1{ 73sle Jaargang WOENSDAG 18 JANUARI 1933 No. 22341 V Dit naramer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. k Het voornaamste Nieuws van heden. h ASFALT-WEGEN Economische wegen i LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. ner regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. I SPREEKUUR DIRECTEUR GEMEENTELIJKEN DIENST. Burgemeester en Wethouders van Lei- den brengen ter kennis van belangheo- benden, dat het spreekuur van den Directeur van den Gemeentelijken Genees kundigen- en Gezondheidsdienst, het aanvragen van versterkende middelen, enzditmaal zal worden gehouden op vrijdag 20 Januari a.s., des namiddags van 24 uur, in het gebouw Breestraat No. 119 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 18 Januari 1933. 4050 CENTRAAL ISRAELIET1SCH WEES- EN DOORGANGSHUIS. Een plaatselijke steunactie. Gisteravond heeft in het gebouw van het Centraal Israelietisch Wees- en Door gangshuis alhier een bijeenkomst plaats gehad van een commissie, die zich ge vormd heeft ten bate van dit Weeshuis, dat een dezer dagen zoo zwaar bezocht is toen bleek, dat het geheele kapitaal ten bedrage van f. 112.000.— door de trouwe loosheid van den penningmeester ver dwenen was. De voorzitter dezer bijeenkomst, de heer Is. Leman, lid van het Dagelijksch Be stuur van het College van Regenten, deelde onder meer mede, dat de volgende per sonen zitting hebben genomen in een Comité van aanbeveling: mr. A. van de Sande Bakhuyzen, burgemeester van Lei den, wethouder T. S. Goslinga, mr. P. E. Briët, Opperrabbijn I. Maarsen, dr. J. C. M. Timmermans en de heer E. Loeb. Het uitvoerend Comité bestaat uit: Is. Leman, voorzitter, mr. C. J. Goudsmit, Re- gentesselaan 33, Oegstgeest, secretaris, dr. S. E. Vies, Breestraat 177, penning meester (Giro No. 167382), verder de dames: BlitzHangjas, M. van Kloeten Bambergen, M. Lemanv. d. Waal en de heeren: R. A. Levisson, S. W. Marsman, Victor Bloemkoper, dr. S. van Oss M, L. van de.n Berg, B. Buurman, T. S. Goslinga, E. Loeb, N. Italië, mr. P. A. van Tooren- burg, J. A. A. v. d. Horst en J. P. Mulder. In zijn openingswoord wees de voorzitter er op dat de Leidsche bevolking in den loop der jaren steeds groote belangstel ling voor het Joodsche Weeshuis heeft be toond en het is vooral om deze reden, dat hij heeft gemeend een beroep op den weldadigheidszin van de burgerij te mogen doen. Wil het Weeshuis zijn mooie taak in dezelfde mate en op dezelfde wijze ook in de toekomst kunnen blijven vervullen, dan is het absoluut noodzakelijk dat het thans geleden verlies hersteld wordt. Spontaan zonden reeds verscheidene stadgenooten een bijdrage in. Voorts deelde spreker mede, dat de Vereeniging voor Ontspanning en Ont wikkeling, samengesteld uit het personeel der Nederlandsche Rotogravure Maat schappij onmiddellijk nadat de ramp. die het Weeshuis had getroffen, bekend was, had aangeboden een avond van kleinkunst te organiseeren. De heer Backer had kos teloos de Graanbeurs voor dit doel ter be schikking gesteld, maar het bleek al spoe dig, dat er voor dezen avond zóóveel be langstelling bestond, dat naar een grootere zaal moest worden omgezien. Deze uitvoe ring zal thans worden gegeven op Woens dag 1 Februari a.s. in de groote zaal van de Stadsgehoorzaal. Medewerking verlee- nen onder meer Stella Fontaine, de ge vierde cabaretière, Tholen en v. Lier met hun nieuwste chansons. Larette, Otto v. Donkersgoed. C. Dissedorp. Barendini en ten slotte de N.R.M. zangclub en The Rotocolor Players. Ten slotte werd besproken op velke wijze de steunactie hier ter stede gevoerd zal worden. Behalve de grootere bedragen die men hoopt dat op gironummer van den heer Vies (167382) gestort zullen