73ste Jaargang VRIJDAG 20 JANUARI 1933 No. 22343 STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. VISSCHERIJ8ERICHTEN. KUNST EN LETTEREN. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentie!) uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentlën 35 Cts per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTj) Voor Lelden per 3 maanden f.2.35; per week X.0.18 Bulten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 1.2.35 portokosten. t nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. ÏREENIGING VAN INDUSTRIEELEN. Dr. van Dorp over: en wondbare plek in ons ruilmiddel." Dp de algemeene ledenvergadering ge- uden door de „Leidsche Vereeniging van Justrieelen" in de bovenzaal van de dëteit „Amicitia" behandelde dr. G. C. van Dorp uit Katwijk aan Zee het ierwerp: „Een wondbare plek in ons Imiddel en de crisis", lleraan ls het volgende ontleend: Vanneer men zoekt naar de factoren Ike in de bestaande crisis werkzaam i, dan zal men een algemeene over- >ductie uit moeten schakelen. Reeds irson wees erop dat het begrip alge- ene overproductie economisch onjuist Alleen is onevenredige uitzetting der oductie mogelijk, waardoor ten slotte ;n goederenruil op loonende basis tot ,nd kan komen. Pas gepubliceerde cij- s hebben bovendien uitgewezen dat in 12 de industrieele wereldproductie per ofd der bevolking reeds li"/, onder die n 1913 was. Dus kan van overproductie 1 geen sprake zijn. Men moet de factoren werkzaam in de sis zoeken in een desorganisatie van n wereldgoederenruil. Dan springen drie rzaken in het bijzonder in het oog, die Ier voor zich in staat zouden zijn, aan- ding te geven tot een ernstige achter- ;ang der algemeene welvaart: le. toe- mende protectie (het is de verande- ig, de toename, die desorganiseert)2e. thans gebruikelijke loonbepaling, an- ps dan volgens de wetten van vraag en nbood (de geheele goederenruil is ge- seerd op de wetten van vraag en aan- id; een onderdeel der productie kan, nder groote schade, niet anders georga- seerd worden; gaat alles goed dan jagen ondernemers, in onderlinge concur- itie vragend om werkkrachten, de loo- n voldoende, soms meer dan voldoende Pohle bouwde een geheel crisistheorie op loonopdrijving)3e. de toestand n ons ruilmiddel. in ons economische leven vormt ons ilmiddel een zeer kwetsbare plek. Het daardoor, dat automatische uitzetting in het ruilmiddel, via prijsstijging voert rt den verderfelijken kringloop van ver- ;re uitzetting van het ruilmiddel en ver- :re prijsstijging. Bij inkrimping van het ruilmiddel ont- aat op volkomen analoge wijze een ten- ;nz tot een gelijksoortige kringloop van teeds verdere inkrimping, van steeds irdere daling der prijzen. Reeds Pierson wijst terloops op dezen irderfeiijken kringloop, zonder daar veel indacht aan te geven. In zijn tijd was :ze zaakniet zoo belangrijk. Voor ons, e van 1914 tot 1918 de waarde van den ïlden in den groothandel zagen dalen in 100 op 26 en daarna weder zagen stij- ;n tot op het huidige moment tot 133. ior ons die in de laatste 18 jaar geen ik maar eenigszins waardevast ruilmid- 2l hebben gekend, moet deze zaak in in et brandpunt der belangstelling staan. Om te begrijpen hoe de tendenz tot een ergelijke verderfelijke kringloop werkt, ïoeten wij gebruik maken van de kwan- iteitstheorie van het geld. Deze zegt, dat e waarde van het geld direct evenredig met de goederen aan de markt, omge- eerd evenredig met de hoeveelheid geld n zijn omloopsnelheid. Dus: hoe minder Did er is des te meer is het waard, des lager zijn de prijzen. Hoe langzamer 2t van hand tot hand gaat, des te meer het waard, des te lager zijn de prijzen, a omgekeerd. Gebruiken wij deze kwantiteitstheorie, an moeten wij erom denken dat de rol in geld niet alleen gespeeld wordt door ;t gewone