Memorie van antwoord Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 27 Januari 1933 Vierde Blad No. 22349 L en W. van Leiden begrooting 1933. LAND- EN TUINBOUW. drijven* Gemeentepersoneel, Verkeer en Volkshuisvesting. i W. vervolgen: ttt Bedrijven en Diensten. raeadvles op het voorstel-Groene- een onderzoek te doen instellen inrichting en de resultaten van ,el)jke centrale garages in andere i en daarvan aan den Eaad rap- te brengen, hopen B. en W. nog behandeling van de begrooting n u uit te brengen, immissie ingesteld teneinde ons te advlseeren over de organisatie Brandweer te dezer stede, heeft in i dn van de afgeloopen maand haar ingediend. Het is thans bij ons in studie. Zoodra wij ons een defi- nordeel gevormd hebben, zullen de ons noodlg geachte reorganisatie- Hen aanhangig worden gemaakt, achting daarvan lijkt het ons thans ;wenscht incidenteel wijziging in de an de Brandweer of in haar leiding '4 agen. W tegenstelling met de zienswijze, en lid in de secties uiteengezet, ge let van goed koopmansinzicht de van cokes, als handelsproduct, in tater hooger te stellen, dan in den De kosten, welke verbonden zijn I n langdurigen opslag, dikwijls ge- ^l,e een geheele zomerperiode, dienen Klit de hoogere winternoteering te K| bestreden. Intusschen hebben de wilbrieken dit jaar haar cokesprijzen :t winterseizoen op zomemoteering haafd, ondanks het feit, dat ver- fabrieken elders, o.a. te Am- tot verhooging zijn overgegaan anks het zeker niet denkbeeldige dat de goedkoopere cokes van uit gemeenten wordt opgekocht en de voor de eigen ingezetenen ver- lat. imerking van een lid als zouden 'flop ln eigen beheer beter worden uit- dan die. welke worden aanbesteed, |]|qJ haar algemeenheid worden ont- ,'lveneens de bewering, dat aanbe- ly.rraatwerk in den regel slecht zou it voorts uitvoering in eigen be- ;er werk voor de arbeiders zou op en tevens voordeeliger zou zijn. ivoering in aanbesteding, moeten bestrijden. uitvoering van belangrijke open- :rken blijven wij, op grond van neermalen door ons uiteengezette •Wit. aan het stelsel van aanbesteding t Jkeur geven. 2 J nerkt wordt evenwel, dat het uit- fivan schilderwerken in eigen be- "4 het bijzonder in de wintermaac- nor ons krachtig wordt bevorderd. "avoeging van den dienst voor twikkeling en dien van het Bouw- ingtoezicht wenschen wij niet te ren. ïerziening van de bepalingen, rege- let minimumloon enz. in bestekken meentcwerken is in voorbereiding, /Oistelling van een voorzieningsfonds et losse personeel met inbegrip van i kvrouwen, zal eventueel behooren te Kien bij de regeling ter uitvoering tikel 134 der Ambtenarenwet 1929. regeling echter eerst na de vast- S; van het ambtenaren- en werklie- lement, waarmede zij uit den aard lak verband houdt, kan worden ter J jenomen. ;'westie van de loonen van het per il in lossen dienst der gemeente is ^\alen uiteengezet. Jij uit kan blijken, dat die loonen <ns willekeurig worden vastgesteld. een meer verdient dan de ander Jl-ts ln geen enkel opzicht in strijd f«T et Raadsbesluit van 15 November liioch daarmede volkomen in over timing. het plaatsen van beerputten be- ~rit blijft, afgescheiden van de tyde- ■topzetting van de centrale riolee- arken, achterwege in de gevallen, insluiting op de centrale rioleering afzienbaren tijd kan worden ver gilden Directeur der Gemeentewerken plan tot verbetering van de riolee- i afwatering van zeer laag gelegen Jisn in de Parkstraat opgemaakt, er nader overleg wordt gepleegd Vereeniging tot Bevordering van uw van Werkmanswoningen, voor 'ïïkening de te treffen voorzieningen komen. digen van beerputten in open heeft inderdaad groote bezwaren, [gemiddeld slechts pl.m. 70 stuks en per jaar door de gemeente geledigd, is aanschaffing van spe- .aterieel alleen voor dit doel echter /imisch. -antics worden zooveel mogelijk aan ij'men opgedragen, de levering van levensmiddelen aeve van de gestichten „Ende- betreft, deze wordt in den regel