worden, overweegt men ook nog een z.g. één-gul dens-actie, waarover in een volgende ver gadering nadere mededeelingen zullen worden gedaan. DE IJSBAAN. en, Vandaag den geheelen dag gesloten. Stellige drukte, welke er gister middag ongetwijfeld op de Leidsche ijs baan heerschte, heeft helaas ook een minder prettig gevolg gehad. De ijslaag was blijkbaar nog onvol doende sterk om een betrekkelijk zóó groote menschenmenigte te dragen en bezweek op meerdere punten. Eenige tientallen dames en heeren, jongens en meisjes zakten door het ijs en "moesten met een paar natte beenen huiswaarts ïaevftn'hDiff i,V(°riSt van den afgeloopen nacht heeft het kwaad niet kunnen ver wijl?' baan wederom in goede i.le tornen dan is het noodzakelijk, vafdaag terdege met de ysschaaf hiluJ t- - verband daarmede nfv, i J bestuur de baan vandaag den geheelen dag gesloten te houden. NEDERLANDSCHE VEREENIGING TOT BESCHERMING VAN DIEREN. De jaarvergadering der afdeeling Leiden. Onder leiding van dr. W. Emmens is gisteravond in het Nutsgebouw de jaar vergadering gehouden van de afdeeling Leiden en omstreken van de Nederland sche Vereeniging tot Bescherming van Dieren. De notulen der vorige vergade ring uitgebracht door de secretaresse mevr. O. Emmens werden goedgekeurd evenals het uitgebreide jaaroverzicht. Hieruit memoreeren wij o.a. dat ook thans het bestuur in tal van voorkomende ge vallen van dierenmishandeling en ver- waarloozing krachtig ingreep en door propaganda op de verschillende scholen, o.a. door den jaarlijkschen opstellenwed strijd en een filmmiddag het principe der dierenbescherming verder verbreidde. Na enkele besprekingen met de stedelijke autoriteiten werd overgegaan tot de ope ning van een polikliniek voor huisdieren in het Marktgebouw aan de N. Beesten markt. Zoowel op Endegeest als in de Leidsche Hout werden voederbakken voor vogels geplaatst. Ondanks alle pogingen slaagde men er niet in een tijdelijke paar denstal voor het woonwagenkamp in Oegstgeest te vinden. Door het bestuur werden èn in Leiden èn in Oegstgeest in de woonwagenkampen Kerstuitdeelingen gehouden voor kinderen en dieren. Bij deze gelegenheid werd het bestuur in het Leidsche kamp opmerkzaam gemaakt op den desolaten toestand, waarin de paar denstal verkeert, terwijl de ruimte voor het aantal aanwezige paarden te gering was. Dankbaar werd gewag gemaakt van de medewerking der politie bij het opspo ren van klachten en toezicht op de vee markten. Het jaarverslag van den pen ningmeester, den heer H. van Poelgeest sloot met een totaal van f. 987.89 een ba tig saldo aanwijzende van f. 25.76. Sedert den aanvang der crisis is het totale be drag der contributie met ruim f. 200'' teruggeloopen en ook het ledenaantal is dalende. Op voorstel der kascommissie werd de heer van Poelgeest voor zijn be heer gedechargeerd. Tot leden der verifi catie-commissie 1933 werden benoemd de heeren dr. van Zijverden, van Eek en Kneteman. De heer en mevr. van Poel geest zullen de afdeeling op de te Zwolle te houden algemeene vergadering der vereeniging vertegenwoordigen: bij de verkiezing van een nieuw hoofdbestuurs lid zullen zij het hoofdbestuur steunen. Een langdurig principieel debat werd ge houden naar aanleiding van de ver hoogde hondenbelasting. Waar tot nu toe het aantal ingekomen klachten in de polikliniek en bij particuliere adressen niet zoo groot was, werd besloten in deze voorloopig de gevolgen af te wachten. Met betrekking tot de actie voor het loopende jaar werd medegedeeld dat getracht zal worden in Oegstgeest een polikliniek in te richten, daarnaast zullen natuurlijk de paardenstallen in de beide woonwagen kampen de aandacht van het bestuur hebben. Nog werd gewezen