LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 11 Januari 1933 BUITENLAND. TELEGRAMMEN. DE ALGEMEENE TOESTAND. De besprekingen te Genève Het conflict in het Verre Oosten. Bij de algemeene debatten in de com missie van deskundigen, ter voorbereiding van de economische wereldconferentie, hebben gisteren de beide vertegenwoor digers van de Duitsche regeering dr. Posse van het rijksministerie van economische zaken en geheimrat Vocke van de Rijks bank verklaringen afgelegd. Posse wees er op. dat de voornaamste door de economische wereldconferentie te behandelen kwesties reeds waren neerge legd in het eindrapport der conferentie van Lausanne. De commissie mag daarom echter de bewegingsvrijheid van de regee ringen op de komende conferentie niet al te zeer beperken. De commissie is reeds in haar eerste zitting tot de conclusie gekomen dat de schuldenaarslanden in de gelegenheid moeten worden gesteld, hun schulden door goederen in nature te betalen. De crediteurenstaten moeten daarom hun economische politiek er op instellen, dat de schuldenaars door den uitvoer van goederen hun schulden kun nen betalen. Het is dringend noodzakelijk, dat de economische conferentie te Londen practi- sche resultaten bereikt, aangezien anders op een verdere verscherping van dc wereldcrisis moet worden gerekend De commissie van deskundigen heeft tot taak, de regeeringen te wijzen op de ontzettende verantwoordelijkheid, d-e zij op zich laten, wanneer de Londensche conferentie geen practische resultaten zou opleveren. De voortgaande daling van den wereld handel sedert 192!) dreigt tot hef nuipunt door te gaan. Het is de onvoorwaardelijk® plicht der regeeringen, met alle mogelijke middelen te streven naar vermindering der werkloosheid, aangezien anders een strijd van allen tegen allen onvermijde lijk zal zijn. Geheimrat Vocke zette nogmaals het Duitsche standpunt ten aanzien van de financieele en politiek-economische kwes ties uiteen. Bovendien legde hij een be langrijke verklaring af omtrent het stand punt der Duitsche regeering tegenover de internationale valuta-problemen en eischte namens de Duitsche regeering den terugkeer tot den gouden standaard en een onmiddellijke stabilisatie der valuta in de verschillende landen. r1"1 T - - oordi-or prof. Beneduce gaf uiting, aan de bereidwillig heid der Italiaansche regeering, om mede te werken aan de oplossng van de crisis moeilijkheden. Ook hij achtte het nood zakelijk, dat de gouden standaard weer algemeen aanvaard zou worden en eischte opheffing van de handelsbelemmeringen. Na den wereldoorlog was tengevolge van de herstelbetalingen de economische crisis uitgebroken. Pas op de conferentie van Lausanne had men een wapenstilstand gesloten. De wereld verwacht thans een spoedigen vrede. De commissie heeft de taak, het einde DUITSCHLAND. Politieke besprekingen Weer militaire attaché's aangesteld. Rijkskanselier von Schleicher heeft gis teren een bieravond gegeven voor bestuurs leden van studentenorganisaties. Er wer den kwesties besproken, welke verband houden met een samenwerking met den arbeidsdienst en het Rijkscuratorium voor de jeugdopvoeding. Alle studentenorgani saties waren vertegenwoordigd, met uit zondering van de socialistische studenten- bond, welke de ultnoodiging had afge slagen. Hitler is te Berlijn aangekomen om te confereeren met Goering en andere Nazi- leiders. Ook dr. Schacht zou door Hitier zijn ontvangen. De regeerhig heeit besloten in Engeland en Amerika weer militaire attaché's aan te stellen; dus herstel van een instelling, dia sedert het einde van den oorlog niet meer bestaan heeft. Het tractaat van Versailles verbood weliswaar de zending van Duit sche militaire missies ter bestudeering van buitenlandsche legers, maar voorzag de mogelijkheid van het onderhouden van militaire resp. maritieme attachés bij de Duitsche