5ê 73**® Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 14 Januari 1933 Vierde Blad No. 22338 Q Buitenl. Weekoverzicht d DR. IR. C. K00Y LZN. TE VOORSCHOTEN. V. I SOMBERE WOLKEN PAKKEN ZICH SAMEN! ■Ifc Genève Is de commissie van deskun digen ter voorbereiding van de Economi- Eche Wereldconferentie bijeen geweest en na langdurige besprekingen is men tot overeenstemming gekomen inzake de voornaamste punten, die te Londen straks aan de orde zullen worden gesteld als de conferentie tenminste niet getor pedeerd wordt, vóór zij bijeen is. Dit laatste getuigt ongetwijfeld van een be slist pessimisme, doch zijn de omstandig heden er niet naar? Het feit alleen al, dat b.v- de schuldenkwestie niet officieel ter tafel zal worden gebracht, hoewel deze een conditio sine qua non is om uit het moeras te geraken, toont overduidelijk aan, dat wij de periode der „gevoelig heden" nog nimmer te boven zijn, terwijl de wereld schreeuwt om practisch optre den en daden. Warempel, mooie woorden zijn er meer dan genoeg gewisseld! Laat ons hopen, dat inmiddels de nood der tijden zal meewerken om de diverse lan den de oogen te openen. Er moet meer gemeenschappelijk wor den opgetreden in het belang van allen, waarbij de enkeling desnoods offers moet weten te brengen, als dat zoo uitkomt, doch aan den anderen kant mag ook weer niet te ver gegeneraliseerd worden, want ieder land staat immers voor zijn eigen moeilijkheden en vraagstukken van het oogenblik Wie zal den zoo lastigen gulden middenweg in dezen weten aan te wijzen? Mocht hiervoor eens een Salome te voorschijn treden! Hij zou zich met recht een eerezuil scheppen in de gemoederen der menschhheld. Dat de tijd voor daden overrijp is, nie mand zal dat durven betwisten, wil het ons voorkomen. Over breede linie wordt een kleine kentering ten goede geconsta teerd. zij het ook heel voorzichtig en schroomvallig; om deze te doen besten digen is meer dan ooit noodig een steeds toenemend vertrouwen. Helaas laat de gang van zaken in dit opzicht nog te veel te wenschen over De laatste hoop op een weer inschake len van Amerika voor 4 Maart, wanneer Roosevelt het presidentschap zal aan vaarden, kan men thans wel laten varen, nu bemiddelingspogingen van diverse zijde zijn mislukt. En zonder Amerika zal er weinig kunnen gebeuren! Beslissingen van beteekenis lijken ons dientengevolge Htot geoemden datum uitgesloten Daarnevens verkeeren tal van landen in Europa in Inwendige moeilijkheden van zeer verschillend karakter. Wat er precies in Duitschland plaats vndt, ligt nog in het I duister- Na het onderhoud te Dusseldorf H(J tusschen von Papen en Hitier, dat door zijn onverwachtheid alleen reeds een bij zonderen indruk moest maken, is gevolgd een onderhoud von Papen-von Schleicher, ctp terwijl de vroegere rijkskanselier boven dien Hindenburg persoonlijk nadere in- 3Si!lichtingen heeft verschaft. Von Papen ..voelde achteraf blijkbaar ook zelf. dat hij .zich op glad ijs had gewaagd, waardoor im (gelegenheid te over werd geboden om te ei intrigeeren als anderszins. Aan den anderen kant is Georg Strasser op den voorgrond getreden. Ook hij is door den riikspresident ontvangen en had daar- nevens een ontmoeting met den rijks kanselier. Wat uit dit alles nog geboren ai moet worden? Slechts dit eene schijnt I Ij! zeker, dat Hitler's positie meer en meer tl verzwakt, hetgeen indirect het kabinet von 'ill Schleicher ten goede komt. Toch is men nog niet zoover, dat Hitier zich in het regeeringskasteel laat insluiten onder ander commando, doch het gaat lang zaam maar zeker in die richting, wil hij niet volkomen echec lijden. Vandaar ook de geruchten, die een kern van waarheid l bevatten, dat de tegen 24 dezer