LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Woensdag 11 Januari 1933 WANNEER WORDT DE WINTER KOUD? UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. Wanneer de winter voor ongeveer de helft voorbij is gegaan wordt het verdere verloop altijd wel iets minder onzeker dan het aan het begin is. Tot nog toe kan op goede meteorologische gronden niet voor speld worden of een winter zacht, of koud, of streng zal zijn. Wanneer wij derhalve pas aan het begin van den winter staan is de onzekerheid over zijn verloop zoo groot mogelijk. Er is in ons klimaat ook geen vastheid in de wijze, waarop de ver schillende winters uitvallen. In sommige winters treden drie of vier malen vorst perioden op van een duur van 712 dagen, in andere, zachtere winters krim pen deze vorstperioden in tot enkele dagen waarop de thermometer nauwelijks enkele graden onder nul daalt. In beide soorten winters komt het niet tot ijs waaraan de schaatsenrijders eenlg genoegen beleven. Weer andere winters brengen één periode van vrij sterke vorst, die een paar weken aanhoudt. In dat geval, vooral wanneer de temperatuur meer dan tien graden onder nul daalt, vormt zich binnen enkele dagen dik ijs. Ten slotte hebben wij, doch zelden, een winter, zooals die van 1890 1891 en die van 1928—1929, waar in weken lang de vorst ongewoon sterk is. Er is dus nogal verscheidenheid in win ters bij ons. De verschillende typen volgen elkaar met een onregelmatigheid op, die alle kans, om langs statistischen weg een wintertype te kunnen voorspellen, vrijwel tot nul terugbrengt. Weliswaar zou men eenig houvast kunnen hebben aan de 89- jarige periode in den terugkeer van strenge winters, die door Easton is ontdekt, ware het niet, dat deze periodiciteit eenige speling laat in het voorkomen van de strenge winters, zoodat men nooit precies vooruit kan zeggen of de te verwachten strenge winter juist dit of misschien het volgende jaar zal komen. Wij willen het weten voor dezen winter, de volgende laat ons meestal onverschillig. Hoe onregelmatig echter de winters zijn, zoowel in volgorde als in verloop, toch zijn er wel enkele dingen, .waarop men min of meer rekenen kan. Zoo is het wel vrij zeker, dat de vroege vorstperioden in November en December volstrekt niet altijd beteekenen, dat de winter in zijn tweede helft ook meer vorst dan gewoonlijk zal brengen. De vroege wintervorst is nl.. van een anderen aard dan de late. Zij ontstaat in hoofdzaak door sterke uitstraling over grootere ge bieden in heldere nachten. De vorst in de tweede helft van den winter daarentegen behoort tot het type van de z.g. transport- koude. Zij wordt ni. meestal veroorzaakt door den aanvoer van zeer koude lucht uit het vorstgebied in Oost- en Zuidoost-Europa wanneer een bijzondere luchtdruk-verdeeling in Europa aanleiding geeft tot een algemeens Oost- West gerichte luchtstrooming. Verder schijnt de statistiek ons te leeren, dat omstreeks de jaarswisseling zelden vorst van beteekenis voorkomt. Daaruit zou dus terstond volgen, dat het uitblijven van vorst omstreeks dezen tijd van den winter volstrekt geen aanduiding is, dat wij met een bljzönderen zachten winter te doen hebben. Wanneer wij dit uit de waarnemingen van een zeer groot aantal jaren nagaan blijkt het dat de koudste dag van den winter omstreeks den 20sten Januari voor komt, d. w. z. gemiddeld genomen. Het ligt dus voor de hand, dat wij niet kun nen verwachten, dat de meeste en de strengste vorst vóór dien datum zal voor komen. Het is bovendien merkwaardig, dat in de strengste winters de vorst gewoonlijk laat kwam. dikwijls pas in de tweede helft van Januari, in den winter 192829 zelfs eerst op den tienden Februari. Het heeft dus