De mode in vroegere tijden. WAT DE VROUW DRAAGT I 73*le Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 14 Januari 1933 Derde Blad No. 22338 En bestrijdt gij de werkloosheid. De man, die kalm bleef. VOOR DE HUISVROUW. 811;. w. u. op vier naalden geheel recht gebreid; daarna kunt u desgewenscht met een draadje borduurzijde een konijntje in kruissteken op den zak werken. Zet 24 steken op drie naalden op; n.l. 10 op de eerste 8 op de tweede en 6 op de derde naald, brei daarna twee steken van de eerste naald op de derde, dan is het overtrek rond. BreJ nu 10 toeren recht. Dan bij de 11de: eerste naald 8 recht; 2de naald: 2 maal in den eersten steek breien; 6 recht; 2 maal in den laat- sten steek breien; 3de naald: 8 recht; 12de toer: 26 recht zonder meerderen; 13de toer: meerderen zooals in den llden toer dus tot 28 steken.; 14de toer: recht zonder meerderen. Ga zoo door met meer deren om den anderen toer tot er 42 st. zijn brei den volgenden toer recht; dan 29ste toer: eerste naald 8 recht; tweede naald: de eerste en de laatste 2 steken tweemaal breien; derde naald 8 recht; dan zijn er 46 steken; 30ste toer: recht zonder meer deren, ga verder met meerderen om den anderen toer 4 steken tot er 74 steken zijn; dan de 44ste toer recht. Verdeel nu de steken gelijk over de 3 naalden en brei recht, totdat u het over- trekje lang genoeg vindt voor de zuig- flesch (passen!). Leg het werk goed vlak, want anders wordt het overtrek in het gebruik al gauw te lang. Maak in den vol genden toer gaatjes en ga daarbij aldus te werk: A 1 recht, omslaan, 2 tezamen breien; en herhaal van A al tot het einde van den toer. Kant dan in den volgenden toer af. Voor de afwerking wordt de haak pen nog even ter hand genomen; aan den bovenkant moet u een rij gaatjes haken van 2 lossen, 2 steken overslaan, 1 stokje enz. tot u rond is; en langs de andere smalle opening van het overtrek haakt u een toer vasten. Maak van lossen een koordje dat ongeveer 30 c.M. lang is, rijg dit door de gaatjes en maak dan aan beide uiteinden van het koord een kleine pom pom, anders schiet het koordje steeds uit de gaatjes. Het konijn of een poppetje of een ander dier kunt u met potlood even op uw zakje afteekenen; daarna werkt u het in kruisjes met wat borduurzijde na. Zelfs de allerkleinste peuters vinden zoo'n beestje op de flesschenhoes leuk Verder maakt u uw kindje dol gelukkig met dezen rammelaar: neem een vleesch- kleurig rond lapje zijde met een middel lijn van ongeveer 15 cM. Kimpel dat langs den omtrek in. Maak van papier een bal en bedek deze met watten. Steek een dun maar stevig stokje van circa 25 c.M. lengte in den bal, leg het lapje zijde over den bal en trek den draad rond den stok aan. Dat lapje om den bal is de kop! Met Oost- Indische inkt teekent u oogen, neus en mond op die kop en met dunne zijde bor duurt u die lijntjes over; neem bruin voor Een eerste-klasse restaurant werd be zocht door een keurig aangedaan mans persoon. Dit is op zichzelf niet ongewoon, maar het verdient toch vermelding, om dat genoemde heer zich later op den avond liet zien van medischen kant. De dame, die hem vergezelde, was zeer charmant en iedereen, die hen zag bin nentreden, was het er over eens: „een gedistingeerd paar". Het tweetal bestelde een goed diner, at. netjes met mes en vork dronk een flesch duren wijn en maakte een vroolijken. doch beschaafden indruk. Er werd gedanst en het onberispelijke paar blonk uit door de gecultiveerde wijze, waarop zij rumba's, tango's en two-steps vertoonden. Men begon onderling kennis met elkaar te maken. Het werd één van die gemoedelijke avonden, welke soms worden ingeleid door een diner-dansant. Toen het laatste brokje dessert was genoten, vroeg