73sle Jaargang ZATERDAG 14 JANUARI 1933 No. 22338 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. LEIDSCHE SCHOUWBURG. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. ner regel voor advertentlën uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voot alle andere advertentlën 35 Cts per regel Kleine Advertentlën uitsluitend DIJ vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bil een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT:] Voor Lelden per 3 maanden f.2.35: per week t 0.18 Buiten Lelden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f. 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. MAATSCHAPPIJ DER NEDERLANDSCHE LETTERKUNDE. 0, 0.1: 1.1! o.: om 0.1 1.0 o.C 0.S 0.5 Het Friesch in Nederland. Dr. J. B. Schepers uit Haarlem heeft gisteravond in de vergadering van de Maatschappij der Nederlandsche Letter kunde gesproken over: Het Friesch in Ne derland. Na een paar woorden over taal, moeder taal in het bijzonder, hetzij algemeen be schaafd, gouwspraak (b.v. Friesch) of dia lect (b.v. Betuwsch), prijst spreker de één- taligen gelukkig, die zich onbekommerd in hun moedertaal kunnen geven, zooals ze zijn. Spreker zelf kan die allen vaak be nijden, omdat hijzelf tweetalig is, evenals een Lloyd George, met zijn Welsh als har- tetaal en het Engelseh ais taai van ver stand en vernuft; evenals tailooze Vla mingen, Cataloniërs, Noren. Ieren en Plat- duitschers (Groth, Reuter. Sturm), de Fries mr. P. J. Troelstra, enz. Bij die alien is een scheur in hun taalontwikkeling. Om bi] het Friesch te blijven: óf ouders en schoolkameraden spreken Friesch en de school komt storend tusschenbeide, óf de naaste omgeving spreekt als de school Ne- deriandsch, maar het heele dorn verder Friesch. Zoo iemand moet er zich door heen worstelen, moet kiezen, maar het blijven voor hem twee verschillende werel den, waartussehen hij zich moet bewegen, In beide werelden komt hij nooit zoo thuis als de ééntaligen. Friezen als Troelstra en Kalma waardeeren Nederlandsche woord kunst niet; Nederlandsche kunstenaars kunnen Friezen nog worden het omge keerde is haast ondenkbaar maar zij blijven eenvoudig in hun uitingen Onder gewone mensehen woedt de tweetaligheid als een soort taaiziekte: spr. neemt drie voorbeelden. Het Friesche dorpskind is van de huiskamer af (deftig domineebezoek al tweetalig; gaat hij naar Leeuwarden, het is taai-buitenland: bu;ten Friesland is het nog erger vandaar sinds 1897 de Fryske Selskippen in het overige Neder land. Men mag deze wel: er is geen taal strijd hier. want zoo'n strijd berust op oeconomische achteruitzetting en dat doet men den Fries niet. Friesche onderwijzers en leeraars bij massa geven aan de Neder landers les ook in moedertaal (Neder- landsch). En toch maalt ondertusschen de Hollandsche molen overal het Friesch stuk, heeft de Fries een armeliik taalbe- staan; het is een stille strijd als van eik en beuk (Meent bij Ruurlo). Hierop volgde een overzicht van de ge schiedenis der Friezen, van dat de Ro meinen ze hier vonden (olus minus 100 v. Chr.) tot over en door allerlei moeiten en strijd heen met buitenlanders, de inzin king als vrij volk (met eigen otficieele taal) en de oolossing ervan in bet riik van Karei de Vijlde (nlus minus 1500); dus 16 eeuwen later. Verder; het blijven als ge west bij de Vereen'ede Nederlanden (Taal bloei in Gvsbert Jaoicx: inzinking tot nlus minus 1800n hernieuwde opbloei f 1820 begin van de worsteling der tweetaligheid met de Halbertsma's. H. Sytstra, W. Dyk- stra. It Selskm for Fryske Tael en Skrif- tenkennisse (1844). Het Friesch toonee! na plus minus 1860; dan de stem van Peiter Jelles (1880 vlg.). Daarna grooter bloei nog. maar ook sinds den wereldoorlog groote innerlijke strijd van de vooruitvlie genden (Jong Frvske Mienskip. Kalma) tegen de rustig doorgaanden. „achteriii- ken" dus. Velerlei vertakkingen, politiek