na een gehouden openbare of ache aanbesteding, waarbij gezetenen als niet-ingezetenen inschrijven. Dat het niet ln het tel belang der inrichtingen zou naien de aanbesteding uitsluitend Ü»i n^? ,Tan Leiden werd beperkt, JSS'/w1 JÏ feit' dat het vleesch d°°r een Haagschen slager tegen ageren prijs wordt geleverd, dan slagers hadden in- I ...ven, terwijl de kwaliteit van het zeer goed is. i mif it IV. Gemeente-personeel. (0 sterk wisselende werkzaamheden 0K Lichtfabrieken, welke uitsluitend I f. delijk karakter dragen, maken het WkDSC, j over e€n aantal losse E* welke dan in deze, t a,deellng der fabrieken wor- t S -2^ d' doch die- hetzij door andere redenen, niet voor aansieuing in aanmerking kunnen ^levi>j|e Jan de langdurige bouw- e van Uitbreidingswerken zajn vele ledii he [gen |ten van deze losse krachten langer in dienst dan in normale omstandigheden het geval zou zijn geweest, Intusschen wordt 't aantal losse krach ten geleidelijk kleiner, nu tengevolge van het beëindigen van de uitbreidingswerken allerlei werkzaamheden vermindering heb ben ondergaan. De bevordering van agent 2de klasse tot agent 1ste klasse heeft, wanneer de be trokkene aan de gestelde eischen voldoet, steeds plaats 5 jaar na indiensttreding bij het corps. Gezegd kan dus niet worden, dat deze bevordering te lang op zich laat wachten. Bevordering tot de hoogere ran gen (brigadier en hoofdagent) heeft, zooals vanzelf spreekt slechts plaats ter aanvulling van bestaande vacatures. Ook de bevordering van de inspecteurs vindt op normale wijze plaats. En wat de opmerking betreft over het vervullen van vacatures, zooveel mogeiijk door eigen personeel, daaromtrent kunnen wij de verzekering geven, dat bij vervul ling van vacatures zooveel mogelijk op de belangen van het eigen personeel wordt gelet. Wij moeten hieraan echter toevoe gen, dat ons College meermalen bij leden van het gemeentepersoneel de meening heeft aangetroffen, dat voortdurend be vorderingen moeten kunnen worden ver kregen. Het zijn intusschen niet de per soneelsbelangen, doch de dienstbelangen, die overheerschen. Met betrekking tot de instelling van een arbeidsreserve verwijzen wij naar de ver werping van desbetreffende voorstellen. Tot de 27 personen, die voor assistentie op de markten in dienst zijn genomen, be hooren 3 gepensionneerden. De indienst neming van dit overigens zeer beperkt aantal gepensionneerden had ten doel voor de bezetting van de uit financieel oogpunt verantwoordelijke posten in 't bijzonder voor de veemarkt een kern van geroutineerd en betrouwbaar perso neel te vormen, waarvan, in tegenstelling met de overige in dienst genomen per sonen, verwacht mag worden, dat het ooi: bij verruiming van de werkgelegenheid deze diensten zal blijven verrichten. Betreffende het zooveel mogelijk beper ken van het maken van overuren door ge meentewerklieden zijn reeds eenigen tijd geleden maatregelen getroffen Daarbij is tevens bepaald, dat onvermijdelijke over uren in den regel door vrijaf in den ge wonen werktijd worden Ingehaald. Bezoldigde nevenbetrekkingen mogen door het gemeentepersoneel niet zonder onze toestemming worden bekleed: over wogen wordt in hoeverre het met het oog op de tijdsomstandigheden gewenscht is verleende toestemmingen in te trekken cn bij nieuwe aanvragen 'n strengeren maat staf aan te leggen, dan tot nog toe. Door de gemeente worden aan het ge meente-personeel slechts in zeer bijzon dere gevallen bezoldigde nevenbetrekkin gen opgedragen en wel indien de te ver richten werkzaamheden zulks vereischen of de belangen van de gemeente daarmede zijn gebaat. Het ontwerp-ambtenaren- en werklie den reglement, zooals dit door ons College is ontworpen, is begin December j.l om advies in handen van de Algemeene Amb tenaren en van de Algemeeene Werklie den Commissie gesteld, zoodat de behan deling door den Raad in den loop van 1933 mag worden verwacht. Volgens het tweede lid van artikel 125 der Ambtenarenwet 