EEN KNIPSELPRIJSVRAAG EEN HEEREN- OF DAMESRIJWIEL tle Jaargang DINSDAG 24 JANUARI 1933 No. 22346 lens 2,-;1 prijs der advertentieN: PRIJS DEZER COURANT:] EERSTE BLAD. FICIEELE KENNISGEVING z x JL (20) m waarden, waaronder ten behoeve van STADSNIEUWS. BEWAAR DUS ONS BLAD VAN HEDEN! EN 10 GELDPRIJZEN IEDER VAN 10 GULDEN Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN p Cts. per regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen tay 73 .J. iar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle dere advertentlën 35 Cts per regel. Kleine Advertentlën 1 55 pq> tslultend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. een maximum aantal woorden van 30. pnt, casso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van leven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque* en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35; per week t 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 portokosten. :hens3}..« Hoek 'geica (nummer bestaat uit VIER Blades Lemair. Aertf'1 ïmorgeti- Slemb ier-Dc. en 36 VERGADERING VAN puntJEN GEMEENTERAAD VAN LEIDEN nibst-i op fet vï MAANDAG 30 JANUARI 1933, is—V; des namiddags te 2 uur, igelsfcijet gebouw „Tot Nut van 't Algemeen" p®| (Steenschuur 21). erhaefl vergadering zal. zoo noodig, des ■cmairinds worden voortgezet. 4455 Gooss'e behandelen onderwerpen: a. Benoeming van een lid van de *vgenc;jtselijke schoolcommissie (vacature- Hofk .lsma). (1) Benoeming van vijf leden van de 'elerd ttselijke Schoolcommissie (periodieke "eding). (2) - p. Benoeming van een Administratief - 4 TOBïfdambtenaar bij den dienst der Ge- T". ntewerken. (3) Benoeming van een tijdelijk leeraar u CK§t aan het Gymnasium. (4) n jf1.',I. Voorstel tot verhuring van een 2-tal 2/5 den van de school aan de Haverstraat, 2/5 se- de af<h Leiden van de Nederlandsche sec vlndersvereeniging. (9) or 281:). Voorstel tot verhuring van verschil- 26 le perceelen wei- en teelland. (10) /5 s«.I voorstel tot verpachting van het 5.r it van tolheffing, alsmede het koffie- 5 s«.'s met woning c.a. aan de Leiderdorp- jmond e brug, aan P. J. Ramaker. (11) j-o. Voorstel tot overneming in eigendom sec"' t onderhoud bij de gemeente van een „gjVjokje openbaren weg aan den Morsch- (12) State?' Sectie P' No- 536 ged' it.tijd o. Voorstel tot overneming in eigendom tuk-onderhoud bij de gemeente: l ber- van de N.V. „Leldsche Exploitatie rdigc.atschappij van Onroerende Goederen", nenïi strook grond aan de Spieghelstraat en karn: Constantijn Huijgensstraat, sectie P 1820; van J. de Lange, een strookje grond n de Langegracht hoek Hendrikstraat, \L', ctie B, No. 1340 ged,; van M. Th. J. Mulder, een strook mijn and en sloot aan de Rijn- en Schiekade, ..Jetje M, Nis 5048 en 5049, beide ged.; 'ril. van J. J. van Hoeken, een strook uit gvond ten oosten van den Zijlsingel, Sectie 2 No. 3748 ged. (13) ZrigilO.' Voorstel: ifc>!'.™a. om eenige stukjes openbare straat aan pil tón Heerensingel, Sectie K, Nis 3785, 3975 ■artóri 4041, alle gedeeltelijk, niet meer voor m iin openbaren dienst bestemd te verkla pten; iteniw. de sub a bedoelde stukjes straat koste- a te'fos in eigendom af te staan aan de R.K. piet Mr. Jongens- en Meisjesscholen onder R.K. 50W.ir. Kerkbestuur te Leiden. (14) ^Jllo. Voorstel tot aankoop van het perceel i 'i-iide Vest 123, hoek Paradijssteeg, (15) 12o. Voorstel tot wijziging van de Raads- ïsluiten van 27 Augustus 1928 en 3 Augus- DSTRis 1931, in zake de uitgifte in erfpacht m de stichting „Fonds voor aanleg, on- ■rdas srhoud en beheer van wandelparken", ge- ïstigd te Leiden, van perceelen weiland, aan en nabij den Warmonderweg. (16) 13o. Voorstel tot aanvaarding van de jorwaarden, waaronder Gedeputeerde taten vergunning hebben verleend tot 't ;ggen en exploiteeren van een hoogspan- ingslfjn, van het hoogspanningsstation •"abij de Postbrug tot aan het in aanbouw jnde omvormersstation van de N.Z. Holi. ^"■'ramweg-Maatschappij te Hillegom. (17) 14o. Voorstel tot aanvaarding van eenige prtretten, gelegateerd door wijlen Freule M. A. van Bommel. (18) 15o. Voorstel tot het instellen van een ichtsvordering tegen F. H. van der Meer vergoeding aan de gemeente van de thade, veroorzaakt door aanvaring van ■•'•■'En aan de gemeente toebehoorende vlet- f (19) ..