dag 3i»fe Jaargang WOENSDAG 1 FEBRUARI 1933 No. 22353 ize Knipselprijsvraag. F ICIEELE KENNISGEVING leunt met Uw m soGj Leidsch gaven Crisis-Comité Het voornaamste Nieuws van heden. ASFALT-WEGEN Eco nomische wegen VISSCHERIJBERICHTEN- SCHEEPSVERBINDINGEN. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN lts. ner regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen agentschappen van ons Blad gevestigd zUu v°?r ®!.'e :re advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlen iltend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 cts. .en maximum aantal woorden van 30 .sso volgens postrecht Voor eventueele opzending van ren 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:) Voor Leiden per 3 maanden f.2.35; per week f. 0.18 Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 portokosten. mmer bestaat uit DRIE Btadea EERSTE BLAD. verband met het groot aantal lingen op onze Advertentie- el-prijsvraag hebben wij be- i nog ig extra-prijzen van f. 2.50 ikbaar te stellen. - De uitslag ons Blad van Vrijdag worden j.d gemaakt. DE DIRECTIE. DIENSTPLICHT. iksch onderzoek van verlofgangers erl U re der landmacht. wee":'Burgemeester der gemeente Leiden erbij bij deze ter kennis van de betrok- - W« rlof"an3crs dat- behoudens onvoor- omstandigheden, in Juni a.s. het Blue Ef jsch onderzoek zal plaats hebben nd-meW gewone dienstplichtigen der land- j j van de lichtingen 1921 en 1924. s amen! s en tijd van het onderzoek zujlen bekend worden gemaakt. De Burgemeester voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN in, 1 Februari 1933. 4925 "fHP:ren is geheel onverwacht, ten kan- 1153'an .ztin patroon notaris H. M. A. Wiidï in den ouderdom_ van 83 jaar st"- 1-8.20 {«.en de heer J. W. P. Licht, jeer Licht was ruim 62 jaar als klerk oemd kantoor werkzaam en daaren Omrotr j"" Kan ;eesen -l«durende meer dan een halve eeuw t. oo - io:.-?e!egenheid van deze jubilea werd lian. 'ee iaar geleden de gouden medaille 473 li-ten aan de Orde van Oranje Nassau 3: CoK'nd. ir - 1! den heer Licht, is een typische fi- piano'i it het milieu der verkoopingen en i v I Leidsche straten verdwenen, rette «lie hem van nabij gekend hebben Ante aan hem de herinnering bewaren t MüK J braaf en rechtschapen mensch. I - l stoffelijk overschot zal a.s. Zater- 1 uren °P .Rhijnhof" worden ter en 333 'Sesteld. itwerpS^B M3S«j ViooM handelsregister -KAM LR VAN KOOPHANDEL .v,'Wfr 'nso|wjving. Den Oudcn's ms .nkantoor, Plantsoen 27 Leiden, com- L ïandel in effecten. M - lnaarTh' c- den Ouden, Leiden. lté e" o 3 zant - en hlf' aulC^j on 5 .«L^n... uuu CCil uaivc CCUW ager in dienst der Vereeniging van e Notarissen.^ AFSCHEID VAN DEN HEER D. BOSMA. Als hoofd der O. L. School Vronwenkerksteeg A. In een drukbezochte vergadering van ouders van leerlingen en onderwijzend personeel heeft de heer D. Bosma gister avond afscheid genomen als hoofd der O. L School Vrouwenkerksteeg A, wegens zijn benoeming als hoofd aan de oplei dingsschool voor Ui.O. aan de Lange- brug. In zijn openingswoord riep 't scheidende schoolhoofd speciaal het welkom toe aan den heer Riks, die in zijn plaats als hoofd is benoemd. De leerlingen uit de vijfde en zesde klassen zongen vervolgens op uitstekende wijze een aantal schoolliederen, welke korte zanguitvoering ook door de ouders zeer op prijs werd