wel eenigen grond om te zeggen, dat men voor half Januari eigenlijk niet veel over het vervolg van den winter kan zeggen, of liever, het zou voldoende grond hebben, wanneer geen andere omstandigheden dan de statis tische ervaringen alleen aanwijzingen zouden kunnen geven. Maar er is meer. Immers, waar wij het in de tweede helft van den winter, d. i. dus na half Januari, het meest van de transport-koude moeten hebben, dus van den hierboven even aan- geduiden algemeenen weerstoestand, en deze algemeene luchtdrukverdeeling zich niet plotseling ontwikkelen kan, moeten reeds omstreeks half Januari of iets eer der uit de internationale weerberichten aanwijzingen zijn te putten, die ons in staat stellen eenigszins over de vorstkan- sen in de tweede helft van den winter te oodeelen, al kunnen wij dan nog geen on feilbare voorspelling maken. Die algemeene luchtdrukverdeeling dan is zoodanig, dat de hoogste barometer standen voorkomen boven N.-Europa, de laagste over de Zuidelijke helft van ons werelddeel. Hieruit volgt dan een alge meene Oostelijke luchtstrooming over Midden-Europa die koude lucht uit het Oosten aanvoert. Het behoeft nauwelijks gezegd te worden, dat het dan tegelijk in het Oosten van Europa hard moet vriezen. Wanneer dus deze beide hoofdvoorwaar den in de eerste helft van Januari nog niet vervuld zijn, is de kans, dat de tweede helft van den winter veel vorst zal bren gen, wel heel gering, want dat de voor sterke vorst in ons land noodzakelijke al gemeene weersomstandigheden zich nog zoo laat zullen ontwikkelen is niet waar schijnlijk. Wij zien dus uit het hierboven aange- 'oerde, dat de in den aanhef van dit ar tikel geuite bewering op goede gronden berust. Nu kunnen wij den tegenwoordigen win ter wel eens bekijken in het licht van het bovenstaande. Een feit is in de eerste plaats, dat wij n.,u r?° nnS heel weinig vorst hebben gehad Dat zou weinig voor het vervolg te beteekenen hebben ware het niet, dat de algemeene weersomstandigheden al bijzonder weinig overeenkomen met die, welke men voor flink vriezend weer 1100- dig heeft. Integendeel, geheel West- en Noord-Europa wordt overstroomd door relatief warme lucht, die uit het verre Zuiden komt. Er kan zich daardoor over Noord-Europa geen hooge druk ontwikke len en het laat zich niet aanzien, dat daarin heel spoedig een groote verande ring zal komen. Bovendien is van strenge vorst in het Oosten niets te bekennen en schijnt daar de winter al buitengewoon zacht te zijn. De hoofdvoorwaaren voor de ontwikkeling van een voor vorst gun- stlgen algemeenen weerstoestand zijn der halve niet vervuld. ALPHEN. Uitvoering ten bate van het R.K. Crisiscomité- Ten bate van het R.K. Crisis-comité werd in de St. Josephzaal door de R.K. tooneel- vereeniging ,,Ons Tooneel" opgevoerd de klucht in 3 bedrijven getiteld „Mijnheer Klaproos". De be'angstelling voor deze uit voering bleek zeer bevredigend. De voor zitter van het crisis-comité de heer C. IJ. Ponsioen opende den avond met een kort woord waarbij hij oa. dank bracht voor de steeds ondervonden steun. In het bijzonder bracht hij thans ook dank aan ,.Ons Tooneel" en haar spelers voor de daadwerkelijke medewerking. Terstond hierna werd een aanvang ge maakt met de opvoering van genoemde klucht, die bij de aanwezigen zeer veel bijval verwierf. Als verrassing werd in de pauze een kleine verloting gehouden. Een vechtpartij. De assistentie van de politie werd inge roepen voor een vechtpartij bij den café houder van D. in de Pr, Hendrikstraat. Het bleek dat een tweeal bezoekers de echtgenoote van den caféhouder met een biljartqueue hadden bewerkt, waardoor deze een gapende hoofdwonde had beko men en door dr. H. heelkundig moest