op het gevaar van antennedraden voor verschillende vogels; door middel van kurken, wasch- knijpers en vlaggetjes kan dit gevaar worden opgeheven In principe werd be sloten in antwoord op het ingekomen schrijven om steun van „De Stichting" te Amsterdam, een instelling voor weten schappelijke dierenbescherming, een kleine contributie beschikbaar te stellen. Afgewacht zal worden het advies van het hoofdbestuur, dat binnenkort de biblio theek van deze vereeniging zal bezoeken. Nadat bij de rondvraag nog enkele klachten waren toegelicht, sloot dr. Em mens te ruim elf uur de drukbezochte vergadering. ACADEMISCHE EXAMENS- Geslaagd zijn voor het candidaats- examen Wis- en Natuurkunde ietter L. de heeren Ph. van der Bruggen (Meppel) en B. F. J. Terpstra (Den Haag). PRIJS DEZER COURANT:] Voor Leiden per 3 maanden f. 2.35; per week f. 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f.2.35 -f portokosten. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL Opheffing. Fabriek van bonbons en suikerwerken „Nova", Wolsteeg 6, Leiden. Vereffenaar: N- J. Leemans, 's-Gravenhage. Wijziging. Firma D. Sala en Zonen, Breestraat 114 b en c.( Leiden, handel in lijsten, spiegels en kunsthandel. De d.d. 13 Januari j.l. ingeschreven op gave dat de handelszaak is opgeheven, is j abusievelijk geschied. Deze opgave had moeten luiden: De handelszaak van de firma D. Sala en Zonen, is dd. 28 December 1932 overge plaatst naar 's-Gravenhage, Noord einde 28a. DE ALGEMEENE TOESTAND. Conferentienieuws - Het conflict in het Verre Oosten. De commissie voor economisch-politieke aangelegenheden van de a.s. te Londen te houden Economische wereldconferentie heeft een compromis gevonden in de kwestie der meestbegunstiging. In het rapport der commissie wordt verklaard dat onder normale economische omstandigheden de onvoorwaardelijke meestbegunstigingsclausule de basis moet blijven voor de economische betrekkingen. De mogelijkheid van uitzonderingen hier op worden in het rapport uiteengezet. Daarbij wordt gewezen behalve op de bilaterale handelsverdragen en de econo mische collectieve verdragen. De economi sche wereldconferentie moet op dit prin- cipieele punt een doelmatige oplossing vinden. De financieel politieke commissie heeft besloten de kwestie der gunning van open bare werken tot bestrijding van de werk loosheid te plaatsen op de agenda voor de Economische wereldconferentie. Zij zal geplaatst worden in de groep kwesties be treffende de hervatting van het kapitaals- verkeer. De commissie wijst er evenwel op dat binnen afzienbaren tijd een finan ciering van dergelijke openbare werken in grooten omvang weinig waarschijnlijk is. Voorts werd besloten de „zilverkwestie" te plaatsen in de groep „valuta- en crediet- politieke kwesties". De conferentie ter bespreking van de invoering van de 40-urige werkweek loopt ten einde. Heden zal gestemd worden over verschillende resoluties, waarvan vermoe delijk zal worden aangenomen die, inge diend door de regeeringsgedelegeerden van Frankrijk, België, Nederland, Spanje, Chili, Duitschland en Italië, die den vol genden inhoud heeft: De conferentie, na te hebben kennis genomen van de verschillende argumen ten voor en tegen een vermindering van den arbeidsduur, is van meening, dat een verkorting van den arbeidsduur een der WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie alhier geeft belanghebbenden in overweging, alvorens in relatie te treden met Alexander Joseph Ranzenhofer, geboren te Weenen, 14 Maart 1881, vertegenwoordiger, wonende tc Wiener-Neustadt, zich om inlichtingen te wenden tot de afdeeling Recherche, Bureau van Politie. Zonneveldstraat alhier. Tegen Ranzenhofer, die er zijn werk