de deftiee heer aan den kellner een vel papier. Dit werd hem ge geven en de meneer teekende daarop zes vierkanten, haalde zijn platina horloge voor den dag en legde dat naast het papier op tafel. Verscheidene andere aan wezigen waren door deze voorbereidingen wenkbrauwen en oogen; maak de oog appel en den neus blauw en het mondje rose. Wind dan een lintje om den stok en eindig onderaan met een strik Nu moet de pop nog een kraag hebben! Wind wol om 2 vingers en bind het dan in het midden vast. Maak op deze manier 6 bos jes wollussen van verschillende kleuren en naait die lussen ten slotte om den pop- penhals. Knip ze door, rafel ze uit, en knip ze wat gelijk. Voor het mutsje zet u 4 los sen op en maakt ze met een halve vaste aan elkander. Haak 2 vasten in elke losse! Haak dan verder in de rondte met zoo hier en daar een meerdering van een vaste tot het mutsje groot genoeg is en op den kop past. Met drie belletjes boven op de muts, die u op den kop moet vast- aaalen. is uw rammelaar gereed. reeds opmerkzaam geworden en keken aandachtig toe, toen de heer een gouden vulpotlood ter hand nam en dit ophief. Zijn schoone partner zei daarop: ..Let op! Begin!" en het woord was nog niet uit haar mond of hij had een punt in het eerste vierkant gezet. Daar bleet het echter niet bij. Ook in de andere vierkanten plaatste hij potloodstippen en wel met zoodanige snelheid, dat hij 380 maal in één minuut het papier aanraakte. Eén der gasten aan een dichtbijgelegen tafeltje vroeg: „Is dat een spelletje?" „Neen", antwoordde de heer, „dat is een zenuwentest". „Ah ja", knikte de ander, die hem niet begreep. Maar de zenuwentestende heer kwam hem te hulp. „Wie minstens 380 punten per minuut haalt heeft geen last van neurose of overprikkt-idheid. Wie daar be neden blijft, doet het best om maai meteen een dokter te raadplegen". In minder dan geen tijd zaten alle bezoekers van het restaurant de gezond heidstoestand van hun zenuwgestel te onderzoeken. De charmante dame liep (in haar kwaliteit van deskundige! langs de tafeltjes en zei: ..Let op!... Begin!" en .Stop!" Een jonge man kwam tot vierhonderd en ging onmiddellijk door voor 'n mensch met stalen zenuwen. Maar de deftige heer glimlachte en zei. dat hij wel eens 405 had gehaald, waarop de jongeman om twee mark wedde, dat hij hem kon ver slaan Inderdaad won hij en de heer glimlachte en betaalde. Weldra volgde de eene weddenschap de andere. De restaurant-medicus werd voortdurend uitgedaagd door personen die om en nabij de 400 punten haalden Maar de vreemde heer was blijkbaar plotseling ijzig kalm geworden Een kellner die uit nieuwsgierigheid opteekenrie wat er werd verspeeld, stelde vast dat de heer in rok twee honderd mark won Ziehier iemand die de kunst verstaat een winstgevend plan uit te stippelen! o No. LIX 1893. Ziehier twee bruidsmeisjes uit het jaar 1893. Het meisje rechts op de teekening is ongeveer 17 jaar oud en gekleed in een japonnetje van violetachtig rose zijde met groene strooken versierd; een breedte kanten kraag garneert het bovenlijfje. Links op de teekening laat een 5-jarig bruidsmeisje ons haar rug zien! Zij is geheel in het blauw gekleed met „valeneiennes" kant gegarneerd: een groote stroohoed met een blauw lint om den bol voltooit haar ensemble!! C. V. Een vriendin had mij opgebeld of ik 's avonds wat kwam praten; zij moest een muts afhaken voor haar oudste dochter tje en vond het gezellig om dan meteen wat te babbelen. Natuurlijk ging ik graag en wij praatten méér dan dat zij werkte, maar toch heb ik nog gauw even het mutsenpatroon voor u afgekeken; dat was bijzonder aardig en werkelijk zoo Ingewik keld niet Haar dochter heeft 53 c.M. voor omtrek van haar hoofd en de mute