wor den behandeld. Aanleiding van een en ander is waar schijnlijk een vroegere oneenigheid waar over de bezoekers den caféhouder wilden spreken. Toen de vrouw hen daarop te kennen gaf dat haar man niet te spreken was, wilde zij zich zelf den toegang tot de wo ning van den caféhouder verschaffen, wat de vrouw voorkwam door de deur, toegang gevende tot haar woning, af te sluiten. Met een 2-tal biljartstokken kwam men hierna op de vrouw af. Beide stokken wer den aan stukken geslagen; zelfs vloog nog een stuk door een ruit. Toen de vrouw be gon te gillen, vertrokken de bezoekers. Beiden zijn echter bij de politie bekend. Proces-verbaal zal worden opgemaakt ter wijl de stukken der bilpartstokken in be slag werden genomen. Afscheid van den heer Schmall. In de laatst gehouden vergadering van de Slagersvereeniglng heeft de voorzitter de heer F. Schmall wegens zijn vertrek naar Nunspeet als zoodanig afscheid ge nomen. De scheidende voorzitter werd door den secretaris den heer W. Snel op zeer waardeerende wijze toegesproken onder overhandiging van een prachtige vulpen en fraaie meerschuimen pijp. De heer Schmall aanvaardde een en ander onder dank. Sinds Dec. 1924 is de heer Schmall voorzitter der vereeniging ge weest. In verband met het a.s. 25-jarig jubi leum van mej. T. Schellekens als onder wijzeres aan de R.K. school alhier is tegen a.s. Donderdag een grootsche huldiging in voorbereiding. Dezer dagen heeft men van ge meentewege als werkverschaffing een aanvang gemaakt met de werkzaamheden voor de verlegging van de Kromme Aar en de verbreeding van de Verlengde Aarkade. De Stsert. No. 7 bevat de afdrukken van de statuten der Vereeniging .Het Volksgebouw", gevestigd alhier. ■O- ALKEMADE. Raadsagenda. Ter behandeling van onderstaande punten komt de raad dezer gemeente morgen middag te 2 uur bijeen. 1. Voorstel van B en W. tot het aan gaan van een geldleening groot f. 15000. 2. Vaststelling van het bedrag uit te keeren aan eau tweetal bijzondere school besturen, ingevolge art. 101 der Lager- onderwljswet 1920 over 1930. tevens af rekening over hef driejarig tijdvak 1928 —1930. 3. Wijziging gemeente-begrooting, dienst- jaar 1933. 4. Ingekomen stukken. Loop der bevolking. De bevolking dezer gemeente nam ge durende het jaar 1932 als volgt toe. Ver meerdering door vestiging 93 mannen en 123 vrouwen. Vei meerdering door geboorte 110 mannen en 73 vrouwen, elders geboren 9 mannen en 6 vrouwen. Totale vermeer dering 212 mannen en 202 vrouwen. Ver mindering door vertrek 111 mannen en 167 vrouwen; vermindering door overlijden 23 mannen en 24 vrouwen Tota'e vermin dering 134 mannen en 191 vrouwen. Zoo dat de gemeente in zielental toenam met 78 mannen en 11 vrouwen. Het aantal inwoners op 31 December 1931 bedroeg 3090 mannen en 3071 vrouwen alzoo 6161. Het aantal inwoners op 31 December 1932 bedroeg 3168 mannen en 30S2 vrouwen zoodat de bevolking op 31 December 1932 bestond uit 6250 inwoners. BOSKOOP. „Dendiologische Vereeniging." Op de algemeene vergadering van „De Nederlandsche Dendlologische Vereeniging" is besloten om op 18 Mei e.k. een excursie te maken naar Boskoop, terwijl dan te vens in den avond van 17 Mei door deze vereeniging alhier een vergadering zal wor den gehouden. Deze feiten geven een verklaring voor den zachten winter. Houdt deze toestand nog twee of drie weken aan, dan is de kans op een laten winter wel haast ver keken. Op dit oogenblik is natuurlijk daar van niets te voorspellen, maar wij kun nen alvast uitzien naar de aanwijzingen voor eventueele groote veranderingen in den algemeenen weerstoestand, die de kansen zouden kunnen doen keeren. Wel licht kom ik in een volgend artikel nog eens hierop terug. (Nadruk