msmm GROOTSCHE HULDIGING VAN Df. H. G. JONKER TE RIJNSBURG 73,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 13 Januari 1933 Derde Blad, No. 22341 SPREEKCEL Dr.H.NANNING's ■BTjuD'" HSTA BINNENLAND. Een drukbezochte receptie - Algemeene waardeering. Foto Bleuzé. RADIOSTORING. Sinds een paar weken hebben de bewo ners van de Johan de Wittstraat bijna avond een avond vanaf 8 uur last van radiostoring, welke waarschijnlijk door een defecte motor, hoogtezon of ander toestel wordt veroorzaakt. Zou ieder die in de buurt een toestel bezit dat een dergelijke storing zou kun nen veroorzaken zoo vriendelijk willen zijn, zich ervan te overtuigen of er niets aan mankeert? RECLAME. II V Lil. neinigt mond en tanden heoeriahdsch farri kóu r 25 75cl PER TUBEl -"I 4009 Hierboven een moment tijdens de zeer drukbezochte receptie, waarop dr. Jonker uit Rijnsburg ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum met zijn echtgenoote en familie de gelukwenschen van talloozen in ontvangst had te nemen. In de Zaal achter het Weeshuis te Rijns burg had gistermiddag de huldiging plaats van dr. H. O. Jonker, die Zondag j.l. het feit herdacht, dat hij zich 25 jaar geleden In dc gemeente Rijnsburg als arts vestigde. Om deze gebeurtenissen feestelijk te herdenken had zich in de gemeente een comité gevormd door welks goede zorgen le lokalen, waarin de huldiging plaats had, door een schat van bloemen en plan ten en door middel van vlaggedoek. in een ware feestzaal herschapen waren. Een zeer groot aantal bloemstukken, het een al mooier dan het ander, legde getuigenis al van de groote waardeering die de ar beid van den jubilaris te Rijnsburg mag ondervinden. Deze waren in de zaal ge plaatst, zoodat het geheel een zeer fees telijk aanzien had. Omstreeks 3 uur werd de jubilaris, met zijn echtgenoote, kinderen en verdere fa milieleden de zaal binnengeleid, waarna zij op een verhooging, die eveneens zeer smaakvol versierd was, plaats namen. De heer S. Schoneveld heette namens iet comité alle aanwezigen hartelijk velkom. Spr. merkte op, dat er mijlpalen zijn in iet menschelijk leven, waarin men even noet terugzien, op wat achter ligt en hei- ienken wat uit God's hand is geschonken lRDIl'°°'n mijlpaal in 'smenschen leven is hans deze dag, voor den jubilaris, die het jroote voorrecht mag genieten, te herden ken hoe hij zijn hoogstbelangwekkende taak een kwart eeuw lang onafgebroken in de gemeente heeft vervuld. Een voorrecht niet alleen voor den jubilaris, maar ook voor de gemeente, die voor de arbeid van dr. Jonker groote waardeering en innige (dankbaarheid heeft. Toen 2 jaar geleden plannen werden be- j raamd te herdenken, hoe dr. Jonker voor 25 jaar zijn arts-examen aflegde, was deze de eerste om er op aan te dringen, dat de plannen tot een minimum zouden worden i beperkt, waaraan toen is voldaan, met het j uitzicht op dezen dag, die voor de ge- neente van zooveel meer belang is. Of pogingen om de huldiging te beper- :en thans kans van slagen zouden hebben j ehad. waagt spr. te betwijfelen. De tijds- I imstandigheden eischen soberheid en j natigheid, maar de aandrang uit de bevol- :ing om dr. Jonker op dezen dag te hul- ligen, was voor geen tegenwerking vat- iaar. Namens alle aanwezigen verklaarde spr. iet op zeer hoogen prijs te stellen, den ubilaris. in het midden van zijn familie len dank der bevolking te mogen over brengen. Het kostbaarste wat men bezit, werd rem in moeilijke omstandigheden, bij ziekte, lijden en sterven, toevertrouwd, vfaar ook bij blijdschap en vreugd was hij zaak tegenwoordig. Met onverdroten a-acht, met liefde en opoffering met ;rooten steun van zijn echtgenoote gaf lij zich gedurende 25 jaar aan de ge