legatie. Voor het niet zenden van dergelijke attachés hebben tot nog toe politieke overwegingen den doorslag ge geven. Nadat een geheele reeks van andere staten militaire attachés hadden toege voegd aan hun vertegenwoordiging te Ber lijn. heeft Duitschland herhaaldelijk het verzoek ontvangen eveneens militaire attachés te benoemen. Op deze verzoeken is thans door de aangekondigde benoe mingen van militaire- en marine-attachés ingegaan, omdat men in bevoegde kringen van meening is, dat na de princlpleele erkenning der rechtsgelijkheid de toevoe ging van mtlitaire deskundigen aan de Duitsche missles in het buitenland doel matig is. De militaire attachés zijn onder geschikt aan de verschillende missiehoof- den en brengen hun rapporten uit in nauw overleg met het hoofd van daËRs- sie. In zoover is er dus een verse hIT" Jnet de militaire attachés uit den tijd vóór den oorlog, die zelfstandiger waren en ook direct aan den keizer verslag uitbrachten. Naar aanleiding van het feit, dat het 10 jaar geleden is, dat de bezetting van het Roergebied begon, waren gisteren op de hoogten in de omgeving van Koblenz, gelijk overal ln het geheele gebied van den Midden-Rijn door de verschillende plaat selijke Stahlhelmgroepen herinnerings vuren aangelegd. In Bacharach. Oberwesel, St. Goar en Boppart en op vele andere Slaatsen meer laaiden de vlammen ten emel. De Badensche Landdag heeft gistermid dag met 43 van de 77 uitgebrachte stem men tot minister van Blnnenlandsche Zaken benoemd dr. Erwin Umhauer (Duit sche Volkspartij l. Tot staatspresident is opnieuw gekozen dr. Schmitt (Centrum). van den economischen oorlog voor te bereiden. Gisteravond zijn de debatten beëindigd. Overeengekomen is, dat de volgende vier punten te Londen zullen worden be handeld: Regeling der intergeallieerde en parti culiere schulden; stabilisatie der valuta; herstel van het vrije kapitaalsverkeer en opheffing der handelsbelemmeringen. Tijdens de debatten heeft de president van de Nederlandsche Bank Mr L. J. A. Trip er als voorzitter der commissie op gewezen, dat in den tegenwoordigen crisis toestand slechts een moedige politiek kan leiden tot een overwinning der huidige moeilijkheden. Nadat de Belgische regeenngsvertegen- woordiger prof. Mahaim op ae Internat. Arbeldsconferentie met algemeene stem men tot president der conferentie was gekozen, werden tot vice-presidenten ge kozen de Indische regeeringsvertegen- woordiger sir Atul Ohatterjee. de Deen- sche werkgeversvertegenwoordiger Oer- stedt en de Engelsche arbeidersvertegen woordiger Arthur Hayday. De Amerikaansche en de sovjet-regee ring hebben geweigerd aan de conferentie deel te nemen: de Amerikaansche regee ring heeft echter, zooals reeds gemeld, een waarnemer gezonden. Officieus wordt medegedeeld, dat de militaire actie van het Japansche leger tegen de Chineesche troepen aan de grens der provincie Jehol ls ingezet, nadat de termijn was afgeloopen, welke den Chl- neeschen generaals door den Japanschen generalen staf was gesteld voor het staken der troepentransporten in Jehol. De Japansche troepenbeweging geschiedt in de richting van de hoofdstad Tsjau Fan. De Japansche troepen hebben bevel ontvangen de Chineescne grensplaat en in ïecer geval te bezetten en lederen Chi- neeschen tegenstand te breken. De Japansche vliegtuigen hebben een aanvang gemaakt met het bomoerdeeren der verbindingswegen en spoorlijnen. De fortificatiewerkzaamheden in de omgeving van Shanhaikwan zijn beëin digd Het Japansche garnizoen en de pioniers zijn opgerukt in Noordelijke richting teneinde een omtrekkende bewe ging der Chineesche troepen te verijdelen. Het Japansche ministerie van oorlog ontving telegrafisch bericht van generaal Nakamoera, den chef van het Japansche leger Ln China, dat Japansche cavalerie gisteravond ten Zuiden van Shanhaikwan in de richting van den Grooten