Jaargang DONDERDAG 2 FEBRUARI 1933 No. 22354 u Rl ïele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. VISSCKERIJBEBiCHTEN. ïfc een kamer er in .EIDSCH DAGBLAD onder DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN kamer med. isbur- van f311 k. voor gezin, Blad PRIJS DER ADVERTENT1EN: "Joer regel voor advertentlëD uit Lelden en plaatsen Ojentschappen vaD ons Blad gevestigd zUn Voor alle aJvertentlëo 35 Cts per regel Kleine Adverfemtien rod bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags ou Lts. maximum aantal woorden van 30 volgens postrecht Voor eventueele opzending van 10 Cts norto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèaue- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Leiden per 3 maanden f.2.35; per week 1.0.18 Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f.2.35 portokosten. er bestaat uit DRIE Bladea ERSTE BLAD. ehuw j Bur. L 431 k. stad. VING VAN LEERLINGEN VOOR {BARE LAGERE SCHOLEN. M jester en Wethouders van Leiden er kennis van belanghebbenden: B«t. tot het doen inschrijven van k, J zoekt zon- met iter. ïgave voor de toelating met Maart de openbare lagere scholen op rsveld, aan de Duivenbodestiaat. iverstraat, aan de Paul Kruger- 1 den Zuidsingel, aan de Medu- aan de Vrouwenkerksteeg, ge- Jnder'ï 'zal worden gegeven aan die jt 'en met 18 Februari e.k. dage- lalve 's Zondags van des voor hal! r.egen tot negen uur en op i Dinsdag. Donderdag en Vrijdag T van halftwee tot twee uren des iij de inschrijving het bewijs van ischrijving moet worden ge- "le kinderen op 1 Maart a.s. den n vijf jaren en negen maanden i-bben bereikt. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, ka- Ac. ïrys. Bi S Burgemeester. iN STRYEN, Secretaris. dien 2en Februari 1933 O I O 4989 VING VAN LEERLINGEN VOOR -iNBARE BEWAARSCHOLEN. t,'".ester en Wethouders van Leiden L;r kennis van belanghebbenden. be- y-'j Openbare Bewaarscholen in het Sof. aan de Van der Werffstraat Broenesteeg tot en met 15 Fe- ;,iT gelegenheid bestaat tot het trijven van leerlingen en wel des %s van kwart vóór 9 tot half 10 •^gezonderd Woensdags en Zater- Jjls namiddag; van kwart vóór 2 >,'oa 2 uur. ;rcn moeten op 1 Maart a.s. den 'ti 3'/s jaar hebben bereikt. ~7AN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. E.AN STRIJEN, Secretaris. L 2 Februari 1933. 4987 fc o J HINDERWET. reester en Wethouders van Leiden - ter algemeene kennis, dat door gunning is verleend aan: ade H. J. Wijtenburg en rechtverkrij- tot het oprichten van een tabak- en drogerij in het perceel Uiter- Nis. 7—7a. Sectie I. No. 2518: „anegraaff en rechtverkrijgenden, orlchten van een modelmakerij in Lel Volmolengracht No. 21. Sectie VAN DE SANDE BAKHUYZEN. al hei Kj Burgemeester. isri'AN STRIJEN, Secretaris. 4988 2 Februari 1933. ikt 0» 59» nüi.l sets» «JGOUDEN JUBILEUM. De heer J. Kasteelen. WO®"®"? 9 dezer zal het een halve 7ATÖC n Z^n- onze stadgenoot .rf wonencle Stevenshof 2, als EseBPen kistenmaker in dienst trad bij Leidsche Begrafenis Onderne- tf ïmaL Keereweer. later voort- «m ilr£eil. !€r p Keereweer van Z^n 40-jarig jubi- ?oork^*i~eZ€ trouwe werker wiens groo- huar V nrac ins en bescheiden joptre- alleen door zijn patroon maar zooW» veie stadgenooten dankbaar wordt begiftigd met de bronzen eere- verbonden aan de Orde van Nassau. INSTITUUT VOOR PR AEVENTIEVE GENEESKUNDE OPROEP TOT MEERDEREN STEUN Een studiefonds voor onderzoekingen betreffende de prophylaxis van griep. Men schrijft ons: Van de instellingen in ons land, welker werkzaamheid gericht is op de bevordering van de volksgezondheid, kan zeker het sinds 1929 bestaande Instituut