van maakte Nederlandsche firma's leve ringen aan vreemde regeeringen in het vooruitzicht te stellen en op die wijze reflectanten wist te bewegen tot afgifte van geldbedragen z.g. voor reiskosten van Weenen naar Nederland, werd proces-ver- baal opgemaakt ter zake oplichting. Na beëindiging var. het gerechtelijk onderzoek is hij over de grenzen des Rijks gezet Thans is gebleken, dat Ranzenhofer op nieuw contact zoekt met hier te lande gevestigde firma's. SPOORWEG ONTHOUDERS VEREENIGING. Men deelt ons mede dat de afdeeling van bovengenoemde vereeniging van 24 tot en met 28 Januari a.s. een groote drankweertentoonstelling heeft georgani seerd, iets nieuws op dit gebied daar ver schillende apparaten mechanisch bewogen worden. Voor dit goede doel verleenen verschillende firma's hun medewerking. Zoo stelt de firma Peek en Cloppenburg gratis het perceel Breestraat 78—80 ter beschikking. De tentoonstelling is geopend van 's-morgens 10 tot 's-avonds 10 uur. Bij beschikking van den minister van Onderwijs, K en W. is benoemd tot observator bij de Sterrewacht aan de Rijksuniveisiteit alhier de heer H. van Gent, Ds. G. J. Sirks, Remonstrantsch pre dikant te Amsterdam zal, te beginnen met a.s. Vrijdag, in de Remonstrantsche kerk alhier een serie van 3 lezingen houden over „Het Huwelijk", aan de hand van bekende moderne boeken. Vrijdag e.k zal hij spreken naar aanlei ding van het veelgelezen en veelbesproken boek van de Wibaut's „Wordend hu welijk". De lezingen gaan uit van de Remon strantsche Vereeniging „Gemeenteleven" en zijn voor ieder toegankelijk. Men zie voor nadere bijzonderheden de advertentie in dit Blad. Maandag 23 Januari a.s. herdenkt onze stadgenoot P ,J. Zaalberg den dag waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij de N.V. Fabriek van Wollen Dekens „De Blauwe Klok Jan Zuurdeeg en Zoon. Wij verwijzen naar een advertentie m dit Blad betreffende een morgen te geven weldadigheidsavond in de Doops gezinde Kerk ten bate van de noodlijdende Russische Doopsgezinden. Het Centraal Medisch Tuchtcollege, bestaande uit de heeren: prof. mr. P. J. M. Aalberse, voorzitter; en als leden de volgende 4 medici: dr. C. H. A, T. Fehmers, dr. A Sikkel Azn.; prof. dr. W. P. C. Zee man en prof. dr. L. Bouman en mr. L. Lindeboom (secretaris) heeft in hooger beroep uitspraak gedaan in de zaak van de Stichting Anti-Vivisectiebond tegen prof. Gorter en dr. Boer alhier wegens het inspuiten van kinderen met twijfelachtige middelen zonder toestemming der ouders. Het College heeft de beslissing van het vorige college de Medische Tuchtraad vernietigd en de „berisping" van den eersten aanleg gewijzigd in een „waar schuwing". Bij de politie is een onbeheerd aan getroffen handwagen te bevragen. middelen is. die de werkloosheid zouden kunnen verminderen. Bijgevolg besluit de conferentie de kwestie in bizonderheden in studie te nemen aan de hand van de vragen uit het rapport van het internationaal ar- i beidsbureau. I Deze nadere bestudeering zal geschieden met de bedoeling, dat zij zal uitloopen op de schepping van een internationale rege ling, die aldus zal moeten worden toege- past. dat daardoor de tegenwoordige levensstandaard der loontrekkenden zal kunnen gehandhaafd worden. In het Chineesch-Japansch conflict is feitelijk geen wijziging van eenige betee- kenis. Algemeen verwacht men dat de Japan- sche voorstellen noch voor de Chineesche delegatie, noch voor de commissie van 19 aanvaardbaar zullen zijn. De Geneefsche correspondent van de „Times" gelooft, dat de commissie niets anders overblijft, dan aan de Volkenbonds vergadering een rapport voor te leggen en dat het niet te vermijden is, dat het optreden van Japan indirect in