wettige betaalmiddel, maar >k door de rekeningen welke men bij de indelsbanken aanhoudt, het zooge- jamde girale geld of depositiegeld. Een inkcheque is in den groothandel even lopkrachtig als klinkende munt of de lijetten der Ned. Bank. De verplichtin- m tot betaling bij de handelsbanken vertreffen gemeenlijk hunne kasvoor- aden evenwel eenige malen, zonder dat e verhouding verplichtingen tot kas laarom constant is. Zetten de. handelsbanken hunne cre- ieten uit, dan vermeerdert de hoeveelheid uilmiddel De prijzen stijgen de gestegen irijzen wekken in handel en industrie de iehoefte aan meerder geld De techniek Ier credietverleening die gemeenlijk een ;eker percentage van de geidwaarde van iet onderpand aan crediet verleent naakt, dat bij de gestegen geldswaaide 'an dat onderpand ook meerder crediet 'erleend wordt. Zoo komen wij bij stij gende prijzen in den vicieuzen cirkel. Er zijn economen, die in de opeenvol gende prijsstijgingen en prijsdalingen (conjunctuurbewegingen) een levenwek kend beginsel zien. Het is zeer onwaar schijnlijk, dat zij gelijk hebben. Prijsstij gingen en prijsdalingen bewerken, dat de balansen en winst- en verliesrekeningen der bedrijven geen juist inzicht meer ge ven in hun economisch werken. In tijden van algemeene prijsstijging (inflatie, hoogconjunctuur) berekent men winsten, die niet werkelijk gemaakt zijn. In tijden van prijsdaling vindt het omgekeerde plaats. Deze onjuiste rendementsbereke- Bing heeft ta lvan funeste gevolgen. In flatie voert tot uitbreidingen en oprich tingen die er nooit hadden moeren ko men. Deflatie voert tot op heffing van be drijven, die economisch nuttig werkten. Hiernaast zijn nog tal van andere geva ren, aan de inflatie inhaerent.. Uit de Duitsche inflatie hebben wij deze tot in het absurde vergroot leeren kennen, zoo dat zij nu vrijwel bij een ieder bekend zijn. De gevaren der deflatie zijn in vele opzichten hun spiegelbeeld. Algemeene prijssrijgrngen en prijsaalir.- gen zijn, voor internationaal gebruik, te meten met de indexcijfers der groothan- delsprijzen. De indexcijfers der kosten van levensonderhoud baseeren zich te zeer op locale toestanden om internationaal bruikbaar te zijn. Die van de groothan- delsprijzen vertoonen in de landen van den gouden standaard voldoende overeen stemming, om als internationale waarde meters van het geld en zoo van het goud erkend te worden. Stabiliseerde men het geld in waarde, aan de hand van zulk een indexcijfer, het ideale ware vermoedelijk nog niet bereikt, maar wel een groote verbetering bij wat wij nu beleven Dit zou moeten gebeuren door samenwerking der centrale banken in de goudlanden. Een dezer zou zijn geld op een bekend groothandelsindexcijfer kunnen stabili- seeren en de andere zouden, zooals wij dat sinds jaren gewend zijn, hunne wissel koersen op het betreffende land stabili- seeren. In wezen ware er bij het huidige systeem niets veranderd dan overgang van een volkomen irrationeele uiteenzet ting en inkrimping van het geld, tot een rationeele beheersching van het ruil middel. Ons geld is, door koppeling met het goud niet in waarde gestabiliseerd. Alleen onze wisselkoersen op de andere goudlan den zijn met het goud vrijwel gestabili seerd De waarde van het goud wordt in hoofdzaak bepaald door de politiek der banken. De onderlinge koppeling der wis selkoersen heeft wel eenige reguleerende werking, voor de waarde van het geld, maar deze is zeer gering en deze regulee rende werking moet zeer noodig versterkt worden, wil onze maatschappij niet in deze crisis of een volgende te gronde gaan. De centrale banken kunnen bij onder ling overleg die reguleerende werking ver sterken. Zij hebben alleen, als het girale geld der handelsbanken door uitzetting tot prijsstijging dreigt te voeren, door