il eente. Als Christen verheugde spr. er zich over, lat dr. Jonker echter niet alleen de stof- elijke belangen zijner patiënten behar- igde, maar ook hun geestelijke en eeuwige 'elangen. Spr. beschouwt dit als een niet enoeg te waardeeren voorrecht, aanpas- end aan de godsdienstige opvattingen an de plaats van inwoning, i Spr. waardeerde ook het vele werk ver- ioht in andere functies, waarop spr. niet erder zal ingaan. Alleen is het hem een (ehoefte te constateeren. dat dr. Jonker ewoekerd heeft met de talenten, hem |0or God geschonken, en dat nimmer te- rgeefs op hem een beroep werd gedaan, s zijn hulp en medewerking werd inge- oepen. Ook mevr. Jonker wilde spr. niet verge en. Met liefde en hulpvaardigheid heeft U haar echtgenoot geschraagd bij zijn loeilijke arbeid. H|Ci Tro's de moeilijke tijdsomstandigheden iM|f|peende het comité zijn dank niet alleen oor woorden te moeten toonen, maar ook oor het aanbieden van een stoffelijk aan- ew IB, A-?,n^eh- Annpassend aan het karakter van lUNSl- Jnbileum bood spr. hierna een zilveren k. „ervies aan. i is P Dit geschenk ging vergezeld van' een al- aorjJ um, in perkament gebonden, vervaardigd avoo» oor den heer H. v. d. Laan. hoofd ecner L P.school te Leiden, vermeldende de ,-»li anleiding tot het schenken van dit aan- e enken, de wapens van Alblasserdam, de deo eboorteplaats van den jubilaris, en Rijns- urg, alsmede de namen van de leden van eere-conute, het uitvoerend comité, lsmede van allen die een bijdrage chonken. juders Hierna sprak ds. P. Peter, die als lid van p|ji et comité, wilde wijzen op het groote -trd! oorrecht, door God's goedheid 25 jaar te unnen profiteeren van de verdiensten .„rr.an een arts met een open hart niet alleen oor zijn patiënten, maar ook met een ^^pen oog voor hun ziel. i Afet deed spr. genoegen te bemerken uit het overhandigen van een bloemstuk aan mevr. Jonker door een dochtertje van den heer Kromhout, dat ook haar werk niet vergeten is. Dat haar oude moeder, op hoogen leeftijd aanwezig, hiervan getuige mag zijn. vermeugde spr. evenzeer. Spr. wenschte haar een gezegenden levens avond in het midden harer kinderen toe. Na hieraan nog eenige persoonlijke woorden als patiënt te hebben toegevoegd en te hebben gewezen op de verdien sten van dr. Jonker, als secretaris van de Ver. Draagt Elkanders Lasten", waarvan spr. voorzitter is. werd door hem een door hem vervaardigd toepasselijk gedicht voorgelezen. Spr eindigde zijn rede, met het verzoek den jubilaris toe te zingen het laatste vers van Psalm 129. Vervolgens werd gesproken door den burgemeester, die wees op den zeer bijzon deren dag, waarvan de bloemrijke en sier lijke omgeving getuigt. Wanneer men te rugziet op een tijdperk van 25 jaar, zal er veel zijn. dat tot blijdschap stemt, maar ook veel, dat men gaarne over zou doen, beter. Zóó zal het ook wel bij den jubilaris zijn! Tot blijdschap mag stemmen, dat de gemeente de arbeid van dr. Jonker be wijst op hoogen prijs te stellen. Spr. zal geen opsomming geven, van het vele werk door dr. Jonker verricht, maar alleen zijn werk als dokter herdenken Als zijn hulp was ingeroepen, gaf zijn binnentreden reeds hoop en moed Veel is door hem gedaan om pijnen te verzach ten en veel handdrukken zullen heden getoond hebben dc blijdschap van de in woners om de blijdschap van het dokters gezin aan het Rapenburg. Moge men in het bijzonder herdenken de verdiensten van den jubilaris als geneesheer, ook voor wat deze op ander terrein deed, wordt hem dank gebracht. Moge deze hem lust en kracht geven voort te gaan en dat dezen dag hem stemme tot ootmoed en dank aan God. Spr eindigde met den wensch, dat God's zegen op zijn verdere arbeid moge blijven rusten. De heer J. Kromhout sprak woorden van dank, namens de vele honderden pa- tienten van den jubilaris. Deze waardee ren het, dat dr. Jonker zich gedurende 25 jaar betoond heeft te zijn een goed medi cus, en in hooge mate menschlievend. Ook mevr. Jonker bracht spr. hartelijk dank. Spr. eindigde met een persoonlijk dankwoord, mede namens zijn echtge noote. De heer D. de Jong sprak woorden van dank namens de Chr.