gedachte bijeenkomst van den Rijksdag tot later order zal worden uitgesteld, misschien zelfs wel tot Maart! nu: Een ongedachte complicatie bij dit alles is het openlijk conflict der regeering met K® den voornaamsten bond van „boeren", die bovendien zoo ontactisch is geweest het groote blok der industrie tegen zich in het harnas te jagen en dusin de armen der regeering! Politiek hangt de lucht zwaar bij onze Oosterburen In Frankrijk dreigen groote moeilijk heden over de bezuinigingsplannen van Chéron, die het mes flink in de uitgaven wil zetten om de begrooting sluitend te maken, waaronder ook is begrepen, naai Prll het schijnt, een operatie op de salarissen .„p, van de ambtenaren en de pensioenen der Int' oorlogsinvaliden. Behalve de direct betrok kenen komen ook de socialisten daartegen in het geweer zonder wier «term Boncour "f zich niet staande kan houden.... ST izti Gf« LEI Mania. x Balkan geeft twee regeeringscrises tegelijk, een in Griekenland en een in Roemenie. In het nieuwe Hellas vreesde Venizelos blijkbaar voor een militaire dic tatuur onder leiding van de ministers van oorlog en marine uit het kabinet Tsaldaris en waar hij in het parlement over een kleine meerderheid beschikt, bracht hij het ministerie ten val om vermoedelijk zelf weer ten tooneele te verschijnen, zij het in een soort coalitie-kabinet. In Roemenië Is de crisis een gevolg van de tegenstelling tusschen de dictatoriale neigingen van koning Carol en de demo- cratlche jillures van het kabinet Manlu- VERDUISTERING EN OPLICHTING TE MAASSLUIS. Twee postbeambten gearresteerd. Men meldt uit Maassluis aan het Vad.: De laatste 3 Jaren hebben verscheidene personen alhier geen bericht ontvangen op hun aan fabrieken ingezonden siga retten- en andere bons. Bovendien bleken uit postpaketten hor loges, ringen, kettingen, geld, enz. ver dwenen te zijn. De vorige week gaf een ingezetene kennis aan de politie, dat hij geld uit een hem toegezonden postpakket vermiste. Nadat voldoende gegevens wa ren verkregen is nu als verdacht van ver duistering van geld, sigarettenbons en andere bons gearresteerd de adspirant- besteller D. v. W, alhier. In zijn woning zijn vele voorwerpen in beslag genomen, die uit pakketten en brieven afkomstig zijn. In een woning te Vlaardingen zijn voorts tal van voorwerpen in beslag ge nomen, die door fabrieken op ingeleverde bons cadeau worden gegeven, o.a. een theekast, een spiegel, een nikkelen thee servies en zeer vele andere huishoudelijke artikelen. De verdachte is ter beschikking gesteld van den officier van Justitie te Rotterdam. Voorts hebben eenige inwoners aan gifte gedaan dat de brievenbesteller P. de L, zich aan oplichting van eenige kleine bedragen zou hebben schuldig gemaakt. Eén der inwoners verzocht bovendien, een onderzoek in te stellen naar een doorhem niet ontvangen brief, afgezonden dooreen firma te Utrecht. Uit het onderzoek bleek dat genoemde de L. zich het stuk had toegeëigend en vernietigd, omdat anders zijn oplichtingen, die hij pleegde, zouden kunnen worden ontdekt. De aangehoudene is naar Rotterdam overgebracht en ter beschikking gesteld van den officier van Justitie. o MOORDAANSLAG TE NIJMEGEN. Vrouw met een knipmes in den rug gestoken. Gistermiddag te omstreeks vier uur heeft zekere H.. chauffeur, een moordaan slag gepleegd op zijn vrouw in de Passage aan de Groote Markt te Nijmegen. H. stak de vrouw met een knipmes in den rug. waardoor de rechterlong van het slachtoffer, dat bewusteloos ineen zak te, werd getroffen. Zij werd door omstan ders opgenomen en is per ziekenauto naar het St, Canisiusziekenhuis vervoerd. De man ls onmiddellijk naar het politie bureau geloopen. waar hij alles bekende. Hij