering is belegd, aldus spr., in verband met verschillende insinuaties op een onlangs gehouden ver gadering van de S.DAF. in deze gemeente. Hij gaf hierna het woord aan den heer K. R. van Staal. Lid van Prov. Staten van Zuid Holland die zou spreken over: „Refor- nisme of Revolutionaire actie. Na een korte inleiidng behandelde spr. de werkloosheid: niets schijnt bij machte deze te keeren. Met cijfers toonde spr. de groote werk loosheid aan. Hij merkte op, dat zeker 150.000 arbeiders voor hun geheele leven ten onder zullen gaan. Als een der eerste oorzaken noemde spr. de vooruitgang van de techniek. In den goeden zin van 't woord overdrijft Rusland de macht harer productie en werkt zoodoende mede aan het verdubbe len van de werkloosheid. Vervolgens besprak hij uitvoerig de steunregeling en laakte de te geringe uit- keeringen. Nader toonde spr. aan. dat. vooral in groote gezinnen de armoede niet is te over zien. Het kaDitalisme, dat in den vorm eener Christelijke regeering dit armoede peil heeft ingesteld mist zelf niets. Hoeveel kleine handelaars gaan thans ten gronde, doordat de arbeiders onmach tig zijn om iets te koooen. Spr. merkte op. dat de regeerende niets van de jeugd be- grijDt. De OS.P. stelt zich op het stand punt dat er een nieuwe steunregeling moet komen. Een 6-voudige uitkeering van steun moet volgens spr. worden ingesteld. Nog talriike andere zaken werden door spr. becritiseerd. De O S P. tracht door organi satie en het vormen van een eenheidsfront op te komen voor de belangen van de arbeiders. ïtt1 wees nog op de noodzakelijk heid van gelijkstelling van georganiseerd en en ongeorganiseerden. Scherpe critiek oefende spr. uit op de jongste verkiezingen in Duitschland, waar na hij op het groeiende fascisme in stad en land wees. Spr. hoopte dat men ook hier aan de opbouw der O.S.P. zou medewerken. Na debat, waarvan de communistische partij werd uitgesloten sloot de voorzitter de ver gadering. RIJNSBURG. Loop der Bevolking. Gevestigd: Corn. Cath. Weidema, Oegst- geesterweg 72, van Leiden, Sionshof 4: T. v. Starkenburg, Vinkeweg 4. van Noord- wijk, Zwarte weg 20; E. Smit. Boerderij: Trappenberg, van Noordwijk, Jan Kroons- weg 24: Cath. E. Coulander, Vliet 52. van Baarn. Parkstraat 21, huishoudster: H. Korporaal, Smidsteeg 24. van Dordrecht, Merwedestraat 43, koopman; "Sj. Goodijk. Smidsteeg 24, van Sexbierum, Nieuwstraat B. 9, koopman; E. M. Verhave, Spmoza- laan 21. van Soest, Kolonieweg 5. van beroep verpleegster. Vertrokken: Corn. Colijn, van Oegst- geesterweg 68, naar Sassenheim, Willem Warnaarlaan 19; J. Brussee, van Heerenweg 4, naar Oegstgeest 184. Rijnsburgerweg, landbouwer; P. Mooten, van Hofstraat 44, naar Leiden, Rijnsburgerweg 34, dienstb.; R. Beentje, van Kerkstraat 2, naar Nieuw- olda, Wijk A. 216, van beroep tuinier; J. W. Brussee, van Katwijkerweg 18, naar Boskoop, Laag Boskoop 16, onderwijzer; T. Ruppert, Kerkstraat 24, naar Wassenaar, Gr. Hoeflaan 73, van beroep dienstbode; Jac. Corn. Slothouder, van Voorhouterweg 12, naar den Haag, Zwammerdamstr. 72, van beroep, chauffeur. VALKENBURG. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: Joh. Freke en M. J. Klein- hout van Katwijk. De collecten in de Herv. Kerk hebben in de maand Januari opgebracht: voor de Diaconie f. 42,75 en voor de Kerk f. 77,02: de bussen bevatten f. 11,77 en de maan- delijksche collecte bracht f. 24,50 op. VOORHOUT. GEMEENTERAAD. Vergadering zonder burgemeester en een nachtelijk uiteengaan - Langdurige debatten inzake steun aan kleine kweekers. De raad dezer gemeente kwam in open bare vergadering bijeen. Voorzitter: de heer v. d. Laan. daar de burgemeester door ziekte verhinderd was. De voorzitter sprak de beste wenschen uit voor een spoedig herstel van den bur gemeester. Hij memoreerde voorts het 12%-jarig jubileum van den burgemeester en wat er onder diens krachtige leiding is tot stand gekomen Hij wenschte ook den secre taris en de raadsleden gezondheid en kracht toe om hun taak te vervullen. De financieele positie van de gemeente is ge zond. de schuldenlast gaat niet boven de krachten der gemeente uit Het waterlei dingbedrijf leverde aan ontvangsten van waterlevering 'n bedrag op van f 15.499,66, waarbij nog komt f. 415,19 uit anderen hoofde ontvangen. Hoewel dit bedrag niet geheel en al de uitgaven dekt, zijn er toch vermoedens, dat op den duur het bedrijf zichzelf kan redden. Het totaal aantal in woners was per 31 Dec. 1932: 3367, hetgeen vergeleken bij 1931 een vermindering is van 27 personen. De gemeentelijke steun, aan armenverzorging, ziekenverpleging enz. vorderde een bedrag van f. 4280,74, de steunverleening aan werkloozenkassen werkverschaffing enz. kostte f. 196.680.06, hetgeen voor deze kleine gemeente een zeer groot bedrag is. Een regeling, getrof fen met de Coöp. Boerenleenbank, stelde de gemeente in staat om kleine kweekers, welke in moeilijkheden verkeerden, aan bedrijfscrediet te helpen. Ook dit jaar zal voor hetzelfde doel de medewerking van den raad worden ingeroepen De beer v d. Geer dankte namens de raadsleden. De notulen werden ongewijzigd goedge keurd. waarna ingekomen stukken van de afd. der S.DA.P., alsmede van den moder nen bond van Land- en Tuinbouw-arbei- ders, was een adres ingekomen, om aan alle hoofden van gezinnen en kostwinners een voortdurenden kolenbijslag te geven van f. 1 p. w. De voorzitter deelde mede, dat gedurende de vorstperiode van ge meentewege reeds extra toeslag is ver strekt; hij wenschte dit adres voor ken nisgeving aan te nemen De heer Voet zet uiteen, dat er door den raad in dit opzicht steeds veel gedaan is. Zeer dikwijls worden door de S.DA.P. open deuren ingetrapt, zooals ook nu weer. De voorzitter zegt, dat B. en W. uitslui tend met zichzelf te rade zijn gegaan en ln verband met de strenge koude deze extra bijslag hebben verstrekt. Na discussie wordt het adres voor ken nisgeving aangenomen. Ingekomen een adres van de gemeente Kerkrade om adhaesie te betuigen aan een adres van deze gemeente aan den minister gericht, om vermindering van het rente type van de geschatte waarde van school, meubelen enz., waarvoor destijds door de gemeente een waarborgsom is gegeven. - B. en W. adviseeren adhaesie te betuigen. Het voorstel van B en W. wordt na dis cussie aangenomen met 9 tegen 2 stem men. Tegen de heeren Spierenburg en v. Reisen. Van de bewoners van de Torenlaan was een verzoek ingekomen om plaatsing van een lantaarn aan het einde van de Toren laan bij de nieuwe woningen van den heer Barnhoorn. Na discussie voor kennisgeving aangenomen. Voorlezing geschiedde van het rapport van de commissie tot wering van school verzuim. waaruit bleek, dat het meeste schoolverzuim had plaats gevonden om boonen te plukken, bollenpellen enz. De heer Voet meende, dat als die drukte van boonenplukken enz. achter den rug is, het des winters niet aan de leerlingen zelf over gelaten moet worden of zij al dan niet willen gaan schaatsenrijden. De voorzitter hoopt dat de woorden van den heer Voet aan het juiste adres terecht zullen komen. Door het raadslid den heer Voet, was een ver zoek ingediend hem te willen