binnenland! Tegen GRIEP GRIEP e Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 27 Januari 1933 Derde Blad No. 22349 akkers Abdijsiroop VRAGENRUBRIEK. DE HEERSCHERES VAN ATLANTIS. £1 tOUDE EN WERKLOOSHEID. rakcentrales dringen op verhooging van den kolentoeslag aan. '-;eren heeft op het verzoek van de 'Arbeiders Vakcentrales: het Neder- v vakverbond, het R.-K. Werklie- \Vrbond, en het Christelijk Nationaal ■Vy.rbond een bespreking plaats gehad den Minister van Binnenlandsche [jjDoor de Vakcentrales werden aller- U 'ernstige bezwaren gemaakt tegen euwc eischen, welke door den dienst Ie Werkloosheidsverzekering zijn ge- ten aanzien van de garanties voor erstrekking van voorschotten van dan drie maanden op de subsidies iti„ sommige werkloozenkassen. De Mi- 01,'t deelde mede, dat hij een advies over ^aangelegenheid wachtende is en ver fde zich bereid mede te werken, dat i.ddellijk de noodige voorschotten op Snubsidies aan de betreffende kassen I en verleend. I orts werd door de vakcentrales bij U Minister aangedrongen op verstrek- van een extra-uitkeering aan de rloozen in verband met de felle koude, een verdubbeling van den brandstof- >ijslag; eveneens werd den Minister k 'aagd te willen bevorderen, dat de be- .nde vorstregeling voor de arbeiders ln werkverschaffing wordt verbeterd, ir den Minister werd te kennen gegeven de positie van 's Rijks Schatkist ten ■ste bezwaar maakt aan het verzoek te Joen inzake verhooging van den brand- 'ij verklaarde zich echter bereid het ziek der vakcentrales in overweging te ten. terwijl hij toezegde, bijzondere •dacht té zullen schenken aan de te ,1e gebrachte bezwaren tegen de he inde vorstregeling. v DE WIJZIGING DER KIESWET. heer Snoeck Henkemans heeft op het ■erp tot wijziging der Kieswet een idement voorgesteld, waarvan de be ng is. met behoud zooveel mogelijk de in het wetsontwerp gegeven nor voor elke verkiezing vast te stellen I] minimum, .vereischt voor het ver til van een zetel en een minimum ge elde van 90»/» voor het verkrijgen een overschotzetel bij de Kamerver slag, van 70»,, bij de Statenverkiezin- Oftt-m van 60bij de Raadsverkiezingen, dien verstande, dat bij de verdeeling overschotzetels niet in aanmerking .m bij de Kamerverkiezingen lijsten, stemcijfer lager is dan de kiesdeeler; °''e Statenverkiezing lijsten, wier stem- lager is dan 90 "/o van den kiesdee- e en bij de raadsverkiezingen lijsten, stemcijfer lager is dan 75»/» van den 1 deeler. Fw NIEUWE BURGEMEESTER VAN ZWOLLE Dr, J. E- Baron de Vos van Sleenwijk met ingang van 1 Februari benoemd. Naar wij vernemen is met ingang van 1 Februari e.k. benoemd tot burgemees ter der gemeente Zwolle, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk. De heer dr. J E. Baron de Vos van Steenwijk, is op 30 April 1889 in die ge meente geborn. Na in zijn geboortestad hel gyymna- sium te hebben bezocht, studeerde hij aan de Leidsche universiteit wis- en sterre- kunde. waar hij in 1918 tot doctor pro moveerde. Van 1914 tot 1919 was hij observator bij de Sterrewacht te Leiden: van 1919 tot 1925 leeraar aan het Ned. Lyceum te den Haag en van 1925 tot 1931 hoofd van een afdeeling van het Intern. Instituut voor intellectueele samenwerking te Parijs, on der de auspiciën van den Volkenbond. In den loop van 1931 is hij naar Neder land teruggekeerd en van de oprichting af (in November van gemeld jaar) heeft hij tot op heden het secretariaat waarge nomen van het Nationaal Crisis Comité. Op het gebied van de sterrekunde zijn van zijn hand eenige publicaties in we tenschappelijke tijdschriften verschenen. Baron de Vos van Steenwijk is de li berale beginselen toegedaan. PROTEST TEGEN RADIO-CENSUUR. Beroepsinstantie gevraagd. Volgens een schriftelijke vraag van het Tweede-Kamerlid, rnr. J. E W. Duys aan den minister van Waterstaat zou in een op 21 Januari j.l. door den heer W. A. Wolff voor de V.A.R.A. gehouden redevoe ring over het