Hitier als Duitsch Rijkskanselier. LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dins<lag 31 J,,;H j Enorm enthousiasme en felle oppositie. Het Centrum op de wip. KUNST EN LIT X Geestdrift bij de Naris. De benoeming van Hitier tot rijkskan selier heeft bij zijn aanhang een wild enthousiasme ontketend, dat wei iets had van het rumoer na een geslaagde revo lutie. Men viel elkaar op straat in de armen! Talrijk waren de uitgestoken vlag gen met „Hakenkreuzen", doch daar nevens zag men vele zwart-wit-roode vlaggen. In de buurten, welke als burchten der S.P.D. en K.PD. kunnen gelden, heerscht een tamelijk gedrukte stemming. Daar wordt druk gepropageerd met de parolen van het anti-fascistische gemeenschappe lijke front en van een fanatieken strijd tegen de „Herrenklub-Regierung-Hitler". Toen Hitler om kwart over vieren zijn hotel verliet, om zich naar de Rijkskan selarij te begeven, werd hij door een dichte menigte luide toegejuicht. Met moeite kon de auto zich een weg tusschen het publiek banen. Herhaalde malen werd het Deutschland-iied en het Horst Wessellied gezongen. 's Avonds werd een groote fakkeloptocht georganiseerd, door de S.A.-mannen en Stahlhelm-organisaties. Deze begaf zich naar het paleis van den Rijkskanselier. Lang voor den aanvang van den opmarsch was het zwart van de menschen in de straten, welke de stoet zou doortrekken. Zoo nu en dan ontstonden er groote ver keersopstoppingen in de binnenstad. De politie had evenwel uitgebreide voorzorgs maatregelen getroffen. Bijna overal zag men kleine of grootere groepen SA.- en S.L.-lleden, zoomede leden van de Stahl- helmorganisatie, die zich naar den Tier- garten begaven. S.A.-lleden van buiten Berlijn kwamen ten deele met vrachtauto's Reeds tegen zeven uur werd de Wilhelm- strasse en omgeving door een onafzien bare menigte overstroomd. Groote afdee- lingen Schupo te voet en te paard regel den het verkeer. De menigte wachtte ge duldig af, ondanks de vorst. Vaderlandsche en partijliederen werden gezongen. Het „Deutschland-lied' werd met ongedekten hoofde aangehoord. Eindelijk tegen halfnegen zag men de eerste fakkels. Enthousiast geroep weer klonk toen de eerste fakkels den rechter vleugel van de Oude Kanselarij belichtten. Achter de hel belichte ruiten stond Hin denburg groetend-wenkend. De stoet trok verder. Hel licht van schijnwerpers be lichtte de werkkamer van den Rijkskanse lier. Voor het venster stond Adolf Hitier, die den voorbijtrekkenden den groet der nationaal-socialisten bracht. Voor de appartementen van Hindenburg had zich een muziekkapel der S.A. opgesteld. Hitler was in gezelschap van de nieuwe ministers Frick en Goering. Het politie- cordon werd door de steeds opnieuw op dringende menigte ten slotte doorbroken. De politie heeft het publiek toen vrij baan gegeven. Eenige Hitlerjongens klommen tegen den muur van het kanselierspaleis en overhandigden hun leider bloemen. Omstreeks elf uur, toen het einde van den grooten fakkeloptocht nog niet te zien was. reed tusschen de S.A.-lieden een politieauto voorbij de Rijkskanselarij. De officier van politie salueerde Hitier, waar op zich plotseling de Schupo in de auto verhief en onder enthousiaste toejuichin gen der menigte den nieuwen Rijkskanse lier den nation? al-socialistischen groet bracht. Steeds marcheerden de S.A.