en godsdienstig, totdat alles in vrede gaat strijden voor het onderwijs in 't Friesch; hoover: de professor te Groningen: laerer: op die dorpsscholen, waar het begeerd wordt, voortzetting van wat nu binten de schooluren gebeurt (plus minus 1000 leer lingen in olus minus 60 cursussen in 1930 1931. bekostigd door de provincie). Prui sen heeft intus°chen op zijn nieuw bezit, de Noord-Friesche eilanden (na den vrede van Versailles verworven) het Noord- Frieseh oo de scholen ingevoerd en 't taai- verval tot staan gebracht in betrekkeliik korten tiid dus. In Nederland kregen de Friezen geen professor, maar een lector te Groningen; er is wetenschappelijk wprk in overvloed ook ten voordeeie van de stu denten in de Nederlandsche taal en let teren. Op de lagere scholen in Friesland moet op oaeclaeogische gronden de moe dertaal der 6-jarigen bij het onderwijs gebruikt worden; ook oo grond van den taaltoestand van het. Friesch. Hst Nederlandsch is na plus minus 1600 meer en meer boven de dialecten uitgeko men door geleerden en kunstenaars den staat en ziin wetten de kerk met haar bijbel, de school. Het Friesch mist de laatste drie factoren om tot hooger een heid te komen. Nu moet de staat met de school helpen: aan het Nederlandsch met zijn scheroe omlijning, vaste methodiek: een eenheidstaal voor school, komt na tuurlijk na de eerste klas een ru'rn geme ten tiid toe, en dan volgt vanzelf de taak voor de 11- en 12-iarigen om hun belde talen in het gebruik zooveel dnenliik uit elkaar te leeren houden gr is nog veel te doen. Nu woekert, huiten onze mooie litte ratuur om, zegt SDr., een knoei- en mors- taal in vele gezinnen en zon kap 't, Friesch spoedig ondergaan. Het opheffen van dit taaldeel van het Nederlandsche volk uit den wordenden chaos is dankbaar werk. Spreker vraagt hierbij ook steun aan de maatschappij, voorzoover die in haar ver mogen ligt. Een concreet verzoek zullen hij en an dere leden der maatschappij in de Juni- vergadering tot de maatschappij richten, n.l. dit, om in art. 59 der Wet het woord „Friesch" in te lasschen, zoodat het voor taan ook voor Friesche schrijvers mogelijk zal zijn, mee te dingen naar den C. W. van der Hoogt-prijs, evengoed als voor andere Nederlandsche, Vlaamsche en Afrikaan- sche schrijvers. Tot slot van zijn rede beveelt spr. dit denkbeeld warm aan, om in de wet de synthese mogelijk te maken „van al wat in de Lage Landen aan de zee thuis hoort of uit deze streken stamt". VEREENIGING „GRONINGEN". Het 2e lustrum. Zooals reeds gemeld, zal de Ver. „Gro ningen" voor Leiden en Omstr- dit jaar haar 2e lustrum vieren met een tooneel- wedstrijd Daaraan zullen deelnemen de tooneelclubs der Groninger Vereenigingen uit Haarlem, Hilversum en Amsterdam. Haarlem komt met „Op 'n dwaling" van E. Marena,. Hilversum met „Tlne" van mevr. Hamstra-Vos en Amsterdam met „Kemedie oet Stad" van Geert Teis. In April volgt de prijsuitreiking door de jury, die zal gevormd worden door mej. dra. J. L. van Hoorn en de heeren F. H- N. Bloemink en B. W. Menkhorst. ESPERANTO-CURSUS. Nu de cursus van Andreo Cseh ten einde is hebben talrijke deelnemers op een ver volgcursus aangedrongen. Teneinde aan dezen wensch te voldoen zal ir. J. R. G. Isbriicker te 's Gravenhage, lid van dt Esperanto-Akademie een cursus geven, welke bij dien van Andreo Cseh aanslui ten en de door hem aangebrachte kennis verbreeden en verdiepen zal. De lessen zullen genoeg geven voor het waarschijn lijk 6 Mei a.s. te 's-Gravenhage te houden examen A (vaardigheidsdiploma). