LEIDSCH DAGBLAD heerlijk reisje een zonnetje. dat viel niet mee! aargang Donderdag 2 Februari 1933 No. 5 1EUGD door DE '"T.F. HOGERWAARD. HOOFDSTUK XV. Gezelschap wordt compleet lamilie de Veer werden Oom Jan, Tom met gejuich binnengehaald, liljk was ook hier de geheele fa- niet het minst Bob en Piet! in ;e bewondering voor den prach- s-auto. Toen Oom Jan met zijn i de straat verscheen, waren er kinderen in de buurt, die met Jde komst van het belangwek- ertuig afwachtten en zóóveel be ng toonden, alsof zij zelf ook tot ;igen behoorden, die er een reisje hten maken. :r neven zouden liever ln den jflie gedronken hebben, maar er ierunaal overeengekomen, dat dit imtlle de Veer zou plaats hebben hikten zich dus ln het onvermij - zich heimelijk voornemend zoo gelijk hun rantsoen boterhammen onen te werken zelfs de beste voornemens blijken s niet voor uitvoering vatbaar te was ook hier het geval. Met spoed de jongens te eten, totze lik later hun boterhammen ge en te vergeten en met groote in open mond luisterden naar de e verhalen, welke Oom Jan, het or en het andere na, uit zijn mouw te schudden. de jongens eindelijk klaar waren, it al half tweel hunner kon gelooven, dat de klok schoorsteen goed ging, maar een üng met het uurwerk in den kerk- a hun eigeil-horloges wees uit, dat kelijk ai zoo laat was. Jan scheen het nu zelf ook tijd in om de reis te vervolgen. Onder zicht werden de valiesjes en de den auto geborgen. Er werd af- [enomen en het gezelschap, dat nu :t was, stapte ln- Ook hier was het irtelijk gewulf van reizigers en lij venden. a kalm gangetje ging het nu langs 's beroemde singels, waar de reizi- q heerlijk gezicht hadden op de •Domen en de veel-kleurige bloemen overkant van het water. Hier en is een schip te zien, terwijl ver- witte zwanen statig rond- tn. de Maliebaan, waar bloelende lin- urden, verlieten zij de stad om Jen nieuwen weg dwars door het t te rijden Oom Jan vertelde dat 't lang geleden was, dat men slechts fort met al zijn bochten rijden dit altijd een gevaarlijk einde ar het bovendien door het drukke zaak voor den chauffeur was ter- t te kijken. ngens genoten. De natuur was nu heel mooi in haar nog frisschen, Mmerdosl Op de groote buitens, I langs kwamen, bloeiden de rho- ons volop, één bloemenmassa vor- n hun teer-rose, fel-rood ol licht- Zij kwamen door de Bilt en Zeist, Drie bergen, Doorn, Leersum en tal van andere dorpen Tegen theetijd moesten de jongens hun eerste proeven in huishoudkunde afleggen door thee te zetten. Bob en Plet hadden wel niet zoo'n grondige opleiding genoten als de twee anderen, maar zij hadden zich toch ook in de huishouding bekwaamd en daar Oom Jan geen vier koks ln zijn miniatuur- keuken gebruiken kon, gaf hij hun twee aan twee „de week". Om te beginnen zouden Hans en Tom koken, de belde an deren den wagen schoonhouden en de vol gende week zouden ze omruilen. Heimelijk waren Bob en Piet Oom Jan dankbaar, dat hij hen niet dadelijk belast te met het klaarmaken van het middag maal. Ze lieten dit naar al te graag aan de neven over en namen zich voor den relsauto zóó goed te onderhouden, dat je niet zou kunnen zien. dat er mee ge reden was! En dat elschte ook toewijding! Juist had Tom de thee ln de gezellige, groote kODpen geschonken, toen het oog van Oom Jan od een bakkerswinkel viel en hij Piet en Bob uitstuurde om een voor raad koekjes near eigen smaak in te slaan. Zij kwamen terug met een groo- ten zak zoute krakelingen, diezoo goed smaakten, dat zij tot den laatsten opgegeten werden- Oom Jan beweerde namelijk, dat Je koekjes vooral zoute krakelingen! nooit oud moest laten worden, terwijl hij bovendien tot erken ning van het feit kwam, dathij geen koekjestrommel rijk was. In Arnhem zou hij echter een trommeltje .Arnhemscho