-Hist. Unie atdec- ling Rijnsburg. Spr. wees op het groote voorrecht dat dr. Jonker mag terugzien op een loopbaan van een kwart-eeuw niet alleen maar dat in ongebroken kracht. Wie in het leven een arbeidsveld heeft met een ideeele zijde, heeft het niet steeds makkelijk. Als geleerde komt men te staan tegenover de meening van het publiek, wat niet in het minst ook hier zijn moei lijkheden meebrengt. Wat het leven aan tegenslag, druk. op gewondenheid mocht hebben gegeven ls opgevangen door haar, die God daartoe heeft gesteld, de echtgenoote. Ook zij is hier nog in ongebroken kracht, waarvoor God, als gever van alle goede gaven dank toekomt. Namens de Unie wilde spr. herdenken de verdiensten van dr Jonker, als lid van den raad, waarvan hij ruim 20 jaar deel uitmaakt. Spr. wil zich geen beoordeeling aanmatigen over diens werk als zoodanig. De Unie kent geen marionetten, maar alleen aan God verantwoording schul dige menschen. Alleen wilde spr. opmer ken, dat zijn mandaat als raadslid steeds vernieuwd werd, wat voldoende zegt. Zich richtende tot de drie kinderen van het echtpaar, uit de spr. den wensch, dat bij het klimmen der jaren hun ouders hun steeds meer duurder, d.i dierbaarder te derder mogen worden en de ouders mogen beleven, dat hun kinderen hun voetsporen „op de oude paden" zoude mogen volgen. Names de Coöp. Voorschotbank en Spaarkas sprak de heer C. H. A. Collee een enkel woord. De eerste bestuursfunctie, die de jubila ris bij zijn vestiging hier te Rijnsburg aanvaardde was die aan de Spaarbank, n.l. op 6 Febr 1909 Vele malen sindsdien moest hij periodiek aftreden, maar steeds weer, onder applaus besloot de algemeene vergadering, met de traditioneele stem tegen, tot zijn herbenoeming. Zeker het beste bewijs van vertrouwen, dat de alge meene vergadering hem kon geven. De verzorging van de geldelijke zaken eischen in hooge mate nauwkeurigheid en accuraat beheer. Dr. Jonker heeft het daaraan nooit ontbroken Ondanks alle drukke werkzaamheden, is het een groote bijzonderheid als 'n Zaterdagavondzitting niet wordt bijgewoond door den jubilaris, al moest die ook voor eenige weken con stateeren, in de afgeloopen week minder nachtrust te hebben gehad als een Haag rijder. Toen echter die Haagrijder genoot van zijn welverdiende rust. was het dr. Jonker, die met dezelfde opgewektheid en ambitie als altoos zijn werk verrichtte. Bij de bankzaken, als iemands persoon lijke belangen ter sprake komen, houdt u niet van lichtvaardige besluiten, maar altijd weer is het uw goede hart dat boven komt en tot helpen bereid is. Spr. hoopte, dat de jubilaris nog vele jaren zijn diverse functies mag blijven waarnemen en ein digt, na een enkel woord over den arbeid van dr. Jonker in het algemeen met het voorlezen van een gedeelte van het ge dicht van De Genestet ..De Plicht". Namens de vereeniging „Draagt Elkan ders Lasten" sprak de penningmeester dezer vereeniging, de heer D. v. Biezen. Spr. deed dit naar aanleiding van het woord van Christus: Verstaat gij hetgeen gij doet' Spreker wenschte den jubilaris en de zijnen toe onder biddend opzien naar dien Christus, die kwam om te die nen, in hetzelfde voetspoor door te gaan. Ook deze spr eindigde met het voorlezen van een gedicht. De heer S. Schoneveld las hierna