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPMAND: I Opheffing: Firma D. Sala Zonen, Breestraat 114 b en c. Handel in lijsten, spiegels en kunsthandel. Wijziging: Constant Machen. Scheeps werf „De Leede", Dorpsstraat B. 326, War mond Uittredende eigenaar: C. J. M J. Machen Warmond, d.d. 1 October 1932. Wijziging handelsnaam in: Jachtwerf ,De Leede". VEREENIGING VOOR VOLKSTUINDERS P. C. L. Gisteravond is door het mannelijk per soneel der N.V. Sajetfabrieken P. CIos Leembruggen, N.V Sajetfabriek en Breierij J. Parmentier en Zonen en N.V. Netten- fabriek voorheen Jaeger, een Vereeniging van Volkstuinders opgericht. Staande de vergadering gaven zich ruim 30 leden op. In het voorloopig bestuur werden gekozen de heeren H. van der Leek, C. Baart, A. Lepelaar, S. Kruit, terwijl het voorloopige secretariaat is gevestigd bij den heer J. van den Berg, Rijnzichtstraat 22. Mededeeling werd gedaan, dat de Ver eeniging door de Firma P. Clos Leem bruggen zou worden gesubsidieerd, terwijl de firma tevens 2 gedelegeerde Commis sarissen heeft benoemd, die in het bestuur zitting hebben. DE BIOSCOPEN. Luxor-Theater. Das schone Aben- teuer"! Een interessant en pikant avon tuur, op bekwame wijze door Reinhold Schtinzel geregistreerd en gespeeld door een keur van Duitsche artisten, die ieder voor zich. in staat zijn een film tot succes te voeren! Ida Wüst maakt iets aparts van de rol der bevelvoerende tante die haar knappe nichtje tot een huwelijk poogt te brengen met den komischen Otto Walburg en die inmiddels de door haar zoon van verre afgeschoten liefdesoiilen on liniee wijze onschadelijk weet te makep. En dan- hoe geestig is weer Julius Falkenstein die met zijn vrouw overlegd heeft een onbe duidend huwelijksgeschenk toe geven en nu oo de meest onhandige wijze ooogt eenige kaartjes (met de namen der gevers) te verwisselen, teneinde tegenover de andere gasten een goeden indruk te maken! Maar ver boven dat alles staat toch het spel van Adèle Sandrock als de vriendeliike kroot moeder die tenslotte onbewust de oorzaak is van het Dikante avontuur tusschen het meisje en den ioneeman met wien zii vlak voor het huweliik de vlucht geno men heeft en die door de oude dame voor haar echtgenoot wordt aangezien. Welk een zonnige figuur vol fbn-geeriigp (rekte* van een groote realiteit een rol zóó waar en levend dat men er volkomen door wordt bDkoord en eeïmnrm«°*ri! vathe von Naev Wolf Aibacb-Roftv Kurt Vesne-mann en tal van andere sterren nacsen rich dos-hij uitstekend aan en brengen aldus deze film op een zeer hoog peil; zij is waard volle zalen te trekken. Het is een coctail van humor geest en liefde, die men savoureert onder begeleiding van goede en prettige muziek en zang. Voor de pauze ziet men een Duitsche klucht, getiteld „De Schle miel" die daverende lachsalvo's vermocht te ontketenen. Casino-Theater. De twee groote U.F.A. films Het geheim van den derden nacht" en Hare Hoogheid beveelt", kunnen beide tot de beste in hun soort gerekend wor den Eerstgenoemde is een bijzonder span nende rolprent die tot op het allerlaatste oogenblik de ontknoooing uitstelt en rijk aan verrassende wendingen is. In den eer sten nacht heeft een bankinbraak plaats in den tweeden wordt een kistje met goud gestolenin den derden nacht wordt zelfs één der commissarissen van politie .vermoordDe drie gevallen staan met elkander in verband en maken de situatie steeds gecompliceerder. Pas de allerlaatste minuut ontsluiert 't geheim van de film waarin Gerda Maurus Otto Walburg en de politiebeambten Hans Stüwe en Hans Brausewetter voor een boeiende vertolking zorgen. ..Hare Hoogheid be veelt" is een weelderige filmoperette, grootsch van opzet, kostbaar gemonteerd, met prachtige oaleisinterieurs. knap van soel en regie en met een amusant verhaal. Kathe von Nagy en Willy Fritsch spelen er de prinses en de snel bevorderde luite nant in en Paul Hörbiger als de detec tive is geestig als altijd Beide films heb ben we met genoegen nog eens voor de tweede maal aanschouwd. City-Theater brengt deze week weer een programma waarvan de trouwe bezoekers zeker zullen genieten. Na een komisch voorprogramma, wordt de hoofdfilm ver toond. getiteld „De doodenzwaai". Deze film bezit goede hoofdvertolkers die ons doorloooend