voor Prae- ventieve Geneeskunde als een der belang rijkste worden beschouwd. Het doel van dit Instituut, dat het karakter draagt van een stichting, is, zooals artikel 2 der sta tuten het kort omschrijft: bevordering van studie der praeventieve geneeskunde in geheel Nederland. De stichting tracht dit doel te bereiken door de bestudeenng van nieuwe vraagstukken der praeventieve ge neeskunde, door de toepassing van de wij zen van voorkomen van ziekten, door het geven van onderwijs en voorts door al dat gene, wat voor het doel bevordelijk kan zijn. De gebouwen, waarin het instituut is gehuisvest er bevinden zich daar o.m. de laboratoria, de poliklinieken, de consul- tatie-'oureaux voor moeilijke kinderen, voor kankeronderzoek en voor alcoholisme bevinden zich aan de Boerhaavestraat 20- 22; het dagelijksch bestuur bestaat uit de heeren dr. N. M. Josephus Jitta. voorzitter van den Gezondheidsraad, voorzitter; prof. dl'. E. Gorter, mr. L. Lietaert Peerbolte, directeur-generaal van de Volksgezondheid en prof. dr. S. T. Bok, secretaris. Voorzitter van den Algemeenen Raad is mr. A. van de Sande Bakhuyzen. Meerdere steun noodzakelijk. Waar in de belangen, die het Instituut dienen wil, onder vele andere ook diegene betrokke nzijn het onderwijs! welke mede een zaak van regeeringszorg uitma ken, bestaat er uiteraard tusschen Insti tuut en overheid een samenwerkende band. Maar bovendien hebben naast an dere publiek-rechtelijke administraties, particulieren, groote ondernemingen, le vensverzekering-maatschappijen en vele anderen zóó groot belang bij of interesse voor de toepassing der praeventieve ge neeskunde, dat ook op steun en hulp uit deze kringen voor groote organisaties bestaande uit min of meer vrijwillige bij dragen destijds niet vergeefs een beroep is gedaan. Over dezen steun valt de laatste jaren allerminst te klagen; niettemin acht het bestuur van het Instituut uitbreiding van zyn werkzaamheden op verschillend ge bied, de praeventieve geneeskunde betref fend ,in hooge mate noodzakelijk. Al deze zaken zijn echter niet te entameeren bij gebrek aan voldoende financieele middelen en het is daarom dat 't bestuur bij monde van prof. Gorter en prof. Bok gaarne door middel van de pers een beroep zou willen doen op het particulier initiatief tot het bijeenbrengen van de gelden, die de uit voering van de in plan aanwezige zaken mogelijk zullen maken. Om daaruit slechts een greep te doen kan vermeld worden dat het plan bestaat tot bestudeering van het groote vraagstuk betreffende de prophylaxis der Engelsche ziekte, welke vooral in ons klimaat nog steeds, zij het in lichten zin, veel voor komt. Wel is op dit gebied de wetenschap ver genoeg gevorderd om te kunnen zeggen dat het mogelijk is om bij het kind En gelsche ziekte te voorkomen; het komt er echter op aan den vorm te vinden, volgens welke de methoden, waarover men be schikt, algemeen ingevoerd kunnen wor den. In plan is ook aanwezig een onderzoek omtrent de hoeveelheid ultraviolet licht, welke in onze streken door de atmosfeer wordt doorgelaten, teneinde daaruit te kunnen beoordeelen of extra voorziening met kunstmatig ultraviolet licht noodzake lijk is. Daarnevens bestaat het plan om op uitgebreide schaal te onderzoeken, op welke wijze men er het beste voor zal kun nen zorgen dat alle lagen van de bevol king in voldoende mate van alle vitaminen krijgen. In dit verband kan als frappant voorbeeld gemeld worden, dat in de oor logsjaren in Denemarken veel blindheid is voorgekomen omdat men niet bekend was met het feit dat bepaalde vitaminen .noodzakelijk zijn om dezen vorm van