gesteld. Mej. de Zwart, onderwijzeres aan de school, hield vervolgens een lezing over: „Hoe leeren wij kinderen het lezen", waar in zij uit haar rijke ervaring in de eerste klas op een lagere school op eenvoud'ge, boeiende wijze vertelde. Tot in bijzonder heden gaf de spreekster een uiteenzetting van de methode met het leesplankje Hoo- geveen. waarmede al vertellend en repe- teerend tenslotte tot het lezen uit het boekje wordt overgegaan, waarin ook alle figuren, menschen en dieren van de plaat en leesplank voortdurend voorkomen. Als al deze stof is doorgewerkt kunnen de kinderen na de.noodige oefening vrijwel alles lezen. Ook hier kunnen huis en school elkaar echter aanvullen, door de kleintjes ook thuis hun kwartiertje lezen te gunnen, al is dat dan ook soms hinderlijk voor de andere huisgenooten. Om er in te slagen in drie maanden tijd met deze eenvoudige hulpmiddelen veertig kinderen lezen te leeren, is zeker geen ge ringe taak, aldus de heer Bosma in zijn woorden van dank. In de pauze hadden de ouders de gele genheid het werk van hun kinderen te zien en zich met de onderwijzers te onder houden, waarvan als steeds een dankbaar gebruik werd gemaakt. Na de pauze was het oogenblik aange broken om afscheid te nemen. De heer Bosma herinnerde daarbij aan den eersten keer, in 1922, toen spr. voor de ouders stond, die nier een oudercommissie hadden gevormd, zooals overal In verband met de aangenomen wetswijziging tot stand kwamen. De ouders stonden toen nog zeer gereserveerd tegenover 't nieuwe instituut. In de school Vrouwenkerksteeg A werd het standpunt ingenomen, dat het hier goed zou gaan. En dat is uitgekomen. De eerste schoolcommissie werd nog ln de oude school ingesteld, die al spoedig aan het werk trok en steeds het contact met de school heeft onderhouden. Spr. herin nerde er aan, dat in 1924 tot den bouw van de nieuwe school werd besloten, die ln 1926 op feestelijke wijze werd geopend Dit nieuwe gebouw is zeker van grooten In vloed geweest op den gang van zaken aan deze school. Spr. herinnerde dan aan den band, die ook jaren nadat zij van school zijn ge gaan, nog tusschen oud-leerling en onder wijzer blijkt te bestaan. Dat is voor ons. onderwijzers, het mooiste resultaat van ons werk. aldus spr. Naast, en boven het leeren hebben we aan de kinderen iets te geven van hart tot hart. Spr. riep de dames en heeren van het onderwijzend personeel, die zijn heenge gaan, in herinnering terug. Zij hebben zich met hart en ziel aan hun taak ge geven. Dat spr. vele nieuwe ouders ziet, ver heugde hem, omdat deze school in een stadsgedeelte staat, dat langzamerhand ontvolkt raakt. Niettemin is het aantal nieuwe inschrijvingen grooter dan verle den jaar Spr. hoopte, dat ook in de toekomst de ouders deze school zullen blijven geden ken. Spr wenschte tenslotte allen het allprhp<?tp Namens de ouders richtte de heer Bleiji woorden van hartelijken dank, zoowel voor het genoten onderwijs als voor as leiding op de ouderavonden. Namens alle ouders werd den scheidenden hoofdonder wijzer eenige practische geschenken aan geboden. vergezeld van de beste wen- schen voor zijn nieuwe betrekking. Namens 't onderwijzend personeel sprak de heer Wolfslag. U bent voor ons altijd een hoofd en col lega geweest, aldus spr die met warme menschelijkheid ons steeds behulpzaam waart. Namens