verboden.) C ,N. Een krasse, oude baas! Morgen hoopt onze plaatsgenoot, de heer Comelis Droog, verpleegde in het z.g. weeshuis alhier, zijn 95sten verjaardag te vieren. De oude baas, die de oudste inwoner dezer gemeente is. geniet nog een zeldzaam goede gezondheid, wandelt zelfs nog zeer groote afstanden, terwijl door hem in het weeshuis nog verschillende werkzaam heden, zooals houtzagen, worden verricht. Zondagsdienst doktoren. Voor Zondag 15 Januari zal de Zondags dienst worden waargenomen door dr. A. S. Kater. Loop der bevolking. Gedurende het afgeloopen jaar vermeer derde bevolking door vestiging met 301 personen, door geboorte met 178 personen, in totaal met 479 personen. Vermindering wegens vertrek met 442 personen, door overlijden met 54 personen, te zamen 496 personen. De bevolking bedroeg op 31 December 1932, 4037 mannen en 3759 vrouwen, in totaal 7796 inwoners. Er werden gedurende het jaar 35 huwe lijken gesloten. o HAZERSWOUDE. Raadsagenda. De Raad dezeer Gemeente komt morgen avond te 7'/a uur ln openbare vergadering bijeen: 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel om in beginsel te besluiten of door de gemeente al of niet een hulp- postkantoor gebouwd zal worden. o KOUDEKERK. Lezing van burgemeester Kwint. Door burgemeester Kwint werd in de Koorzaal der Ned- Herv. Kerk een causerie gehouden voor de werkloozen over de tot standkoming van wetten en besluiten vóórdat deze in het Staatsblad worden af gekondigd. Door een groot aantal werk loozen werd deze lezing met belangstelling gevolgd. LEIDERDORP. Loop der Bevolking. Gevestigd: C. M. Middelkoop en gezin, Hoofdstraat 96; P, Zijlstra, Achthovener- weg 23; M. van Sandijk, Jaagpad 19, M. van Diggelen en gezin, Achth. weg 40; J. M. v. d. Bosch, Achth. molen; H. van Dorp en gezin, Hoofdstraat 250. Vertrokken: J. Wesselink, naar Oegst- geest, H. Morschweg 124; P. J. Bremmer en gezin, naar Leiden. Beestenmarkt 34; A. P. Heijkoop, naar Haarlem, Madverstr. 32: G. Ramp, naar Akersloot, Zuidervaart; N. W. Kaandorp, naar Voorschoten, Ver- nèdepark 18, B. A. G. Haan, naar Leiden, Hoogewoerd 16a; P. Vis, haar Amsterdam, Kanaalstraat 55; S, Fuehs, naar Rotter dam, Chrispijnlaan 24r. LEIMUIDEN. Loop der Bevolking. Gevestigd: Uit Werkhoven R, C. Swier en gezin— Uit Wedde, O. D. Oflrlnga. on derwijzer Uit Katwijk W v. d Meij. Vertrokken: Naar A'dam 3e Helmerstr. 31. B. A. v. Iperen Naar Ter Aar L. Heemskerk en gezin Naar Alphen a. d. Rijn A. C. v. Pelt. Burgerlijke otand. Geboren: Geertruida Margaretha, d. v. J. Blom en G. Langeveld. Loop der bevolking over 1932. Bevolking op 31 December 1931 bestond uit 1022 mannen en 1033 vr. Gevestigd 57 mannen en 67 vrouwen. Geboren 33 man nen en 30 vrouwen. Vertrokken 65 man nen en 85 vrouwen. Overleden 13 mannen en 9 vrouwen. Totale vermeerdering 12 mannen en 3 vrouwen. Bevolking op 31 Dec. 1932 1034 mannen en 1036 vrouwen. Totaal dus 2070 zielen. Alhier staan ingeschreven als werk zoekenden: 78 landarbeiders,8 bouwvak arbeiders en 3 scheepmakers. o OUDE-WETERING. I Vergadering Honds v. Ziekenverpleging" Door afwezigheid van den voorzitter, den heer P. Roeloffs opende dr. A. v. d. Bijl de bovengenoemde vergadering met een woord van welkom tot de talrijke aanwezigen, waarna hij het woord gaf aan den secretaris den beer M. Los, die de notulen der vorige vergadering voor las, welken onder dank werden goedgekeurd en geteekend. Het hoofddoel dezer vergadering was een Bestuursvoorstel tot wijziging van art. 11 van het Huishoudelijk Reglement, om het aantal verpleegdagen die ten hoogste uitgekeerd worden, terug te brengen van 91 dagen op 49 dagen, daar het Fonds in financieele moeilijkheden verkeert. In het afgeloopen