1929 stelt het be voegd gezag der gemeente voor de ambte naren. door of vanwege haar aangesteld, voorschriften vast o.m. omtrent de wijze, waarop aan vereenigingen van ambtenaren gelegenheid wordt gegeven ten aanzien van de dezen betreffende algemeen verbin dende voorschriften haar gevoelen te doen kennen. Aan dit wettelijk voorschrift is hier reeds grootendeels uitvoering ze geven; voor de vereenigingen van ambte naren en werklieden is dit onderwerp na melijk geregeld in de door den Raad vast gestelde verordening van 17 Maart 1924 en voor die van 't personeel der gemeente politie ln een door den Burgemeester onder dagteekening van 6 Maart 1922 vastgesteld reglement. Ten aanzien van het verleenen van ont slag aan onderwijzeressen bij het lager onderwijs, die in het huwelijk treden, is de Raad door de Lager Onderwijswet aan be paalde regelen gebonden; die gebonden heid bestaat niet ten aanzien van de overige vrouwelijke gemeente-ambtenaren, zoodat met betrekking tot haar de Raad vrij is die ontslazregeling te treffen, welke hij zelf de meest juiste acht. Tot dusver, laatstelijk nog bij de vast stelling van de verordening van 12 Januari 1931 is zoowel ons College als de meerder heid van den Raad steeds van oordeel ge weest, dat aan vrouwelijke ambtenaren bij het aangaan van een huwelijk eervol ont slag behoorde te worden verleend en dat op dien regel geen uitzondering moest wor den toegelaten. Op dit standpunt staat ons College ook thans nog V. Verkeer. Geruimen tijd geleden is reeds getracht een opschuivingssysteem ingevoerd te krijgen voor de op het Stationsplein sta- tionneerende taxi's. De daartoe onmisbare medewerking van de Nederlandsche Spoor wegen werd echter niet verkregen. Uitbreiding van het aantal autobus lijnen is in onderzoek in verband met een dezer dagen ingekomen verzoek van de N.V. Leidsche Auto-Boxen-Garage om haar vergunning te verleenen, voorloopig bij wijze van proef, een autobusdienst te on derhouden vanaf het Stationsplein naar den Morschweg. Op verblindende verlichting van auto's en rijwielen let de politie voortdurend. Het euvel is zeer lastig te bestrijden, aange zien dit vraagstuk meer voor een „lande lijke" dan voor een „plaatselijke" oplossing in aanmerking komt. De behandeling van terzake opgemaakte processen-verbaal levert voor de kantongerechten veelal moeilijkheden op, in verband met de tech nische zijde van het vraagstuk. Dientenge volge staan de meeste agenten van politie dan ook steeds eenigszins huiverig tegen over deze aangelegenheid en beperken zij zich tot het geven van waarschuwingen. Door de politie wordt er verder voldoende op gelet, dat voertuigen en rijwielen voor zien zijn van reflectoren. Vermits de deug delijkheid van de reflectoren echter her haaldelijk te wenschen overlaat, doordat zij niet voldoende het licht terugkaatsen, wordt dikwijls de indruk gewekt, dat voer tuigen en rijwielen in het geheel niet voor zien zijn van reflectoren Ook op het ge bruik van ondeugdelijke reflectoren let de politie, terwijl zij de betrokkenen attent maakt op het gevaar, dat zij zelf loopen. Inderdaad worden rijwielen nogal eens op onoordeelkundige wijze, ln het bijzon der voor winkels, neergezet. Via de midden standsorganisaties zal de politie trachten hierin verbetering te brengen. De punten, alwaar hier ter stede ver- keei'sregelend wordt opgetreden, leenen zich al bijzonder slecht voor een verkeers regeling met seinen. Reeds meerdere malen is door deskundigen op dit gebied het mechaniseeren van de verkeersregeling in deze gemeente onder oogen gezien en be studeerd Een goede oplossing is evenwel nog niet gevonden. De aandacht van de politie blijft echter op deze aangelegen heid gevestigd. De secretaresse van de gemeentelijke commissie voor maatschappelijk hulpbe toon heeft gemeend, in verband met hare drukke werkzaamheden als zoodanig, hare politiewerkzaamheden te moeten beëindi gen- Reeds tevoren had zij gedurende eenige