SCHAATSEN DE VIJANDEN VAN HET BIJ EN DORP mm lEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 21 Janm au, BINNENLAND. Steunt met Uw gaven het Leidsch Crisis-Comité. GEMF.NGD NIEUWS. WIJZIGING VAN DE KIESWET. Amendementen ingediend. De Tweede Kamerleden, de heeren Van den Bergh, Vliegen en Jan ter Laan heb ben twee amendementen ingediend op het wetsontwerp tot wijziging van eenige arti kelen der Kieswet. Het eerste amendement heeft dezelfde strekking als artikel m van het oorspronkelijke ontwerp der regeering. Het beoogt, wat de verkiezing voor de Tweede Kamer betreft, tegemoet te komen aan het groote euvel, dat tal- looze stemmen uitgebracht op lijsten, die voor een zetel niet in aanmerking ko men, verloren gaan. Het amendement zal nogal wat extra administratieve verrich tingen met zich brengen en bovendien iet wat meer kosten veroorzaken, maar het zal aan het euvel op zeer radicale wijze een einde maken, zegt de toelichting. De hoofdgedachte, in het amendement neergelegd, zijn de volgende: er wordt een geheime voorstemming gehouden, waarbij de lijsten, die niet het vereischte aantal stemmen verkrijgen, afvallen. In zekeren zin kan deze vóór-stemming als een na dere geheime candidaatstelling. waarbij een zeer groot aantal „handteekeningen" vereischt zijn, worden beschouwd. De eigenlijke stemming heeft alleen over de overblijvende, niet afgevallen lijsten plaats; de kiezers, die bij de vóór-stem ming hun stem hebben uitgebracht, zijn niet bevoegd aan de eigenlijke stemming deel te nemen. De stemmen, bij de vóór- stemming op lijsten, die afvallen, uitge bracht, zijn verloren; die, welke bij de vóór-stemming zijn uitgebracht op lijsten, die het vereischte aantal stemmen heb ben verkregen, behouden ook voor de stemming haar volle waarde. Op deze wijze zou nog slechts betrekke lijk weinig gewonnen worden, indien alle kiezers bevoegd zouden zijn aan de vóór stemming deel te nemen. Dan zou het aantal stemmen, dat verloren zou gaan. niet veel kleiner zijn dan thans. Van daar, dat in het systeem van het amen dement slechts één tiende der kiezers bevoegd is aan de vóór-stemming deel te nemen. Deze gedachte is op zoodanige wijze uitgewerkt, dat iedere mogelijkheid van bevoorrechting of achterstelling van eenige partij of groep is uitgesloten Op overeenkomstige wijze, als dat thans bij de loting voor de militie geschiedt, zal op één enkele plaats een letter worden ge trokken en daarmede is voor het geheele land. in ieder stemdistrict. het tiende deel der kiezers aangewezen. Deze kiezers zijn bevoegd bij de vóór stemming hun stem uit te brengen. Ieder dezer kiezers vindt in zijn nabijheid een stemlokaal, waar hij stemmen kan. Voor gesteld wordt het vereischte minimum aantal stemmen bij de vóór-stemming op 2000 te bepalen. Het tweede amendement heeft tot strekking het stelsel der gemiddelden volledig door te voeren met uitzondering t.a.v. de kleine gemeenten, die niet in kieskringen zijn verdeeld. Het amende ment beteekent voor deze verkiezingen in technischen zin een zeer belangrijke ver eenvoudiging. DE D1ESEL-ELECTRISCHE TRACTIE BIJ DE SPOORWEGEN. Nadere bijzonderheden. Het Kbld," heeft een onderhoud ge had met ir. E. C. W. van Dijk, lid van de directie der Nederlandsche Spoorwegen, ever de nieuwe tractie bij de Nederland sche Spoorwegen. Wij ontleenen er het volgende aan: De treinen zullen uiterst licht worden gebouwd en wijziging van den onderbouw der baan is dus niet noodig. De nacht treinen blijven gehandhaafd- Over de ruimte der zitplaatsen