meette van middenpunt tof onderkant 18 c.M.; zij haakte met een wolsoort, die zóó dik was, dat zij met 4 steken in de breedte i 2'/i c.M haalde, terwijl 3 rijen in de lengte ook tot 21/: c.M. kwamen. Natuurlijk zul len mijn lezeressen andere maten noodig hebben cn misschien andere dikte van wol gebruiken, het beste is daarom, dat u eerst even een proeflapje haakt en daarmee de dikte van uw wol almeet; verder kunt u dan zelf berekenen, hoeveel korten of langer, nauwer of ruimer u de muts wenscht. Mijn vriendin had muts ln halve stokjes gehaakt; deze maakt u door den draad om de haakpen te slaan, de pen ln de voorgaande toer te steken en de drie lussen, die dan op de pen staan, tegelijk te haken Haak eerst het kruintje van den bol; zet 4 lossen op en verbind deze tot een rin getje met een halve vaste. Haak dan den eersten toer. die louter uit halve stokjes bestaat: 8 halve stokjes; de 2de toer wordt gewerkt met telkens 2 halve stokjes in ieder stokje van den vorlgen toer; in de 3de en de volgende toeren maakt u 2 halve stokjes in elk 4de stokje van den vorlgen toer; zoo gaat u door tot uw lapje van het midden tot den rand 10 c.M. meet (of meer of minder al naar den maat. die u wenscht). Daarna werkt u 2 halve stok jes in elk 8ste stokje tot uw lapje 15 c.M. meet; vervolgens 2 halve stokjes in iedere 16de tot uw lapje 17 c.M. meet; daarna moet u nog 2 rijen halve stokjes haken zonder meerderen Maak op het bolletje (de kruin!) twee kwastjes aan een koordje van lossen, zoodat ze mee bewegen met het hoold. en niet stijf staan. Sla ten slotte den onderrand om en uw mutsje ls gereed. Het hangt zoowel van het kind als van zijn manteltje af. of u de muts m één of twee kleuren wilt werken. In beide gevallen krijgt u een aardig effect. Het is soms een neele toer om de melk der kleintjes goed op temperatuur te hou den. U kunt op eenvoudige wijze een over- trekje voor de zuigflesch maken Het mo del, dat ik u geef. past om de gewone zuigflesch; het ls 21 c.M lang en wordt Een succesvolle costuummode was er noodig om de blouse haar oude plaats weer te doen innemen, want alleen in nauw ver band met het mantelpak is het mogelijk haar succes van vroeger weer nabij te komen Nu wij allen echter weten, dat het „costuum" jaren achtereen uitgeschakeld werd en ook de in tweeën gedeelde japon moest afdoen om plaats te maken voor die in één, had de blouse haar bestemming verloren en heel veel jaargetijden gingen voorbij, dat men in de toonaangevende modehulzen een blouse eenvoudig niet te zien kreeg. Toen echter het mantelpak weer op het tapUt verscheen dat ln 't afgeloopen sei zoen en ook nu overal enorm veel succes oogst kwam hand-in-hand daarmee ook de blouse weer en alsof men zich wil veront schuldigen voor den langen tijd, dat men haar zoo stiefmoederlijk behandelde wordt er nu extra veel werk van gemaakt. De modeontwerpers leggen zich op dit thema met een vuur en Ijver toe. zooals wij maar zelden te zien krijgen. Geen wonder dus. dat de blouse onder deze omstandigheden in alle mogelijke mo dellen en voor de meest verschillende doel einden bestemd aanwezig is: ze neemt nu ook werkelijk een voorname plaats in: het doet er niet toe of ze bij een sportleven rok gedragen wordt of voor den namiddag dienst moet doen als gekleed visitetoilet. Bovendien brengt de laatste mode als bijzondere creatie een heel lange rok waar op een moderne kasak gedragen wordt. Deze combinatie is uitstekend geschikt voor theaterbezoek. Hierbij verschillen rok en blouse niet alleen in kleur, maar ook in materiaal. Een rok van zijde-fluweel combineert men b.v. met een lichte blouse van een moderne zijdesoort. Zoo'n blouse vertoont alle aanwijzingen van de nieuwe moderichting: in