voor een in zeer hoffelijke bewoordingen ge stelde dankbetuiging, onderteekend door den heer G Hink, namens de bewoners van het Oude Liedengesticht en Weeshuis ingekomen. Namens de Vereeniging Ziekenhulp voerde de heer v. d. Gugten het woord. Spr. begon met te wijzen op de moei- lijkheden, die er voor hem aan ver bonden zijn hier het woord te voe ren, w. o. niet het minst ,dat veel van hetgeen hij wilde zeggen reeds gezegd was. Spr. hoopt dat de jubilaris, de jaren die hij nog te Rijnsburg zal doorbrengen, nog veel zieken en kranken mag naloopen. smarten lenigen en waar mogelijk, gene zing brengen. Op één ding werd door geen der spre kers nog de aandacht gevestigd, en daar om wilde spr. dit thans doen Vaak maakte dr. Jonker kennis met dén dood. Ook tot hem zal deze straks komen en daarvoor zijn geen medicijnen. Spr. wenscht dr. Jonker toe, dat als de dood komt, deze niet anders kan en mag zijn dan de veer man, die overbrengt over de Jordaan naar het Kanaan der ruste. De heer T Kralt sprak namens de Coöp. Boerenleenbank. Allereerst bracht spr. i hem persoonlijk dank. ook namens zijn i gezin. Van huisdokter is dr. Jonker hem I geworden een huisvriend. Als directeur der Boerenleenbank wil spr. wijzen op het groote voorrecht, dat bij haar oprichting een zuster bestond, de Spaarbank. Andere levensomstandigheden en andere inzichten maakten naast, die Spaarbank de oprichting van de Boeren leenbank wenscheliik. Toch is steeds het werk van de Spaarbank gewaardeerd. Spr. hoopt dat beiden naast elkaar in een tijd, die veel vraagt en vee eischt, mogen voort gaan wat voor de medemenschen te doen. De heer J. P. J. Vergouwen, boekhouder van de Spaarbank, herinnerde aan vroe ger jaren en de oprichting van de Spaar bank. Dr. Jonker vond een ander Rijns- burg dan nu. Al zijn dagen stelde bii ter beschikking van het welzijn van Rilns- burg, maar niet alleen de dagen, óók de nachten. Spr. wenscht hem toe. dat hi; nog vele jaren mag werkzaam zijn en hij na dit Rijnsburg een nog beter en sterker Rünsburg zal mogen aanschouwen. De heer W. L. v. d. Gugten bracht ver volgens nog woorden van dank namens de Vereeniging tot Ouderlingen Steun. Een zoon van den jubilaris zeide aan al het gesprokene niets te kunnen toevoe gen. Hij kan van dit alles niet anders zeggen, dan: „het is waar." Namens de kinderen bood hij vervolgens een fraai wandbord aan. Een broeder van dr Jonker zeide per plex te staan van de woorden van lof en roem, dezen middag gehoord. Spr. hoopte, dat het ziin broeder geceven mocht zijn nog lang zijn krachten dienstbaar te ma ken aan Rijnsburg. Namens eenige fami lieleden en een paar intieme vrienden bood hij vervolgens een eiken rustbank aan. Gezongen werd Gez. 96. Als oud-studievriend sprak hierna dr. Sluiter uit Utrecht nog eenige woorden, o.a. een herinnering aan den studietijd te Amsterdam Tenslotte hracht de jubilaris eenige woorden van dank. Sor had niet gedacht zooveel vrienden te hebben en zooveel weldaden te ondervinden. Zijn gemoed was te vol om allen persoonlijk te danken, maar ook namens zijn vrouw, zonder wier hulp de uitoefening zijner praktijk hem onmogelijk zou zijn geweest, dankte hij allen, die aan zijn huldiging hadden medegewerkt. Na een slotwoord van den heer Scho neveld werd den jubilaris nog toegezon gen. .Dat 'sHeeren Zegen op U daal," waarmede de plechtigheid beëindigd werd. Tijdens de huldiging werden namens het Comité diverse ververschingen aange boden. Wij vernemen nog dat mej. Kop uit Lei den, die zich sinds 25 jaren belast met het aannemen en bezorgen van bood schappen voor dr. Jonker, speciaal voor wat betreft den Mnrsch, dezer dagen door den jubilaris voor haar langdurige dien sten