in elec- trlsche treinen is herhaaldelijk geklaagd maar deze grief zal in geen gevai voor de nieuwe treinen gelden. Er komen nl. in de tweede klas slechts drie plaatsen in één compartiment waarvan twee naast elkaar, dan een tusschengang en daarnaast nog een plaats. Een indeeling dus als in de eerste klasse der electriche treinen. Voor de derde klas heeft men afdeelingen met vier zitplaatsen zoodat de gang midden door de wagon loopt. Ook dit is een groote verbetering. De treinen zijn vrijwel geruischloos. Geen schokken of stooten, geen slingeren in de rails. Het remvermogen is zoodanig dat op even korten afstand als met stoom- en electrische tractie kan worden geremd. Iedere trein wordt verder door twee Dieselmotoren gereden, die gelijktijdig in werking zijn. daar anders de vereischte snelheid niet zou worden bereikt- Weigert een der motoren dan kan de andere den trein in ieder geval, zij het met een niet zoo groote snelheid verder rijden. De treinen zullen tal van voordeelen krijgen boven de bestaande, vooral wat de verwarming en de luchtverversching betreft die beiden automatisch geregeld worden. De verwarming geschiedt door middel van voorgewarmde lucht met auto matisch werkende temperatuurregelaars, zoodat een constante temperatuur wordt verkregen van b.v. 65 graden. De verlich ting der wagons zal zooals te verwachten viel electrisch zijn en geen klachten over Eikkeringen opleveren. Het ligt in de bedoeling der Spoorwegen, op de reeds genoemde trajecten een uur- dienst met Diesel-electrische treinen te onderhouden en daartusschen door stoom treinen te laten loopen. al zullen van deze laatste wel enkele komen te vervallen. Bijslag zal bij de nieuwe tractie niet wor den geheven. DE LOONSVERLAGING BIJ DE SPOORWEGEN. Hoofdbestuur Chr. Bond adviseert tot aanvaarding. Naar wij vernemen, zal het hoofdbe stuur van den Prot. Chr. Bond v. Spoor- en Tramwegpersoneel aan het op 27 Ja nuari a.s. te Utrecht te houden buiten gewoon congres adviseeren om de voor stellen van de directie inzake de loons verlaging, ingaande 1 April a.s., te aan vaarden. Hbld. De diiectie der tram heeft meegedeeld, dat de nieuwe maatregel per I Februari zal ingaan. RECLAME. Bijzonder voordeelige aanbieding. Gereedschappen Donkersteeg 8 Ijzerwaren. Leiden 4257 VRIJE ZATERDAGNAMIDDAG BIJ DE SPOORWEGEN. De directie wil den vrijen Zaterdag middag invoeren voor het geheele wegpersoneel. De directie der Nederlandsche Spoor wegen heeft aan den Personeelraad mede gedeeld, dat zij bereid is den vrijen Za terdagmiddag in te voeren voor het ge heele personeel van den Dienst van Weg en Werken, mits het totaal aantal werk uren van dit personeel niet minder wordt. Om daartoe te geraken, kunnen de vakbonden een keuze doen uit twee maatregelen, nl. verkorting van den middagschatftijd met een half uur, of de aanvang van den werktijd in de maan den Maart tot en met September te ver vroegen. Indien de vakbonden een dezer maat regelen aanvaarden, zullen ongeveer 7000 personen daarvan profiteeren. DE NIEUWE TRAMRECLAME. Groote belangstelling. De directie van de H. T. M. schijnt nog niet zoo'n slechten inval te hebben ge had, toen ze de gelegenheid openstelde voor zakenlieden om door de conducteurs bij de haltes reclame te laten maken. Wethouder Quant heeft althans in den Haagschen gemeenteraad medegedeeld, dat er groote belangstelling voor bestaat, dat er zelfs een firma is, die reeds voor meer dan duizend gulden heeft afgesloten om haar naam aan verschillende haltes te doen afroepen. Als andere