KENT RANG NOCH STAND, WANT HET IS DE BESTE SIGARET VOOR IEDERS GÉZONDH Ruwe hu ia! wmmmÊMSBBBmmÊm LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 21 Januari Jt Doos30en60ct. VRAGENRUBR1EK. FAILLISSEMENTEN. BUITENLAND. ONTSPANNING VAN CHR. W ERKLOOZEN Het comité hield in het wijkgebouw Levendaal hare eersten ontspannings avond voor de werkloozen met hun huis- genooten. Toen de voorzitter van '1 comité de bijeenkomst opende, was de zaal tot op alle hoeken gevuld. Nadat gezongen was Fs. 118 vers 14 sprak de voorzitter een kort openingswoord, waarin hij het wijkbestuur dank bracht voor het gratis afstaan van de zaal. Verder bracht spreker dank aan de Mondaccordeonclub van 't Wijkgebouw Levendaal met haar directeur den heer Roman, die voor dezen avond hare mede werking wilde verleenen, terwijl spr. ook welkom heette den heer Kalsbeek die en kele stukken hoopte te declameeren. Na het openingswoord las ds. M. J. Punselie Ps. 27 voor en sprak hij naar aanleiding van dat schriftgedeelte enkele oogenblikken, waar in spr. wees op de groote moeilijkheden die er in het leven zijn. doch de bijbel is een boek voor alle tijden, die ons allen sterken kan ook in deze zorgvolle dagen. Vervolgens speelde de mondaceordeon- club verschillende liederen en marschen, terwijl de heer Kalsbeek verschillende ver zen declameerde. In de pauze werd chocolademelk en koek rondgediend en ontvingen de mannen een pakje tabak. De voorzitter dankte aan het slot van de vergadering allen, die hadden medege werkt om dezen avond te doen slagen. Na het zingen van Gez. 273 vers 1, werd de vergadering door den voorzitter met dank gebed gesloten. MUSEUMBEZOEK DOOR LEERLINGEN VAN MIDDELBARE SCHOLEN. Men schrijft ons: De Ver. Schoonheid in Opvoeding en Onderwijs heeft voor de leerlingen der middelbare scholen een rondgang georga niseerd door het Ethnographisch Museum aan de Breestraat. De heer Rassers was zoo vriendelijk zelf de leiding op zich te nemen. Daar de animo zeer groot blijkt te zijn, dank zij ook de medewerking der directeuren, heeft het bestuur zich ge noodzaakt gezien den rondgang ever twee middagen te verdeelen (om l',:—2 1/4 en van 2 1'43 uur). De leerlingen van elke school blijven dus bijeen, wanneer er zich per school 20 leerlingen hebben opgege ven. Ook met de leeftijden zal rekening gehouden worden. De directeuren der scholen zullen nog tijdig bericht ontvan gen op welk uur hun school verwacht wordt. Het opstel, dat gemaakt mag worden, moet geheel als voorrecht (om eens alles te vertellen) beschouwd worden, niet als plicht! o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Joh. A. Mooy Gzn., Oude Vest 207, Lei den; agenturen en handel in meel. bak kersartikelen, chocolade en suikerwerken. Eigenaar J. A. Mooy Gzn., Leiden. Wijzigingen: Peka-Fabrieken firma C. Bloot en Zonen, Galgewater 18. Leiden; limonadefabriek; bier-, wijnhandel; fabricatie van engros- handel en puddingsausen. De vennoot C Bloot Jr., is uitgetreden, de handels zaak wordt thans voortgezet door de vennoote mej J. Bloot, als eenige eigena res, onder den naam Peka Fabrieken. Gevolm. J. R. Bloot, Oegstgeest. De wijn- en bierhandel, Kloksteeg 7. wordt voortgezet door den heer C. Bloot Jr.. als eenig eigenaar onder den naam C. Bloot en Zoon. C. M. Kostering, Levendaal 39, Leiden; slagerij. De zaak is verplaatst naar Suma- trastraat 2, Oegstgeest. ..N.OJVI.A.T.E.G." Bovenstaande Herv. Jeugd-Organlsatie hoopt op 9 en 15 Februari a.s. weer twee propaganda-avonden ten bate van het Bouwfonds te houden. Sprekers zullen zijn dr. J. Riemens en dr. W. Th. Boissevain. Voorts bevat het programma een serie nummers, uit te voeren door