onderwerp „Vrije Vredes- strijd" deze een passage hebben willen uitspreken, die door de Radio-Omroep- Controle-Commissie evenwel uit de rede voering is geschrapt Deze zin zou geluid hebben: Sinds 1925, dus in ongeveer zeven jaar tijds, steeg het bedrag, dat de wereld kan bewapeningen uitgaf met ongeveer 70"/o en steeds maar verder gaat het, van steeds grooter vernietigende kracht wordt het oorlogstuig gemaakt. Niets heeft daar tegen kunnen helpen, niet de demonstra ties met de tallooze redevoeringen, ook niet de millioenen vellen papier, welke de strijd tegen den oorlog heeft gekost." Mr. Duys vraagt thans in welk opzicht het wel uitspreken van dezen zin de open bare orde. de goede zeden of de veiligheid van den Staat, waarvoor de commissie al leen te waken heeft, in gevaar zou heb ben gebracht. Voorts vraagt mr. Duys of niet naar het oordeel van den minister de commissie haar bevoegdheid hier in ern stige mate heeft overschreden en welke maatregelen de minister bereid is te ne men omdat herhaling van zulke machts- overschrijding in de toekomst wordt voor komen. Ook dringt mr. Duys nogmaals aan op de instelling van een beroepsinstantie waaromtrent de regeering reeds eenige malen een toezegging heeft gedaan. RECLAME. Door haar zieklekiemdoodende eigenschap, haar hoeslslillende werking, haar gunstigen invloed op borst, keel en ademhalingsor ganen is het beproefde middel in griep-tijd 4636 NAT. VEREENIGING TOT BESTRIJDING VAN RHEUMATIEK. In café Deyers te 's-Gravenhage Is een vergadering gehouden van den Neder- landschen Bond van Rheumatieklijders. Na uitgebracht rapport van een daartoe ingestelde commissie, werd met algemeene stemmen besloten, dezen bond te ontbin den en over te gaan tot oprichting van een vereeniging tot bestrijding van rheumatiek Tot voorzitter werd gekozen de heer J. Ver hagen te Rotterdam en tot secretaris de heer H. J. Streur, Kemperstraat 2 te 's-Gravenhage. tot verdere bestuursleden de heeren H. Bokern, Leiden. J. de Wilde, Rotterdam en A P. J. Aarse, Den Haag. De vereeniging zal beschikken over een medisch instituut, waar ook on- en min vermogende lijders tegen zeer lage tarie ven geneeskundige behandeling kunnen ontvangen. Als geneeskundig adviseur- treedt op dr. W. P Hoogenboom. arts te 's-Gravenhage. Het voornemen is, in iedere gemeente van beteekenis in ons land een dergelijk instituut te vestigen. De contributie werd bepaald op f. 2.50 per jaar. De stichting van één of meer con- sultatiebureaux is in wording. Alle aanwezigen traden als lid der vereeniging toe. o LOONSVERLAGING DOOR VERZET DER WERKNEMERS ECHTER UITGESTELD Bij de firma N. ter Kuile en Zn te Enschede is een loonsverlaging van 10 °/o over de geheele linie aangekondigd, ter wijl de carreenwevers twaalf getouwen in plaats van tien moeten bedienen, waarbij een tariefsverlaging zal worden ingevoerd- Voorts moeten de Northonwevers meer ge touwen aanvaarden. Toen de firma eer gisteren deze nieuwe regeling wilde invoeren, hebben alle wevers'geweigerd de getouwen aan te zetten, daar zij van meening waren, dat de firma hen wilde overrompelen. Na een conferentie tusschen de Fabrikanten-vereeniging en de textiel- organisaties is de maatregel toen uitge steld, waarop het werk is hervat. Naar de firma mededeelt, zullen door de aangekondigde maatregelen de wevers hun loon kunnen behouden, daar zij nu meer getouwen kunnen bedienen. De nieuwe maatregel zal nu over veertien dagen wor den ingevoerd. Hbld. SANEERING BAKKERSBEDRIJF. Samenstelling van de commissies. De commissies, welke de saneering in het bakkersbedrijf zullen regelen, zijn thans door de betrefende organisatie aan gewezen. De Commissie van Advies voor de meel fabrikanten is samengesteld uit de hee ren J K. P Kraan, directeur N.V. Meel fabrieken der Nederlandsche Bakkerij, voorzitter: ir. M. Boschloo, directeur N.V. Meelfabriek „De Korenschoof" te Utrecht en J. Ravenswaay, lid van de directie der N.V. Meelfabriek Viruly en Ravenswaay te Kralingen. De Centrale-Bakkerij-Commissie is sa mengesteld als volgt: voor den Neder- landschen Bakkersbond: de heeren Fred. C Staehle. 