jaar werden n.l. veel leden ln het Ziekenhuis verpleegd. Dit voorstel werd na enkele vragen, met alg. st, aangenomen. De voorzitter ver zocht ook den leden toestemming om het Bestuur Rechtpersooniykheid te laten aanvragen, het geen ook met alg. st. werd aangenomen. Hierop volgde sluiting der vergadering. o ROELOFARENDSVEEN. Muziekuitvoering. Gisteravond gaf de muziekvereeniging „Liefde voor Hatmonie" alhier haar eersle uitvoering in dit seizoen. De opkomst der leden en begunstigers was bevred 'ge-d te noemen. Kape'.aan Verbeem oper.de den avond met een woord van welkom lot de genondigden Het muzlekge leelte stond onder leid ng van den heer A. v. Leeuwen uit Abbenes en de ten gehoore gebrachte AALSMEER. De heeren J. A. de Graaf en P. Spaargaren, beiden leerlingen van de Gem. Middelbare Handelsavondschool, zijn geslaagd voor het Mercurius-diploma Duitsche Handelscorrespondentie. Bij Arbeidsbemiddeling stonden in het begin dezer week 217 werkloozen Inge schreven, waarvan 128 land- en tuin- bouwarbeiders. Aan den heer Pannekoek, Hadley- straat, werd het schilderwerk opgedragen van het nieuw te stichten Witte Kruis- gebouw. o KATWIJK AAN DEN RIJN. Opening Cursus Snijbloementeelt. In een der lokalen der Geref. school werd de speciale Cursus „Snijbloemen teelt" uitgaande van de Ned. Bond van oud-leeriinqen de- Tu nbouwcurtussen, door den bur emeester dezer gemeente geopend. Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat in deze benarde tijden, de animo voor dezen cursus zoo groot is. Gelukkig: want juist nu moe'en wij trachten door meerdere vakkennis en goede cultuur onze b'oemen voordeelig aan de markt te brengen De voorzitter der afdeeling, de heer C. van Ziist, dankte den burgmeester, dat hij zoo welwillend was gewest om dezen cursus te openen, waarmede hij het bewijs gaf, mede te leven in den tuinbouw. Ook bracht hij dank aan het bestuur der Geref. School voor het beschikbaar stellen van het lokaal. Vervolgens voerden het woord voor den Rijkstuinbouwconsulent, de heer Donk te te Lisse en de heer van Veen, hoofd der Geref .School. De verschillende sprekers werden met een hartelijk applaus he'oond. Nog zij vermeid dat de he r J. Kriest Jzn. uit Leiden als hoofd van den cursus op treedt. o RIJNSBURG. Wij verwijzen hierbij naar de in dit nummer voorkomende advertentie be treffende de openbare vergadering van de Chr. Dem. Unie op Vrijdagavond a.s. nummers werden zeer goed vertolkt Vooral nummer 2 „Aux bords de l'Escaut" een fantasie pastorale van M'nne oogstte luiden bijval. Voor de pauze werd opge voerd een klucht in één bedrijf „Joiian als rentenier". Deze dolle klucht bracht de lachspieren danig in beweging De lachsalvo's waren niet van de lucht Na de pauze trad nogmaals de muziekver- eeniging op met een viertal muzieknum mers, die eveneens zeer goed werden uit gevoerd. Tot slot werd nog een klucht vertoond „de Moo.d", welke eveneens goed werd verto'kt. De aanwezigen hebben dan ook in elk opz'cht genoten en na een dankwoord keerde ieder voldaan huiswaar s. Muziekvereeniging en tooneel.isien komt een woord van dank toe. o RIJNSATERWOUDE. Alhier staan ingeschreven als werk zoekenden 16 landarbeiders en 4 bouwvak arbeiders. o WADDINXVEEN. Wielrijder aangevallen. Op de z.g. Molenkade, die de verbindings weg' vormt tusschen Gorinchem en Gouda, is onze plaatsgenoot de 35-jarige wielrijder T. de Graaf aangevallen door een tot nu toe onbekend gebleven persoon. De heer De Graaf werd van zijn rijwiel geslingerd en kwam in een sloot terecht. Toen hij zich weer op het droge had gewerkt, sloeg de aanvaller hem nogmaals tegen den grond. Er ontstond een worsteling waarna de on verlaat er vandoor ging. Naar de heer De