boeien met hun voortreffelijk soel. De geschiedenis speelt zich af in een circus waar Maryanne haar medespeelster moet missen Wanneer zij dan een nieuwe partner krijgt begint voor haar een onij gelukkig leven. Hoe zij zich hiervan weet te verlossen, laat de film u op uitstekende wijze zien. Een bezoek aan het City-Thea ter kunnen wij met een gerust hart aan bevelen. Trianon-Theater. De eene komt de ander gaatDit woord geldt deze week voor het theater aan de Breestraat waar het bekende ensemble onder leiding van José Rosenberg na een succesvol verblijf van meerdere maanden gisteravond af scheid heeft genomen en hun in velerlei toonaarden is betuigd hoezeer men hem en ziin clubje heeft geleerd te waardeeren. En terwijl in het café José voor het laatst in deze omgeving den strijkstok hanteer de lag de groote bioscoopzaal in één door- loonende lachkramp om de werkelijk zeer geestige vondsten van Harold Lloyd in „Movie Crazy", De beroemde komiek heeft ditmaal iets hooger gegrenen dan gewoon lijk en zich daarbij klaarblijkelijk Charlie Chaolin ten voorbeeld gesteld De reeds verrassend-komische situaties welke bijv. Harold in deze film beleeft in de danszaal doordat hij een ias aantrekt van een goochelaar doen eenteemate denken aan Charl'e's hik-scèoe wanneer hij door ziin vriend, den milüonair in Citv-llghts" in betere kringen wordt geïntroduceerd. Harold bliikt een vindingriik leerling te ziin die ziin meester SDoedie belooft te evenaren Wat hii in deze roiorent pres teert behoort grnotendeeis tot humor van de hoogst" psde Echter ontbreekt toch niet de gebruikelijke «mbtoariü welke 'ditmaal zelfs het sloteffect vormt De bebrilde Ame rikaan is er volkomen in geslaagd hiervan weer iets biizonders te maken n.l. een vechtpartij in een overstroomd film-atelier te midden van drijvende kinneohoki-°n en honderden reoulsieten. Movie Crazv" gaan Z'l°n i« svnon<=rn met een avond onb"doar- liik lachen Ziin lieftallige partner Con- stance Cummings maakt Faro'ds liefde voor haar alleszins beeriir-eliik. Het voor programma bestaat geheel uit kleingoed. Geslaagd voor het Federatie-examen voor Boekhouden en a. v. de heeren: P. v. d- Haak te Rijnsburg en W. Overduin te Leiden, leerlingen van de Middelbare Handelsavondschool „Kennis is Macht". Onze stadgenoot, de heer Henri Wel- booren. zal Dinsdag 17 Januari in de Pauluskerk te Oegstgeest een uitvoering leiden van de cantate „Jubilate Deo" van Leo Mens De uitvoering wordt gegeven door het Chr. Gem. Koor „Hallelujah" te Oegstgeest (Morsch) met medewerking van het Chr. Gem Koor „Con Amore" te Alphen en orgelbegeleiding door den comoonist zelve. Solisten zijn mej. Jo Stallinga, sopraan alhier en de heer Henk Viskil. tenor. Den Haag. Bovendien zal onze stadgenoot de heer Leo Dee, cellist, oo het orgel begeleid door den heer Welbooren werken van Bach en Handel voordragen. Voor verdere bijzonderheden verwijzen we naar de advertentie in dit Blad. De politie alhier heeft den 28-jarigen D. A. van der B. in bewaring gesteld, onder verdenking van diefstal van een rijwiel. De 2e ploeg der lichting 1932, in opleiding tot onderofficier bij het onbere den gedeelte van het 6e regiment veld artillerie alhier, wordt 15 April in het genot van groot verlof gesteld. NEDERL. TOONEEL VOOR KINDEREN. Bruintje Beer. Bruintje Beer is bij de kinderen door zijn gedurfde avonturen een geliefde verschij ning geworden en het idee dit type eens voor kinderen ten tooneele te brengen is zeker niet zoo vreemd gevonden. Te meer, waar de inhoud der diverse avonturen in doorsnee een goede strekking heeft. De uitvoering van het idee is ter hand genomen door het Ned. Tooneel voor Kin deren onder leiding van Theo van Vliet en Co, en men is er ongetwijfeld in geslaagd Bruintje Beer ook in olankenland te ma ken tot een voor de ieu?d innemende fi guur, die de jonge harten stormenderhand verovert. Een der