's-Gravenhage. Herm. C. Kloet, Haarlem. C D van Noppen, Amsterdam en W. Renout. Amsterdam; voor de Neder landsche Vereeniging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf de heeren J. van dei- Meer, 's-Gravenhage, J. van Muyden, Am sterdam en mr. M. J. Broekhuysen Jr. te 's-Gravenhage; voor den Ned. RK. Bond van Brood-, Koek- en Banketbakkerspa troons de heeren J. van der Post. Rotter dam, A. C. G. Schuiten, Rotterdam en Joh. M. Loose, Bergen op Zoom; voor den Bond van Chr. Bakkerspatroons in Nederland de heeren J. Bakker, Groningen en J. Vink, Harmelen Als voorzitter der C. B. C. is aangewezen de heer Fred. C. Staehle te 's-Gravenhage. o VRACHTVEEDEELING IN DE BINNENVAART. Een comité van actie opgelicht .Er is opgericht een comité van actie in zake liet wetsontwerp, houdende tijdelijke maatregelen ter bevordering van een zoo veel mogelijk evenredige vrachtverdeeling in de binnenscheepvaart. Secretaris van het comité is mr. J. H. Kiewiet de Jonge, die in een persconfe rentie eenige mededeelingen over de actie van het comité heeft gedaan. Hij merkte op. dat het comité van oor deel is, dat cie noodtoestand in de bin nenvaart maatregelen van de regeering noodzakelijk maakt, maar dat het een anderen weg vil inslaan dan de regee ring, aangezien het meent, dat het inge diende wetsontwerp de particuliere bin nenscheepvaart niet kan helpen en het algemeen belang schaadt. Hij ves tigde er de aandacht op. dat het comité bestaat uit vertegenwoordigers van het reederijwezen in de binnenscheepvaart, van kringen van industrie en handel en van de belangen der Zeehavens. Het comité heeft een congres belegd tegen Vrijdag 3 Februari a.s., des namid dags te 2 uur te 's-Gravenhage, in de groote zaal van „Twee Steden Palace". Binnenhof 20. De leiding van dat congres zal berusten in handen van dr F. E. Posthuma. naar zekere nachtgelegenheden waar zij menschen vinden, die voor veel geld een paar gram „droom" te koop bieden. Zij vechten niet hen om het begeerde raid del, als de duivel om een zieltje. Zij of feren er vaak hun laatste geld voor en krijgenvervalschte cocaïne-poeder. De andere „droom-verkoopers" in de groote steden laten hun klanten üi nieuw gebouwde huizen of verlaten binnenplaat sen komen, om met hen te onderhandelen altijd beloerd, altijd vervolgd door de beambten, die daarmee belast zijn, die dezen eeuwigen strijd voeren tegen dit sluipende gevaar. Een beroemde Parijsche handelaar in verdoovingsmiddelen, dien men jaren lang niet te pakken kon krijgen, hoewel men wist, dat hij een der meest succes volle ,.coco"-handelaars was, had een houten been. en in dit houten been ver stopt, sleepte hij dikwijls meer dan een j half pond cocaine mee een klein ver- j mogen, want een pond er van krijgt men niet goedkooper dan voor tienduizend i gouden franken. In bepaalde lokalen is J het gewoonte, om te vragen, hoe laat liet is. De aangesprokene laat dan voorzich tig een paar gram „coco" vallen uit de I horlogekast. Vulpenhouders, zakmessen zijn of waren veel gebruikte cocaïne-re- servoirs, de methoden verwisselen, doch zijn altijd nieuw en onuitputtelijk! Doch dat zijn maar de kleinhandelaars, die hun waren aan den man te brengen, onder de kleine menschen; tegenover hen staan de groothandelaars, die het meestal niet minder doen dan met een vliegtuig. Mar seille is een middelpunt van den over- zeeschen cocaïne-smokkelhandel. Het avontuurlijke poeder moet vaak langs de meest fantastische wegen gaan om tot zijn verbruikers te komen. Nog niet zoo lang geleden gelukte het de havenpolitie een flinke vangst te doen. Er werden drie piano's in beslag genomen. In ieder in strument bevond zich ongeveer zes kilo cocaïne, wat dus zes en dertig