-colonnes tusschen de meemarcheerende menschen- menlgte voort. Tegen halftwaalf bereikte in den schier eindeloozen stoet de eerste Stahlhelm- afdeeling het paleis van den Rijkspresi dent voorafgegaan door een muziekkapel en de banier van de afdeeling Groot- erlijn. De nationaal-socialisten begroetten de Stahlhelmleden met Heil-roepe, die door de Stahlhelmleden werden beant woord. Aan het venster stond naast Hin denburg de Stahlhelmleider Seldte. Beiden groetten de banieren en vaandels der afdeelingen met geheven hand. waarop de menigte het Deutschlandlied inzette. Bedrijfscellenorganisaties, studenten delegaties wisselen af met afdeelingen Hitlerjeugd. Het einde van dezen gewel digen optocht werd gevormd door colonnes der S.S. 5 minuten na middernacht be gaf zich de Rijkspresident, die toen ruim 3"; uur aan het venster staande den op marsch had aanschouwd, ter ruste. Het duurde nog geruimen tijd voor de men- schenmenlgte zich uit de Wilhelmstrasse had teruggetrokken. Eerst laat na mid dernacht trad de rust weer in. De communisten zorgden na afloop voor de verstoring der vreugde. Om tien minu ten voor twaalf werd een van den fakkel optocht terugkeerende afdeeling S.A.- lieden ter sterkte van ongeveer 100 man in de Wallstrasse in Charlottenburg be schoten. Hierbij werd de wachtmeester van politie Zauritz, die de afdeeling bege leidde, met een schot in de borst zwaar gewond terwijl een S.A.-leider een schot in den buik kreeg. Beiden zijn kort daarop in een ziekenhuis overleden. Een onmiddellijk daarop ingestelde huis zoeking bleef zonder succes. In belendende perceelen echter werden twee personen met schotwonden gevonden en voorioopig gearresteerd. In Spandau kwam het tusschen natio naal-socialisten en communisten tot een schietpartij, waarbij een communist, Ober- heinrlch genaamd, een zware schotwonde bekwam en een tweede licht gewond werd Op vier plaatsen in de stad vonden verder vechtpartijen plaats tusschen nationaal- socialisten en andersdenkenden Na mid dernacht was echter te Berlijn de rust weergekeerd. Te Hamburg, Stuttgart en enkele andere plaatsen hadden ook nog eenige botsingen plaats. De eerste kabinctszitting. Het nieuwe Rijkskabinet is gistermiddag voor het eerst bijeengekomen. Rijkskanse lier Adolf Hitler heeft in de zitting ge wezen op de beteekenis van den dag, waarop de overeenstemming van alle na tionale krachten van Duitschland is be reikt door de vorming van een kabinet ter nationale concentratie. De politiek van het kabinet mag de betoogingen van ge loof en vertrouwen, welke in het Dultsche volk spontaan tot uitdrukking zijn geko men. niet teleurstellen. De Rijkskanselier gaf vervolgens een overzicht van de richt lijnen waarlangs hij zich voorstelt zijn politiek te voeren en van de houding welke jegens den Rijksdag zal worden aangeno men. Bij een algemeene beschouwing bleek volkomen overeenstemming bij de leden van het kabinet te bestaan. Benoemingen Naar verluidt, is de Ministerialdirektor Lammers, benoemd tot staatssecretaris der Rijkskanselarij, terwijl de economische adviseur der N.S.D.A P.. de voormalige redacteur van het handelsbijvoegsel van de Börsenzeitung, Funk, zal worden be noemd tot Rijksperschef. Ook verluidt, dat Luther zal aftreden als directeur der Rijksbank en zal worden opgevolgd door zijn voorganger, dr. Schacht. Het Seniorenconvent bijeen. Gistermiddag om 3 uur is het Senioren convent van den Rijksdag onder voorzit terschap van den tot Rijksminister be noemden Rijksdagvoorzitter Goering bij een gekomen. Van de nieuwe rijksregeerlng was behalve Goering. niemand aanwezig. De vertegenwoordigers der fracties waren allen verschenen. Het Seniorenconvent heeft nog geen ter mijn bepaald voor de volgende vergade ring van den Rijksdag. Besloten is echter den Rijksdag uiterlijk Dinsdag 7 Februari te laten bijeenkomen De definitieve datum zal in overleg met de rijksregeering worden vastgesteld en hangt er van af wanneer de regeering haar verklaring voor den Rijks dag wil afleggen. Of Goering voorzitter van den Rijksdag zal blijven, is nog twijfelachtig. De communisten en socialisten