gehuldigd is. BETALING VAN GELDBOETEN. Wetsontwerp ter nadere voorziening. Ingediend is wetsontwerp houdende nadere voorzieningen betreffende de be taling van geldboeten en van het geldelijk bedrag, waarop verbeurdverklaarde voor werpen bij de uitspraak worden geschat. Het wetsontwerp bedoelt een technische herziening op een enkel punt van de ge noemde regelingen Art. 24 tweede lid van het Wetboek van Strafrecht bepaalt teneinde ten uit voerlegging op de goederen en inkomsten en vervangende vrijheidstraf zooveel mogelijk te voorkomen dat de verdachte altijd, dus ook nog op het tijdstip, dat met de executies zal worden begonnen 'wel licht lang na verloop der oorspronkelijk gestelde termijnen) bevoegd blijft, zich door betaling alsnog van de oorspron kelijke geldboete, of van het daarvan overgebleven gedeelte, te bevrijden Het zelfde geldt, ingevolge art. 34 zesde lid, ten aanzien van betaling alsnog van het oor spronkelijke bedrag, waarop verbeurdver klaarde voorwerpen bij de uitspraak worden geschat. Deze laatste voorschriften hebben, speciaal in tijden van malaise als de tegenwoordige, tot practisch gevolg, dat talloozen de termijnen, waarbinnen geld boeten en geschatte waarden moeten wor den voldaan, zonder meer laten verkoopen en eerst tot oetaling overgaan op het oogenblik. dat het tot verhaal op hun goederen of inkomsten komt of zij voor de vervangende vrijheidsstraf worden aange houden. Dit. vormt aldus de minister van Justitie in de memorie van toelichting zonder twijfel een misstand. Allereerst wordt aldus d? eerbied voor de wet niet grooter, daar termijnen rechtstreeks op grond van wetsvoorschriften gesteld, zon der verder gevolg blijken te kunnen wor den veronachtzaamd. Doch daarnaast ontstaat voor den Staat ook weer recht- streeksche nadeelen, zooais administra tieve werkzaamheden, ter voorbereiding van de tenuitvoerleggingen op grond van wanbetaling en niet-onaanzienlijk verlies (aan boeten en geschatte bedragen wordt per jaar in totaal één a twee millioen gulden ontvangen, van welk bedrag onder de tegenwoordige wetgeving ten minste do helft eerst na afloop van den gestelden termijn binnenkomt). In het wetsontwerp nu wordt voorgesteld, j de kosten in zulke gevallen te verhoogen met 20 pCtnochtans met een minimum I van één gulden. DADELIJKE EXECUTIE IN CIVIELE ZAKEN. Wetsontwerp tot voorkoming ervan. Nu de Tweede Kamer na de ingrijpende wijzigingen in het wetsvoorstel van inr. dr. G. van den Bergh c.s., lid van dc Tweede Kamer, houdende bepalingen strekkende om den rechter de gelegenheid te geven dadelijke executie in civiele zaken te voorkomen naar aanleiding van geldelijke moeilijkheden ten gevolge van de lieer- schende economische crisis, dit opnieuw in de afdeelingen heeft onderzocht, heb ben de rapporteurs ten tweeden male een voorloopig verslag uitgebracht. Wij ont- leenen er aan: Algemeen sprak men waardeering uit voor de nauwgezette wijze, waarop de voorstellers getracht hebben aan wel haast alle bezwaren, welke de uitwerking van hun denkbeelden bij het eerste onder zoek in de afdeelingen had ontmoet, tegemoet te komen- Al deed een aantal wijzigingen bij sommige leden nieuwe vragen rijzen, toch was men van oordeel, dat het voorstel thans een juridisch goed verzorgde regeling inhoudt. Vele leden waren intusschen van mee ning dat de economische bezwaren tegen het voorstel niet zijn weggenomen. Zij bleven van oordeel, dat in deze materie met juridische voorzieningen weinig of geen werkelijk nut kan worden gesticht. Verscheidene leden betwijfelden, of do toestand, hoe moeilijk zij moge zijn, wel zoo is, dat een voorziening als deze ver betering kan brengen. Zij meenden, dat executies