maanden die werkzaamheden niet kunnen uitoefenen. Evenals vroeger zijn die toen verricht door speciaal daarvoor aangewezen personen. Inderdaad hebben zich in die periode zeer weinig zaken voor gedaan, welke indien genoemde secre taresse beschikbaar was geweest door haar zouden zijn behandeld. In slechts weinig gemeenten van den omvang als Leiden is een vrouwelijke hulp bij de politie werkzaam. In dergelijke ge meenten zijn, naar in politie-kringen al gemeen bekend is. de werkzaamheden voor c-ene vrouwelijke hulp, evenals in Leiden, slechts zeer gering. Naar een opvolgster van de afgetreden vrouwelijke hulp wordt intusschen gezocht. Het lag aanvankelijk in onze bedoeling, om eene verbreeding van de Breestraat in den zm van het opruimen voor zooveel mogelijk als wenschelijk van nog aanwe zige stoepen en het aanleggen van trot toirs ter plaatse, gelijktijdig te bezien met het plan tot asfalteering van deze straat. Ir. verband met de daaraan verbonden hooge kosten hebben wij onder de hui dige omstandigheden gemeend dit plan niet op het urgentieprogramma betref fende de uitvoering van openbare werken te moeten opnemen. We zullen nu nader overwegen in hoeverre, afgescheiden van de asfalteering, tot het opruimen van daarvoor in aanmerking komende stoepen op de Breestraat is over te gaan. Uiteraard is niet te vermijden, dat op marktdagen werkzaamheden worden ver richt aan straten en pleinen; alleen reeds met het oog op het in dienst zijnd bestra- tingspersoneel is eene zoodanige stop zetting van de werkzaamheden ontoelaat baar. Er wordt echter zooveel mogelijk naar gestreeld om de werkzaamheden aan de bestrating op en in de nabijheid van de Veemarkt te beperken op dagen dat geen veemarkt gehouden wordt VI. Volkshuisvesting. Voor het volgen van de wettelijke pro cedure van vaststelling van het uitbrei dingsplan is het ontwerp van het Archi tectenbureau Granpré Molière. Verhagen en Kok door den dienst der Gemeente werken nader uitgewerkt. Het aldus uit gewerkte plan is kort geleden bij ons Col lege ingediend. Alvorens het den Raad ter vaststelling kan worden aangeboden, zal de Commissie van Fabricage moeten wor den gehoord, het advies moeten worden ingewonnen van de Gezondheidscommis sie en het ontwerp gedurende ten minste vier weken voor een ieder ter inzage moe ten worden gelegd; over eventueele be zwaarschriften van belanghebbenden moet eveneens de Gezondheidscommissie wor den gehoord. Het is te verwachten, dat vaststelling van het plan door den Raad haar beslag zal kunnen krijgen in den loop van 1933. Het bouwrijp maken van daarvoor in aanmerking komende gemeentelijke gron den, ook die bestemd voor arbeiders woningbouw, heeft onze voortdurende aandacht en in de laatste jaren is dan ook in dat opzicht veel verricht. Het spreekt echter vanzelf, dat dit bouwrijp maken verband moet houden met de ten aanzien van de woningvoorziening werkelijk be staande behoeften, teneinde met het oog op het daaraan verbonden renteverlies zooveel mogelijk te voorkomen, dat bouw rijp gemaakte gronden gedurende lange- ren tijd onproductief blijven liggen. Al bestaat in onze gemeente niet een volledige woning- en gezinsstatistiek, toch beschikt de gemeente wel over cijfers in zake dit onderwerp. Wij vestigen daartoe de aandacht op den jaarlijks ln het ver slag van het Bouw- en Woningtoezicht voorkomenden staat met toelichting ver meldende het aantal woningen enz. De wijze van bewerking van dien staat tot grondslag nemende voor de verstrekking van de ln het Sectie-Verslag gevraagde gegevens, kan naar den toestand op 30 November 1932 het volgende worden mede gedeeld. Aantal inwoners 71971 Aantal woning behoevende gezin nen (71971 4.22) 17055 Benoodigde woningen met. inbe grip van 2 pet. reserve 17403 Werkelijke woningvoorraad (aan tal beschikbare woningen, waar op het aantal samenwoningen uiteraard geen invloed heeft) 17664 Overschot woningen 261 Van 1 Januari—30 November 1932 wer den 