verkeerde in zeer opgewonden toe stand, Het mes. waarmede hij de vrouw had gestoken, heeft hij weggeworpen. Het- echtpaar H, was in een echtschei dingsprocedure gewikkeld. BRANDEN. Te Amsterdam is de arbeiderswoning van H. de Bruin, Oudëkerkerdijk 203 gis teren vrijwel geheel uitgebrand. Gistermiddag om één uur is ten gevolge van onbekende oorzaak brand uitgebroken in de magazijnen en toonkamers van de firma Theo Wanders en Co., Smidstraat 15 te Nijmegen. Het personeel had om half één het ge bouw verlaten. Even voor éénen bemerkten bewoners van de Nollenstraat aan de ach terzijde van het kapitale en diepe pand vuurverschijnselen. Direct werd de heer Wanders, die in de Graedt van Roggen- straat woont, gewaarschuwd, terwijl ook de brandweer in een oogwenk ter plaatse was. Het vuur had inmiddels in het oude droge gebouw in de tientallen vleugels en piano's gemakkei k voedsel gevonden en weldra woedde de brand in haar volle he vigheid door het geheele gebouw. In dit nauwe en dichtbebouwde stadsgedeelte had de brandweer een zware taak om uitbrei ding van den brand te voorkomen. De brandslangen werden door de belendende perceelen en over de daken voor en ach ter geleid, en in zeer korten tijd was het brandende perceel door zes stralen inge sloten. Het gevaar voor uitbreiding was hiermede geweken. Intusschen woedde het vuur in het ge bouw met groote hevigheid. Enorme hoe veelheden bluschwater werden op de vlam men gespoten, zoodat tegen twee uur de brand als het ware verdronken was. Het gebouw brandde vrijwel geheel uit. Van den inventaris kon zoo goed als niets wor den gered. De oorzaak van den brand is onbekend. Er is een zeer aanzienlijke schade; alles was evenwel verzekerd. De naastgelegen perceelen kregen be langrijke waterschade. De brand trok groote publieke belang stelling. zoodat de politie uitgebreide maat regelen moest nemen om het terrein af te zetten. Te Nieuw-Weerdinge (Dr.) is het mar garine fabriekje van de fa. Willems en Elling tot den grond toe afgebrand. Een hoeveelheid margarine, een auto en 3 rij wielen kwamen tevens in de vlammen om. Vermoed wordt dat kortsluiting de oor zaak van den brand is. Er ontstond een conflict tusschen den minister van binnenlandsche zaken en enkele militaire vertrouwensmannen van den koning. Gevolg de elsch van den mi nister: zi) er uit of ik! Manlu schaarde zich achter zijn minister en dit leidde, nadat de hals over kop van vacantie terug geroepen Titulescu nog gepoogd had te bemiddelen, tot het aftreden van de gansche regeering Maniu. i In wezen is de tegenstelling echter niet opgeheven en misschien zal een ander in dit geval Vajda Wojvod deze moeten oplossen. En wat te zeggen van het Chineesch Japaneesch conflict? Dit spitst zich meer en meer toe en in China gaat een sfeer van krachtsvertoon den boventoon voeren, wat op zichzelf niet te verbazen is, gelet op de Japansche brutaliteit. Al verder en verder glijdt men in de richting van een oorlog zonder oorlogsverklaring! AUTOBOTSING BU MUNSTER. Verschillende lichtgewonden. Gisteren heeft nabij Münster (Duitsch land) tusschen Rlnkerode en Drenstein- furt een verkeersongeluk plaats gevonden. Een Nederlandsche personenauto, afkom stig uit Hengelo, welke met vijf inzitten den op den terugweg van de te Dortmund gehouden „Zesdaagsche" was. kwam in botsing met een uit de richting Münster komende autobus, waarin zich 'n twintig tal leerlingen van de landbouwschool uit Epe bevond De autobus sloeg om. De per sonen-auto sloeg 50 Meter verder over den kop. De vijf inzitenden van dezen wagen en een leerling van de landbouwschool werden, hoewel niet ernstig, gewond. Ook de overige leerlingen werden door de glas scherven licht gewond. De