renteverhooging hun wettig betaalmiddel in te krimpen en omgekeerd, wanneer het girale geld dreigt in te krimpen meerder wettig betaalmiddel in de markt te bren gen. Wanneer eenmaal een deflatie is op getreden zullen hunne maatregelen veel krachtiger moeten zijn, maar is toch door met credietverleening of aankoop en waarden op de open markt in te grijpen, daar waar het economisch leven nog het gezondste is, het doel te bereiken. ZENDINGSSAMENKOMST MAREKERK. Zorg, zegen en gebed. Gisteravond werd in de Marekerk een zendingssamenkomst gehouden. Ds. B. J. C Rijnders, zendings-directie, wees er in zijn openingswoord op, dat het waarachtig gebed tevens uit dankzegging bestaat, het gebed kan zonder danken geen gebed zijn Er is reden tot danken voor de zegeningen der zending in ons Vaderland. De zending brengt in de ge meente de hooge gedachten dat het niet gaat om kleine belangen, maar om de groote vraag dat Christus zal overwin nen. De zending gaat meer plaats veroveren in ons land, dat stemt tot groote dank baarheid. Bovendien houdt de zending de liefde in de gemeente levend; de zending moet niet alleen breed zien. maar ook naar de toekomst. Dit alles vraagt niet alleen het offer der gemeente, maar het gebed. Het geeste lijk leven moet gelijken tred houden met de offervaardigheid. De zending moet be roep kunnen doen op de harten, dan komt het offer van zelf De zorgen ver meerderen door de bezuiniging, maar de Zending kan door Gods kracht nooit failliet gaan. De geheele aarde zal éénmaal vol zijn van de kennis des Heeren. Daarom zal onze moed grooter worden en zullen we al gevende en biddende zelf verrijkt worden. Ds. J. L van Leeuwen, Hervormd predi kant te 's Gravenhage. sprak vervolgens over zorgen die zegeningen kunnen in houden. Hoe is 't met de zorgen van de ge meente? Zijn daarin heel diep niet zege ningen verborgen? Tallooze voorbeelden zijn te noemen van mensehen. die juist in de grootste zorgen, gelijk de weduwe bij den profeet Elia uitredding door God ontvangen. Heeft de gemeente wei voor de Zending gebedgn? God zendt zorgen om het geloof te versterken. Oegstgeest moet niet langer alleen de zorgen dragen, de gemeente moet meedragen; als zij dit niet doet. gaan de zegeningen haar voorbij. Kunnen we danken voor de zorg? Danken i n de zorg? Dan komen de zege ningen dan is er een gesloten keten van God: Zorg - Zegen Zorg - Zegen Het fanfarekorps ...Pangka-Madali" ver leende dezen avond zijn medewerking. Nadat ds. van Leeuwen met dankzeg ging had gesloten, zong de Gemeente Gez 96 1. DE IJSBAAN. De Leidsche ijsbaan zal ook heden niet worden geopend. CRISIS-COMITÉ. Ontspanningsmiddag. De muziek- en tooneelvereeniging „Nut en Vermaak" heeft de subcommissie Ont wikkeling en Ontspanning in staat ge steld een bijzonderen Ontspanningsmid dag in te richten voor de werkloozen en hun gezinnen. Zondagmiddag a.s. te twee uur zal voor hen optreden het cabaret Jan van Riems dijk, dat zal opvoeren de Non-stop cabaret-revue in twee bedrijven. De toegang is uitsluitend en vrij voor de werkloozen en hun gezinnen. o KON. NED. MIJ. VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Eerste bijeenkomst der afdeeling Leiden in 1933. De afdeeling Leiden en Omstr. hield gisteravond haar eerste bijeenkomst in 1933. Te half acht opende de voorzitter, de heer J. G. Ballego de vergadering met een hartelijk woord van welkom aan de velen, die opgekomen waren en sprak den wensch daarbij uit dat 1933 voor de leden en hun gezin en zaken in alle opzichten voorspoedig moge zijn. Wat de afdeeling betreft, deze is nog in een welvarende positie, want niettegenstaande de crisis in het tuinbouwvak en de vele bedankjes sluit het jaar 1932 met een flink batig saldo. De notulen der voorgaande vergadering werden onveranderd