de eerste plaats de halve pofmouwen die voor intiemere huisfuifjes zoo geliefd zijn. Ook het décolleté verraadt vaak veel fantasie, dit. naar aanleiding van den vijfhoekigen vorm (zie afb.) Een bloemenrank zal het effect van het geheel natuurlijk altijd verhoogen. Heelemaal in strijd met deze modellen, zijn de zakelijk-gehouden sportieve types; deze. blouses, die ten alle tijde gedragen moeten kunnen worden maakt men het liefstvan soepel flanel met heerenover- hemdmouwen. Ter decoratie worden in 't midden een paar knoopjes aangebracht, terwijl dan de nauw-sluitende hals wordt afgewerkt met een strikje van denzelfden stof als de blouse. Hiervoor kan men be halve effen, ook heel goed geruit flanel nemen dat door de vele kleuren natuurlijk leuke effecten geeft. Blouses van fantasiestof worden ook graag gedragen en tezamen met een een- voudlgen rok is dit een ideale dracht voor kantoor; men denke zich b.v. een eenvou dige bruine rok en hierop een blouse van fantasiestof, waarvan de hoofdkleur oranje is. Door de kleurencombinatie wordt hier een zeer geslaagd geheel verkregen. Deze blouses hebben meestal een kraag (een van de meest opvallende bijzonderheden bij de nieuwe mode) en zijn van boven met een knoop gesloten van onderen echter vastge maakt met 2 smalle ceintuurtjes, welke van den stof van den rok gemaakt zijn. *?ee' v'°t hierbij is het korte overmouwtje, dat het midden vormt tusschen de sport en kantoorkleeding. Een verrassende noviteit zijn de blouses. €i met een donkeren rok. als visite- toilet draagt. Deze worden van soepele zijde gemaakt meestal .naar het figuur" en in t midden ingehaald, waarmede ze iets heel origineels in de mode gebracht hebben. Het eenvoudige hartvormige dé colleté is juist zoo charmant door zijn een voud waarbu de bloem ln contrasteerende kleur een bn uitstek geschikte garneering vormt De nofmouwen ziin zooals men ziet nu niet meer uitsluitend het voor recht van de ia nonnen maar worden ook bil de blouses toeeenast waarbij ze onbe kend succes hebben. De elegante vrouw die natuurlijk graag een oaar blouses t-ot haar garderobe telt omdat ze daardoor over meer variatie be schikt zal met de modellen on de schets zeker haar voordeel kunnen doen. zijn ongetwijfeld een van de meest inte ressante details van de nieuwe mode. Ze worden zoowel op het ochtend- als op het toilet dat des middags gedragen wordt, aangebracht, in het eerste geval natuur lijk van wol in het laatste van gedraaide ziide De nieuwste kwasten vertoonen vaak ori- gineele ruitpatronen die grooten opgang maken. Meestal worden ze toegepast als afwerking van een shawl, doch ook wel als garneering der mouwen en dan als grens tusschen de overblousende bovenbouw en den nauwen onderarm. WILLY UNGAR. Steunt, bij gelijken prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij Uw land DE BLOUSE. is een noofdstuk waaraaan door moeders wel degelijk aandacht geschonken wordt; het gaat er n.l. om het kind gedurende den nacht voor koude te behoeden daar het slaapvertrek onder geen voorwaarde ver warmd mag worden. Nachthemd, pyama en bedjakje zijn van effen of fantasiefla nel gemaakt. Meestal worden pasteltinten gekozen, omdat wit flanel nadat het eenige malen gewasschen is een „onfrisschen indruk" maakt, en kinderen bovendien ook veel meer van allerlei kleurtjes houden. Op ons schetsje ziet u 3 nieuwe types van moderne kindernachtgewaden. Allereerst de pyama met lacht kraagje en knoopjes. In het midden, een bonte flanellen over all. die ook als speelpak dienst kan doen. Tenslotte het nachthemdje, dat zoo snoezig is voor onze kleine meisjes. VEELKLEURIGE KWASTEN HET NACHTGEWAAD VAN ONZE KLEINTJES

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 9