•'•'m6°' ?raeativies op het verzoek van de '.'..'•"I leidsche Duinwater Maatschappij, om er§unning tot levering van duinwater in 11' en gedeelte der gemeente Voorschoten. V .ry1!0- y°°rstel in zake wijziging van de op pSeptember 1924 met de gemeente War- aond gesloten overeenkomst, betreffende de le levering van electriciteit in die ge- jieiiieente door de Stedelijke Electriciteits- jgaDGjabnek te Leiden. (21) rS;i 1®°-a- Herstemming over art. 19 (nieuw) 'an de verordening, regelende het open jaar bewaarschoolonderwijs in de ge- X. ?le®rite Lei^en, waaromtrent in de verga- '^SnTst" kDtrember 1932' de stemmen k- Voorzetting van de behandeling van: l0- ae verordening, regelende het openbaar bewaarschoolonderwijs in de B"-' gemeente Leiden; »n V 3o- dverordening, regelende de voor- bijzondere bewaarscholensubsidie uit de gemeentekas wordt verleend. s (241 en 271 van 1932) 19. Voorstel in zake het verleenen van een vergoeding, krachtens art. 100 der Lager Onderwijswet 1920, over het jaar 1931, aan de besturen van verschillende scholen voor lager- en uitgebreid lager onderwijs. (24) 20o. Voorstel tot vaststelling van het voorschot op de vergoeding, bedoeld in art. 101 der Lager Onderwijswet 1920, over het jaar 1932, voor de bijzondere scholen aan den Hoogen Morschweg en de Adriaan Pauwstraat. (25) 21. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van den bouw en de inrichting van de door het bestuur van de R.K. Par. Jongensscholen onder R.K. Par. Kerkbestuur te stichten school voor gewoon lager onderwijs aan de Potgieterlaan. (26) 22o. Voorstel in zake de toepassing van een korting op de bezoldiging van het on derwijzend personeel aan het Gymnasium, de Hoogere Burgerschool met 5-jarige cur sus, de Hoogere Burgerschool voor Meisjes en de Kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen. (27) 23o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de uitbreiding van de kantoorruimte van den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken. (22) 24o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de verwijdering van de fundeeringen, enz., aanwezig op- of in het Stadhuisterrein aan de Breestraat. (23) 25o. Verordening, betreffende den aard van de bebouwing en het gebruik van kadastrale perceelen, gelegen aan de Bree straat, de Koornbrugsteeg en de Visch- markt. (6) 26o. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 12 October 1905 (Ge meenteblad No. 25) op het Bouwen en Sloopen. (7) 27o. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 2 Mei 1912 (Gemeente blad No. 17) op de Straatpolitie. (5) 28o. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 15 April 1909 (Ge meenteblad No. 3) ter voorkoming van brand. (5) 29o. Verordening op vergunnings- en verlofslocaliteiten en logementen. (8) 30o. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 28 April 1898 (Gemeen teblad No. 9) op openbare vermakelijkhe den en bijeenkomsten. (8) 31o. Verordening, houdende wijziging van de verordening van 3 December 1896 (Ge meenteblad No. 15), houdende voorwaarden van opneming en verpleging van lijders in het Krankzinnigengesticht „Endegeest" en de afdeeling voor jeugdige idioten „Voor geest" te Oegstgeest, nabij Leiden. (28) 32o. Voorstel tot het verleenen van een subsidie aan de Sub-Comissie Ontwikkeling en Ontspanning uit 't Crisis-Comité-Lei- den, ten behoeve van het geven van een cursus in explosie-motoren aan werklooze schippers van de binnenvaart. (29) 33o. Praeadvies op het verzoek van het plaatselijk Werkloozen Strijd-Comité (W. C. C.), in zake uitbreiding van den maat regel „éénmaal per dag stempelen" tot de door de Gemeentelijke Commissie voor Maatschappelijk Hulpbetoon ondersteun den. (30) 34o. Voorstel in zake verlaging van de huurprijzen van de