de onder- afdeelingen van „Nomateg". terwijl het bekende muziekensemble o. 1. v. den heer J. Heymans weer op het appèl is. Deze avond belooft weer veel schoons! Men lette op de komende advertenties! TWEE WERELDREIZIGERS. Twee Duitsche padvinders. Ernst Wes- sel en Walter Michlowitz, die reeds ge- ruimen tijd werkloos waren, slaagden er tenslotte in door bemiddeling van vrien den in Columbia in Zuid-Amerika een betrekking te vinden. Daar het hiertoe benoodlgde reisgeld hen ontbrak, vertrok ken zij op 19 Mei van dit jaar te voet uit Berlijn om door den verkoop van prent briefkaarten in Nederland en Engeland te trachten de vereischte som voor den overtocht bij elkaar te sparen. Tot dus verre legden zij ongeveer 1500 K.M. af De jongens, die momenteel hier ter stede vertoeven, zijn in het bezit van een aanbevelingsbrief van een oom, die nie mand minder blijkt te zijn dan prof. dr. Albert Einstein. DE BIOSCOPEN. Casino-Theater. Te oordeelen naar het feit dat gisteravond alle rangen in ge noemd theater uitverkocht en dientenge volge alle plaatsen bezet waren, mogen we aannemen dat het programma, dat de di rectie deze week aan haar publiek biedt wel aantrekkelijk genoemd mag worden. En dat was het dan ook. Van het geluids journaal en een geestige teekenfilm ver mocht de film .Geboeide Jeugd" ons ook werkelijk te boeien. Ze toont ons 't school leven met al zijn pleizier maar vooral ook moeite en strijd. Zij laat ons op tragische wijze zien welke fatale gevolgen het elkaar i niet-begrijpen van leeraren en leerlingen kan hebben en hoe zuur een leeraar het z'n jongens kan maken door alleen slechts „leeraar" te zijn slechts les gevend zon der een sprankje liefde of begrip voor al hetgeen de jeugd interesseert, boeit, af leidt en beweegt. Pas als zijn onredelijk heid één Jongen zelfs den dood ingedreven heeft, dulden de jongens de „tirannie" niet langer en als dan tenslotte ook de rector der. wantoestand doorziet, komt er een kentering ten goede. Weliswaar geen nieuw thema, maar niet temin interessant. Ook de tweede hoofdfilm Cimarron", naar den gelijknamigen roman van Edna Ferber viel bijzonder in den smaak. Reeds eerder werd deze film in Leiden vertoond, zoodat wij over den inhoud verder niet zullen uitweiden. City-Theater. Over dit programma kunnen wij kort zijn. In de eerste plaats, omdat de hoofdfilm „De gele kaart" nog pas zeer kort geleden hier ter stede werd vertoond en het dus geen zin heeft deze opnieuw uitvoerig te bespreken en in de tweede plaats, omdat „goede wijn geen krans behoeft." Wie een goed en spannend bioscooppro gramma wil zien, kan deze week in het theater aan de Haarlemmerstraat zijn hart ophalen. Trianon-Theater De meeste Hleti- schen hebben op hun reizen wel eens mili of meer romantische avontuurtjes beleefd, doch tot de uitzonderingen behoort toe! zeker, wat ir. Fred Keller meemaakte o zijn reisje naar Schotland, waar hij d lieftallige Evelyne leerde kennen, met wié hij reeds na drie dagen trouwde. Aid bruidschat kreeg zij van haar oom eeni paarlen collier mee en het is dit collier, 1 dat een belangrijke rol gaat spelen, want! dè parels waren valsch. Edoch: Evelyne houdt dolveel van muziek, terwijl Fred meer voor motoren voelt. Een verwijdering tusschen hen hangt derhalve in de lucht, vooral wanneer zij den charmanten Georg Helmbach ontmoet, die zich eveneens voor muziek interesseert, maar nog meer voor Evelyne. Inmiddels is Fred's hartstocht voor motoren ondersteund door Molly, een actrice, met wie hij toevallig in aanraking is gekomen. En nu verschijnt het paarlen- snoer ten tooneele. dat Evelyne bij een bezoek aan Georg heeft laten liggen. Georg