blindheid te voorkomen. Deze vitaminen komen wel in boter voor. doch niet in mar garine en waar in die jaren de boter in enorme hoeveelheden naar Duitschland werd uitgevoerd en veie Denen zelf van dit kostelijk voedsel verstoken bleven, deden zich bij verschillenden de gemelde geval len van blindheid voor! Periodieke keuringen. Een ander plan, dat het Instituut voor Praeventieve Geneeskunde gaarne tot uit voering zou willen brengen betreft het langzamerhand ingang doen vinden van periodieke keuringen, en wel van gezonde menschen. Dergelijke keuringen toch kun nen leiden tot tijdelijke ontdekking van kleine afwijkingen of storingen in het or ganisme, welker onmiddellijke behandeling in vele gevallen een ernstige ziekte zal kunnen voorkomen. Wat overigens het belangrijke werk be treft. dat het Instituut reeds tot uitvoe ring heeft kunnen brengen, moge uit het daaromtrent beschikbare materiaal ver meld worden dat de stichting cveral in het land cursussen organiseert voor artsen, die hun kennis van bepaalde medische kwesties gaarne zouden willen verrijken, speciaal wat den praeventieven kant daar van aangaat. Een dergelijke cursus bestaat uit vier avonden van twee voordrachten en wordt tot nu toe hoofdzakelijk gehou den op het gebied van tuberculose en kin dergeneeskunde. Vooral voor min of meer afgelegen streken zijn deze cursussen bui tengewoon aantrekkelijk; Hoorn, Gouda, Deventer, Middelburg, Zierikzee en Zeeuwsch Vlaanderen kunnen daarvan als voorbeelden gelden. Het Rijk kent hiervoor een subsidie toe. Waar voorts onder leiding van de In spectie voor de Volksgezondheid geregeld inentingen plaats vinden tegen diphterie, worden door bemiddeling van het Instituut daarheen telkens studenten in de genees kunde gedetacheerd, teneinde deze inen tingen bij te wonen en daarbij te assistee- ren. Detacheeringen geschieden ook naar consultatie-bureaux voor zuigelingen, op dat. de studenten ook met dien kant der geneeskunde welke op het terrein van de pronhvlaxis ligt, bekend worden Het on derwijs toch is een belangrijke prooa- ganda-factor onder de komende medici. Strijd tegen de griep. Als een zeer belangrijk en geheel nieuw feit op het gebied der praeventieve ge neeskunde kan vermeld worden, dat dezer dagen een studiefonds in het leven is ge roepen. dat uitsluitend bestemd is om een door het Instituut aan Ce wijzen me dicus in staat te stellen, zich gedurende een jaar geheel te wijden aan een reeks van onderzoekingen betreffende de pro phylaxis van grien en de daarbij zoo vaak optredende complicaties. De gelden voor dit fonds zijn ter be schikking gesteld door mevrouw Saio- monson te 's-Gravenhage. die haar echt genoot aan deze gevreesde ziekte heeft verloren Stel slechts dat het mogeliik ware, het grleociifer belangrijk te druk ken; welke enorme bedragen aan geld en hoeveel leed zouden hierdoor kunnen worden bespaard! ven dergelijk studiefonds is tot stand gekomen in samenwerking met de Veree- ning tot bestrijding van tandbederf, welk fonds zich zal bezig houden met de studie "an de factoren welke tijdens de ontwik keling van het gebit van belang zijn om later optredend tandbederf te verminde ren of te verhinderen. Voor beide fondsen is een bedrag beschikbaar, dat gewoonliik besteed wordt voor de uitzending van menschen onder het Pasteurfonds Met nadruk moge er nog od gewezen worden, dat het Instituut voor Praeven tieve Geneeskunde geen snecifiek Leidsche instelling is: het wil de belangen dienen van het geheele land; de samenstelhng van het bestuur en van den Aleemeenen Paad is daar mede een waarborg voor. En waar de praeventieve