inzittenden van de personen-auto, die toebehoorde aan de taxi-onderneming G- J. Nieuwland, te Hengelo, waren de heeren Wegink, Schouwink, Ter Welle en Wilmink, allen uit Hengelo en een in gezetene van Enschede. Zij konden allen, na ter plaatse te zijn verbonden, naar huis terugkeeren. De auto ls geheel ver nield. MOTORRIJDER GEDOOD. Gistermiddag te omstreeks halfzes heeft op den Utrechtscheweg bij Arnhem een doodelijk verkeersongeval plaats ge had. Ter hoogte van De Brink, op het stelle gedeelte van den weg, waar deze een bocht maakt, is een motorrijder in botsing gekomen met een hem tegemoet komende auto, bestuurd door den heer S. uit Ooster beek, De motorrijder, de 28-jarige rijwiel- reparateur H. A. Michels uit Renkum. was op slag dood. Het ongeluk schijnt te zijn veroorzaakt, doordat de motorrijder zeer slecht licht op zijn motor had. Ongeveer op het midden van den weg heeft de auto hem van voren gegrepen. Het tramverkeer naar Oosterbeek en dat naar Wagenlngen ondervond tengevolge van den Nederlandschen Buurtspoorweg van het ongeluk ongeveer een half uur vertraging. RELLETJES TE ZWOLLE. Door aanneming van werkkrachten van buiten de stad is thans het personeel van Reinders olie- en veevoederfabrieken te Zwolle uitgebreid tot bijna honderd man. Nog voortdurend wordt gepost en wor den de werkwilligen gemolesteerd. Zoo werd bij een van hen in de Van Rossum- straat een ruit ingegooid. Eergisteravond kwam het in de Watersteeg tot een treffen tusschen raddraaiers en communisten uit Zwolle en de maréchaussees, die de werk willigen uit de buurtschap Herfte bege leidden. Van de wapenen werd gebruik gemaakt en een van de raddraaiers liep zulke verwondingen op, dat hij in een na burig huis moest worden binnengedragen en daar verbonden. De maréchaussees, die de werkwilligen uit Wezep naar huis begeleidden, stuitten over de IJselbrug op een groote groep menschen. Eerst werd met aardappelen gegooid, toen volgden steenen en eerst toengrepen de maré chaussees in en trachten de bende uit elkaar te drijven. Heel spoedig kwam assistentie van de maréchaussees uit Wezep en nu was in een oogwenk de heele troep verstrooid. 27 VARKENS IN EEN PERSONEN-AUTO. Een smokkel-avontnur. Het volgende is ontleend aan een artikel in het „Dagblad van Noord-Brabant" over den smokkelhandel. „We hebben een Crisisvarkenswet. Daar aan zit vast het z.g. merken van de ooren der krulstaarten. Dat oormerken, van be lang voor het bepalen van den omvang van en den steun aan den varkensstapel, schijnt hier en daar niet precies volgens plicht en wet te geschieden. Dat bewijst de ervaring der grensautoriteiten, die opmer ken, dat er duizenden ongemerkte varkens vanuit het binnenland naar de grens wor den vervoerd en frauduleus worden over gebracht. Doch ook gemerkte varkens voert men naar België uit. Voor de smok kelaars was dit echter gevaarlijk. Een ge merkt varken immers is een Hollandsch varken en dus frauduleus in België inge voerd. Gevolg, dat overal, waar dergelijke varkens aangetroffen werden, ze meteen in beslag genomen zijn. Toen sneden de smok kelaars zonder scrupules de dieren eenvou dig de gemerkte ooren af. De Belgische autoriteiten treden thans tegen deze schan delijke dierenmishandeling met kracht op, al moet ln zoo'n geval een strafrechterlijke vervolging zich beperken tot proces-ver baal wegens dierenmishandeling. Groote kwantums der frauduleus vervoerde var kens komen over den Moerdijk, doch ook op de Brabantsche veemarkten worden nog tallooze ongemerkte varkens verhandeld. Zoo is een berucht smokkelaar uit Zundert onlangs bij een dergelijke transactie ge snapt op een Oostbrabantsche markt en de bewijzen zijn er, dat op de markten te