Muur de grens had overschreden en twee kleine Chineesche dorpen had bezet. De Chinee sche troepen trokken zonder tegenstand te bieden terug- Volgens medcdeeling van het Japansche ministerie van oorlog is dit geen nieuw Japansch offensief doch slechts het be trekken van betere militaire stellingen die thans door de Japansche troep-n ver sterkt worden. Het ligt niet in de bedoeling verder in de richting van den Chlneeschen muur te trekken. Maar intusschen Onnieuw is een Chineesch bandieten leider met 1000 man over de sovjet-grens gejaagd en daar geïnterneerd. FRANKRIJK. Cheron's plannen De Kamer bijeen. Chéron heeft in den ministerraad het rapport der financieele deskundigen be sproken en een uiteenzetting gegeven van den economischen. monetalren, finan- cieelen en budgetairen toestand van Frankrijk. Chéron besprak de volgende vier punten: I. Het herstel van het evenwicht in de begrooting aan welk herstel een ieder moet deelnemen, hoe zwaar de offers ook zijn, welke daaraan verbonden zijn; II. Het ontlasten van de schatkist door de uitgifte van een consolidatie-leening, welke onontbeerlijk is voor de likwidatie van het verleder,; UI. Absolute eerbiediging van de onaf hankelijkheid van de depot- en amorti- satiekosten IV. Om een herstel van het begrootings- evenwlcht te verzekeren stelt Chéron voor, bezuinigingen door te voeren tot een be drag van 5.326 millioen francs en fiscale maatregelen te treffen tot een bedrag van 5.453 millioen frs., waardoor tot dekking van het tekort nog een veiligheidsmarge van 223 millioen francs overblijft. In het financieele plan worden verder voorgesteld een vermindering der belas ting op de spoorwegen, maatregelen tot bescherming van de spaargelden en strijd tegen het dure leven. De Kamer is weer bijeengekomen onder leiding van den 82-jarlgen rechtsche afge vaardigde Grousso als ouderdoms-presi- dent Bouisson is als voorzitter herkozen met 401 van de 452 stemmen. RECLAME. Reeds in de kinderjaren moet men er op bedacht zijn, de tanden te verzorgen met de goede Chlorodont-tandpasta Per tube 36 cent. 3606 OOSTENRIJK. Aartshertog Otto van Habsburg. Aartshertog Otto van Habsburg, de pre tendent voor de kroon van Oostenrijk en Hongarije, is gekozen tot eere-voorzitter van den bond voor den handeldrijvenden middenstand. ENGELAND. Lansbury contra minister Gilmour. Lansbury, de leider van Labour, wraakt in een open brief de uiteenzetting van minister Gilmour inzake de kwestie Tom MannLlewellyn. Lansbury erkent, dat het de plicht van een minister is om voor orde en rust te waken en zelfs gebruik te maken van de politie als het tot wanordelijkheden komt. Maar de relleties waren niet het gevolg van de actie of de woorden van Mann of Llewellyn, die geen ophitsende taal gebe zigd hebben en alleen gebruik hebben gemaakt van hun recht van critiek en vrije meeningsuiting. Bovendien waren geen van belden ooit -eroordeeld wegens landvredebreuk en waarom zouden men- schen, wien nooit iets ten laste is gelegd, nu eensklaps waarborgen moeten geven dat zij den vrede zouden bewaren?. Het eenlge doel van Mann was een petitie aan het paiTement aan te bieden, waarin nader op den onhoudbaren toestand gewezen werd in welken honderdduizenden werk- loozen verkeerden en het gaat niet aan om de relletjes in het Hvd? Park op rekening te stellen van dezen alleszins gerechtvaar digden wensch. Wanneer er onlusten zijn ontstaan, komt dit niet oo rekening van Mann of ander z g agitatoren, maar ten gevolge van le onhoudbare sociale toe standen. waaraan de regeering blijkbaar geen einde kan maken. Engelsche officieren hebben thans het bevel aanvaard over de strijdmacht ln Alwar tot onderdrukking van den opstand der Meos. SPANJE. Nog steeds onlusten. Actie der bankbedienden. In verband met een door de syndicalis ten ln Sevilla uitgeroepen algemeene sta king is net oenaive