goedgekeurd. Hierna werd afscheid genomen van het aftredende bestuurslid, den heer E. H. J. Cunaeus die wel is waar niet lang in het Bestuur zitting heeft gehad, doch in dien korten tijd getoond heeft de belangen van de afd. volkomen te behartigen. Ook zijn niet te verbeteren lezingen die hij voor de afdeeling hield getuigden van een warm medeleven in het vak. De heer Cunaeus was er trotsch op met de werkwijze van het bestuur kennis te hebben mogen maken en is er van overtuigd dat er van de Leidsche afdeeling een intensieve kracht uitgaat Ais lid zal hij nog steeds in haar belang blijven medewerken. Vervolgens vond de installatie van den heer Joh. Jonker plaats. Het deed den voorzitter genoegen dat nu alle takken van dienst in het bestuur vertegenwoor digd zijn. Sor. zeide dat het van de leden een goede keuze geweest is om den op zichter bij de Gemeente-Plantsoenen een plaats in het bestuur waardig te keuren. De heer Jonker verzekerde steeds dat gene voor de afdeeling te zullen doen wat maar in zijn vermogen ligt. De heer Kriest Jz. complimenteerde den voorzitter met zijn herbenoeming als zoo danig en hoopte dat onder zijn leiding de afd. voortdurend in bloei moge vooruit gaan. De voorzitter beloofde zijn beste krachten daaraan te zullen geven. Na ballotage van eenige nieuwe leden werd medegedeeld dat door het Hoofdbe stuur, de heer Chr. Klein Molenkamp, te Zeist, is aangewezen als voogd der afdee ling, en dat door het dagelijksch bestuur de zilveren medaille met diploma is uit gereikt aan de heeren I. R. Geertsma en J. v. d. Broek, voor 25-jarige trouwen dienst bij den Hortus en bij de Gemeente- Plantsoen. Deze huldiging had ten huize van de jubilarissen plaats. Uit het hierop volgende jaarverslag van den heer Jan Kriest Jzn klonk een ge zond leven en een stoere werkkracht. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek dat het voor gaande jaar afgesloten was met een batig saldo van f. 71.61 Bij monde van den heer G. Lubbe Thzlid van de kascom- missie. werd den penningmeester dank gebracht voor zijn accuraat en zuinig be heer en voorgesteld den heer Kriest als zoodanig te dechargeeren, waarmede de vergadering volkomen instemde. Na een kleine opmerking van den heer Lubbe, betreffende de zaalhuur, werd de begrooting voor 1933 goedgekeurd. Door den heer Kriest waren een zestal aardige plantjes ingezonden van de win- terbloeiende Begonia smep. ..Winter- marchen" De jury voor het puntenstelsel kende hieraan 12 punten toe Nadat de heer Kriest zijn ingezonden planten nader had toegelicht, bracht de heer W. van Sluis, namens de leden woor den van dank tot den voorzitter en de overige bestuursleden voor het vele werk, dat zij zich steeds voor de afd. ge troostten en wensehte daarbij de afd. een voortdurenden groei en bloei toe Na de pauze was het alg secr. der mij., de heer J C. M Mensing, die het als een eer beschouwde voor de afd Leiden, de tuinbouwfilms van de Maatij. te mogen vertoonen. In 1927 werd met medewer king der afdeelingen een filmfonds, groot f 2000 gesticht en dank zij de verbeterde filmtechniek, door zelf te kunnen opne men is h"t Hoofdbestuur thans in het be zit van een aantal interessante films op tuinbouwgebied, zoowel binnen- als bui- tenlandsche. Te beginnen met een mooie film be treffende de opleving der natuur in het voorjaar bij planten, zoowel als bij men- schen en dieren, werden ons achtereen volgens getoond eenige films van tuin bouwtentoonstellingen excursie's, de ont hulling van het von Siebold monument in den Hortus, het natuurschoon te Zagreb (Tsjeeho-Slowakije). Aalsmeer als bloe- mencentrum enz. enz. en als afwisseling, sport der tuinbouwers en het dierenleven in Artis. Na biina twee uur films te hebben ver toond. bedankte de voorzitter den heer Mensinv voor het