hebben reeds moties van wantrouwen aangekon digd. Het Centrum. Uit Centrumkringen wordt bekend ge maakt dat te 3 uur een voorloopige bespre king tusschen minister Goering en Frick met de Centrums-afgevaardigden dr. Per- litzius en Bell heeft plaats gehad. Hitier zal voorzitter Kaas hedenmorgen 11 uur ontvangen. De „Germania" deelt mede. dat behalve de fractievergaderingen van het Centrum en de Beiersche Volkspartij. Zondag ook een bespreking heeft piaats gehad tusschen Staatsraad Schaeffer en den leider der fractie van de Beiersche Volkspartij Pre laat Leicht eenerzijds en den centrum- leider dr. Kaas en oud-Rijkskanselier dr. Bruening anderzijds, waarover het blad schrijft: „Bij deze vertrouwelijke bespre king bleek een eenheid van wil en opvat ting ten aanzien van het feit dat beide partijen met beslistheid stelling zouden ne men tegen elk staats- en grondwets-experi menten. dat zij slechts zouden medewerken aan met de rechtsorde van den staat en de grondwet in overeenstemming zijnde oplossingen van de crisis. Belde partijen zijn besloten zich met alle middelen teweer te stellen tegen een eenzijdige partijheer schappij." Naar uit Centrumkringen verder ver luidt. staat men in Centrumkringen koel en met wantrouwen tegenover het nieuwe kabinet. Er kan moeilijk sprake zijn van een toe treding van het Centrum tot de regeering. Het Centrum zal eerst kalm afwachten, wat voor maatregelen het kabinet zal ne men. Daaruit is op te maken, dat het Cen trum voorioopig bereid is tot een zekere parlementaire tolereering van het kabinet. Interview met minister Frick. De nieuwe Rijksminister van Binnen- landsche Zaken heeft in een interview verklaard dat hij voorioopig nog geen bij zondere maatregelen tegen de Communis tische Partij zal uitvaardigen. Hij zeide dat het hem bekend was dat reeds verleden week door eenige communisten pamfletten zijn verspreid, waarin werd opgewekt tot de algemeene staking. Mochten de commu nisten hiertoe niettemin overgaan, dan zal de regeering met uiterst scherpe maat regelen daartegen optreden. Nopens de ver houding Rijk-Pruisen zeide Frick: In den bestaanden toestand is vooreerst nog niets veranderd. Men heeft Rijkscommissarissen in de regeering genomen, waarnaast de Marxistische regeering nog aan het bewind is. Voor minister Guertner is nog geen op volger gevonden. Hij blijft dus voorioopig nog aan. Ten aanzien van den Rijksdag zeide dr. Frick: In ieder geval kan met de weinige volmachten niet meer worden geregeerd. Wij zullen den Rijksdag een ..machtigingswet" voorleggen, welke in overeenstemming zal zijn met de bepalin gen der grondwet. Wij hebben deze vol machten noodig. om het groote werk. dat wij met alle krachten willen ten uitvoer leggen, n.l. de geestelijke en nationale vernieuwing van ons volk. Op de vraag of het waar was. dat er sprake is geweest van het opnemen der S A.-troepen in het leger, antwoordde Frick: Met geen enkel woord is daarover ge sproken. Wij willen ons aan de grondwet houden zeide Frick. Op de vraag of men reeds wist wat ei gebeuren zal als de Rijksdag weigert deze regeering te steunen zeide de minister dat ook die mogelijkheid voorzien was. maar dat er voorioopig geen aanleiding bestond om daaromtrent iets naders mede te dee- len Na de ontvangst van de Duitsche pers had er ook een receptie plaats van de ver tegenwoordigers der bultenlandsche bla den. Ook daar voerde Ftlck 't woord: hij verzocht den correspondenten geen al- armeerende berichten aan hun bladen te zenden en verklaarde uitdrukkelijk dat niemand van de regeering aan eenig ge vaarlijk economisch of monetair experi ment denkt. Frick heeft ook nog verklaard, dat men niet voornemens is de plannen tot. grond wetsherziening uit den tijd van het kabi net von Papen weer ter hand te nemen. Diverse proclamaties. De rijkspersdienst der N.S.D.A.P. publi ceert een verklaring, waarin gezegd wordt: Met den leider der nat.