het onderwijzend personeel bood spr. eveneens een blijvend geschenk aan. terwijl ook nog bloemen op tafel prijkten. De heer Riks, het nieuwe schoolhoofd, richtte zich hierna tot de ouders en riep aller steun in. De heer Bosma dankte tenslotte op ge voelvolle wijze voor de woorden en ge schenken. die des te grooter waarde krijgen omdat zij een offer beteekenen van de ouders, waarvan de meesten nauwelijks een dubbeltje kunnen missen. Hierna kwamen de ouders den heer Bosma nog persoonlijk de hand drukken. LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsche Spaarbank is in de vorige maand (Januari 1933) ingelegd f. 438.676.50 en terugbetaald f. 295.407,94; 139 nieuwe 'nleggers zijn ingeschreven en 149 boekjes werden geheel uitbetaald. Het te goed der 18396 inleggers, inclu sief 1385 deelnemers aan den Afhaaldienst bedroeg einde Januari 1963 f.8 141 037 70. In 4702 posten is in deze maand door den Afhaaldienst f. 13.418.50 ontvangen. HET LAAT-ANTIEKE TOOVERWEZEN. Lezing van prof. dr. Preisendanz. In het Rijksmuseum van Oudheden hield gisteravond prof. dr. K. Preisendanz uit Karlsruhe, over dit onderwerp de eerste der reeks aangekondigde voorjaars lezingen. De spreker behandelde uitvoerig liet volks- en bijgeloof van de eerste eeuwen onzer jaartelling, waarin het too- verwezen en de demonologie hun hoogte punten bereikten en waarin het toover- wezen en de demonologie hun hoogtepunten bereikten en waarin de geheele wereld, zoowel de heidensche als de vroeg-Chris- telijke, vol was van de voorstelling van bovennatuurlijke krachten, van de werk zaamheden van geesten en demonen. Toen ontstonden ook talrijke tooverboeken in het Grieksch en in het Egyptisch; daaruit putten de practisch werkzaam zijnde too- venaars hun recepten voor allerlei soorten van magie en tooverij, als bijv. voor het toebrengen van schade, om een openbaring te verkrijgen en in den dienst der liefde. Eerst in de laatste eeuw zijn zulke boeken en papyrusrollen uit de graven en uit het 2and van Egypte weer te voorschijn geko men en steeds weer vond men bewijzen voor den bloei van dit antieke tooverwezen op papyrusbladen en looden tafeltjes- Uit deze bonte wereld van het volks geloof en van de algemeene godsdienst vermenging, zooals die zich het duidelijkst in Egypte en in Rome openbaarden, behandelt de spreker eenige der belangrijkste en meest karakteristieke verschijnselen aan de hand van een groot aantal lantaarnplaatjes uit de eigen ver zameling van den spreker en illustreert deze met onbekende, vaak bizarre en gro teske voorstellingen uit de werkplaatsen der Hellenistisch-Egyptische magie, die haar wonderlijken invloed, de eeuwen door bijna onveranderd doet gelden, tot op onzen tijd toe. De spreker, die zelf uitgever is van het Corpus der Grieksche tooverpapyri, wees met nadruk ook op de buitengewoon be langrijke tooverpapyri, die het Rijks museum van Oudheden bezit, welke hij bij zijn talrijke bezoeken aan Leiden serieus bestudeerd en in het afgeloopen jaar ook in het tweede deel van zijn werk uitgegeven heeft. Ter gelegenheid van deze voordracht zijn enkele dezer papyri in het museum voor het publiek tentoongesteld. NIEUWE INZICHTEN OVER ONZE VOEDING. In de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal heeft gistermiddag en gisteravond de heer W. H. Verhoeff, directeur