woningen, behoorende tot verschillende plannen van woning- bouwvereenigingen. (31) L. T. V. „SHYLOCK". Onspanningsavond voor werkloozen. Bovengenoemde vereeniging heeft gister avond voor een groot aantal werkloozen een ontspanningsavond gegeven. De groote zaal van „Zomerlust" was tot en met de laatste plaats bezet, toen keurig op tijd! de voorzitter, de heer J. van Zeljst de bijeenkomst opende met een woord van dank aan allen, die door hun welwillende houding het doorgaan van dezen ontspan ningsavond mogelijk maakten. Nadat eenige muzieknummers waren ge speeld. werd achtereenvolgens hetzelfde programma ten tooneele gevoerd, waar mede Shylock" ook in de Volksbijeenkom sten groot succes oogstte Dit programma begon met een komische schets in één bedrijf Hans Dussel op 't Gemeentehuis" van J. A. Holtrop waarin vooral de heer Jac. van Hugten de lachers op zijn hand had. Ook het optreden van den heer Van Zeyst als Geldersche Jan, den heer J Riet hoven als accordeonist en mevr. Dabroek Nijs droeg veel bij tot het welslagen van dezen avond. Het bestuur van „Shylock" houde er zich van overtuigd, dat het dankbaar applaus niet alleen de executanten gold. maar ook de c-caniseerende vereeniging. o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL Nieuwe inschrijving: Schouten's Limo- nadefabnek, Hooftstraat 103/105, Alphen a. d. Rijn. Limonadefabriek bierhandel, café en slijterij „De Kroon". Eigenaar: H, Schouten Alphen a. d. Rijn. Wijziging: L. Schouten Café „De Kroon" Hooftstraat 103/105, Alphen a. d. Rijn. Café bier- en limonadehandel Overleden eigenaar: L. Schouten Alphen a. d. Rijn dd. 21 Sept. 1932. Wijzizing handelsnaam- In: Schouten's Limonadefabriek. In ons Blad van heden drukken wij onder het hoofd ..Knipselprijsvraag" ruim zeven pagina's advertenties af. Zij zijn geplaatst in het 2e, 3e en 4e Blad. Morgen zullen wij een bladzijde publiceeren bestaande uit genummerde driehoekjes, geknipt alleen uit die advertenties, welke heden op de pagina's die het hoofd „Knipselprijsvraag" dragen, in ons Blad verschijnen. Wij verzoeken onzen abonné's na te gaan uit welke adver tenties bedoelde driehoekjes zijn genomen. Dit lijkt eenvoudig, maar pas op, want er schuilen moeilijk heden! Volg daarom onzen raad, kijk iedere advertentie eerst eens nauwgezet aan en lees ze hardop door. Hierdoor bereikt men twee dingen: het beeld der advertentie en de woorden, waarin zij gesteld is, blijven min of meer in het geheugen hangen. Loop daarna de uitknipsels door en ziet of daarin randen, beelden, letters of woorden voorkomen, welke ge zooeven bij het doorlezen der advertentie zijt tegengekomen. Aldus systematisch te werk gaande, zal men een aantal driehoekjes kunnen terecht brengen. Natuurlijk blijven er eenige over. Welnu, om die te herkennen dient er opnieuw gezocht te worden. Hebt ge alle driehoekjes gevonden, schrijf dan de namen der firma's op tot wier advertenties de driehoekjes behooren, met de erbij behoorende nummers. Mocht in een advertentie geen firmanaam voorkomen, omschrijf dan duidelijk de advertentie, zoodat geen vergissing mogelijk is. Als prijzen stellen wij voor de goede oplossers beschikbaar: (uitgerust met electrische lamp naar keuze, bel, reflector, terugtrapremnaaf, jasbeschermer en bagagedrager, met 2 jaar schriftelijke garantie) Indien er meer goede oplossers zijn dan prijzen beslist het lot. Van iedere bij ons ingeschreven abonné wordt slechts één oplossing aangenomen. De oplossingen moeten uiterlijk Maandag 30 Januari a.s. S uur des namiddags in ons bezit zijn onder enveloppe met vermelding „Knipselprijsvraag". De uitslag van de prijsvraag zal uiterlijk Vrijdag 3 Februari bekend worden gemaakt. DE DIRECTIE. LEIDSCHE AMATEUR FOTOGRAFEN-VEREENIGING De lieer Ziegler over „Portretfotografie". Bovengenoemde vereeniging hield gister avond in de groote zaal van de „Turk" een bijeenkomst, welke zeer druk bezocht was. De voorzitter, de heer ir. A. M. Overeyn- der heette allen hartelijk welkom en zag in het groote aantal