ontheffen van het lidmaalschap van het gemeente lijk steunorgaan De heer Spierenburg be treurde zulks, evenals de voorzitter, daar hij meente te weten, dat de heer Voet zeer drukke bezigheden heeft. Hij stelt voor het gevraagde ontslag te verleenen. De heer Spierenburg wilde door stemming uitge maakt zien of de heer Voet het vertrouwen van den raad had of niet. De voorzitter antwoordde dat hier van een vertrouwens kwestie geen sprake is. Hij is er van over tuigd, dat de heer Voet zijn werk steeds naar beste willen en weten heeft uitge voerd. De heer v. Reisen hoopt, dat de heer Voet zijn ontslag-aanvrage intrekt, even als de heeren De Groot en Witteman, die zich bij de woorden van den heer Van Reisen en Spierenburg aansloten. - De voorzitter vroeg daarna of de heer Voet bereid was zijn ontslagaanvrage in te trekken. Deze stelde de waardevolle woor den van den raad 'eer op prijs, doch hij wenschte bij zijn duit te blijven. Het is hem wel bekend dat men voor werk zaamheden. die pro Deo verricht worden, meestal niet veel dank moet verwachten. Het kan echter wel eens al te bar worden. De ontslag-aanvrage werd daarna met alg. st. ingewilligd. Als opvolger stelden B en W. den heer Witteman voor. Deze werd met 8 st. voor gekozen verklaard De heer Wittenaar nam zijn benoeming aan. Van Ged. Staten was bericht ontvangen dat er door de gemeente rekening mee gehouden moest worden dat de pachtsom men, welke op de begrooting van 1933 voorkwamen, niet geheel ontvangen zou den worden De heer Spierenburg wilde dezen post handhaven, met het oog op het saneeringsplan, evenals de heer v. Rei sen. De heeren v ,d. Geer en v d Voet waren van meening, dat al werd de raming verlaagd, de pacht toch nog niet verlaagd werd. De voorzitter zeide, dat hem ter oore was gekomen, dat er wets- jrijziging tot stand zou komen, waardoor n Ee ook de tuinbouw onder de crisis zou vallen. De pachters kunnen tot de Kamer voor Crisis-pachtzai den, om verlaging, bij welke bes! gemeente zich zou moeten neerli stelde voor de raming van dj] „pachten" te verlagen met 25 pet; van de 5 posten Dit voorstel werd aangenomen tegen 3 st. Tegen de heeren v, Spierenburg en Jansze. Een vei Ged. Staten om het tekort op hei leidingbedrijf reeds nu te dekken, met alg. st. aangenomen- Daarna de orde het voorstel van B. en „steun aan kleine kweekers." Doo: W. was een zeer uitvoerig voorste;' diend. Daar zij van meening zijn daté. kersstand bestaat uit een catei,.. zeer nijvere werkers, welke in den tijd, veel tot de welvaart der ge hebben bijgedragen, en het, nu de tijdsomstandigheden, buiten schuld in moeilijkheden zijn gei aangaat hen naar de armbesturen den, stellen zij het volgende voor: I. Met de credietverleenlng door tot de f. 15.000.bereikt zijn; hl. verzet zich geen enkel raadsbesluit 11- dat de Raiffalsenbank ook van het bedrag der ingeleverde uitbetaalt; III Indien het rijk credieten ga strekken, voor deze gemeente aan gen een bedrag van maximum f waarin door de gemeente voor 30", worden geparticipeerd. IV. Indien het saneeringsplan stand komt, wil de gemeente doe del van de Raiffaisenbank, aan dt voor in aanmerking komende kv credieten vertrekken op dezelfde - in 1931, tot een maximum van f. Per kraamcontract zal dan verstol er den f. 700.per H.A. tot een nu s t van 5 H A. ;ei Over deze ingewikkelde kwestie o g' zich even Ingewikkelde debatten. lei Na uitvoerige toelichting stelt i in? Voet de volgende vragen: er 1. Is er kans op verwezenlijking ikl een of ander saneeringsplan? ag 2e. Hoe zal bij credietverschaff u? toestand