betrekkelijk weinig voorkomen, en dat aan een regeling, als wprdt voor gesteld, geen behoefte bestaat. Zij achtten het in het welbegrepen belang van de schuldenaren, dat dit voorstel niet wordt aangenomen. Enkele van de leden, die in het alge meen bezwaar hadden tegen het voorstel, ook in zijn gewijzigden vorm. hadden nog in het bijzonder bedenkingen tegen da bepaling van artikel 1. die naar hun oor deel in haar algemeenheid wel zeer ont wrichtend moet werken. Iedere schulde naar, die moeilijkheden met de betaling van een schuld voorziet, kan nu zelf het initiatief nemen om uitstel te verkrijgen- Bovendien, zoo betoogden deze leden, maakt het voorschrift van artikel 16 omtrent de publicatie de regeling in haar werking practisch gelijk aan surséance van betaling. Verscheidene leden bleven bevreesd voor de gevolgen van een initiatief-voorstel op dit gevaarlijke terrein, inzonderheid na de ervaringen opgedaan met de werking der Crisis-pachtwet. Sommige leden waren van oordeel, dat het voor den rechter buitengewoon moei- I lijk zal zijn. na te gaan, of de ongunstige omstandigheden van den debiteur het j gevolg zijn van een crisistoestand. Verscheidene andere leden, die geens zins wilden ontkennen, dat aan een rege ling als de onderhavige bezwaren verbon den zijn, waren van oordeel, dat het voorstel een zoodanige verbetering heeft ondergaan, dat van de thans voorgestelde nadeelen zullen overtreffen. Intusschen werd door sommige leden opgemerkt, dat wegens den aard van de tegenwoordige crisis in onderscheidene gevallen uitstel alleen weinig baat zal kunnen brengen. DE KROMHOUT-RUIVOLIE-MOTOR VOOR AUTOMOBIELEN. Een geslaagde proefneming. Naar wij van de zijde der directie van de gemeentetram te Amsterdam vernemen is men tot nu toe zeer tevreden over de pres taties van de Kromhout-ruwolie-motor v. automobielen, welke in een der bussen van! de gemeentetram aldaar is ingebouwd en thans reeds eenige weken in bedrijf is. D? directie van de Kromhout-Motoren- fabriek, tot wie wij ons naar aanleiding van deze mededeeling gewend hebben, deelde ons mede. dat op het oogenblik vijf a zes automobielmotoren van hetzelfde type in aanbouw zijn. De motor die in de hoofdstedelijke bus rijdt, is in Engeland) gebouwd; de nieuwe motoren worden thans I naar de Engelsche teekeningen in de eigen fabriek aan de overzijde van het Y in li centie geconstrueerd. Verschillende autobusondernemingen in het land hebben reeds een dergelijken mo tor bij Kromhout besteld, terwijl, naar men ons mededeelde, de fabriek dit type motor ook voor een vrachtwagen en een tractor bouwen zal. Op de a.s. tentoonstelling van de R.A.I. zullen belanghebbenden in de gelegenheid! zijn met dezen motor kennis te maken. o DE O. S. P.-LEIDER SCHMIDT UIT BELGIE GEZET. Een ongewenschte vreemdeling. Gisteravond zou de heer P. J. Schmidt u.t Amsterdam, voorzitter van de Onaf hankelijk Socialistische Partij voor den Socialistischen Studiekring te Antwerpen spreken over ..Wereldcrisis en Revolutio naire Strijd" Bij de vergaderzaal aangekomen werct hij opgewacht door een tiental politieagen ten. wier chef hem verzocht mede te willen gaan naar een commissaris van politie. Plotseling zag de heer Schmidt zich ge scheiden van de bestuurders van de Ant- werpsche Vereeniging waarvoor hij zou spreken, en omringd door politieagenten en rechercheurs, die hem ondanks zijn pro test naar het station brachten. Onder es corte van eenige rechercheurs werd hij per trein over de grens naar Roozendaal ge bracht. Hem werd slechts gezegd dat hij als ongewenschte vreemdeling uit België werd gezet terwijl nadere uitleg hem werd1 geweigerd en hij ook geen gelegenheid meer kreeg zich met iemand