aanwezigen het be wijs. dat de fotografie veler belangstelling opwekt, z.i. terecht, daar deze voor haar ernstige beoefenaars een bron van hoog staand genot is Hij wekte de aanwezigen op om zich aan te sluiten bij de L.A.F.V. en sonjde de voordeden daarvan op. De Vereeniging heeft n.l. de beschikking over een uitge breide bibliotheek, een donkere kamer, een modern vergrootingstoestel; zij organiseert cursussen voor beginners en meergevor derden. schrijft wedstrijden uit enz. Ook kondigde spreker een tentoonstelling van werk der leden aan. Vervolgens gaf hij het woord aan den heer Franz Ziegler. Hoffotograaf te Den Haag(. voor diens lezing over Portretfoto grafie. In zijn inleiding stelde spreker in het licht, dat het weergeven van het innerlijk wezen de voornaamste opgave van den- portretfotograaf behoort te zijn, een groo ts mate van menschenkennis is hiervoor eerste eisch. Untvoerig stond spreker stil bij de gelij kenis en de elementen, waaruit deze is op gebouwd, n.l. kleur, lijnenspel en vlakver- deeling. expressie. Hij wees er op, dat de oogen in het portret een groote echter geen overwegende rol vervullen. Aan de hand van een serie prachtige lichtbeelden gaf spreker vervolgens een historische schets van de ontwikkeling van het portret, waarbij David Hill, dr. Que- dinfeld en Berssenbrugghe als baanbre kers werden genoemd. Ook besprak spreker in dit verband eenige procédé's. o.a. de verfdruk en de gomdruk. Aan het slot van zijn enthousiaste rede wekte hij zijn hoorders op tot zelfstandig zien en werken en zich te wachten voor slaafsche navolging van bepaalde regelen. De voorzitter dankte den spreker in wel gekozen bewoordingen voor diens leerrijke lezing, waarna hij de zeer geanimeerde bijeenkomst met een tot weerziens rioot. FILM- EN LICHTBEELDENAVOND „DE NATUURVRIENDEN" Lezing van den heer Max. Gerisch. Voor de tweede maal in dit seizoen be legde het bestuur der Leidsche Natuur- vriendengroep van het I v. A. O. een film en lichtbeeldenavond in het Volksgebouw, met het doel, meer bekendheid te geven aan verschillende mooie plekjes in birrneu- en buitenland. Voor gisteravond stond cp het programma een lezing van den heel M. K. W. Gerisch uit Rotterdam over „Het Schwabenland". Na door den voorzitter der groep te zijn Ingeleid, verkreeg de heer Gerisch he! woord. Aan de lezing van den heer Gerisch ontleenen wij het volgende: 'n Weinig buiten het gebied, dat dooi den grooten stroom van toeristen en va- cantiegangers elk jaar bezocht wordt, Jigt een prachtig land met een gouden hart. Dit land is het Schwabenland, Wurtem- berg, en zijn hart is Stuttgart, de hoofd stad van genoemd land. De hoofdstad van Wurtemberg ligt- ofschoon meer in liet Noorden van het land, toch nog centraal genoeg, wat verkeersmiddelen betreft, dat men deze stad zonder bezwaar kan kiezen als standplaats voor tochten in 't Schwa benland. Wij leeren dan Stuttgart door middel van prachtige lichtbeelden kennen als cuderwetsche stad met een eigen karak ter, doch ook zien wij Stuttgart als tuin stad met een heerlijke omgeving, te mid den van bergen. Ons eerste uitstapje geldt Bad Mergent- heim in het schilderachtige Tauberdal, waar geneeskrachtige bronnen tegen gal en leverziekten worden aangetroffen. Bijna 20.000 vreemdelingen bezoeken jaar lijks deze badplaats. Vervolgens worden Böblingen en Alten- steig bezocht, waarvan in het bijzonder laatstgenoemd plaatsje de aandacht trekt door zijn mooie ligging tegen een berg helling. Ook Freudenstadt heeft zich een internationale bekendheid verworven en wordt dan ook door steeds toenemende aantallen vreemdelingen bezocht. Een eigenaardigheid van Freudenstadt is, dat het de meeste zonnedagen heeft van ge heel Duitschland. Den volgenden dag voert onze weg naai de kasteelen van Ludwigsburg, waar prachtige rococo-bouwwerken te bewon deren zijn; vervolgens worden nog bezocht eenige idyllische plaatsen, waarvan wij vooral dienen te noemen Besigheim en Lauffen aan den Neckar. Ten slotte brengen wij een bezoek aan