Oss, Heesch en enkele andere kleine plaat sen geen voldoende toezicht bestaat op de naleving van het merkvoorschrift. En hoe worden die beestjes nu vervoerd? Enkele dagen geleden kwam onder Nieuw moer een Nederlandsche luxe wagen, een Renault, met groote vaart de grens over. In de bocht van den straatweg naar Wuestwezel, nabij de kerk, reed de auto in volle vaart tegen een bierwagen op, be spannen met een paard. Het paard werd onderstboven tegen den grond gesmakt. De auto zwenkte door, doch reed daarop met groote kracht tegen een paal op. De twee inzittenden sprongen uit den wagen en lie pen er hard vandoor. De gendarmen na men den wagen in beslag en vonden niet minder dan27 varkens opeen geperst in het luxe-interieur. Ramen err deuren waren afgesloten. Het vervoeren van var kens op deze wijze schijnt thans de nieuw ste methode. Het vervoer gaat sneller en met meer kans op succes kan men de kommiezen ontgaan. Tal van personen worden er voorts regel matig aangehouden die met varkens in zakken en manden op de fiets door de bin nenpaden over de grens trachten te komen. De grensautoriteiten zijn ervan overtuigd dat wat aan varkens aangehouden wordt, maar een schimmetje van de hoeveelheid 1«, die frauduleus over de grens gaat." TWEE TON AAN EFFECTEN VERDWENEN. Is dit verduistering? In een Buitengewoon Politieblad ver zoekt de Officier van Justitie bij de ar- rondissements-rechtbank te Arnhem aan houding en voorgeleiding van Adrianus, Josephus Franciscus Marie Staamer, wo nende te Velp, gem. Rheden, wiens in verzekerde bewaringstelling is bevolen bij vonnis zijner rechtbank, d.d. 9 Januari 1933, ingevolge art. 87 der Faillissements- wet. Slechts weinigen in den lande zullen er van op de hoogte geweest zijn, dat het verzoek tot aanhouding en voorgeleiding van den bovengenoemden persoon ln ver band stond met de opvallende adverten ties, welke Maandagavond vanwege het Recherche- en Informatiebureau Alex Snatager en Co., Stationsweg te Den Haag in enkele dagbladen en in financieele organen zijn verschenep. Dat bureau publiceerde langs dezen weg een lijst van vermiste effecten tot een waarde van ongeveer f. 200.000 en ver zocht mededeeling wanneer deze effecten, waarvan series en nummers bekend wa ren, bij de een of andere bankinstelling ter beleening of ten verkoop zouden wor den aangeboden. De politie was van de zaak, welke de advertenties betroffen, niet op de hoogte. Verschillende bankiers wendden zich tot haar om inlichtingen te verkrijgen met betrekking tot de herkomst der bedoelde effecten, maar de politle-autoriteiten konden geen nadere gegevens verstrekken doch hadden den indruk, dat het hier een civiele zaak betrof en geen misdrijf. Uit verschillende feiten bleek echter dat de publicatie van het bureau Snatager betrekking had op den heer A. J. F. M. Staamer, te Velp, gem. Rheden. De toedracht der zaak is deze: De heer S. is sinds korten tijd gehuwd, niet op huwelijksvoorwaarden. Zijn vrouw bezat eenig vermogen en is vóór haar huwelijk verschillende malen gewaar schuwd, om niet met S. te trouwen. Zij heeft dit echter toch gedaan. Thans is sinds enkele dagen de heer S. verdwenen, met medeneming van een partij effecten ter waarde van f. 200.000, vermoedelijk toebehoorende aan zijn vrouw. Deze wenschte aanvankelijk de politie niet in de zaak te betrekken, doch van particu liere zijde de noodige hulp te verkrijgen. Maandag j.l. is het faillissement van den heer S. uitgesproken en in verband hiermede wenschte de Officier van Justi tie hem te hooren over het bezit der effecten. S. was echter niet verschenen en daar om is nu zijn aanhouding en voorgelei ding gelast. Het is niet onmogelijk, dat S, zich in het buitenland