in de stad ook in oe omgeving van Bevuia tot scnietpartijen ge komen. ln eenige dorpen trachtten de lanoarueioers net raaonuis te oezetten, waaroij zij ln botsing kwamen met de po litie. ln auto's aangevoerde politieverster- kingen werden door de rebellen beschoten, ln Oen loop van oen middag gelukte het oe orde weer te herstellen. Ook hi castellon en Murcia kwam het tot ongeregeidneden. In Oe provincie Murcia deden anarchis ten aanvallen op verscnillenoe dorpen en poogoen zien meester te maKen \an een Kruitmagazijn. TegelijKertijd sneden zij de telefoonver bindingen door en zetten de straten af. Ook hier slaagde oe ponue er ten sioite in de aanvallers op de vlucht te drijven. Daden van sabotage op oe spoorlijn iviurcia Cartagena zijn tijdig ontaekt, zoodat al leen vertraging ontstond. In de dorpen Betera en Benaguacil in de provincie Valencia hebben de anarchisten het ge meente-archief verbrano en de toegangs wegen gebarricadeerd. Ook is een trein bescnoten, waardoor üe machinist gewond werd. Verder zijn ui Spanje nog drie aan slagen op spoorlijnen geconstateerd, oie eenter zonder resultaat bleven, in Barce lona blijven voorloopig Oe buitengewone veiligheidsmaatregelen, de politieverster- klng, de yoortdurende verlichting der stra ten tijdens den nacht, fouiileerlng van ver dachte personen naar wapens, van kracht. Naar verluidt is de politie bij haar on derzoek van de vertakkingen van de sa menzwering, die geleid heeft tot de on lusten der laatste dagen, op het spoor ge komen van feiten, die er op zouden wijzen dat de anarchistisch-syndicalistische op roeren niet zoozeer bedoeld waren als een werkelijk revolutionnaire beweging, maar veeleer beschouwd moeten worden als een poging om het de huidige regeering moei lijk te maken, welke poging gefinancierd zou zijn met middelen afkomstig uit mo narchistische kringen. Er wordt op gewezen, dat de Grandes sinds de republiek in radicale richting ging ontwikkelen er toe zijn overgegaan een „verdedigingsfonds" te stichten met uitgebreide middelen, teneinde het de rereering zoo moeilijk mogelijk te maken. In dit verband wordt tevens gewezen op het feit, dat in vele gevallen gesneuvelde of gevangen „pistoleros" in het bezit bleken te zijn van twee honderd en driehonderd pesetas in nieuwe bankbiljetten. Wel is men van meening, dat ook com munistische gelden Spanje binnendruppe len, doch dit kan nooit een zoodanigen omvang hebben aangenomen, dat derge lijke bedragen daarvan zouden hebben kunnen worden uitgegeven. Erg waarschijnlijk klinkt het verhaal echter niet De bond van bankbedienden is een actie begonnen tot verbetering der arbeidsvoor waarden van zijn leden in geheel Spanje. De bond heeft een aantal vergaande eisehen gesteld en dreigt met algemeene staking van zijn leden, als deze niet wor den ingewilligd. Als eerste eisch heeft de bond een werkdag van 6 uur gesteld, om de werk loosheid onder het bankpersoneel te doen verminderen. Verder wordt geëischt een vaste loon- standaard, geregelde verhoogingen en een vacantie van minstens 25 dagen per jaar. Bij ziekte eischt de bond volledige uit- keering van het salaris, óók bij levens lange invaliditeit, als de betrokkene min stens 20 jaar bij dezelfde instelling werk zaam is. Wordt 'n bank opgeheven, dan zal men den employé's daarvan 3 maanden tevoren kennis geven en hun een jaar salaris als schadeloosstelling uitbetalen. Men verwacht een ernstig conflict, als de bond aan zijn eisehen blijft vasthouden en men vertrouwt, dat de regeering zal in grijpen. o TURKIJE. Trotzky ziek. De Djiily Express" meldt uit Konstan- tinopel. dat Trotzky in zijn landhuis op het eiland Principo zwaar ziek ligt. Zijn secretaris is naar Weenen vertrok ken om daar een specialist te raadplegen en dezen te verzoeken den patiënt te w'l'en behandelen. HET SCHULDENVRAAGSTUK. NEW-YORK, 11 Jan. (Reuter). De