avonturen van Bruintje Beer. n.l. het gaan halen van den wonder plant uit verre landen om zijn vriendje Freddy Snuit te redder, ziet men afspelen en dat op een wijze, die alleszins tevreden stelt. In de eerste Dlaats wordt Bruintje Beer aardig gespeeld door Tilly van Vliet. Zij geeft aan deze sympathieke figuur een leuke uitbeelding. En in de tweede plaats is de entourage ruimschoots voldoende, zoowel wat de verdere bezetting betreft als aankleeding en decor. Bovendien is voor variatie gezorgd door zang en dans en wordt de kinderen tenslotte ook zelf gele genheid gegeven om een bescheiden rol te vervullen. Voor kinderen is het een beslist pakken de opvoering, die door de jeugd ook ten zeerste wordt geapprecieerd Dot bieek int het enthousiasme, waarmee de aanwezi ge spes patriae gisteravond het gebeuren volgde Vol medeleven en vol medegevoel! Jammer voor het gezelschap dat het aantal aanwezigen zoo beoerkt was. Doch is zoo'n uitvoering ook niet beter oo een Woensdag- of Zaterdagmiddag? Halftien is voor de ieugd toch te laat als het geen vacantie is Bruintje Beer werd verdiend met bloe men gehuldigd. DE ALGEMEENE TOESTAND. Europa en het conflict in het Verre Oosten. In een interview met Reuter heeft de Japansche minister van Oorlog, generaal Sadao Araki, verklaard dat de houding Daar de actie van Japan in Mantsjoerije van den Volkenbond van geen invloed zal zijn op den toestand in Mantsjoerije. slechts het hoogtepunt is van de jaren lange pogingen om een definitieven vrede in het Verre Oosten te verkrijgen op den basis van rechtvaardigheid en recht, ge looft generaal Araki, dat de meening van den Volkenbond niet veel gewicht in de schaal zal leggen. In antwoord oo enkele vragen, zeide de minister van Oorlog, dat Mantsjoerije niets bijdraagt in de kosten van het Ja pansche leger in Mantsjoerije. Mantsjockwo is een onafhankelijke staat en geen Jaoansche kolonie. (Sic!) Japan zal slechts met Mantsioekwo sa menwerken in zooverre als gestipuleerd is in bet Boxer-protocol. Er is geen sprake van, dat het leger van Mantsjockwo onder leiding zou staan van Jaoansche officieren. De legers van beide landen zijn geheel onafhankelijk van el kaar. Reuter vroeg vervolgens, hoe Japan dacht, dat de toestand in het Dzjehol- district zich zou ontwikkelen. De minister van Oorlog antwoordde hierop, dat de toekomst moeiliik te voor spellen is. De rust en orde in Dziehol zal terugkeeren als dit ook in Mantsjoekwo geschiedt. De minister kon geen voorspellingen doen of de Japansche troepen uit Mant sjoerije zouden worden teruggetrokken als het leger van Mantsjoekwo sterk genoeg is om den vrede en de rust te handhaven. Alles zal volgens den min'ster afhangen van den algemeenen toestand in Mant sjoekwo. Aan het slot van het interview sprak generaal Araki de berichten tegen als zou Japan voornemens zijn Peking en Tientsin te bezetten teneinde de bewegingen van maarschalk Tsjang-Hsuè Liang te verhin deren. Dergelijke berichten missen allen grond en worden alleen verspreid om de open bare meening tegen Jaoao op te zetten. Bovenstaand interview doet voor de zoo- veelste maal de onverzettelijkheid van Japan uitkomen. De Japansche logica zal voor ons, Westerlingen, niet erg spreken. De onrust van de Britsche openbare meening ten aanzien van de recente ge beurtenissen in het Verre Oosten wordt weerspiegeld in een schrijven, dat de handteekenmgen draagt o.a. van de bis schoppen Bradford, Ripon en Salisbury, Sir Arthur Sa'ter, orof. Murray. Wicham Steed en andere bekende persoonlijkhe den. In dit schrijven wordt uiteengezet, dat. wanneer Japan weigert de beginselen van het raoport-Lvtton te erkennen en volhardt bij het verklaren van de erken- n'ng van Mandsjoekwo tot een fait accom pli, de Volkenbond od grond van artikel 15. par. 4 van bet nact een rannort moet uitbrengen, waarin de biizonderVipden van het geschil worden uiteengezet, aanbeve