-socialistische be weging, Adolf Hitler, is de man met het vertrouwen van het volk op aanwijzing van den Rijkspresident aan het hoofd van de regeering gekomen De Rijkspresident heeft daarmede ten slotte den stap gedaan, die aan den wil en het verlangen van millioenen van het Dultsche volk beantwoordt, de millioenen, die deze groote nationale beweging der Duitsche geschiedenis als eenige hoop op een herstel van de natie beschouwen en die in den leider Adolf Hitler alleen den man zien. die dit groote werk beginnen en voltooien kan. De nat.-socialistische beweging weet dat zij één is met het heele Duitsche volk, als zij op dit oogenblik den Rijkspresident dankt voor zijn historische daad, die den roem van den generaal-veldmaarschalk van het leger uit den oorlog voor goed met den naam van het jonge Duitsch land verbindt, dat met een brandend hart naar ïeid streeft. Wij den heden aan de groote vreugde uiting geven, die de heele nat.-socialisti sche beweging bij de overneming van de politieke verantwoordelijkheid aan 't hoofd van den Staat door haar leider bezielt. De N.S.D.A.P. weet, dat de nieuwe regee ring geen nat-soc. regeering is, maar zij is zich bewust, dat deze regeering den naam van haar leider Adolf Hitler draagt. Met een sterke nat.-socialistische voor hoede is de leider de regeering binnenge rukt en hij heeft zich aan de spits gesteld om het Duitsche volk en zijn vrijheid een weg te banen. En daarom staan achter deze regeering in de eerste plaats niet slechts de machtsmiddelen van den Staat gereed om ingezet te worden, maar achter haar staat, bereid tot daden en in leven en sterven met zijn leider verbonden, het millloenenleger der nat.-socialistische be weging, welker groote historische taak nu ook op het gebied der staatspolitiek is overgegaan. De strijd om een pohtieke oplossing, waarbij Adolf Hitler aan de spits der rijks regeering zou komen te staan, is nu ge ëindigd. De grootere strijd van de regee- ring-Hitler voor het Duitsche volk begint. De proclamatie besluit: Twaalf millioen nat.-socialisten hef fen op dit oogenblik, dat hun leider aan de spits der regeering zit, de handen op tot den eed: Wij zullen in de regeering strijden, zooals wij tot nu toe bulten haar en tegen haar gestreden hebben! Wij wil len het heele Duitsche volk als voorbeeld van ongekende trouw en plichtsvervul ling voorgaan. Wij weten, dat onze wil om te overwinnen het heele Duitsche volk tot de overwinning zal leiders! Wij staan en vallen met Adolf Hitler! De besturen der sociaal-democratische partij en van de sociaal-democratische Rijksdagfractie hebben gemeenschappelijk vergaderd. Besloten werd een proclamatie uit te geven, waarin o.m. wordt verklaard: De vijanden der arbeidersklasse, die elkander tot voor enkele dagen op de meest verwoede wijze hebben bestreden, hebben zich aaneengesloten voor den ge- meenschappelijken strijd tegen de arbei dersklasse, tot een reactionnaire groot- kapitalistische en groot-agrarische con centratie. Het oogenblik elscht de eenheid van het geheele werkende volk voor den strijd tegen de vereenigde tegenstanders. Wij voeren onzen strijd op den grondslag der grondwet. De politieke en sociale rech ten van het Volk welke verankerd zijn in grondwet en wet. zullen wij met alle mid delen verdedigen tegen iederen aanval. Iedere poging der regeering. haar macht aan te wenden tegen de grondwet zal stuiten op den uitersten tegenstand dei- arbeidersklasse en van alle vrijheidsge zinde volkskringen. Voor dezen beslissen- den strijd