geneeskunde naast die van de overheid, geliikoiiik de belangstelling oneischt van bedrijfsleiders en van den enkeling, hoont het bestuur van het Instituut dan ook dat in.de naaste toekomst een ruime toevloeiing van de zoo noodzakelijke gelden en van finan cieele toezeggingen niet achterwege zal blijven. Waanschijnliik in verband met 't hoven- staande zendt de uitgeversmaatschappij S. C van Doesburgh alhier ons een propaganda-boekie, waarin een uitvoerige uiteenzetting wordt gegeven van doel en werkwijze der Stich ting en in den breede nagegaan, wat ach tereenvolgens voor de verschillende leef tijden eedaan kan worden om ziekte te voorkomen. Voorts zijn er de statuten in ODgenomen benevens de samenstelling van den Al gemeenen Raad. Bestuur en Raad van Advies. Het geheel is verlucht met eenige foto's en plattegronden NIEUWE GASINSTALLATIEVOORSCHRIFTEN. Wij ontvingen een exemplaar van de nieuwe Gasinstallatievoorschriften, zooals deze onlangs door Commissarissen der Ste delijke Fabrieken van Gas en Electriciteit zijn vastgesteld Deze nieuwe voorschriften, die vooral ten aanzien van het plaatsen en aansluiten van verbruikstoestellen en het maken van afvoer voor de verbran dingsgassen nogal uitbreiding hebben on dergaan. zijn niet alleen van beteekenis voor den vakman (gasinstallateur archi tect bouwer) maar ze zijn van algemeen belang voor alle gasverbruikers. Het lezen van dit boekje is voor deze groote categorie ook daarom van belang, omdat het hen in staat stelt toe te zien dat de installateur de technische voor- schriiten nauwkeurig opvolgt, In dit verband herinneren wij tevens aan het in het vorige jaar in navolging van het reeds bestaande voor de electro- technische installateurs in het leven ge roepen instituut van erkende gasinstalla- teurs Het verdient steeds aanbeveling werkzaamheden aan gasinstallaties bij voorkeur op te dragen aan een door de Lichtfabrieken erkenden gasinstallateur Het boekje is tegen den orijs van f 025 verkriigbaar. o EXTRA-BRANDSTOFFEN VOOR WERKLOOZEN. Naar wij vernemen wordt heden een extra bon voor anderhalf mud eierkolen verstrekt welke kolen zullen moeten voor zien in de behoefte tot Maandag 13 Fe bruari a.s. Die bon zal ook worden verstrekt aan de kastrekkers. die voor den vorigen extrabon in aanmerking kwamen. AFSCHEID VAN DEN HEER A. J. J. VERBRUGGE. Als hoofd der U.L.O.-school Langebrug A. Gistermiddag heelt de Oudercommissie van de opleidingsschool voor UL.O. aan de Langebrug A. in tegenwoordighe.d van het onderwijzend personeel, afscheid ge nomen van het hoofd dier school, den heer A. J. J Verbrugge, die wegens pension- neering het openoaar onderwijs gaat ver laten. De voorzitter der Oudercommissie, de heer J W. van Hees, schetste in eenige weigekozen woorden de groote verdiensten van den heer Verbrugge, voor het open baar onderwijs, wiens jarenlang hooid- schap van deze scnool daarop zijn per soonlijk stempel herit gezet. Laat het u een genoegen zijn, zegt spr„ dat uw school onder de Leidsche ouders een goeden naam heeft en velen zelis spreken van „de school van den heer Verbrugge". Thans, nu het oogenblik gesomen is waarop gij, aldus spr., uw taak neerlegt, is het mij een beboette om namens de Oudercommissie en ik vertrouw ook te spreken namens de ouders, u hartelijk te bedanken voor alles wat gij jarenlang voor de school en het onderwijs hebt ge daan, daarbij krachtig gesteund door liet onderwijzend personeel. Ook als voorzitter der Oudercommissie meermalen met u in aanraking komend, moet ik u hartelijk dank zeggen voor de sympathieke wijze waarop gij mij, trots verschil in