vertoonen van deze leerzame films Hierna volgde sluiting dezer goed ge slaagde bijeenkomst. HULDIGING VAN AGENT SCHUTTE. De huldiging van den agent Schutte vond om gezondheidsredenen van den jubilaris gistermiddag te zijnen huize plaats. Te omstreeks halfdrie hadden zich in zijn woning verschillende inspecteurs, hoofd-agenten, brigadiers en collega's verzameld en werd de jubilaris toege sproken door den agent J. Zwart, die hem namens het politiecorps een fraaie fau teuil aanbood, terwijl zijn echtgenoote een bloemenmand in ontvangst had te nemen. Later werd nog het woord gevoerd door den hoofdagent Dragt als voorzitter va' de afd. Leiden van den Algemeenen Bond van Politie-Personeel in Nederland, die hem namens het hoofdbestuur een enve loppe mcl inhoud overhandigde. Talrijke bloemstukken bewezen dat velen den ju bileerenden politieman een goed hart toe dragen en dit op dezen dag tot uiting brachten. WELDADIGHEIDS-AVOND VOOR NOODLIJDENDE DOOPSGEZINDEN IN RUSLAND. Een goedgeslaagde samenkomst. Door het plaatselijk Steuncomité der noodlijdende Doopsgezinden in Rusland, is gisteravond in de goedgevulde Doopsge zinde Kerk een weldadigheids-avond ge houden ten bate van deze geloofsgenooten. Te ongeveer kwart over acht werd de bij eenkomst met een enkel woord geopend, waarna het kerkkoor met medewerking van mej. Ardesch van Hamel (sopraan), mevr. G. Stiasny-Wijnhoff (alt) en den heer Henk Van der Togt (tenor), het ge heel onder leidmg van mevr. A. v. Leeuwen -De Paauw „Lobgesang" van Mendelssohn Bartholdy uitvoerde. De orgel- resp. piano-begeleiding berustte bij de heeren C. de Haas en Han Zirkzee, in goede han den. Met groote aandacht werd de sym- phonie-cantate beluisterd. Na een korte pauze, waarin gelegenheid bestond foto's en enveloppen te koopen van en ten bate van de Russische Doopsgezinden, hield dr. Z. Kamerling aan de hand van een uitge breide serie lantaarnplaatjes, een lezing over „De huidige toestand van onze Rus sische geloofsgenooten". Na enkele voorbeelden te hebben ge noemd van de behandeling, welke men in Rusland ondervond en ondervindt, gaf spr. enkele treffende staaltjes van de ellende, welke doorgemaakt moet worden bij een ontvluchting uit Siberië. Uitvoerig stond spr. vervolgens stil bij de pakket- post. In den regel komen de afgezonden pakketten goed aan. doch de kosten, welke aan de verzending verbonden zijn. zijn hoog. Een groote verbetering zal het dan ook zijn als de pakketpost niet meer van Berlijn uit behoeft te worden afgezonden, maar ook uit ons land kan geschieden. Dan toch zal het mogelijk zijn gebruik te maken van de giften in natura, welke thans helaas moeten worden afgewezen. De toestemming voor een en ander is nog niet verkregen, doch verwacht mag wor den. dat binnen korten tijd met de geor ganiseerde verzending een aanvang kan worden gemaakt. Niet alleen de vroegere toestand in Rus'and maar ook de ontwik keling van de Braziliaansche kolonie en de moeilijkheden bij een ontvluchting via Kartoem, Perzië en Charbin werden door de lantaarnplaatjes duidelijk geïllustreerd. In zijn slotwoord bracht, ds. Bonga ten slotte namens het comité dank aan de solisten en het kerkkoor voor de verleende medewerking, dr. Kamerling voor zijn interessante lezing en de aanwezigen voor den betoonden steun Naar men ons mededeeMe is de op- j brengst van de plaatselijke stounactie de opbrengst van den weldadigheids-avond inbegrepen, reeds tot boven f. 500 ge stegen. o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPH INDFI. Wijzigingen: Hoogenbosch voorheen St. Antoine (filiaal). Donkersteeg 5, Leiden: hoofdzaak: Ruysdaelstraat 108, Amster dam. exploitatie van schoenzaken. Wijzi ging handelsnaam filiaal Leiden, in: firma Gebrs. Hoogenbosch v/h. St. Antoine. Fot. Marius Bongenaar, P. Slegten- horst. Nieuwe Rijn 46b, Leiden fotogra fisch bedrijf en handel. Bijvoeging uitge oefend bedrijf: kinomatografisch bedrijf met inbegrip van geluidsopname en weer gave o/d. naam: Rijnlandsche Filmfabrie ken „De Rolprent". BINNENLAND. De werkgevers en de 40-urige arbeids week. (Binnenland, 4e Blad). Fusie van verschillende autobusdiensten en de Ned. Spoorwegen? (Binnenland. 