moeten alle krachten gereed worden gehouden Ongedisciplineerd op treden van afzonderlijke organisaties of groepen op eigen gelegenheid zou de ge heele arbeidersklasse de ergste schade be rokkenen. Daarom op naar het IJzeren Front. Slechts aan zijn parool moet ge hoor worden gegeven. Het bestuur van den Centralen Bond van Christelijke vakvereenigingen van Duitschland publiceert een oproep, waarin o.m. gezegd wordt: Rijkspresident von Hindenburg heeft midden in de zware crisis, die op het Duitsche Volk drukt, een beslissing genomen, die ernstige conse quenties met zich brengt. Beinvloed door niet verantwoordelijke raadgevers, heeft hij de regeering von SchUecher het ver trouwen ontnomen. De behandeling van het Osthilfeschandaal en vooral de door de nationaal socialisten geeischte Rijksdag ontbinding met daarop volgende nieuwe verkiezingen hebben de vijandschap tegen den „socialen" generaal versterkt. Hin denburg heeft het kabinet van het Harz- burger Front, het front van de tegenstan ders van zijn herverkiezing tot Rijkspresi dent onder leiding van Hitier bekrachtigd. De aan Volk en Arbeiders vijandige wil van Hugenberg en von Papen zullen den koers der regeering bepalen. Het gevaar voor een onverzoenlijk uiteenbreken van het Dult sche Volk is gekomen. Leden der Christelijke Vakvereenigingen kameraden van den arbeid, daarmede staat de Duitsche arbeidersklasse voor nieuwen zwaren strijd. Bereidt U voor op dezen strijd. Geen oprecht arbeider mag meer afzijdig staan. Werkende en werklooze kameraden, roept den laatsten man op; opdat hij zich aansluite bij de vakvereeniging, bij zijn strijdorganisatie. De Christelijke Vakvereenigingen staan met haar geheele kracht voor jullie rech ten. Steunt de vakvereenigingsmacht. Voor de vrije Duitsche arbeidersklasse. Voor een sociaal volksfront. Voor de onaantastbaar heid van de grondwet. Voor een oprecht Volks-Duitschland. Andere vakvereenigingsbonden publi ceerde een dergelijken oproep. De communisten roepen op tot staking. De Rote Fahne publiceert een uittreksel uit een oproep van het Centrale Uitvoe rend Comité der Communistische partij, gericht aan alle vakvereenigingen en tot de Sociaal democratische partij, waarin wordt opgeroepen tot een gemeenschappe lijke algemeene staking met de communis ten „tegen de fascistische dictatuur van Hitier. Hugenberg, Papen". Hedenmorgen is het blad deswege in be slag genomen op last van den Berlijnschen polltle-president. Persstemmen. Het „8 Uhr Abendblatt" schrijft: Is de Rijkspresident, zijn de heeren Hugenberg, Seldte, Neurath en Schwerin er van over tuigd, dat zij een afglijden van den hul digen koers naar een zuivere partijdicta tuur zullen kunnen verhoeden? Dit blijft een open vraag. Voor links heet het thans kalm té blijven en te vertrouwen op de logica der historische ontwikkeling De „Deutsche Allg. Ztg." schrijft, dat de geheele openbare meening Hitier de chance niet zal willen weigeren, waarop hij recht heeft als de leider der grootste partij in Duitschland. Een gewaagde en koene beslissing is het in ieder geval en geen politicus die zich zijn verantwoorde lijkheid bewust zal zijn, zal geneigd zijn te jubelen. Niettemin staat achter dit kabi net een geweldige kracht. ..Berliner Tageblatt" verklaart, dat het kabinet Hitier voorioopig slechts het Habsburgsche Front, dus een parlemen taire minderheid achter zich heeft. Het blad stelt de vraag of, indien de Rijksdag de nieuwe regeering een votum van wan trouwen geeft, de Rijksdag zal worden ontbonden en nieuwe verkiezingen zullen i worden uitgeschreven of dat de nieuwe verkiezingen voorioopig dan niet zullen worden uitgeschreven. „Vossische Zeltung" is van meening, dat de tegenstellingen welke