gegadigden naar evenredigheid inschrijven, kan dit reclame-object voor de H. T. M. dus een zoet winstje opleveren, hetgeen het bedrijf best gebruiken kan, nu ondanks de ta- riefsverhooging dé ontvangsten nog voortdurend terugloopen. DE SPEENVARKENS VAN DE VARKENSCENTRALE. Te Twello een groot aantal afgekeurd. Het Deventét Dagblad meldt: Donderdagmiddag kwam ons ter oore, dat door den Keuringsdienst te Twello, gemeente Voorst, een groot aantal speen varkens van de Nederlandsche Varkens centrale en bestemd voor een export- slagerij zou zijn afgekeurd. In verband hiermede hebben wij ons tot den direc teur, dr. B. Eggink, gewend, die ons mede deelde. dat deze week ongeveer 1200 speenvarkens moesten worden afgemaakt of afgekeurd, of wel ruim 85 pet. van het in de gemeente Voorst aangevoerde aan tal. Het betreft hier in hoofdzaak biggen, die zeer sterk vermagerd zijn en veelal in dezen tijd van het jaar een besmette lijke ziekte hebben zooals pest, pokken en verder lijden aan longziekten, chronische diarrhee, enz. Vroeger werden deze dieren meestal door den dierenarts met een serum ingespoten, doch thans, nu de Varkens centrale een groot aantal opkoopt tegen den prijs van f.2 per stuk, worden zij niet meer behandeld en aan de Centrale afge leverd. Vele biggen zijn reeds dood wan neer zij bij den Keuringsdienst arrlveeren. terwijl een groot gedeelte onmiddellijk voor afmaken in aanmerking komt. Een zeer gering percentage van die. welke ge slacht zijn, kunnen dan nog slechts voor consumptie worden gebruikt. De keuring der speenvarkens in Twello geschiedt met groote gestrengheid. Het is echter, zoo gaat het blad voort, onbegrij pelijk waarom de dieren door de Neder landsche Varkenscentrale nog worden ver zonden. De kosten van vervoer toch kun nen in tal van gevallen zeer hoog geacht worden. Het komt b.v. voor, dat een vrachtauto uit Ede 13 speenvarkens aan voert, waarvan talriike vernietigd moeten worden. Dit is slechts een der vele soort gelijke gevallen welke zich voordoen. DE UITZENDINGEN VAN DE PHOHI. Zc worden voor den duur van circa een maand gestaakt. Bij de proefzendingen met den korte- golfzender van de PHOHI is gebleken, dat de zender weliswaar van den langdurigen stilstand geen nadeelen heeft ondervon den, doch dat de gebruikte golflengte van ca. 17 Meter door een inmiddels inge treden verandering van de Heaviside laag in de atmosfeer gedurende het winter seizoen niet meer op de meest geschikte uren (n.l. de avonduren tusschen 20 en 23 uur) in Indië wordt ontvangen. De proefuitzendingen worden daarom met ingang van heden voor den duur van circa een maand gestaakt om aan den zender eenige wijzigingen aan te brengen, waardoor ook met een golflengte van circa 25 Meter zal kunnen worden uitge zonden De PHOHI-zender zal dan gedu rende de wintermaanden op 25 Meter golf lengte uitzenden en in het zomerseizoen op 17 Meter, hierdoor zal dan in beide jaargetijden de ontvangst in Indië in de avonduren kunnen worden verzekerd. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL. Auto aan den verkeerden kant van den weg. Gisteravond om 6 uur stond in een der straten bij het Stieltjesplein te Rotterdam een personen-auto, bestuurder de heer D. C. van der H. uit Nieuw-Helvoet. De auto stond aan den verkeerden kant van den weg. In de richting van het Stieltjesplein reed de wielrijder A. K. F. Komijs uit de Heer Danielstraat. Hij haalde links langs de stilstaande auto uit, toen hiervan het portier aan den kant van den wielrijder geopend werd door den passagier