der Pomona's Voedsel Uitzending, te Utrecht, een cau serie gehouden over bovengenoemd onder werp. Allereerst besprak spr. het onver breekbare verband, dat bestaat tusschen den algemeenen gezondheidstoestand en de samenstelling van ons voedsel er op wijzende, dat een teveel van enkele stof fen een storing in de spijsvertering en daardoor niet zelden een ongesteldheid kan veroorzaken, maar evenzoo een tekort. Noodzakelijk is het daarom, dat weten- schaopelijk de verschillende verhoudingen worden bepaald, waarbij spr. wees op de nieuwe inzichten. Hechtte men vroeger groote waarde aan het eiwitpercentage in het voedsel, thans zijn de medici daarvan teruggekomen en wordt het vitaminen- gehalte van grooter belang geacht Tevens wees spr. op de noodzakelijkheid van een diepe ademhaling en een nauwkeurige huidverzorging Beide oefenen een niet te onderschatten invloed uit op de spijsver tering en dienen daarom zorgvuldig te worden gadegeslagen en behandeld Na een korte pauze lichtte spr. de door Pomona in den handel gebrachte voedingsmiddelen nader toe wijzende op hun doelmatige sa menstelling. NED. VER. VAN HUISVROUWEN AFD. LEIDEN. Gistermiddag had bovengenoemde ver- eeniging in haar clublokaal wederom een theemiddag georganiseerd. Nadat de pre sidente mevrouw J. RomijnSjollema den talrijk opgekomen leden nog de allerbeste wenschen van het Bestuur voor het nieuwe jaar had aangeboden, kreeg de spreker van dezen middag, de bekerde letterkundige uit Antwerpen, Lode van Gent (Oscar Tijtgat) het woord. Deze ver gastte de aanwezigen in zijn sappige moedertaal op menig staaltje van echt „Vlaanlsche humor" en menige lach werd getooverd oo de gezichten van zijn toe hoorsters. Hoe bleek uit alles zijn groote liefde voor het Vlaanderenland en zlin naieve doch juist in haar naieviteit zoo godsvruchtige bevolking met haar gulle lach. Spreker eindigde ziin gezellige cau serie met „Humor" van de Genestet: „Een rijke taal vol geest en ingehouden (tranen, Vol zin ook zeer geschikt tot leeren (en vermanen, Mits maar de vrienden haar verstaan, Want velen klinkt ze als Grieksch; voor (and'ren weer profaan". GEVONDEN VOORWERPEN. Huissleutels, Lipssleutel, damesceintuurs, handschoenen, rijwielbelatingplaatje in etui, portemonnaie met inhoud, kinder- taschje met inhoud, damestaschje met inhoud, pakje inhoudende paar dames kousen poppenmutsje, motorjas. ijzeren 1 KG. gewicht, gouden armband rieten handkoffer gouden ring, mand waarin handdoek, actentasch, overhemd, man chetknoop vulpenhouder, koffertje met inhoud, zilveren dames-armbandhorloge, padvindersriem, paardenzweep, pakje ge merkt Hoensbroek. paar nieuwe jongens schoenen. kindermursje, bankbiljet a f. 10.- rozenkrans roeiboot. R.K. kerkboekje gummie-regenjas. naaizakje. shawl, auto band. zilveren dames-vulpotlood, zilve ren ringetje, zilveren speldbroche, zilveren vulpotlood oliespuit, bruine lage schoen, handbeschermer van een rijwiel, 2 bank biljetten a f. 10.—, zakmas, zilveren arm band, tasch met inhoud van de firma de Boer, tafelkleed, vulpotlood, witte muts, chauffeurspet, dameskaart Leidsche IJs club, rolletje muziekstukjes, lederen riem, schaats, eenig klein geld, R.K. medaille, gouden medaillon met damesportret, zil veren broche met haar. Gevonden in de Electrische Tram (Stadslijn). Paar handschoenen, wollen das, zilveren dames-vulpotlood. Gevonden in een autobus van Stads verkeer- Portemonnaie met inhoud, actentasch. handschoen, parapluie, shawl, vilten hoedje. Gevonden in het Postkantoor. Huissleutel. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen ten politie-bureele alhier, eiken werkdag, behalve Donderdag en Vrijdag, tusschen l en 3 uur n.m. EERSTE NEDERLANDSCHE FOLKLOREDAG. Zooals wij onlangs berichten heeft het Ned. Nationaal Bureau voor Anthropologic besloten om op 6 Februari a.s. hier ter stede een „Nederlandsche Folkloredag" te organiseeren welke ten doel heeft studen ten en verdere belangstellenden in kennis te brengen met de nationale taak, welke op folkloristisch gebied in ons land is te verrichten en waarop door deskundigen het nog zoo weinig bewerkte studieveld der Nederlandsche volkskunde veelzijdig zal worden belicht De agenda voor deze bijeenkomst, welke zal worden gehouden in het groot-auditorium der Universiteit, luidt als volgt: 10.30: Opening door prof. dr. J. Huizlnga rector-magnificus. 10.45—11.45; D. J. van der Ven. Inleiding tot de samenstelling van den Nederland- schen Volkskunde-Atlas (met lichtbeelden) 11.45—12.30: Bezichtiging van tentoonge steld materiaal welwillend ter beschikking gesteld door prof. dr. A. Helbok, leider van de „Zentralstelle des Atlas der deutschen Volkskunde, te Berlijn. 12.302.00: Gemeenschappelijke koffie tafel. 2,00—2.45: Dr H Th. Fischer, Neder landsche Adat. 2.45—3.30: Dr P. W. J. van den Berg. Kerk en Volksleven. 3 304.30: Gedachtenwisseling 4.30: Sluiting door prof. dr. J. de Vries. Voor dezen eersten Nederlandschen Folklore-dag is op initiatief van prof. dr. J de Vries een comité van aanbeveling ge vormd. waarin de volgende personen zit ting hebben genomen: Mr. A. van de Sande Bakhuyzen. voor zitter van het college van curatoren der Universiteit. Prof. dr. J. Huizinga, rector- magnificus. prof dr. A. W. Nieuwenhuis. Prof. dr. J. A. J. Barge Prof. dr. L. Knap pert. Prof. mr. D. van Blom, Prof. dr. Ph. S vaai Ronkel voorzitter der Maatschappij van Nederlandsche Letterkunde. Mr. dr. J. W. Verburgt archivaris der gemeente Lel den. M. A. Beek voorzitter Theologische Faculteit van studenten. H. N Boon voor zitter Litteraire Faculteit van studenten. Dergelijke vergaderingen zullen ook wor den gehouden te Utrecht. Groningen en Amsterdam. Onze stadgenoot, de heer J. W. van Dalfsen, slaagde aan de Technische Hoo- geschool te Delft voor het ingenieurs examen voor scheikundig ingenieur. Kapitein J. L. van Dam, commandant der treinafdeeling van de Ille artillerie brigade te 's-Hertogenbosch, wordt 1 April overgeplaatst bij het 6e regiment veld artillerie alhier. Bij beschikking van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is aan A. M van Stinriaan Luïscius op zlin verzoek eervol ontslag verleend als hoofd assistent. bij de psychiatrie aan de Rijks universiteit alhier en is als zoodanig tijdelijk benoemd F. G. H. Miinnich, arts, thans assistent. In aansluiting op ons bericht van gisteren betreffende den veetrein Gro ningen—Zwolle, vernemen wij nog nader, dat zoodra in het voorjaar de drukke vee markten beginnen in de plaats van dezen veetrein Dinsdags een veetrein van Gro ningen naar Leiden zal loooen. welke te 15.31 van Groningen vertrekt Aankomst te Leiden te 11.13. Ook deze trein zal worden