pond uit maakte. Tientallen jaren geleden was morphine de groote mode, doch toen kwam Mister Bentley. de beroemde Engelsche arts op de onzalige gedachte, de morphinisten te behandelen met cocaïne- Hij wist niet, dat hij daarmede een nieuwe afgrijselijke kwelling schiep voor de groote-stads- menschen en niets meer bereikte, dan dat hij van de morphinisten cocaïnisten maakte. „Coco" in poeder-vorm is makkelijk te hanteeren, en behoeft niet zooals mor phine eerst met een spuitje onder de huid gebracht te worden. Na den oorlog groeide de cocaïne-ver- dooving tot een noodlottige ziekte. „Coco" was het mode-gif. Altijd is het hetzelfde: In het begin schijnt het, alsof de cocaïne de persoonlijke kracht en eigenschappen tot iets bovenmenschelijks doet stijgen. De cocaïnist voelt zich buitengewoon goed, is vol ijdelheid en zelfgenoegzaam heid en ziet de wereld zeer rooskleurig. Langzamerhand echter vermindert elk lo gisch denken; het zelfrespect verdwijnt. Hij krijgt perioden van volkomen bewus teloosheid. Spoedig is de cocaïne-duivel de oorzaak van groote geestesdepressies, gepaard gaande met een verlammende, lichamelijke vermoeidheid, die tenslotte uitloopt op ee> grenzelooze treurigheid. Het gevolg is volkomen ongeschiktheid om te werken. Het opnemen in een zenuwin- richting is dikwijls niet voldoende meer VERSPREIDE BERICHTEN. Het strand te Scheveningen is on veilig tot Katwijk op Dinsdag 31 Januari en Woensdag 1 Februari, telkens van 11 uur tot 14.30 uur wegens het schieten met geschut. o UIT NED. OOST-INDIE. MET 50.000 GULDEN ER VANDOOR. Algemeen ontvanger gearresteerd. DEN PASSAR, 26 Jan. (Aneta). De alge meen ontvanger te Mataram (eiland Lom bok) J. A. C. van de P.. is gisteravond met een procureur bamboe uit Banjoewangi per K.P.M.-schip verdwenen, met medeneming van f. 50.000. Hedenmorgen zijn zij te Sin- garadja gearresteerd. Het geheele bedrag werd bij hen aangetroffen Abonné. Wendt b tot een dierenarts. J. S. te L. Recht op vacantxe hebt u niet. Hans Albers én Trude son Molo In de Ufa-film „Der weiae Daman," Brigitte Helm als Koningin Antinea. Deze film, waarin Brigitte Helm de hoofdrol vertolkt behandelt het probleem van Atlantis, het verzonken werelddeel; voor talloozen een uiterst dankbaar onder werp. Toen tien jaar geleden de op dat oogen- blik nog geheel onbekende Jacques Feydor die zich later onsterfelijk zou maken door zijn film Thérèse Raquin, met de verfil ming van Pierre Benoit's roman „Atlan- tide" verscheen, werd deze film een on overtroffen triomf voor de Fransche film industrie. De sedert dien totaal vergeten Stacia Napierskowska vervulde er de rol in van de schoone, hooghartige en ver dorven heerscheres Antinea en 't viel dan ook niet te verwonderen, dat men belang stellend uitzag naar deze nieuwe Atlan- tide versie, welke naar een nieuw bewerkt scenario van Ladislaus Vajda door G. W. Pabst zou worden geregisseerd Pabst heeft zich als regisseur van „Westfront 1918" en „Kameradschaft", wereldver maardheid verworven, maar ontveinsde zich de moeilijkheden en vraagstukken niet welke deze verfilming met zich bren gen zou Te trachten de lokale sfeer van Benoit's boek juist te treffen en elke nuance van het mysterie dat Atlantis is weer te geven, stelde hij zich ais opgaaf. Pabst is daarin op schoone wijze in ge slaagd. Geleidelijk voerde hij de span ning in deze verfilming op. zonder daarbij evenwel afbreuk te doen aan het onver gelijkelijk knap rhythme van Benoit's boek In Brigitte Helm vond de regis seur de ideale vertolkster voor de hoofd rol. Een grillige, onberekende vrouw, wier uiterlijk en begaafdheid het haar moge lijk maakten een creatie te geven, waar ever men niet spoedig zal zijn uitgepraat. Pabst heeft een volkomen gaaf en groot werk geleverd Voor de onovertroffen fotografie komt hulde toe aan Eugen Schufftan, wiens groote liefde voor do natuur bij iedere opname opvalt en ver rast. Daarnaast