stuurt de parels terug en nu blijken de parels echt te zijn. Fred hij was de eenige, die wist dat de bruidschat uit val- sche parels bestond verwijt nu zijn vrouw, dat ze zich door Georg een paarlen snoer laat geven. Ten einde raad wordt de Schotsche oom te hulp geroepen en een algeheele verzoening is 't uiteindelijk re sultaat. Evelyne en Fred worden weer heel gelukkig. Georg en Molly kunnen 't samen oog goed vinden en 't geval met de paarlen wordt eveneens opgelost. Martha Eggerth is Evelyne en ze wandelt met een groote dosis charme, elegance en schalksheid door de film heen. de zaal in verrukking brengend met haar fraai stem geluid Hans Brausewetter met zijn guiti ge, kwajongensachtige manier van optre den is Fred, terwijl Leo Slezak. beroemd zanger van voorbije tijden, de Schotsche oom is, goedaardig.... maar een Schot. Georg Alexander als Georg heeft zijn ge baren uit de zwijgende filmperiode nog niet geheel afgeleerd, doch geeft toch een plausibele vertolking. En zoo is dan deze Marta-Eggerth-film „De moderne Bruid schat", evenals haar voorgangsters, een amusant geheel, geestig en onderhoudend, en in staat een paar aangename uurtjes ermee door te brengen. „De Moord in de Loge", is een Fransch spekend spannend filmwerk, waarin een actrice van moord beschuldigd wordt doch wier onschuld men kan bewijzen. Luxor-Theater. Mata Hari! Deze be roemde film der Metro Goldwyn is veel vuldig en wellicht terecht de grootste creatie genoemd van Greta Garbo de on gekroonde koningin van Hollywood Mata Hari: de laatste episode uit de tra gische levensgeschiedenis eener mooie Hol- landsche vrouw, die in Parijs als danseres haar triomfen vierde en tegelijkertijd een net van leugen en bedrog spande ten bate j van den Duitschen spionage-dienst! De j regisseur Fitzmaurice vond in deze wat i romantische avonturen een dankbaar mo tief vcor een belangwekkende film met een zeer sterke climax en ongemeen aan grijpend spel, waarbij in 't bijzonder Greta Garbo en Lionel Barrymore op den voor grond treden. Grootseh en imponeerend is vooral Garbo ais Mata Hari. die de liefde van den piloot Rosanoff (Ramon Novarro) misbruikt voor haar verraderlijke plannen om daaraan uiteindelijk zelf ten offer te vallen. Deze sugegstief weergegeven figuur van Mata Hari, strak getrokken in de meest sobere lijnen, veroorzaakt aandoe ning. angst en medelijden. Dit spel van intrige en politieke kuiperijen grijpt recht in het gemoed, temeer omdat deze film vrij is van de overdrijving, die anders de meeste Amerikaansche films zoo eigen is! Garbo teekent de danseres en spionne. Mata Hari ten voeten uit zij het in me nig opzicht geïdealiseerd; verleidelijk, co- quetteerend met heel haar wezen op weer galoos geraffineerde wijzevoortdu rend ook sluw. berekend en gevaarlijk als een slang. En meerdere schitterende close- ups versterken nog de wisselende expres sies van dat levendige gezicht dat plots kan verkillen als tot een stalen masker..! Ramon Novarro is de Russische officier, die het slachtoffer wordt van het verraad der danseres, om later de oorzaak te zijn van haar tragisch einde. HIJ is een be roemd acteur van erkend groote kwalitei ten maar blijft door een tekort aan overtuigingskracht in deze film ver be neden het plan van Garbo's spel. dat zoo rijk is aan nuances en ontroerende mo menten. Veel meer dan Novarro is hier Lionel Barrymore de magneet die naast Garbo onafgebroken te boelen weet Krach tig is die innerlijke strijd tusschen z'n ver smade liefde voor de danseres, z'n jalouzie en dc stem. die hem maant zijn plicht te doen En het is wellicht een der meest imposante scènes uit dit, opzlchzelf niet belangrijke