in verbinding te stellen. De vergaderzaal waarin de meeste bezoe kers reeds aanwezig waren toen de heer Schmidt arriveerde, werd door do politie gesloten gehouden, totdat hij uit de buurt was verwijderd. o HERHALINGSOEFENINGEN. Bij Kon. besluit van 2 November (No. 40) is bepaald dat dezen zomer voor herha lingsoefeningen in werkelijken dienst zul len komen de gewone dienstplichtigen be- hoorende tot de navolgende lichtingen en legeronderdeelen: a. De lichtingen 1927 en 1929 van: de re gimenten infanterie (hieronder begrepen de regimenten grenadiers en jagers); het regiment wielrijders; de schoolcompagnie van den motordienst; de regimenten huza ren. met uitzondering van de postduiven- verzorgers en van de paardenverzorgers, die de eerste oefening hebben vervuld bij het Remontedepot; de regimenten veldar tillerie; het korps rijdende artillerie; dé treinafdeelingen der artilleriebrigade; de regimenten onbereden artillerie; het regi ment kustartillerie; het korps luchtdoelar tillerie; het regiment genietroepen de schoolcompagnie pontonniers, voor zoover betreft de dienstplichtigen, die ten aan zien van de eerste oefening behoorden tot de eerste en tweede ploeg; de schoolcom pagnie torpedisten; de compagnie inten- dance-troepen. b. de lichting 1927 van de compagnieën hospitaalsoldaten met uitzondering van de ziekenverplegers. c. De lichting 1929 van de compagnieën hospitaalsoldaten. d. De lichting 1928 van de schoolcompag nie pontonniers, voor zoover betreft de dienstplichtigen, die ten aanzien van de eerste oefening behoorden tot de derde ploeg. De duur der herhalingsoefeningen be draagt voor de korporaals en soldaten 13 dagen en voor de onderofficieren 20 dagen. Het regiment jagers zal in de legerplaats bij Laren en het 19e regiment infantie te Doesburg daarvoor opkomen. Het 14e regi ment Infanterie te Breda; overigens komen de genoemde lichtingen van de infanterie op in de garnizoensplaatsen der genoemde korpsen. HET CONFLICT TE IJMUIDEN. Gisteravond vergaderde te IJmulden het bestuur van den Christelijken Bond van Transportarbeiders met de leden-zeelieden. Medegedeeld werd dat het contract voor de zeelieden evenals dat voor de haven arbeiders reeds geteekend was en dat dus uitgevaren moest worden. Evenals de havenarbeiders echter wei gerden de 200 aanwezige zeelieden uit te varen, zoolang de verslechteringen door de reeders niet waren ingetrokken. DE SPEENVARKENS. Na Amsterdam, Groningen en een aantal dorpen als Leimuiden, Alkemade. enz. heb ben thans ook Enschedé en Wormerveer zich aangemeld als gegadigden voor de speenvarkens der Varkenscentrale Waar schijnlijk zal verder ook Den Haag een gergeIJJk verzoek indienen. VERSPREIDE BERICHTEN. —Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Februari 1933, aan H. J. Endendijk, directeur van de Rijkswerkinrichting voor vrouwen te Gorinchem, wegens verande ring in de inrichting van het dienstvak, waarbij hij werkzaam is, waardoor zijne werkzaamheden overbodig zijn geworden, eervol ontslag verleend- Bij Kon. besluit is aan R. Nlcolai, on zijn verzoek, met ingang van 1 Maart 1933 eervol ontslag verleend uit zijne betrek king van notaris te Amsterdam. is aan L. J. Reynvaan, op zijn verzoek, met ingang van den dag, waarop zijjj op volger als notaris zal zijn beëedlgd, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van notaris te Zwijndrecht. Bij Kon. besluit is aan J. Zijp K.z- op zijn verzoek met ingang van 15 Februari 1933. eervol ontslag verleend als burge meester van Venhulzen: is aan C Bal, op zijn verzoek, met ingang van 15 April 1933, eervol ontslag verteend als burgemeester yan Waarde,

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 9