cor respondent van de „New York Times" te Washington bevestigt dat het eigenlijke doel van een bezoek, dat de Britsche ge zant Zondag j.l. aan Borah heeft gebracht, is geweest niet officieel diens advies in te winnen nopens de wijze waarop men thans reeds zou kunnen aanvangen met de her ziening der oorlogsschulden. Volgens den correspondent bleken beide diplomaten er van overtuigd, dat doeltref fende besprekingen lieromtrent niet mo gelijk zijn zoolang men niet weet wie mi nister van buitenlandsche zaken zal wor den onder Roosevelt's bewind. Minister Stimson zou Roosevelt hiervan op de hoog te gesteld hebben. DE FRANSCHE POLITIEK. PARIJS, 10 Jan. (Reuter) De Fran- sche onderstaatssecretaris van Buitenl. Zaken, Pierre Cot, heeft in een onder houd met een vertegenwoordiger van het „Petit Journal" verklaard, dat de Fran- sche delegatie te Genève het pad der bestuurstechnische routine dient te ver laten en zich moet richten naar de be doelingen der regeering. De herziening der verdragen, aldus Pierre Cot, is in het Volkenbondspact voorzien. Frankrijk is zelf daartoe overgegaan door het aan vaarden van een andere herstelregeling en door voor Duitschland een ander mi litair regime voor te stellen dan in het Verdrag van Versailles is bepaald. De ver dragen zijn niet van eeuwigen duur, zeide hij. Zij moeten zich aanpassen bij het rythme van het leven der volken. Een eenzijdige opzegging kan men ech ter niet toelaten. Bij deze geheele aan gelegenheid dient rekening te worden ge houden met psychologische omstandig heden. Vervolgens besprak Pierre Cot, de nieuwe opgerichte z.g. propaganda-afdee- ling van het departement van buitenland sche Zaken. Hij achtte het woord „propa ganda" in dit verband minder juist en gaf de voorkeur aan „inllchtingencen- trale." Frankrijk, zoo zeide hij dient ken nis te dragen van de opinies en bedoe lingen zijner buren, Anderszijds dienen de andere landen ingelicht te worden omtrent hetgeen Frankrijk tot stand brengt. Hiervoor zal Frankrijk gebruik maken van de modernste hulpmiddelen, nl. bioscoop en radio. ZUID-AMERIKA. Nieuwe botsingen. De Bollviaansche regeering maakt of ficieel bekend, dat de Bolivlaansche troe pen er na feilen strijd in geslaagd rijn het Paraguaysche fort Mariascal Lopez in te nemen. De Columbiaansche regeering heeft het sluiten van een wapenstilstand van 90 dagen met Peru niet erkend. Belde lan den gaan voort met hun oorlogsvoorbe reidingen. DE REVOLUTIONNAIRE ACTIE. IN SPANJE. MADRID, 11 Jan. (Reuter) De toe stand in Spanje ls nog altijd zeer onrus tig. Te Risconda bij Sevilla moest de ci viele garde gewapenderhand de extre misten uit het raadhuis verdrijven, dat zij hadden bezet. De garde bevrijdde een aantal hunner in de kazerne opgesloten collega's. Op verscheidene plaatsen raakte de garde slaags met de extremisten, van wie er vele gewond werden. Te Valencia Is de staking in de haven I algemeen. Vijf personen zijn hier bij een bom-ontploffing gewond. Te Beteira hebben extremisten een spoorwegbrug in de lucht laten vliegen. Te Cadiz is de orde hersteld. De gou verneur heeft de sluiting van de bureaux der arbeiders-syndicaten gelast. MADRID, II Jan. (Reuter) lil den afgeloopen nacht hebben te Sevilla en te Xeres wederom onlusten plaatsgehad. Te Sevilla werd een afdeeüng gendar merie door extremistische elementen aan- j gevallen en beschoten. De gendarmerie kreeg daarop versterking van de politie, die in auto's de aanvallers achtervolgde, waarbij twee hunner gedood werden. Te Xeres hebben gevechten plaatsgehad I tusschen de civiele garde en opstandelin gen, waarbij een nachtwachter door een verdwaalde kogel werd gedood. MADRID, II Jan. (Reuter) Ofschoon zij er van overtuigd is de revolutionnaire beweging gemakkelijk te kunnen onder drukken. heeft de regeering besloten in de gebieden waar de onlusten hebben plaatsgehad, den