507 huwelijken gesloten, waarvan 394 paren zich alhier vestigden. Onder deze 394 paren bevinden zich 14 paren, die aan het adres van een der ouders staan inge schreven. Men kan intusschen moeilijk de meerdere woningbehoefte uit de hu welijken alleen afleiden, omdat ook reke ning moet worden gehouden met vestiging en vertrek, en met opheffing van woning behoefte door overlijden, scheiding en anderszins. Onder den woningvoorraad zijn niet be grepen de onbewoonbaar verklaarde wo ningen ook niet die, welke nog bewoond waren. Den woningvoorraad in zijn geheel be zien, kan zeer zeker worden gezegd, dat DE POSITIE DER VARKENSCENTRALE. EEN ONDERHOUD MET DEN DIRECTEUR. Het optreden der Centrale verdedigd. Het Nederlandsch Correspondentiebur. heeft den heer S. van Zwanenberg, direc teur der Nederlandsche Varkenscentrale verzocht eenige mededeelingen te doen omtrent de positie van de Centrale in ver band met geruchten over aanzienlijke te korten, welke bij het stabilisatiefonds zouden bestaan. De heer van Zwanenberg was gaarne bereid inlichtingen te verschaffen omdat hij daardoor tevens een gelegenheid vond verschillende misverstanden, welke om trent de Varkenscentrale en haar resul taten bestaan, uit den weg te ruimen. Dat de varkenscentrale bankroet zou gaan. noemde hij dwaasheid. Het stabi lisatiefonds heeft inkomsten en uitgaven, wanneer er van tekorten sprake is, spreekt het van zelf, dat de heffingen verhoogd worden, waardoor de inkomsten ruimer vloeien. Wanneer men echter ziet, dat men een tekort in den loop van eenige termijnen kan inhalen, is er geen nood zaak de heffingen reeds nu te verhoogen. Het valt natuurlijk niet te ontkennen, dat de varkenscentrale momenteel een groot tekort heeft. Dit is het gevolg van den opzet; men moest beginnen met den export te for- ceeren en de verliezen op den export een voudig te nemen. Wanneer wij den uit voer blijven forceeren heeft dit vanzelf sprekend een ongunstigen invloed op het stabilisatiefonds. Daar komt nog bij, dat de Varkenscentrale langs bijzondere we gen nog steun tracht te verleenen aan de varkenshouderij. Daartoe behoort o.a. het uit de markt nemen van de 100.000 speen varkens, hetwelk met do kosten erbij ge rekend, de centrale ruim 2'/i ton zal kosten. Een dergelijke maatregel slaat natuur lijk een groot gat in het stabilisatiefonds. Daartegenover staat echter, dat men een goeden stap voorwaarts heeft gedaan In de richting der teeltbeperking, iets wat vóör alles noodig is. En wij hopen in deze richting nog meer te bereiken. Het voornemen bestaat om binnen kor ten tijd, dertig tot vijftigduizend zware varkens uit de markt te nemen- Dit elscht natuurlijk wederom een groot bedrag. Echter was de heer van Zwanen berg over den toestand van het Stabili satiefonds geheel gerust. De inkomsten hebben in normale omstandigheden ruim schoots de uitgaven gedekt. Daarbij komt, dat het zich laat aanzien, dat men in het buitenland thans de laagste prijzen en te vens den grootsten omzet bereikt heeft, twee factoren, waardoor de verliezen van het stabilisatiefonds uiteraard 't grootst zyn. Het zou den heer van Zwanenberg dan ook niet verwonderen wanneer men RECLAME. deze ruim voldoende is. Om echter aan den voorzichtigen kant te blijven, kan er van worden uitgegaan, dat het overschot hoofdzakelijk bestaat uit kleine burger woonhuizen, middenstandshuizen en hee renhuizen. Indien er derhalve nog wo ningbehoefte bestaat, dan zal dit zijn een behoefte aan woningen in de lagere huur- klassen, aan zoo goedkoop mogelijke wo ningen derhalve. In deze behoefte, voor- zoover aanwezig, kunnen voorzien de in voorbereiding zijnde plannen voor den bouw van ruim 350 arbeiders-woningen, waarvoor bereids reserveering van rijks voorschot aan de Regeering is gevraagd en door deze in beginsel in uitzicht gesteld. Bovendien is nog aanhangig het plan voor den bouw van 56 gemeente-woningen aan de Qs- en Paardelaan. Er bestaat geen aanleiding aan