aangewezen voor het vervoer an wagens vee. bevracht volgens het stukstarief zonder verhooging. De firma P. Westdorp en Co. hee't in het perceel Morschstraat 34 een handel ingericht in nieuwe naaimachines, met instandhouding van de zaak in tweede handsch machines in het perceel 56. Alle soorten le klas merken en prima onder deden zijn in den overzichtelijk ingerich- ten winkel voorhanden. BINNENLAND. Over den pensioensaftrek der Leidsche ambtenaren. (Gemeentezaken, 3e Blad). De korting op de Indische pensioenen; een vergadering te Amsterdam. (Binnen land, 3e Blad). Minister Verschuur over de Neder landsche Varkenscentrale (Land- en Tuin bouw, 2e Blad). Vrouw en drie kinderen te Rijswijk door hollend paard ernstig gewond. (Gemengd, 3e Blad). Groote vernieling door het ijs op Urk. (Gemengd, 3e Blad). BUITENLAND Nu Hitler in Duitschland regeert. (Bui- tenl. en Tel., le Blad). De vorming van het Fransche kabinet Daladier. (Buitenl., Xe Blad). Geen coalitie in Zuid-Afrika tusschen Smuts en Tielman Roos. (Buitenl., le Blad), RECLAME. Meester zei tot kleine Jantje: Maak jij eens een korten zin" Met de woorden: ECONOMISCH, DUURZAAM, IDEAAL er in. Kleine Jantje liet zich daad'lijk Van zijn beste zijde zien; Hij zei kortweg: ASFALTWEGEN Meester zei: je hebt een 10. 4879 Voor de afdeeling Leiden en Omstre ken van het Alg. Ned. Verbond zal a.s. Vrijdagavond dr. C Donges uit Dillenburg een lezing houden over Willem I in zijn, vaderland Dillenburg 1568-1572". Dr. Dönges, conservator van de Histori sche Vereeniging te Dillenburg en van het Wilhelmsturm-Mu^eum aldaar heeft van het leven van Willem van Oranje bijzon dere studie gemaakt. De in Nederland min der bekende betrekking van den Prins tot zijn geboortestad is een aantrekkelijk on derwerp te midden van de vele geschied kundige feiten, die bij de geboorte-herden king dit jaar worden te berde gebracht. Men zie ook de advertentie in dit Blad. IJMUIDEN, 1 Februari. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. f. 1.50—1.40; Griet per kist van 50 K.G. f.3216; Tongen per KG. f. 1.50115 Groote Schol per kist van 50 K G. f. 17.5012.50; Middelschol per kist van 50 K.G. f.2315.50; Zetschol per kist van 50 K.G. f.2417; Kleine Schol per kist van 50 K.G. f.236.50; Bot per kist van 50 KG. f. 7.506; Schar per kist van 50 K.G f. 12.508; Kabeljauw per kist van 125 K.G. f 3526: Gullen per kist van 50 K.G. f. 12—7; Wijting per kist van 50 K.G. f 4.70—3.60; levende Kabeljauw f. 3 30 0.90 per stuk; Gul f. 0.77—0 18 per stuk: Leng f. 3 60 per stuk. En 7 loggers: IJM. 268 met f.1011; SCH. 102 met f.649: SCH. 201 met f.808; KW. 172 met f.826: KW. 112 met f.775; KW. 42 met f. 1377; KW. 167 met f. 1450; 4 Kotters; E. 409 met f.373; E. 442 met f. 321E. 238 met f. 1171E. 369 met f. 1252, 1 stoombeuger: VL. 197 met f.1131. De navolgende schepen zijn morgen radiotelegrafisch te bereiken via het kust- station Scheveningen Radio: Christiaan Huygens, Cottica, Dempo, Flandria, Indrapoera, Joh. v. Oldenbarne- velt, Klipfontein, Kota Agoeng, Kota Tjandi, Lemaire, Marn. v. St. Aldegonde, Poelau Laut, Poelau Roebiah, Rietfontein, Sibajak. Simon Bolivar, Statendam Vene zuela, Zeelandia. Bij verzending van een radiot.elegram via Scheveningen Radio bedragen de totale kosten 44 cent per woord.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1