dit rap port zal worden afgekeurd- In dit geval zal Japan zoo het al niet uit den Volkenbond treedt, dan toch de verklaring afleggen, dat het geen belang- ste'line meer «iw - De Chineesche delegatie te Genève is zeer verbitterd en teleurgesteld over de houding van den Volkenbond, welke vol gens hun vooral het gevolg is van de houding van Engeland. In Chineesche kringen te Genève spreekt men in dit verband reeds van een nieuwe anti-Britsche boycott in China. De correspondent van de „Morning Post" te Genève verdedigt de Britsche regeering tegen de beschuldiging een pro- Japansche politiek te volgen. Op een persconferentie werd Roosevelt de vraag gesteld of hij de politiek van Hoover met betrekking tot het Verre Oosten, goedkeurt. Roosevelt antwoordde: „Ik wensch duidelijk te maken, dat de Amerikaansche buitenlandsche politiek de heiligheid der internationale verdragen moet garandeeren. Dit is de hoeksteen, waarop alle betrekkingen tusschen de naties rusten". Dit beteekent niet-erkennen van Mandsjoekwo. o DUITSCHLAND. De crisis nog latent - Eerste zitting van den Pruisischen Landdag. Rede van von Papen. Hitler is gisteren tegen den avond te Berlijn aangekomen en had direct een on derhoud met Hugenberg. Besproken is na tuurlijk de vraag, of er nog mogelijkheden bestaan voor een samenwerking, waardoor de ontbinding van den Rijksdag zou kun nen worden voorkomen. In de Berlijnsche avondbladen is de vraag: „Verdaging of ontbinding" het voornaamste onderwerp van bespreking. De beschouwingen zijn overigens van zeer uiteenloocenden aard. Het beeld wordt niet duidelijker gemaakt door valsche berichten zooals dat volgens hetwelk te Weimar een bespreking zou zijn gehouden tusschen Hitier en Strasser. Dit bericht wordt van nationaal-socialistische zijde uitdrukkelijk tegengesproken. Het heeft dezelfde waarde als het gelijklui dende bericht, dat vóór een week werd ge publiceerd. Uit dit alles blijkt in ieder geval, dat er geen wijziging ingetreden is in den toe stand en dat het aanbeveling verdient, eerst de verdere besprekingen en in de eerste plaats de zitting van het Senioren convent op Vrijdag a.s. af te wachten, waarvan de afloop den toestand in de een of de andere richting zal ophelderen, i Over de bespreking zelf tusschen Hitier en Hugenberg werd slechts het volgende medegedeeld: Het aangekondigde onderhoud tusschen Hitier en Hugenberg heeft vanmiddag plaats gehad. De bespreking duurde gerui- men tijd Bij onderlinge afsoraak van beide partijen werd overeengekomen over haar inhoud niets mede te deelen. Gistermiddag is de Pruisische Landdag weer bijeengekomen en het is in deze eerste zitting van het nieuwe iaar direct tot een ernstig incident gekomen, tijdens de rede voering van een communist, die tegenover de nationaal-socialisten een uitdrukking bezigde, waardoor dezen zich beleedigd achtten. Een aantal nationaal-socialisten stormde op het spreekgestoelte af. Een na- tionaal-socialist, die den spreker te lijf wilde, werd daarvan op het laatste oogen- blik teruggehouden door den fractieleider Kube. Door het optreden van bezonnen af gevaardigden werden handtastelijkheden voorkomen. Toen de nationaal-socialisten hierop staande het Horst-Wessel-lied aan hieven. schorste president Kerrl de zittine door zijn plaats te verlaten. Na de hervatting der zitting sloot de pre sident de afgevaardigden Frenken. uit Rheidt (communist) die de beleedigende woorden had gebezigd en den nat.