rnaat- scnappelijk inzicht, tegemoet trad en wist te waardeeren De Oudercommissie heeft, rekening houdend met uw wensch, toch gemeend als blijk van waardeering en erkentelijk heid, u een klein blijvend souvenir te moe ten aanbieden, vertrouwende dat gij dit wel zult willen aanvaarden. Ik wensch, zegt spr. dat gij in den ambteloozen tijd. die nu aanbreekt, u bij voortduring zult mogen verheugen in een goede gezond heid. Dat het u welga. Wat het onderwijzend personeel betreft, spr. vertrouwt volkomen, dat zij den op volger van den heer Verbrugge eveneens hun volle steun en medewerking zullen verleenen. De heer Verbrugge sprak woorden van dank tot de Oudercommissie voor het aar dige blijk van waardeerin" en me moreerde nog even wat door haar, even als haar voorgangsters, steeds gedaan is om het contact tusschen school en huls te be vorderen. Hij brengt hen hiervoor dank. Een speciaal woord van dank zegt spr. tot den voorzitter, waarmede hij al een jaar of zeven op de meest aangename wijze heeft mogen samenwerken in het belang van de school. Hiermede was deze eenvoudige plech tigheid afgeloopen en bleef men nog onder gezelligen kout eenigen tijd bijeen. O. L. SCHOOL SCHUTTERSVELD. Ter gelegenheid van het tienjarig be staan van de Openbare Lagere School aan het Schuttersveld, zal er op 8 Februari a.s. een uitvoering door de leerlingen in de Stadsgehoorzaal worden gegeven. Zang, gymnastiek en spel. zullen elkaar dan af wisselen. Het belooft een mooie avond te worden. Voor nadere bijzonderheden ver wijzen we naar het programma en naar de advertentie in dit blad. UNITAS STUDIOSORUM LUGDUNO BATAVA. Ter gelegenheid van haar derde dies zal de Leidsche Unitas op Zaterdag 4 Februari een bal geven in de zalen van het kasteel Oud-Wassenaar. Daar de vereeniging op een zeer ge slaagd jaar kan terugzien, is er alle reden tot een goede feeststemming. Door de me dewerking van de Toe Ticklers zal ook het muzikale gedeelte niets te wenschen over laten. o CENTRAAL ISRAÈLIETISCH WEES- EN DOORGANGSHUIS. Goedgeslaagde Weldadigheidsavond. Op initiatief van de Vereenigmg voor Ontspanning en Ontwikkeling, samen gesteld uit het personeel der Nederlandsche Rotogravure Maatschappij, alhier, werd gisteravond in de Stadsgehoorzaal welke helaas niet geheel bezet was een wel dadigheidsavond gehouden ten bate van het Centraal Israelietisch Wee:- en Door gangshuis. alhier. De grootste Zorg van het bestuur der N.R.M was ditmaal niet gele gen in het vullen van het programma, maar om te waken tegen een overvol oro- gramma! Zóó groot was van alle kanten, zoowel van stadgenooten als van elders het aanbod en verzoek te mogen mede werken, niet alleen van amateurs maar ook van vooraanstaande cabarettiers' Ir, zijn openingswoord memoreerde de neer Einnenkamp voorzitter der N.R.M het doel van den avond en de groote mede werking alom ondervonden Vooral heette spr. welkom de regentessen en regenten van het Weeshuis om tenslotte allen mede werkenden alles geschiedde belangeloos hartelijk dank te brengen. Vervolgens voerde het woord de heer Levisson. vice- vorrzitter van den Raad van Regenten, die den N R.M.'ers hartelijk dank bracht voor het genomen initiatiel en zich ge vleid gevoelde van deze vereeniging eere voorzitter te mogen zijn. Daarna werd een afwisselend program- BINNENLAND. Geen militairen meer in weerbaarheids corpsen van diverse organisaties. (Bin nenland, 3e Blad Ons parlementair overzicht. <3e Blad) Groote brand te Rotterdam. (Gemengd, 3e Blad.) Brand in een logement te Amsterdam; veertien personen over dak gevlucht- (Laatste Berichten, le Blad.) BUITENLAND De Duitsche Rijksdag is ontbonden. 