D J. R. uit Helvoet, Het portier kwam in aanra king met den wielrijder, die languit op de straat viel. Van het Stieltjesplein na derde juist een groote zeswiellge vracht auto. bestuurd door den 25-jarigen C. A L. uit Breda. De dubbele achterwielen gingen over het slachtoffer heen, terwijl ook diens linkerarm verbrijzeld werd. K. was op slag dood. Tegen den chauffeur van der H. uit Nieuw Helvoet, die met zijn auto aan den verkeerden kant van den weg had gestaan, werd proces-verbaal opgemaakt. SLACHTOFFERS VAN HET IJS. Gistermiddag reed een drietal jongelui op de Singelgracht te Woerden, doch het ijs was niet betrouwbaar Op een gegeven moment zakten zij er doorheen en de 21-jarige Boot kwam onder het ijs. De jongeman is verdronken Gistermiddag is bij het fort Lunetten te Utrecht een ernstig ongeluk gebeurd. Zes Jongens waren omstreeks 5.30 uur aan het schaatsenrijden op de fortgracht, toen een van hen door het ijs zakte. Zijn kame raden trachtten hem te redden door een keten te vormen, doch ook zij kwamen in het water terecht. Daar zij echter nog vrij dicht bij den kant waren, wisten omstanders hen alle vijf op het droge te brengen. De eerste jongen was inmiddels echter onder het ijs geschoten en pas na eenigen tijd gelukte het de politie hem met behulp van een schuit en een vaarboom weer boven te brengen. Twintig minuten is men bezig geweest de levensgeesten weer op te wekken, doch de jongen was reeds overleden. Het slacht offer was de 18-jarige P. van L-, loswerk- man te Utrecht. Gistermiddag omstreeks twee uur is de 22-jarige J. Krieken bij het schaatsen rijden op den „IJzeren Man" te Weert door het ijs gezakt en verdronken. Terwijl eenige jongens op een der wijken te Zwartemeer aan het schaatsenrijden waren, had de zoon van Jacob Pol het ongeluk door het ijs te zakken. Hij werd levenloos opgehaald. DE INBRAKEN OM NIJMEGEN. Een arrestatie. Door de Nijmeegsche politie is heden aangehouden de slagersknecht G. A. V., die verdacht wordt verschillende inbraken, welke den laatsten tijd te Groesbeek bij Nijmegen zijn gepleegd op zijn geweten te hebben. De mededader van deze inbraken wordt nog door de politie gezocht. RIJWIELDIEFSTALLEN TE ENSCHEDE. Van den onlangs te Enschedé aange houden rijwielhersteller, zijn er van de door hem aan den man gebrachte fietsen ongeveer 60 opgespoord welke gistermor gen achter het politiebureau waren neer gezet, waar zij door de eigenaars konden worden afgehaald. Uit verschillende plaat sen in Twente, tot zelfs uit Winterswijk, Deventer. Zutfen en Brummen waren fiet sen aanwezig. De omstandigheid dat ver schillende onderdeelen waren verwisseld, gaf heel wat moeilijkheden voor de eige naars om hun eigendom te herklennen. (NR.Ct.i AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De neer D. de Boer uit Doezem, ge meente Grootegast, die gisteren door een ijzeren katrol op het hoofd werd getroffen, toen hij een pakhuis aan de Oosterhaven te Groningen wilde binnengaan, is aan de gevolgen overl den. UIT DEN TREIN GESPRONGEN. Eergisteravond wist een arrestant op weg naar Groningen, waar hij een gevan genisstraf moest ondergaan, uit den snel trein te soring1"!, welk' om '9 35 uit Assen vertrekt, toen de trein reeds 500 M. buiten het station was. Door terstond aan den noodrem te trekken wist de met het transport belaste politieambtenaar den trein tot stilstand te brengen. Het gelukte na een wilden jacht langs de spoorbaan en met medewerking van gemeentepolitie den man te griioen. Zwaar geboeid werd hij per volgenden