-socia list Blei, die den spreker had bedreigd, van de zitting uit. Heden wordt een debat aan de school politiek gewiid en Vrijdag gaat de landdae weder met reces tot 15 Februari. Men ver moedt dat ook dan de begrooting nog niet gereed zal zijn maar dat ze eerst in Maart aagt het huis zal worden voorgelegd. BINNENLAND. Wetsvoorstel ingediend tot voorkoming van dadelijke executie in civiele zaken. (Binnenland, 3e Blad). Geslaagde proefneming met Kromhout ruwolie-motoren voor autobussen. (Bin nenland, 3e Blad). De O.S.P.-leider Schmidt als onge- wenscht vreemdeling uit België gezet. (Binnenland, 3e Blad). Te Amsterdam zijn twee jongens van een 10 M. hooge stelling gevallen en gedood. (Gemengd, 3e Blad). Twee slachtoffers van het ijs. (Gemengd 3e Blad). Het 25-jarig jubileum van dr. H. G. Jonker te Rijnsburg. (3e Blad) BUITENLAND. Nieüws van de conferenties te Geneve* (Buitenl. Ie Blad). Incident ter eerste zitting van den Prui sischen Landdag. (Buitenl. Ie Blad). Hitier houdt een bespreking met Hugen berg. Een rede van von Papen. (Buitenl. Ie Blad). Bijzonderheden over de plannen van den Franschen minister van financien Chéron. (Buitenl. Ie Blad). RECLAME. De KóRTSTE weg de BÉSTE weg Ik ben een béter-weter Al is die weg ook nóg zoo goed, De ASFALT-weg is béter. 3996 Te Halle heeft de vroegere ex-rijks kanselier von Papen een redevoering ge houden. Na eerst nog een onderdeel te hebben gegeven over den „Duitschland opgedrongen oorlog" en de funeste gevolgen van het Versailles-vredesverdrag, waarvan de makers misschien zelf eens spijt zullen hebben, om dan te ver volgen: Het herstellen van een staat met Duitsch karakter is de beteekenis van de regeeringsvorming van 1 Juli 1932 ge weest. De nieuwe staatsleiding heeft de breuk met de partijbureaucratie tot voor waarde gehad, aangezien het niet moge lijk was met de pluralistische krachten onder de heerschappij van den partygeest de vernieuwing van het Ryk tot stand te brengen. Het is geen wonder, dat op dat oogenblik de geheele party bureaucratie zich op hem geworpen heeft. Spr. beklaag de zich er over, dat hy tydens zyn gehee len ambtstyd met een onzichtbaren gla zen muur omgeven was geweest, welke hem scheidde van het volk. Innerhjk behoort spreker tot geen enkele party. Zijn hart behoort zyn land. Spr. is ook niet de slaaf van het kapitaal, zooals men hem heeft voorgesteld. Hy is een vriend van al diegenen, die met eigen verant- woordeiykheid en inzet van de persoon •werk tot stand willen brengen en die niet om den staat en zyn goedkoope hulp roepen. Spr. haat het' kapitaal, de trusts en de concerns, die een kanker zyn voor het geheel. Spr. eischt een principieele her vorming van het kapitalistische systeem. De strydformaties der klassen van onder nemers en vakvereenigingen wijst hij af. De nieuwe staat kan slechts met den Duitschen arbeider worden opgebouwd. Er bestaat een nieuw nationaal willen, een nieuw politiek, geestelijk leven, dat op innerlijke religiositéit berust. Er bestaat een politiek van uit het geloof, ook al ontkennen de dagbladen der tegenstanders dat honderdmaal. Er bestaat een Duitsche jeugd, die bereid is alles op het spel te zetten voor het nieuwe rijk en voor de po litiek der toekomst. Er is thans geen tyd te verliezen om de aaneensluiting tot stand te brengen. In dit verband juichte spr. de laatste redevoering van rijkskan- selier von Schleicher waarin deze gespro ken heeft over de algemeene dienstplicht, toe. Deze redevoering is door het geheele Duitsche volk met grooten geestdrift ont vangen. Het Ryk van Bismarck heeft op twee zuilen gesteund: Op de sterke hand, die gesteund werd door een volksvertegen woordiging, welke slechts controle uit oefende, maar geen uitvoerende macht had. De tweede zuil was het Pruisische soldatendom geweest. Duitschland al dus besloot von Papen zal Pruisisch- Duitsch weerbaar zyn, of niet zijn.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1