zijn het de spelers Gustav Diessl en Heinz August Klingenberg. die als de beide officieren van het Vreemde lingenlegioen de figuren van kapitein Morhange en luitenant St. Avit uit het boek van Benoit deden herleven Eea behoorlijke verschijning daarnaast de jeugdige inboorlinge Tela Tschai. die door Pabst op de Parijsche Koloniale Tentoon stelling werd ontdekt. Velen zullen zich deze week stellig op maken. dit veelbesproken en overal aan dachttrekkende werk te gaan zien: vooral Brigitte Helm, als Koningin Antenea vreemd, angstig, schoon, even grillig, valsch en luimig als de haar steeds bege leidende luipaard! om het afschuwelijke gevolg, den cocaïne- waanzin, af te wenden Er worden menschenlevens verwoest. De handelaars in verdoovingsmiddelen lachen in hun vuistje, precies als hun col lega's de „bootlegger" en „gangsters"; in Amerika verdienen zij millioenen. „Gaston", de meest gewiekste „droom- verkooper" van zijn tijd, beweerde, dat een pond voor niet minder dan tiendui zend gouden franken te krijgen was. Waar en hoe hij eigenlijk aan zijn „coco" kwam, is nooit bekend geworden. Ook niet, waar hij het witte poeder verborgen hield. Gas ton was een coca'üie-handelaar die wist „wat hij aan zijn stand verplicht was." Hij hield zich niet op met knoeien en had altijd de beste kwaliteit. De politie heeft hem uitgekleed, beklopt, onder de nagels van handen en voeten belicht, in zijn tanden geboord, nooit heeft men iets ge vonden. Doch toen hij dood was .toen hij door de „concurrentie" overhoop gescho ten werd, werd zijn geheim opgehelderd. „Gaston" had wat niemand wist een glazen oog Achter het glazen oog ontdekte de detectives een zakje en daar in bevond zich de vreeselijke geesel der moderne groote-stad-slachtoffers cocaine! RECLAME. DER WEISSE DAMON. en bericht: „Naar aanleiding van een Marseille afgewikkeld strafproces deed :hef van de Fransche douane Thala- als getuige sensationeele mededeelin- M over den moord op den Britschen ui. Sir Lee door lasthebbers van het ildverbond van smokkelaars in ver- 'ïngsmiddelen. Het betreft hier een 1-nisatie, die de door de overheid in- :1de controle-maatregelen in alle we- teelen systematisth en met alle haar dienste staande middelen bestrijdt, organisatie heet: de O.S.C.I. „Orga- tïon secrète des contrebandiers inter- onaux(Geheime organisatie der in- lationale smokkelaars in der nieuwe Ufa-toonfilms „Der jse Damon" geeft een levendig beeld het geheime bedrijf der handelaars in oovingsmiddeien, van hun over de Bestrijd verkoudheid zonder „innemen"! 4629 geheele wereld vertakte organisatie en van den tragischen strijd van hun slacht offers. Over het kwaad van de opium- schuiverij schreven wij onlangs nog in verband met de film „Rawana". De hoofd rollen worden gespeeld door Hans Albers, Gerda Maurus, Trude von Molo en Peter Lorre. Er gebeuren onbehaaglijke dingen om ons heen, dingen, waarvan wrij geen ver moeden hebben. Bleeke menschen met holle wangen, een sleependen tred en koortsachtig flikkerende oogen, die altijd gulzig ergens op schijnen te wachten, dui ken plotseling in onze herinnering op. Het zijn ongeneeslijke cocaïne-gebruikers of morphinisten. die ternauwernood meer in staat zijn, voedsel te verteren, niet slapen kunnen; zij zijn vernietigd, ontze nuwd, ten doode opgeschreven. Zij heb ben nog maar één gedachte: ,,Hoe kom ik aan cocaïne of morphine?" Zij gaan Loop geen risico, wanneer griep heerscht. Beweeg U zooveel mogelijk in de buiten lucht, eet krachtig voedsel, drink melk en sinaasappelsap, om Uw levenskracht op peil te houden. Hebt U een kou gevat, behandel haar dan direct Neem zoo noodig een laxeer middel, een beet bad en ga naar bed. Vicks VapoRub flink op keel en borst wrijven en met warm flanel bedekken. Als een voorbehoedmiddel eenige malen per dag Vicks in de neusgaten aanbrengen en goed opsnuiven.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 9