ophoudt. BUITENLANDSCH GEMENGD. BRAND IN EEN AMERIKAANSCHE KAZERNE. Door onbekende oorzaak is brand uitge broken in het arsenaal van het 5de regi ment der nationale garde te Baltimore. De huizen in den omtrek moesten worden ontruimd. De brandweer is er nog tijdig in geslaagd de munitie te redden. De materieele schade wordt geraamd op een millioen dollar. EEN GROOTE BRAND TE KHARPOET. Naar uit Stamboel gemeld wordt, heeft een brand in de oude Koerdische stad Kharpoet (gelegen in het oude vilajet Mamoeret-ül-Aziz, aan de SjemisaI), een stad van een goede twintigduizend inwo ners, een honderdtal winkels en twee moskeeën vernield. Er zouden ook men- schenlevens te betreuren zijn. TREINBOTSING. In de buurt van Knoxville (Iowa) is een ernstig spoorwegongeluk gebeurd. Twee personentreinen zijn in volle vaart met el kander in botsing gekomen. Uit het puin zijn 4 dooden en 23 gewonden geborgen. Een buitengewone promotie. 1 Gisteren promoveerde te Wagenlngen tot doctor in de landbouwkunde op een proefschrift met stellingen „Over doelma tige veevoedering in Nederland" de heer C. Kooy Lz„ landbouwkundig ingenieur te Voorschoten. De heer dr. ir. C. Kooy Lz. is o.m. ouderling der Geref. Kerk, be stuurslid afd. Voorschoten Holl. Mij. van Landbouw, bestuurslid A.R. klesvereenl- ging en medewerker Ver.-blad der Chr. handelsreizigers. Geboren 25 Februari 1889 te 's Graven deel verliet hij reeds op 11-jarigen leeftijd de lagere school. Eerst op 22-jarigen leef tijd ging hij één jaar naar de ChristeL kweekschool te Dordrecht en behaalde 1912 acte onderwijzer, vervolgens hoofd- acte, landbouwacte, tuinbouwacte, 1923 M.O. staathuishoudkunde en statistiek. Na onderwijzer geweest te zijn inZwijndrecht Dordrecht, werd hij leeraar te Schagen, van 19221924 hoofd der Chr. lag. land bouwschool te Alphen a. d. Rijn en van 1924 tot heden landbouwkundige der Oliefabrieken Calvé-Delft. In dien tijd, bij zeer drukke werkkring, zette de heer Kooy zijn studies te Wagenlngen voort en behaalde 1928 candidaatsexamen, 1930 ingenieursdiploma en heden den doctors titel. Wanneer er sprake is van een werk zaam leven en van doorzettingsvermogen dan gelooven wij niet te veel te zeggen wanneer wij dr. Kooy tot een voorbeeld stellen, vooral voor de jongere generatie. ELKAAR TERUGGEVONDEN NA 18 JAAR. Een Duitsche oud-frontsoldaat, die zich sedert jaren in Palestina gevestigd had, werd dezer dagen ziek en voor een ernstige operatie naar het ziekenhuis overgebracht. Toen hij na de operatie weer tot bewust zijn kwam, zag hij een bekend gezicht over zich heengebogen. Het was zijn vrouw, die hij in 18 jaar niet gezien had. Bij het uitbreken van den oorlog woon den zij te Danzig. Hij werd soldaat en zijn vrouw ging bij het Roode Kruis. Eenige jaren later werden belden als „vermist en vermoedelijk gedood" opgegeven. Nadat de vrede gesloten was, zocht de man gedurende drie jaar ln geheel Europa tevergeefs zijn vrouw en kwam toen ook tot de overtuiging, dat zij vermoedelijk dood was. Hij ging naar Palestina en huwde daar onder de Joodsche wet. Juist eenige maanden tevoren was zijn eerste vrouw verpleegster geworden in het zie kenhuis te Jeruzalem. Zijn tweede vrouw heeft thans in echt scheiding toegestemd, welke door de Jood sche kerkelijke rechtbank ls verleend. ZWARE STRAFFEN VOOR SMOKKELAARS. Het schepengerieht te Dusseldorf heeft den beruchten 23-jarigen smokkelaar Schomer, die den laatsten tijd te Venlo verblijf gehouden heeft, veroordeeld tot een boete van 700.000 mark, subs. 3 jaar en 2 weken gevangenisstraf. Zijn kame raad, W. Huth, uit Grefath, is veroordeeld tot 700.000 mark, subs. 1 jaar gevange nisstraf, alsmede tot een gevangenisstraf van 3 maanden. Beide mannen