staat van beleg af te kondigen. VEREENIGDE STATEN. De handel in wapens en munitie. Hoover heeft een speciale boodschap tot het Congres gericht, waarin hij hetzij een spoedige ratificatie der conventie van Genève van 1925, welke de afschaffing van den handel ln wapens en munitie voorriet, hetzij de aanneming van een wetgevenden maatregel voorstelt die aan den President volmacht geeft, om de ver zending van wapens voor militaire doel einden te beperken of te verbieden. Zon der een speciaal geschil te noemen, zegt de President, dat de jongste gebeurtenis sen bewezen hebben, dat er behoefte be staat aan een uitgebreider bevoegdheid voor de controle der expeditie uit de V.S. van wapens met militaire bestemming. Het zou echter ijdel zijn voor één enkele natie om dergelijke zendingen te ver bieden. Volgens een bericht uit New York is daar gisteren een belangrijke conferentie gehouden tusschen Roosevelt en kolonel House. Kolonel House, de vertrouwde raads man en vertegenwoordiger van Wilson ten tijde van de vredesconferentie, had zich gedurende de opeenvolgende Repu- blikeinsche presidentschappen van open lijke deelneming aan de politiek ont houden. Ook de vroegere Amerikaansche gezant te Berlijn, Gerard, nam aan het onder houd deel. Na afloop van de conferentie verklaarde Roosevelt, dat er geen uitzicht bestond op het onmiddellijk aanknoopen van geza menlijke beraadslagingen over de oorlogs schulden of de economische conferentie. Met betrekking tot de resultaten, welke uit zijn gisteren gehouden conferentie met minister Stimson zouden voort vloeien, bewaarde Roosevelt het stil zwijgen. Hij bepaalde zich er top te zeggen: „Walt and see". Ook kolonel House nam de grootste stilzwijgendheid in acht. Hij verklaarde slechts dat hij geenerlel spe ciale missie op zich had genomen. HET CONFLICT IN HET VERRE OOSTEN TuBINGEN, ll Januari (VX>.). De Ch|. neesche minister-president Wang Sin Wel die in het sanatorium voor tropische ziet. ten een kuur doormaakt, waarvoor hij eenige maanden in Duitschland had wil len blijven, heeft heden met de heeren van zijn gevolg Tubingen met een onbe kend doel verlaten Naar verluidt zou zijn plotseling vertrek in verband staan met de jongste gebeurtenissen in China. TOKIO. 11 Jan. (VX>.) De Japansche troepen hebben bij hun verderen opmarsch in de provincie Jehol de stad Tsjoemenk. wo ongeveer 20 K M. ten Noorden van SJanhaikwan. bezet. Het Japansche min), sterie van Oorlog verklaart op grond van de mededeellng van den Japanschen op. perbevelhebber bij Sjanhalkwan, dat het voornaamste doel van den Japanschen op. marsch in de provincie Jehol is. de aldaar geconcentreerde Chineesche troepen va« hun steunpunten in Noord-China al i» snijden. Het ministerie van Oorlog vei. klaart dat. de provincie Jehol een deel tap den staat Mandsjoekwo is en dat de Ja. pansche troepen niets anders doen dan «j strafexpeditie houden tegen de vliandet van de Mandsjoerijsche republiek, die hst grondgebied der republiek zijn blnnengt. vallen. PEIPING, 11 Jan. (V.D.) Omtrent de fc. neming van Tsjoemenk-vo wordt nadi- gemeld, dat de Japansche troepen da stad gisteren bij verrassing konden bete, ten, nadat gisteren den geheelen dag wi gevochten met troepen van het offlciet Chineesche leger De Japanners openc; den aanval met een zware artillerie^ schieting. waarna een infanterie-aant werd gedaan die gesteund werd door chi ges van de cavallerie en een luchtbomtr dement door Japansche vliegtuigen. De vechten speelden zich af op een afstt van ongeveer tien mhl ten Noorden en e. Westen van Sjanhalkwan. De Japanne hebben thans cavallerie van Tsjintsjau e infanterie van SJanhaikwan naar Tsjoe menkwo gedirigeerd binnen het gebié van den Grooten Muur terwijl hun hoofd macht van den buitenkant den aanval op Tsioemenkwo deed. Volgens Chineesche berichten zouden Chineesche troepen