verhaal als hij naar de tele foon grijpt om zijn succesvollen medemin naar te verraden en door de Jonge vrouw wordt neergeschoten! Het laatste deel der film is ongetwijfeld in strijd met de historie omdat men door alles heen, ondanks al het leed dat zij veroorzaakte, sympathie althans medelij den voelt met de vrouw die ter wille var, den goeden naam van haar minnaar met opgeheven hoofd den dood tegemoet gaat maar dit slot is er niet minder boeiend om. Een uitverkocht huis heeft de vertoo ning van „Mata Hari" gisteravond met stille aandacht gevolgd! ten leni rEL deg Niet de heer de Haas, doch mej. C. de Haas, organiste te dezer stede had de orgelpartij in handen van „Lobgesang",, dat gegeven werd onder leiding van mevr. v. Leeuwende Paauw in de Doopsgezinde Kerk alhier. De gewone dienstplichtigen van de lichtingen 1927 en 1929 en behoorende tot het 4de regiment infanterie alhier komen respectievelijk 1 en 21 September a.s. voor herhalingsoefeningen in werkelijken dienst: de onderofficieren van het 6de regiment veldartillerie lichting 1927 op 12 en 15 Mei (geen Isr.), 1 en 12 Juni, 3 en 17 Juli (geen Isr.), 31 Juli (geen Roomsch- Kath.i. 10 en 13 Nov.. id. lichting 1929 12 Mei. 1 Juni (geen Isr.), 6 Juni (geen Isr.), 12 Juni (ged. geen Isr.), 3 en 17 Juli (.geen Isr.), 31 Juli (geen Roomsch- Kath.). 10 Aug. en 10 Nov.; korp. en sold, lichting 1927 2 en 22 Mei (geen Isr.), 8 en 19 Juni, 10 en 24 Juli (geen Isr.), 7 Aug. (geen Roomsch-Kath.) en 20 Nov.., ia. lichting 1929 8 Juni (geen Isr.), 19 Juni (ged. geen Isr.), 10 en 24 Juli (geen Isr.i, 7 Aug. (geen Roomsch-Kath) en 17 Augustus. Wij verwijzen naar een advertentie in dit Blad betreffende de inschrijving van leerlingen voor de scholen der Ver. voor Chr. Onderwijs alhier. Behalve de reeds gisteren genoemde is ook de Bijz. H.B.S te Voorschoten be voegd verklaard tot. de verstrekking van het einddiploma in 1933 Wij vragen de aandacht voor de publicatie betreffende inschrijving van leerlingen voor de openbare lagere scho len en bewaarscholen Maandagavond belegt de Naluur- vriendengroep Leiden van het Instituut voor Ar'o.-Ontwikkeling een lezing met lichtbeelden, benevens een filmvertooning over Duitschland, met den heer M. Go tisch, hoofdvertegenwoordiger van het Duitsche Verkeersbureau te Rotterdam als spreker. Belangstellenden worden verwe zen naar de advertentie in dit Blad. Op Donderdag 26 Jan., 8'.ï uur. zal dr. J. H. Oort in het Leidsche Volkshuls spreken over het werk der Leidsche Ster- revvacht, toegelicht met lichtbeelden, ter wijl op Donderdag 2 Febr. gesproken zal worden over den bouw van het sterren stelsel, eveneens aan de hand van een serie lichtbeelden. We twijfelen niet of velen zullen deze interessante avonden willen bijwonen, te meer daar over eenigen tijd enkele be zoeken aan de Sterrevvacht voor de deel nemers worden georganiseerd. (Zie verder advertentie). RECLAME. 4233 Mej. S. Zeker, u kunt in hooger be roep gaan, doch dan vlug. Wendt u tot den griffier, Opgeheven: D. Pronk, Wassenaar. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het conflict in het Verve Oosten. De werktijden. De commissie van negentien van den Volkenbond is gistermiddag door haar voorzitter, den Belgischen minister van buttenlandsche zaken Hymans, onver wacht in een buitengewone zitting bijeen geroepen. Naar verluidt zou de Japansche regee ring een geheel negatieve houding aan nemen en eischen, dat de bemiddelings procedure van den Volkenbond in handen zou worden gegeven van een kleine com missie van vijf leden, waarin de Ameri kaansche regeering niet vertegenwoordigd is en dat de bevoegdheid van deze com missie beperkt