worden ten opzichte var t en werkkans? k 3e. Voor welk bedrag wil de ge evi maximaal garant zijn? t De voorzitter zeide, dat als het 2 ringsplan wordt doorgevoerd hel j\ voor de gemeente niet zoo groot i wees er op dat door de diverse com richtlijnen waren vastgesteld, en d; m dit toch niet gedaan zouden hebt |e, er absoluut geen kans was op aam aI van het saneeringsplan. De bedoj niet, om oude schulden van kwee! Z betalen of te financieren, maar al bedrijven, welke nog gezond zijn,: de toekomst zichzelf niet kunnen pen, te helpen. Hij ls er van or dat er wel degelijk arbeidsverruin komen, daar juist door den steun i schen in staat gesteld zullen wor beidskrachten in dienst te nemen betreft de continuatie contracten hij het beter, dat in geheime verg te behandelen. De resultaten van hi so jaar met de voorschotten verleen or de Boerenleenbank waren guns! weest. Aan de hand van deze on: ding, achtten B. en W. het verani ook al komt het saneeringsplan c stand, om steun te verleenen. Mi ook te pessimistisch zijn. De hei was het met den heer Spierenbui dat f. 700.per H.A. wel niet te hu maar zelfs dit lage bedrag zoud kweekers niet terug kunnen betalJK i de prijzen nog meer zakten. Ind voorzitter denkt dat er goeden ka I 1 staat dat het saneeringsplan aangi wordt, wil hij dat aannemen, al door sommige personen in tegen? richting gewerkt. Indien er al arbe ruiming zal komen, is het nog de of deze arbeid voldoende beloond n den. Wil de gemeente, indien het ringsplan er door komt, dan garant voor 30% vanaf f. 40.000 en indien niet door komt buiten de f. 15.000 reeds gevoteerd zijn, nu nog eens 1 beschikbaar stellen. De voorzitter zegt, dat men Boerenleenbank niet kan verlangf zij credieten gaat verstrekken zond doende onderpand. Wat betreft het om f. 15000.— beschikbaar te stellei hij mede dat er ongeveer f. 6000.- bruikt, zoodat er nog f. 9000.— h baar is, welke zonder meer gebruit nen worden. Daar er echter onget eenig risico aan verbonden is. wille: W. eerst de goedkeuring van dei| Komt het saneeringsplan er niet di is de bedoeling een voorschot aan te vragen van maximaal f. 40.000. meente zal hierin voor 30% particii dus f- 12.000 beschikbaar stellen ter in de onmiddellijke behoefte to zien wil de gemeente echter het tL met de Boerenleenbank verlengen, ^Et met een eenigszins gewijzigd kr: tract. Wenscht het rijk geen crM geven, dan komt punt 3 geheel te len. Indien men echter met steun I E? moet men de menschen niet haWjP laten zitten. De heer v. Reisen kan zich nü J voorstel van B. en W. niet vereen® wil het bedrag van f. 40.000 bal' J? De voorzitter gelooft niet dat het eerpw zal worden, als men het uitvoerc» ff bloembollen over 1932 ziet. Dat ®|»a maar f. 10.000 vraagt, komt, ornaat slechts die personen crediet aangw hebben welke het onmiddellijk hebben- Na discussie worden de to ten aangenomen, bij punt 2 en 3 van Reisen tegen. De andere puutHJ den uitgesteld, B. en W. zullen des onder de oogen zien. ,J Daarna kwam in behandeling I stel van B. en W. om de kosten leg van de binnengasleiding 1 woners van de Bergamolaan keer voor rekening van de nemen, of de aanlegkosten van v leiding voor te schieten, en de»;; bewoners in gedeelten terug te talen. De heer Spierenburg steil" aanneming van het laatste. Hit- sloten. Bij de rondvraag vroeg de heer'' of het niet mogelijk is de bod' waterleidingbedrijf tevens als Pji bode aan te stellen. B en W.l overwegen. Hierna ging de om 's nachts half twee over la' zitting. vetz

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 12