bestaan bij de dragers van het nieuwe regime, het gevoel van onbehagen, van twijfel en van be zorgdheid voor de naaste toekomst ver sterken. „Deutsche Tageszeitung" juicht de be reikte overeenstemming tusschen de groote nationale groepen toe. Het blad is van oordeel, dat de benoeming van Seldte tot Rijksminister van Arbeid en de her benoeming van dr. Gereke er op wijzen, dat de nieuwe regeering in de bestrijding der werkloosheid een harer belangrijkste zaken ziet. .Deutsche Zeitung" schrijft dat een zui ver nationaal kabinet en een nationale staatsleiding is gevormd. „Berliner Boersenzeitung" schrijft: Von Papen staat thans als vice-kanselier naast Hitier. Door niets is de voltrokken nationale overeenstemming beter te de- monstreeren dan door de samenstelling van dit tweespan. Ook in economisch op zicht ziet het blad in de benoeming van Papen tot vice-kanselier, zoomede in het feit. dat zoowel het ministerie voor Eco nomische Zaken als dat voor Voedingswe zen in handen zijn gekomen van Hugen berg, voor Duitschland naar binnen en naar buiten een doorslaggevend moment van kalmeering en een toereikende ver zekering tegen de vrees, dat onder nationaal-sociallstlschen invloed gevaar lijke experimenten zouden kunnen worden gedaan op de organen van het Dultsche bedrijfsleven De „Vorwaerts" schrijft; De Rijkspresi dent heeft door de benoeming van deze regeering de vreeselijkste verantwoorde lijkheid op zich genomen, die ooit een staatshoofd heeft gedragen. Hij houdt den plicht ervoor te waken dat deze regeering niet van de grondwet afwijkt en terstond aftreedt, wanneer zij in den Rijksdag geen meerderheid krijgt. Wanneer een poging zou worden gedaan om deze minderheids- regeering, welker gevoelens ten aanzien van de grondwet bekend zijn, ook zonder goedkeuring van den Rijksdag te hand haven, dan zou een situatie ontstaan, die van het werk van het arbeidende volk de laatste en uiterste krachtsinspanning zou eischen. De organisaties van het IJzeren Front staan met elkaar in nauwe verbin ding en volgen de ontwikkeling met de uiterste spanning". Ontvangst in het Buitenland. De ontvangst in het buitenland is als door ons gedacht. Frankrijk staat zeer ge reserveerd. Als voorbeeld volgende twee uitingen: De „Paris Soir" zegt: Deze extra-parle mentaire regeering streeft dictatoriale doeleinden na. De groote vraag is, wat zal geschieden, wanneer de Rijkspres. er een maal niet meer zijn zal. In buitenlandsch politiek opzicht zal men een minder buig zame politiek als die van von Schleicher of von Papen moeten verwachten. Er is thans een verdere stap gedaan naar de wederinvoering der monarchie en naar een intransigente bultenlandsche politiek. De eenige voldoening is Hitier nu eindelijk eens aan het werk te zien. ..Le Journal" schrijft o.a. dat het nieu we kabinet een coalitiekabinet is en Hitier zekere concessies heeft moeten doen. Het blad herinnert aan de beloften van Hit- Ier een Duitsch-Engelsch-Italiaansch front tegenover Frankrijk te scheppen en het verdrag van Versailles te verscheuren. Het blad trekt daaruit de conclusie dat de Duitsch-Fransche betrekkingen in de toe komst gespannener zullen worden. Geluk kig is Hitier niet de eenige heerscher. maar is hij door geroutineerde mannen omge ven. die weigeren zouden het land in een politiek avontuur te trekken. De nieuwe Rijksweerminister heeft tot dusverre in Genève een goeden indruk gemaakt. In het algemeen begroeten de Engel- sche bladen het dat Hitier thans eindelijk gelegenheid heeft gekregen zijn capacitei ten als staatsman te bewijzen en de hem in handen gelegde macht met mate te gebruiken. De beurs heeft het bericht rus tig opgenomen. Het opnemen van experts in het nieuwe Duitsche