zou worden tot het even tueel steunen van de Japansche en de Chineesche regeeringen, bij directe onder handelingen, zonder evenwel het recht te liebben zich in de Japansch-Chineesche onderhandelingen te mengen- Voorts schijnt de Japansche regeering te eischen, dat men elke nog zoo zachte toe speling op de eventueele niet-erkennig van den Mandsjoerijschen staat zal nala ten en dat het compromis-voorstel van de commissie van negentien den vorm zal krijgen van een niet-bindende verklaring van den president van den Volkenbonds raad. In interationale kringen te Genéve be gint men de houding van Japan hoe lan ger hoe meer als onverdraaglijk te voelen. Er wordt echter ook crltiek geoefend op den secretaris-generaal van den Volken hond, Sir Eric Drummond, die volgens velen te welwillend tegenover Japan op treedt. De buitengewone internationale arbeids conferentie heeft gisteren met 36 tegen 21 stemmen, waaronder die van de geheele werkgeversgroep. in principe besloten tot uitwerking van een ontwerpconventie voor de invoering van de 40-urige werkweek. Deze ontwerp-conventie zal op de agenda worden geplaatst van de in Mei a.s. te houden jaarlijksche internationale ar- beidsconferentie. De conferentie behandelde vervolgens de kwestie, of het verdrag tot invoering van de 40-urige werkweek zou worden vastgelegd of dat ook andere methoden tot verkorting van den werktijd zullen worder. toegelaten. Bij hoofdelijke stemming besloot de con ferentie met 40 stemmen bij 23 onthou dingen, dat het verdrag aldus zal worden geredigeerd, dat een keuze tusschen alle methoden tot verkorting van den werk tijd zal worden toegestaan, doch slechts mogelijk zal zijn binnen het kader der in het verdrag vastgestelde werktijdgrens. DUITSCHLAND. De Rijksd^gzitting op 31 Jan. vastgesteld. De Rijksdagcommissie voor buitenl. zaken. Gisteren is het Seniorenconvent van den Rijksdag bijeen geweest. Over het verloop wordt het volgende gemeld: De nationaal-socialisten stelden bij het begin der zitting voor, aan den voorzit ter van den Rijksdag, Goering, volmacht te verleenen om de eerstvolgende zitting van den Rijksdag vast te stellen. Zij gaven daarbij den wensch te kennen, dat de be grooting zoo spoedig mogelijk aan den Rijksdag zou worden voorgelegd en dat de regeeringsverklaring dan verbonden zou worden met de eerste lezing van de be grooting. Dit voorstel stuitte op verzet van de soc.-democraten en de communisten, daar het zou neerkomen op een verdaging van den Rijksdag tot Maart of April Staatssecretaris Dr. Planck verklaarde namens de Rijksregeering, dat de regee- ring het in het belang der politieke rust van het land en zijn economische sanee ring dringend noodzakelijk acht den poli- lieken toestand zoo spoedig mogelijk on dubbelzinnig op te helderen. Een spoedige indiening der begrooting is op gronden, welke de Rijksminister van Financiën in de Begrootingscommissie heeft uiteenge zet, niet mogelijk. Ook de vertegenwoordigers van het Centrum verklaarden, dat zij niet konden toestemmen in een verdaging zonder ter mijn. Dr. Bell van het Centrum stelde daarom vcor, de zitting één week, tot 31 Jan. uit te stellen. Staatssecretaris Planck verklaarde daarop, dat, wanneer de Rijksdag nog een week wil gebruiken om de meerderheids verhoudingen in den Rijksdag verto vast te stellen, de regeering i'3"® tegen niet kan verzetten. Zij -ïr<J?r zooals vanzelf spreekt, bij dlei onderhandelingen niet tussïum komen. tree Op een vraag van den cor® Toergler, of de regeering in een rep van den Rijksdag een tolereer!;- het Parlement zal zien, antwooöy® Pianck, dat. ook bij een verda?uen geruimen tijd. de regeering een öifle