nog in het bezit vat Tsjoemenkwo zijn en zouden de Japansch! troepen weliswaar langs den Grooten Muui zijn opgerukt doch tegen het vallen vap den nacht niet verder zijn gekomen dat Shlhmenkai echter met de bedoeling om het belangrijke strategische punt Tsjoe- menkwo te bereiken en in het Noord-Wes- ten de plaats waar de Lanrlvier den Chl neeschen Muur kruist. In Chineesche kringen is men van mee ning dat Japan pas tot het offensief in óe provincie Jehol overging toen gebleken was. dat de gouverneur van deze provin cie generaal Tang Sjoe Lin niet bereid was zich bl.1 den nieuwen Mandsjoerljschen staat Mandsjoekwo aan te sluiten. Nadal de vreedzame onderhandelingen waren mislukt besloot men zoo noodig met ge weld, den gouverneur tot aansluiting te dwingen of anders Jehol eerst onder Ja pansche controle te brengen om het aan Mandsjoekwo toe te TOKIO. 11 Jan. (V.D.). Gisteren were onder voorzitterschap van Minister-Presl- dent Saito een belangrijke kabinetszitting gehouden ter bespreking van den alge- meenen politieken toestand. Vertegen- i woordigers van leger en vloot namen aan i de beraadslagingen deel. De Minister van Oorlog Araki deed mededeelingen over det i militairen toestand bij Sjanhaikwan es besprak de Engelsche bemlddelingspogins tot bijlegging van het Japansch-Chineeich conflict. Araki verklaarde dat tengevolge 1 van het niet voldoen aan het Japansch! i ultimatum de politieke toestand in he( Oosten slechter was geworden en de Ja- pansche militaire autoriteiten zich tol verdere actie tegen de Chineesche troepen 1 gedwongen zagen. De Minister van Buitenlandsche Zakei Oesjlda bracht rapport uit over den diplo- matieken kant van het Japansch-Chinee sche conflict en deelde mede, dat offlciet geen der groote mogendheden tegen hr. Japansche optreden bij Sjanhaikwan had geprotesteerd. ONTWAPENING EN OORLOGSSCHULDEN LONDEN,. 11 Jan. (V.D.). De onder staatssecretaris in het Engelsche Ministe rie van Buitenlandsche Zaken, Eden, dl! Engeland verschillende malen te Genève heeft vertegenwoordigd, heeft gisteren t' Stratford-on-Avon een rede gehouden ove de ontwapening en de kwestie der ooi- logsschulden. Hij zei o.a. dat het doellos was te ontkennen, dat de Ontwapenings conferentie tot nog toe de hoop van <t Engelsche regeering had teleurgesteld Zoolang de Ontwapeningsconferentie beide voornaamste kwesties, de Duttsch: rechtsgelijkheldseisch en de Fransche vel; ligheldseisch, niet had opgelost, zou zij ple in staat zijn eenigen werkelijken vooruit gang te boeken. Noch de fouten van deze? of genen technischen deskundige, noch di intriges van bewaoeningsfirma's zijn ei voor verantwoordelijk, dat de Ontwape ningsconferentie geen voortgang maakt doch de onbevredigende toestand in df politieke verhoudingen van Europa. Ik conferentie zou niet meer in een gees; van kleinzieligheid en egoïsme haar taai mogen hervatten. Vervolgens sprak Eden over de schulden- kwestie. De last der internationale beta lingen kon niet definitief geschrapt wor den zoolang Amerika zijn standnunt nW had benaald. De betahng der oorlogsschip- den staat het herstel der wereld in de» weg. In het belang van crediteuren zoowe- als schuldenaars dient er daarom «0 einde aan te komen. TWEE SLACHTOFFERS BIJ RODEL-ONGELUK. SUHL, 11 Jan. (V.D.). Gisteravond geschiedde op een sterk hellenden weg tj Suhl (Saksen) een rodelongeluk, dat tw« jonge menschen het leven kostte. Ondanb herhaaldelijke polltiewaarschuwingen r!fp een slede met vier personen in ra"J„ vaart naar beneden en sloeg op het mldd'» van den weg met grnote kracht te-en ee» I boom. De 18 larlve Rndl Kindiet- en 20-Ja-ige Paul GpK=r)«<nSiicer werden ff" dood terwijl één d»r andere inzittend»» met een herropcriuirMipa naar het zieke»* huls moest worden overgebracht en vierde inzittende er heelhuids afkwam dt 2-1

Leidsch Dagblad | 1933 | | pagina 2