5 Maart nieuwe verkiezingen. (Bultenl. en Tel.,, le Blad.) Een proclamatie van de Duitsche regee ring tot het Volk. (3e Blad Voortzetting der bloedige botsingen in Duitschland tusschen Nazis en Commu nisten. (Buitenland en Tel., le Blad.) De Iersche spoorwegstakers veroorzaken een ontsporing, die slachtoffers eischt. (Buitenland, le Blad.) Het Volkenbondswerk te Genève. (Bui tenland, le Blad.) In Zuid-Afrika blijft Hertzog in het parlement overwinnaar. (Buitenland, le Blad.) ma afgewerkt. De zangclub NR.M. opende met een drietal keurig gezongen liederen en schier zonder onderbreking was toen tot 12 uur toe het podium bezet. Otto van Donkersgoed bracht enkele pianosoli (en gehoore en C. van Disseldorp „Romance" van Beethoven en „Mazurka" van Wie- niawski voor viool, Barandinl verbaasde weer een ieder met zijn buiksprekerstalen ten en Stella Fontaine zong en imiteerde als nooit te voren. Na een korte pauze was de beurt aan Louis Noiret, die evenals Cor Klinkert bereid was gevonden, Tho- len en Van Lier, die door ziekte waren verhinderd, te vervangen. Met zijn leutige liedjes en grappen sleepte hij de zaal weer mee en ongevraagd - ongeweigerd werd het „Ik woon op den hoek van 'n straatje" uit volle borst meegezongen. De moderne dansdemonstraties van Cor Klinkert en Lizy Santlng werden met de grootst mo gelijke aandacht gadegeslagen en stonden op een peil. dat kampioenspaar volkomen waardig. Larette tenslotte besloot met zijn verbluffende goocheltoeren Hoe smakelijk at hij niet minder dan 12 Gilettemesjes op om ze later aan een draad geregen weer te voorschijn te tooveren. Kaarten- trucs besloten op waardige wijze dezen avond van kleinkunst. De heer I- Leman, voorzitter van het Leidsche Comité van Actie, sprak een kort slotwoord van dank aan alle medewerken den en de organiseerende vereeniging en huldigde deze in den persoon van haar voorzitter onder aanbieding van een sou venir. Bij de in December 1.1. gehouden Pracfijkexamens Handelscorrespondentie zijn o.a. geslaagd: Duitsch mej. L. de Niis: F.ngelsch: mej D. van Wijk. en de heeren C. Meyer. P. v. d Gueten allen leerlingen van den heer E. S. Offringa alhier. De wachtmeesters Vermeer en Voorbij van het 6e Regiment Veld-Artilerle alhier worden oo 6 Febr a.s. eed'etacheerd te Ede alwaar zij een cursus volgen voor den rang van opperwachtmeester-instructeur. De Stcrt. No 23 bevat de akte van oprichting d-r N.V voorheen H. Brandt en Zonen alhier. Gistermiddag is de 25-jarige woon wagenbewoner A. B„ toen hij een raam van zijn wagen wilde openschuiven, met zijn hand door de ruit gevallen, waardoor hij vrij ernstig aan de pols werd verwond. Na in het Dolitieoosthuls aan de Sleen- straat voorloooig te zijn verbonden, is hij ter verdere behandeling naar het Acade misch Ziekenhuis overgebracht. Wij verwijzen naar de publicaties be treffende toelating van leerlingen tot de OoenOare Lagere en Bewaarscholen, 1JMUIDEN, 2 Febr. VISCHPR1JZEN. Griet per kist van 50 K.G. f. 38—20, Tongen per K.G. f. 1.75—0.90, G.oote Schol per lust van 50 K.G. f. 18. M.dilelsthol f. 30— 23, Zetschol f. 30—25, Kleine Schol f. 31—9.50, Bot f.11 —8, Schar f. 13-9, Ka beljauw per kist van 125 K.G. f. 52—16.50, Gullen per kist van 50 K.G. f. 12—7.50, Lengen per stuk f. 1.15, Wijling per kist van 50 K.G. f.5 50-5.10. Levende Kab?ljauw f. 3.60—1 4'J pi s uk. Gul per stuk f. 0.70. Aangekomen de legers: K.W. 140 met 1.1105. K W. 70 met f.764; de Deensche kotters: E. 142 met f. 597, E. 503 met f. 1071 en de stoombeuger V.L. 190 met f.1105.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1