zinnige opheldering van den piJn 1 toestand onmisbaar acht. ligt De Duitsch-nationalen gaven ve nen, dat ook zij een spoedige politk bi heldering wenschen, doch datgche een korte verdaging geen bezwaar ;nac Bij de stemming werd het nat bel socialistische voorstel tot onbepaihwei daging van den Rijksdag, met dtbov men der voorstellers voor, verwont Het voorstel van het Centn-d-\ Rijksdag per 31 Januari bijeen terd-< en op 27 Jan. nog een bijeenkoL het Seniorenconvent vast te stelle aangenomen met de stemmen va trum, N.S.D.A.P., Beiersche Volkspi. Technische Werkgemeenschap. s'e Het besluit tot verdaging van tuI' niorenconvent wordt in politieke aldus verklaard, dat het conflict t Rijksdag en Rijksregeering eigent,Gy hiermede is uitgebroken. Want Rijksregeering thans verklaart dere interesse te liebben voor t te gen en onderhandelingen met" ders en bekend maakt, dat zij dagen voornemens is een beslissJ- te dwingen, schijnen echter toch m onderen kant deze acht dagen t« M dienen voor een poging nog een c: van de partijen uit tot stand te iZat een oplossing, waarin genera Z- Schleicher, ten minste als kansel- lol meer zou spelen. Door deze ret is alleen bereikt, dat nieuwe veils nauwelijks nog in Februari zullen fcjan plaats vinden, maar eerst in Manjan gehouden kunnen worden. De bemiddelingspogingen cc dagen schijnen te worden voorfokI liet Centrum geeft daarbij derc® dat onder alle omstandigheden se 1 baar ook zonder aanzien van den po van Von Schleicher gep90gd zal t alle grondwettige mogelijkheden tl proeven om een uitschakeling vst- Rijksdag te vermijden. Mocht diti» rukken, dan is men er zich in pi kringen van bewust, dat spoedige i verkiezingen niets anders zouden kenen dan het noodlottige uitvoers een grondwettige bepaling, waant resultaat precies dezelfde situatie o als die. waar men thans voor staat. Nieuwe verkiezingen zouden «e positieve meerderheid, maar slecht! neve meerderheden tot stand bies verder den twijfelachtigen uitslag dat de verkiezingsagitatie de pare politieke krachten nog verder uit® zou hebben gebracht dan dit that het geval is. Men acht het daarot niet meer uitgesloten, dat Rij'qp:j_ en Rijksregeering geneigd zouden bizonderen politieken noodtoesta»; wezig te achten. In dit verband men ook met spanning de in®"'" goedgekeurde groote Berlijnsche stratie van de NSDAP.. welke mw-sp de Bulowplatz zal plaats vinden, -ga Veelvuldig wordt de meening tM»®1 gebracht, dat de Rijksregeering t®n incidenten bij die gelegenheid tecsc leiding zou kunnen nemen 0IIj.ln;.jSr radiorede van den Rijkskanselier'nu» verscherpte maatregelen met tot jaw nog ongekende verscherpte bepa bescherming van het volk van v; doen worden. Intusschen is het niet uitgesloten* regeering de demonstratie in vew-'as dreigende botsingen op het laatste"®® blik nog verbieden zal. De j litieke toestand blijft onopgehe'JV zelfs wanneer het experiment van ,ag verkiezingen nogmaals zal worde" o r zonder dat een nieuwe situatie b zou komen zijn velen vaja meenfflB 'let verkiezingen dan voorloopig de 'er zullen zijn. i 01 In het Sportpaleis te Berlijn fee eei Ier gisteravond een van zijn behei en winningsredevoeringen gehouden .ar erp ilandscW;'Ja De commissie van buitenk 17 te?-he van den Rijksdag heeft met-- stemmen een nationaal-sociaustu rStu c!ye den bii de overeenkomst van i' b 9 Juli 1932 ook voor België erM» Js nomischen noodtoestand tot 11 lrc zullen worden gestaakt. Voorts werd een nationaal--01' M-eiiiuic.il ecu iifluuuafli-oww-- stel aangenomen, hetwelk bepaan Duitsche betalingen aan Belgie vo« verdrag van 13 Juli 1929 met n

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2