Graaf verklaarde, heeft hij den man eeni ge wonden aan het hoofd toegebracht. Hij kon een vrij goed signalement van hem geven, De maandelijksche collecte in de Geref. Kerk, voor de nieuwe kerk heeft opgebracht f. 106,15. o WOUBRUGGE. Het jaarverslag der Eierveiling. Uit het jaarverslag van rle vereeniging Woubrugsche Eierveiling b'.ijkt dat deze vereeniging een harden financicelen strijd heeft moe'.en strijden. Juist op een tijdst p dat het 't minst gelegen kwam moest zii naar een ander veilinggebouw omzien, het geen met groote financieele offers gepaard ging. Toch is het haar gelukt het hoofd boven water te houden Hoewel de op brengst der geveilde producten in 19j2 ruim f. 4200 minder bedraagt dan in het voorgaande jaar tengevolge van d.n lageren eierenprijs. kon zij op 31 December de boeken sluiten met een klein batig saldo. De middenprijs van de kipeieren bedroeg in 1931 f. 4.49, in 1932 f. 3.18 en die der eendeieren resp. f. 3.80 en f. 2.60 per 100 stuks. Burgerlijke Stand. Geboren; Gerardus Jacobus, z. van G. J. den Dubbelden en J. C. Straathof. Getrouwd: Willem Vermei, 26 jaar en Catharina van der Kraats, 24 jaar. Overleden: J. P. B. Borst, 2 jaar. Wegens vertrek van den heer Broere naar Uselstein werd tot voorzitter van de jongelingsvereeniging „Timotheus" ge kozen de heer Douwes. Door de Geref. Oudervereeniging werd naast de besaande Knapenver eniring een Meisjesvcreeniging opgericht. Als leid>t rs zullen optreden de dames M. Kammeraat en C. Kroon. o ZWAMMERDAM. Alhier is des nachts getracht in te breken in een schuur van den machinist D. van het stoomgemaal aan de Vlietkade Door het aanslaan van den hond zijn de dieven evenwel onverrichter zake op de vlucht gegaan. VOOSKOUT. Muziekuitvoering. De Voorhoutsche Harmoniekapel "St. Cecilia gaf onder leiding van den heer Boiderdijk uit Leiden, een uitvoering in café „Boerhaave" voor een goed bezette zaal. Deze 22ste uitvoering werd geopend door den voorzitter de heer G. Witteman, die in welgekozen woorden dank bracht voor de opkomst, in het bijzonder voor de aanwezigheid van den heer G. Bulten, burgemeester en beschermheer van boven genoemde muziekvereeniging. De avond werd ingezet met een geest driftige marsch, die gespeeld werd ter gelegenheid van de opening van het Vati- caansche Radiostat on. die een uitbundig handgeklap oogsite. Vervolgens werden nog meerdere nummers afgewerkt, die weder om hebben bewezen, dat op muzikaal ge bied. ook in Voorhout nog heel wat goeds te halen is, aan welker welslagen een speciaal woord van hu'de d ent te worden gebracht aan den heer Boiderdijk, die op uitnemende wijze zijn manschappen in be dwang had. Hierop nam burgemeester Bulten het woord, om de aanwezigen aan te sporen, donateur of kunst'ievend lid c'er ver eni.ing te worden of te blijven. Spr. herdacht den zoo iuist overleden componist Joh. Kessels. Vervol ens wiidde spr. enkele woorden aan de duor de Muziekvereeniging te organiseeren fancy-fair. Spr. hoopt op de daadwerkelijke medewerking van alle ingezetenen van Voorhout, opdat het schoone doel der vereeniging, om 50 pet. van de baten af te staan voor het Werk- loozencomité, met succes moge worden bekroond. Hierna volgde het optreden van „The Music Makers" uit Lisse die op komische wijze dezen avond mei voordracht muziek en zang, telkens met afwisseling, wisten te vullen. Het eere-comité van de Fancy-fair bestaat uit pastoor Heijtveld. burgemeester Bulten en P. L. van der Hulst, wethouder, als voorzitter van het Plaatselijk Werkloozencomilé. Tot slot werd overgegaan tot gedeelte- liike ontruiming van de zaal en het duurde niet lang, of jong en oud hadden spoedig de beenen van de vloer, om nog eenige uurtjes gezellig