lingen worden gedaan en te kennen wordt gegeven dat de Volkenbond zich BINNENLAND. De communist Wijnkoop bij zjjn partij in ongenade gevallen. (Binnenland, 3e Bi.) De salarisherziening in Indië in October gereed. (Uit Ned. Oost-Indië, 3e Blad.) Moordaanslag op een vrouw te Nijmegen (Gemengd, 4e Blad.) Verduistering door post-ambtenaren te Maassluis. (Gemengd, 4e Blad.) Moord nit jaiouzie te Hoensbroek; de dader gearresteerd. (Laatste Berichten, le Blad.) BUITENLAND. Onrust over het conflict in het Verre Oosten te Londen en Parijs. (Buitenland, le Blad.) Succesvol tegen-offensief der Chineezen in Djechol? (Tel., le Blad.) Hngenberg op bezoek bij von Schleicher (Buitenland, le Blad.) blijft verzetten tegen de erkenning van Mandsjoekwo. In conservatieve kringen wenscht men een groote reserve in acht te nemen ten opzichte van het Japanscb-Chineesche conflict, maar tevens van iedere gelegen heid gebruik te maken om een toenade ring tot stand te brengen. In de Fransche Kamer zei de premier Paul Boncour naar aanleiding van de aanvrage tot een interpellatie over het conflict in het V. O.: „De Kamer zal het met mij eens zijn, dat een debat in de Kamer aan den voor avond van de bijeenkomst in Genève moeilijkheden met zich mede brengt. De Volkenbond is gebonden aan de nauw keurige bepalingen van het pact. waarin verzoeningsmaatregelen zijn voorzien en waarin den Volkenbond wordt opgedragen uit te maken wie gelijk heeft, wie onge lijk. Het zou dus onjuist zijn, dat de re geering op het oogenblik. waarop zich nieuwe feiten voordoen, haar oordeel zou uitsoreken". Wel is Boncour bereid de algemeene lijn te schetsen, die de Fransche regeering gevolgd heeft in dit conflict. De houding van Frankrijk in dergelijke omstandighe den wordt bepaald door het recht. De verwijten, die men den Volkenbond ge daan heeft betreffende het weinig snelle en doeltreffende van zijn optreden kun nen misschien tot uitwerking hebben, dat men gunstiger zal komen te staan tegen over de Fransche voorstellen ter ontwa peningsconferentie, waar Frankrijk een plan verdedigde betreffende een zooda nige organisatie van den Volkenbond, dat deze in staat zou zijn tot het doen eer biedigen van zijn besluiten. „Laten wij er ons echter voor hoeden om, bij de huidige onvoldoendheid, de actie van den Volken bond te onderschatten. Reeds vele con flicten werden geregeld, maar deze zijn weinig bekend, omdat zij in de kiem ver stikt werden Wanneer de Volkenbond niet alles gedaan heeft, wat men zou wenschen. mag toch niet vergeten wor den. dat hij tusschenbeide kwam om een veldslag bij Sjanghai-te verhinderen De Mandsjoerijsche aangelegenheid is veel gecompliceerder. De Franschen, zonen der revolutie, kunnen niet miskennen welke moeilijkheden er in gelegen zijn een zoodanig land te reorganiseeren." De Fransche politiek ten opzichte van het Verre Oosten blijft dezelfde. De vriend schap van Frankrijk voor Japan is on- bestrijdbaar. Laat ons aldus Boncour den Volkenbond slechts de zorg voor recht en vrede inboezemen. In naam van den Volkenbond zullen wij in dit conflict dat ernstiger wordt en ons verontrust aller eerst woorden spreken van kalmeering, wij zullen voortgaan met onze nogingen een verzoening tot stand te brengen. Tk zal niet ophouden te zeggen: „Het Vol kenbondspact. niets dan het pact, het geheele pact." ENGELAND. De spoorweg-lOOfïen. De loonraad voor het spoorwegpersoneel is er niet in geslaagd tot een eenstemmig rapport te komen inzake de voorstellen van de spoorwegmaatscbanpi.ien tot loons verlaging. De voorzitter van den raad be veelt in het hoofdrannort een geleidelijke verlaging aan. Een aantal leden keurt de voorst-Hen der maatsrhaonijen goed an deren verzptten er zich tegej. en d" ver tegenwoordigers van het personeel verzet ten zich tegen alles, wat naar verlaging zweemt.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 1