trein naar Groningen vervoerd. De sneltrein ondervond eenige vertraging. o SCHIP IN NOOD. Eergisteravond omstreeks 6 uur is een motorschip genaamd „Onderneming" (schipper nog onbekend) in nood geraakt op ongeveer 5 K.M. in Oostelijke richting van de Noordpunt van Schokland. De stoomfluit gaf herhaaldelijk signalen, ter wijl men van Schokland af tevens licht signalen waarnam. Assistentie kon men van uit Schokland niet verleenen. daar de haven is dichtge vroren. Het stoomschip ..Geusou" is gistermid dag uit Kampen vertrokken ter assisten tie, doch toen dit schip in de nabijheid kwam. werd de noodvlag ingehaald. Gis teravond werden opnieuw noodseinen ge geven. BRAND Gisteren is te Ginneken brand ont staan in den wijnhandel van de firma Elsevier en Zn. in de Raadhuisstraat, welk perceel gelegen is vlak tegenover het raad huis. Toen om circa kwart over zes de brand werd ontdekt in een schuurtje achter den winkel, sloegen de vlammen er reeds uit en in zeer korten tijd stond het geheele perceel in lichterlaaie. Toen dan ook onge veer een kwartier, nadat de brand ontdekt was, de brandweer arriveerde, viel aan blusschen niet meer te denken. Met twee stralen werden de belendende perceelen nat gehouden. Men kon echter niet ver hinderen, dat een leegstaand huis naast den wijnhandel vlam vatte, waardoor het dak van dit perceel grootendeels vernield werd. De wijnhandel brandde geheel uit. Van den inventaris kon zoo goed als niets gered worden. De oorzaak van den brand is onbekend Verzekering dekt ten deele de schade. De firma had juist een grooten voor raad wijn ontvangen, welke vrijwel geheel verloren is gegaan en welke vermoedelijk nog niet in de verzekering was begrepen. BUITENLANDSCH GEMENGD. EEN HUIS ONTVREEMD. Dieven, die deden alsof zij de eigenaars waren, hebben te Weenen het geheele meubilair en tenslotte ook het huis ge stolen van een vrouw, die zwaar ziek lag in het ziekenhuis te Nagykoeroes in Hon garije. Na het meubilair uit het huis gedragen en verkocht te hebben, braken zij het huis af en verkochten het materiaal aan sloopers. Toen de vrouw uit het ziekenhuis kwam. zag zij slechts den kalen grond op de plaats, waar eens haar huis had gestaan. KREUGER EN TOLL. Het gerechtshof te Stockholm heeft den directeur van Kreuger en Toll. Kar Lange, die verdacht werd van valsche transacties in het faillissement van de N.V. Finan- cieele maatschappij „Garanta". vrijge sproken. Het hof constateerde, dat men niet heeft kunnen bewijzen, dat Lange het voorne men had. den crediteuren schade te be rokkenen. Evenmin is bewezen, dat enkele transac ties inderdaad hebben plaats gehad. De aanklager is tegen dit vonnis in hoo- ger beroep geeaan. GROOTE BRAND IN ROEMENIE. In het centrum van de Roemeensche stad Dorohoi aan de Moldau is gisteren een brand uitgebroken, die tengevolge van den wind een catastrophalen omvang heeft gekregen. Twee straten van de za kenwijk stonden geheel in vlammen. De brand dreigde zich nog verder uit te brei den. Er heerscht in de stad een paniek; laat in den avond waren reeds 40 huizen afgebrand. VERDOOVENDE MIDDELEN GEI De smokkelhandel in jew™. delen eischt de voortdurend der politie, die er in Esvnt» i i;: slaagd is. om 30 pakken i J 5'" bedwelmende middel hashish locomotief van den trein verbm in beslag te nemen. ™i: De politie-beambten, die ittl van smokkelen verdachten vn trein stoppen aan een Egyr'" plaats. De machinist wilde geen om»- de locomotief toestaan en richu» heet water op de beambten dreigde den trein te zullen Vi ryden, als zli niet vertrokken De politie-beambten deden jh,P'<* (gingen, maar, toen de trein tot weging zette, sprongen zij 0D !n 1 tief. hielden den machinist in t' u,,. vonden onder de kolen de ïdlgne hashish. Wan illeke Een vrouwelijke detective i,.?