Ulm, de oude Rijksstad aan den Donau, bekend om zijn prachtige kerk, waarvan BINNENLAND. De loonvoorstellen in de Almelosche tex- ticl-iudustrie. (Binnenland, 3e Blad). Door hypotheek bezwaarde landbouwers; de regeering ziet nog geen oplossing der moeilijkheden. (Binnenland, 3e Blad). BUITENLAND. Nieuws van de diverse conferenties te Genève, (Buitenl., le Blad). De Roemeensche minister Titulescu plot seling ernstig ongesteld. (Buitenl., le Blad) De Fransche ministerraad handhaaft Chéron's voorstellen. (Buitenl.. le Blad). Onverwachte ontbinding der Grieksche Kamer. (Buitenl., le Blad). Belangrijke grondwetswijziging in de Vereenigde Staten. (Buitenl., le Blad). de 162 meter hooge toren de hoogste ter wereld is. De kerk is van buitengewoon groote afmetingen; niet minder dan 28 000 menschen kan dit bedehuis bevatten. Het orgel der Munsterkerk, voorzien van 6231 pijpen, heeft zich een wereld vermaardheid verworven. Ongeacht, waar men gaat of staat in Ulm, overal wordt men herinnerd aan de glans en de pracht van de Middeleeuwen. 'n Oud rijmpje: „Venedigs Macht, Augs- burgs Pracht und Ulmer Geld regieren die Welt" wijst wel op de macht, die in lang vervlogen jaren in Ulm zetelde. In dit verband verwijst spr. naar het werk van Max Eyth „Der Schneider von Ulm". De talrijke fraaie lichtbeelden bewezen overduidelijke, dat het Schwabenland een prachtig en door de natuur rijk gezegend land is, dat nog te weinig wordt bezocht, doch dat op onze belangstelling aanspraak mag maken. Na een korte pauze wordt nog een film gedraaid van den Moezel en wel het ge deelte tusschen Koblenz en Trier. Hiervan trekt vooral de aandacht de omgeving van Cochem, nl. waar de Moezel in tal van wendingen het schilderachtige landschap doorstroomt. Ook aan Trier, de oudste stad van Duitschland, is een belangrijke plaats in de film toebedeeld. Ruïnes van machtige bouwwerken her inneren aan het glanstijdperk van het Ro- meinsche Keizerrijk- Mede door de mooie muzikale illustratie waarvoor een der leden had gezorgd, werd de projectie van deze Moezelfilm eon groot succes en wij twijfelen er niet aan, of deze avond heeft er toe bijgedragen, dat de lust tot reizen en trekken in den komenden zomer weer is opgewekt. Met een woord van dank aan den heer Gerisch sloot de voorzitter de bijeenkomst, na nog te hebben herinnerd aan de jaar vergadering der Leidsche Natuurvrienden op 20 Februari. LEIDSCHE GEITENFOKKERSVER. Uitslag van den opstellenwedstrijd. Het bestuur der Geitenfokkersvereeni- ging heeft in de maand December van het vorige jaar, een opstellenwedstrijd uitge schreven. waaraan een groot aantal kin deren heeft deelgenomen. Een woord van hartelijken dank is hier zeker op zijn plaats, voor mevr. v. DoornDe Bruin, die de ingezonden opstellen heeft beoordeeld. De namen der prijswinners (sters) vol gen hier in volgorde: Jan Jonk. J de Grijs J. Rijsbergen, Fr de Roode P. Ker seboom, Tr. Slot. D. Hoogeboom. M. v. d. Broek. A. de Roode, J. v. 't Zelfde, A. v. Vliet B. v. 't Zelfde D. de Graaf, P. Holle wijn en C. Vijlbrief. (Het bekroonde opstel zullen wij a.s. Don vaag in de Kinderkrant opnemen. Red.) 0 TENTOONSTELLING RELIGIEUSE KUNST. De tentoonstelling van religieuse en ker kelijke kunst uitgaande van de Leidsche kunstvereeniging en ingericht door het In stituut voor kerkelijke kunst te Amster dam zal a.s. Zaterdag 28 Januari om half drie n.m. officieel worden geopend door den voorzitter van de Leidsche Kunstver eeniging mr. J. Slagter. De tentoonstelling blijft geopend tot 19 Februari a.s. Zij wordt gehouden in de Lakenhal. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd zijn voor 't Candidaats-examen Rechtsgeleerdheid mej. A. Bontelje (Sche- veningen) en de heeren R. M. de Haan (Bergen N.H.) en W. M. Mendel (Den Haag), Doctoraal examen Rechtsgeleerd heid de heeren J. Sprenger (Leeuwarden) en M. VV. Scheltema (Groningen) cum laude. Doctoraal examen Geneeskunde de heer J. H, van Bolhuis (Den Haag).

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1