bewo ners van vereenigingswoningen. die hun huur in dezen tijd niet kunnen opbrengen, een huurtoeslag te geven. Een huurtoeslag kan alleen worden verstrekt ingeval van opruiming van krotten en aan groote ge zinnen. Dit geschiedt uit een oogpunt van verbetering van de volkshuisvesting. Werkloosheid of loondaling kunnen en mogen derhalve geen reden zijn om toe slagen te verleenen, daar anders in de huren een element van ondersteuning zou worden gebracht. Is iemand door de tijds omstandigheden niet in staat den huur prijs te betalen, dan betreft dit niet een aangelegenheid van volkshuisvesting, maar van armenzorg of steunverleening. Overigens is ons College van oordeel, dat de vraag of al dan niet een algemeene huurverlaging behoort plaats te hebben, buiten het terrein van de bemoeiingen der gemeente ligt, zoodat wij hierop niet ver der ingaan. Wat intusschen de vereenigingswonin gen betreft, wijzen wij er nog op, dat bij de huurbepaling rekening moet worden gehouden met de exploitatiekosten, ten gevolge waarvan voor een aantal vroeger gebouwde woningen huren moeten worden bedongen boven de huurwaarde. Naar ver laging van deze huren wordt voortdurend gestreefd. Het euvel van te hooge huren zou echter geheel kunnen verdwijnen, zelfs zonder gebruik van de conversie- winst, indien de betrokken bouwvereeni- glngen bereid waren mede te werken aan een huurnivelleering op grootere schaal, n.l. door de huren van de oudere com plexen, die dikwijls aanzienlijk beneden de getaxeerde huurwaarde worden verhuurd, op het peil der huurwaarde te brengen. Doch de bouwvereenigingen waren, op één uitzondering na de Goede Woning daartoe niet bereid. Ook thans acht ons College geen aan leiding aanwezig, om in de bestaande wijze van de exploitatie van de gemeentewonin gen verandering te brengen. Wij achten het niet geoorloofd, den grond voor den bouw van arbeiders woningen beneden den kostenden prijs beschikbaar te stellen, aangezien dit zou neerkomen op een verkapt subsidieeren van die woningbouw. Echter is bij ons Col lege in overweging een regeling, volgens welke de grond niet meer tegen een voor elk plan afzonderlijk berekenden prijs zal worden beschikbaar gesteld, doch tegen een gemiddelde som voor alle plannen tezamen, berekend op de basis van den kostenden prijs, teneinde ongemotiveerde verschillen in grondkosten te voorkomen. Ons standpunt in zake uitgifte van grond in erfpacht is voldoende bekend. STROMPELDE MET EEN STOK ROND. Slachtoffer van rheumatiek. Nu weer flink en lenig'. Indien er iemand is, die aan rheumatiek lijdt, zooals deze vrouw deed, zou hij er goed aan doen haar ervaringen eens te lezen. „De laatste 20 jaar ben ik een slacht offer van rheumatiek geweest," schrijft zij. „Zes jaar geleden kreeg ik rheumatlsche koorts, die mij totaal verzwakte. Ik kon me niet meer voortbewegen zonder stok ken of iets anders om me te helpen. Toen besloot ik Kruschen Salts eens te pro- beeren. Nu neem ik vier jaar Kruschen Salts en ik kan me steeds gemakkelijk bewegen. Inderdaad, ik wil Kruschen niet meer missen en ik raad het iedereen aan. die ik ontmoet. U kunt van dezen brief desgewenscht gebruik maken, want ik vind, dat anderen hierdoor hetzelfde mooie resultaat zouden kunnen bereiken als ik heb gehad." Mevr. S. Rheumatlsche toestand is het gevolg van een overdaad van urinezuur in het lichaam. Eenige ingrediënten nu van Kru schen Salts zorgen, dat dit urinezuur zacht maar volkomen uit het lichaam verwijderd wordt. Andere zouten in Kru schen verhinderen, dat het voedsel in de ingewanden kan gaan gisten en voor komen daarbij niet alleen verdere ophoo ping van het gevaarlijke urinezuur, maar ook van afvalstoffen, die de gezondheid ondermijnen. Daarom zal „de dagelijksche dosis" Kruschen niet alleen rheumatische pijnen verdrijven en verder voorkomen, doch het zal Uw geheele organisme verfrisschen en vernieuwen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a f. 0.90 en f. 1.60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. 