^ heeft in een van de deftige bister der stad een villa ontdek -r ide vrouwen gelegenheid werd gees, oék vende middelen te gebruiken joo te Door een list wist de detect,..al zal binnen te dringen, dat zeer i® -li» richt was. Jf Zij vond er vijftien vrouwen ;or de verschillende uit de „upper-U; overt grado, allen onder den invloè^i-triir doovende middelen. JL De politie heeft ernstige jtmoetl genomen om het toenemende Een st narcotica, dat vooral onder de ,fS jajer jes veld wint. tegen te gaan. én zij n Het is gebleken dat. zooak»n nemi bende handelaars in blanke Coodlot gebruik van morphine en oerloor 1 de meisjes-studenten aanwakirlskund! kosteloos hiervan te voorzieiioet bij Indien het slachtoffer dat liar mo slaafd is. houden zij plot edaar op en lokken de meisjes va: hun greote hoeveelheden te in Zwi zij mee naar het buitenland t 1920: 0 1922: HOPE TERECHT 1925 1928: Kapitein Hope. de vlieger £<1930- ren van Bert Hinkler zoekt is tri den. Gemeld wordt dat hil Dot: Nede streeks het middaguur bii Vet:: Wallis) is geland Aan den re 921: Diablerets meent Hope sporen 7,1923 te hebben gevonden. .„„g. Een telegram uit Londen k dat Hope gistermiddag naar Ly®29- terueeekeerd daar hi1 met he: r0taa ongunstige weer voorlooole l naar Hinkler wil zoeken. Hü Bipsen zijn. naar Londen te vertrektiderlai SCHIP IN NOOD. Nu vi Het Amerikaansche s.s. ..Cltj^nef dat zich 600 mijl Oostwaarts left v Race bevindt heeft draadloos ie zv lljke hulp gevraagd. :n za Het schip is in een heviger n he< raakt, waarbij de kapitein enldenki bemanning het leven hebben v brdli schip was van Engeland op wengen- land in den staat Maine geloo; Een stoomschip der Americasinig Cy is ter assistentie op weg. it Zv zinkt 0mige nd-w HEVIGE GRIEP-EPIDK^er TE KEULEN. iortre el dc De influenza-epidemie heera%t eei len zóó ernstig en het aantal 0et g dat het zakenleven ernst? kb. lede wordt en verscheidene zakefi'n zlji te van de leiders of het peissi-'De worden gesloten. edstr Vooral onder de schoolgaat:!'beeld, de influenza-gevallen talrijk 1"-TsJ riteiten zijn voornemens tot aha me alle scholen over te gaan. De3 zekeringsmaatschaDDijen ontvsa?nrlJk per dag meer aanvragen voo; hulp dan anders in een maari-j: toren zijn overwerkt en de ««'To,?; liggen vol met influenza-patiêi'<Til^ Totdusver zijn geen doodelljt geconstateerd, doch de autoriteit' niettemin maatregelen om de e;;r B locallseeren. Jgn j enda; 0 ïuze- agen DE BEMANNING VAN „EXETDan c GERED. 'Str0 >mm Het stoomschip van de „AmeiiW" chant Cy." heeft de laatste mar* ev den Engelschen vrachtstoomu!ere' City" van boord gehaald. Het st me snel. Jf™' t ei >t p fen< 119. Het wagentje begon gevaarlijk heen en weer te wiegelen. Jaap klemde zich krampachtig vast, maar er was niets aan te doen. Het viel recht naar beneden. Hij hoorde hoe alles piepte en kraakte, hoe het net was of de heele lucht vol electriciteit zat en met angst dacht ie, dat zijn laatste uur geslagen had. j toif twit Ee 120. Het wagentje vloog finaal in stukken JaaP ,;|l heftig heen een weer en stond duizend angsten „Waar zal ik terecht komen," huilde le en durfde g oogen niet naar beneden te houden, uit angst een onder hem te zullen zien. Maar hij had geluk..chi lafa

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 10