meisjes" koopen om in dit tekort te voor zien. Onder het knabbelen op de krakelingen door verzekerden de neven Oom Jan als om strijd, dat het ontbreken van een koekjestrommel heelemaal geen bezwaar was. En Oom Jan, die zelf een groot lief hebber van zoute krakelingen was, liet hen maar praten. In hetzelfde dorp werden inkoopen voor het middagmaal gedaan. Oom Jan gaf het menu op en Hans en Tom werden belast met het Inkoopen der benoodigde ingrediënten. Het menu voor dien mid dag bestond uit: runderbiefstuk met aard appelen en sla en als toetje: flensjes. Hans, die een secure baas was, had een eigenhandig geschreven receptenboek sa mengesteld met door Moeder opgegeven ingrediënten, zoodat zij, gewapend met dit gewichtige document, een groote bood- schappentasch en de door Oom Jan voor dit doel beschikbaar gestelde huishoud beurs, op stap gingen. Toch vonden zij het, nu ze er heelemaal alleen voor stonden, geen gemakkelijke opdracht, maar de gedachte, dat zoowel Oom Jan als de neven Bob en Piet, geen te strenge elschen aan het middagmaal zouden stellen, deed hen dapper van wal steken. In een paar winkels hadden zij alle be- noodigdheden ingeslagen en bepakt en beladen (de huishoudtasch kon lang niet alles bevatten!) keerden zij na een tijdje niet huis-, maar autowaarts, waar zij on middellijk in functie traden en het wel dra vroolijk siste en zóó heerlijk rook, dat de reizigers er honger van kregen. En dat na al de bij de thee verorberde krake lingen! Bob en Plet werden door Oom Jan in de geheimen van den auto ingewijd en keken Mijn moedertje noemt me „haar zonnetje thuis!" Ik vind dat natuurlijk wel fijn. Maar, weet je, Tc begrijp er mijn moeder niet goedi Hoe kan ik een zonnetje zijn? Het zonnetje staat toch heel hoog in de luchtl Het kan toch niet praten en loopeni Het kan toch niet zingen en dansen van pret! Het kan toch geen grapjes verkoopen! „Weineen", zegt mijn moes, „maar de zon maakt ons blij! En kindlief, al ben je nog klein, Zou jij, die zoo'n vreugd' brengt in moederties huist Zou jij dan geen zonnetje zijn?" fc WINKEL. (Nadruk verboden). Foei! Jan en Kees, twee dlkkertjes. Die waren zwart als nikkertjes! Hoe dat zoo was gekomen? Ze hadden zonder dat het mocht Elkander heel stil opgezocht En saam de vlucht genomen Naar buiten: naar een modderplas. Daar keken ze hoe diep die was. Ze holden, dansten lachten. De modder spatte ln "t gezicht I Nu Ja. dat was niet van gewicht. Zoo waren hun gedachten We zullen wel naar huls toe gaan, Ons lekker poed'len bij de kraan! (Ja.'t stel Is niet verlegen!) De modder biggelt langs hun kin Ze smeerden zich steeds erger ln! Wie heeft 't ooit zóó gekregen? Maar als het tweetal komt bij moe. Dan gaat het niet zachtzinnig toe. Dat moet Je maar gelooven! Vooruit! zegt zij. Direct naar bed!. 't Zal uit zijn met die modderpret! En stil gaat 't stel naar boven. TRUUS VERDONER SALOMONS. (Nadruk verboden). zoodoende de belde anderen niet op do vingers- En toen even over zessen Hans met een gewichtig gezicht vroeg, of hij kon „op doen", stemde Oom Jan toe. Bob had de tafel gedekt niet in den wagen, maar op het gras aan den kant van den weg en er bosje veldbloemen m een glas ter versiering opgezet. 't Werd een echt landelijk maal en alles smaakte heerlijk Oom Jan zoowel als de neven verklaarden éénstemmig, dat ze nog nooit zoo lekker gegeten hadden! Na tafel werden er ansichten gekocht, waarmede de naaste verwanten der reizi gers begiftigd werden. Daarna ondernam Oom Jan om beur ten met twee neven een wandeling, ter wijl de beide anderen het „huis op wielen" bewaakten, afwaschten en verder deden, wat zij als hun plicht aanvaard hadden. (Wordt vervolgd.) I (Nadruk verboden,).

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 11