bij elkander te zijn. Hét was voor elkeen een genotvolle avond. R.K.S.V. „Foreholte". De waarn. voorzitter van genoemde sportvereeniging de heer C. Heuzen opende de vergadering en heette alle aanwezigen van harte welkom, in 't bijzonder de nieuwe geestelijke adviseur, die door zijn tegen- woordighe d a'hier een bi j k van medeleven met de sport heeft gegeven. De secretaris las hierop de notulen der vorige vergadering voor, we'ke behoudens een ondergeschikte wijziging, onveranderd werden goedgekeurd, onder i^plaus der vergadering. De wnd voorzitter nam hierop het woord en zeide, dat het voor hem een zeer zware taak was, om een geestelijke als adviseur te installeeren. Spr. en zijn medebestuurs leden hadden al spoedig opgemerkt dat re in den n'euwen geestelijke een „kracht" hadden gewonnen, een man, die iets voor de sport voelt, waarom hij hem zelfs durft noemen „onze sporiman". Spr. honp'e dat de nieuwe kapelaan steeds zal blijven toonen te zijn een sportvriend en verklaarde hem hierop voor geïnstalleerd. In zeer prettige bewoordingen dankte de geestelijke adviseur voor de ins'allatie- woorden van den wnd. voorzitter. Hierna volgde nog een kleine rondvraag, waarna sluiting. VOORSCHOTEN. Propaganda-avond Vrijwillige Burgerwacht. De Vrijw. Burgerwacht heeft een pro paganda-avond gehouden in het R.K. Ver- eenigingsgebouw met medewerking van het muziekgezelschap „Benvenuto" onder leiding van den heer J. Bokhoven lid K. M. K. Als spreker trad op de heer H. J. Bangert, kapelaan te Lelden. De zaal was tamelijk met belangstellen den bezet. Op hettooneel had „Benvenuto" plaats genomen. Ter rechterzijde prijkte het vaandel van de Vrijw. Burgerwacht, ter linkerzijde had men een nationale vlag aangebracht. Omstreeks 8 uur opende de comman dant, de heer A. J. Turion, deze bijeen komst met een woord van welkom tot allen in het bijzonder tot den eere-voorzitter, burgemeester E. Vernéde, die met zijne familie aanwezig was, en tot den spreker kapelaan Bangert. De commandant ver zocht „Benvenuto" den avond te openen met het Wilhelmus, dat door de aanwe zigen staande werd meegezongen. Vervolgens voerde „Benvenuto" op ver dienstelijke wijze enkele muzieknum mers uit. Daarna sprak kapelaan Bangert. Hij schaamde zich als R.K. priester te moeten vernemen dat zoo weinigen zijner ge- loofsgenooten lid zijn van de Burger wacht. Hierin moeten zij juist een groo- ten plaats innemen. Het is tegenwoordig noodlg op de hoogte to zijn van datgene wat er in het Vaderland plaats vindt. Wij hebben het gezag te eerbiedigen en dankbaar te zijn. Zoolang er In de Resi dentie een telg van het Oranjehuis zetelt, hebben wij offervaardigheid te toonen, hetgeen ons voordeel is! Het gaat om drie dingen; nl. gods dienst, gezinsleven en wettig gezag. Ach ter de groote dijken heeft men slapers- dijken en al kosten deze veel. zij kunnen niet gemist worden, want het zou wel eens noodig kunnen zijn. De Burgerwacht en de Bijz. Vrijw. Landstorm zijn de „slapers- dijken". De overstrooming kan wel degelijk ko men en uwe dierbaren meeslepen. Ten slotte verklaarde spr de symboliek van de nationale vlag, het rood, wit en blauw, waarbij hoort de oranjewimpel. Hij sprak den wensch uit dat velen die nog geen lid zijn. zullen toetreden. Deze met overtuiging en kracht, uitge sproken rede, werd met een daverend ap plaus bezegeld. Den spreker werd dank gezegd voor zijne kernachtige toespraak. Nadat .Benvenuto" het verdere gedeelte van den avond nad gevuld met muziek voerden nog het woord de eere-voorzitter, burgemeester E Vernède en de comman dant de heer A. J. Turion. Tot slot zongen de aanwezigen het Wilhelmus. 2-3

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 7