hebben o.a, bij Cranen- burg een groote partij tabak per auto over de Nederlandsch-Duitsche grens gebracht, waarbij zij aan een achtervolging door de douane wisten te ontkomen. Korten tijd later heeft men hen echter kunnen arresteeren. DE WICHELROEDE ONTDEKT OUDE GRAVEN. Nabij St. Veith in den Eifel heeft een wichelroede-looper 8000 graven ontdekt van een Keltischen volksstam, welke naar men vermoedt door Julius Caesar in 53 v. Chr. is uitgeroeid. De graven liggen dicht bijeen, 75 c.M. onder de oppervlakte. Het schijnt dat de wichelroede reageer de op de graven. o WINIFRED SPOONER. t De bekende vliegster mej. Winifred Spooner is gisteren plotseling te Leicester aan influenza overleden. Vier jaar gele den heeft zij den wedstrijd om den En- gelsche Koningsbeker in een Pussy Moth gewonnen als eerste vrouw, welke presta tie het volgend jaar door Winifred Brown herhaald is. In hetzelfde jaar is zij bij een voorgenomen vlucht naar Kairo in de Adriatische zee verongelukt, maar met haar begeleider wist zij al zwemmend, de kust te bereiken. Zij heeft voorts aan tal rijke wedstrijden deelgenomen (o.a. aan de Europeesche rondvlucht in 1930 en '32) en behoorde slechts zelden tot de niet- prijswinnaars al was het dan niet altijd een der hoogste prijzen. Mejuffrouw Spooner was in September 32 jaar oud geworden. A TL ANTIQUE-GERUCHTEN. De „Journal des Débats" publiceert een telegram uit Bordeaux, waarin wordt medegedeeld, dat de commissie, die belast is met het onderzoek naar de oorzaak van den „Atlantique"-brand, vernomen heeft, dat 's Maandags vóór het vertrek van het schip van Pauillac naar Havre, een taxi-chauffeur een Individu van Bor deaux naar Pauillac, heeft vervoerd en dat deze persoon in het bezit was van een pak. Met dit pak heeft hij zich aan boord van de „Atlantlque" begeven en twintig minuten later is hij, zonder het pak, teruggekeerd. Op zich zelf zou deze geschiedenis niet veel te beduiden hebben, maar het i s intusschen óók bekend geworden, dat 's anderen daags De Bourayne, admini strateur van den marine-chef, een ano- niemen brief ontving, waarin werd mede gedeeld, dat de „Atlantique" op weg naar Havre in brand zou vliegen. o KONIJNENPLAAG IN AUSTRALIË. De regeering van Nieuw Zuid-Wales heeft besloten een bedrag van 200.000 pond uit te trekken voor de bestrijding van de konijnenplaag op het platteland. De konijnen zijn zoo groot in aantal, dat zij een ware bedreiging voor den land bouw vormen en den boeren het leven bijna ondragelijk maken. Op een landgoed zijn in één enkele week niet minder dan 35.000 konijnen gedood en op een ander groot bezit, waar twee nachten lang een groote jacht op de schadelijke dieren werd gqmaakt, wer den tezamen 11.000 exemplaren gedood. De regeering wil de bestrijding van de plaag ter hand nemen door middel van het vangen in netten en deze maatregel brengt een groote bedrijvigheid teweeg in de netten-industrie. De fabrieken worden met orders overstelpt en kunnen aan de aanvraag nauwelijks voldoen. In één fabriek is het aantal arbeids krachten gedurende de afgeloopen 5 maanden verdrievoudigd, om de gToote orders van regeering en particulieren te kunnen afwerken. VLIEGTUIG IN BRAND. Een Fransch vliegtuig dat den dienst onderhoudt op de lijn ParijsLonden dat met drie passagiers en een mecanicien aan boord van Le Bourget was gestart in de richting Londen, geraakte in de lucht in brand. De piloot slaagde er ln met een brandbluschapparaat het vuur te bestrijden. Bij de landing is evenwel een benzinetank ontploft. Alle Inzittenden slaagden er op het nippertje ln zich in veiligheid te brengen. Het vliegtuig is ge heel vernield.

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 13