kabinet heeft de bezorgdheid voor lichtzinnige financieele experimenten doen wijken. De benoeming van Neurath tot Rijksminister van Bulten landsche Zaken wordt een waarborg ge acht voor de continuiteit der Dultsche buitenlandsche politiek, welke door het herstel van het Habsburgsche front een breedere achtergrond en verhoogde stoot kracht heeft gekregen. In Italië wordt Hitler's optreden warm begroet „Lavoro Fascista" schrijft dat de ver eenigde regeering der partijen van de rechterzijde het einde beteekent van het sociaal-democratische regime in Duitsch land en tegelijkertijd het voorspel tot het Derde Rijk. dat sinds tien jaren de droom en de hoop der jonge Duitsche generatie is geweest. Vandaag eindigt feitelijk het bestaan van de Grondwet van Weimar. Iedere keer, dat men voor de mogelijkheid van een regeering-Hltler stond, zijn er buiten Italië lieden ee-k dergelijke eventualiteit kregen. De Italianen dat deze angst ongerS, Amerika ontvangt'r,v Borah is zelfs vol som-'?' wekt natuurlijk on strijd. Adolf Hitler, de stift, natlonaal-socialistisch» jliddag derspartij werd op 20 jhiddag van een Oostenrijksch Braunau aan de Oo- >-n>n grens geboren. Zijn kinderjaren btir 7®.®',r landgoed bij Lambach dig, nadat hij gepenSf stand gekocht. Toen hij dSnl tnj stierf zijn vader en moeder. Geheel zondfi a ?f- 15-jarige in Weenen, i kelïjk kunstenaar wildn der moeilijke omstanifp vakarbeider en later aj iH architect zijn brood ,K In het voorjaar vanlF a Mrinchen, waar hij als® naar werk vond. Bij Jresr.?_ den oorlog trad .hi* Noo dienst bij het 16de die regiment. Tot het eaif jiJ bleef hij aan het v: bevordering tot kor^^f'T'jr Hij werd tweemaal tweede maal zoo ere dat hij blind zou m n. dapperheid kreeg hijk'JriV® 1 eerste en tweede klas In Mei 1919 nam rl~.®°h, commando deel aan c de Beiersche radenrtt,:. Jj? ding hiervan werd hij te? i® missie van onderzo: ?e missie van onderzoek i nissen tijdens de resEtr.I Beiersche regiment ::y nd ver :terk gelegenheid kwam een politieke vereenirj us tem in op ndlna- sche arbeiderspartij hij, na zijn tweede wist deze vereeniging bewegen aan de dooi oprichting der nation op sche arbeiderspartij nl-:l vergadering op 5 Septet chen werd gehouden, k-ulh uitgegroeid tot de groo.-o teml in Duitschland. In 1923 leidde Hitler ttes "P1.0 putsch, die echter cc:31" Kahr werd neergeslagene'. 1 April 1924 tot vijf jaatTERI veroordeeld. In 1924 krek: V het einde van het jaar tc 6 schonken, doch er werdisiiJd verbod voor hem ptab „.v in Mei 1927 werd opgeta.T 01 Toen kon hij weer ictkffl 5.1 den en het geheele rJ:-zX hij aan den organisators NS- zijn partij en een grooirt.op: paganda-campagne. Dep sterker en het eerster? pi van haar groeiende mi BI rijksdagverkiezingen 1930, toen de natel LGE1 mandaten kregen, na: afgaande halfjaar Hrtl hadden bezet. g is nt Toen Hitler in 193,'i Hitler steld voor het prest# gedee bliek wist hij in de jet is lioen stemmen, bij c ;er-fro veer 13'/j millioen met vereenigen. i Hu -on Pa s ver /ordt JOHN GALSWOKIHl®®5^ Hedenmorgen is JoteBjM een ziekte van eenige i ning te Hampstead °P 3rt2e, overleden. nen Behalve door zijn f ook door zijn voo#w P.E.N.-club international zeer geziene figuur I" werd hem den Nobelpnl ee^ toeglkend. hi n in t -M ;che Wijlen Gaisv^e'U John Galsworthy ïve en studeerde te Oxf° - bet kende werken zijn. ie perty", „Fraternity we lity" „The dark Flower and other Satires schi Forsyte Saga met de wij Indian Summer '"V Jute „The silver Spoon e» hct Vele zijner boeken wergden derlandsch vertaald s s ken noemen wij: -J" - com „The silver Box' ,A 'J' :en< dows", .Exiled", ."A OOg waarvan ook enkele gevoerd.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2