4635 over niet te langen tijd, b.v. een half jaar, tot verlaging der heffing zou kunnen over gaan. Vervolgens werd den heer van Zwanen berg gevraagd of het juist was. dat de Nederlandsche varkenshandel door het optreden der Centrale een aanzienlijk de biet verloren had zien gaan. Hierover gaf de directeur de volgende uiteenzetting: De bewering dat wij door de varkens centrale ons debiet in België kwijt zyn ge raakt, is onwaar. Het eenige wat geschied is, is een verandering van contlngentee- ring door België. Wy hadden met België een contingenteering van 95'A. i n den tyd, dat België nog van land tot land de contingenten vaststelde. Men heeft die echter gewijzigd en aan de importeurs al gemeene invoer-contmgenten verstrekt waardoor zij konden koopen waar zy wil den. Toen dezerzyds daartegen geprotes teerd werd, merkte men van Belgische zijde op, dat dit voor ons toch geen na deel kon beteekenen, waar Nederl- nu ge legenheid had lOOVo in te voeren indien wy slechts goedkoop genoeg konden leveren. Daarby werd echter vergeten, dat in den wereldhandel de een tegen den ander wordt uitgespeeld, zoodat wy er altyd op achteruit moesten gaan- Daar kwam nog bij, dat juist in dien tyd de Engelsche contingenteeringsplannen bekend werden Deze contingenteering beteekent niet al leen voor ons een teruggang in den export maar ook voor andere landen zoodat er op de Belgische markt een waar gedrang ontstond. Ondanks dit alles stemt het tot groote tevredenheid, dat wij vandaag den dag nog ruim 80% naar België expor teeren. Van verloren gaan van een debiet kan men dus volgens den heer Zwanenberg moeilijk spreken. Daarna kwam het gesprek op den toestand van onzen export naar de verschillende andere landen. Wat Engeland betreft, was hy van meening, dat de contingenteering voor ons niet on gunstig mag worden genoemd. De rege ling is 22 Januari J.l. zonder discussie met een maand verlengd. In het begin van Februari gaan de heeren Louwes en van Zwanenberg naar Londen voor verdere onderhandelingen. Men hoopt dan een regeling te kunnen verkrygen, welke tot Juli van kracht zal zyn. In den loop van de volgende maand zullen er ook onder handelingen met Duitschiand gevoerd worden- Wat betreft het verwyt dat de Cen trale den binnenlandschen handel be- moeiiykt, merkte de heer van Zwanen berg op. dat de Centrale slechts gegros sierd heeft via die bedrijven, welke ook reeds vóór het inwerking treden der Cri- sisvarkenswet de grossierdery uitoefenden en alleen via met haar gecontracteerde bedryven. Thans is echter besloten om, met ingang van 6 Febr. hieraan een eind te maken. Het is echter niet uitgesloten, dat deze bedryven verder voor eigen rekening hun zaken zullen voortzetten. Spr. wydde vervolgens nog enkele be schouwingen aan den steun aan de zware varkenshoudery. Men verwyt de Centraio wel, dat zy zich uitsluitend bezig houdt met de bacon-varkens, maar het valt niet te ontkennen, dat er een zekere samen hang is tusschen de bacon-varkens en de zware varkens. De Centrale heeft gedu rende eenige maanden ten koste van. groote offers 25.000 bacon-varkens per week méér uitgevoerd dan normaal. Daar door heeft men deze bacon-varkens be let om zware varkens te worden. Wanneer men nu in aanmerking neemt, dat do prijs in den tyd vóór het inwerkingtreden der wet lager was dan thans, dan moet men nüj bewyzen aldus de heer van. Zwanenberg dat de prys zonder dien export der Centrale thans hooger geweest zou zyn- Zyn beschouwingen samenvattende zeide de heer van Zwanenberg het vol gende: Alles wyst er op, dat wy, wat do productie aangaat, in den loop van dit jaar de zaken in de hand hebben. Wy krijgen nog eenige moeilyke maanden, maar wij beginnen reeds eenig licht te zien. Honger en koude waren overal rond. Steunt daarom thans het Leidsch Crisis-Comité. Wie NU geeft, geeft dubbel

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 13