4e Blad). De heer Joh. A. Laan, te Wormerveer, in den ouderdom van 68 jaar overleden. (Binnenland, 4e Blad). De minister dringt aan op gemeentelijke verordeningen inzake het geidschietersbe- drijf. (Binnenland, 4e Blad). De Indische regeering over het salaris- vraagstuk. (Uit Ned. Oost-Indië. 4e Blad). De Ned. Varkenscentrale acht sterke be perking van den varkensteelt noodzake lijk. (Land- en Tuinbouw, 3e Blad). BUITENLAND. De voorbereidende commissie van de Economische Wereldconferentie gereed. (Buitenl. le Blad). De moeilijkheden van den Franschen minister Chéron. (Buitenl., le Blad). Tal van besprekingen inzake de latente Duitsche crisis. (Buitenl., le Blad).) ARBEIDSBEURS. Op 19 Januari 1933 waren 3904 (v. j. 2567) werkzoekenden ingeschreven. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft o.m de navol gende bijzondere HBS. 'B i aangewezen als bevoegd om in 1933 aan hare leer lingen, die het onderwijs in de hoogste klasse tot het einde van den cursus heb ben gevolgd, gelegenheid te geven op dezelfde voorwaarden en op dezelfde wijze als de leerlingen der openbare H.B.S. met vijfjarigen cursus, na afgelegde eind examens het getuigschrift, bedoeld in art 55 der Middelbaar-onderwijswet te ver krijgen: de Chr HB.S. en R. K H B S alhier, de Chr. H.B.S. te Alphen en de Bijz. HB.S. te Woerden. De brandweer heeft in den afgeloopen nacht ten huize van den winkelier B. S. van K. aan de Breestraat een schoor steenbrandje gebluscht. Wij verwijzen naar een advertentie in dit Blad betreffende een lezing, welke de heer Frans Ziegler, hof-fotograaf a.s. Maandagavond voor de leden der Leidsche Amateur Fotografen-vereeniging houdt over „Portretfotografie". Met verwijzing naar een advertentie voorkomende in dit Blad en herinnerende aan de uitvoerige recensie, die wij verleden week gegeven hebben over de Anti-Opium film „Rawana", herinneren wij onze lezers er gaarne aan dat deze buitengewone en boeiende film zal worden vertoond in de Stadsgehoorzaal op Donderdag 26 Ja nuari a.s. Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie in dit Blad. Maandag-, Dinsdag- en Woensdag avond a.s. geeft de beroemde goochelaar en illusionist dr. Caligari in de groote zaal van „Den Burcht" een drietal voor stellingen. Gezien de uitstekende persbeoordeelin- gen elders, belooft dit iets bijzonders. IJMUIDEN, 20 Jan. VISCHPR1JZEN. Tarbot per K.G. f. 1.20—1.15, Griet per kist van 50 K G. f.35—18, Tongen per K.G. f. 1.251.10. Groote Schol per kist van 50 K.G. f.19. M ddzlsckol f. 13.50—18, Zets.hol f. 22.50-22, Kleine Schol f.23 17, Schar f.12,. Gullen f. 14—5, Wijting f. 7—4.70. Aangekomen de loggers: SHV. 49 met i. 745, SHV. 253 niet f.987, SHV. 81 met f.1018. PORTRET PRINS WILLEM VAN ORANJE De Uitg. Comp. „De Branding" te De Bilt werd door de Commissie voor de vie ring van het vierde eeuwfeest der ge boorte van Prins Willem van Oranje op gedragen een goede reproductie te bren gen van het bekende schilderij van Adr. Thom. Key, dat zich in het Mauritshuis te 's-Gravenhage bevindt. Ze is hierin uit stekend geslaagd en wij zien thans voor ons een keurige reproductie in kleuren, welke ter gelegenheid van de te houden feestpn zal worden uitgereikt aan de leer lingen van de hoogste klassen van alle Lagere Scholen in het Rijk en Koloniën. Zonder bist bedraagt de prijs van dit por tret f. 0.50.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1